Spon! Ir":. Antwoord kollege op financiële begrotingsbeschouwingen Maximuminkomen vijf maal minimum ONZE PUZZELRUBRIEK Overheid helpt R.S.V. P.v.d.A. en de werkloosheid Aeroflot niet meer naar Nederland? Nederland aan top overheidsuitgaven De zaak Cyprus Motiestroom blijft aanhouden iisi ERIC DE NOORMAN Raad Westerschomven WESTERSCHOUWEN, 28-1. Op de heden (vrydag) gehouden tweede raads vergadering van de gemeente VVesterschouwen, is het kollege - bij monde van burgemeester H. P. Everwijn - in eerste instantie ingegaan op de door de fractievoorzitters gehouden financiële algemene begrotingsbeschouwingen. Met de V.V.D.-fraktie is het kol lege van mening dat elk jaar de be lasting tijdig moeten worden aan gepast. De onroerend goed belasting is reeds eind 1975 door de raad aan vaard, en te gelijker tijd is gesteld dat de rioolbelasting met ingang van 1 januari 1977 gewijzigd zou worden in een rioolrecht. De uitkering uit het Gemeentefonds is enerzijds trendmatig vei'hoogd, terwijl er een kompensatie is voor vrijstelling land bouwgronden in de verordening on roerend goed belasting, alsmede ver fijningsuitkering riolering en uitke ringen in het kader van de werkge legenheid. Hiertegenover staat het vervallen van de opbrengst straatbelasting on gebouwd, grondbelasting ongebouwd en verhoogde uitgaven in verband met de aanleg riolering. Automatisering De kosten van automatisering zo als in de begroting opgenomen zijn bedoeld om de te zijner tijd aan te vatten taken operationeel te maken. Zodra gebruik gemaakt wordt van het centrum voor een bepaald doel zal hier ook afzonderlijk voor moe ten worden betaald. Gedurende de laatste jaren is het dagelyks bestuur van het centrum er niet in geslaagd de beschikbare mid delen te besteden en heeft elk jaar restitutie van een gedeelte van de bijdrage tot gevolg gehad. Verder deelt het kollege mede dat uit het fonds dorpsuitbreiding nog verschillende investeringen moeten worden gefinancierd, nu de A.C.W.- subsidies voor kapitaalsintensieve werken voorshands niet ter beschik king zullen komen. Bij de 3e wijziging 1977 worden de plan'kosten voor de rekonstruktie Hogezoom te Renesse ten laste van het fonds dorpsuitbreiding gebracht. Het is de bedoeling de totale kosten voor de aanleg van trottoirs langs de Hogezoom te Renesse, inklusief aan koop der grond, te brengen ten laste van voornoemd fonds. Lager saldo Daar reeds meerdere beschikkin gen uit het fonds dorpsuitbreiding o.a. speelwerktuigen Noordwelle, aanleg duinpad enz., door de raad zijn aanvaard, verwachten b. en w. dat het uiteindelijke saldo van dit fonds nog aanmerkelijk lager zal worden. De rekonstruktie van een gedeelte van de kom te Haamstede is in de 3e wijziging dienstjaar 1975 gevo teerd tot een bedrag van f 375.000,-. In de loop van 1977 zal worden be zien of aanvullende middelen kun nen worden gevonden om tot reali satie van het gymnastieklokaal te Renesse te geraken. Nagegaan zal worden of de verbe tering van het kruispunt Noord- straat-Serooskerkseweg in gedeelten kan worden uitgevoerd, ten aanzien van het financierings-aspekt wordt opgemerkt dat ook zal worden on derzocht of subsidie hiervoor verkre gen kan worden uit het provinciaal wegenfonds. Voorts is het voornemen een deel van de kosten ten laste van het fonds dorpsuitbreiding te brengen. AMSTERDAM, 27-1. Vijf maal net to het minimumloon vindt het con gres van de Partij van de Arbeid vol doende als maximum inkomen. Tij dens de eerste dag van het driedaag se verkiezingscongres in Amsterdam werd deze uitspraak iq het verkie zingsprogramma opgenomen. Wijzi gingsvoorstellen om het maximum inkomen te bepalen op resp. drie maal en vier maal het netto mini mumloon en een voorstel om het te