Ook w.Algemeen Vissersbelang' met neus op mosselprobleem Twee broers VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te Sereoskerke-üeordweile STREEKNIEUWS INGEZONDEN STUKKEN ERIC DE NOORMAN Prima resultaten voor Delta Sport in Braakmancross R. de Rijke distriktskampioen bandstoten klein 'ijj Zinvolle vergadering' BRUINISSE, 29-1. In de vrijdagavond gehouden vergadering van de Ver eniging Algemeen Vissersbelang te Bruinisse deelde de voorzitter de lxeer W. Okkerse mee, dat een schrijven was ontvangen van de V.V.V. te Brui nisse waarin dank werd betuigd, voor de vaartocht die gehoudenwas ty- dens de Visserijdagen, maar ook met de Ierse kinderen. Vooral de dag te Bruinisse, was daardoor voor de Ierse kinderen onvergetelijk geworden. Aan de heren dr. ir. P. Korx-inga, hoofd van het RIVO. (Rijksinstituut Visserij Onderzoek), als aan opziener H. Bos, (distrikt Waddenzee) die bei den ernstig zdek zijn, zal een atten tie worden gezonden. De voorzitter, gaf daarna een overzicht van de stand van zaken, met export en pro- duktiecijfers, stand van het Mos selfonds, enz. Dit overzicht geeft be slist geen opgewekt beeld. Twee derde van de aangevoerde mosselen komen in het Mosselfonds terecht, omdat de export naar Frankrijk veel lager is dan andere jaren. Over de oorzaak van deze achteruitgang werd uitvoerig van gedachten ge wisseld. Een feit is, dat de mosselen in het begin van het seizoen prijzig waren waardoor toen ook de exportprijs hoger kwam te liggen dan andere jaren. Er waren nogal wat twijfels, of nu juist de wat hogere prijzen, plus misschien nog een kwaliteits nuance verschil de oorzaak waren van de enorme terug val van de export naar Frankrijk-. Kwaliteitszaak De heer C. Padmos merkte op, dat de import van buitenlandse mosse len, cp de Nederlandse markt, be langrijk kleiner zou zijn geweest, als de kwaliteit van de Hollandse mos selen beter was geweest. Vast staat dat ook de consumptie in Frankrijk is verminderd. De Duitse .produktie van mosselen neemt toe; ook dat. is een teken aan de wand voor de Ne derlandse kwekers. Besloten werd het z.g. Mosselfonds te sluiten, cq. de heffing ad f 5,- per verkochte mosselton niet meer te betalen als de pot van dat Mossel- fonds leeg is. Uitvoerig werd stil gestaan bij het punt propaganda. Propaganda ja, maar dan zeker gerichte propagan da, met een gedegen marktonderzoek Er zal een antwoord moeten komen, waarom de export naar Frankrijk verminderde. De mosselkwekers hebben, nu in- plaats van één, twee problemen. Niet hoe brengen we onze mosselen aan de markt, maar ook hoe raken we ze kwijt. Hier ligt voor Zevibel een taak. Niet ieder der aanwezigen dacht gelijk over het vissen van mossel zaad in de Grevelingen, voor uitzaai op de percelen in Zeeland. Men wil de wel ook de Waddenzee ingescha keld zien, om mosselzaad uit de Gre velingen uit te zaaien. Politie toezicht Het punt politietoezicht was even eens een. punt dat de tongen los maakte. Meer toezicht op de perce len in het Volkerak, was een eerste vereiste, nu het visserij vaartuig dat altijd op Bruinisse gestationeerd was naar elders is verhuisd. Meer toezicht ook, elders in Zeeland. Frappant was het voorbeeld aange haald door de mosselkweker A. H. Hogerheide, die niet minder dan 12 personen van zijn perceel in de buurt van Noord-Beveland moest verjagen die allemaal bezig waren mosselen te rapen van dat perceel, hoewel het verbod om