Drs. H. Eversdijk over „De leefbaarheid van het Zeeuwse platteland Kauserie voor Vrouwenraad SALARIS REKENING Gemeenteraad Middensehouwen Fraaie dia's Reddingswezen voor Plattelandsvrouwen Geslaagde „grote avond" afdeling P.J.Z. STREEK NIEUWS Optreden „De Zonnekloppers" C.J.V.-AV0ND VOOR OUDEREN TE BRUINISSE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 januari 1977 Nr. 22039 3 HAAMSTEDE, 27-1. In <le vergaderzaal van de Gere formeerde kerk te Haamstede hield drs. H. Eversdijk, sociaal-geograaf en lid van de C.D.A.-fraktie in de Pro vinciale Stalen van Zeeland voor <le Vrouwenraad van Westerscliouwen een inleiding over „De leefbaarheid van het Zeeuwse platteland". In haar openingswoord sprak de presidente mevr. L. C. Everwijn-v. d. Bout haar voldoening uit over de opkomst op deze eerste bijeenkomst welke door de'Vrouwenraad wordt georganiseerd. Voor werd overgegaan tot liet be spreken van de praktische situatie in Zeeland, wilde drs. Everdijk eerst duidelijk aangeven wat we onder de begrippen leefbaarheid en platteland willen verstaan. Het begrip leefbaarheid wordt zeer veel in woord en geschrift ge bruikt. De inhoud van hel begrip sterk omgrenzen en het begrip zelf analyseren is echter niet zo eenvou dig. Zeer algemeen kan worden1-gesteld dat „leefbaarheid" door velen wordt gevoeld als „het zich welbevinden", waardoor leefbaarheid of meer syno niem wordt met „welzyn". Het. gevaar van het begrip „wel zijn" is echter dat dit begrip nogal eens wordt gebruikt als tegenhanger van het begrip „welvaart". Welvaart en welzijn zijn echter geen tegengestelde begrippen. Eerder kan men het begrip „welvaart" als een zeer belangrijke en noodzake lijke komponent van hel begrip „welzijn" beschouwen. Welvaart is dan ook een belang rijk onderdeel van het begrip „leef baarheid" ook al wordt in het spraakgebruik „leefbaarheid" nogal vaak aangevoeld als „minder econo misch en minder materieel". Voor waarde voor het funktioneren van een leefbare situatie is in ieder ge val een zekere welvaart. Biologisch niveau Het begrip leefbaarheid is het meest strak te detineren op biolo gisch niveau: de kondities die hét le ven biologisch mogelijk maken. De mens heeft echter meer behoeften dan de biologische. Zijn de biologi sche behoeften nog vrij strak te om grenzen, anders gaat het met de ver dere behoeften. Nu komt de subjec tiviteit om de hoek kijken en worden deze behoeften sterk relatief. Zij worden mede bepaald door zo wel de sociale groep waar de mens deel van uitmaakt als door de groe pen waar hij positief of negatief re fereert.. Leefbaarheid omvat dan ook meer dan alleen maar welvaart, meer dan alleen een goed voorzieningenniveau en meer dan een goed fysiek woon klimaat. Een leefbare omgeving betekent ook: „een omgeving waar men zelf greep op heeft en waar men zijn stempel op kan drukken". Er zijn twee groepen van factoren die' een rol spelen bij de wijze waar op een samenleving functioneert als klimaat voor de ontwikkeling van een goede leefbaarheid. 1. het geheel van voorzieningen, of wel de „uitrusting" van de betref fende samenleving. 2. het geheel van tussenmenselijke verhoudingen. Men kan dan een samenleving minder leefbaar noemen, wanneer zij armer is aan voorzieningen en naarmate de tussenmenselijke ver houdingen minder tot hun recht ko men. „Een geheel objektief beeld van leefbaarheid beslaat niet", aldus drs. Eversdijk. Uw uitgaven -zwart op wit. De vlotste manier van modern betalen. Huur. gas, licht, abonnementen. Natuurlijk automatisch! En elke maand een vast bedrag naar uw spaarrckening.