GROTE VERKOOP Minister Boersma gaat praten met werkgevers en werknemers Verbazing over „verstening natuur" en vreemde bouwsels BEKENDMAKING HERV. VER. GEBOUW Iran dreigt met boycot van Nederlandse produkten STEMMEN LIJST VAN DE VELDE EN S.G.P. BIJ BEGROTINGS BESCHOUWINGEN 4 Een mini-lichtpuntje? Bibberen in de V.S. STREEKNIEUWS Begroting goedgekeurd Morgen woensdag 2 februari van 1 tot 6 uur en donderdag 3 februari van 10 tot 9 uur (koopavond) van Dames-, heren- en kinderkleding in 't Vrije 2, Zierikzee Enorme keuze uit de gloednieuwe voorjaars- kol lektie Passen mogelijk Ruilen toegestaan NIET GOEDGELD TERUG Verkoop vindt plaats onder leiding en garantie van Landgraaf b.v. te Rotterdam Gemeenteraad Bruinisse DEN HAAG, 1-2. Voor woensdag 2 februari heeft minister J. Boersma, werkgeversorganisaties en vak centrales (afzonderlijk) uitgenodigd om te praten over het loonkonflikt, dal uit dreigt te lopen op massale stakingen. Voorzitter Jan Lanser van het CNV is niet verrast door de uitnodiging van Boersma. Het CNV en ook de raad MHP hebben, na de publikatie van de brieven van Boersma en Lubbers al aangedrongen op een gesprek met de regering. Wat het CNV betreft had het gesprek dan ook wel eerder gevoerd mogen worden. Dit omdat de FNV alleen al de schijn wil vermijden, dat er sprake zou zijn van een heropening van het centrale overleg over de arbeids voorwaarden. Ze wil dat neg steeds, ook nu er woensdag twee maal een t wee-partij en-gesprek komt. Aan een gesprek van Boersma met werk gevers en werknemers tegelijk, zou- de FNV volgens Kok zeker niet heb ben meegedaan. Overigens heeft ook hij niet de indruk, dat minister Boersma een bemiddelingspoging van plan is. WASHINGTON, 31-1. President Jimmy Carter en zijn gezin geven hun landgenoten hel goede voor beeld bij de bestrijding van de ener- giekrisis als gevolg van de strenge winter. In het Witte Huis is de ma ximum temperatuur 18 graden en de Carters hebben truien aangetrokken. Omdat veel Amerikanen zich de ernst van de situatie bewust zijn, zijn er berichten over enige ont spanning in de /crisis. De vorst is daarentegen hardnekkig. In hei middenwesten en noordoosten van cle Verenigde Staten kwam hel kwik maandag niet hoger dan achttien graden onder-nul. Over het zuiden van hel land trok een nieuwe sneeuwstorm die in de stad Dallas in Texas voor het eerst in twee jaar een pak sneeuw be zorgde. In de zuidelijke staten Ala bama, Louisiana en Georgia veran derden de wegen in levensgevaarlij ke glijbanen - iets waarmee de automobilisten in die staten niet vertrouwd zijn. Op de Amerikaanse oostkust, waar het sinds Kerstmis hevig koud is, gingen politieagenten van deur tot deur om erop toe te zien dat de thermostaat in cle woningen een ka mertemperatuur van niet hoger clan 18 graden aanwees, 's Nachts mag het niet warmer zijn dan twaalf of dertien graclen. Lanser heeft niet de indruk, dat Boersma's initiatief als een bemid delingspoging is bedoeld. „Ik neem aan dat het kabinet ons wat te ver tellen heeft. I'k ga er niet heen met de verwachting, dat het kabinet ons een fraaie oplossing biedt zei hij. De F.tv.v. Ook de FNV zal de uitnodiging aanvaarden, zij het niet bijster ent housiast. Voorzitter Wim Kok zei desgevraagd, dat de FNV zelf in de brieven van Boersma en Lubbers geen aanleiding heeft gezien oni een gesprek te vragen. Vorige week zei hij al, dat de FNV een uitnodiging niet zou afwijzen als de regering zelf behoefte had aan een oriënterend gesprek, mits het niet op een drie-partyen-overleg (rege ring-werknemers-werkgevers) zou uitdraaien. Advertentie Exclusieve lederen geschenken en bureaugarnituren £tolk CMnw dam' LENGKEEK LEDERWAREN ZIER1KZEE TEHERAN, 31-1. Iran bereidt een boycot-aktie tegen Nederlandse pro dukten voor, als de Nederlandse re gering niet bereid is een „anti-Iraan- se bijeenkomst" in Nederland te ver bieden. De Iraanse autoriteiten hebben langs diplomatieke weg Den Haag verzocht een verbod uit te vaardigen