K Hek malse Kip Burgemeester Th. H. de Meester opent nieuw kantoorgebouw en schakelstation van P.Z.E.M. Gemeente betaalt kosten bij verkoop Oostenrijkse huizen W esterschouwen wico f DE ZIERIKZEESCHE COURANT Concentratie diensten gas en elektriciteit Cfel hartstikke ^goedkoop. y WILGEN VERDWIJNEN Gebruikte meubelen als nieuw Wilt U goedkoper uit zijn! Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen voor prima gebruikte meubelen De toestand in Spanje Waldheim naar Midden-Oosten flij 1 Magere yoghurt hele liter ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 februari 1977 133stc jaargang Nr. 22042 WAARIN OPGENOMEN (1797-1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar 86,Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 32 cent per losse mm: „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4, Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. IN I)IT NUMMER: Vierhonderd duizend Ion aardappelen ZIERIKZEE, 2-2. „Ecu heel belangrijk gebeuren voor de gemeente en voor een goed funktionerende regio nale energievoorziening. Een mijlpaal in een meer dan 100-jarige geschiedenis die begint rond 1860 met de oprichting van de gemeentelijke gasfabriek net buiten de Noordliaveiipoort." Aldus sprak burgemeester Th. II. de Meester zich woensdagmiddag uit bij gelegenheid van de officiële opening van het nieuwe kantoorgebouw en het nieuwe 50 kV-schakelslation aan het Groene Wecgje te Zierikzee van de NV Provinciale Zeeuwse Energiemaatschappij, (P.Z.E.M.) In het moderne en het doelmatige nieuwe P.Z.EM.-gebouw zijn de diensten geconcentreerd voor gas en elcctrieitcit in hel distriet Schouwcn-Duiveland. Namens bestuur en directie van het bedrijf werd burgemeesfer De Meester - aandeelhouder en lid van klasse A, diepvries per 1100 gram nu 395 de raad va» bestuur - ingeleid door mr. J. I'. Boersma, waarnemend voorzitter van de raad van bestuur en gedeputeerde van Zeeland, die in het magazijn van de nieuwe P.Z.E.M.-vestiging een groot aantal genodigden, waaronder de gemeen tebesturen van Schouwcn-Duiveland P.Z.E.M.-personeel en medewerkers aan de bouw - een welkom toeriep. Mr. Boersma verklaarde de aan leiding van de nieuwbouw: de ge realiseerde integratie van gas en electriciteit kunnen nu tot zijn recht kernen. Het werk wordt in de prak tijk uiteraard gescheiden gehouden, maar naar buiten toe kan de P.Z.E.M. als duidelijke eenheid op treden. Een andere belangrijke zaak is 'het gereedkomen van de 50 kV- voorziening voor Schouwen-Duive land. Er werd afgezien van een 150 kV-hoogspanning: daardoor zou een aanzienlijke inbreuk in de landbouw veroorzaakt zijn- Mr. Boersma was van mening dat een 50 kV-voediing zeker zo jveilig is als een hoogspan ningsverbinding. Adj.-directeur Ir. L. G. Sisouw- de Zilwa van de P.Z.E.M. memoreer de de bouwgeschiedenis van de nieuwbouw. De eerste paal voor het kantoor ging de grond in op 27 no vember 1975, twee weken later ge volgd door de eerste paal voor het sohakelslation. In de recordtijd van ongeveer een. jaar werd het projekt voltooid. De geschiedenis van de vroegere Zierikzeese gasfabriek begon in 1856 en zou duren tot 1953. De eerste mel dingen over electriciteitsvoorziening dateren uit 1928. De „stroom" be reikte op Schouwen-Duiveland het eerst de gemeente Bruinisse, dn 1930 volgden do Westhoek-gemeenten en in 1931 Zierikzee. In 1930 waren er op Schouwen-Duiveland 3.000 aan sluitingen, in 1960: 9.000 en thans: 14.000. Ir. Sisouw beschreef verder de huidige aktiviteiten van. de P.Z.E.M.: de technische en de op de verbruike rs gerichte complexen. Vroeger waren de aktiviteiten rond de gasvoorziening uitsluitend ge concentreerd te Zierikzee. Voor wat. betreft de electriciteitsvoorziening waren de aktiviteiten verspreid in de vorm van P.Z.E.M.