Er werd veel geleerd van de grote rampenoefening Rode Kruis te Bruinisse Vaststelling bestemmingsplan kom van Dreischor met drie maanden verdaagd PORION Grootscheepse aktie Gemeenteraad Brouwershaven Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 25 januari 1977 BROUWERSHAVEN, 24-1. In ile maandagavond ge houden vergadering der gemeenteraad Brouwersha ven werd besloten 0111 de vaststelling van het bestemmingsplan Dreischor-Kom met ingang van 20 januari 1977 voor ten hoogste drie maanden te ver dagen, onulat het onderzoek betreffende de op het plan ontvangen bezwaarschriften nog niet is geëin- digd. N.a.v. een vraag in de vorige ver gadering door de heer C. J. de Mun- nik (P.v.d.A.) om de v. d. Bijlstraat te Zonncmaire te verbreden, met de bedoeling meer parkeerruimte te scheppen zegde de raadsvoorzitter de heer Ph. J. van Ast toe, dat door het college en het hoofd gemeentewer ken ter plaatse een nader onderzoek ingesteld zal worden. Zoals Gemeentewerken het thans heeft becijferd zou het een post ver gen van f 9000,wat. zowel kollege als vragensteller veel te duur von den. De raad ging verder akkoord met het aangaan vSn een pachtovereen komst perceel bouwland aan de Langeweg te Dreischor met me vrouw K. Boot-van der Nagel en de heer J. W. v. d. Weele. Besloten werd het beroep onge grond te verklaren inzake de bouw vergunning van een deeppitstal dooi de heer T. Verburg te Dreischor voor 30.000 legkippen. Stankoverlast in Dreischor Het kollege wees de raad er in haar prae-advies op dat afgelopen zomer de bevolking van Dreischor veel last heeft gehad van een vlie genplaag en stankoverlast. B. en w. vragen zich verder af of een groot schalige uitbreiding van de bestaan de deeppitstal in het landschap wen selijk is. De praktijk zal leren of een herhaling deze zomer voorko men zal kunnen worden. Zolang niet overduidelijk is gebleken dat esca laties definitief tot het verleden be horen is met name tegenover de be- volking van Dreischor «die uiteinde lijk de overlast moet ervaren en aanvaarden het de enige juiste gang van zaken vooralsnog een vergun ning te weigeren, aldus b. en w. De heer Verburg stelt er tegenover dat l>ü ook nu weer voor een deep pitstal heeft gekozen daar volgens hem in een dergelijke stal de mest- opslag vrijwel reukloos is Een aantal grotere en kleinere oorzaken waren afgelopen zomer verantwoordelijk voor het mislukken van de droge mestvorming. Namens de P.v.d.A.-fraktie zei de heer C. J. de Munnik volledig achter het kollege-voorstel te staan. We zullen aanstaande zomer maar eens rustig afwachten. De woordvoerder van de P.C.Q.-fraktie, de heer J. A. v. d. Bijl zei zonder zich in de schuldvraag te willen steken, men wel moet opmerken dat er buiten gewone omstandigheden waren af gelopen zomer, die tot voornoemde overlast hebben geleid. Het deeppit- sysleem is het allerbeste in Neder land en wanneer alles aanstaande zomer zonder klachten verloopt is zijn fraktie alsnog bereid op een nieuw verzoek van de beer Verburg gunstig te reageren. De VVD-woord- voerder de heer J. K. Goemans stel de dat de bedrijven te dicht bij de dorpskern liggen. Afgelopen zomer heeft bewezen dat het wel eens mis kan gaan. Bc v o I k i ngsoiid e rzock De raad werd vervolgens ge vraagd een krediet te verlenen van f 1750,voor het bevolkingsonder zoek op baarmoederhalskanker. Jaarlijks zullen in cle gemeente de vrouwen in de leeftijd van 35, 38, 41, 44, 47, 50 en 53 jaar en alleen dit jaar ook de vrouwen van 54 jaar worden opgeroepen. De kosten bedragen f 