HET INBRAAK-MYSTERIE r \si Waarschuwing voor Sadat Eigen mok Heksen verbranding in Zuid-Afrika Vlissinger valt op geparkeerde auto Fransen geloven niet in Russische „superioriteit Italië zonder brood Kinderen plegen berovingen Arrestatie van twee wethouders en ambtenaren Odysseus bevoer ook de Noordzee VERZEKEREN $0 NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 25 januari 1977 Nr. 22037 BLIK DOOR HET WERELD De rellen in Cairo en Alexandria verstaan als een bedreiging van zijn hebben een ivrang accent gekregenr door de spreekkoren waarin de naam van Nasser werd geroepen, de voor ganger van de huidige president Sa- dat. En nu kan men van Sadat veel negatiefs denken, maar een feit is dat hij de Egyptenaren een stuk vrij heid heeft gegeven dat onder Nasser ontbrak. Dat hij niet roekeloos in oorlogen stapte die hij moest verlie zen, zoals Nasser deed. Dat lüj niet aan militaire zaken de hele welvaart van het land opofferde, zoals Nasser deed. En tenslotte heeft Sadat door zijn relaties met bijvoorbeeld Saoedi- Arabië te verbeteren Egypte verze kerd van een massale financiële stewi waardoor het land er aanzien lijk beter aan toe is dan het anders geweest zou zijn. Dat het aanzien van Egypte internationaal onder Sadat aanzienlijk is toegenomen is wel niet iets wat men kan eten, maar het is zeker ook niet iets dat ten nadele van Sadat spreekt. Eigenlijk is over hel algemeen Sa- dats werk als president zeer goed geweest, als men alleen maar be denkt dat hij de afhankelijkheid van de Sow jet-Unie radicaal heeft beëin digd waarmee zijn land voor het eerst eigenlijk een zelfstandige rol kon gaan spelen, en dan nog wel met veel allure, binnen de Arabische we reld. De rellen zijn ontslaan nadat aan gekondigd xvas dat de prijzen van vele artikelen, met name voedings middelen, sterk omhoog zouden gaan Dit wreef er bij arbeiders en bij de politiek actieve studenten nog eensf in dat ondanks het winnen van een oorlog tegen Israël en alle andere successen van Sadat het leven er niet beter op was geworden. Dat men' weer aan Nasser ging denken was niet door de rampen die hij over Egypte bracht, maar door het elan waarmee hij het woord voerde en zijn volk een prachtige toekomst kon schilderen als men maar eenmaal met Israël had afgerekend. Economisch herstel De schuld voor de slechte toestand werd hiermee en passant even op de vijand Israël geschoven, wat Nasser weer schoner waste en bovendien werd hier een prachtige toekomst verwachting gewekt die de misère van het heden kon laten vergeten. Hiertegenover is de nuchtere aanpak van Sadat een koude douche - hij wekt geen illusies, hij zweept niet lot krijgslust op, waardoor hij wel alle ruimte laat om over de gebre ken van de huidige samenleving na te denken. Bij de abeiders is het voornamelijk de wrevel dat de levensstandaard van het arme ontwikkelingsland Egypte laag blijft. Bij de studenten komt er ongetwijfeld bij dat Sadat ook een massa aspecten van Nassers Arabisch socialisme heeft laten va ren. Het kon dan wellicht het natio naal gevoel strelen dal Nasser aan het nationaliseren sloeg, maar de re sultaten waren nu bepaald niet ge weldig. En bij gebrek aan die resul taten heeft Sadat in menig opzicht de oude, eerst als kapitalistisch ge doodverfde, economische toestand zich weer laten herstellen. Met even min grootse resultaten tot dusver, al moet hij de huidige klap die vooral ontwikkelingslanden krijgen door de malaise in de wereldeconomie een handhaving van een vroeger niveau al beschouwd worden als een presta tie. De consequentie is natuurlijk wel dat enige ondernemers de kans heb ben gekregen zich te verrijken, wal niet onopgemerkt is gebleven en ze ker niet aloyn is gewaardeerd. De moeilijkheid voor Sadat is dal de grotere vrijheid die hij heeft laten groeien ook de mogelijkheden ver ruimd heeft