stellen op zeven maal het bruto mi nimumloon werden verworpen. Heel wat denkrimpeltj es - nemen we aan - zijn er weer aan te pas ge komen, om de puzzel van vorige week op te lossen. Velen is dit gelukt en uit de talrijke goede ihzendingen, werden de prijswinnaars gekozen. De eerste prijs is bestemd voor: Mevrouw J. Anker-Voogt Zuidweg 31 ZONNEMAIRE De tweede prijs gaat naar: De heer VV. Wenning De Kanterlaan 10 ZIERIKZEE De oplossing van de puzzel is de volgende: HORIZONTAAL: 1. spar: 4. kling; 7. vlak; 10. tuba; 11. adie; 12. alom; 14. riool' 17. aula; 19. aal; 20. tin; 21. tel; 23. 'kom; 24. PK; 25. negentien; 28. op; 29. smal; 31. Epe; 32. kesp; 35. opeen; 37. raket; 40. aak; 41. v.e.; 42. re; 43. Ier; 44. klink; 47. serie; 49. baas; 50. ode; 52. berg; 54. Sr.; 55. pimpernel; 58. el; 60. pen! 62. eer; 63. rek; 64. lei; 65. emoe; 67. kater; 69. hals; 70. olijk; 71. trom; 72. turf; 73. atlas; 74. page. VERTIKAAL: 1. slaap; 2. atol; 3. rum; 4. karig; 5. Ido; 6. galei; 7. via; 8. leuk; 9. klamp; 13. laks; 15. ineen; 16. otter; 18. loop; 20. televisie; 22. lekkerbek; 25. nap; 26. N.P.; 27. nee; 30. mokka; 33. stier; 34. das; 36. een; 38. are; 39. arm; 45. Lap; 46. kopra; 47. serre; 48. iel; 49. brem; 51. de; 53. geel; 54. spelt; 56. Mekka; 57. nerts; 59. Lisse; 61. Noor; 64. lama; 66. elf; 68. til; 69. hop. De nieuwe puzzel HORIZONTAAL: 1. vastgesteld bedrag dat iemand aan belasting te betalen heeft; 6. veiligheidslamp voor mijnwerkers; 12. deel van de dag (afk.); 13. kledingstuk; 15. scheepsvloer; 16. bijwoord; 17. soort hond; 19. vrouwelijke leraar; 22. vierkante decameter; 23. ringvormig koraaleiland; 25. fakkeldistel in Midden-Amerika; 26. muziekstuk met gemarkeerd ritme; 27. stad in Frankrijk; 29. telwoord; 30. het niet hebben van datgene wat men nodig heeft; 31. voorzetsel; 32. paljas; 34. voorzetsel; 36. vogelprodukt; 37. met as bedekt; 38. tapijtachtige stof; 40. bouwkundig ornament; 41. bloedvat; 43. boom; 46. gezamenlijk opgezeten tot uiting gebracht streven; 49. laag- tij; 51. rivier in Oost-Siberië; 52. stad in Zweden; 53. soort onderwijs (afk.); 54. nijdige, gemelijke kerel; 56. scheepstype in vroegere dagen; 58. stad in België; 60. midden-bo vendeel van de tong; 61. bloedplas- ma zonder fibrinogeen; 63. onvrien delijk; 64. bloeiwijze; 65. zangvogel; 67. bindmiddel om stenen voorwer pen aaneen te hechten; 68. chemisch symbool; 69. tuinhaag; 70. afzonder lijk vertrek in een gevangenis; 72. lidwoord; 73. delfstof; 74. grote loods voor berging van vliegtuigen. VERTIKAAL: 1. muziekterm; 2. ontslag uit een ambt; 3. de oudere (afk. Latijn); 4. plezier, pret; 5. stad in Duitsland; 7. praalziek; 8. hoofd plaats van Ameland; 9. schijngestal te van de maan (afk.); 10. wijfje v.h. paard; 11. zedelijke duk, dwang; 14. kledingstuk; 18. kleverige lijmstof; 20. planteziekte; 21. uiteinde v.e. ra; 22. oude vochtmaat; 24. kruisbloe- mige plant; 26. denkbeeldige cirkel over de aardoppervlakte; 28. vreem de taal; 30. berustend (van perso nen); 33. overblijfsel bij verbran ding; 35. van een (afk.); 37. rolrond half bont voor dames; 39. honing drank; 42. plaats waar draverijen worden gehouden; 44. voegwoord; 45. effen wollen weefsel; 46. pries ter in Rome, die uit de vlucht of het geschreeuw der vogels de toekomst voorspelde; 47. 