„Meer van dit en meer van dat en toch gaat het ekonomisch slecht" Pleidooi voor kleinere bedrijven en limitering pachtverhoging Vergadering „Pomona" OMZIEN Melklozingen vormen milieuramp Afschuwelijke moord in Londonderry Straaljager op Volkel neergestort Zuivel vraagt stakingsverbod 1EBEZÏÏEM 11 DE ■- DM® - Stichting Herdenking- Unie van Utrecht AGENDA Hoofdbestuur Z.L.M. De verwijzingen door de huisartsen Gesprek ministers, werkgevers en werknemers mislukt HAAMSTEDE, 1-2. Voor (gelukkig) vrijwel al onze leden geldl dal 1976 een goed jaar is geweest, waar het dan ook vandaan is gekomen, laten wij een keer tevre den zijn." Dil zei de voorzitter van de vereniging van oud-leerlingen van de tuinbouwschool „Pontona" de lieer,). C. de Feiter oji de in hotel „Bom" te Haamstede gehouden jaarvergadering in zijn openingswoord. Wanneer men de algemene beschouwingen leest in de land- en tuinbouw bladen en bekwame mensen hoort praten over de ekonomische toestand van ons land dan is dal allemaal verre van rooskleurig. „Ik begrijp dat niet, er zijn weer meer nieuwe auto's verkocht, meer drank gebruikt en 20 meer vakantiereizen geboekt, maar misschien ben ik te dom om het te kunnen begrijpen." Het blijkt voor yelen in de regio nog altijd moeilijk de gekozen altér- natieve beveiliging van dit gebied door een afsluitbare dam in de Oos- terschelde te accepteren. Voor zover zulks privé-opvattingen betreft, is er niets aan de hand, maar op allerlei vergaderingen wordt de „antieke" oplossing nog eens als alleen zalig makend verkondigd en worden vraagtekens geplaatst bij de thans gekozen oplossing. We maakten dat recentelijk mee op een politieke ver gadering en in de jongste vergade ring' van „Pomona" deed zich het zelfde verschijnsel voor. Ook in dat geval - of liever zelfs in dat geval - mag iedereen denken en zeggen wat hij wil, maar het wordt wel kwalijk als de tol dusver getrof fen maatregelen ter beteugeling van storm- en watergeweld en de toe komstige definitieve oplossing, dïs- putabcl worden gesteld. Dan zou een argeloos mens gaan denken dat er niets is gebeurd en niets gebeurt en dat is volstrekt bezijden de waar heid. Als het waterschap Sehouwen- Duiveland er in slaagt - en dat ziet er gelet op de beweringen tijdens de jongste vergadering naar uit het programma van tussentijdse dijkverbeteringen en verzwaringen tot een goed einde te brengen, dan staat Sohouwen-Duivéland er mateloos veiliger op dan in 1953, zij het dat eerst optimale veiligheid is bereikt, als de geperforeerde dam er ligt. Tot het vaste onderdeel van de hier en daar geopperde bedenkingen, behoort dan verder altijd dat de al ternatieve dam wel te moeilijk zal blijken te zijn voor de technici van de Deltadienst. Eenvoudig zullen de technische problemen inderdaad niet zjjn, maar het is bepaald onvriende lijk het te voren zo hoog geprezen technisch intellëkt, nu opeens in twijfel te trekken. Allen die nog een beetje omzien in wrok echter kunnen gerust zijn; ook dit karwei zal - misschien na een handvol tegensla gen - worden geklaard. Ook „Porno- na" kan daar gerust op zijn! DEN HAAG, 2-2. De Unie van Wa terschappen in Den Haag is van me ning dat"grootscheepse melklozingen zullen leiden tot een milieuramp. In een telegram aan de regering heeft de unie gevraagd om spoed overleg over de te volgen beleidslijn en over eventueel te nemen maatre gelen ter voorkoming van een mi lieu-ramp. Stakingsakties in de zuivel zouden binnenkort kunnen leiden tot het lo zen van grote hoeveelheden melk op open water. Vooral voor de kwaliteit van kleinere