De verzwaring van de zeedijk tussen Schelphoek en Westbout Waterschap Schouwen-Duiveland Mislukte bomaanslag V.V.D.-beschouwingen raad Westerschouwen AGENDA ZIERIKZEE, 26-1. Op <le gehouden vergadering van het bestuur van het waterschap Schouwen-Duiveland, werden de voorstellen tot liet verzwaren van de zee dijk tussen Schelphoek en Westhout en tol verbete ring van de Delingsdijk c.a. indringend toegelicht door de voorzitter, dijkgraaf A. M. Geluk en behandeld door de vergadering. De voorzitter deelde mede dat de heren VV. J. de Vrieze en M. O. Hanse, hun ge-uite bezwaren hebben ingetrokken en thans het standpunt van het bestuur delen. De vergadering kreeg gelegenheid in te gaan op verschillende punten. Mevr. Gardeniers (K.V.P.), lid van de Tweede Kamer had voor de hoor zitting bezwaren ingezonden, maar berichtte dat de voorlichting op die zitting voldoende en goed was ge weest. Overleg volgt nog met betrok kenen die verkeerde gevolgtrekkin gen hadden gemaakt. Toch blijven er bezwaren tegen maatregelen die noodzakelijk zijn om de bedoelde dijkverzwaring zo goed mogelijk te doen uitvoeren. Zo zijn de noodzakelijke veranderingen op het havenplateau te Burghsluis, waar loodsen en onder meer de weegbrug moeten verdwijnen. Binnen enkele weken, wordt met degenen, die belang hebben bij de weegbrug aldaar, besprekingen ge opend om de weegbrug te verplaat sen, naar een voor allen aanvaard bare plaats. Grondverwerving De heer M. J. Steur (Noordwelle) haakte hierbij in, op de grondver werving. Hij betreurde met (evenals de voorzitter) dat bouwland binnen dijks, aan de dijksverbetering ten offer valt, maar ten onrechte is ge suggereerd door bepaalde uitlatingen in de pers (onder meer naar aanlei ding van een Stuurgroepvergade ring) dat de landbouwers de voort gang van de dijksverbetering zou den stagneren, door dwars te gaan liggen bij de grondverwerving. Dit legt ten onrechte een blaam op de landbouwers in het alge meen; anderzijds moeten de ver goedingen die worden toegekend per m-, de getroffenen wel een wrange smaak in de mond geven, als zij de ontvangen vergoeding vergelijken, met wat momenteel voor de land bouwgrond wordt betaald. De dijkgraaf weersprak uitdrukke lijk, dat de grondverwerving door de landbouwers zou worden gestagneerd Het verloop in Oosterland en Brui- nisse stemt het bestuur zeer dank baar. In een enkel geval zal waar schijnlijk de (inmiddels reeds gestar te) onteigeningsprocedure moeten worden gevolgd, maar misschien is eerdere overeenstemming nog moge lijk. Wat betreft de door de heer A. J. G. Doeleman naarvoren gebrachte bezwaren, (uitlatingen in de Stuur groep) vergeten de betrokken land bouwers, dat de prijsontwikkeling in de landbouwgronden thans erg in de lift zit. De ontwikkelingen gaan te snel, de vergoedingen waren twee jaar geleden toen men de grondver werving ging aankaarten, nog zeer redelijk. herstel in 1977 is geboden, wil men ongelukken voorkomen. Voorgesteld zal worden, dat het waterschap in 1977 de vernieuwing uitvoert, die la ter door de provincie zal worden overgenomen. Ten laste van het wa terschap komt dan het rentebestand van de annuïeteit van een tienjarige lening, voor de jaren dat de weg nog niet op de urgentielijst staat, (hoe eerder dit gebeurt, hoe korter de pijn voor het waterschap). Tegenover de ze financiële lasten staat dan weer een eerdere vergoeding. Aan de hand van bepaalde berekeningen, uitgaan de van een bepaald bedrag toonde de heer Geluk aan, dat de financiële ingreep niet zo pijnlijk is, dan zij op het eerste gezicht lijkt. Bepaalde be rekeningen zullen de leden nog schriftelijk thuiskrijgen. Rondvraag De veiligheid wordt gewaarborgd. Ook bij minder hoge waterstand kan de stormvloedkering worden gesloten als deze na 1985 gereed zal zijn. Maar hoe groot de doorlaatopening wordt