0,01 meter (afk.); 48. gedrochtelijk wezen; 50. bijgevoegd stuk; 53. hoofdstad van gelijknamige Spaanse provincie; 55. mannetjesbij; 57. havenstad in Afrika; 59. blikken drinkketeltje; 61. volksoverlevering; 62. glasachtig mineraal; 65. soort straatsteen; 66. telwoord; 69. heer (afk.); 71. laatstgenoemde (afk.). DEN HAAG, 27-1. De overheid gaat voor 50 procent deelnemen in een dochteronderneming van Rijn- Schelde-Verolme, gericht op de pro- duktie van zware apparaten. Het ministerie van ekonomische zaken heeft dit donderdag meegedeeld. De aanleiding hiertoe ligt in de besluit vorming mèt betrekking tot de eventuele uitbreiding van het ver mogen aan kernenergiecentrales, waarover de minister van ekonomi sche zaken op 19 januari 1976 in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer der Staten Generaal nadere mededelingen heeft gedaan. In dit schrijven werd medegedeeld dat de regering, na bestudering van de uitgebrachte rapporten, be sloten heeft een aanvulling op het ontwerp struktuurschema elektrici teitsvoorziening te doen opstellen. AMSTERDAM, 27-1. Het congres van de Partij van de Arbeid heeft donderdag vastgesteld, dat even tuele extra ruimte die ontstaat in de sector van de overheidsuitgaven ge bruikt moet worden voor het verder terugdringen van de werkloosheid. Dat dient te gebeuren door voorrang te geven aan overheidsinvesteringen in de sectoren openbaar vervoer, stadsvernieuwing, onderwijs- en welzijnsbeleid, milieubeleid en ont wikkelingssamenwerking, aldus de socialisten op de eerste dag van het driedaagse congres in het RAI-con- greseentrum in Amsterdam. SCHIPHOL, 27-1. Het ziet er naar uit, dat de Russische luchtvaart maatschappij Aeroflot niet meer van het Nederlandse luchtruim gebruik zal maken voor haar vluchten naar en van Engeland (en Amerika) en Frankrijk. De Russische luchtvaart autoriteiten hebben althans geen verlenging bij de Rijksluchtvaart dienst aangevraagd van de vergun ning om op deze routes over Neder land te mogen vliegen. De vergun ning loopt eind van deze week af. DEN HAAG, 27-1. In Nederland zijn de overheidsuitgaven, gerekend in percentage van het bruto binnen lands produkt, hoger dan in enig an der land van de Europese Gemeen schap. Dit blijkt uit het antwoord van de Europese Commissie, het,,da gelijks bestuur" van de gemeen schappen, op vragen van een Gaul listisch lid van het Europees parle ment, Jean-Bernard Cousté. NICOSIA, 27-1. De president van Cyprus, aartsbisschop Makarios en de leider van de Turkse Cyprioten, Rauf Denktasj, zijn het er bij een bespreking in Nicosia over eens ge worden dat het overleg tussen ver tegenwoordigers van de twee bevol kingsgroepen op het eiland over een oplossing van de kwestie-Cyprus hervat denkt te worden. Het was de eerste ontmoeting tussen deze twee leiders sinds veertien jaar. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 27-1. De bewindslie den van onderwijs en wetenschap pen zijn deze week, tijdens het drie daagse tweede-kamerdebat over hun beleid, overstroomd met moties. Dinsdag, op de eerste dag en tijdens de eerste termijn van het debat, kwamen er reeds zeven moties op de regeringstafel in de vergaderzaal van de Tweede Kamer. Donderdag, de derde dag en in.de tweede termijn, zette de stroom mo ties zich voort. Delta Sport-meisjes te Breda Te Breda werden turnwedstrijden gehouden voor jeugdturnsters. Delta Sport was hierbij vertegenwoordigd door Bianca Vermeulen en Eline Sprengelmeier. De wedstrijd bestond uit vier on derdelen te weten: paardspringen, brug ongelijk, balk en vrije oefening. Na een spannende strijd behaalde Eline met 21.70 de negende plaats en Bianca met 24.65 pnt. de zevende plaats. HANDBAL Belangrijk treffen voor heren van Delta Sport In de sporthal Onderdak gaat het herenteam van Delta Sport het zon dagmiddag opnemen tegen Olympus uit Vlissingen, de enige ploeg die Delta Sport nog van de zo belangrij ke tweede plaats kan houden. In de uitwedstrijd te Vlissingen slaagde Delta Sport er in nipt van Olympus te winnen. Momenteel heeft Delta Sport twee punten voor sprong op Olympus en bij winst kan voor 99 procent worden aangenomen dat Delta Sport naar de 3e divisie (landelijk) gaat promoveren. Beide ploegen ontlopen elkaar niet veel, zodat een boeiende en span nende strijd mag worden verwacht. Verder zijn er nog enige aantrek kelijke jeugdwedstrijden op het pro gramma. 