„O. en U." en „Nu met Hope" gaven kombi-uitvoering Muziek in belangstelling- Belangrijke bijeenkomst Verenigingsraad Inkomsten vismijnen lopen terug STREEKNIEUWS Koude in de Verenigde Staten houdt aan VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te Serooskerke-Noordwelle SPOEDOVERLEG IN GRAFISCHE INDUSTRIE MISLUKT Nederlandse aanvoer liep terug in vergelijking met 1976 Man gestikt bij het douchen Dodelijke val uit hooiberg Man doodgestoken Toch iets met gimseng? In Breskense hasj-zaak voor hoofddader twaalf maanden NIEUWER KERK. 4-2. In dn grote zaal van „Ons Dorpshuis" gaf de muziekvereniging „Oefening en Uitspanning" Ie Nieuwerkerk in samenwerking met de muziekvereniging „Nu met Hope" te Bruinisse de jaarlijkse uitvoering. De voorzitter de heer A. Heijboer sprak een hartelijk woord van welkom tot de vele aanwezigen en zei verblijd te zijn dat de „muziek" nog in de belangstelling staat. Hij hoopte op een mooie avond. Het eerste deel van de avond be stond uit een uitgebreid en geva rieerd muziekprogramma door bei de korpsen o.l.v. de heer A. Radc- walt. Een en ander bracht de stem ming er goed in. Het tweede bestond uit een to neelprogramma. Gebracht werd het blijspel „Groeten uit Nice'', in drie bedrijven van Dick van Maasland en gespeeld door de toneelvereni ging „Platogo". De rollen werden vlot en goed gespeeld. Zowel het muzikale deel als het toneelpro gramma kon zeer geslaagd worden genoemd. Verloting Ook werd een verloting gehouden, ter versteviging van de kas. De plaatselijke middenstand komt zeker een woord van dank loe voor de gulle gaven, voor dit doel beschik baar gesteld. Tenslotte was het voor de voorzitter een goede zaak allen te danken voor het sukses van deze NIEUWERKERK, 7-2. Gelijk be kend - zal de Verenigingsraad te Nieuwerkerk, d.i. een overkoepelend orgaan van aile bestaande vereni gingen - op woensdag 9 februari een leden vergadering houden in de klei ne zaal van „Ons Dorpshuis'' Ter verduidelijking dit - deze ver eniging organiseert op zijn tijd alle evenementen, en aktiviteiten als feest op koninginnedag -zomerfeest voor oud en jong, St. Nicolaasfeest enz., enz. Het nut van de vereniging is dus evident. Het bestuur hoopt mede gezien de problemen van weinig belangstelling en medewerking voor woensdag a.s. op een goede opkomst. Laat zeker van alle plaatselijke verenigingen verschillende leden aanwezig zijn. Niet alleen het bestaan maar, ook de mogelijkheid voor eventuele fees ten in dit nieuwe jaar, kunnen ge vaar 'lopen. Verder is er bestuurs verkiezing. Aftredend zijn: mevr. Slootmaker en de heer Alb. Talen. Ook te Colijnsplaat ZIERIKZEE. 7-2. De inkomsten van de vismijnen in het land lopen overal terug, mede als gevolg van de qu,otering van de aanvoer. Overal wordt de exploitatiereke ning 1976 'dan ook met een nadelig saldo afgesloten. Voor de vismijn te Colijnsplaats is het verlies in de loop der jaren zo groot geworden, dat een kleine gemeente als Kortge- ne, waartoe Colijnsplaat behoort, die moeilijk meer kan dragen. Daarom heeft het gemeentebestuur zich tot het provinciaal bestuur gewend met een verzoek om bijdrage in het ex ploitatietekort. Eerder werd al een bijdrage in het tekort ontvangen van het ministerie van verkeer en waterstaat, maar deze subsidiekraan is inmiddels dichtgedraaid. Zorider subsidie zal de vismijn te Colijnsplaat die in de loop der jaren een toeristische al- traktie is geworden, niet zijn te red den. Colijnsplaat werd door het af sluiten van het Veerse Gat aange wezen als markt en mijnplaats voor Arnemuiden en Veere dat van de Noordzee werd afgesloten. Colijns plaat kan blijven bestaan als er een sluis komt in de afsluitdam van de Oosterschelde, maar dan moeten ér wel