Kritiek op onbruikbare groei cijfers Verstedelijkingsnóta Rioolwaterzuiveringsinstallatie Mastgat" zit gereed te komen Jaarrede burgemeester H. P. Everwijn Jaarrede burgemeester E. Baerends Olifant in paleistuin Fatale ren om hoofddeksel Waterschap Schouwen-Duiveland Moeder en dochter omgekomen AGENDA WESTERSCHOUWEIN, 26-1. In ,1,' riinsdagavoud ge hóuden raadsvergadering van de gemeente Wester- schouwen gaf burgemeester H. 1'. Everwijn in zijn openingswoord nog een terugblik op 1976 en een in blik in bel nieuwe jaar 1977. Door de bouwaktivitei- ten van het afgelopen jaar is het inwonertal gestegen met 110, een groei die volgens de cijfers d ie de rijks overheid hanteert in de Verstedelijkingsnóta belang rijk te hoog is. In de periode 1976 1980 zou Schouwen-Duiveland een bevolkingsgroei mogen hebben van 1478 zielen, waarvan VVesterschouwen 170. Dit betekent dat in de periode 1977 t m 1980 nog slechts een groei mag plaatsvinden van 60 inwoners, dus gemiddeld 15 inwoners groei per jaar wat, rekening houdend met een gemiddelde gezinsgrootte van 2l/>, per jaar zes gezinnen betekent- De theoretische benadering welke men in de Nota hanteert is volgens burge meester Évcrwijn in de praktijk onbruikbaar. Elke gemeentelijke, bestuurder- zal enige speelruimte willen zien in cle groeimogelijkheid, Zeker bestuur ders van gemeenten mel meerdere dorpskernen zoals bij Westerschou- wen het geval. is. Naaij de mening van de voorzitter moet. elke gemeen teraad in principe de bevoegdheid houden te mogen bepalen tot welk inwonertal een groei verantwoord is en hoe die groei over de verschillen de kernen in hoofdzaak zou moeten worden verdeeld. Zou een gemeente naar de mening van G.S. te ver gaan, dan heeft laatst (Vervolg van pag. 1) aangelegd en in samenwerking met de watersportvereniging zal worden beheerd. Na overleg met enkele ver tegenwoordigers van het provinciaal bestuur heeft een jachthaven te Scharendijke voorrang gekregen op een jachthaven in Den Osse en nog een jachthaven te Bruinisse. Beseft wordt, dat de ontwikkeling van de jachthaven van het sekretarieperso- neel en het personeel van de tech nische dienst veel extra inspanning zal vragen. Uitgevoerde werken Wat betreft, de aver 1976 uitge voerde werken memoreerde de voor zitter nog, dat een grote bouwakti- vitei't werd ontplooid. Bouwvergun ningen werden verleend tot een to tale (bouwsom van 1' 5.777.115, waar van f 3.258.215 voor de woningbouw f 1.646.000 voor de rekreatie en f 872.900 voor het bedrijfsleven. In 1976 kon „De Putmeet" bestaande uit sportzaal en gemeenschapsruim te met mortuarium in gebruik wor den genomen. Het is gebleken, dat de behoefte aan de sportzaal zeer groot was. Dit blijkt uit bet feit, dat de zaal iedere avond is bezet. De vele werkzaamheden hebben de volle inzet van de medewerkers gevraagd. Daarom wenste de voor zitter in het openbaar dank te be tuigen aan de sekretaris en zijn me dewerkers. Spreker hoopte voor 1977 weer op een zelfde geïnspireer de inzet. De voorzitter wenste de raad veel wijsheid en bezieling toe voor 1977. Met de wens, dat de ge zamenlijke arbeid tot zegen van de bevolking van Middenschouwen zal mogen zijn, besloot hij zijn toe spraak. (Te) sierlijk handschrift KAMPEN, 26-1. Een C5-jo- rige inwoner van Kampen is er na 64 jaar achtergekomen dat hij zijn verjaardag ieder jaar steeds drie dagen te laat heeft gevierd. Oorzaak daar van was hel. (te) sierlijke handschrift van. een ambte naar van de burgerlijke stand die bij zijn geboorte invulde 28 januari. Zijn ouders zagen destijds echter een in mooie krulletters geschreven vijf voor een acht aan. Nooit is er iemand geweest die er enige aanmerking op maakte, totdal de vergissing aan het licht kwam toen de man de papie ren rond zijn pensionering f moest invullen en die naar de raad van de arbeid in Zwolle stuurde. 