Grote belangstelling voor receptie jubilerend transportbedrijf Rademaker 1976 Huldiging jubilarissen Ooggetuige vertelde over problemenrijk Zuid-Afrika Vergadering van Waterschap Bruse wethouder de heer W. van Gilst treedt af Vergadering „Snijmaiskern" STREEKNIEUWS KREDIETEN De gemeentehaven Bruinisse in ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 7 februari 1977 Nr. 22044 3 HAAMSTEDE. 5-2. Grote belangstelling; was er vrij dagmiddag in restaurant „De Hofstede" op het bun galowpark Bnrghslede bij de gebonden receptie ter gelegenheid van bel gouden jubileum van bel Tran sportbedrijf Kademaker Ie Haamstede. Voor de familie Rademaker en het personeel is het een onvergetelijke dag geworden. Lovende woorden, ea- dcau's en bloemstukken vielen de familie Rademaker en de jubilaris sen op deze dag, de heren J. Kosten- se veertig jaar en de heren C. Slager en J. Noordijk 25 jaar, hierbij ten deel. De heer H. de Boot. voorzitter van N.O.B. Wegtransport Zeeland, noem de het een hele prestatie om gedu rende een halve eeuw een transport bedrijf te runnen, wat betekent hard werken, veel uren maken, altijd on verwachte problemen die direkt om een oplossing vragen, eigenlijk nooit vrij van zorgen en dat elke dag op nieuw. In zijn hulde voor het bedrijf be trok de heer De Boot ook mevrouw Rademaker, die een belangrijk aan deel heeft geleverd om het bedrijf te maken wat het nu is. Hulde voor s liet personeel Een woord van hulde richtte de N.O.B.-voorzitter ook tot het perso neel. „Zonder goed personeel kan geen enkel transportbedrijf het ma ken. Het zijn de chauffeurs die met het kapitaal van het bedrijf op de weg gaan: het vermogen zit: op de weg, vermogen aan materieel en de lading: Op steeds drukker wordende wegen, op weg naar soms niet altijd "vriendelijke klanten, 'waar je toch maar het gezicht van je baas, van het bedrijf, vertegenwoordigt." De drie jubilerende chauffeurs noemde de heer De Boot een „zeld zaamheid" in een transportbedrijf. Het is een teken van de goede ver standhouding tussen personeel en de vervoerondernemer in dit bedrijf, mede doordat de Rademakers van meet af aan hebben besloten om de viering van deze dienstjubilea als vanzelfsprekend te koppelen aan de viering van hun eigen halve eeuw. Typerend is dit niet alleen voor de goede verstandhouding', maar ook is het een onmiskenbaar blijk van waardering voor hun jarenlange in zet in het bedrijf, stug doorzetten en degelijkheid bij het uitoefenen van hun taak. Als blijk van waardering van het bedrijf spelde de heer De Boot de. heer J. Kostense de gouden en de heren C. Slager en J. Noordyk de zilveren N.O.B. Wcgtransportspeld op, hetgeen gepaard ging met hel aanbieden van een oorkonde. Namens de groente- en fruittelers werd het woord gevoerd door de heer L. M. Leeuwe te Haamstede. Hij wees hierbij op de menselijke kant van het bedrijf die zowel bij (Adv.) Een gebeurtenis van een beetje importantie krijgt twee, drie foto's mee. Niet van dat benauwde dus in de ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. De zaak wordt redelijk geïllustreerd, allemaal met scherpe off-set- plaatjeszodat je zien kunt wat er aan de hand is, Alle maal voor u; het oog wil ook wat en een plaatje is duizend woorden. Zegt men! S.G.P.