kan nog niemand zeggen, aldus het antwoord van de voorzitter op een vraag van de heer Barendregt (Drei- schor). Dijkverhogingen moeten die veiligheid tot 1985 en ook daarna ver volmaken, wat de uitvoering van de betrokken Deltawerken betreft. Er wordt -nog op allerlei manieren ge- experimenteerd om de veiligheid te verhogen en de kosten te verlagen, maar wat in het z.g. blauwe rapport is neergelegd zal nagekomen worden, zo meende de heer Gelyk. Na het pleidooi van de heer Cou- mou en de daarover losgemaakte diskussie, wilde de heer M. J. Steur (Noordwelle) toch nog wel graag de nadruk leggen op de noodzakelijk heid van bescherming van het duin talud bij Westenschouwen. Op bepaalde plaatsen gaat de duin begroeiing door toeristische aktivi- teiten hard achteruit. Hij vroeg de aandacht daarvoor van het bestuur. Men is reeds.aan afrastering begon nen. Jammer voor de recreanten, maar erg noodzakelijk voor de vei ligheid, daarover was de gehele ver gadering het eens. Juist daar worden de duinen zwaar aangevallen en ging in de loop der jaren al een en ander verloren. De vergadering ging daarna over in besloten zitting om de stukken van de kalamiteuze polders te behande len, die om administratieve redenen (het nog niet ophefen van de cala- miteuze polders) uit de begroting waren gelicht. Niemand had tevoren bezwaar gemaakt tegen voorstellen om: a. 136 m- grond te verkopen aan de heer R. Murel aan de Jonge Boeyesweg, ad f 5,b. ruiling van grond weg- en waterloop met de provinice Zeeland bij de Laan van St. Hilair.e en de Zandweg en c. de toepasing c.q. aanpasing van 'de sa larismaatregelen voor het personeel per 1 januari 1977. AMSTERDAM. Naar de mening van de P.v.d.A. moet de reclame voor sterke drank, snoep, sigaretten en automobielen „aan banden" worden gelegd. Op de tweede dag van het P.v.d.A.-congres werd vrijdagmor gen vastgelegd dat de radio- en t.v.- reclame voor deze produkten direct moet worden afgeschaft. ARNHEM, 27-1. Het landelijk on derzoekteam terreurbestrijding is donderdag in Arnhem bijeengeko men om te beraadslagen over een mislukte bomaanslag op dr. ir. F. Prakke uil Oosterbeek, in 1973 ge pensioneerd als lid van de Raad van Bestuur van AKZO N.V. Onder de auto van de heer Prakke en die van zijn vrouw werden twee benzinebommen met een tijdmecha- nisme gevonden. Het echtpaar Prak ke bewoont een villa aan de Zonne- heuvellaan. Ook elders in het land zouden identieke bommen zijn ge vonden. Delingsdijk De Delingsdijk is te smal en aan de bermkanten erg beschadigd (na 16 jaar). Verbreding en wegherstel kunnen geen uitstel lijden, maar het betreft een tertiaire weg. Proviso risch herstel zou weggegooid geld zijn. De provincie zal deze weg moe ten vernieuwen, hopelijk in 1978, uiterlijk in 1982, door deze weg op te nemen in het urgentieschema. Maar AMSTERDAM. Dit zijn de mannen, die de stakingen in Nederland voor bereiden, als (mogelijke) reaktie in verband met het vastlopen van de c.a.oi-onderhandelingen in diverse bedrijfstakken. Op de foto v.l.n.r.: I-I. Bode, W. Spit, W. Kok, F. Drabbe en A. de Gruin van het F.N.V. (Vervolg van pag. 1) Erkentelijk is men dat het onder zoek naar baarmoederhals-kanker mogelijk is gemaakt. Voor wat de volkshuishouding be treft vindt men het te ver gaan dat de overheid de mensen dwingt te gaan wonen waar zij eigenlijk niet willen. Men is er gelukkig mee dat het plan Stoofweg nu zo ver is dat er een aantal woningwetwoningen te Rcnesse gerealiseerd kan worden, terwijl ook te Noordwelle en Seroos- kerke op bescheiden schaal gebouwd kan worden. De VVD-fraktie meende dat de gemeente er naar moet streven om bouwrijpe grond in alle kernen voorhanden te hebben, zodat een partikulier bouwgrond kan kopen van de gemeente. Gevraagd werd naar de ontwikke ling van bejaardenwoningen te Burgh. Het struktuurplan