voor de Iran-conferentie, die Am nesty International op 18 en 19 fe bruari in Amsterdam zal houden. Voor die conferentie zijn ook deel nemers uit Iran uitgenodigd, onder wie ex-politieke gevangenen. Op die conferentie zal de kwestie van de po litieke gevangenen en de rechten van de mens in Iran aan de orde komen, evenals de rol van de Iraanse ge heime dienst Savak bij het volgen - van Perzische dissidenten in het bui tenland. Als de Nederlandse regering die conferentie niet wil verbieden, zal de Iraanse consumentenbond een boycot van Nederlandse produkten organiseren, zo verklaarde de Iraan se senator Mohammed Ali Saffari, voorzitter van de consumentenbond, maandag in Teheran. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De burgemeester van Benthuizen, L. P. J. Keijzer, heeft aan de commissaris van de koningin in de provincie Zuid-Holland voorlo pige ontheffing uit zijn funktie ge vraagd. Dit vanwege de moeilijkhe den tussen de burgervader en de twee wethouders van het 2800 zielen tellende plaatsje. AMSTERDAM. Het Koningin Wil- helmina Fonds voor de kankerbe strijding heeft in totaal 81 miljoen gulden bestemd voor de verwezenlij king van de doelstellingen van de aktie „Geven voor leven"' waarvoor het Nederlandse volk in november 1974. speciaal voor de kankerbestrij ding bij kinderen, ruim 65 miljoen gulden bijeenbracht. ARNHEM. Het drugsteamvan de Arnhemse politie heeft vijf liter uit Frankrijk binnengesmokkelde hasj- olie ter waarde van f 150.000 in be slag genomen. Het zoeken daarnaar heeft ruim een maand geduurd. ROTTERDAM. De vereniging van kapiteins en officieren in de koop vaardij klaagt over een „onrustba rend" tekort aan hoger personeel in de kleine handelsvaart, dat beschikt over een diploma. Zij vreest dal dit tekort nog zal toenemen. Er zullen meer mensen geworven moeten wor den. DEN HAAG. Minister Stemerdink van defensie en zijn staatssecretaris Van Lent zijn het ermee eens dat een dienstplichtige moet kunnen kiezen of hij op 18-, 19- of 20-jarige leef tijd in militaire dienst wil gaan. DEN HAAG. Volgens V.V.D.-frac- tievoorzitter Wiegel verdient het scherpe afkeuring dat kamerleden van twee grote politieke groeperin gen aan dc Amerikaanse president hebben gevraagd om de militaire en economische steun van de Verenigde Staten aan Israël te gebruiken als politiek drukmiddel om Israël tot concessies te dwingen. DREISCIIOR Geslaagd Voor het te 's Gravenhage gehou den examen ter verkrijging van het diploma Schoonheidsverzorging A. slaagde onze plaatsgenote mej. Lia Blaas. WESTERSCllüUWEN, 29-1. Ongewijzigd werd in de vrijdag gehouden raadsvergadering de gemeentebe groting van Westerschonweu en de daarbij behorende Ui begrotingswijzigingen met algemene stemmen vastgesteld. De beer J. v. d. Berge stemde om princi piële redenen legen enige subsidies. Voor hiertoe werd overgegaan werd nog door een aantal raadsleden bet woord gevoerd. De heer L. Tielcman, P.C.-fraktie, verklaarde als fraktic te hebben gepro beerd mee te denken en dc vraag te hebben gesteld „hoe komen wij eruit". Hit het antwoord dat men nu van het kollege heeft gekregen krijgt men het gevoel dat dit als kritiek wordt aangevoeld, wat allerminst de bedoeling is. Burgemeester Everwijn verklaar de, dat de uitlatingen van P.C.-frak tie beslist niet als kritiek zijn over gekomen. De heer Tieleman opperde de mogelijkheden voor een meer jarenplan voor brandweer en red dingsbrigade. Hij dacht dat de middelen welke nodig zijn voor de reddingsbrigade uit de toeristenbelasting moeten ko men. Begi'epen wordt niet waarom het gebied Hogezoom-Lagezoom voorrang moet hebben voor welk gebied hij aan gespreide bebouwing dacht. Mevr. A. G. J. Ilogeiibooin-Lande- gent. „wy willen een uitspraak, de mensen wachten er al zo lang op". VVU worden gckonfrontccrd met dc bebouwing rond dc oude „Torenhoc- ve" waardoor een mooi stukje natuur gaal verstenen, gaat dit ook rond de „Schouwse Boer" gebeuren zo vroeg de heer Tieleman. J. Lustig P.v.d.A.