20,per deelneemster waarvan de gemeente de helft voor haar reke ning neemt. Voor een in de loop van dit jaar te houden onderzoek komen 175 vrouwen in aanmerking. Mevrouw Loschacoff-de Kanter (P.v.d.A.) sprak de wens uit dat alle vrouwen er aan mee zullen doen, maar er zal begrijpelijk een zekere drempelvrees bestaan. Om nu te voorkomen dat die vrouwen, die er huiverig tegenover staan een ge makkelijk excuus bedenken voor wat betreft de financiële bijdrage stelde dit raadslid voor het eerste jaar geheel gratis voor de deelneem sters te stellen. Dan is dit excuus van bijbetaling geen belemmering om aan het onderzoek mee te doen. De raadsvoorzitter bestreed de mening van mevrouw Loschacoff en liet zich niet overtuigen dat voor f 10,er een drempelvrees zou be staan. „De gezondheid is niet in geld uit te drukken, aldus de heer Van Ast. We zullen wel een goede voor lichting moeten geven via de huis artsen en kruisverenigingen, aldus de raadsvoorzitter. De heer J. A. v. d. Bijl geloofde wel „dat we in de 20e eeuw de drempelvrees kwijt zijn". Hij opper de het plan om via de huisartsen een enquête te laten houden onder de vrouwen die weigeren zich te laten onderzoeken. Mevrouw Loschacoff bracht haar voorstel in stemming om het onder zoek gratis te doen plaats vinden, maar zag het met zes tegen en vier voor (de heer Van Hatlem was af wezig) van de tafel geveegd. Una niem besloot de raad echter het ge vraagde krediet te verlenen. Buitengebied Geen bezwaar had de raad tegen de vaststelling van het voorberei- dingsbesluit Buitengebied voor een perceel grond te Dreischor. Het be treft hier de aanvrage door de fa. De Rijke en Zn., bloemboilentelers 1.e Dreischor voor het plaatsen van een glasopstand van 73 x 42 meter voor de verdere verwerking van bloem bollen op een perceel gelegen achter de Boogerdweg. De raad besloot verder z.h.s. tot het aangaan van een vaste geldle ning van f 1.000.000,voor de ver bouwing en inlichting van de ge meenschapsruimten in deze gemeen te. Een vierlal percelen grond, gele gen aan de Delingsdijk, Jan Ver- hoeffstraat en Zuidwal te Brouwers haven werden verkocht voor cle bouw van vrijstaande woningen. Bjj de aanvang der vergadering deelde dc raadsvoorzitter, de heer Ph. J. van Ast mede, dat de ver bouwing van het Tonnenmagazijn te Brouwershaven tot gemeenschaps ruimte onderhands is aanbesteed aan de fa. Berkhout en Zn. te Rotterdam voor dc prijs van f 558.000.cxcl. b.t.w. omroeren. Zo nodig Kunsthars reparaliemoiiel met eindeloos vele toepassingen zowel buiten als binnen o.m. houtrot herstellon, betonreparatie, ragdun pleister/n. dik plamuren, bijwer ken stci)\D"L Uitvlakken traptre den of UJénln. Afdichten lek bal kon, gootJVtmeuren of kieren, ook om leiding®*/. Herstel natuursteen, keramiek, antiek. Ilechlvulling tussen hout en steen (leggen pla vuizen). Hechting aan elk mate riaal, droog of vochtig, ook aan metaal of glas. Ideaal voor han denarbeid. Kil dit is nog maar een greep uit de gebruiksaanwijzing vol adviezen, onder het deksel. dant van het Rode Kruis, dankte alle medewerkers hartelijk voor de enthousiaste medewerking aan deze oefening, geslaagd of niet geslaagd. IIzei verder bly te zün dat er in Bruinisse zo een goede samenwer king is tussen gemeente, brandweer en Rode Kruis en hoopte dat in het belang van de veiligheid en hulp verlening deze samenwerking zich nog eens zal uitbreiden lot een ci- landelijkc samenwerking, en hope lijk tot een provinciale. Het is vandaag gebleken zo zei de heer Lock dat we wanneer derge