dat te doen, duidelijk zichtbaar, op verschillen de plaatsen aan de bakens was ge hecht. Gevraagd werd een onderzoek in te stellen, cf de Duitse mosselteelt, ook door de Duitse overheid wordt gesubsidieerd, met de Duitse garna lenvisserij is dat namelijk wel het geval. De overheid gaat de grootte van de korren, waarmee mosselen wor den gevist beperken, ook de kracht van de motor, waarmee de korren worden opgehaald wordt aan ban den gelegd. De maximum korren- breedte wordt 1,90 m, het aantal pk.'s van de motoren 320 pk. In samenwerking met de afdeling Schouwen-Duiveland van Schutte- vaer zal kontakt worden- gezocht met het gemeentebestuur van Bruinisse over een betere indeling van de vis sershaven, nu de kotters steeds lan ger worden. Het erelid de heer D. de Koning (oud-voorzitter) komplimenteerde de vergadering tenslotte met de zinvol le diskussie die was gevoerd, terwijl hij tot zijn genoegen had gekonsta- teerd, dat bijna de gehele vloot ver tegenwoordigd was. THOLEN, 31-1. Maandagmiddag vond in de gemeente Tholen een voor Nederland unieke gebeurtenis plaats. Een G5-jarige tweeling kreeg een koninklijke onderscheiding. Het ging om de broers J. D. Jagt uit St. Annaland en P. Jagt uit Scherpenisseresp. hoofd van de technische dienst van het Water schap Tholen en direkteur van de veiling te Scherpenisse. Beiden wer den onderscheiden met de ereme daille in goud, de Orde van Oranje Nassau. De bijzondere handeling werd verricht door burgemeester J. E. van Boei uit Tholen. De heer J. D. Jagt begon in de lapdbouw en klom daarna door zelfstudie op lot hoofd van Waterschap Tholen. Zijn jongere tweelingbroer maakte zich verdienstelijk in het veilingwezen en bekleedt daarnaast nog talrijke funkties in diverse verenigingen in Scherpenisse. Advertentie Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode (t.a.v. de heer J. v. Loon, Jannewekken 11, Zierikzee. Telef. (01110) 2255, na kantoortijd (01119) 660. ZIERIKZEE/P RUINISSE Opziener der Visserijen In verband met de ziekte van de heer C. Bos, opziener der visserijen in Den Helder, wordt diens taak overgenomen door de heer J. Poel man, opzichter der visserijen te Yer- seke. De heer Poelman, doet daarvoor van maandag tot vrijdag dienst aan booi'd van het rijksvaartuig Wadden zee. NIEUWERKERK Algemene ledenvergadering Verenigingsraad Op woensdag 9 februari houdt de verenigingsraad vergadering in de kleine zaal van het dorpshuis. Belangrijk punt op deze vergade- xing is de bespreking van de huidi ge situatie van de raad. Het bestuur hoopt op een flinke opkomst. Staatkundig Gereformeerde Studiever. Schouwen-Duiveland Op vrijdagavond 4 februari a.s. zal de Staatkundig Gereformeerde Studievereniging „Schouwen-Duive land'' een ledenvergadering houden. Deze bijeenkomst wordt gehouden in de vergaderzaal van de kerk der Gereformeerde Gemeente aan de Molenstraat te Nieuwerkerk. Na de huishoudelijke zaken zal de heer M. K. van Klinken spreken over „Zuid-Afrika". De heer Van Klinken komt „kersvers" uit Zuid- Afrika. waar hij een half jaar als praktikant in dienst is geweest bij het Ministerie van Waterwezen. Na de pauze volgt een diskussie. Uitvoering „Oefening en Uitspanning" De muziekvereniging „Oefening enuitspanning" te Nieuwerkerk in samenwerking met ,,Nu met Hope" uit Bruinisse, geeft op vrijdag 4 fe bruari a.s- een uitvoering. Deze uit voering wordt gehouden in „Ons Dorpshuis". Het eerste