voor de massa om hem opzij te zetten. De rellen als zodanig zijn niet tot een oitivang uitgegroeid, die zijn positie bedreigen. Maar als teken van ongenoegen, dat ongetwij feld ook in militaire kring wel zal bestaan, is wat nu gebeurt wel te JOHANNESBURG, 24-1. In de Ban toestan Lcbowa, in het noordoosten van Zuid-Afrika. z\jn 14 personen op beschuldiging van hekserij levend verbrand ten aanschouwen van hon derden Afrikanen. Dit heeft de Zuid- afrikaanse politie zondag in Johan nesburg bekendgemaakt. Volgens deze mededeling woedt al enkele weken in het noorden van Transvaal een ware heksenjacht, waarbij medicijnmannen mensen aanwijzen die zij verantwoordelijk achten voor „geheimzinnige overlij- densgevallen". De politie heeft in verband hiermee al 155 personen aangehouden. VLISSINGEN, 24-1. Een 19-jarige jongeman uit Vlissingen is zondag morgen zwaar gewond geraakt tij dens een val uit een flatgebouw. De jongen, A. N., die juist terug kwam van een feestje voelde zich niet goed. Omdat het raam dichterbij was dan het toilet koos hij die plaats om zijn maag uitgebreid te legen. Hierbij sloeg de jongeman over de venster bank heen naar buiten en kwam met het hoofd op een geparkeerde auto terecht. Hij raakte hierbij zwaar gewond. positie: de hang naar radicalisering is sterker dan men veelal denkt. Dat er een beetje meer hoop op vrede in het Nabije Oosten bestaat dankt men vooral aan Sadats gematigdheid - die radicalisering, als ze doorzet, zal er geen goed aan doen. PARIJS, 24-1. Beleidsbepalende Franse defensiedeskundigen zijn het niet eens met Navo-collega's die de noodklok luiden omdat de Sowjet- Unie bezig zou zijn een militair over wicht op het westen te verwerven. (Sommige klokkenluiders zeggen zelfs dat de Russen reeds nu superi eur zijn). Naar het oordeel van die experts is deze alarmistische campagne „ver giftigend". Zij wijzen erop, dat dit soort waar schuwende geluiden elk jaar terug komen in de periode dat er over de |Amerikaanse defensiebegroting moet worden gestemd. Dit jaar zijn ze 'echter sterker dan gewoonlijk, omdat r met Jimmy Carter een president in het Witte Huis is gekomen die voor het „militair-industriële com plex" nog een onbekende is. ROME, 24-1. Italië zit vrijwel zon der brood omdat rond 40.000 bakkers maandag in staking zijn gegaan. De bakkers willen op deze manier kracht bijzetten aan hun eis tot ver hoging van de broodprijs. De gevangenissen en ziekenhuizen krijgen wel normaal brood. AMSTERDAM, 24-1. De Amster damse politie heeft tijdens het weekeinde op de Kruislaan in Am sterdam twee broertjes van 13 en 16 jaar aangehouden, die een dame van haar handtas hadden beroofd. Bij het verhoor bekende de oudste 24 soortgelijke berovingen te hebben gepleged en de jongste negen. De jongnes zullen dinsdag voor de Am sterdamse officier van justiite wor den geleid. DEN HAAG, 24-1. De officier van justitie in 's Gravenhage heeft op januari 1977 om circa 10.00 uur vier ambtenaren, één ex-ambtenaar en twee wethouders van de gemeente Bcnthuizeen laten aanhouden. Zy worden verdacht van de misdrijven: verduistering in dienstbetrekking en heling meermalen gepleegd. De ambtenaren zouden zich de af gelopen maanden op intigatie van de wethouders tal van vertrouwe lijke stukken en correspondentie hebben toegeëigend, gecopieerd en verspreid onder werden (onder wie deg enoemde wethouders). Ook is er verdenking van verduistering van gemeenteleden. Er is onderzoek in het gemeentehuis en in de wonin gen van de verdachten gedaan, waarbij verscheideen stukken voor onderzoek in beslag zijn genomen. ESSEN, 24-1. Odysseus is op zijn legendarische zwerftocht ook in de Noordzee geweest, aldus een stelling die de Westduitse hoogleraar in de Geodesie Karl. Bartholomaeus in het jongste nummer van het Westduitse wetenschappelijke tijdschrift „Spie gel der