Brandweerkorps kreeg fraaie blusauto ter beschikking Verlangen gaat uit grotere doorlaat in dan zestig procent naar Scheldedam Aanwinst voor Duiveland Het P.v.d.A.-congres: pleidooi voor één werkloosheidswet Gemeenteraad Westerschouwen Fatale winter in V.S. Net nog samenwerking Partij van de Arbeid-P.P.R. Rijk en arm De ministeriële meevaller Vissersvereniging „Helpt Elkander" Hoger personeel en kompensatie Ook stakingen in bankbedrijf? Overval op postkantoor Enorme kettingbotsing AGENDA OOSTERLAND, 29-1. Het was een selekt gezelschap «lat zaterdagmorgen 29 jan. samenkwam in de grote zaal van het cafetaria „Neffen d'Eule" alhier, hij de overdracht van «Ie nieuwe brandweerauto door het gemeentebestuur aan de Duivelandse brandweer. Behalve het gemeentebestuur, met burgemeester J. D. de Kam (wethouder Bakker was wegens ziekte afwezig), was het volledige brandweerkorps aan wezig, onder leiding van de kommandant, de heer L. A. Ista, verschillende brandweerkommandanten van Schouwen-Duiveland en de Inspecteur van het brandweerwezen, de heer de Leeuw. Na een welkomstwoord door de burgemeester tot de aanwezigen, waaronder ook opperwachtmeester J. Hoekman uit Zierikzee, en de ver dere genodigden, zei de burgemeester trots te zijn op het Duivelandse brandweerkorps met de aanschaf van deze pracht wagen, die voor het cafetaria in de zon stond te schitte ren. Het is een fraaie aanwinst die aan alle mogelijke eisen van de te genwoordige tijd voldoet. (Vervolg van pag. 1) Het parkeerprobleem in Burgh heeft de aandacht van hel kollege. In eerste instantie is een verzoek om een parkeerterreintje te mogen aanleggen op de hoek van de Lc- Hëndaleweg en de Kerkstraat afge wezen, aangezien die grond deel uit maakt van het beschermde gebied „Be Karo-Linginsche Burght". Het instellen van één-richtings- verkeer voor de zgn. Zwarte Hoek is wel eens ovei-wogen maar brengt ook weer verkeerstechnische bezwa ren met zich. Stuurgroep Ten aanzien van de gemaakte op merkingen over jachthaven langs de Oosterschelde deelde het kollege mee dat de gemeente liggende aan de Oosterschelde een overlegorgaan hebbeh gevormd, genaamd „Stuur groep Natuur- en Recreatiebelan- gen Oosterschelde". In het streekplan 1972 zijn zowel de huidige werkhaven Schclphoek als de omgeving van Burghsluis als mogelijke vestigingsplaatsen voor jachthaven aangeduid. Het terrein van de vroegere ijs baan langs de Moolweg is volgens het kollege voor een tennisbaan minder geschikt. De gemeentegrond achter de school aan het Duinwegje te Burgh wordt bijzonder geschikt geacht en hierover is al een gesprek geweest met een medewerker van de PPD. Het euvel van „parachute-sprin gen" vanaf een bepaald duingedeel te en de daarmee gepaard gaande vernielingen zal aan de verantwoor delijke instantie worden doorgege ven. Het instellen van een bromfiets en motoren-verbod gedurende de nach telijke uren in een gedeelte van de kern van Renesse is reeds vaker in bespreking geweest. Deze zaak zal nog eens met de politie worden be sproken. De één-zijdige parkeermo- gelijkheid aan de Hogezoom buiten de seizoenmaanden wordt momen teel niet als een bezwaar gezien. Bij de rekonstruktie van de Hogezoom te Renesse zal deze zaak nog nader dooi' het kollege worden bezien. AMSTERDAM. VAR A-voor ziller Anclré Kloos heeft in het Historisch Museum te Amsterdam aan staals- sekrelaris J. Schaeffer (l.) een boek overhandigd met de titel: Hofjes in Nederland''. Dat