-Ordc op geldzaken: Salaris en pensioen via de NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Hogere eisen Er is sprake van een leefbaarheids probleem als men hogere eisen aan nel: levensniveau gaat stellen. Men stelt dan' deze hogere eisen, omdat de levensomstandigheden van ande ren, die door 'hen als gunstiger er varen worden, normatief zijn gewor den. Gewone menselijke dingen" en „Een menselijke maat" zijn de hoofdzaken van de leefbaarheid; het is de mens in zijn omgeving, die sub- jektief reageert, maar toch betrok ken wil en moet zijn bij het geheel en dus hoort bij de leefbaarheid „het gevoel een greep te hebben op" en „mede een stempel drukken op". Drs. H. Eversdijk. - Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Een sluitende definitie van leef baarheid is er ook niet voor de term „platteland". Het is meer een bepaal de „gevoelswaarde" dan een duide lijk afgegrensd begrip. SCHARENDIJKE Oud papier Ten bate van de S.V. „Z.S.C." wordt zaterdag 29 januari weer oud papier opgehaald. Gebundeld gereed gezet, bevordert een snelle afvoer. De verenignig heeft behoefte allen te danken, die in het afgelopen jaar het papier voor het beoogde doel hebben gespaard en beschikbaar ge steld. DUIVELAND Kapitaalswerken-lijstje S.G.P. Door de fraktic van de Staatkun dig' Gereformeerde Partij in de raad van Duiveland. is een lijst opgesteld n.a.v. de begroting 1977 van kapi- laalswerken, in volgorde van be langrijkheid, bestaande uit 17 pun ten. Deze luiden als volgt: 1. Revisie c.q. vernieuwing tech nisch gedeelte zwembad. Afschrij ving in 10 jaar. 2. Reparatie dak aanbouw turnzaal te Oosterland.' Afschrijving geen, is onderhoud. 3. Aankoop grond begraafplaats te Nieuwerkerk. 4. Herstel bestrating Lange Dreef te Oosterland. Afschrij ving in 15 jaar. 5. Verbetering Baal- papenweg. 6. Aankoop traktor met aanhangwagen voor Oosterland. Af schrijving in 7 a 8 jaar. 7. Herstel toren te Sirjansland. Is onderhoud, dus geen afschrijving. 8. Verbetering Sportlaan te Sirjansland. 9. Omleg ging Bredeweg te Sirjansland. 10. Aanleg speelplaats te Sirjansland. 11. Vervanging administratiemachi ne. 12. Verbreding en verbetering Zandweg te Sirjansland. 13. Aanleg zwemsleiger te Sirjansland. 14. Ge heel of gedeeltelijk inrichten be graafplaats te Nieuwerkerk. 15. Her- bestralen diverse straten, welke niet genoemd zijn in de begroting 1977. 16. Verbetering trottoirs. 17. Aan schaf vol-automatische zaadstrooier. NIEUWERKERK Oud papier Als eerder gemeld wordt zaterdag 29 januari weer oud papier opge haald. dat (verbeterde aanduiding) bestemd is voor de zending der Ge reformeerde Gemeente. Gebundeld gereed zetten wordt op prijs gesteld. Afdeling Noordgouwe e.o. NOORDGOUWE, 26-1. De afdeling „Noordgouwe e.o." van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen hield de eerste vergadering in het nieuwe jaar in hotel v. d. Weijde in Noordgouwe. Mevrouw v. d. Hoek-Moermond heette de dames hartelijk welkom en vroeg de aandacht voor verschillende aktivi- teilen van de bond. Zij verwelkomde de negen nieuwe leden en hoopte dat zij zich spoedig in de afdeling thuis zullen voelen. Een speciaal welkom was er voor de heer J. Sinke uit Maassluis en voor mevrouw v. d. Haven uit Burgh - Haamstede. Mevrouw v. d. Haven is de enige vrouwelijke opstapster lei- wereld van de reddingboot „Presi dent Jan Leis" uit Burghsluis. Na deze uitgebreide begroeting kreeg de heer Sinke het woord, die aan de hand van dia's een uiteenzet ting hield over het Nederlands kust- reddingswezen, speciaal over de in ons gebied werkende Kon. Zuid-Hol- landsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen. De heer Sin ke, die uitsluitend als liefhebberij deze propaganda-avonden verzorgt. toonde prachtige dia's. Vanaf het ontstaan, toen