Verschillende meningen bij algemene beschouwingen begroting 1977 Einde aan verwarring inzake garantievraagstuk woningen Gemeenteraad Westerschouwen Nieuwerkerkse leerlingen keken rond in bakkerij TONEELGROEP THEATER BRENGT SHAKESPEARE'S „NAAR 'T LIJKT'' Mededeling STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Doiiderdas 27 januari 1977 Nr. 22038 3 Besluit raad Duiveland DUIVELAND, 25-1. De gemeenteraad van Duiveland vergaderde dinsdag avond 25 januari j.I. in het gemeentehuis te Nicuwcrkerk onder voorzitter schap van burgemeester J. 1). de Kam. Afwezig was het raadslid de heer Van 't Hoff (P.v.d.A.). De voorzitter opende de vergadering met het ambtsgebed, en een welkomstwoord tot de aanwezigen. Eerst volgden de beantwoording van enige vragen aan de leden waarna verschillende mededelingen. imponerende en authentieke oor logsfilm „Terug uit de hel", naar de gelijknamige autobiografische ro man van Audie Murphy. De auteur van het boek speelt zelf de hoofd rol in de film. Het is een verhaal van een peleton in de oorlog, van mannen, die helden waren, behalve voor zichzelf, van vrienden, die geen buitenstaander in hun kring toelieten. Vereniging van Oud-leerlingen Op woensdag 2 februari houdt de Ver. v. Oud-leerlingen der Tuin- bouwwintercursussen te Zierikzee, een bijeenkomst in het Huis van Nassau. Als spreker treedt op de heer J. J. Lemmens, chef proeftuin van het proefstation voor de fruit teelt. Concert K.H. „Kunst en Eer" Op vrijdag 11 februari geeft de ko ninklijke harmonie „Kunst en Eer" te Zierikzee in de Concertzaal een populair concert. De harmonie komt hiermee tegemoet aan de wens van vele liefhebbers van harmonie- en of fanfaremuziek om eens rustig een concert te kunnen beluisteren, wat tijdens een optreden in de muziek tent op het Havenplein nogal eens onmogelijk is vanwege het vele la waai, veroozaakt door passerende auto's en brommers. OOSTERLAND Fanfare gaat rommelmarkt houden Ter bestrijding van de onkosten die de muziekvereniging „Ooster- lands Fanfare" o.m. heeft moeten maken voor de installatie van de drumband vorig jaar, en mede ter versterking van de verenigingskas heeft het bestuur besloten in de ko mende zomer een rommelmarkt te organiseren. Men wil, eer het zover is, enige malen met traktor en wa gen over het dorp rijden, teneinde wat oude spulletjes op te halen bij de ingezetenen voor deze rommel markt. De eerste maal vindt dit plaats op zaterdag 29 januari a.s. Men kan als men wat heeft op te ruimen, dit gereed zetten b.v. op het gebied van huishoudelijke arti kelen, meubilair en tijdschriften, ge reedschappen enz. Bij voorbaat zegt het bestuur het publiek dank voor de medewerking. Vijfde leerkracht Tengevolge van de gestadige toe name van het leerlingenaantal aan de Ds. Joh. Bogermanschool, de bij zondere school voor lager en kleu teronderwijs op Reformatorische grondslag, hoofd de heer D. Morks, kan met ingang van 1 augustus a.s. een vijfde leerkracht aan deze school worden aangesteld. Met ingang van genoemde datum is inmiddels be noemd mej. C. de Visser uit Aagte kérke. Zij is momenteel nog stude rende aan de Chr. Pedagogische Academie „De Driestar" te Gouda. Door deze uitbreiding van de leer krachten is ook nodig dat er een vijfde leslokaal aan de school ge bouwd wordt, waartoe ook reeds de eerste stappen zijn genomen. Bij de lijst van ingekomen stukken waren goedkeuringen door Ged. Sta ten, waaronder ook een bericht waarbij deze een ontwerp-besluit doen toekomen tot het toekennen van een uitkering over de maanden no vember/december 1976 aan de ge meente-secretarissen en -ontvangers. Via het bemiddelend orgaan Rohyp zijn verzoeken binnengekomen om garantie van rente en aflossing voor een lening'ten behoeve van woning bouw door een inwoner van Brou wershaven en een inwoner van Ro zenburg. Ze zullen bouwen, resp. in de Dr. Schutterstraat te Oosterland en aan „Den Domp" te Ouwerkerk. Beide worden toegekend. Garanticbcdragen