oppervlaktewateren zou dit een catastrofe betekenen, aldus de unie. De waterschappen hebben de re gering tenslotte gewezen op de wet telijke plicht van deze waterbeheer ders, om het verbod op lozingen zon der vergunning te handhaven. BELFAST, 3-2. De Engelse direk- teur van een groot Amerikaans be drijf in het Noordierse Londonderry, is woensdagavond bij zijn huis door twee terroristen doodgeschoten. Het 58-jarige slachtoffer, Jeffrey Agate, leidde een plaatselijke vesti ging van de kunstvezelgigant Du Pont. Vermoed wordt dat de moord het werk is van de „provisionele" IRA die enkele dagen geleden aankon digde dat de terreur tegen „econo mische doelen" zou worden verhe vigd. De burgemeester van Londonder ry noemde de moord op Agate een „zelfs voor Noordierse begrippen af schuwelijke en zinloc.e misdaad". LAATSTE NIEUWS DEN I-IAAG/VOKEL. 3-2. Een Britse straaljager van het type Buc caneer, afkomstig van een basis in West-Duitsland, is donderdagmorgen rond half tien bij de landing op de vliegbasis Volkel neergestort. De vlieger en de waarnemer hebben zich beiden met hun schietstoel kunnen redden. Volgens ooggetuigen brandde het vliegtuig'al in de lucht, kort voor de landing. Volgens de luchtmachtvoorlich- tingsdienst is het toestel door de klap bij de landing in stukken ge broken. De brandweer van Volkel heeft brand in de wrakstukken snel kunnen bedwingen. De bemanning is inmiddels naar de basis overge bracht. „Buiten hoort men de vogels weer fluiten en dat is iets wat mooier klinkt als al het gezeur over prijs compensatie voor dil of voor dat. Natuurlijk hebben we nog wensen, verlangens en behoeften maar dat hebben wij ook voor een goede ge zondheid en de noodzakelijke le vensbehoeften. We hebben een grote mate van welvaart, het zal de grote kunst zijn om dit te behouden", al dus de voorzitter. Bij de aanvang van de vergade ring werd staande enige ogenblik ken stilte in acht genomen ter nage dachtenis van het vorige jaar over leden lid de heer Th. de Ridder. Een speciaal woord van welkom richtte de voorzitter tot de heren F. Jansen, Jac. Steur, K. Dambruin en J. P. C. Boot. De inkomsten van de fruitteler in de Westhoek bestaan grotendeels, zo niet helemaal, uit de inkomsten van fruit en de rekreatie. Omzetcijfer In de algemene vergadering van de Z.H.E. welke in oktober te Ridder kerk werd gehouden, werd gedacht aan een omzet van 120 miljoen wat zoals nu is bekend 130 miljoen is ge worden. Voor hel behartigen van de belangen vond de heer De Feiter het belangrijk dat ook iemand van Schouwen-Duiveland zitting zou hebben in het veilingbestuur. De rekreatieve kant van het be drijf is. in 1976 goed geweest en is ook minder afhankelijk van de weersomstandigheden. „De inkom sten van de rekreatieve kant door middel van caravan en zomerhuisjes UTRECHT, 2-2. Er zijn aanwijzin gen, dat niet minder dan dertig a vijftig procent van de verwijzingen tot stand komt op verzoek van de patiënt. De invloed van de patiënt op het verwijzen is een zaak die meer aandacht verdient. Ir. II. J. Kruidenier van het L.I.S.Z. (Lande lijk Informatiecentrum Ziekenfond sen) schrijft dit in „Inzet", het blad van de Vereniging va Nederlandse Ziekenfondsen. Uit de Lisz-gegevens over 1974 blijken zeer grote verschillen in ver- wijspercentage (aantal verwijskaar- ten per honderd ingeschreven zie kenfondsverzekerden) tussen de Het hoofdbestuur vond ook „dat de beleidsvisie al uit lijkt te gaan 'van een bepaalde (toekomstige) maat schappijvisie waar wij nog niet aan toe zijn''. De vergadering stelde een vrije ontwikkeling voorop met een accent op bedrijven die ontwikke lingsmogelijkheden hebben. Er zal fiskale ruimte moeten worden ge schapen bij een aanvaardbaar markt- en prijsbeleid. Voorts werd gesteld dat het moderne agrarische ondernemerschap met tradities zal moeten durven breken. Op de vol gende vergadering zal een en ander nader uitgewerkt worden. Landhou wvoorlich i ing Het hoofdbestuur besprak de re- Voorzitter'7. C. cle Feiter. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) e.a. gaf een goed stuk brood, we zouden niet meer zonder kunnen. Ramp Vierentwintig jaar geleden beleef den wij de ramp met al zijn gevol gen. Vele mensen en dieren zijn ver dronken, natuur en landschap wer- huisartsen. Als de twintig procent huisartsen met extreem hoge en de twintig procent met extreem lage verwijscijfers buiten beschouwing worden gelaten, loopt het aantal ver- wijskaarten in de „middenmoot" toch nog uiteen van 320 tot 555 per dui zend verzekerden. Volgens ir. Kruidenier ervaren veel artsen het verzoek om een ver wijzing als een soort motie van wan trouwen. Hij zegt dat er bij het ver wijzen veel factoren een rol spelen, medische, maar nog meer sociale, sociaal-psychologische en psychologi sche. sultaten van de diskussie naar aan leiding van een tiental stellingen en vragen in de Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in de Land bouw in de provincie Zeeland. Een en ander werd toegelicht door dr. ir. v. Beekom. H.I.D. voor de be drijf s on twi'k kei ing. De meest uitspringende pühten waren dat het uit moet zijn met het beperken van de mankracht en het toekennen van oneigenlijke taken, vooral criidat de problematiek in de bedrijven aanzienlijk is toegenofnen. De voorlichting zal integraal dooi de overheid bekostigd moeten blij ven worden; de wisselwerking tus sen voorlichting en onderwijs zal duidelijk moeten verbéteren; een den vernield. Om een dergelijke ramp te voorkomen is toen van re geringswege een plan opgesteld en in 1978 zou de Oosterschelde bevei ligd zijn volgens dil schema. Men weet de verwikkelingen rondom de afsluiting van de Oos terschelde. „Enkele uren voordat 24 jaar ge leden deze ramp zich voltrok zie ik het zo", zei de heer De Feiter: „er zijn tientallen miljoenen guldens verspild, er is nog geen enkele ze kerheid of de plannen die nu op sta pel staan zullen slagen, de veiligheid van mens en dier, natuur en milieu is nog niet veel beter dan toen. Er is bijzonder veel gepraat, geschreven en gediskussieerd wat volgens hem alles te maken heeft met politiek, maar weinig met water, met veilig heid en met mensen die straks zul len moeten wijken voor dijken." UTRECHT. 2-2. Acht ondernemin gen in de zuivel eisen in kort ge ding dat het de vakbonden wordt verboden, over te gaan tot stakingen in de zuivelsector. De zuivelondernemers zullen vrij dag de president van de rechtbank in Utrecht vragen, de bonden een stakingsverbod op te leggen. Dit op straffe van een dwangsom van 2,5 miljoen gulden per dag. De ondernemers achten de sta kingsactie onrechtmatig, zo blijkt volgens de voedingsbonden F.N.V. uit de dagvaarding die woensdag middag bij de bonden is binnengeko men. Bemiddeling was het niet DEN HAAG, 2-2. In het gesprek dat de delegatie van werknemers woensdagmiddag op uitnodiging van de ministers Boersma en Lubbers in Den Haag heeft gevoerd, is ook van de kant van de werknemers be klemtoond dat liet hier niet om een bemiddelingspoging ging. In het gesprek; aldus de voorzitter van de delegatie van de federatie Nederlandse vakbeweging, de heer W. Kok, is ook niet over aard en in houd van de verdeeldheid tussen