4 Van de zijde van het Kam per gemeentehuis ontving hij het bericht dat alles keurig in orde was, uitgezonderd dan de geboortedatum. Deze moest niet zijn 28 maar 25 januari. AMSTERDAM. Er bestaat een plan om door samenwerking van de industrie zelf met instanties als de Nehem en de Strucon per 1980 de werkgelegenheid voor ten minste 25.000 werknemers in de confectie- branche te behouden. genoemd orgaan voldoende bevoegd heid dergelijke raadsbesluiten te korrigeren en is de raad het dan met zo'n korrektie van G.S. niet eens, dan kan in uiterste gevallen de uit spraak van de Kroon volgen. Een ander stuk zeer belangrijk be leid waar de raad zich in 1977 hope lijk over gaat uitspreken is het ge meentelijke struktuurplan, dat in wezen ten nauwste verbonden is met boven genoemde. Medio februari heeft het kollege hierover een gesprek met de Provin ciale Planologische Kommissie, af deling bestemmingsplannen. Hierna hoopt men deze zaak met voortva rendheid ter hand te kunnep nemen. Verschillende gebieden wachten al jaren op een definitieve bestemming en voor. nieuwe gebieden, kunnen in feite pas goede bestemmingsplannen worden vastgesteld als het struk tuurplan aanvaard is. Hoge- Lage Zoom Een uitzondering zal in die tijd moeten worden gemaakt, omdat naar de mening van het kollege een bestemmingsplan voor het gebied Hoge-Lage Zoom niet kan wachten tot er een uiteindelijk standpunt over het gemeentelijk struktuurplan is genomen. Nog dit voorjaar wil men hiervoor met een. plan komen. Een ander belangrijk punt waar mee de raad, naar verwacht, gekon- fronteerd zal worden is 'eennieuwe regeling voor het kamperen. Als de voortekenen niet bedriegen zal er dit jaar een Kampeer wet tot stand komen, waarbij de gemeenteraden aan de hand van die wet geroepen zijn om een nieuwe kampeerveror- dening te maken. Er valt nog niet te voorspellen in hoeverre er door het verschijnen van die Kampeerwet erg grote ver anderingen zullen worden inge voerd. Wel mag verwacht worden dat er ten aanzien van het kampe ren bij de boer, zoals dat in zijn al gemeenheid wordt genoemd, defini tieve landelijke regels zullen komen. Deze landelijke regels zullen echter wel nader door de gemeenteraden moeten worden verwerkt in het ka der van gebruiksvoorschriften bij bestemmingsplannen. In 1977 zal men ook gekonfronteerd worden met de Wet op de Bestuurlijke Reor ganisatie, inhoudende een groter aantal provincies, een herverdeling van taken tussen provinciale en ge meentelijke overheden. Of er in het kader van het gemeentelijk beleicï, behalve de hierboven genoemde on derwerpen, echt nieuwe zaken aan de orde zullen komen is moeilijk te voorspellen. Financiële meevaller Op de valreep is een administra tieve fout in de ontwerp-begroting gevonden, gelukkig een meevaller, voor de gewone dienst 1977 van f 126.000, Deze meevaller komt bijzonder goed van pas, daar Zeeland geen gel den beschikbaar heeft gekregen voor nieuwe objekten in het kader van aanvullende werken voor bestrijding van de werkloosheid. De huidige praktisch volle be graafplaats te Burgh kan niet meer worden uitgebreid i.v.m. het be schermde natuurmonument ..De Ka rolingische Burght" waardoor de raad heeft