schepen komen om hun vangst aan de mijn te brengen. Vooral voor garnalen heeft Colijnsplaat een goe de naam. DEN HAAG. Het R-ij kskant oren pand Westraven nabij Utrecht-W estraven, opgetrokken in opdracht van de Rijksgebouwendienst zal dan toch door ambtenaren xvorden betrokken. Lange lijd stond de kolos leeg, daar hij slechts enkele honderden meters van een tankenpark aan de Rijksweg Utrecht-Arnhem en het Amsterdam-Rijnkanaal staal. De 1000 ambtenaren die het gebouw gaan bevolken hadden (en hebben) grote bezwaren tegen de gevaarlijke ligging van het pand.. uitvoering. „We kunnen weer terug zien op een goede en geslaagde avond", aldus spreker. Burgemeester J. D. de Kam van Duiveland gaf blijk van zijn belang stelling. Na afloop werd nog gerui me tijd gezellig gedanst. ELLEMEET Feestavond Afdeling V.O.O. Zaterdag 12 februari a.s. wordt in ,,'t Durpsuus" te Ellemeet weer de jaarlijkse feestavond gehouden van de „Vereniging van Openbaar Onder wijs" (V.O.O.), afdeling Midden- schouwen, aanvang 20.00 uur. Opgevoerd zal worden de comedie in 3 bedrijven „Zo'n heerlijk huis je buiten" van E. Eggengoor, dat ge speeld zal worden door de toneel vereniging „Oosterland". In de pauze zal gelegenheid bestaan tot het ko pen van loten. Na afloop van het blijspel zal de trekking van de "lote rij plaatsvinden. Tot slot zullen de „Leo's" de mu ziek voor het bal verzorgen. Ieder een, leden en niet-leden, is welkom. NIEUWERKERK Gezamenlijke kerkdiensten In het kader van de samenwer king zullen de Nederlandse Her vormde gemeente en de Gerefor meerde kerk op Nieuwerkerk, weer samen diensten houden op zondag 13 februari. En wel 10 uur in de Ge reformeerde kerk, v oorganger ds. Kolkert, Hervormd pedikant en 5.00 uur in de Hervormde kerk, kand. Moet uit Bruinisse, Gereformeerd. In de avonddienst zal ook de Chr. Gemengde Zangvereniging „Voor uitgang zij ons Streven", o.l.v. diri gent de heer Den Dekker uit Ooster land medewerking verlenen. BRUINISSE Nieuw schip voor Schotse rekening De firma P. Maaskant en Zonen te Bruinisse is er in geslaagd opnieuw een order van enkele miljoenen in Schotland af te 'sluiten. Voor Schotse rekening moet n'a- melijk weer een purseiner worden gebouwd, thans echter van het Shel- lerdek type en groter dan de vorige. Het nieuwe schip, wordt namelijk 42 meter lang en 9 meter breed. De afbouw van het schip zal te Stellendam moeten' plaats vinden, de reparatiehaven en de outillage te Bruinisse zijn daarvoor niet groot genoeg. Bootje vermist In de nacht van zaterdag op zondag werd de R.P. 5 opgeroepen om te zoeken naar het bootje van H. M. te Rozenburg. H. M. had zaterdag werkzaamheden aan zijn motorkrui ser verricht in de haven Aquadelta. Toen hij echter om 24.00 uur nog niet in Rozenburg terug was, kwam zijn zoon P. M. polshoogte nemen op Aquadelta. De stalen motorkruiser bleek niet in de haven te liggen. De R.P. 5 voer uit maar vond de boot niet. Pas zondagmorgen werd gekon- stateerd dat de motorkruiser van het anker geslagen was en plm. één km buiten het vaarwater was terechtge komen. Er moest een kleiner bootje aan te pas komen om de man van boord te halen. NEW YORK, 6-2. De Amerikaan se president Jinvmy Carter heeft grote delen van de staat New York en van Michigan tot rampgebied verklaard. Dat houdt in dat deze streken nu in aanmerking' komen voor federale hulp foij het bestrijden van de ge volgen van de bittere koude. Carter trof tevens noodmaatregelen voor de gasvoorziening. Het energietekort heeft er toegel ei d dat ongeveer 1,5 miljoen Amerikanen geen werk meer hebben. Dit weekend zouden nood voorraden worden aangevoerd uit Algerije. De maatregelen zijn met name van belang voor de inwoners van de stad Buffalo in de staat New York, waar een zware sneeuwstorm vorige week aan zeker 22 mensen het leven kost te. Na de hevige sneeuwval van de laatste dagen 'lijkt er voor het noord oosten 'van de Verenigde Staten nog geen. verbetering in zicht. Het ge bied wordt nu door ijzig koude stormwinden geteisterd. Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode (t.a.v. de heer j. v. Loon, Jannewekken 11, Zierikzèe. Telef. (01110) 2255, na. kantoortijd (01119) 660. UTRECHT, 6-2. De Grafische bon den NVV, NKV en CNV hebben zon dagavond na een spoedoverleg met de werkgevers over de wederzijdse CAO-voorstellen geen enkel aan- Nog' eens mosselcijfers ZIERIKZEE/BRUINISSE, 7-2. Een overzicht van aanvoer en verzending van de Nederlandse mosselen over de periode 5 juli 1976-29 januari 1977 toont aan dat de aanvoer vergeleken bij vorig jaar in diezelfde periode ruim 110.000 tonnen achterbleef bij het vorige seizoen. Deze achteruitgang is vooral te zoeken in de aanvoer uit dé Wad denzee, de Zeeuwse produktie toont zelfs enige vooruitgang. Aangevoerd werden namelijk 739.295 tonnen na melijk uit Zeeland 283.400 tonnen, uit de Waddenzee 455.895 tonnen. Voor 1975/1976 zijn deze cijfers: Zee land 277.929 tonnen en Waddenzee 571.788 tonnen'. Gaan wé nog eéii jaar terug dan blijkt de aanvoer zélfs met 160.000 tonnen terug te zijn gelopen. Nu is deze vermindering in de aanvoer op zichzelf geen ramp integendeel, - door de vermindering in de aanvoer in het begin van het seizoen, 'werden goede prijzen be taald. Droevig rekord Bedenkelijker is, dat na half no vember zoveel mosselen in het Op- vóngfonds moesten worden gelost. Hier is sprake van een droevig re kord, namelijk nu al 22Va procent van de gehele aanvoer, of in cijfers 166,116 tonnen. Het. cijfer voor het vorige seizoen namelijk 0,21. procent of 1865 tonnen steekt daarbij schril af. Nu was 1975/1976 natuurlijk ook een bijzonder jaar, wat het lossen in het fonds betreft, maar in 1974/1.975 kwamen 127.499 tonnen en in 1973/ 1974 66.295 tonnen. En het percenta ge van hu 22.'/a procent zal ongètwij-: feld stijgen, tot 25-3Ö,.procent, omdat. ^Frankrijk"'z'o ver aqhtei'biijft\Vat•.de:.; afname betreft, - 'De export naar elft land bedrSagt tot heden 122.705 tonnen, tegen 186.033 vorig- jaar. Ook België- blijft bij vorig jaar wat. aeliter, namelijk. ;.nu 176.389 tonnen'' tegen vorig jaar T211.2.59 ton;n.eiu ..Voor Duitsland, zijn 'deze';'cijfers nu 3281-. tonnen, vorig' jaar 3583;'tonnen,' voor: h.et binnen-- :.lahd 3Q.Ö38 tonnen tegen "41.485 t.on- 'heh; vorig: jaar. De inleggèrijën de- d'èh' het weer best, zij - narijen. tót dusver 144.464 tonnen aiV- tégen 143.090vorig l jaar. "In'totaal dus 485:877 tonnen, tegen vorig jaai: 585.450 tonnen. Tarra percentage Het gemiddelde tarra percentage was 21,8 procent en het vleesgewicht 26,3 kg, -beide gunstige cijfers, vér- geleken-bij, vorig jaar, resp. 22,5 en 22,8! Het gemiddeldstukstal was .1.50, vorig jaar 114. Het mosselfonds, is thans- beneden de 9 ton gedaald (f 89,9.000), of één miljoen minder dan vórigjaar f, 1.900.000,—. knopingspunt kunnen vinden om de voor morgen dinsdag geplande sta- kingsakties by de Grafische indu strie op te schorten. Dit is meegedeeld door voorzitter H. O. van der Werff van de Gra fische bond NVV, na afloop van een gesprek dat werd gehouden op ver zoek van de werkgeversorganisaties. Volgens Van der Werff waren de bonden op het verzoek ingegaan om in ee-n uiterste poging door overleg alsnog tot overeenstemming te ko men over herstel van de automati sche prijscompensatie. Hij zei, dat de werkgevers hebben toegegeven dat het- in de Grafische industrie wat bete.r gaat dan in andere bedrijfs takken, maar dat zij uit solidariteit met de centrale werkgeversorgani