Wetenschap" verdedigt. De hoogleraar uit Essen komt tot zijn conclusie op grond van vergelij kingen van topografische gegevens met de bijzonderheden die de Griek se dichter Homerus in zijn Odyssee heeft genoemd. Zo zou het eiland der Phaeaken, waarmee naar algemeen aangenomen wordt Corfoe zou zijn bedoeld, in werkelijkheid Helgoland zijn geweest. Uitgangspunt van prof. Bartholo maeus is dat de rotsen van de Scylla en Charibdis die lot dusver werden gesitueerd in de straat van Messina, in feite overeenkomen met de straat ■van Gibraltar. Dat is, volgens de hoogleraar, de enige engte in de Middellandse Zee waar als gevolg van de nabijheid van de Atlantische Oceaan een gclijverschil van vier meter beslaat. Dit. grote verschil tus sen eb en vloed zou de Grieken een zodanige vrees hebben ingeboezemd, dat zij daar zeemonsters voor ver antwoordelijk achtten. WAGENINGEN, 20-1. Een initia tief van enkele milieu-hygiënische studenten aan de Landbouwhoge school in Wageningen kan er wel licht toe leiden dat aan de L.H. bin nenkort nauwelijks nog plastic drinkbekers zullen worden gebruikt. De studenten hebben een eenvoudige aanpassing van de koffie-aulomaten uitgedokterd. Consumenten kunnen met een druk op een nieuwe toets verhinderen dat er een bekertje uit de automaat komt. Men zet dan een eigen koffiemok in het apparaat om de drank in op te vangen. Het aanpassen van de automaat zal 1,60 kosten, KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Consumentenbond heeft in het jongste nummer van zijn „Consumentengids" de regering ervan beschuldigd te falen in haar consumentenbeleid. Een voorbeeld van dat falen is het prijsbeleid, dat onsamenhangend en te los is. Er moet een strak en zelfregulerend prijsbeleid komen en met dat laatste wordt bedoeld, dat de concurrentie gehanteerd wordt als middel om de prijsstijgingen in de hand te houden. AMSTERDAM. De directeur van het Koningin Wilhelminafonds dr. L. Meinsma heeft de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne verzocht bij het parlement een wets ontwerp in te dienen voor een alge meen reclameverbod voor tabakspro- dukten. In een brief aan minister Vorrink schrijft hij „met gevoelens van zeer grote teleurstelling" te heb ben kennis genomen van het door de regering aangekondigde pakket maatregelen tegen het roken. DEN HAAG. Het eerste kamerlid Schlingemann (V.V.D.) meent, dat de maximum snelheid op de autosnel wegen verhoogd moet worden tot 120 km per uur. Dinsdag, tijdens het de bat over de begroting van verkeer en waterstaat in de eerste kamer zei de senator de grens van 100 km per uur niet juist te vinden. „De erva ring is, dat de meeste automobilisten 120 km een juiste limiet vinden. Het dagelijks gedrag op de weg bewijst dat!', aldus Schlingemann. DEN HAAG. Vanuit de eerste ka mer is dinsdag een dringend beroep op minister Westerterp van verkeer en waterstaat gedaan snel de defini tieve beslissing te nemen inzake de vaste oeververbinding Westerschelde (brug-tunnel). Voor de aanleg moet het benodigde geld op de kapitaal markt geleend worden en de rege- Ting heeft daarvoor nog steeds geen toestemming gegeven. AMSTERDAM. Met inbegrip van de bijgeschreven rente is het totaal aan toevertrouwde gelden bij de bondsspaarbanken vorig jaar- de f 15 miljard gepasseerd. Liefst 87 procent van dit bedrag wordt beheerd door de 20 grootste spaarbanken, terwijl de overige 13 procent uitstaat bij 70 spaarbanken, zo blijkt uit een over zicht in het maandblad van de Ne derlandse spaarbankbond. DEN HAAG. Minister .president Den Uyl heeft donderdagavond in een telegram de nieuwe president Jimmy Carter van de Verenigde Sta ten geluk gewenst met zijn ambts aanvaarding. AMSTERDAM. Het spaarover schot in december 1976 bij de Bondsspaarbanken was even hoog als in december 1975: f 72 min. Het hotale spaaroverschot