deel van deze avond brengt een afwisselend mu ziekprogramma van beide korpsen, o.l.v. de heer A. Radewalt. Het twee de deel biedt een toneelprogramma. De toneelvereniging „Platogo" geeft een blijspel in drie bedrijven: „Groe ten uit Nice", van Dick van Maas band. Na afloop wordt er gezellig ge danst. Het belooft een mooie avond te worden, met veelzijdige attrakties. Ontspanningsmiddag bejaarden De afdeling van de Bejaardenbond en het Komité Bejaardensoos, orga niseren een ontspanningsmiddag voor bejaarden op woensdag 2 fe- bruai'i a.s. in het dorpshuis. De bij eenkomst wordt verzorgd door een gx-oep Klompendansex-s en een jeugdgi'oep uit Heinkenszand. Tus sendoor is er gelegenheid voor com- munitysinging met begeleiding van o.m. een trompettist. Alle bejaax'den van Duiveland en Bruinisse zijn voor deze middag uit genodigd. Men verwacht plm. 175 bezoekers. De te vex-strekken kon- sumpties zijn gratis; aan het slot wox-dt een kollekte gehouden. In het voox-jaar - zo ligt in het voornemen - komt er nog een pro gramma, geox-ganiseerd door het Komité Bejaardensoos. BRUINISSE Urkers naar Zuid-Afrika H Twee gesaneex'de Urker kotters, J die uit de Noox-dzeevissex-ij zijn te- ruggenomen, zijn naar Zuid-Afrika verkocht. Thuishaven wordt de plaats Her- manus, 100 km ten zuid-oosten van Kaapstad. De heer F. Hoefnagel. eigenaar van de UK 3, emigreert met zijn schip mee en gaat de boomkor- vissex-ij in de Zuidafrikaanse wate- ren', zelfstandig uitoefenen. SHSSE23BIIII Een spelregel-dia-avond Door de evenementerxcommissie van Bruse Boys werd vrijdag jl. een spelregel dia-avond geoiganiseex-d voor de jeugd. De dia's werden van kommentaar voorzien door de heer A. C. Bolle uit Zierikzee, sekretaris van de scheidsrechtervereniging Schouwen-Duiveland. Ruim 50 jeugdleden waren op deze avond aanwezig, zodat deze zeker geslaagd kan worden genoemd. Na afloop werd een kwis gehou den, waarbij de hoofdprijzen gingen naar: Willem Weber, Leen Iiooger- heide, Jacob v. d. Berg en Peter Ol- ree. Op vrijdag 18 februari zal een feestavond voor seniorleden en do nateurs worden georganiseerd. Voor deze avond is een zeer be kende band uitgenodigd, terwijl te vens bingo zal worden gespeeld. Douchecelhond vrij Nadat een en ander veel te lang heeft geduurd, is de in de Huybex't- sti-aal en omgeving te Zierikzee be kend staande zogenaamde douche cel hond eindelijk vrij. Veel dierenvrienden hebben zich lange tijd geërgerd aan de omstan digheden waarin zich een bastaard Herder bevond, die steeds voor lan gere' tijd bij afwezigheid van de eigenaar in een douchecel werd op gesloten. Maar eindelijk is deze hond dan toch vrij en heeft de Sophia- Vereeniging tot Bescherming van Dieren zich over deze hond ont fermd. Langs deze weg wil ik alle dieren vrienden dank zeggen voor hun be moeienis met deze hond en hun aan deel in zijn vrijkomen uit de douchecel. Het is te hopen dat dergelijke praktijken in de toekomst vlugger kunnen worden aangepakt, waar door veel diex-enleed wordt voorko men. Redaktie dank voor de plaats ruimte. P. I. Heijboer, vertegenwoor diger v. d. Sophia-Vereeniging tot Bescherming van Diex-en, Esdoornstraat 33. Telefoon 1583, Nieuwerkrek. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Oosterwolde (Gld.): R. E. Kuus, Putten. Gerefoi'meerde Gemeenten in Nedex-land Bedankt voor Chilliwack (Cana da) en Terneuzen: A. Wink, Veenen- daal. MARKTBERICHTEN Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 31-1. Prijzen excl. b.t.w., vastgesteld per 100 kg af be drijf op auto volgens kwaliteitseisen binnenland cq export: klei-aardap- pelen binnenland: Bintje 35-55 mm opw. Los verladen f 50,00-53,00, Ii-e- ne's 35 mm opw. f 58,00-65,00. Zandaardappelen binnenland: Bin tje 35 mm opw. f 45,00-48,00. Klei-aardappelen export: Bintje 35-50 mm los vei'laden f 42,00-46,00, Bintje 50 mm opw. los verladen f 70,00-73,00. Zahdaai'dappelen export: Bintje 35 mm opw. f 45,00-48,00. Voeraardappelen f 5.50-9,00. Stem ming binnenland zowel als export: flauw. TAFELTENNIS Alle teams van Scaldina behaalden de volle winst De in de afgelopen week door de teams van Scaldina gespeelde wed strijden werden alle in winst omge zet. Het tweede senioren-team speel de een uitstekende wedstrijd tegen het reserve senioren-team van PNL uit Middelbui'g. In deze thuiswed strijd ging Scaldina sterk van start met het nemen van een 3-0 voor- spi'ong. PNL wist hiex-na met gering verschil het dubbelspel in winst om te zetten maar Leen v. d. Wekken, De koningin van de eilanden 23. Ex-ic geeft Svein een wenk en onverwijld beginnen zij de nauwe gang achter hen met stukken rots te vex-sperren. Sveins reuzen- kracht bewijst hierbij weer eens onschatbare diensten. Zo zetten ze hun tocht voox-t en merken terdege, dat hun pad opwaarts voert. In de verte zien ze een bx-ede baan van licht glox-en.... wijder en wijder wox-dt de kloof, tot ze tenslotte op de hoogvlakte uitkomen. Van de achtervolgex-s is niets meer te mer ken, hetgeen Aranx-od de leiding weer doet nemen, om hun de kortste weg te wijzeix. Ze komen door een groot naaldbos en hier voegt Eric zich bij het. meisje. „Wat. is er hier toch eigenlijk aan de hand?" vraagt bij haar. „Weten doe ik niets," antwoord zij, „maar dat er iets bi-oeit heb ik wel gemerkt. Vader wordt oud en kan het feitelijk niet meer aan. Maar hij is koppig en wil niet wijken, ofschoon hij reeds volkomen onder de invloed is geraakt van Gax-tvait en Niall. Ik sta geheel alleen te genover mijn broeder en die falsaris van een Naill en ik geloof stellig, dat hij, behalve een Iex-se koning ook een pix-atenhoofdman is. Bij mijn vader hoef ik niet aan te komen. Ik ben maar een meisje en tel niet mee, al kan ik schieten en rijden als de beste." Na een korte pauze vervolgt Aranx-od: „Naill heeft vader uitgenodigd om hem te bezoeken, maar ik vertrouw het. niet en heb het gevoel, dat hij hem uit dc weg wil ruimen, samen met Gartvait. Daarom vex-heugde ik mij, dat ge hier zoudt komen overwinteren; ik zou dan aan u wellicht hulp gehad hebben". Ex'ic, die bij het vex-nemen van dit alles ex- niet gex-uster op wordt, en intussen sneller is gaan lopen, vertelt alles op zijn beurt wat hij op de burcht heeft afgeluistex-d. Voor Ax-anrod is het de bevestiging van haar vermoeden, dat ze haar vader uit de weg wil len ruimen. „Niet voor niets heeft Gartvait dus gepro- beex-d, ons steeds maar op te houden." zegt Eric verbeten. „We moeten ons haasten, wan! ik ben bang, dat er aan de kust ook iels gaan de is!" Bram Vx-oegop en Jac. Witmer lieten zich niet van de wijs brengen en zox-gden voor een ruime 8-2 ovex-win- ning. Het eerste junioren-team nam het thuis op tegen 't Zand III. Siem- co Lauwex-se, Aart Quist en Thomas v. d. End gingen overrompelend van start waax-bij zij een 5-0 vooi'sprong wisten te nemen. Aart Quist en