Tijdens verschillende raadsvergade ringen in het afgelopen jaar zijn enkele malen diskussies ontstaan over de hoogte van het te verstrek ken garantiebedrag. De tot nu toe gevolgde methoden hebben niet ieders instemming. Nadat de geschie denis van de garantieverlening is na gegaan werden enige eventuele mo gelijkheden aangegeven. De garantie is mogelijk voor nieuwbouwwoningen, en ook voor bestaande woningen. In beide geval len wordt onder garantie verstaan het door de gemeente, met deelname van het Rijk, garanderen van de be taling van rente en aflossing van een aan de koper van een nieuwbouw-, c.q. bestaande woning te verstrekken hypothecaire geldlening. De taxatie kan op twee manieren geschieden, t.w. naar ekonomische waarde en naar exekutiewaarde. De laatste ligt altijd lager omdat bij een gedwongen verkoop de opbrengst uiteraard lager ligt. Er kan dus ge steld worden dat er voor de garantie verlening onderstaande mogelijkhe den bestaan: A. Tot het bedrag van de verwervingskosten, inclusief ver- beterings- en bijkomende kosten. B. Tot het bedrag van de verwervings kosten, inklusief verbeteringskosten, doch exclusief bijkomende kosten. C. Tot. het. bedrag van de verwervings kosten, inklusief de bijkomende kos ten doch ekskJusief de verbeterings kosten. D. Tot het bedrag van de koopsom, dus eksklusief verbete- rings- en bijkomende kosten. Ander onderscheid Bij een eventuele keuze uit deze genoemde mogelijkheden dient, nog onderscheid te worden gemaakt als volgt: 1. Er wordt geen gebruik ge maakt van de taxatierapport. 2. De koopsom wordt met gebruikmaking van een taxatierapport beperkt tot de economische waarde. 3. De koop som wordt, met ^gebruikmaking van een taxatierapport, beperkt tot de exekutiewaarde. Om tot een bepaalde lijn te ko men zal uit beide genoemde groe pen een keuze moeten worden ge maakt. Een voorbeeld: Iemand vraagt garantie voor een bedrag van f 56.000,—. Gesplitst als volgt: koop som f 48.000.Bijkomende kosten f 2.000,en verbeteringskosten f 6.000,—. Het taxatierapport geelt een exekutiewaarde aan van f 45.000. Indien nu gekozen is voor de moge lijkheden A 3, betekent dit dat ga rantie wordt verleend tot een bedrag van f 53.000,t.w. koopsom (beperkt door taxatie) f 45.000,bijkomende kosten f 2.000,en verbeteringskos ten f 6.000,Een aanvraag met de zelfde bedragen zou bij toepassing van de mogelijkheden D 3 gehono reerd worden met een garantiebe drag van f 45.000,Het kollege heeft steeds voor ogen gehad het risiko voor de gemeente zoveel mogelijk te beperken. Daarom is men van me ning dat een zo reëel mogelijke basis moet worden gehandhaafd, t.w. hel beperken van de koopsom tot de xe- kutiewaarde. Daartegenover is naar de mening van b. en w. een wat soe peler houding mogelijk ten opzichte van de andere kosten dan de koop som. Besloten werd tenslotte in het ver volg de betreffende garantieregeling voor bestaande woningen ervan te doen uitgaan zoals bovenstaand is aangegeven onder A en 3. Op een desbetreffende vraag werd geant woord dat eigen toezicht erop zal letten dat de werkzaamheden wor den uitgevoerd. De voorzitter hoopte dat er hiermee een einde gekomen is aan de veelal verwarrende diskussies over het garantievraagstuk. (Adv.) Bij een (streek)krant begint alles met een archief. Kan men terug kijken. Tien, twin tig, dertig jaar of nog veel langer. Zoals bij de ZIERIK ZEESCHE NIEUWSBODE, die antieke feiten kan ople pelen sinds 1844. Dat is een arsenaal geworden van do- kumentatie. Sijpelt veel van door in de kolommen. Pik er iets van mee! WESTERSCHOUWEN, 25-1. Bij de dinsdagavond ge houden algemene beschouwingen over de begroting 1977 van de gemeente Westerschouwen liepen de me ningen van de drie fraktieleiders, voor wat de benade ring betreft nogal uiteen. PCG-fraktievoorzitter L. Tielemaii toonde zich allerminst gelukkig met de door het kollege aangeboden begroting. P.v.d.A. fraktielcider J. Lustig liet optimistische geluiden horen, terwijl fraktie-voorzitster A. G. J. Hogeboom-Landegent van de V.V.D. de door het kollege voorgestelde belastingverhoging noodzakelijk vond voor de benodigde investeringen. De heer Tieleman noemde een begroting welke sluit met een post „onvoorzien" van f 40.000,onvolledig zonder dat er kapitaalswerken in zijn genoemd. In tegenstelling tot belastingverhoging drong hy aan op een matigingsbeleid waarbij de uitgavenposten niet de 10 procent te boven gaan. Een interessant bezoek NIEUWERKERK. 