-Studievereniging NIEUWERKERK, 4-2. In de zaal van de Ger. Gemeente te Nieuwerkerk werd j.l. vrijdag een druk bezochte vergadering gehouden van de Staatkun dig Gereformeerde Studie Vereniging „Schouwen-Duiveland", onder voor zitterschap van de heer lm. de Waal uit Oosterland. Na samenzang van ps. 105 3 het lezen van Jeremia 35, ging de voorzitter voor in gebed. De heer De Waal sprak een hartelyk woord van welkom tot de leden en bezoekers en besprak in kort het gelezen schriftwoord. Gods Woord, zo we dat hier lezen in Jeremias 35, spreekt ook vandaag nog. We leven in een tijd dat vele nor men, tradities, gebruiken verdwij nen. Het voorbeeld uit de Bijbel spreekt duidelijk in dit schriftge deelte. God vroeg toen en daarmee ook nu nog om gehoorzaamheid, so berheid en het luisteren naar Zijn Woord! In onze dagen zien we dat. zelfs de regering tegen Gods Woord in gaat. Bezorgdheid bevangt ons rondom de voorgenomen stakingen. In een onzer psalmen staat: „Bid dende van druk bevrijd". Bidden is meer dan staken. Spreker feliciteerde de heer Sprengelmeyer uit Zierikzee, die on langs weer zitting mocht nemen in de gemeenteraad van Zierikzee. Zuid-Afrika Na de ingekomen stukken sprak de lieer M. K. van Klinken over „Zuid- Afrika". De heer Van Klinken, jl. woensdag juist teruggekeerd van een verblijf van een half jaar in Zuid-Afrika, waar hij werkzaam was als praktikant in dienst bij het Waterwezen, heeft veel indrukken mee gebracht. In een gloedvol betoog heeft hij de vergadering heel wat verteld over de toestanden, leefwijzen, gods dienst, verhoudingen en afstanden. Spreker wees er op dal Zuid-Afrika 33 x zo groot is als Nederland. De heer Van Klinken was daar werkzaam in het kader van zijn H.T.S. studie bij een stuwdampro- jekt. Hij zeide als Nederlander goed opgenomen te zijn geweest in de sa menleving. Als -je als enige Neder lander zo'n half jaar tussen allerlei Zuidafrikaners werkt en leeft ga je ongemerkt wat. van hun laai over nemen. Men gaat op die manier niet alleen Afrikaans praten, maar ook denken. Hij wilde voor twee dingen waarschuwen. Alles is mooi daar; het is een mooi land, maar Zuid- Afrika heeft ook wel nadelen, b.v. veel onweer. „We kennen dat hier zo niet, in die mate dan. Om bang van te worden". Dan de slangen die daar zijn. Beide zaken vragen jaarlijks vele slachtoffers. Ook zijn er vele ziekten als malaria en pokken. Samenstelling bevolking De bevolking beslaat uit 16 mil joen zwarten, 3,8 miljoen blanken en 2 miljoen kleurlingen. Zuid-Afrika is verdeeld, bedreigd en belegerd. Engelsen en boeren staan nog steeds ver van elkaar ondanks het 70 jaar samenleven. Alleen als het. gaat spannen, dan zijn ze .wel één'. Kleur lingen zijn er in allerlei soorten. Zoe- loe's zijn flink en sterk. Het is te zien aan hun figuur. De spraak van de blanke Afrikaan is iets wat op het Nederlands lijkt. De meest blan ken zijn er wel godsdienstig. Meest Zuid Afrikaans Gereformeerd, Zuid Afrikaans Hervormd en Nederduits Gereformeerd. Ook daar is het met de kerkgang niet. zo best. Spreker maakte mee dat er 's morgens 400 kerkgangers waren en 's avonds slechts 6. Ook in dit opzicht speelt, echter de grote afstand een rol mee. Na de diensten bestaat er veel kon- takt. Veel eerbied leeft er voor de geschiedenis. Ook vind je er nog ge zag. Kinderen zijn zeer beleefd t.o.v. hun ouders. Hel. kommunismc ziet men ook daar als een groot gevaar. Alle gevaren, geestelijk en moreel brengt men onder deze noemer. Op de scholen is er goede gehoorzaam