lijke rampen zich voordoen over veel te weinig materiaal en mensen beschikken. De 'brandweerkomman- dant, de heer C. Deurloo, zei dat een oefening altijd geslaagd is, want uit de gemaakte fouten treft men lering. Hij sprak zijn bewondering uit over de manier waarop de gewonden hun spel speelden. Wat betreft de gehele oefening was men het or over eens dat deze toch wel zeer geslaagd was, zij het dat er hier en daar wat op en aanmerkingen waren. De onderlinge verbindingen waren, zeer slecht vooral met de portofoons, telefonisch was dat beter. Burge meester Hekman zei dat de porto foons voor dergelijke calamiteiten niet geschikt zijn, en dat deze zijn aangeschaft voor het Grevelingen- strand en daar goede diensten doen. De burgemeester zei dat men er eilandelijk over bezig is de brand weerauto's te voorzien van mobilo foon. waar portofoons bijhoren. Bij 'het voordoen van rampen zou den deze zeer goede diensten bewij zen zo is met deze oefening geble ken. De opmerkingen over de 'brand weer waren dat zij de gewonden te dicht bij'de vuurhaard lieten liggen, te ruw met de gewonden omging en wanneer ze eenmaal buiten waren werd er niet meer naar omgekeken. Eén van de gewonden kwam met z'n hoofd in het bluswater terecht en men 'Het hem daar rustig in liggen. Ook werd er niet aan gedacht de gas en waterleiding te waarschuwen, want bij dergelijke ontploffing zijn deze leidingen beschadigd. Daarentegen was de brandweer zeer snel terplaatse, vijf minuten na dat de sirene was gegaan waren ze bij het eerste slachtoffer, en zeven minuten na de sirene was er een straal water. Het gebouw dat dienst deed als verzamelplaats gewonden vond men zeer geschikt omdat men daar ove-r telefoon, water e.d. be schikten. Op de E.H.B.O. helpers had men de aanmerking dat deze •niet herkenbaar waren op slechts een paar na. Te weinig materiaal Wat betreft het materiaal dat was schrikbarend, er was in de verza melplaats gewonden totaal niets aanwezig. Bij een deel van de E.H. B.O.'ers viel de ernst weg, zij gin gen het teveel als een spel zien. De heer Lock zei dat ze met deze oefe ning voor verrassingen zijn komen te staan en dat dit een kleine ten tamen is geweest. Uit de hele oefe ning is gebleken dat het Rode Kruis over te weinig materiaal en mensen beschikt. De leden van de L.O.T.U.S. groep hadden ervaren dat de leden van de brandweer soms te ruw met de ge wonden omgaan, en dat ze te wei nig vragen. Grole inzet Een lid van het provinciaal com mando sprak zijn grote bewondering uit voor de grote inzet voor deze oefening. Hij zei dat de kritiek met elkaar op de gemaakte fouten een signaal is om deze in het vervolg te voorkomen. Hij sprak er zijn ver- De Bruse jeugd stond „eretribune" bij de grote oefening van brandweer en Rode Kruis. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) wondering over uit dal naast zoveel enthousiaste medewerking geen arts aanwezig was in de verzamelplaats gewonden. De heer Lock zei artsen geraadpleegd te hebben en hun het draaiboek toegezonden te hebben, maar geen reakties te hebben ge kregen. De burgemeester merkte, op dat de dienstdoende arts dr. Speel man beschikbaar was, maar dat hij daar het een oefening betrof niet aanwezig was. De burgemeester merkte verder nog op dat hij even tuele kalamiteiten de mobilofoon van het politieapparaat beschikbaar is voor verbinding. Bij deze grootse oefening was de commandant en een verpleegster van het gewestelijk commando en de consulent van het Rode Kruis aan wezig. Bruinisse mag trots zyn op een zo grote