werkgevers en werknemers gespro ken. Minister Boersma zei na de bespre kingen dat. er voor hem weinig mo gelijkheden waren de ontstane situa tie - die hij behoorlijk precair noem de - op te lossen. „Tijdens het over- AMSTERDAM. „Menten's toestand is niet zorgelijk, maar ik ben wel be zorgd daarover". Dit zei woensdag avond Menten's Utrechtse advocaat, mr. B. F. J. Simon, over zijn aan sui kerziekte lijdende cliënt, die sinds 11 januari j.l. in het ziekenhuis van het gevangeniswezen in Scheveningen verblijft. snelle doorstroming Van het onder zoek (-resultaat) dient gewaarborgd te worden. Besloten werd een en an der in een brief aan de minister te onderstrepen. Pachtnormen De voorstellen tot invoering van nieuwe (veel hogere) pachtnormen werden door het hoofdbestuur diep gaand besproken. Met een zekere basisverhoging van de (kale) pacht kon worden ingestemd. De vergade ring' was echter van mening dat een aparte toeslag voor kavelgroctte. voor bepaalde gewassen, voor drai nage en voor huiskavels - met na me in ruilvei'kavelingsgebieden- moet worden afgewezen. In voorkomende gevallen moet een en ander via de externe produk- tieomstandigheden opgevangen wor den. Dat zelfde geldt voor een extra toeslag voor de fruitteelt. Het hoofdbestuur was ook van mening dat de verschillende grond soorten in drie kwaliteitsklassen on derverdeeld moeten (blijven) wor den. Een en ander moet er in resul teren dat voor het Z.L.M.-werkge bied een gemiddelde pachtverhoging van ca. 30% wordt bereikt: „dat is ruim voldoende", aldus het hoofdbe stuur, dat ook sterk aandrong op aanpassing van dè pachtwetgeving. Advertentie BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE A.s. zaterdag- en zondagavond i Paramount film' presenteert eenDiNODELAURENTIIS produktie (The Deserter) j i"~ ii Mc,- 1» BEKIM FEHMIU/RICH ARD CRENNA r RICARCIO MONTALBAN CHUCK CONNORS/IAN BANNEN f BrandondeWilde r- SlimPickens/WoodyStrode Albert Salmi/RatWayne en r JOHN HUSTON Produktie: Norman Baer en Ralph Serpe.Scenario; Clair Huffaker l—- Regie: Burt Kennedy Technicolor Panavision rpfcj Een Paramount lilm 1---1 Aanvang 20.00 uur Toegang 14 jaar leg is duidelijk gebleken dat zowel de werkgevers als de werknemers niet bereid zijn de-eeuder ingenomen standpunten te wijzigen. Het bekende struikelblok blijft de/prijscompensa tie", aldus de minister.' UTRECHT, 2-2. Op initiatief van het gemeentebestuur van Utrecht is woensdag de Stichting Herdenking unie van Utrecht opgericht. De Stichting zal voorbereidingen treffen voor een herdenkingsfestijn ter gelegenheid van het feit, dat vier eeuwen geleden in de Domkerk van Utrecht een unie werd gesloten tus sen de noordelijke gewesten van de toenmalige lage landen als Calvinis tisch Verbond tegen de overwegend katholieke zuidelijke gewesten. In de geschiedschrijving geldt deze unie als de basis voor de republiek der zeven provinciën. De herden- kingsaktiviteiten zullen in 1979 wor den gehouden. Het staat al vast, dat bij de festiviteiten de bevolking nauw zal worden betrokken. Vrijdag 4 februari Zierikzce Concordia. Familie-avond Chr. Plattelandsorganisaties. 18.00 uur; aanvang toneelvoorstelling 20.15 uur. Huis van Nassau. Consulentschap Akkerbouw, 19.30 uur. Herv. verenigingsgebouw. Hervorm de Vrouwengroep, 20.00 uur. Hotel van Oppen, 20.00 uur, Leden vergadering Damklub. Brogum, 20.30 uur, „Stamp Ngo". Burgh-Haamstcde Recreatiezaal camping „Duinrand", 19.30 uur. Feestavond sportver. D.F.S. Zonnemaire Gebouw I. M. v. d. Bijlstraat, 19.30 uur, uitvoering verenigingen. Nieuwerkerk Dorpshuis, 9.30 uur, Distriktsverga- dering Waterschap Schouwen-Duive land. Kerkgebouw Ger. Gem. S.G.P.