heid en via de school worden de kinderen opgeleid, getraind voor de zgn. cadettenparade. De temperatuur daar is vaak zo rond de 40 graden. Spreker vond het niet-eenvoudig om in Nederland te rug te keren bij 0 graden deze week woensdag. Spreker stond uitvoerig stil bij de Bantoe's. Velen kunnen vaak 4 tot 9 talen. Ook muziek is iets waar men veel gevoel voor heeft. Komen er mensen gewoon vanuit de premitieve samenleving in de grote stad terecht, zien ze dingen, toestanden waar ze eerder niet van af wisten of hoorden. Rassenprobleem Hel rassenprobleem is uniek in dil unieke land. Zuid-Afrika is een we reld in het klein. Het thuislanden- beleid van de regering Vorster be oogt dat ieder zichzelf ontplooit en ontwikkelt. De bevolking ziet. in veel dingen gevaar. Men is bang voor het barbarisme. De Wereldraad van Kerken en ook onze regering zegt voor Zuid-Afrika „intergratie". De bevolking zelf zegt neen! Geen blanken en zwarten b.v. in de kerk. „Alles zal reg kom" zegt men. Geef ieder een kans. Alleen Israël en Rhodesië zijn vrienden zegt. men. Ze, de bevolking, vertrouwt op God en op hun kracht. Ook hebben ze bij zonder veel geduld. Kort gezegd kan worden dat de toekomst van Zuid- Afrika staat tussen vrees en hoop. de familie Eademaker als de chauf feurs is terug te vinden en dit in oen tijd van vervlakking, waarin alles er veel zakelijker en harder aan toe gaat. Voor allen had de heer Leeuwe wat meegebracht. De dames Rade maker sr. en jr. kregen een bloem stuk aangeboden, de heer J. J. Ra demaker een rekenmachine en C. Rademaker een globe. Voor het per soneel was er een fles met. geestrijk vocht, waarbij dc jubilarissen nog een fotoboek van Zeeland kregen aangeboden. Herinneringen De dealer van de vrachtauto's de heer K. Pik uit Goes haalde een aan tal herinneringen uit het verleden op, wat hij gepaard liet gaan met het aanbieden van geschenken. Namens de gemeente Weslerschou- wen feliciteerde wethouder L. C. Hoogerhuis de familie Rademaker met het gouden jubileum en wenste hen veel sukses in de toekomst. Namens de jubilarissen en hun echtgenotes sprak de heer J. Noor- dijk woorden van dank voor.de blij ken van waardering, aangeboden cadeau's, bloemen en felicitaties. „Dit alles geeft ons weer moed voor de toekomst" zei de heer Noor- dijk. De heer J. van Waveren bood de jubilarissen een cadeau aan. Hij richtte zich in het bijzonder tot de heer Noordijk, die gedurende 25 jaar een bijdrage heeft, geleverd aan het bloembollen vervoer. Ouder de velen die hun felicitaties kwamen aanbieden waren ook bur gemeester E. Baerends van Midden- schouwen en de heer J. Landman, die dit deden namens de reinigings dienst Schouwen-Duiveland. (Vervolg van pag. 1) den, die echter wel zoveel mogelijk tot aller tevredenheid worden opge- lost. Maar verhuizingen blijken soms wel gecompliceerd in elkaar te zitten. Als men rekent dat het Waterschap f 3,6 miljoen schuld heeft, waarvan f l'/a miljoen moest worden geleend voor de waterzuive ringsinstallatie aan het Mastgat, dan komt men op een eenheid van f 192,— per ha schotbaar land. dat is niet verontrustend, maar als men die 2,1 miljoen schuld deelt op de eigendommen van het Waterschap plm. 1900 ha, dan komt men tot een bedrag van f 1100,per ha. Ook hier geldt dus. het is maar hoe men het bekijkt. De vooroever Ir. G. D. Kloosterboer gaf een overzicht van de punten waar de de