over 1976 was f 751 fnln. tegen f 811 min. over 1975. Per 31 december 1976 werd f 600 min. rente bijgeschreven waarmee het totaal van de aan Bondsspaar banken toevertrouwde gelden per 1 januari f 15.083 min. bedroeg, aldus gegevens van de Nederlandse Spaar bankbond. LOOSDRECHT. Twee jongens zyn zondagmiddag in Loosdrecht bij het spelen met vuur in een gegraven hol door verslikking om het leven ge komen. Het z'jn de 13-jarige R. Vcr- stclle uit Loosdrecht en de 4-jarige M. Velsenbocr uit Hilversum. LELYSTAD. Acht bedrijven met voorlopig ongeveer 250 arbeidsplaat sen, hebben zich in één maand aan gemeld voor vestiging in Lelystad. In de loop van deze zomer zullen de eerste palen worden geslagen voor de benodigde bedrijfspanden op het industrieterrein Oostervaart, aldus de rijksdienst voor de IJsselmeer- polders. STERK EN DEGELIJK Voor f»l uw koffers DAM 9 itngkifk 'F.dipwh.nI ZIFRIKZfE Advertentie Een ongeluk is niet altijd te voorkomen. De financiële gevolgen ervan wel Voorkom dat u in moeilijkheden raakt. Sluit tijdig een goede verzekering voor uw huis en gezin, uw auto en rekreatie. Ga voor een gped advies naar de DEN HAAG. Met algemene stem men heeft de algemene vergadering van de VVD in Den Haag, de libera le fraktievoorzitter in de Tweede- Kamer Hans Wiegel gekozen tot lijsttrekker van de VVD-kandida- tenlijst voor de tweede-kamerver kiezingen woensdag 25 mei. VLISSINGEN. De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland heeft bij de kroon beroep aangetekend tegen het verlenen van een definitieve hin derwetvergunning door de gemeen te Borsele aan Hoechst Holland NV in Vlissingen-Oost. Door deze hin derwetvergunning heeft het bedrijf toestemming gekregen om metaal houdende slibafval dat afkomstig is van deze maand in werking ge bracht natzuurreinigingsfabriek op een speciaal daarvoor aangewezen stortplaats bij 's Heer Arendskerke in het Sloe te deponeren. ROTTERDAM. Het landelijk be raad van vormingsinstituten in ons land is van mening dat vastgehou den moet worden aan een beleid, waarin wordt, gekozen voor vor mingswerk als deel van het onder wijsbestel. Er moet gestreefd wor den naar integratie van vormings werk in beroepsbegeleidend onder wijs en/of andere onderwijsvormen. EDE. De PPR in Ede heeft dit weekeinde de samenwerking met de PvdA in deze gemeente opgezegd. De radikalen hebben de socialisten laten weten het overleg tussen bei de raadsfrakites op te zeggen. Als redne wordt aangegeven, dat de ver wachte bundeling van progressieve krachten niet het gewenste resul taat heeft gehad. DEN HAAG. Algerije heeft vier Nederlanders die wegens drugsmok kel tot gevangenisstraffen waren veroordeeld, vrijgelaten, en zes an deren een strafvermindering van vijf jaar verleend. Reeds eerder was meegedeeld dat de doodstraf van de 28-jarige Arthur Pouw uit Amstel veen was omgezet in levenslange ge vangenisstraf. HILVARENBEEK. Een Eindhove- naar heeft een groot deel van een uitgebreide muntenkollektie die hem in'april vorig jaar was ontsto len teruggevonden bij twee handela ren op een muntenbeurs in de Beek- se Bergen in Hilvarenbeek. De kol- lektie vertegenwoordgide een waar de van f 20.000. De politie heeft de teruggevonden munten in beslag genomen en stelt momenteel een on- dei'zoek in. ROTTERDAM. De Rotterdamse politie heeft in een huis in het oude westen 20 kilogram hennep, twee kilo hasj en een hoeveelheid ver pakkingsmateriaal in beslag geno men. De drie bewoners zijn gearres teerd. Het zijn Rotterdammers van 26, 30 en 43 jaar. DEN HAAG. De toneelspeelster Ida Wasserman is op 76-jarige ♦leef tijd in een ziekenhuis in Leiden over leden. De Vlaamse kunstenares en karakterspeelster kreeg haar oplei ding in Antwerpen, debuteerde er in 1922 en vestigde zich na de tweede wereldoorlog definitief in Nederland. Ze maakte van de oprichting in 