Siemco Lauwerse zagen hierna hun partij in verlies eindigen maar Tho mas v. d. End wist zijn ongeslagen x-ecox-d te handhaven en besliste de wedstx-ijd definitief in hel voordeel van Scaldina (6-4). Voor een knappe ovex-winning zorgde het tweede ju- niox-en-team in de uitwedstrijd te gen Arnemuiden II. Ronald de Rijke zorgde voor een 1-0 voorsprong waarna Erik v. d. Houten zijn partij in verlies zag eindigen (1-1). Rita de Oude wist Scaldina weer vooi'sprong tegen (1-2) waai-na Arnemuiden door het dubbelspel te winnen de zaak weer recht trok (2-2). Scaldina wist hiex-na het heft volledig in handen te nemen en de wedstrijd met een 7-3 overwinning te beëindigen. Ro nald de Rijke en de prima spelende Rita de Oude wist al hun sets in winst om te zetten, terwij) Erik v. d. Houten tweemaal aan het kortste eind trok. Het eerste seniox-en-team speelt a.s. dondex-dag een thuiswed strijd tegen Marathon II. Het twee de seniox-en-team gaat op bezoek bij Kapelle II. Zatex-dag speelt het eerste junioren-team uit tegen Wilno II. tex-wijl het tweede team het aan de Raamstraat gaat opnemen tegen Westerzicht II. MICROKORFBAL K.N.K.V. 3e klasse B: All Ready-Snel 2-6; RWR-Merwede 7-5: Stormvogels- Seolto 12-4; RWR-Snel 7-6. AFDELING ZUID WEST 2e klasse B: Tjoba IV-NOAD 7-8; Swift IV-Stormvogels II 5-5; TOGO II-BKC 3-5. 3e klasse C: Vent. Sport III-Brou- wershaven 9-2; Good Luck III-DFS 6-6; ZSC-A11 Ready III 4-3; Brou- wershat^en-ZSC 6-6. 4e klasse B: TOGO V-NO AD II 3- 6; Blauw Wit III-Zaamslag II 7-4. ADSPIRANTEN 2e klasse C: All Ready-Vent. Sport 4-3; VIOS-ADO 12-1. 3e klasse E: NOAD-DBGC 2-4. PUPILLEN le klasse C: All Ready-SVOWK 4- 0; NOAD-Good Luck 1-0. 2e klasse D: All Ready II-Brou- werstiaven 1-0; SVOWK II-Good Luck-II 1-1. ZAALVOETBAL Woensdag-programma in „Onderdak" Morgen (wocnsdag)avond zal in de sporthal Onderdak weer een pro gramma worden afgewerkt voor de zaalvoetbalkompetitic van het rayon Zierikzee. In de le klasse zal koploper Skol Boys wel niet veel moeite hebben om in de ontmoeting met de x-eserves van RAP'73 de puntjes binnen te ha len. Stella Boys, dat weer begint te rug te komen, zou het RAP'73 nog wel eens lastig kunnen maken, tei> wijl MEVO de beste papiex-en in handen heeft in het tx-effen met de F.C. Kerkwerve. In de 2e klasse moet Country Club II in staat worden geacht om Die Gouwe van het lijf te houden. Kop loper Toren Boys komt als favoriet binnen de lijnen tegen VAB, terwijl de reserves van MEVO en het de laatste weken goed voor de dag ko mende SVOWK elkaar wel niet zo veel zullen ontlopen. ATLETIEK In het rekreatiegebied „Dc Braak man" bij Hoek organiseerde dc atle tiekvereniging Schcldesport de Braakmancross, de 5e cross van de Zeeuwse crosskompetitie. Bij de 1000 meter lange veldloop voor meisjespupillen ging Delta Sport pupil Jacolies van Gastel voor de 5e maal in dit seizoen winnend door de finish, waardoor haar de ovex-winning in het eindklassement niet meer kan ontgaan. Zij won in de tijd van 3.30.2 minuten, Janneke v. d. Linde legde beslag op een uit stekende 4e plaats in 3.38 minuut. Bij de 1000 meter meisjes D fi nishte het eex-ste D.S.-meisje Marjo lein Hax-tog in 3.50.