de gemeente slechts de helft van de hoge prijs ervan heeft moe ten betalen stemt eveneens tot grote voldoening. Omdat de gemeente aan de rijksweg gelegen is heeft de auto ook akkommodatie voor eventuele kalamiteiten, zoals verkeersongeluk ken etc. in de vorm van een hydrau lische knipschaar etc. De burgemeester dankte de heer De Leeuw voor de goede samenwer king bij de leverantie en de fabri- kage van deze wagen, en prees ver volgens dc goede sfeer in het brand weerkorps van Duiveland onder de gedegen leiding van de kommeu- dant. Hierna droeg hij namens het ge meentebestuur van Duiveland de wagen over aan de brandweer dooi de sleutels over te reiken aan de kommandant. Deze dankte op zijn beurt het gemeentebestuur, het kol lege van b. en w. de Brandweerin- spektie, en allen die op enigerlei wijze hebben meegewerkt aan dit object. ..Het overreiken van de sleu tels betekent dat van nu af aan de verantwooi'delijkheid voor deze prachtige wagen aan ons toever trouwd; we hopen dit vertrouwen niet te beschamen", aldus de kom mandant. Inspekteur De Leeuw liet zijn felicitaties vergezeld gaan van een terugblik in de historie van het brand weer wezen vanaf de „emmer- blussing" tot de modernste midde len. Hoe Jan van der Heijden de brandspuit uitvond', dat was toen al een hele verbetering betekende. Stein bevelvoerders De heer J. Quant uit Zierikzee sprak namens de vereniging van be velvoerenden van brandweerkorp sen, en sprak zijn gelukwensen uit. Spreker had met aandacht gehoord naar de mededeling van de burge meester dat de gemeente maar de helft van de (hoge) prijs heeft moe ten betalen. Hij informeerde naar de mogelijkheid om nog enkele van de ze mooie wagens voor de halve prijs te verkrijgen. Daar zou hij er wei een paar van willen hebben (hila riteit). Overigens was spreker ervan overtuigd dat Duiveland er een pracht aanwinst bij gekregen heeft die ongetwijfeld aan alle verwach tingen zal voldoen. De burgemeester wees nog op het feit dat de ge meente geluk heeft gehad door juist in de „prijzen" te vallen. Vermel denswaardig is nog dat van de oude „garde" alleen de heer C. J. de La ter nog aanwezig was. Na nog een konsumptie te hebben genoten ging het gezelschap in op- tccht naar het oude schoolplein aan de Groene Poort, waar door de nieu we brandweerauto een oude in brand gestoken auto in een mum van t(jd werd geblust. Hierna was men nog énige tijd ge zellig bijeen onder het genot van een glaasje, waarbij menige herinnering opgehaald werd uit de eerste tijd van de georganiseerde brandweer in de onderscheiden dorpen. Tot slot enige technische bijzonderheden. De wagens is een Magirus Deutz, Hoo- geveen, van de fa. Motorkracht. Mo torsterkte 176 DIN P.K. Watertank- inhoud 2500 1. Zitplaatsen 10; gekom- bineerde pomp voor hoge en lage druk. De auto bezit drie haspels, 2 van 60 m, en 1 van 90 m en is in staat per minuut 2480 liter water in het vuur te spuiten. WASHINGTON. I'residcn Carter van de Verenigde Staten heeft za terdag een buitengewone vergade ring van de ministerraad voorgeze ten in verband1 met de hevige win ter die een half miljoen Amerika nen werkloos heeft gemaakt in elf zwaar getroffen staten. AMSTERDAM, 27-1. Ter vervan ging van de huidige werkloosheids wet, de wet werkloosheidsvoorzie ning en de rijksgroepsregeling werk loze werknemers zal er een werk loosheidswet moeten komen. Dit verlangen legde het PvdA-con- gres donderdag in zijn program vast. Een