1947 af deel uit de Haagse comedie tot zij in 1972 haar loopbaan beëindigde. Wat biedt de BEELDBUIS WOENSDAG 26 JANUARI NED. I: De NCRV neemt het mid dagprogramma voor haar rekening. De Kijkdoos gaat er om half vier uit. Kijkdoos fee Judith Bosch komt o.m. met een verhaal over een dak loze zwerver die best eens lekker zou willen eten. In het eerste deel van de serie De reizen van Kim gaan Kim en zijn vriendjes proberen in Parijs een gestolen auto op te spo ren. Tenslotte de Roemeense film over de verhuizing van een groep jonge beren naar een gebied in de Karpaten waar de beer was uitge storven. Het avondprogramma be gint met het regionale nieuws in Van gewest tot gewest. Als de Boeren Partij de haar toege meten zendtijd besteed heeft gaal de slotaflevering er uit van de Engelse serie Een wilde roos. Iris Murdoch is een fantasierijke schrijf ster. Dal bewijst ze met deze serie. Het aantal gebeurtenissen is niet van de lucht. Miranda maakt het zich op Sealon Blaize erg moeilijk en Ann is somber gestemd over een bijna onontkoombare echtscheiding. Voorts is er de hevige verliefdheid van Randall en Lindèay, die echter beiden weten dat hieraan een einde moet komen. Tot het journaal ver volgens het programma Artsenij. In dit medische programma komen zo wel de patiënt als de medicus aan het woord. Tol ongeveer twaalf uur brengt de NOS een reportage van de Europese kampioenschappen kunst rijden op de schaats. Op het pro gramma in het ijsstation te Helsinki staat vancüvond de kür voor paren. NED. II: Hel tweede net komt ze ven uur in de lucht met het IKON- programma Boyke, een jongen op Curagao. Het is het derde deel van een serie reportages over kinderen op de Nederlandse Antillen. Het tweede IKON-programma is de ker kelijke informatierubriek Kenmerk. Tussen half negen en half twaalf re geert de NCRV over deze zender. De eerste 35 minuten leveren een im pressie op van het optreden van ma- joretlenpelotons en showbands tij dens het traditionele Topshowcon- cours van vorig jaar van de Neder landse Federatie van Chr. Muziek- bonden. Onder de titel Waar het staat volgt een programma over hel voortgezet Christelijk onderwijs in ons land. De stand van zaken in be kende en nieuwe onderwijsvormen wordt onderzocht door de Canadese professor Henk van Andel. Popmu ziek van de beste soort valt te be luisteren in een Filter Furore Spe cial. Getoond wordt een gedeelte van de show die de Amerikaanse country- and rockgroep Po co tijdens haar laatste toernee door Europa opvoerde. Over lichamelijke en geestelijk gehandicapte kinderen en hun relatie lot de oudere mens gaal het laatste NCRV-programma dat als titel Zeg maar oma, mee kreeg. WOENSDAG 26 JANUARI NED. 1: 9.30 Schooltelevisie; 15.30 Kijkdoos; 16.15 Lappenkat; 16.30 De reizen van Kim; 16.55 De beren gaan verhuizen; 18.15 Teleac; 18.45 De berebool; 18.55 Nieuws; 19.05 Van gewest lot gewest; 19..50 Politieke partijen; 20.00 Een wilde roos; 20.50 Arlsen.ij; 21.35 Journaal; 21.50 Den Haag Vandaag; 22.05 Pancramiek; 22.35 E.K. kunstrijden; 23.00 Spre- kershoek; 23.20 E.K. kunstrijden. NED. II: 18.45 Kortweg; 18.55 Nieuws; 19.05 Boyke, een jongen uit Curagao; 19.30 Kenmerk; 20.00 Jour naal; 20.25 Soculera; 20.30 Topshow- concours; 21.05 Waar het staat; 21.35 Filter furore-show; 22.00 Zeg maar oma; 22.30 Journaal. DONDERDAG 27 JANUARI NED. I: Een vluchtige liefde is het thema van de Britse film Brief En- counter, een speelfilm uil 1945. De film is gebaseerd op Noël Cowards stuk Still life. De film is het aan grijpende relaas over twee mensen die voor elkaar bestemd lijken maar voor wie de ontdekking te laat komt dat zij van elkaar houden. Een toe vallige ontmoeting beheerst het hele verdere leven van twee mensen. Het slot van Brief Encounter valt rond kwart over elf, waarna er nog drie kwartier zijn voor een reportage van de kür voor heren bij de E.K. kunst rijden op de schaats. Hel eerste deel van de tv-avond komt voor rekening van de EO. Na de Kinderkrant een nieuwe aflevering van Het kleine husi. De dominee is jarig en er wordt geld ingezameld voor een ca deau. De rubriek Windkracht. 