De heer W. F. Sprengelmeijer werd beëdigd als nieuw lid Eerste paal voor bouw van hotel aan Hogeweg Burgh ging de grond in 1 numtneirs Gemeenteraad Zierikzee Sneltrein zonder bestuurder Doden door politiek geweld Rond hoofdgebouw komen 97 appartementen W Jï Heeft U nog een goed BANKSTEL maar... bent II er toch een beetje op uitgekeken... RUIL het dan IN QjHUMikflen bepaal meteen uw nieuwe keus. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 25 januari 1977 133ste jaargang Nr. 22037 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797-1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar 86,Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4, Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Fusie gemeente- en maritiem museum ZIERIKZEE, 24-1. Op de maandagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitter schap van burgemeester Th. H, de Meester vond de beëdiging plaats van het nieuw benoemde raadslid de lieer W. F. Sprengelmeijer, die de plaats inneemt van het vertrokken lid de heer D. v. d. Doel. In handen van de voorzitter legde de heer Sprengelmeijer de vereiste eden af. Tevoren waren diens geloofsbrieven onderzocht door de heren Koopman, Leydekker en Becu. De heer Koopman bracht een gunstig rapport uit, waar na de kommissie van ingeleide - beslaande uit de heren Koopman en Becu - het nieuwe raadslid inleidde in de raadszaal. Diens verschijning noemde de voorzitter een vertrouwd beeld, ge let op het feit dat de heer Sprengel meijer al eens als tijdelijk raadslid fungeerde en daarna een volle 4-ja rige periode meedraaide. Hij 'had hem leren kennen als een bijzonder toegewijd, bewogen en concentieus raadslid en vertrouwde er op dat er nu op prettige wijze met hem zal kunnen worden samengewerkt. LOCKERBIE, (Schotland), 24-1. Politie- en spoorwegfunktionarissen in Engeland gaan na hoe het moge lijk is geweest, dat de bestuurder van de sneltrein Londen-Glasgow uit de trein kon vallen. Dit gebeurde in de buurt van Lockerbie. Een kondukteur, ongerust gewor den door de sterk vex-minderde snel heid van de trein, die 160 km per uur had moeten zijn, zette de nood- rem in werking. Hij ging naar de elektrische lokomotief, maar zag geen bestuurder. Deze werd nader hand aangetroffen, toen hij geha vend en versuft langs de spoorlijn liep. De treinbestuurder is geschorst en beschuldigd van overtreding van de spooi'wegreglementen. De heer Sprengelmeijer vond de in terimperiode wel interessant „om eens te zien hoe anderen het doen". Ook zijnerzijds hoopte hij de goede samenwerking van toen te zullen te rug vinden. Hij wil als raadslid het algemeen belang dienen en het welzijn van Ziex-ikz.ee zoeken in materiële en geestelijke zin. Hij hoopte dat God hem daarin zal bijstaan. De vergadering - waarop de heer Roskam ontbrak - werkte zich hier- na door een vrij omvangrijke agen da heen. Onder de ingekomen stukken be vond zich een schrijven van de jeugdsoos „Bi'ogum", als reaktie op eerder door de heer De Rijke ge maakte opmerkingen. Beti-okkene hield zich het recht voor op de reak tie van.Brogum later terug te ko men. Geen reliabi 1 i l a tieregeling Een aanvullend „i.s." betrof een gemeentelijke rehabilitatieregeling, een regeling die niet goedgek,eux-d werd door G.S. daar de gemeente met zo'n eigen subsidiëring zich op het terx-ein van het rijk zou gaan be wegen. Toch schijnt er elders wel zo'n regeling te bestaan (Tholen). De heer Becu vroeg of zo'n regeling betrekking heeft op rehabilitatie of nieuwbouw. Op rehabilitatiebouw, zo b-leek, want juist het „historise- rend bouwen (voorzitter) werkt kos- tenvex-hogend. De gemeente had juist tegemoet willen komen in kosten van deze duurdere bouwwijze, maar de gemeente mag op dit punt dus blijk baar geen eigen subsidieregeling hebben. De heer Verschelling vond de zaak teleurstellend. „Kunsl en Eer" De heer Asma haakte in op het schrijven van b en w. aan de Kon. Harmonie „Kunst en Eer", inzake het ondervinden van geluidsovexiast door het verkeer tijdens concei-ten in de tent. De heer Asma wilde we ten welke maati-egelen precies door b. en w. worden getroffen. De