-fraktie, „kan de welstandskommissie hier niet scher per op letten?" De heer Tieleman zet vraagtekens „in één woord foeilelijk". Deze bouwvorm van aparte kom- plexen (2 verdiepingen) kan aan vaardbaar zijn, maar dan op een andere plaats. De burgemeester ant- wooröde hierop: dat wat de een mooi vindt wordt door een ander lelijk gevonden. Het blijft een moeilijk punt. vond hij. De heer S. Roos (P.v.d.A.) wees op de bouw bij de bosrand te Westen- schouwen. De bunkers zijn daar op geruimd maar nu is men er weer aan het bouwen. (Bouw zeer storen de „siyper-bungalow". Red.) „Als u diep in uw hart kijkt zei hij tegen de raadsvoorzitter kunt u het ook niet fraai vinden". Wethouder M. J. Steur was doel bewust daar wezen kijken en vond het huis op zich een vreemd bouw sel dat architektonisch gezien wel aanvaardbaar is en dat gezien tegen de bosrand wel tot zijn recht komt. Wethouder L. C. Hoogeiiiuis vond dat wanneer men de beplanting weg denkt het ook geen gezicht zou zijn. De heer J. Lustig merkte op dal men deze maal genoegen heeft geno men met het wegens ziekte van het personeel te laat indienen van de begroting, maar laat men deze mo tivering niet als kapstok gaan ge bruiken. Het kwam hem vreemd over dal op de plaats te Burgh wel een ten nisbaan zou mogen worden aange legd, maai- geen bejaardenwoningen gebouwd. Hij verklaarde beslist niet. tegen het plan van de tennisbanen te zijn, maar voordat hieraan door zijn fraktie medewerking wordt ge geven zal men toch eerst de plaats moeten bepalen waar die komen. Het zal op prijs worden gesteld als hel kollege de raad op de hoogte blijft stellen rond de ontwikkelingen van de Kraayensteinweg. Nu er nog geen overeenkomst is over de aan koop van de grond van de heer Elenbaas te Noordwelle, loopt de bouw van de woningen te Noord welle hiermee dan geen gevaar? Waar en hoe wordt er gezocht naar grond als kompensatie voor de heer Elenbaas? vroeg de heer Lus tig. Ook door de PvdA-fraklie werd ten aanzien van de welstandskom- missic vraagtekens geplaatst. BRUINISSE. 28-1. Woordvoerder voor de Lijst v. d. Velde bij de algemene begrotingsbeschouwiiigeii in de raadsvergadering van vrijdag jl. was de heer A. Bal. I)e fraktie sprak in eerste instantie baar waardering oit aan het gemeentebestuur, dat een begroting beeft kunnen aanbieden die er behoorlijk gezond uitziet, ondanks stijging van lonen en prijzen. Wat betreft openbare orde en veiligheid is men met het kollege van mening dat hier toch noodzakelijk verandering, verbetering én vermeerdering in moet komen, zeker in de zomermaanden met het oog op de toenemende rekreatie in de gemeente. Gebleken is dat E.H.B.O.-mensen tijdens het zomerseizoen omisbaar geworden zijn aan liet Grevelingenstrand. De heer Bal zei te hopen dat het woonwagencentrum nog dit jaar verwezenlijkt kan worden, daar ook deze mensen recht hebben op een waardige plaats in de samenleving. De fraktie zegt de nodige aandacht te zullen besteden aan de brandvij- vers en het roerend eens te zijn met b. en w. dat hieraan zeker wat moet gebeuren op het gebied van betui- ning en afrastering en eigenlijk uit breiding, maar dat. is hier niet mo gelijk. Kraiul w uit Met belangstelling ziet men de te nemen slappen tegemoet wat betreft de rechtspositieregeling Vrijwillige Brandweer. Waardering werd verder uitgesproken voor dc gemeenschap pelijke regeling ambulancevervoer, de plannen betreffende de volksge zondheid en het in aanbouw zijnde zwembad door Wilma. De fraktie vindt dat- de schoolartsendienst tc zwak bemand is en dat hiervoor ver sterking moet komen. Dc lieer Bal zei er versteld van te staan dat de lyst woningzoekenden in de gemeente nog zo groot is en was van mening dat het streven er op gericht moet zijn dat oude of krot woningen niet meer verhuurd wor den voor garages of als partikulierc pakhuisjes. Getracht moet worden een oplos sing te vinden door bijvoorbeeld boxen te plaatsen op het Havenpla teau langs de dijk. De fraktie zal hel toejuichen als een werkelijk goede vakman-tuin man wordt aangenomen. Men erken! verder dat. de industriehaven een grote zorg is voor de gemeente, maar hoopt toch dat hierin gauw verande ring zal komen. Bibliotheek De heer Bal zei het met het kolle ge eens te zijn dat gestreeld moet worden naar een goede bibliotheek en men zal hieraan de volle mede werking verlenen. De fraktie hoopt dat de plannen met betrekking lot de Oudheidkamer in D.A.C.W.