vooroever door de stroom in het. Waterschap wordt aangevallen, in District IV is dal speciaal de voor oever langs het Zijpe en het Mast gat, waar men'mei sukses in 1962 en 1962 een zgn. grintloper heeft ge legd. om de stroom te beteugelen. Verder onder meer bij de Zuidbout en. op enkele andere iplaatsen in de omgeving van Vianë, alsmede op sommige plaatsen langs de Schouw- se Zuidkust. Er wordt konstant ge peild, zonodig drie keer per jaar, terwijl ook Rijkswaterstaat voort durend peilingen verricht, voor de Droge Inlaag in het Mastgat zal waarschijnlijk nog moeten worden gestort. Men kan een en ander vergelijken met een wedloop tegen de tijd. als in 1985 de Philipsdam lclaa-r is. zal de stroom in Mastgat en Zijpe, veel minder lievig zijn. Wegen en waterlopen, werden door ir. Kloosterboer met een .tech nische bril bekeken, alles aan de hand van kaarten, mede werd aan gegeven, welke stukken nog op de waterzuiveringsinstallaties, West hoek en Mastgat moesten worden aangesloten, terwijl ook het even tueel vernieuwde gemaal bij Zierik zee, daarin een laak zou kunnen krijgen. Biologische zuivering wordt echter een eis, waaraan men niet kan ontkomen. I)«' rondvraag Nadat, voorzitter Van de Zande nog eens de revue had laten passe ren. wat in eigen beheer of door aannemers was uitgevoerd aan ver betering van wegen, waterlopen of waterkering in het afgelopen jaar in het district was uitgevoerd, waarbij ook aan het licht kwam. dat vorige week tijdens mist, een schip nog de Blinde Dam (in het Mastgat) had be schadigd, kregen de leden het woord voor de rondvraag. De heer Kooyman (Nieuwerkerk) had graag een wat andere uitvoering gezien van het werk bij zijn huis en zijn bedrijfsgebouwen uitgevoerd, het onder de Rijksweg door graven van een persleiding. De heer De Visser had vragen over de grondprijs die was vergoed aan hen die grond had den moeten afstaan, voor de dijks- verbetering, over het sloten delven en over de standplaats van woonwa gens, waarbij de wegbermen nogal le lijden hebben. De heer A. J. Geluk (Bruinisse) verzocht om een parkeer verbod in de Groene Weg. het op korte termijn weer open stellen van de Hoogerwerfsweg en over herstel van de wegbermen in de Molenweg. Dat in opdracht van een vorige burgemeester van Bruinisse, een rioolput was gemaakt vlak bij zijn woning, waardoor hij veel stankover last had zat hem erg hoog. Hel be treft hier een rioolput, waarbij een buisleiding van de Aquadelta-haven, uitmonde in de riolering Bruinisse. hij hoopte dal de nieuwe buisleiding van het binnendijkse aquadeltage- bied. hem van de stank zal verlos sen. maar ir. Kloosterboer kon hem wat dat betreft weinig moed geven, de leiding blijft intakt, maar stank overlast is onnodig, als het slank- scherm in orde is". Wendt u tol de gemeente", aldus de raad die men hem kon geven. Nadat nog enkele anderen hun belangen naar voren hadden ge bracht, wees de heer Jac. Bouman er nog eens op, hoe men in tegen stelling tot wat voordien was afge sproken dc parallelwegen langs Ryksweg 18, waren opengesteld voor snelverkeer, niet name het gedeel te Nieuwerkcrk-Staphorster krui sing bij de Oude Dijk. hij vond dat gevaarlijk, onverantwoord en onge wenst. vooral omdat zowel links als rechtsverkeer over deze beide we gen mag rijden. (Vervolg van pag. 1) vond in het feit dat de kiem tijdens het transport behoorlijk was be schadigd. Hopelijk