voorstel om bij voortdurende werkloosheid een gelijkblijvend uit keringspercentage te bepalen, werd verworpen nadat hel PvdA-kamerlid Van der Doef ervoor had gewaar schuwd, dat opneming hiervan het probleem van de niet-kostwinner verscherpt aan de orde stelt. Tegen de financiële mogelijkheden in zou deze dan worden uitgeschakeld van het normale uitkeringsniveau, zo meent Van der Doef. Wel zal het ge lijkblijvend uitkeringspercentage te zijner tijd als prioriteit kunnen wor den opgenomen, maar dan zal er eerst meer inzicht moeten bestaan in deze problematiek. AMSTERDAM, 29-1. Voortzetting van de samenwerking tussen de Partij van de Arbeid en de PPR heeft zaterdag aan een zijden draad gehangen. GENEVE, 29-1. De rijke en de arme landen zijn het tijdens een bij eenkomst van 24 tot 29 .januari in Genève niet eens kunnen worden ever de oprichting van een gezamen lijk fonds dat de ontwikkelingslan den moet helpen een behoorlijke prijs voor hun grondstoffen te krij gen. Op 21 februari zal in Genève een nieuwe gespreksronde worden gecpend om de kwestie opnieuw te bezien. AMSTERDAM, 29-1. De zoge naamde meevaller van minister Boersma mag niet worden gebruikt om het verschil tussen werkgevers en werknemers in het loonkonflikt te overbruggen. Deze uitspraak deed het congres van de Partij van de Ar beid donderdagavond in Amstei'dam, ondanks het feit dat het partijbe stuur aanvaarding ervan had ont raden. ZIERIKZEE, 28-1. „We mogen kous tateren als mos selschippers een uitzonderlijke positie in te nemen, gelet op de slechte gang van zaken in andere takken vaii de visserij. Het is goed dat eens te zeggen; je mag dan ook klagen als liet eens sleeht gaat". Aan het woord: de heer B. W. Schot, voorzitter van de Vissersvereniging „Helpt Elkander", op de vrijdag in Concordia gehouden algemene vergade ring. De voorzitter sprak verder van een bijzonder jaar 1976, gelet op de uiteindelijke beslissing m.b.t. de Oosterschelde. Een water doorlatende dam komt er, zodat te verwachten valt dat het waardevolle vis- en kweekgebied zal kunnen blijven voort bestaan. Wel valt de 60 procent opening minimaal te achten. De vereniging wil derhalve pleiten voor een gro ter doorgang, vooral met het oog op de verwaterplaatsen en het verlies van de zaad- en halfwas-percelen. Er zijn nog veel onzekerheden, maar - nu al - ook zekerheden. Het gebied achter de Philipsdam en Oesterdam zal verloren gaan. Dit zal ook het geval kunnen zijn met ge bieden dicht bij de dam door uit voering van het werk en te ontstane veranderingen. Want in het overleg tussen de bei de partijbesturen ever de gezamen lijke ontwerp-resolutie, dat in Breu- kelen plaatsvond,kwam het PPR- bestuur met de boodschap dat het PPR.-congres niet akkoord gon gaan met de verdeling van de zetels in een nieuw kabinet. Die zou, volgens de destijds wat bijgeschaafde reso lutie, zo 'kunnen zijn dat er acht mi nisters door progressieve partijen en acht door het CDA geleverd kun nen worden. Het PPR-congres, dat in Utrecht bijeen was, wilde niet verder gaan dan tien staat tot zes in het voordeel van de progressieve partijen. Voor de mosselarij was 1976 een goed jaap Vooral voor de betere kwa liteit mosselen werden goede prij zen betaald. In het begin zelfs zeer hoge, door gebrek aan mosselen. De afzet in Nederland en België heeft daar echter niet van te lijden gehad. Het tekort dwong echter de handel tè gaan importeren (Duitsland, De nemarken, Engeland, Ierland). Moeilijke