saties de automatische prijscompen satie blijven afwijzen. Intussen hebben <le werknemers in de verschillende typografische be drijven zich tot de direkties gewend, teneinde een uitspraak aan de top te verkrijgen, waarvan het eventuele stakingsliandelen in de bedrijven af hankelijk zal zyn. ROERMOND. Wegens het faillise- ment van het landbouw-machinebe- drijf Veldkoning - Holland United B.V. werd een twintigtal antieke rij tuigen geveild. De rijtuigen werden in 1974 door de direkteur van het bedrijf aangekocht ter opluistering van een te stichten pretpark in Cali- fornië. Geen wonder dq.t het niet goed ging met Veldkoning, Overigens is (foto) deze antieke melkwagen een juweeltje. ARNHEM, 6-2. De 25-jarige R. A. Rabeling uit Den Haag is zaterdag bij het nemen van een douche bij zijn ouders in. Arnhem gestikt. Vol gens de politie is hij overleden door zuurstofgebrek, de gasgeijser bevond zich dn de doucheruimte. GIETHOORN, 6-2. Het 14-jarige meisje A. H. C. Eker uit Giethoorn is zondagmiddag in het ziekenhuis te Zwolle overleden. Zij was kort daarvoor tijdens het stoeien niet "kinderen uit een hooiberg gevallen. AMSTERDAM, 5-2. Op de Lelie gracht in Amsterdam hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag twee voorbijgangers een zwaar gewonde man aangetroffen, die met een mes in de hartstreek was gestoken. Toen de door de voorbijgangers gealar meerde politie arriveerde, bleek de man, de 23-jarige café-exploitant G. J. J. Stalenhoef, al te zijn overleden. LONDEN, 3-2. Ginseng is een dure, oosterse wortel die vermoeidheid, neerslachtigheid, vergeetachtigheid, hoofdpijn en de kwalen van de oude dag voorkomt, zo menen natuurgene zers in het westen. Oudere edities van de encyclopae dia Britannica beschrijven ginseng als een volslagen waardeloze plant xvaarvan de uitxoerking alleen psy chologisch of geheel illusoir is. Maar een bioloog van naam, dr. Stephen Fulder van Chelsea College in Londen,' schrijft nu in een ach- tensivaardig blad, New^ Scientist, dat modern onderzoek misschien zal uit wijzen in hoeverre de goede eigen schappen van de wortel, die er al 3.000 jaar aan xvorden toegeschreven, inderdaad, aanwezig zijn. Dr. Fulder begon de xvetenschap- pelijke literatuur over ginseng na te pluizen toen hij had vastgesteld dat bepaalde cellen zich na gebruik van de xvortel sneller gingen vermenig vuldigen. Hij ontdekte dat modern onderzoek daarnaar praktisch alleen wordt verricht in de S.U., Japan en China. „De Russen hebben gemeld dat vrijxvilligers taken waarbij snelheid, naxixvkeurigheid en xiithoxidingsver- mogen, zoals voorlezen of telegrafie, te pas komen beter xiervxdden", zo schrijft hij. RECHTSZAKEN MIDDELBURG. 5-2. In de Bres kense hasj-zaak heeft de rechtbank van Middelburg straffen opgelegd die variëren van twaalf maanden tot twee weken gevangenisstraf. Op drie november vorig jaar wist, de politie in Zeeland een partij hasjies van 230. kilo te onderschep pen die! juist gelost was van een vrachtschip in de haven van Bres- 'kens. De als hoofddader aangemerk te 28-jarigeRotterdammer E. D. kreeg twaalf maanden gevangenis- straf opgelegd. De 34-jarige Engels man P. M. uit Teddington "is voor zijn aandeel in de zaak bij verstek veroordeeld tot acht maanden gevan genisstraf met aftrek. De twee half broers van de hoofddader A. P. (37 jaar uit Rotterdam) en G. T. P. (33 ■jaar uit Ede) kregen voor hun hulp bij het vervoer van de hasjies respec tievelijk drie eh twee weken gevan genisstraf opgelegd en een geldboete van duizend gulden. Tegen de Turk se verdachte S. B. (34 jaar uit Rot terdam) waren volgens de rechtbank niet voldoende bewijzen aangedra gen. Hij werd vrijgesproken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4