zal dit in de toe komst niet meer voorkomen. De heer De Hond deelde mede dut het' Consulentschap op Schouwen- Duiveland graag drie proeven met maisrassen zou nemen en één stik stof trappenproe f. Voor deze proe ven zijn percelen nodig waarop in 1976 - en bij voorkeur-ook in 1975 - geen drijf mest is uitgereden. Wie een perceel beschikbaar wil stellen, kan dit mededelen aan het Consu- 1 entschap. Na de pauze werd een toelichting gegeven met diavertoning over de verschillende dierziekten door de heer M. K. Buth. dierenarts te Burgh-Haamstëde. Nog geen bisam- of muskusratten ln liet waterschap Schouwen- Duiveland, c.q. de regio kwamen de laatste drie jaar geen meldingen voor, van bisam- of muskusratten, de knaagdieren, die door het graven van gangen schade aan de dijken en de waterlopen veroorzaken. Dit in tegenstelling met St. Philips- land en Tholen, waar jaarlijks hon derden van deze dieren worden ge vangen (in januari 1977 29). Deze mededeling deed de heer J. J. van de Zande in de^distriktsvergadering van vrijdag te Nieuwerkerk. Dc invloed van de begin januari gestarte grote verdelgingscampagne tegen de brui ne rat is reeds merkbaar. Op de boe renbedrijven heeft men al minder last van deze dieren. ZIERIKZEE Afdeling Schouwen Plattelandsvrouwenbond Op donderdag 17 februari houdt de afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen een bijeen komst in „Mondragon". De heer J. v. d. Valk, vinoloog te Zierikzee, spreekt over verschillende wijnsoorten. Jaarvergadering H.S.V. „Oosterschelde" Vrijdagavond 11 februari houdt de hengelsportvereniging „Oosterschel- de" in het „Huis van Nassau" de al gemene jaarvergadering. Op de agenda staan de verslagen van de penningmeester, de kascom- missie en de secretaris. Bij de be stuursverkiezing zijn aftredend en herkiesbaar de heren A. Bakker, G. T. Bakker en L. Verloo. Aftredend en niet herkiesbaar zijn de heren M. Berrevoets en voorzitter A. P. Kort. Verder uitreiking van de bekers aan de kampioenen van het afgelopen jaar, bespreking wedstrijden a.s. sezoen en de gebruikelijke rond vraag. (Zie ook de agenda.) E O. Zangavond in de Chr. Ger. Kerk De Evangelische Omroep belegt op dinsdag 1.5 februari een grote Koor- en Samenzang-avond in de Chris telijke Gereformeerde kerk te Zie rikzee. Van deze avond zullen radio opnamen worden gemaakt. Muzikale medewerking zal wor den verleend dooi' de volgende ko ren: Kerkkoor - Haamstede, o.l.v. mej. M. Bliek; Ned. Herv. Kerkkoor le Drieschor, o.l.v. P. Karman; Chr. Gem. Koor „Een Naam is onze Ho pe" te Nieuwerkerk. o.l.v. P. H. Wessels; Hervormd Kerkkoor le Zierikzee, o.l.v. mej. v. d. Have; Geref. Kerkkoor te Zierikzee. o.l.v. P. H. Wessels; Chr. Gem. Koor „Sur- sum Corda" le Scharendijke, o.l.v. Jac. Schouls: Interkerkelijk Zang koor „Harpe Davids" te Colijns- plaat, o.l.v. P. Karman; Chr. Geref. Koor „De Lofstem" te Zierikzee. o.l.v. M. v. d. Veer: Reinata Heems kerk. alt; Frans van Tilburg, orgel: Jan van den Driest, leiding koor- en samenzang. Sprekers zijn: ds. Ger. Post, Her vormd predikant te Arnemuiden de algehele leiding is in handen van F. ter Velde. BRUINISSE, 5-2. Wethouder W. van Gilst te Bruinisse heeft om per soonlijke redenen ontslag genomen als wethouder en raadslid. Wethou der Van Gilst die de portefeuilles openbare werken en sociale zaken beheerde kwam in 1953 in de raad en werd drie jaar later wethouder. Vooral als wethouder van, sociale zaken beschikte de heer Van Gilst over een. grote kennis van zaken, die hij zich als C.N.V.