export De afzet naar Frankrijk ging zeer moeizaam door de sterk gestegen prijzen en de mindere viskwaliteit. Een 'kleine ramp wordt de zware „getrostheid" van de mosselen uit de Waddenzee. Gevolg grote doordraai op de veiling te Yerseke. Een oplossing moet komen voor de exportproblemen. Nodig z'n: een be tere mosselkwaliteit, een afzetver betering in het binnenland en een machine, die de mosselen kan ont- trossen, zodat een goede panklare mossel kan worden aangeboden. De mosselwereld blijft beducht voor vervuiling. De uitstoot van Westerschouwen houdt zich tot nu toe goed, maar bij volledig in be drijf zijn van de installatie kan er iets mis gaan. De vereniging is dan ook fel gekant tegen pogingen óm in de Oesterdam neg grotere sluizen te bouwen. Via Zevibel wordt gepoogd hiertegen iets te doen. De vereni ging is uiteraard ook tegen lozing van ongezuiverd (chemisch) vuil. Oppassen nodig De Waddenzee-nota van de rege ring is meegevallen, maar ook in Zeeland blijft oppassen ncd'g voor al te wilde ontwikkelingen. Sport moet sport blijven en het open wa ter dient vooral en in eerste instan tie beschikbaar le blijven voor alle soorten visserij. Grctc schade ontstaat door het z.g.n. zagers spitten en door het meenemen van ondermaatse vis en het opvissen van platvis, die in de Grevelingen wordt uitgezet. Ock de duiksport doet schade. „Onder water genieten de flora en fauna en beven water genieten van kreeften en zeekrabben of van klei ne exemplaren, die op sterk water- worden gezet". Op dié manier komt er nooit meer een goed kreeften be stand. In 1925 - een voorbeeld - wei den in Zeeland neg 50.000 kreeften gevangen. Na gewezen te hebben op de dringende noodzaak trappen, in de haven- te vernieuwen en op ver betering van de vloot in 1976, wen ste de voorzitter de leden een goed zeem ansj aar. ARNHEM, 29-1. „Wij hebben de strijd om die kompensatie niet ge zocht. De akties daarvoor zijn en worden ons door de werkgevers op gedrongen. Wij zijn nog steeds be reid tot elk zinvol overleg op elk moment, van week, dag of uur om uit deze heilloze situatie te komen", aldus zaterdagmiddag de heer L. Serto, landelijk voorzitter van de Unie BLHP (beambten, leidingge vend- en hoger personeel) op een regionale vergadering in Arnhem. AMERSFOORT, 29-1. Ruim 150 kaderleden van de drie dienstenbon den uit het bankbedrijf, het kom- merciële verzekeringsbedrijf en de sociale verzekering hebben zaterdag op een spoedvergadering in Amers foort de bonds bestóren opgedragen maatregelen voor te bereiden om de werkgevers zonodig te dwingen, te rug te komen op het standpunt dat ze tot nu toe bij de c.a.o.onderhan- delingen hebben ingenomen. Daarbij wordt aanvankelijk vooral gedacht aan prikakties, het weigeren van overwerk e.d., maar stakingen zijn als uiterste middel niet uitgesloten. HANDEL, 28-1. Twee gewapende en met nylonkousen gemaskerde mannen hebben vrijdagmorgen bij een overval op een postagentschap in het Oostbrabantse Handel 6500 gulden buitgemaakt. Ze zijn spoor loos. De auto, waarin zij weg vluchtten is korte tijd na de overval in de bos sen rond Handel teruggevonden. De politie heeft oo'k twee revolvers ge vonden, die de overvallers tijdens hun vlucht kennelijk uit de auto heb ben gegooid. LAATSTE NIEUWS WESSEM. 