gekozen voor één begraaf plaats Burgh-Haamstede. Voor de uitbreiding van deze begraafplaats had men gehoopt op een subsidie in het kader van de aanvullende werk gelegenheid, een mogelijkheid welke er nu niet inzit.. De .meevaller van 1 126.000,zou kunnen worden gébruikt om toe te voegen .aan de middelen voor reali seren van deze uitbreiding van de begraafplaats, 'waarmee men in 1977 toch een aanvang zal moeten ma ken. Geen opklassifikatie Onbegrijpelijk noemde de burge meester het dat de minister van bin nenlandse zaken het besluit van g.s. om Westerschouwen in te delen in de klasse 6 tot 8.000 inwonérs voor wat salariëring van het gemeentelijk be stuurders- en ambtenarenkorps be treft, ter vernietiging aan de kroon heeft voorgedragen en dat de kroon het voorstel van de minister ook in derdaad bekrachtigd heeft, waardoor deze opklassifikatie niet doorgaat Burgemeester Everwijn besloot met het vertrouwen uit te spreken dat men met de hulp van Hem die ons aller leven leidt, ook in 1977 door gezamenlijke arbeid weer met vol doening werkzaam zal kunnen zijn in het belang van de gemeente en haar inwoners. UTRECHT. 26-1. In de tuin van paleis Soestdijk staat sinds kort een bronzen olifant. Hij is 1.30 meter hoog en hij staat op een voetstuk van anderhalve meter. Op zijn 65ste verjaardag, in juni 1976, kreeg prins Bernhard van oud verzetslieden, oud-strijders en vrien den een kleine bronzen Afrikaanse olifant, plus de belofte, dat die later nog door een groter exemplaar - eveneens van beeldhouwer Arie Teeuwisse - zou worden gevolgd. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Het S.S. Rotterdam is na een grondige opknapbeurt uil New York vertrokken voor 19e jaar- lij'kse reis om de wereld. Het vlaggc- sehip van. de Holland America Crui ses (H.A.L.) zal in totaal 86 dagen onderweg zijn. Voor het eerst worden de passagiers in staat gesteld een be zoek aan Peking te brengen. DEN HAAG. Met tamelijk rui me meerderheid heeft de Twee de Kamer liet voorstel goedgekeurd waarin B- en W. de bevoegdheid krijgen woningeigenaren te ver plichten verbeteringen aan te bren gen aan hun al dan niet verhuurde woningen. AMSTERDAM. Gesteund door een aantal stichtingen voor buitenlandse arbeiders heeft de Hollands-Turkse arbeidersbond H.T.I.B., die volgens opgave enkele honderden leden telt, aan de Nederlandse regering een brief verzonden, waarin gevraagd wordt een andere Turkse groepering in Nederland1 door een absoluut ver bod het zwijgen op te leggen. ALMELO. Twee uit Hongkong af komstige heroïne-koeiTers zijn dooi de rechtbank te Almelo veroordeeld tot gevangenisstraffen van zes jaar met aftrek van voorarrest. Zij wer den vorig jaar november in de D- trein van Kopenhagen naar Neder land door de Nederlandse mare chaussee en douane betrapt bij de invoer van bijna 15 kilo heroïne. AMSTERDAM, 26-1. Doordat hij bij de plotseling opgekomen storm door een rukwind afgewaaide hoofd deksel achterna rende, is de 25-ja- rige J. P. de Regt uit Overveen on der de ogen van twee vrienden dichtbij het Amstelstation in Am sterdam door een Intercity-trein uit Utrecht gegrepen en om het leven gekomen. Het drietal had ee.n vrolijke avond doorgebracht in een jeugdcentrum voor Heli's Angels in Amsterdam en was daar zo laat vertrokken dat het de laatste treinverbinding met. Haarlem dreigde te missen. De kortste route nemend, spron gen zij over een hek en haastten zich over de spoorbaan naar het station. Daarbij woei de pet van De Regt af. Hij rende het hoofddeksel ach terna en poogde het nog voor de na derende trein weg te grissen. Dat werd hem fataal. Advertentie 99 ZIERIKZEE, 26-1. In cle woensdagmiddag gehouden algemene vergadering van het bestuur van het waterschap Schouwen-Duiveland werd de agenda soepel afgewerkt. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de heer A. P. Schouwenaar, burgemeester van Schoonhoven met verzoek om ontslag als hoofdingeland, vertegenwoordigende de waterkwaliteit in district 3. Aan cle heer Schouwenaar zal dank vyo'rden, betuigd, de vacature wordt voorhands niet vervuld omdgt eind va dit jaar nieuwe verkiezingen zullen moeten worden gehouden. Toegevoegd aan de agenda was een goedgekeurd besluit in een vorir ge vergadering, ingekomen van Ged. Staten over verkoop van tuingrond aan cle heer Schot in Zierikzee. Bij de mededelingen zei de voor zitter, dat wat de dijkverhogingen betreft, het deel van de zeewering Viane-Brede Zandweg, is gereed ge komen (verwerkt werd 220.000 m:l zand. Met het resterende deel (hoofd zakelijk in Bruinisse gelegen, tot en met cle Stoofpolder) zal in maart worden begonen. Eerst in april kan men in de zeewering gaan graven). Dit punt was ook reeds in dé ope ningstoespraak te berde gekomen. De bouw van de rioolwaterzuive- ringsinrichting „Mastgat"' is wat het bouwkundig en elektrotechnisch ge deelte betreft gereed. Het mechani sch gedeelte zal in februari gereed komen. De lozingsvergunning is ver leend, al vormen de 36 artikelen be vattende voorwaarden, een nogal taaie lektuur. ..Als straks de zuive ring gereed is, hébben we daar een biologische zuivering, mét chlorering en andere moderne middelen om hel afvalwater schoon te lozen". Hiermee in veTband staat dan ook het volgende bestek', het maken' van een afvalwaterleiding van Nieuwer- kerk via Oosterland naar genoemde zuiveringsinstallatie, met bijkomen de werken, welk werk wordt, uitge voerd door de firma Bellemakers uit Almen. Dit werk vordert gestaag, zodat straks niet alleen Bruinisse (met YVilma) op deze zuiveringsinstallatie kunnen lozen, maar ook Nieuwer- kerk en Oosterland. Over blijvén dan nog de stukken Ouwerkerk- Nieuwerkerk, Sirjansland-Bruinisse. Burgemeester J. D. de Kam, vroeg wat de, bedoeling van het bestuur is, met deze resterende gedeelten, nu de subsidiekraan van de D.A.C.W. in 's Hertogenbosch voor Zeeland is dichtgedraaid. Onontbeerlijke subsidie „We willen wel komen praten of de gemeente Duiveland de helft zal willen betalen", kaatste de voorzitter de bal terug, want burgemeester De Kam, érkende dat hij naar de be leende weg vroeg. Uitvoering zonder D.A.C.W. of andere subsidie zou een niet onbelangrijke verhoging van de heffingen' op de waterverontreini ging vergen. Als geen bijdrage van het, rijk', hoe dan ook, op korte ter mijn wordt verkregen, zal een en ander voorlopig niet uitgevoerd kun nen worden. „Het zou ons wat waard zijn het werk (de aansluitingen Ouwerkerk en Sirjansland) zo spoe dig mogelijk te realiseren", aldus de voorzitter. Het kruispunt Zwaardweg' -Delingsdijk-Elkerzeesche weg (be stek 203) kwam gereed. Peilingen Ir. J. D. Kloosterboer gaf vervol gens een toelichting op de na de vo rige vergadering nog gehouden pei lingen in de buurt van Bruinisse en bij Ouwerkerk. In het Zijpe werden bovenslrooms (Vluchthaven-Zöeters- bo'ut) nog verdiepingen gekonsta- teerd. Anderzijds kwamen geringe aanzandingen voor. In de vooroever is hier een konstante beweging. t)e Blinden Dam en cle strekdam men daarbij in het Mastgat blijven punten van zorg. Rijkswaterstaat is