de redders nog moes ten roeien tot nu, nu zij de beschik king hebben over de nieuwste dub- belschroef zelfrichtende motorred- dingboot „De Zeemanspot'' van sta tion Stellendam. Als het weer eens een keer bard stormt, zuilen wij zeker door deze dia-avond meer denken aan de sche pen in nood en niet' minder aan de mensen, die hun kostbare tijd en soms ook hun leven geven om schip breukelingen le redden. Mevrouw v. cl. Hoek-Moermond bedankte de spreker heel hartelijk voor deze geslaagde avond. Zij wens te alle dames wel thuis en een „tot ziens" op de volgende bijeenkomst op 24 februari te Zonnemaire. Feestje in „Concordia" (Vervolg van pag. 1) Herbes t ra tiiigen De heer L. C. Hart had bezwaar tegen uitbreiding van de openbare verlichting' tot buiten de bebouwde kom. De openbare verlichting kost volgens hem toch ieder jaar al flink geld. Met verlichting van het kruis punt Heuvelsweg-Weelweg wordt volgens hem de verkeerssituatie ter plaatse niet opgelost. In het donker ziet men het verkeer juist aanko men. De voorzitter antwoordde, dat verkeersdeskundigen, w.o. de rijks politie, verlichting v an het kruis punt wel van belang vinden. De heer L. den Boer verklaarde het voorstel te kunnen ondersteu nen. Hij vond bijplaatsing van twee lichtmasten aan de Weelweg juist wat weinig. Spreker vroeg of de overige verlichting in Kerkwerve ook uitgebreid zal worden. De voorzitter lichtte toe, dat in de vorige raadsvergadering besloten was een krediet voor de le l'ase van hel verlichtingsplan te voteren. Hieronder vallen ook de Iverkweg en de Weelweg. De heer Den Boer vroeg tenslotte speciale aandacht vöbr verbetering van de verlichting aan de Beatrix- straat. Bij het uitgaan van de Chris telijke Gereformeerde kerk is het hier erg donker. De voorzitter zegde toe te zullen nagaan of de Bealrixstraat in het 3- jarenpian is opgenomen. Voor het opknappen van de par ketvloer in het gemeentelijk vereni gingsgebouw te Kerkwerve stelde de raad een krediet van f 3000,be schikbaar. Overeenkomstig het bepaalde in artikel lOlbis der Lager Onderwijs wet 1920 besloot de raad voor 1977 het aantal uren vast le stellen, dat vakonderwijs zal worden gegeven aan de openbare scholen. De raad besloot tot vaststelling van de 18e wijziging van de ge meentebegroting voor 1976 en van de 2e wijziging van de begroting 1977. In laatstgenoemde wijziging was o.a. een bedrag van f 3000.ge raamd voor het plaatsen van een schuurtje voor fietsen bij de ambts woning van de burgemeester te Kerkwerve. De heer' C. J. van Burg merkte op. dat iedere keer iets aan de ambts woning is uitgebreid; hij vroeg zich af of de ambtswoning nog wel aan redelijke eisen voldoet, en of soms het stichten van een nieuwe ambts woning bekeken moest worden. De voorzitter maande aan tol voorzichtigheid. Hij woont met ple zier in de woning, terwijl ook de plaats hem bevalt. Natuurlijk is de woning niet helemaal aangepast, docht dit is op zichzelf nog geen re den tot het bouwen van een andere woning. De rondvraag Tijdens de rondvraag haakte de heer C. J. van Burg in op de loe- spraak van de voorzitter aan hel be gin van de raadsvergadering. Wat de rekreatieve ontwikkeling in de ge meente betreft, blijkt dat er grenzen aan de groei van de rekreatie zitten. Spreker verklaarde met deze opvat ting gelukkig te zijn. Wijziging van het Structuurplan Kuststrook Scha- rendijke is daarom volgens hem no dig. De heer Van Burg wenste het kol lege sterkte toe bij het te voeren be leid. Ten aanzien van de jachthaven le Schareridijke had de heer Van Burg vernomen, dat de haven bij de ge meente in beheer zal blijven en niet zal komen in handen van een beleg gingsmaatschappij. Ook met