-verband uitgevoerd kunnen worden. Lijst v. d. Velde ziet de rekreatie voor de gemeente Bruinisse als een behoorlijke bron van inkomsten, maar wil toch graag op Bruinisse een eigen gemeente behouden. Het feit dat er in 1976 voor de ma chinefabrieken de Schceps- en .Jacht werf een behoorlijke order-porte feuille is geweest, wordt toegejuicht. Verder hoopt men dat voor boven genoemde bedrijven door de water overlast in verband met dc aanleg van dc nieuwe Philipsdam geen nare gevolgen ondervonden zullen worden cn wanneer dit toch het geval mocht zijn dat deze bedrijven volledig scha deloos gesteld zullen worden. Wal betreft de visserij is men van mening dat het gemeentebestuur op de bres moet slaan wanneer straks nieuwe percelen verdeeld worden in de Ooslerschelde en moet proberen dat de Bruse vissers een zekere voorrang krijgen daar ze straks dooi de aanleg van de Philipsdam weer gedupeerd worden en hun percelen in het Volkerak verloren gaan. Men hoopt dat de land- en tuinbouw voor deel zal kunnen putten als in de toe komst een zoet Zoommeer tot stand zal komen. Stem S.G.l*.-fraktie Voor de S.G.P.-fraktie trad als woordvoerder op de heer J. v. d. Bos. De S.G.P. sprak tevredenheid uit over de goed sluitende begroting met een aanzienlijk overschot. Dat de goede financiële positie der gemeente bevorderd wordt door de aangetrok ken rekreatie valt niet te ontkennen. Toch ziet de fraktie al deze ontwik kelingen met zorg aan. Men is van mening dat één lijn getrokken moet worden aangaande openings- en sluitingstijden van de winkels. Gedoeld wordt hiermee op de winkels op de jachthaven. Men meent dat een goed toezicht op de naleving van deze tijden noodzake lijk is. De S.G.P. verwacht enige proble men met nieuw te bouwen wonin gen nu de eei'stkomende tijd geen bouwrijpe grond beschikbaar zal zijn. Gedacht wordt aan afbraak van ont sierende krotwoningen. De open ge vallen gronden zouden voor nieuw bouw benut kunnen worden. Naar aanleiding van de piannen voor het ..Westplantsoen" stelt de fraktie voor in dit plantsoen ruimte te reserveren voor een hertenkamp, met één mannelijk en twee vrouwe lijke herten. Dit zou nog aan te vul len zijn met enkele siergeiten en wat gevogelte. De fraktie wil een verantwoorde rekreatie niet afkeuren, maar is niet verguld met de rekreatie zoals die thans wordt voorgesteld. Gevreesd wordt dat dit zal leiden tot verval van cle geestelijke normen van de dorpsgemeenschap, onverschillig tot welk kerkgenootschap men ook be hoort. Men wijst het. gemeentebe stuur op de plicht deze normen te beschermen, de zondagsrust te hand haven en niet met alles le eindigen in hel materialisme, daar er veel ho gere waarden zijn in dit leven. Bcjaaiijcnooid De heer v. d. Bos noemde het plan lol. de bouw van een speciaal bejaar denoord op Schouwen-Duiveland verblijdend. Gezien de gunstige lig ging acht men het niet onwaarschijn lijk dal Bruinisse de aangewezen plaats is waar dit gebouw zou kun nen verrijzen. Evenals de overige frakties hoopt de S.G.P. dat spoedig een regeling zal worden getroffen betreffende sdhade voor de machinefabrieken en de jachtwerf door aanleg van de Phi lipsdam. De fraktie is verder van mening dat voor de visserij naar andere ver- waterplaatsen dient te worden ge zocht. Wat betreft de land- en tuin bouw denkt men dal zoet water in dc polder een groot voordeel kan betekenen. Men zegde toe hieraan alle medewerking te verlenen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4