- minuten op de 10e plaats, Gonneke Arkenbout wex-d 16e, Eline Polderman 19e, Ma- rinka v. Driel 20e en Ada de Oude als 21e. Bij de jongenspupillen, ook 1000 meter, was Paul de Bruyn 20e en Je roen Wijsman (gevallen) 34e. De jongens C Peter van Burg en Ex-ic de Bruyn liepen samen een sterke wedstrijd. De 2700 meter liep Peter in 10.41 minuten en Eric in 10.45 minuten, wal hen een 15e en 16e plaats ople verde. Jongens A Bij de jóngens A, die 6600 meter moesten afleggen, was Delta Sport sterk vertegenwoordigd. Winnaar werd R. Dellebeke met op zijn hielen Rudie Ravia van Delta Sport die de afstand aflegde in 24.11 minuten. Jos Geluk, die ook een beste wed strijd liep, wex-d 3e in 25.12 minuten exx Jan van Bevex-en, nog maar pas met atletiek begonnen, werd 4e in 27.26 m. Bij de hei-en, die ruim 10'/- km moesten afleggen, kwam Delta Sport weer voortx-effelijk voor de dag met een 7e plaats van Simon. Blom in 36.03 minuten (slechts 1 minuut na de winnaai"), Rinie van Dijke wex-d 10e in 36.24 minuten, Herman Pad mos lie in 36.37 minuten, Martien Moex-mond 13e in 37.45 en Wim Schot 24e in 40.47 minuten. Na afloop was er een px-estatie- loop over 6600 meter waaraan ver scheidene Schouwenaren deelnamen. Hendrikse uit Ouwerkerk liep hier bij in de kijker door als 2e aan te komen. NOORDGOUWE. 29-1. Na een bij zonder spannende strijd is het Rinus de Rijke, lid van de biljartverenigig „Bommenede" gelukt in hotel v. d. Weijde te Noordgouwe beslag te leg gen op hel kampioenschap bandsto len klein van het distrikt Schouwen- Duiveland der K.N.B.B. Van de zeven deelnemex-s eindig den er niet minder dan vier met een gelijk aantal matchpunten waarvan De Rijke met het beste algemeen ge middelde, in het bezit van de titel kwam. De finaleparljj werd gespeeld tus sen J. van Almkerk en B. Berx-e- voets. Van Almkerk had hierbij de beste papieren in handen daar hij reeds aan een remise genoeg had om de kampioenstitel in zijn bezit te krijgen. Zo ver is het evenwel niet gekomen daar Bex-revoets van het begin af het initiatief in handen nam en de partij in zijn voox-deel (45-32) wist te beslissen. Berrevoets nestelde zich door deze ovex-winning op de tweede plaats in het eindklassement, terwijl Van Almkerk met de vierde plaats ge noegen moest nemen. Hoogste serie De Rijke bracht met een score van 16 caramboles de hoogst in het toer nooi gescoorde serie op zijn naam, terwijl Berrevoets met 2.37 tol het hoogste partij gemiddelde kwam. Namens het distrikt Schouwen- Duiveland overhandigde de heer J. den Haan aan kampioen De Rijke de bondsmedaille en de distx-iktswissel- beker. De heer J. Voshol, voorzitter van Kampioen R. de Rijke. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) de organiserende vereniging K.V.L.. spx-ak woorden van dank tot de spe lers voor de sportieve strijd welke zij hadden geleverd en de fam. v. d. Weijde voor de verleende medewer- king. Uit handen van de heer J. Klomp, bestuurslid van K.V.L., mochten de deelnemers allen een prijs in ontvangst nemen. Namens de deelnemers spx'ak de heer De Rijke woox-den van dank tot de ox-ganisatoren voor de voortreffe lijke wijze waarop zij het toernooi hadden georganiseex-d. De eindstand M. de Rijke, „Bommenede", Zonnemaix-e 8 246 161 1.53 16 1.96 B. Berrevcfels, „Neptunus", Ziex-ikzee 8 241 162 1.49 9 2.37 J. Everaers, B.V. „Renesse" 8 246 171 1.44 10 1.96 J. van Almkerk. „Bommenede", Zonnemaire 8 242 176 1.37 8 1.88 •i Steepland. „Bommenede", Zonnemaire G 228 94 1.18 9 1.55 J. Kleppe, „Entre Nous", Zierikzee ■1 210 160 1.31 8 1.67 N. Janse, B.V. „Renesse" 0 144 166 0.87 8 1.29 I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 5