-vestigingen te Zierikzee, Brouwershaven en Nieu- werkerk. „Alles cp kleine schaal, maar het ging toch uitstekend", al dus ir. Sisouw. Schaalvergroting en specialisatie werden noodzakelijk na de fusie met de Zegam; dat was het begin van een ingrijpende reor ganisatie. Met voldoening maakte ir. Sisouw gewag van het feit dat de „noorder lingen" zich bij de uitvoering van de plan-nen steeds positief hebbéir opgesteld. Een 'bijzonder woord van dank sprak hij tot de bedrijfsafde lingen transport en 'bouwkunde voor de realisering van het projekt Goes- Zierikzee. „Gascommissie" Burgemeester De Meester herin nerde in het vervolg van zijn toe spraak aan de vroegere Zierikzeese gasfabriek, waar uit steenkool, gas en cokes werd geproduceerd. De gasfabriek was een gemeentelijk be drijf, onder beheer van de bij oude- Dit nummer bestaat uil 10 pagina's God en één vormen een meer derheid. Frederick Douglas. Tot de handelingen die burgemeester De Meester verrichtte bij de officiële opening van de nieuwe P.Z.E.M.-vestiging behoorde onder andere het ont steken van een op gas brandende oude straatlantaarn. Verwachting tot vrijdagavond: Stijging- van temperatuur In de nacht en ochtend tijdelijk re gen, later op de dag ook enkele op klaringen, tot krachtig of matig af nemende en naar zuidwest ruimende wind, minimumtemperaturen van 4 graden in hel westen tot 0 graden plaatselijk in het oosten van het land. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 4 febr. Zon op 8.16, onder 17.33 Maan op 18.18, onder 7.43 Volle maan: 4 febr. (4.56 uur). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) HOOG- EN LAAGWATER ren nog altijd bekende legendarische „gascommissie". In de vijftiger ja ren ging men over op een eenvoudi ger systeem door gebruikmaking van propaangas. Dat duurde tot 1966. in welk jaar het bedrijf over ging naar de Zegam. die in 1970 weer opging in de P.Z.E.M. Met dc komst van dc Zegam deed ook het aardgas zijn intrede. Voor Schouwen-Duiveland betekende dit een ware ontsluiting, aldus burge meester De Meester: duizenden huis gezinnen in het gebied leerden voor (Vervolg pag. 4) Hoogwater 3.29 15.53 Laagwater 9.15 21.22 WESTERSCHOUWEN, 30-1. De Oostenrijkse wonin gen die de laatste jaren al heel wat stof hebben doen opwaaien hebben bij de in bel afgelopen weekend ge houden raadsvergadering bij de slotakte nog voor een verrassing gezorgd. In deze vergadering werd gesproken over de voorwaarden waarop de woningen aan dc bewoners verkocht moesten worden. Was aanvankelijk het voorstel dat de kopers voor dc nolariskosten moesten opdraaien, eensgezind werd nu besloten dat dc kosten ten laste van dc gemeente zullen komen. Aanleiding hiertoe was het voor stel waarmee de heer J. Hendrikse (P.v.d.A.) kwam om de woningen vrij op naam te verkopen mede gezien de hoge grondprijs en de financiële konsekwenties voor de kopers bij het verbeteren van deze woningen. De heer L. Tieleman (P.C.G.) merk te op dat hij de grondprijs altijd nog hoog heeft gevonden maar dat de kommissie voor Grond- en Pacht zaken niets voelde voor de verkoop vrij op naam. Achter dit voorstel zou de hele raad moeten staan, zo vond hij. Het kollege schorste hierna de ver gadering om in beraad te gaan waar na wethouder M. J. Steur namens