31-1. Op Rijksweg E-9 Maastricht-Eindhoven heeft zich maandagmorgen tegen 7.00 uur een ernstige kettingbotsing voorgedaan ter hoogte van Wessem. Volgens de rijkspolitie in Driebergen zouden er circa zestig auto's bij zijn betrokken Het verkeer in beide richtingen is gestremd. Het wordt omgeleid via de oude rijksweg over Maasbracht en Grathem. Volgens de eerste berichten zouden enkele personen bij de kettingbotsing zijn gewond. De oorzaak is volgens de politie vermoedelijk mist en glad heid. Volgens de - rijkspolitie district Midden-Limburg zijn bij de ketting botsing één dode. drie zwaar- en vijftien lichtgewonden gevallen. Te gen half elf was de ravage op de rijksweg grotendeels opgeruimd. Van de E-9 waren twee van de vier rij banen weer voor het verkeer toegan kelijk. Haamstede Hotel „Bom", 19.30 uur, jaarverga dering „Pomona". Bruinisse,. Herv. Ver.-gebouw, Philatelica. Woensdag 2 februari Zierikzee Huis van Nassau. Ver. v. Oud-leer lingen. 20.00 uur. Vrijdag 4 februari Zierikzee Concordia. Familie-avond C'nr. Plattelandsorganisaties. 18.00 uur; aanvang toneelvoorstelling 20.15 pür. Huis van Nassau. Consulentschap Akkerbouw, 19.30 uur. Herv. verenigingsgebouw. Hervorm de Vrouwengroep, 20.00 uur. Burgh-Haamstede Recreatiezaal camping „Duinrand", 19.30 uur. Feestavond sportver. D.F.S. Nieuwerkerk Dorpshuis; 9.30 uur, Distriktsverga- dering Waterschap Schouwen-Duive land. Zaterdag 5 februari Burgh-Haamstede Camping Duinrand, 14.00 uur, feest middag' voor de bejaarden sportver. D.F.S. Maandag 7 februari Zierikzee Hotel van Oppen, 20.00 uur, voor dracht Vrijmetselarij. Concordia. Stichting Ondernemers Centrale. 20.00 uur. Dinsdag 8 februari Haamstede Géref. kerk, 14.00 uur, jaarvergade- ring Ned. Ver. van Huisvrouwen. Dinsdag 1 februari Zierikzee Ned. Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur. alg. ledenvergadering C.N.V. Noordgouwe Hotel-cal'é v. d. Weijde, 9.30 uur. Dis- triktsvergadering Waterschap Schou wen -Du i vel and vergadering Bruinisse Dorpshuis. 20.00 uur, Landbouwvereniging. Donderdag 10 februari Zierikzee Hotel Van Oppen, Stad en Lande. Streekgeschiedenis. 20.00 uur. Vrijdag 11 februari Zierikzee Concertzaal. Concert „Kunst en Eer", 20.00 uur. Zaterdag 12 februari Bruinisse Herv. Ver.-gebouw, 14.00 uur, kin dermiddag C.J.V. Herv. Verenigingsgebouw. C.J.V.- avond voor ouderen. 20.00 uur. Maandag 14 februari Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, start A.B.O.-kursus. Vrijdag 18 februari Zierikzee Concertzaal. Concert K.II. „Kunst en Eer". 20.00 uur. Zaterdag 19 februari Renesse Dorpshuis, uitvoering „Luctor et Emergo", 19.30 uur. Donderdag 24 februari Zierikzee Jan Wouter van den Doelschool, ou deravond, 19.30 uur. Haamstede Beatrixséhool, 19.30 uur, afdeling Schouwen (Westhoek) Rode Kruis, ledenvergadering. Vrijdag 25 februari Zierikzee Jan Wouter van den Doelschool, ou deravond, 19.30 uur. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, finale bandstoten groot Zaterdag 26 februari Goes Prins van Oranje, 19.30 uur, Goese Operette Vereniging (Der Zigeuner baron). Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, finale bandstoten groot Nieuwerkerk Vergadergebouw Geref. kerk, 19.30 uur, gemeente-avond Ger. Kerk. Zondag 27 februari Noordgouwre Hotel v. d. Weijde, finale, bandstoten groot Zaterdag 5 maart Goes Prins van Oranje, 19.30 uur, Goese Operette Vereniging, (Der Zigeuner baron). (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefconnrs. na half res Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging; (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2