16 heeft ditmaal als thema het Christen zijn op school. De EO besteedt de laatste weken vrij veel aandacht, aan het kommunisme. Als vervolg op deze uitzendingen komt de EO van avond met een van de BBC overge nomen gesprek met de Russische dissidente schrijver Alexander Sol- zjenitsyn. De EO verlaat de buis met de rubriek Tenslotte, waarin de dag sluiting door ds. W. Glashouwer. NED. II: Speels vermaak in het eerste uurtje zendtijd bij de KRO. Wickie de Viking opent de rij en een half uur later neemt Maartje van Weegen zijn plaats in met het spel- programma Cijfers en letters. Na het journaal het derde deel van de serie Koningen en Paupers. In deze afle vering gaal Joseph voort op de weg die moet leiden tot de allerhoogste eer die er te behalen is. In zijn naas te omgeving is menigeen onder de indruk van de prestaties van Joseph Armagh. Hij krijgt hierdoor de kans lid te worden van de internationale klub van bankiers. Tot bij tienen hierna aandacht voor de komische serie Pleisterkade 17. Het einde van deze reeks is in zicht nu de schrijf ster Annie M. G. Schmidt besloten heeft een musical te gaan schrijven. In een gastrol ziet men vanavond in deze serie de aktrice Emmy de Leeuwe. De aktualiteitenrubriek Brandpunt komt ook voor op de KRO-dienslregeling. Tenslotte het programma Praten met Clarissen. Dit is een dokumentaire van Marga Kerklaan over de Orde der Claris sen, die eeuwen lang een zogenaam de strenge kloosterorde is geweest. De laatste tien jaar wonen de slot zusters niet meer achter tralies. In deze dokumentaire komen zowel oupdere als jonge vrouwen van het Clarissenklooster aan het woord. DONDERDAG 27 JANUARI NED. I: 10.45 en 14.25 Schooltele visie; 15.00 De Waltons; 16.00 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.15 Teleac; 18.45 De berebool; 18.55 Nieuws; 19.05 De kinderkrant; 19.30 Het kleine huis; 20.20 Windkracht 16; 20.45 Alexander Solzhenitsyn; 21.20 Tenslotte; 21.35 Journaal; 21.50 Brief Encounter; 23.15 Journaal; 23.20 E.K. kunstrijden. NED. II: 18.45 Toeristische tips; 18.55 Nieuws; 19.05 Wickie, de Vi king; 19.30 Cijfers letters; 20.00 Journaal; 20.25 Koningen en pau pers; 21.10 Pleisterkade 17; 22.05 Brandpunt; 22.45 Praten met Claris sen; 23.20 Den Haag Vandaag; 23.35 Journaal. Gerrit Doorveld was eigenlijk al tijd al een mislukking geweest, niet beschikkend over voldoende rugge- graat en ook ontbrak 't hem aan ie mand, die achter de jongen stond om hem te stimuleren zijn best te doen. Halverwege de mulo ging hij van de school af en werd bij een baas ge plaatst: in een bloemisterij. Maar hij was op het gebied van de flora een volslagen analfabeet, z odat hij na drie weken al op figuurlijke wijze een schop onder zijn achterste kreeg. Daarna volgden met de regelmaat van een klok telkens weer andere werkgevers, bij wie hij korter of langer tijd bleef, zonder enige inte resse en zeker zonder het minste greintje liefde voor het werk of het nodige enthousiasme. Gerrit liep nergens warm voor, beschouwde werken als een bijzonder noodzake lijk kwaad: de stomste uitvinding, ooit door mensen gedaan. Als hij kans zag het ongemerkt te doen, nam hij kleine bedragen aan geld weg. Het gebeurde dan wel, dat de baas hem niet vertrouwde, maar bij alle sloomheid was Gerrit Doorveld .wel zo geraffineerd, dat hij er voor op paste tegen de lamp te lopen. Op twee en twintigjarige leeftijd had hij een baantje als portier. Niet, dat hij er gek mee was, maar je werd tenminste niet moe. Het hield niet in, dat je er krachtsinspanning voor nodig had, dus het was een