groep vrijwilligers die zich belangeloos inzet voor cle algehele veiligheid, en door het organiseren van dergelijke oefeningen gekon- fronteerd wordt met tekortkomingen die zy in gevallen van werkelykc rampen kunnen voorkomen. Aardappelafzetorganisatie Zuidwest-Nederland De algemene vergadering van aan deelhouders van dc Aardappclafzet- organisatie voor Zuidwest-Neder land B.V. - gevestigd te Zierikzec - zal gehouden worden op donderdag middag 27 januari a.s. in „De Cais son" te Kapelle-Biczclingc. Aan de orde komt o.a. verkiezing van een commissaris in de vakature ontstaan door het aftreden van de heer ir. J. Prins. In overeenstem ming met Cebeco-Handelsraad/ Deelco wordt door de raad van commissarissen voorgedragen de heer ir. N. M. Knottnerus. Ter vast stelling worden aangeboden de ba lans per 30 juni 1976 en de winst en verliesrekening over het boek jaar van 1 juli 1975 tot en met 30 juni 1976, sluitende met een winst saldo van f 503.400,na reserve ring voor te betalen belasting. De vergadering wordt voorgesteld tot verdeling van het winstsaldo van het boekjaar 1975/1976, als volgt: toevoeging aan de algemene reserve f 228.400: te bestemmen voor uitke ring aan aandeelhouders f 275.000, Een ander voorstel voorziet er in om het gestorte bedrag op het uitgege ven aandelenkapitaal per 30 juni 1976 te verhogen met f 200,per aandeel, d.i. f 250.000, ZIERIKZEE Vergadering N.C.V.B. Vorige week kwam de N.C.V.B. af deling Zierikzee in vergadering bij een in hel Hervormd verenigingsge bouw. De avond werd op gebruike lijke wijze geopend door de presi dente mevrouw Van Opijnen-Brou- wer. Spreker tijdens deze bijeenkomst was de heer J. de Bruijne uit Zie rikzee, die sprak over de veranderin gen in het onderwijs. De heer De Bruijne zei dat er inmiddels al heel wat veranderd is in het onderwijs, maar dat er ook nog vele verande ringen zullen volgen. „De snelle ont wikkeling van de maatschappij stelt veel eisen aan 't onderwijs", aldus de heer De Bruijne. Er is een tijd ge weest dat alleen de ouders opvoed den en onderwezen. De onderwijsme thode van vroeger hield hoofdzake lijk in het voordoen door de leraar en het nadoen door de leerling. Te genwoordig is meer plaats ingeruimd voor discussie en hetzelfdoen. Men is steeds op zoek naar de beste onder wijsmethode. In verband hiermede is de Contourennota van minister Van Kemenade verschenen. De heer De Bruijne gaf een duidelijke toelichting op deze Contourennota. Naar aan leiding van de lezing van de heer De Bruijne kwam een levendige diskus- sie op gang. Tot slot werd gezongen Gezang 148 vers 1 en 6 waarna de heer De Bruij ne deze leerzame avond besloot met dankgebed. Ver. van Vrijz. Hervormden De eerstvolgende bijeenkomst van de Vereniging van Vrijzinnig Her vormden te Zierikzee zal plaatsvin den op woensdagavond 26 januari a.s. in het Herv. verenigingsgebouw. Het onderwerp „De krant" zal worden belicht, door de oud-hoofdredakteur van het Alg. Dagblad de heer A. C. w. van der Vet. (Zie ook de agenda.) WESTERSCIIOUWEN Ledenvergadering van hel Rode Kruis De algemene ledenvergadering van de afdeling Schouwen (Westhoek) van het Rode Kruis wordt gehouden op donderdagavond 24 februari a.s. in de Beatrixschool te Haamstede. (Zie ook de agenda.) In deze vergadering zal o.a. de uit reiking plaatsvinden van de zgn. Landsteinerpenningen wegens het 5 of 20 maal afstaan van bloed. Ver der moet worden voorzien in een vacature in het algemeen bestuur. Aftredend is mevrouw M. D. Ver- west-de Vrieze; het bestuur stelt als