voor zitter vond 't niet nodig daar in het algemeen op in te gaan. Deze zaak is gedelegeei-d aan het kollege en daar moet men vertrouwen in heb ben. Geval voor geval zal worden bezien. Hij bestreed de opmerking van de heer Asma dat het antwooi-d „slap en ontwijkend" zou zijn. In grote dank aanvaardde de raad daarop de schenking door de heer C. van der Vliet ACzn, bestaande uit een schilderij dat aan de museale kollektie zal worden toegevoegd. MADRID, 25-1. Met machinepisto len gewapende extremisten hebben maandagavond laat het vuur ge opend op een bijeenkomst van linkse advocaten in Madrid. Daarbij vielen er drie doden en zeven gewonden. Drie gewonden verkeren in levens gevaar. Daarmee is het aantal doden in de toenemende spii-aal van politiek ge weld in Spanje sedert zondag tot vijf gestegen. De jongste aanslag vei-anderde het advocatenkantooi-, waar men gespe- cialiseei-d is in arbeidsvraagstukken, volgens een ooggetuige in één gx-ote plas bloed. De gi'ond lag bezaaid met gebx-uikte patronen. Regex-ingskx-ingen beiden het waar schijnlijk te achten dat de daders wraak wilden nemen voor de ont voering eerder op de dag van de pre sident van het militaire hoogge rechtshof, luitenant-generaal Emilio Villaescusa Quilis. Dit nummer bestaat xxit 10 pagina's ZIERIKZEE. De bekende schoorsteen aan de Oude Weg valt nog even te bekijken, maar dan niet meer. Volgende week wordt hel gevaarte door mid del van springstof ten val gebracht. Zierikzee heeft dan nog slechts één schoorsteen uit vroeger tijd over, nl. die van de voormalige smederij van Timmerman Verbeek aan de St. Domusstraat. (Foto: Ziex-ikzeesche Nieuwsbode) AMSTERDAM. De styging van de criminaliteit in Amsterdam geeft re den tot ongerustheid. De bestrijding ervan stelt de politie voor een enorm zware taak. Dit constateerde burge meester Samkalden maandagmiddag by de begrotingsbehandeling in de Amsterdamse gemeenteraad. DEN HAAG. De Pennzoil Neder land Company, die wei'kt voor de Noox'dwinning gi'oep, heeft een vier de gasvondst gedaan in blok K-13 in het NedexTandse deel van het conti nentale plat, er wordt uit dit blok al gas gewonnen. De pxxxduktie be draagt thans 3,2 miljoen kubieke meter gas per dag. BURGH/ZIERIKZEE, 24-1. Mei hel heien van de eersle paal verriclilte burgemeester H. P. Everwijn de officiële start voor de houw van een holel aan de Hoge weg le Burgh. Technisch direkleur H. J. van Engelen bedankt burgemeester Everwijn voor het slaan van de eerste paal. (Foto: ZierikzecKche Nieuwsbode) *6" Opdrachtgever voor deze bouw is de houdstermij. Van Engelen B.V., terwijl het werk wordt uitgevoerd door het Bouw- en Aannemingsbe drijf Van Engelen B. V. te Dordrecht. De bouw geschiedt naar het ont werp van het Architcktenbureau Van Meyercn-Greven uit Hardinx- vcld-Gicssendam. Na de realisering van het hotel zal de exploitatie-verzoi'ging in handen woi'den genomen door De Kok Groep te Rotterdam. Werd maandag middag jl. de eerste paal geslagen, vóór het zomerseizoen van 1978 hoopt men het hotel in gebruik te kunnen nemen. De totale opper- vlakte van het komplex zal 12.000 m2 gaan bedragen. Rondom het hoofdgebouw worden 97 apparte menten gebouwd. Verder wordt in het geheel opgenomen een zwembad, een restaurant en een tokowinkel. Na het slaan van de eerste paal werd de pleohtigheid verplaatst van Burgh naar Zierikzee. In hotel „Mondragon" vond een bijeenkomst plaats met de heren G. W. v. Enge len sr., H. J. van Engelen (technisch direkteux-), J. H. van Engelen (com- merciël direkleur), burgemeester H. P. Everwijn, burgemeester J. D. de Kam, M. Schaefer (konstiTikteur), J. v. d. Bei'g (vorige eigenaar van de gx'ond), vertegenwoordigers van het architeklenbui'eau Meyeren-Greven en enkele verdere medewerkers van Van Engelen B.V. Belofte vervuld De heer G. W. v. Engelen noemde deze 24e januax-i een merkwaai'dige dag. Op deze dag had burgemeester Everwijn een belofte vervuld, die hij vorig jaar augustus nog niet had willen toezeggen. De heer Van En gelen dankte allen die hadden mee gewerkt de stax-t van deze hotel- bouw tot stand te bi'engen. Tevens sprak