het kollege verklaarde dat men met het voorstel mee kon gaan om de kosten voor rekening van de gemeente te laten komen, een voorstel waarmee de gehele raad akkoord ging. Voor de kopers betekent dit dat de aan koop vier tot vijf duizend gulden minder gaat kosten. Overgegaan werd tot vaststelling van het rioolrecht waarvoor de vol gende bedragen werden vastgesteld: permanente woningen 1' 65.niet permanente woningen f 100,va kantiewoningen f 65,kamphuisjes en appartementen f 65,plaatsen Advertentie KERKWERVE. De wilgen in de Vloedstraat, die daleren uit. 1956' moeten plaats maken voor reeds geplante lijsterbessen. Zeker tien wilgen zijn al ge rooid. Destijds werden deze bomein geplant omdat men na de ramp weer gauw een groen Kerkwerve wilde, en cleze boom kon tegen de zoute grond. Achteraf bleek het een slechte keus (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dijkverhoging De raad ging verder akkoord met het voorstel van b. en w. om geen bezwaar te maken legen de dij lever- hoging in het gebied tussen Schelp- hoek en Westbout. MAANDAG GESLOTEN Bung. Boumanstr.11 Nieuwerkerk Tel. 01114-1373 voor tenten en caravans f 20.en bedrijven f 100, Vastgesteld werd ook de onroe- rendgoed belasting welke voor zake lijk gerechtigden (eigenaren) i' 4,25 en voor gebruikers f 3,75 per f 3.000,gaat bedragen. MADRID. 2-2. In de Spaanse hoofdstad Madrid is woensdag een mis gehouden voor de drie politie mannen die vorige week hel slacht offer werden van extremistische ge weldplegers. In de nabijheid van de kerk hiel den ongeveer 250 ultra-rechtsen een demonstratie tegen de regering die volgens hen niet krachtig genoeg optreedt tegen de gewelddaden van vermeende linkse extremisten. De betogers slaakten kreten als „weg met koning Juan Carlos" en „regering neem ontslag" op het mo ment dat leden van de Spaanse re gering per auto voorbijkwamen op weg naar de begrafenis. GENÈVE, 2-2. Kurt Waldheim, se- kretaris-generaal der Verenigde Na ties, is dinsdag in Genève aangeko men. de eerste etappeplaats op een reis die hij de komende twee weken naar het Midden-Oosten en Cyprus gaat maken. Hij vertrok woensdag. Tegenover de pers verklaarde Wald heim dat hij ..goede hoop heeft dat de Geneefse konferentie over het Midden-Oosten dit voorjaar zal worden hervat". HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Warme oceaanlucht dringt maar moeizaam naar onze streken op. Het stuit steeds op het verzet van 'de koudere lucht boven het vasteland van Europa, die rond een hogedrukgebied, waarvan de kern boven Polen ligt, wordt aangevoerd. Toch ziet het er nu naar uil, dat de kou moet wijken. Onder invloed van een depressie, waarvan de kern ten westen van Schotland ligt, wordt warme lucht naar het oosten ge stuwd. De begrenzing tussen de warme en koude lucht vormt een front boven de Britse eilanden, dat langzaam naar het oosten trekt. Uil dit front kan plaatselijk regen val len. Vrijdag zullen er echter, nadat het front gepasseerd is, ook enkele opklaringen zijn en zullen de tempe raturen stijgen. Advertentie 1 Geldig t/m zaterdag 5 februari DEN HAAG. De 26'-jarige nog niet eerder voor het Nederlandse voet licht getreden Heddy Lester nit Amsterdam zal Nederland 2 april vertegenwoordigen op het Eurovisie Songfestival in Londen. Zij haalde woensdagavond in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag het Hoogste aantal punten niet het lied je „De Mallemolen" van Frank Af- l'altcr en Wim Hagenkamp.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1