26-1. Dinsdag middag bracht een aantal kinderen, leerlingen van de school met de Bij bel te Nieuwerkcrk een bezoek aan de bekende brood- en banketbakke rij van de heer II. ten Hove. Omdat het aantal kinderen groot was werden twee groepen gevormd, zodat praktisch de gehele middag met dit. bezoek was gevuld. De kinderen onder leiding van de heer G. J. Zwart (klas 2 en 3) hoor den in hel kader van „onze voeding" veel over de groei en de verwerking van landbouwprodukten, o.a. van graanprodukle, welke na bewer king, als meel en bloem in de bak kerij gebruikt worden. Leuk was het dat alle kinderen van het deeg dooi de bakker gemaakt een kadetje mochten vormen en laten bakken. Omdat de kinderen niet te „melig" zouden worden, kregen ze allemaal een bakkersschortje aan. Koeken en bolussen Verder konden de kinderen zien hoe de baker, gevüide koeken maak te. Ook werd een groot vlechlbrood gemaakt. Tenslotte werden nog ap peltaartjes en bolussen gemaakt. Voor het afscheid mochten de jeugd nog zien hoe een taart gemaakt en afgewerkt wordt. De leerlingen hebben niet alleen een leerzame maar ook een gezellige middag gehad. Allen mochten hun gebak meenemen en kregen ook nog een blokfluit. Op vrijdag 28 januari organiseert de federatie van verenigingen voor bedrijfsvoorlichting Schouwen-Dui- veland, Tholen en St. Philipsland, Noord-Beveland. Walcheren en Oost erx West Zuid-Beveland in „De Vroone" te Kapelle een studiedag over „Groei en produktie van de gewassen". In deze bijeenkomst houdt de heer dr. ir. Oh. H. Henkens, consulent voor bodemaangelegenhe den in de landbouw te Wageningen, een inleiding over „Een goed ont wikkeld en diepgaand wortelstelsel voorwaarde voor hoge opbrengsten". „Aspecten van nieuwe bouwplan nen in de akkerbouw" worden 'be licht door ir. A. v. d. Schaaf, hoofd afd. techn. onderzoek in bedrijfs verband PAGV te Lelystad. Verder behandelt ir. C. A. A. A. Maenhout, (PAGV, Lelystad) het onderwerp „Bouwplan, aaltjes en grondont- smetting'V De studiedag wordt be sloten met een forumdiscussie olv. ir. Th. J. M. de Wit, consulent ak kerbouw en rundveehouderij te Goes ZIERIKZEE Filmvoorstellingen Vrijdag 28 januari en zondag 30 januari draait in de Concertzaal de Op zaterdag 29 januari Namens de V.V.D.-fraktie sprak me vrouw A. C. J. Hogenboom-Lande- gent. Een streven naar matiging van uit gaven, die beneden de norm van een stijging van 10 procent zou' blijven, wordt niet in de begroting terug ge-, vonden. Zo is er een stijging van \schrijf- en kantoorbehoeften van 30 rattenbestrijding 100 subsi- die's 60 procent, bouwpolitie 20 pro cent, welstand 20 procent (twee pos ten waar men in hèt geheel geen stijging verwachtte wegens vermin derde bouw mogelijkheid voor 1977), vervoermiddelen 35 procent, open bare werken (ondanks de post kapi- taalswerk) 20 procent, uurwerken 100 procent, plantsoenen 35 procent, beplanting openbare wegen 70 pro cent en ook de post kuituur en re- kreatie is enorm gestegen. Om de ge meente leefbaar te houden zal men een zuiniger beleid moeten voeren. Tegen belastingverhoging „Wij willen niet elk jaar een belas tingverhoging en ook niet dat de be drijven nog zwaarder worden belast. Wij kunnen als gemeente dit voor ons kleine offer brengen", aldus de heer Tieleman. Hij vroeg zich af of men de begro ting niet meer sluitend kan krijgen zonder dat er aan belastingverhoging wordt gedacht. „Gaat dit betekenen dat wij voor 1978 nu al moeten uitzien naar nieuwe middelen