hij de hoop uit over ongeveer 2 jaar de vlag op het nieu we hotel te kunnen hijsen. Men ver wacht voor de bouw plm. 400 werk bare dagen nodig te hebben. In antwoord op de toespx-aak van dhr. v. Engelen deelde burgemeester Everwijn mede, dat hij vorig jaar augustus nog geen toezegging tot het slaan van de eerste paal had kunnen geven omdat men toen gemeentelijk nog niet helemaal rond was met het bedrijf Van Engelen. „Ik heb ge leerd in dergelijke situaties voor- Gcpolijst koper heeft gemak kelijker toegang dan ruw goud. Chesterfield WAT" UQT 01 bilt zichtig te zijn, maar toen de heer Van Engelen jr. drie weken geleden een hernieuwd verzoek tot mij richt te, kon ik ja zeggen, oindat ik wist dat de desbetreffende bouwvex-gun- ning was verleend", aldus de heer Everwijn. Andere inzichten De bui'gemeester deelde verder mede dat hij toch weieens met meer enthousiasme een paal geheid had dan ten aanzien van dit projekt. „Dat ligt niet aan het bedrijf Van Engelen, maar aan het feit dat ve len het de gemeente niet in dank zullen afnemen dat dit projekt aan de Hogeweg gebouwd mag worden". De heer Ever wijn merkte op dat de planologische inzichten nogal aan het veranderen zijn en dat thans waarschijnlijk niet zo'n gx'oot be- bouwingspei-centage zou worden op genomen als het bestemmingsplan Hogeweg nog moest worden vastge steld. De burgemeester wees op de nu heersende inzichten dat de ver stening van de mooie Westhoek wat te snel is gegaan en wat te intensief gebeurt. Een ï-eden waarom bij de vaststelling van volgende bestem mingsplannen zeker andei'e normen zullen gelden. „Hoe dan ook, u hebt een terrein gekocht, waarop reeds de bestem ming horeca rustte en uw plannen zijn overeenkomstig het toegestane bouwpercentage en er was derhalve voor b. en w. geen weigeringsgrond aanwezig", aldus de bui'gemeester. De heer Everwijn hoopte dat men in staat is het projekt zo mooi te ma ken als thans de pex'spektiefprent laat zien. „Ik hoop dat opnieuw overleg met het gemeentebestuur zal plaatsvin den als u een geschikte exploitatie vorm hebt gevonden en wy dan na een aantal jaren kunnen zeggen: Verwachting tot woensdagavond: Veel wind Veel bewolking en perioden met regen; krachtige tot hax*de wind, in de kustgebieden hai'de wind tot stoi'm Uit zuidwest; temperatui'en rond 9 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 5J gr. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 2 graden en voor donderdag een mar ge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 26 jan. Zon op 8.28, onder 17.17 Maan op 10.58, onder 0.25 27 jan. Zon op 8.27, onder 17.19 Maan op 11.24, onder 1.28 Eerste kwartier: 27 jan. (6.11) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 26 jan. 7.21 19.50 1.01 13.30 27 jan. 8.02 20.36 1.49 14.16 Doodtij: 29 jan. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 25-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in onze omgeving wordt het komende etmaal beheerst door een groot lagedrukgebied bo ven de Atlantische Oceaan. Rond deze depressie circuleren storingen, die in een brede en krachtige zuid west stroming via de Golf van Bis- caye en de Britse eilanden naar het noordoosten koersen. Een front, dat de scheiding vormt tussen zachte en vochtige lucht boven West-Europa en minder zachte en onstabiele lucht boven de oceaan, zal ons woensdag kunnen passex-en. De sli'oming bo ven onze omgeving blijft uit zuide lijke richtingen komen, zodat in het temperatuurverloop niet veel veran- dex'ing zal komen, wel zal er veel bewolking zijn en perioden met re- gen. De drukverschillen worden ge leidelijk groter zodat er veel wind zal zijn, aan de kust mogelijk eni ge tijd storax uit zuidoost tot zuid west. Advertentie U bent van harte welkom. „Het is een projekt dat goed is voor de Westhoek en qua bouw en voor zieningen past in de slruktuur van deze zo mooie gemeente". De burgemeester besloot met zijn felicitaties voor deze start en met de wens voor een voorspoedige bouw. Het thans aangevangen heiwerk wordt verricht door de Heigroep C.V. te Sliedrecht. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1