-èr eigen had ge maakt en waarvan de gemeente Bruinisse meermalen profiteerde. Zijn werk bracht mee, dat hij ook op openbare werken met kennis van zaken kon spreken. Reeds dit voorjaar gaf de heer Van Gilst le kennen, als wethouder in elk geval te willen aftreden; zijn kies vereniging drong er toen echter op aan, dit niet te doen en de heer Van Gilst zwichtte voor die aandrang. Na de heer Van den Bos. die als raadslid zitting' heeft, komen op de S.G.P. lijst nog de volgendenamen voor; 3. J. P. van.Dommele; 4. G. E. Houtekamer; 5. .J. M. Giljam; 6. J. de Bruine; 7. B. W. Schot. Linnen dak vernield Zaterdagavond werd van een auto in Poortambac'ht hét linnen dak vernield óver een lengte van 50 cm. Kennelijk gebeurde dit met een scherp voorwerp. Er werd niets uit de wagen' ontvreemd. Eigenaar van de auto is v. d. V. te Zierikzee. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. Een onderzoek wordt ingesteld. Autoradio ontvreemd G. J. W. tc Zierikzee deed aangifte van diefstal- van' zijn autoradio uit zijn personenwagen op'zondag. 6 fe bruari jl. Een onderzoek wordt inge steld. De opening van „Schouwenoord" Naar wij vernemen zal het on langs in gebruik genomen gezinsver vangend tehuis „Schouwenoord" le Zierikzee officieel worden- geopend in de tweede helft van de maand juni. Om de officiële opening te'ver- richtèn is aangezocht, de commissa ris der koningin in''Zeeland, dr. C. Boerden. SCHARENDIJKE Bazar ZSC '62 In d.c aankondiging van de-bazar van Z.S.C. '62. heeft een onjuistheid gestaan*. De spullen voor dë rommel markt zullen nl. niet op 19 mei maar op 12 februari a.s. worden opge haald. Zaterdag a.s. worden dus goederen opgehaald voor de bazar-rommel- markt die gehouden zal worden op 28 'mei. KERKWEKVE Geslaagd Mej. Anja Boot uit Kerkwerve werkzaam in het verpleegtehuis tc Driebergen, slaagde dezer dagen voor het diploma Ziekenverzoi'ging. Bejaardensoos De eerstvolgende bijeenkomst van de bejaardensoos van Kerkwerve vindt plaats op dinsdag 8 februari a.s. in het Verenigingsgebouw aan de Beatrixstraat. Voor aanvang zie agenda. Voor als tekort komt.Voor een II onver wachte kalis: Voor als u direkt over geld wilt beschikken. Een Persoonlijke Lening. Snel beschik baar en tegpn aant rek kol ij ke voorwaarden. Praat er eens over bij de NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE BRUINISSE, 5-2. De gemeenteha ven te Bruinisse werd in 1976 be zocht door 219 binnenvaartuigen, die na gelost of geladen te zijn. daaruit ook weer vertrokken. Twee coasters kwamen binnen hel m.s. Manna (Duitsland) en het Griekse m.s. Smaro. Beide schepen kwamen om aardappelen. Samen laadden zij 1369 ton. Er werd 538 ton tarwe over de haven verscheept. Er voeren 750 sporlvissersboten de haven uit, terwijl 852 pleziervaartui gen Bruinisse via deze haven be zochten. Aangevoerd werden 61.745 ion zand (merendeels voor het Wilma onlwikkelingsrekreatiepro- jekt), 25.3 ton lavazand. 2332 ton grind 358 ton mijnsteeri en 6630 ton hoogovenslakken. De aanvoer van gasolie was 2310 ton. WESTERSCHOUWEN. De stranden zijn nog leeg en ruiters en amazones hebben de ruimte voor zich alleen. Zo'n hippische winter-,.wandeling" is de moeite waard. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3