b.v. verhoging van- de toeristenbelasting, zo vroeg hij zich af. Nu heeft men bij de gewone dienst een post die sluit met inkom sten en uitgaven van plus minus 19 miljoèn gulden". Men kan uit dc toeristenbelasting f 600.000,en uit de woon-forensen belasting f 260.000,verwachten, terwyl daarboven men nog de be schikking heeft over f 240.000,uit de opbrengst van de Haringvlietbrug Desondanks ziet de gemeente geen kans de begroting sluitend te krygen zonder belastingverhoging. Waarom wordt de heffing bij hel aangaan van een exploitatieovereen komst, welke nu al jaren f 5,50 per m- is niet verhoogd? Is een verho ging van de f 5,50 niet verre te ver kiezen boven verhoging van de on roerend goed belasting? Moet e.v. zonder verhoging van deze f 5,50 de post „voorzieningen" niet veel hoger gesteld worden dan f 1,—? Als het waterschap de waterzuive ring voor zijn rekening neemt, waar blijven wij dan met de f 1,25? De P.C.G.-fraktie dacht dat hier de sleutel kon liggen om tot een sluiten de begroting te komen, zonder belas tingverhoging. „Om tot een definitie ve uitspraak te 'komen willen wij eerst een antwoord op onze beschou wing en speciaal op het voorstel ma tiging beleid", zo verklaarde de heer Tieleman. Verder wil men antwoorden op de mogelijkheid tot verhoging van de jarenlang gehanteerde f 5,50 op be stemmingsplannen of exploitatie overeenkomsten, een antwoord op de herziening van het percentage voor zieningen wat door het steeds toene mend aantal wegen, parken, bermen enz. veel te laag gesteld is en achter blijft ten aanzien van de andere per centages. Het inpassen van de Haringvliet- bruggelden, zo veel als mogelijk is, in de kapitaalswerken, b.v. voor boom- chirurchie (éénmalig), bosonderhoud en wallen (éénmalig). Het reserveren van deze gelden voor zover geen dringende noodzaak aanwezig is tot uitvoermogelijkheid. Het verschuiven van werken naar 1978 of later, indien deze niet drin gend noodzakelijk zijn, o.a. het aan leggen en verharden van het par keerterrein achter het gemeentehuik. Stem P.v.d.A.-fraktie P.v.d.A.-fraktievoorzitter J. Lustig vei'klaarde dat de investeringsnota en de daarbij béhorende belasting voorstellen zijn fraktie alleszins aan nemelijk voor komen. Hieraan zou meer bekendheid moeten worden gegeven door bij voorbeeld plaatsing in het gemeente blad. Nog beter zou het naar de mening van zijn fraktie zijn, wanneer de in woners van de gemeente gelégenheid zouden hebben gekregen om hun vi sie in enkele hoorzittingen kenbaar te maken. Dc behandeling van een dergelyke nota in een opebare kommissiever- gadering zou naar de mening van zijn fraktie al een stap in de goede richting zijn geweest. Het komt de P.v.d.A.-fraktie niet juist voor dat voor de investering van de aanleg van tennisbanen van f 85.000,een beroep op dé saldi- reserves wordt gedaan tot een bedrag van f 35.000,terwijl de exploitatie dan nog een jaarlijks tekort zal ver tonen van f 1.000,waarbij dan nog de nodige onderhoudskosten moeten worden gevoegd. De raming van deze investering wordt ook voorbarig gevonden daar nog steeds niet bekend is of er een geschikt terrein voor deze banen voorhandig is. De raming van een bedrag van f 1200,wegens erfpachtscanon be rust dan ook op geen enkele reali teit. Onroerend goedbelasting Reden tot voldoening was er bij de P.v.d.A.-woordvoerder J. Lustig. fraktie voor de onroerendgoedbelas- ting, die in 1977 haar intrede doet, waarvan het bedrag per eenheid van f 3000,voor de zakelijk gerechten den (eigenaren) kan worden terug gebracht van f 6.25 naar f 4.25 en voor de gebruikers van f 5.50 naar f 3.75, terwijl het totaal toch een meeropbrengst te zien geeft van f 110.000,—. De heer Lustig rekende hierna de raad voor dat de gemeente er toch niet zo slecht voorstaat als verschil lende uitlatingen zouden doe ver moeden. In totaal berekende hij is er aan reserves f 4.516.457,45, hetgeen voor een gemeente als Westerschouwen toch wel zeer florissant kan worden geoemd. Het komt de P.v.d.A.