deze verklaarde spreker BRUINISSE ontwikkeling zich gelukkig. De voorzitter antwoordde, dat de rekreatieve ontwikkeling in Mid densehouwen wat later op gang ge komen is dan in de overige gemeen ten op Schouwen-Duiveland. Daar door kon volgens een struktuurplan te werk gegaan worden. Lering kon ook worden getrokken uit de ont wikkeling in andere gemeenten. Veerdienst Zijpe-Anna Jacoba Polder De stremming van de veerdienst Zijpe-Anna Jacoba Polder voor mo torrijtuigen op meer dan twee wie len zal, als gevolg van een langere duur van de herstelwerkzaamheden, tenminste voortduren lot en met woensdag 2 februari a.s. Tot en met genoemde datum zal vorengenoemde veer diénst op werk dagen worden uitgevoerd van des morgens 06.30 uur (eerste vertrek van Zijpe) tot des avonds 19.15 uur (laatste vertrek van Anna Jacoba Polder) en zal alleen vervoer van personen, rijwielen en bromfietsen mogelijk zijn. Op zondag 30 januari 1977 zal de veerdienst Zijpe-Anna Jacoba Pol der niet worden uitgevoerd. ZIERIKZEE Concert K.H. „Kunst en Eer" Het populair concert te geven dooi de K.H. „Kunst en Eer" zal niet plaats vinden op 11, maar op vrijdag 18 februari in de Concertzaal. Voor tijd: zie agenda. HAAMSTEDE Uniformen voor muziekvereniging Door de Kon. muziekvereniging „Witte van Haemstede" is een kom missie benoemd die gaal trachten een oplossing te vinden om voor de fanfare nieuwe uniformen aan te schaffen. Deze kommissie bestaat uit de he ren: J. van de Broeke. S. L. de Pei ler, P. v. d. Cingel. C. J. v. d. Kloos ter, M. Kik. M. Post en B. v. d. Weel. Wanneer wordt besloten over te gaan tot de aanschaf van een t wee delig pak biedt de familie v. d. Zan- de-Wessels, van café-bar „De West hoek" ,als eerste een jas aan. Feestavond D.F.5. Op de op vrijdag 4 februari dooi de sportvereniging DFS le houden jaarlijkse feestavond zal door de ei gen toneelgroep „De Hutspol" het blijspel „Zo'n heerlijk huisje buiten" worden opgevoerd. Na afloop zal het bal worden ver zorgd door het „Anloro" trio. Afscheid kleuterleidster Morgen (zaterdag) middag zal in de openbare kleuterschool ..'t Kleu terbosje" te Haamstede afscheid worden genomen van de kleuterleid ster mej. K. v. d. Have. Er is in de school een receptie waar ieder de gelegenheid heeft van mej. v. d. Ha ve afscheid te nemen. „Big S" Op zondag 30 januari wordt de le denvergadering gehouden van de ieugdsoos „Big S". Kollekte Kindertehuizen De jeugd van Bru heeft voor hun leeftijdgenootjes die in kindertehui zen wonen over het vierde kwartaal in 1976 een bedrag van f185,12 op gehaald. Dit bedrag' werd door de volgende meisjes en jongens bijeen gekolle'kteerd: Heieen Kik f 7,05; Ja- co Vane f 4,Jos v. d. Berge f 8,64; Ellen en Peter van Eek 1' 48,95; Jac queline van Duivendijk f 2,40; Johan van Oeveren f 1,70; Sarina van Dui vendijk f 8,75Janny de Jonge f 19(05^Joè^de Ronde f 16,85; Anette Dengerink f' 3,70: Isabella Knop f 11,23; Anne Muller f 24,85; Tanny Heystek f 14.20; Erna v/d Spek f 3,55 en Jaap v/d Spek f 10,20. Schaakkampioenschap Mavo-scholen Onder de leiding van jeugdleider der Zeeuwse schaakbond de heer H. P. Dolk werd in recreatieoord „Stoofpolder" de finale gespeeld om het Zeeuwse schaakkampioenschap, voor mavo-scholen en lager beroeps onderwijs. Het kampioenschap werd ver overd door de Prins Willem Alexan der mavo uit Vlissingen, die ook vo rig jaar deze titel veroverde. Voor het behouden van deze titel moesten de Vlissingers daarvoor in een dub- belrondige kompetitie afrekenen niet hun sterkste tegenstander de Goese Casembrood mavo die ze met ZIERIKZEE, 28-1. In restaurant Concordia" werd de jaarlijkse grote avond gehouden van de Plat telands Jongeren