krijgt maar moeizaam zijn definitieve vorm. Waaraan ligt het, of waar ligt het? Voor het gebied Hoge-Lage- zoom zullen er mogelijkheden moe ten komen voor de eigen inwoners- op de voormalige fruitbedrijven, die hier al heel lang op wachten. Jaren is men hier nu al mee bezig geweest zonder dat er een afgerond geheel op tafel is gekomen. Voor het gebied Hogezoom-Kloosterweg wil men le galisering van reeds gerealiseerde bebouwing. Het plan „Dreef" te Re- nesse zal de verkeersafwikkeling gaan verbeteren, met mogelijkheden voor parkeerterreinen en maneges. Kraayensteinweg De provinciale plannen tot ver breding van de Kraayensteinweg zijn bij- de VVD-fraktie niet goed ont vangen. Een oplossing zou zijn de aanleg van een voetpad aan de westzijde van de weg. Als een zeer gewenste voorziening wordt het rea liseren van een gymnastieklokaal te Renesse gezien. Gevraagd werd naar het instellen van éénrichtingsver keer voor de Zwarte-Hoek in de Ring van Burgh, en aansluiting op de riolering van de huizen aan de Oude en Nieuwe Havenweg te Burghsluis. De V.V.D.-fraktie is van mening dat het hoog lyd is om een duidelijke uitspraak te doen over de aanleg van een jachthaven te Burghsluis of de Schelphoek (of beide). Volgens gedeputeerde Van Gees- bergen bestaat er grote behoefte aan een jachthaven aan de Oosterschel- de. Naar alle waarschijnlijkheid zou het verlies op de haven van Burgh sluis van f 40.000,hiermee kunnen verminderen. In eerste instantie wil men dat de gemeente de ontwikke ling in eigen hand houdt en niet in die van px'ojekt-maatschappijen. Parachute-springen Men vraagt zich af of het para chute-springen in de duinen toege staan kan worden gezien de bescha diging bij het beklimmen van de duinen. Over het verlenen van bij stand werd opgemerkt dat men het begrip „passende arbeid" ruimer toegepast zou willen zien. Aange drongen werd de jeugd-opvangmo- gelijkheid (Sleep-inn) niet verloren te laten gaan. Gezocht moet worden bij instellingen die beroepsmatig met jeugd bezig zijn. De VVD-frak tie is tegen drastische uitdunning van de kampeerterreinen daar dit geheel tegen het streven is om het sociaal toerisme mogelijk te maken. Vrijdag 28 januari Zierikzee „Huis van Nassau", 14.00 uur, Dis- triktsvergadering Waterschap Schou wen-Duiveland, 14.00 uur. Aula RSG „Prof. Zeeman". „Swing ing Billy", 19.00 uur. Huis van Nassau, 20.00 uur, Vissers vereniging „Helpt Elkander'5. ..De Poorter", 20.00 uur, vergadering L.T.C. .,'t Duyvelants Koffyhuys", 20.00 uur, feestavond V.D.H. Concertzaal, 20.00 uur filmvoorstel ling „Terug uit de hel". Westenschouwen Café-restaurant „Zeelust", 20.00 uux-, Oprichtingsvergadering Belangenge meenschap. Verwachting tot zaterdagavond: Kouder Veel bewolking met tijdelijk regen of sneeuw, maar mox-gen ook enkele opklaringen, het eex-st in het noor den, matige nu en dan krachtige wind, draaiend naar noord tot noox-d- oost, temperatux-en van het noox-den uit dalend tot omstreeks 2 graden. Voor zondag: Aantal ux-en zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 2 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 5 gx\ Kans op een dx-oge pex-iode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waardexi. ZON- EN MAANSTANDEN 29 jan. Zon op 8.25, onder 17.22 Maan op 12.29, onder 3.31 30 jan. Zon op 8.23, onder 17.24 Maan op 13.10, onder 4.26 31 jan. Zon op 8.21, onder 17.26 Maan op 13.59, onder 5.17 HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 29 jan. 10.02 22.55 3.49 16.30 30 jan. 11.25 5.09 17.43 31 jan. 0.15 12.41 6.19 18.48 Doodtij: 29 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Een front, dat de begrenzing vofmt tussen de zachte lucht boven zuid- en midden-Europa en koudere lucht boven het noorden bevindt zich thans boven ons land. Een golfstox'ing in dit fi'ont boven de Noordzee trekt