job, waarbij je rustig oud zou kunnen worden, mits je volhield. In deze funktie leerde hij de kittige Corrie van 't Sant kennen: een der typistes op het kantoor van 't bedrijf, waar hij portier was. Verschillende malen probeerde hij haar te bewegen een avond met hem op stap te gaan, maar ze lachte hem uit. Veel later, op een zaterdagmiddag - het was nog in de tijd, dat er zaterdags tot half één werd gewerkt - bekeek Corrie de man eens wat nauwkeuri ger en vond hem eigenlijk niet on sympathiek. Portier was weliswaar niet bepaald een baantje om er een prachtige toekomst mee tegemoet te gaan, maar een avondje, uit is nog geen huwelijk. Dus na de zoveelste invitatie stemde ze toe. Bij alle gebreken, die Gerrit Door veld zeker bezat, had hij ook deug den. Eén ervan was, dat hij zich in gezelschap van een vrouw altijd be hoorlijk gedroeg. Ook entre nous. Van zoenen was hij niet vies en een behoorlijk scharrelpartijtje vond hij ook wel leuk. Verder ging hij niet. Corrie behoefde hem nooit een tik op zijn vingers te geven, want die kwamen nooit op plaatsen, waar het niet betamelijk heette te zijn. Daar om groeide haar belangstelling voor Gerrit. Er blijken dus nog behoorlij ke jongens te bestaan. Gerrit Door veld is er een. Corrie begint het fijn te vinden, als ze met Gerrit, die ove rigens met zichzelf voor de dag kan komen, uit is. Ze gaat van hem hou den. Ze neemt hem mee naar haar huis en ook daar valt hij in de smaak. Gerrit is drie en twintig, als ze trouwen. Hij is nog steeds portier en al zal hij als gehuwde werknemer geen cent meer verdienen, er gaat wel minder belasting af, dus in feite krijgt hij maandelijks toch wel wat meer in zijn loonzakje. Corrie is al de jaren, dat ze werkte zuinig ge weest en heeft een spaarpot. Gerrit eveneens, maar het bedrag, dat hij kan tonen, valt in het niet bij datge ne, wat Corrie heeft. Ze valt er niet over, al had het voor haar een waar schuwing moeten zijn, maar liefde is blind. Samen kopen ze hun meube len en andere noodzakelijke attribu ten, er is een huisje van de fabriek beschikbaar; Corrie zal nog een poosje blijven werken, dan snijdt het mes aan twee kanten, maar als ze na drie maanden bemerkt, dat ze in door F. VAN FALCKENOORT verwachting is, zegt ze de fabriek vaarwel en begint de uitzet voor de op komst zijnde baby klaar te ma ken. Binnen het jaar wordt er een dochter geboren: Boukje. Zo maar een willekeurig gekozen naam, die Corrie mooi vindt. Het kan Gerrit niets schelen; hij heeft geen voor keur. Nog steeds zijn er geen donder wolken van betekenis aan hun hu- welijkshemel. Corrie is verguld met haar dochtertje; Gerrit gelooft het wel. Die maakt zich eigenlijk ner gens druk over en loopt ook ner gens warm voor. Wat wel eens op Corrie's zenuwen werkt. Pas als het leven duurder begint te worden en de loonsverhogingen geen gelijke tred houden met de prijsstijgingen, komen er ruzies: zoek maar een an dere baan, waar je wat meer kunt verdienen. Maar Gerrit is niet van plan uit dit gemakkelijke werk te stappen. Ze wist, toen ze trouwden, dat hij portier was; daar had ze dan maar rekening mee moeten houden. De klap op de vuurpijl komt, als er een staking uitbreekt in het be drijf over een loongeschil. De bond staat er zeer- beslist niet achter, dus het heet een wilde staking te zijn. Aanvankelijk doet Gerrit niet mee. Een portier, is zijn stelregel, behoort boven de partijen te staan. Maar Corrie, dochter van een vakbonds man, scheldt hem uit voor onder kruiper en maffer en meer van dat fraais. Zodat hij na drie dagen in zijn loge gezeten te hebben, zich ook bij de stakers aansluit. Temeer, om dat de direktie alsnog wil onder handelen. Maar dit levert geen en kel resultaat op voor het personeel en na drie weken besluit men weer aan het werk te gaan. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 7