-stu dievereniging, 19.30 uur. Muziekvereniging „O. en U.", 19.30 uur. Zaterdag 5 februari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling (The Deserter). Burgh-Haamstede Camping Duinrand, 14.00 uur, feest middag voor de bejaarden sportver. D.F.S. Haamstede „Big S", „Top 100". Zondag 6 februari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling (The Deserter). Maandag 7 februari Zierikzee Hotel van Oppen, 20.00 uur, voor dracht Vrijmetselarij. Coricordia. Stichting Ondernemers Cèrttrale. 20.00 uur. Dinsdag 8 februari Haamstede Geref. kerk, 14.00 uur, jaarvergade ring Ned. Ver. van Huisvrouwen. Ouwërkerk Hotel Vijverberg. Afd. Duiveland, P.v.d.A., 20.00 uur. Oosterland „De Pleisterplaats", 19.30 uur, Weeg brugvereniging. Bruinisse Dorpshuis, 20.00 uur, vergadering Landbouwvereniging. Woensdag 9 februari Zierikzee Hèrv. Ver.-gebouw. Bejaardenmid dag N.C.V.B., 14.30 uur. Mavoschool Malta. Bloeddonoravond', 19.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Vergadering Verenigings raad, 19.30 uur. Donderdag 10 februari Zierikzee Zeeuwse Herberghe, 19.30 uur, open bare bestuursvergadering Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland. Hotel Van Oppen, Stad en Lande. Streekgeschiedenis. 20.00 uur. Vrijdag 11 februari Haamstede Jeugdsoos „Big S". Klaverjasavond voor donateurs. Ouwerkerk Auberge „La Butte". Programma Rotterdamse Smalfilm Liga. 20.15 uur. Zaterdag 12 februari Bruinisse Herv. Ver.-gebouw, 14.00 uur, kin dermiddag C.J.V. Herv. Verenigingsgebouw. C.J.V.- avond voor ouderen. 20.00 uur. Maandag 14 februari Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, start A.B.O.-kursus. Donderdag 17 februari Zierikzee Huis van Nassau. Ledenvergadering Z.L.M.-kring, 13.30 uur. Vrijdag 18 februari Zierikzee Concertzaal. Concert K.H. „Kunst en Eer". 20.00 uur. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, 20.00 uur, Verga dering „De Schouwse Ruiters". Zaterdag 19 februari Renesse Dorpshuis, uitvoering „Luctor et Emergo", 19.30 uur. Donderdag 24 februari Zierikzee Jan Wouter van den Doelschool, ou deravond, 19.30 uur. Haamstede Beatrixschool, 19.30 uur, afdeling Schouwen (Westhoek) Rode Kruis, ledenvergadering. Vrijdag 25 februari Zierikzee Jan Wouter van den Doelschool, ou deravond, 19.30 uur. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, finale bandstoten groot Zaterdag 26 februari Goes Prins van Oranje, 19.30 üür, Goese Operette Vereniging (Der Zigeuner- baron). Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, finale bandstoten groot Zondag 27 februari Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, finale bandstoten groot Zaterdag 5 maart Goes Prins van Oranje, 19.30 uur, Goese Opei-ette Vereniging, (Der Zigeuner baron). (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zet Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 GOES, 2-1. Hel hoofdbestuur van de Z.L.M. heeft een uitvoerige eerste bespreking gewijd aan de diskussie- nota van het Landbouwschap: „Beleidsvisie land- en tuinbouw". De vergadering was van mening dat de kleinere bedrijven niet buiten spel gezel mogen wor den door bepaalde overheidsmaatregelen. Er zal ook veel aandaeht besteed moeten worden aan de arbeidsorganisa tie en de werkomstandigheden op het bedrijf. Besloten werd niet te kiezen voor een van de vijf in de beleidsvisie ontwikkelde modellen maar een indi viduele benadering voorop te stellen: „We willen geen groepen uitsluiten".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2