kandidaat mevrouw C. M. de Vrieze- v. d. Bijl te Scharendijke. weinig water toevoegen. BRUINISSE, 24-1. Zaterdagmorgen omstreeks half ell' loeide de brandweersireiie over de gemeente Bruinisse en wat er toen aan de hand was wist op dat moment nog maar een zeer klein groepje mensen. Na afloop van de vergadering zal een film worden vertoond van het Rode Kruis in Zeeland. BURGII Geslaagd De heer S. L. de Feiter slaagde op het te Arnhem gehouden examen voor tuintechnikus. De heer De Feiter volgde hiervoor een kursus van de P.B.N.A. DUIVELAND Nieuwe brandweerauto De hier gestationeerde brandweer vari Duiveland heeft een nieuwe brandweerauto gekregen die op za terdag 29 januari jl. officiël zal worden overgedragen aan het brand weercorps, die daartoe bijéén zullen komen in de grote zaal van het ca fetaria: „Neffen d'Eule", op de hoek Markt-Sint Joostdijk. Bij deze plech tigheid zullen ook het gemeentebe stuur en het volledige brandweer korps tegenwoordig zijn en enige ge nodigden. Realistische oefening in de Beursstraat, met medewerking van „LOTUS"- slachtoffers. Het betrof een groots opgezette oefening van een ramp die zich dagclyks voor kan doen en in een situatie dat men eigenlyk niet weet, voor wat voor problemen men kan komen te staan. De ramp die zich zaterdag zogenaamd voordeed te Bruinisse was een gasontploffing in het pand Beursstraat 5, waarna brand was ontstaan. Advertentie huis waren verpleegster en enkele E.H.B.O.'ers aanwezig die de gewon den opvingen en verder verzorgden. Dat zidh naast 'het voordoen van een dergelijke ramp binnen een ge meente ook tegelijkertijd nog een auto ongeval plaats kan vinden wordt niet bij stilgestaan, maar de organisator van het geheel had hier wel aan gedacht en liet een zwaar gewonde bij kapper v. d. Velde bin nen brengen die zogenaamd een ern- tig ongeval was overkomen. Ook hier waren de E.H.B.O.'ers snel bij en zij zorgden voor vervoer naar de verzamelplaats gewonden. Het ge meentehuis deed dienst als alarm centrale, meldingspost was onderge bracht in de brandweer kazerne en het magazijn naast de brandweer garage. Met portofoons en mega foons werd het kontakt gelegd en de berichten door gegeven. Nabespreking Na afloop van deze grootsscheepse aktie was er in het „Durps'Uus'' een nabespreking over de vraag in hoe verre deze oefening geslaagd was. De organisator en initiatiefnemer, de heer A. Th. Lock, kolonne-komman- De naast liggende panden Beurs straat 2 en 3 waren door de ontplof fing gedeeltelijk ingestort en in alle drie panden bevonden zich slacht offers. Om het geheel allemaal zo „echt" mogelijk te maken was er een zevental L.O.T.U.S. (landelijke organisatie tot uitbeelding slachtof fers) slachtoffers aanwezig die ge schminkt als zwaar gewonde zich in de panden bevonden. Deze groep was zeer voortreffelijk: hun verwondingen leken echt en het voordoen alsof ze in een shock toe stand verkeerden of bewusteloos waren speelden ze tot het laatst zo serieus dat er onder de kijkers wel eens waren die zich om moesten draaien om niet van hun stokje te gaan. De brandweer die snel ter plaatse was kon alleen met zuurstofmaskers het pand betreden en bracht alle slachtoffers naar buiten. Met V.W.- busjes die waren ingericht als am bulance, werden de gewonden afge voerd naar het „Durps' Uus", dat was ingericht als verzamelplaats gewonden. Alle te Bruinisse opge leide E.H.B.O.'ers waren aanwezig om dé gewonden eerste hulp te ver lenen en te vervoeren, In het dorps-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3