Zuid, afdeling Schouwen-Duiveland. Na een welkomstwoord en een overzicht van de aktivileilen in het jaar 1976 door de voorzitter Hans Geelhoed, werd het blijspel „Kontakt met Kootje" op de planken gezet. I-Iet stuk werd opgevoei'd door ei gen leden van de P.J.Z., onder regie van Kees v. d- Vreugde. „Kontakt met Kootje" speelt zich af in het huis van de boekhouder Willem de Vries en zijn huishoudster Dien. Willem is niet meer zo jong en vindt het tijd worden om te trouwen en plaatst een huwelijksadvertentie. Hij heeft nooit opgemerkt dat Dien respektievelijk 4-1 en 3-2 versloe gen. In totaal hebben zeven ploegen voor deze Zeeuwse kompetitie ingc* schreven. Na het spelen van enkele ronden wisten de bovengenoemde scholen zich als beste te plaatsen voor de finale. Nadat de groepen zich omstreeks half tien verzameld hadden in de „Stoofpolder" ging de wedstrijd om tien uur van start. De eerste wedstrijd werd door enkele blunders van de Casembrood mavo met 4-1 gewonnen door de Prins Willem Alexander mavo. Om 1 uur startte de'tweede ronde die veel spannender werd en op het laatst gewonnen werd door de kam pioen. Na de wedstrijd heeft de heer H. P. Dolk het winnende team geluk gewenst en een standaardje over handigd. Hij wenste de Zeeuwse kampioen veel geluk met de wed strijden voor de Nederlandse titel, waarvan de eerste wedstrijd op 28 februari gespeeld moet worden. De Zeeuwse mavo is ingedeeld bij de winnaars van de volgende bon den: de Rotterdamse, Noord-Bra bantse en Limburgse schaakbonden in groep drie. al jaren verliefd op hem is, iels wat zijn nichtje Jolanda wel weet. Jolan- da komt dan ook met haar vriendin Yvonne opdraven om de zaak in goede banen te leiden. De meisjes hebben een ingewikkelde scène in elkaar gezet. Aanvankelijk dreigt, hun plannetje te mislukken, maar tenslotte welen Willem en Dien el kaar toch te vinden. In de pauze werd de verloting ge houden, hetgeen een welkome onder steuning voor de kas betekende. De avond werd besloten met een gezellig bal o.l.v. „De Lejo's" uil Bruinisse. Zakelijk willen mensen en instituten een ander best een beentje tillen. Spannend ge noegmaar de overblijver gaat onmiddellijk diktato- riaal prijzen en tarieven om hoog schroeven. De ZIE RIKZEESCHE- NIEUWSr- BODE wil op de bres blijven staan voor de pluriformiteit van de pers in stad en streek. Een krant die de zaak in evenwicht houdt. Nodig in deze wankele lijden. TILBURG. Het de activiteiten met betrekking tot de transmatic te con tinueren alsmede met het oog op verder onderzoek naar de technische toepassingsmogelijkheden en de com merciële verwachtingen, heeft de. Staat der Nederlanden besloten om voor een bedrag van 7.5 miljoen gul den deel te nemen in het aandelen kapitaal van Van Doornc's Transmis^ sie B.V. BRUINISSE, 27-1. De kindermid dag die zaterdag 12 februari georga niseerd wordt door de leden van C-J.V. „Obadja" zal uitgebreid wor den met een avondprogramma voor de ouderen. Het programma voor de kinderen 's middags is nogal uitgebreid en omdat de kosten vrij hoog worden hopen de organisatoren met een aan vullend avondprogramma deze een beetje te kunnen drukken. Het bekende mandoline- en mond- akkordeon-orkest de „Zonneklop pers" uit Oude Tonge zal in het avond-programma optreden. Deze groep die vooral veel optreedt op Goeree-Overflakkee en in de om streken van Rotterdam trekt altijd zeer veel publiek. Na dit optreden, zal het „Delta Duo" uit Bruinisse het verdere muzikale gedeelte van de avond verzorgen. De avond wordt gehouden in het Nederlands Hervormd Verenigings gebouw aan de Deestraat. .„De Zonnekloppers" uit Oude Tonge.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3