reeds meermalen geattendeerd op de toestand daar. die bestorting binnen afzienbare tijd, tot een punt van overweging maakt. Aanzanding in de geul vond plaats aan de Noordbout bij Ouwerkerk, van Viane. Tot de Zuidbout blijft men een bewegend gedeelte onder kennen; tussen de Zuidbout en Noordbout vindt men zowel verdie pingen als aanzandingen. Als de Philipsdam er ligt, zal de toestand gunstiger worden door verkleining van het bekken en afneming van de stroomsnelheid, aldus de voorzitter op een vraag van de heer M. J. Steur. Heffingen Veel werk brengen de verschillen de heffingen mee; de heffing 1975, verontreiniging oppervlaktewater is op 2 procent na binnen; van 1976 moet nog 50 procent binnen komen, aldus de ontvanger-griffier de heer J. Rotte in zijn toelichting op de ad ministratieve weiitzaamheden, die de verschillende heffingen en de inning daarvan meebrengen. Een vriende lijk briefje om de vergeetachtigen te manen kost de betrokkenen niets, maar het administratief waterschaps- personeel veel, zo ook de behande ling van de bezwaarschriften (veelal tweede woningbezitters) die wat vreemd opkijken als ze thuis, maar ook voor hun vakantiewoning moe ten betalen. „Principiële weigeraars zijn ei- niet", aldus de voorzitter, die ook de minder prettige mededeling moest doen, dat de aanslag 1977. milieu verontreinigingsheffing f 10.per inwoner equivalent omhoog gaat. De wet van 19 juli 1870 op de ka- lamiteuze polders of waterschappen in Zeeland, waarvan de bedoeling was dat zij vóór 1 januari 1977, lot het véTleden zou behoren, kan nog niet worden ingetrokken, omdat do afwerking van een en ander (reke ningen en stukken tot de oude wa terschappen behorend) in Zeeuws- Vlaanderen niet tijdig konden wor den afgewerkt. Of de wet zal wor den ingetrokken per 1 januari 1977, (met terugwerkende kracht) of per 1 januari 1978, is nog niet te zeggen. Vier erfpachten, die voorheen in Bruinisse bebouwd waren, maar waarvan de bebouwing werd afge broken, werden afgekocht, c.q. be ëindigd. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE A.S. VRIJDAG EN ZONDAGAVOND (Zaterdagavond geen bioskoopvoorstelling Het hart, de humor, de moed en de glorie van de mannen uit de voorste linies! AUDIE AAURPY Amerika's meest gedecoreerde v held^rtfNe Iweede ifwereldooMoi in hel verhaal |S? van.zijnlftiaen leVen. 1ERUG UIT DE HEL bad* Toegang 14 jaar Aanvang 20.00 uur ALPHEN, 26-1. In het Gelderse Alphen zijn woensdagmiddag bij een autobrand een 38-iarige vrouw en haar negenjarige dochter omgeko men. Omstreeks drie uur kwam de vrouw, mevrouw M. J. H. van Meer- Verheijen uit Dreumel, met haar auto de Van Heemstraweg oprijden en gaf daarbij volgens de rijkspolitie', geen voorrang aan een vrachtauto. De personenauto vloog direct in brand. De vrouw en haar dochter Petronella kwamen in de auto om. De drukbereden Van Heemstraweg is geruime tijd versperd geweest. Donderdag 27 januari Zierikzee Huis van Nassau, bovenzaal, 20.00 uur. vogelvereniging „Zang en ITerv. Ver.-gebouw. 19.30 uur, begin kursus Verkeërskennis. Vrijdag 28 januari Zierikzee „Huis van Nassau", 14.00 uur, Dis- triktèvergadering Waterschap Schou wen-Duiveland, 14.00 uur. Aula RSG „Prof. Zeeman". „Swing ing Billy", 19.00 uur. Huis van Nassau, 20.00 uur, Vissers- vereniging „Helpt Elkander''. „De Poorter", 20.00 uur, vergadering L.T.C. ,,'t Duyvelants Koffvhuys", 20.00 uur, feestavond V.D.H. Concertzaal, 20.00 uur filmvoorstel ling „Terug uit de hel". Westenschouwen Café-restaux-ant „Zeelust", 20.00 uur, Oprichtingsvergadering Belangenge meenschap. Haamstede Gemeentehuis, vergadering gemeen teraad, 14.00 uur. Dorpshuis, 9.30 uur.Distriktsverga- dering Waterschap Schouwen-Dui veland. Scharendijke-EIlemeet Hotel Het Witte Hert. 20.15 uur kla ver jasavond Kerkwerve 19.30 uur: Feestavond W.I.K. in het Verenigingsgebouw. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, finale bandstoten klein Bruinisse Gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad. Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur, film avond C.J.V. Zaterdag 29 januari Zierikzee AVRO-tent, parkeerterrein Schelde- straat, 20.00 uur disco-gebeuren olv. Ad Visser t.b.v. „Land zonder drem pels"; 's middags: life"-uitzending kinderprogramma „Stuif-Es-in". Concertzaal, 20.00 uur, toneelgroep Theater, („Naar 't U lijkt") ZVU. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, finale bandstoten klein Oosterland 9.30 uur, overdracht brandweerauto. Zondag 30 januari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling „Terug uit de hel". Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, finale bandstoten klein Dinsdag 1 februari Zierikzee Ned. Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, alg. ledenvergadering C.N.V. Haamstede Hotel „Bom", 1.9.30 uur, jaarverga dering „Pomona". Noordgouwe Hotel-café v. d. Weijde, 9.30 uur, Dis- triktsvergadering Waterschap Schou wen-Duiveland. Bruinisse Herv. Ver.-gebouw, Philatelica. Woensdag 2 februari Zierikzee Huis van Nassau. Ver. v. Oud-leer lingen. 20.00 uur. Vrijdag 4 februari Zierikzee Concoi-dia. Familie-avond Chr. Plattelandsorganisaties. 18.00 uur; aanvang toneelvoorstelling 20.15 uur. Burgh-Haamstede Recreatiezaal camping „Duinrand", 19.30 uur. Feestavond sportver. D.F.S. Nieuwerkerlc Dorpshuis, 9.30 uur, Distriktsverga- dering Waterschap Schouwen-Duive land. Zaterdag 5 februari Burgh-Haamstede Camping Duinrand. 14.00 uur, feest middag voor de bejaarden sportver. D.F.S. Maandag 7 februari Zierikzee Hotel van Oppen, 20.00 uur, voor dracht Vrijmetselarij. Dinsdag 8 februari Haamstede Gerei', kerk, 14.00 uur, jaarvergade ring Ned. Ver. van Huisvrouwen. Bruinisse Dorpshuis, 20.00 uur, vergadering Lahdbouwvereniging. Donderdag 10 februari Zierikzee Hotel Van Oppen, Stad en Lande. Streekgeschiedenis. 20.00 uur. Vrijdag 11 februari Zierikzee Concertzaal Concert „Kunst en Eer", 20.00 uur. Zaterdag 12 februari Bruinisse Herv. Ver.-gebouw, 14.00 uur, kin dermiddag C.J.V. Maandag 14 februari Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, start A.B.O.-kursus. Zaterdag 19 februari Renesse Dorpshuis, uitvoering „Luctor et Emergo", 19.30 uur. Donderdag 24 februari Haamstede Beatrixschool, 19.30 uur, afdeling Schouwen (Westhoek) Rode Kruis, ledenvergadering. Vrijdag 25 februari Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, finale bandstoten groot Woensdag 26 februari Goes Prins van Oranje, 19.30 uur, Goese Operette Vereniging (Der Zigeuner baron). Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Ver. van Vrijzinnig Hervormden. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, finale bandstoten groot Nieuwerkerk Vergadergebouw Geref. kerk, 19.30 uur, gemeente-avond Ger. Kerk. Zondag 27 februari Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, finale band'stoten groot Zaterdag 5 maart Goes Prins van Oranje, 19.30 uur, Goese Operette Vereniging, (Der Zigeuner baron). (OHIO) 22S5 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging: (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2