12.00 uur Delta Sport-Utopia, jon- genspupllien; 12.50 uur Delta Sport- Utopia, jongensadspiranten; 13.40 uur Delta Sport-Olympus, heren; 15.00 uur Delta Sport-DHC, meisjes pupillen. SCHAKEN Wedstrijd T.O.G. Bruinisse De leden van schaakvereniging T.O.G. hebben in de kantine van re- kreatieoord „Stoofpolder" een wed strijd gespeeld tegen Vlissingen II. Vermeldenswaardig is dat de groep Vlissingen II voor het grote meren deel bestaat uit jeugdige spelers. De gedetailleerde uitslag van deze wedstrijd is als volgt: W. M. C. Zwarts-E. Brouwer 0-1; C. J. Bom- mel-H. Messink 0-1; H. P.. Dolk-H. Koetje 1-0; J. Douwe-F. Kaiser 0-1; A. v. d. Berg-R. de Smit, wordt ge- arbitreerd; J. de Jonge-R. van Oor schot 1-0; A. van Wezel-P. van Rooyen '/a-Va; J. Bal-R. Marrant 1- 0. De voorlopige uitslag is 3V2-3V2. De gearbitreerde partij wordt van Bruinisse uit als winst geclaimd en remise voor Vlissingen. De vereniging T.O.G. hield huis houdelijke kompetitiewedslrijden door de leden, waarvan de uitslag inj groep 1 als volgt was: S. Reurich-J. Reurich 1-0; R. Mul-fl ler-R. Weyers 1-0. De wedstrijd! Klink-van Drie! die eerder in hetl seizoen werd afgebroken zou vrijdag^ j.l. gespeeld worden, maar door het niet verschijnen c.q. afmelden van de heer Klink op deze wedstrijd gaat de winst naar de heer Van Driel. Uitslag groep II in de huishoude lijke kompetitie ook jl. vrijdagavond gespeeld: W. v. d. Berg-E. van Eek 1-0; J. C. Haagens-T. v. d. Have 1-0; L. Hou- kamp-G. Vane 1-0; J. Jonker-A. Kik 1-0; C. van Eck-J. de Jonge 0-1. Aanstaande maandag spelen de leden van T.O.G. I een uitwedstrijd! tegen Kruiningen I. De volgende heren zijn voor deze wedstrijd uit genodigd: W. M. C. Zwart, J. C. van Bommel, J. Bal, I. Deurloo, J. de Jonge, H. P. Dolk, M. Houkamp en J. Douwe. DAMMEN Kompetitie damvereniging' „Zierikzee" Op de jongste klubavond van de damvereniging „Zierikzee" werden weer enkele partijen gespeeld voor de interne kompetitie. De spanning aan de kop van de ranglijst blijft voortduren door de remisepartij tus sen C. L. Boot en P. M. Kort. J. Hui- gens kwam dichterbij door te Win nen van J. de Wild en C. J. Kostense. De uitslagen waren als volgt: J. de Wild-J. Huigens 0-2; M. de Wild-C. J. Kostense 2-0; A. Saman-C. Mon- teban 2-0; C. M v. d. Velde-R. J. Kostense 2-0; C. L. Boot-P. M. Kort 1-1; C. J. Kostense-J. Huigens 0-2. De stand van de ranglijst: P. M. Kort 11 5 6 0 16 C. L. Boot 11 5 5 1 15 M. de Wild 9 5 4 0 14 A. Saman 10 5 3 2 13 J. Huigens 8 4 4 0 12 C. Verton 7 4 3 0 11 C. M. v. d. Velde 8 4 0 4 8 J. de Wild 9 3 1 4 7 R. J. Kostense 11 2 0 9 4 C. J. Kostense 8 0 0 8 0 C. Monteban 8 0 0 8 0 MARKTBERICHTEN De Eierveilingen BARNEVELD, 27-1. Coöperatieve Veluwse Eierveiling. Aanvoer: 5.767.368 stuks (volgens veilinglijst 2.27.560 stuks). Stemming: redelijk. Prijzen per 100 stuks): Eieren van 50 gram f 12,13; van 55 gram f 14,43- f 14,48; van 60 gram f 15,37; van 65 gram f 15,58. Eierveiling. Aanvoer 1.273.170 stuks. Stemming: redelijk. Prijzen per 10 stuks: Eieren van 56-57 gram f 15,08; van 61-62 gram f 15,39 en van 66-67 gram f 15,65. Eiermarkt. Aanvoer ca. 1.900.000 stuks. Handel: kalm. Eieren van 48-54 gram f 12,00- f 13,90 per 100 stuks, kg-prijs f 2.50- f 2,57; van 57-61 gram f 14,75-f 15,20 per 100 stuks, kg-prijs f 2,59-f 2.49; van 64-67 gram f 15,50-f 15,75 per 100 stuks, kg-prijs f 2,42-f 2,35. IWÊË& -M r FWk MINNEAPOLIS, Minnesota. Ame rika kreunt onder de lasten van de ntense winterkoude. Dit sprookjes decor ontstond in Minneapolis, toen een pakhuis afbrandde en het blus water bij een temperatuur van 35 graden onder nul zich op de muren vastzette en een „sprookjeskasteel" achterliet. In sommige delen van de V.S>is in verband met de uitzonder lijke koude, de noodtoestand afge kondigd. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen Je Emmen: A. Jonkman, Harkema-Opeinde. Aangenomen naar Rijssen: dr. J. Broekhuis, Schoonhoven, die be dankte voor Oldebroek; naar Zeist: G. Bos, Terheijde aan Zee. Gereformeerde Kerken Beroepen te Aalten: P. C. Koster, IJmuiden. Aangenomen de benoeming (per 1 augustus) als godsdienstleraar- schoolpastor aan de christelijke op leidingsschool voor onderwijsgeven den „De Voorpost" te Rotterdam: drs. E. P. Bosma, Barend recht. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Mariënberg: J. Slot man, Dalfsen. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te IJmuiden: P. Beek huis, Noordeloos; te Driebergen: D. Slagboom, Barendrecht. Aangenomen naar Thesinge: J. C. Hardeman, kand., Apeldoorn, die bedankte voor Meppel. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Oostkapelle: J. M. Kleppe. Woerden; te Oosterland: drs. A. Vergunst, Veen. Bedankt voor Randburg (Zuid- Afrika: J. W. Verweij, H. I. Am bacht; voor Genemuiden: J. Koster, Barneveld. Tweetal te Almelo: J. M. Kleppe, Woerden en J. van Vliet, Aagtekerke. Tweetal te Melissant: A: Hofman, Scheveningen en H. Ligtenberg, Terwolde de Vecht. Tweetal te St. Annaland: J. Ka rens, Opheusden en J. C. Weststrate, St. Catharines (Canada). Klassis Zierikzee Ger. Kerk In de kerken van de klassis Zierik zee van de Ger. Kerk wordt zondag 6 februari een kollekte gehouden voor het „Werelddiakonaat", be stemd voor leniging van de nood in de wereld. De (thans landelijke) kollekte is ooit geboren uit de landelijke kol lekte, die gehouden werd na de wa tersnoodramp van 1953. In de loop van het rampjaar, besloten deputa- ten voor de hulpverlening de kollek te een permanent karakter te geven en te houden iedere eerste zondag in de februarimaand. Onnodig te wijzen op het grote belang van deze kollek te, die in de loop der jaren al vele miljoenen heeft opgebracht voor met name de Derde Wereld. De koningin van de eilanden 21. Deze overval treft de Noren nu niet be paald geheel onverwacht. Ze trachten een goed heenkomen te vinden, waarbij Eric de grootste moeite heeft, Svein mee te krijgen. De lange Sakser is dadelijk bereid, het tegen de over macht op te nemen en brult: „Kom maar op allemaal!" Eric weet hem er van af te brengen, er in zijn eentje op los te stormen. Toch krijgt Svein zijn kans, als achter hen eveneens krijgers opduiken. Met een opge wekte grijns maakt hij er duchtig gebruik van, totdat de vier Noren de gelegenheid krijgen er van door te gaan. Ze vluchten in het struikgewas op de helling met de bende krijgers achter hen aan. „Zie je wel," snuift Svein, „dat die glibbe rige aal ons in een val liet lopen; ik had toch maar gelijk!" Eric doet er het zwijgen toe. Verontrust vraagt hij zich af, waar het meisje Aranrod is gebleven. Ze rennen door, zo hard ze kunnen, over het ongelijke terrein en weten hun achter volgers een eind voor te komen. De kans om te ontsnappen is echter uiterst gering. Ze kunnen nergens heen; daar de steile rotswan den hen in ae kloof gevangen houden. Alleen de donkere stammen van het langs de helling opgaande geboomte bieden een schuilplaats, waarvan zij ijlings een dankbaar gebruik ma ken. Lang zullen zij zich echter ook hier niet voor de naderende krijgers verborgen kunnen houden. Dan horen ze een zacht gerucht in de buurt van de rotsen. Het is Aranrod, die tus sen de steile steenmassa opduikt en hen wenkt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 5