-fraktie voor, dat in de toekomst in voorkomende gevallen, zonder in strijd te komen met een voorzichtig beleid, een rede lijk beroep op deze reserves kan worden gedaan. Nu de onroerend goed belasting is ingevoerd komt het de P.v.d.A.-fraktie niet meer reëel voot dat bij de financiële uitkering rekening is gehouden bij de bereke- nig met de belastbare opbrengst ge bouwde eigendommen. Vroegere aanbieding V.V.D.-fraktieleidster mevrouw A. G. J. Hogenboom-Landegent vroeg om in de komende jaren de begro ting vroeger aan te bieden en met belastingvoorstellen te komen. Zij vroeg verder om de belastingen elk jaar aan te passen om niet voor verrassingen te komen staan én voor de gemeente én voor de burgers. Ve le bedrijven moeten hun tarieven in november opgeven. Alsdan, zoals nu de rioolreli-ibutie en onroerend goed belasting komen dan zijn dit ingrijpende verhogingen en dient men dit eerder kenbaar te maken. Door een verhoogde uitkering uit het gemeentefonds van f 686.000, sluit de begroting nog met een post aan onvoorzien van 40 c.q. 166.000 gulden. Als deze post niet zo drastisch was verhoogd, had men met een tekort van een klein half miljoen gezeten. Voor de benodigde investeringen is dus een belastingverhoging noodza kelijk, werd door de V.V.D.-woord voerster opgemerkt. Een allerongelukkigst samenvallen van vrijwel alle raadsvergadex-ingen in de regio plus de watex-schapsvex-- gadering in één week, heeft helaas konsekwexxties voor de verslaggeving van al deze - op zich belangrijke - vëx-gaderingen. Wij zijn. helaas ge noodzaakt bedoelde verslagen, over verschillende nummers te spreiden. RED. „Groei en produktie der gewassen" „Naar 't u lijkt" is een vrolijk spi ritueel, feestelijk blyspel, waarin Shakespeare enkele onvergetelijke figuren heeft uitgebeeld, met name Rosalindc, Toetssteen en Jacques. Rosalinde, gespeeld door Sjoukje I-Iooymaayer, wordt wel de meest complete vrouwenfiguur uit Shake- speares werk genoemd, vrolijk, ver drietig, speels, intelligent, verliefd, alles wat een mens tot een mens maakt. Toetssteen (Bernhard Droog) is een echte Shakespeax-enar. Hij ver kondigt de meest onlogische logica. Jacques (Carol Linssen), de zacht aardige melancholieke satiricus, spreekt o.a. de wereldberoemd ge worden regels uit, die beginnen met „De wereld is één groot toneel...." Ardcnncrwoud „Naar 't u lijkt" speelt zich deels af aan het hof van een wrede hertog en deels in het Ai'dennerwoud, waai de goede, afgezette hertog (evenals de wrede hertog gespeeld door Wil lem Wagter) met enkele getrouwen leeft. Vele vogelvrij vei-klaarden vluchten naar dit magische woud, waar alleen geluk en voorspoed lij ken te heersen en waar zich dan ook het wervelend slot van de komedie afspeelt. „Naar 't u lijkt" is gei-egisseerd door Elise Hoomans, de vertaling van Pé Hawinkels, decor en kos tuums van Huub van Gestel, de mu ziek van Timothy Coleman, de cho reografie van Bambi Uden en de vechtscènes zijn ingestudeerd door Jacques Greuel. De medewerkeden zijn: Feneken F. Andreae, Nettie Blanken, Sjoukje Hooymaayer, Steven Apol. Andy Daal. Bernhard Di-oog, Willem Paul Edelman. Jan van Eijndthoven. Rob Fruithof. Jan Gorissen, Jan de Groot, Alfred Hollander. Wikke Jongsma, Guy Lavx-evsen. Cax-ol Linssen. Hans Pauwels, Jan Verhoeven, Henk Vo- ges en Willem Wagter. ROTTERDAM. Bij de havenbe drijven in Rotterdam en Amster dam is volgens een woordvoeder van de Vervoersfedei-atie NW.NKV sprake van een grote bereidheid -tot stakingsaikties. ZIERIKZEE, 26-1. Op zaterdag 29 januari a.s. zal in de Concertzaal te Zierikzee een voorstelling plaats vinden van de blijmoedige komedie „Naar 't u lijkt" van William Shakespeare door de toneelgroep Theater uit Arnhem en waaraan een groot aantal akteurs en aktrices zullen medewerken. Sjoukje Hooymaayer. Fenneken Fockema, Andreae en Guy Lavreysen in „Naar T U lijkt".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3