naar het oosten en paseert in de loop van de dag Nederland. Hiex-na zal de koudere lucht vex-dernaar het zui den kunnen doordringen, zodat heel Nederland zich hier in zal bevinden De teinperatuur zal dus in het zui den van het land omlaag gaan, ter wijl er plaatselijk regen- of sneeuw buien kunnen gaan vallen. WEEKEINDE- ARTSENDIEN ST Zaterdag 29 en zondag 30 januari Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter Van Geex-, dokter Vis ser en dokter Lodiei's. Spreekuur uitsluitend voor di'ingende gevallen zaterdag- molden 11.00 uur. Dokter J. L. Flach, Hogezoom 186, Renesse. Tel. (01116) 1280. Op zaterdag en zondag spx-eek- uur, uitsluitend voor dringen de gevallen van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. De weekeinddienst gaat in op vrijdagavond 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter J. II. Richard, Nieuwerkerk, lel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buytcn'dijk _en dokter Speelman. Zuster T. de Ronde, Schoolstraat 20, Bruinisse. Tel. (01113) 1729, b.g.g. (01113) 1425; neemt waar voor geheel Schouwen. Zuster 51. Kunst-Visser. Scharen- dijke. lel. (01117)280, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180, heeft dienst voor Schou wen -Duivel and Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.00 APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee. Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-.12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Up zondagen van 12.00-12.30 urn en van 18.00-18.30 uur. Gemeentehuis, vergadexïng gemeen teraad, 14.00 uur. Renesse Dorpshuis, 9.30 uur, Distriktsverga- dering Watei-schap Schouwen-Dui veland. Scharendykc-EIlemcct Hotel Het Witte Hex-t, 20.15 uur kla- verjasavond Kerkwërve 19.30 uur: Feestavond W.I.K. in het Vex-enigingsge'bouw. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, finale bandstoten klein Bruinisse Gemeentehuis, 19.30 uux-, vergadering gemeentex-aad. Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur, film avond C.J.V. Zaterdag 29 januari Zierikzee AVRO-lent. parkeerterrein Schelde- stx-aat, 20.00 uur disco-gebeuren olv. Ad Visser t.b.v. „Land zonder drem pels"; 's middags: life"-uitzend!ng kinderprogramma „Stuif-Es-in". Concertzaal, 20.00 uur, toneelgroep Theater, („Naar 't U lijkt") ZVU. Haamstede ..'t Kleuterbosje". Receptie afscheid kleutexdeidster. 15.00-17.00 uux-. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, finale bandstoten Herv. Verenigingsgebouw. C.J.V.- avond voor ouderen. 20.00 uur. Maandag 14 februari Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, start A.B.O.-kursus. Vrijdag 18 februari Zierikzee Concertzaal. Concex-t K.H. „Kunst en Eer". 20.00 uur. Zaterdag 19 februari Renesse Dorpshuis, uitvoex-ing „Luctor et Emergo", 19.30 uur. Donderdag 24 februari Haamstede Beatrixschool, 19.30 uur, afdeling Schouwen (Westhoek) Rode Kruis, ledenvergadering. Vrijdag 25 februari Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, finale bandstoten groot Zaterdag 26 februari Goes Prins van Oranje, 19.30 uur, Goese Operette Vex-éniging (Der Zigeuner baron). Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, finale bandstoten gx-oot Nieuwerkerk Vergadergebouw Geret'. kerk, 19.30 uur, gemeente-avond Ger. Kerk. Zondag 27 februari Noordgouwe Hotel v. d. Weijde.. finale bandstoten Dorpshuis, 20.00 uur, vergadering Landbouwvex-eniging. Donderdag 10 februari Zierikzee Hotel Van Oppen, Stad en Lande. Streekgeschiedenis. 20.00 uur. Vrijdag 11 februari Zierikzee Concertzaal. Concert „Kunst en Eev", 20.00 uur. Zaterdag 12 februari Bruiuis.sc Herv. Ver.-gebouw, 14.00 uur, kin dermiddag C.J.V. groot Zaterdag 5 maart Goes Prins van Oranje, 19.30 uur, Goese Operette Vereniging, (Der Zigeuner baron). Oosterland 9.30 uur, overdracht brandweerauto. Zondag 30 januari Concertzaal, 20.00 uux-, filmvooi-stel- ling „Tex-ug uit de hel". Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, finale bandstoten (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 Dinsdag 1 februari Ned. Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, alg. ledenvex-gadex-ing C.N.V. Hotel „Bom", 19.30 uur, jaarverga dering „Pomona". Noordgouwe Hotel-café v. d. Weijde, 9.30 uux-, Dis- triktsvei-gadering Waterschap Schou wen-Duiveland. Bruinisse Herv. Ver.-gebouw, Philatelica. Woensdag 2 februari Zierikzee Huis van Nassau. Ver. v. Oud-leer lingen. 20.00 uur. Vrijdag 4 februari Zierikzee Concox-dia. Familie-avond Chr. Plattelandsox-ganisaties. 18.00 uur; aanvang toneelvoorstelling 20.15 uur. Burgh-Haamstedc Recreatiezaal camping „Duinrand", 19.30 uur. Feestavond sportver. D.F.S. Nieuwerkerk Dorpshuis, 9.30 uur, Distriktsverga- d.ering Waterschap Schouwen-Duive land. Zaterdag 5 februari Burgh-Haamstede Camping Duinrand, 14.00 uur, feest middag' voor de bejaarden sportvex-. D.F.S. Maandag 7 februari Zierikzee Hotel van Oppen, 20.00 uur, voor- dx-acht Vrijmetselarij. Dinsdag 8 februari Haamstede Gex-ef. kerk, 14.00 uux-, jaarvergade ring Ned. Ver. van Huisvx-ouwen. BOEKJE Dat boekje kwam dus in handen, of helemaal niét „dus", maar het kwam wel in handen: Zierikzee Oranjefeesten 1937", nu allemaal veertig jaar geleden. Prinses Juliana en prins Bernhard huwden en het feest was groots en allerwege. De 40-jarige bruiloft is heel wat rusti ger geweest. Het koninklijk paar was niet thuis, maar in Lech in Oos tenrijk en alleen de gisse skifotogra fen mochten plaatjes schieten. „Dal was de geest van Woodstock" wel licht. Mensen wat is er - zie het boekje (kom het boekje inzien) af- gepralat, gefeest, ge-optocht in die januari-maand van 1937". Geen „bruiloft in de wei", maar dcil mocht de pret niet drukken. Er was een feestkomité („Er was geen feest in Zierikzee, als daar niet was hel Komité"); er was een optocht- kommissie en waren buurtkommis- sies: St.-Anthonie, Appelmarkt, De Breede Bagijn, Builen de Poort, 's Gravensteen, Het Groendal, In den Boogerd, St. Jan, „Juliana-Bern- hardlaan", „Oranjedorp", „De Oran jelaan, Het Wester kwartier, en fin alles was er en waar zijn ze ge blevenEendrachtig was men ook: „Welk een schouwspel biedt ons goede Zierikzee? Welk wonder is ge schied. Alle tweedracht blijkt op eens aan de kant. Geschillen zijn er niet". En ivat een feeslelijkheden: er waren bazuinblazers en er was „Kunst en Eer', er waren kerkelijke samenkomsten, samenzang, film voorstellingen. Er was een Bern- hardkanon, dat 101 saluutschoten af vuurde, allerlei muzikale rondgan gen, eert uitzending van orgelmuziek en de bijna onwerkelijke fraaie op tocht „De Sprookjeswereld" (Moe der de Gans, Assepoester, Blauw baard en zijn vrouwen, Zwaan kleef aan, Rattenvanger van Hameien Hans en Grietje, Sneeuwwitje, de Gelaarsde kat, de Markies van Ca- rabas en nog veel andere). Een on gelofelijke aankleed, verkleed- en opluigpreslatie. Duizenden zagen dc allegorische optocht, liepen mee in de fakkeloptocht en vergaapten zich op de vijfde dag aan het „groot, schil lerend vuurwerkmei zwermbom- men, slangenbouquelten, Juliana- bom met gouden regen, draaiende girandolesmagnesiumslerren, jas- mynvuur, polypenbom en de slot- dekoratie „Leve Juliana en Bern hard." Allés mooi, en eendrachtig, maar nauwkeurige studie van het boekje levert toch nog een historisch onder- schëidje op. De gehuwde dames in het stadscentrum slaan allemaal aangegeven in hel programma met „mevrouw" en de gehuwde dames in de andere wijken met „mejuffrouw". Men moest eens verkeerd zijn. Dat zou toch verdraaid jammer zijn ge weest bij zo'n grandioos feest. Ach ïval ren gedoe: hei is ook al veertig jaar geleden! SCH1 ER EILANÜM A N

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2