ECHTPAAR BOOTSMA NAM LEIDING OVER IN CAFETARIA ..DE FIJNPROEVER" Plattelandsvrouwen Middenschouwen kwamen bijeen Rattenbest rijding in Duiveland Solistenconcours Tweede koffieconcert Concertzaal Zierikzee GROOT EN KLEIN TONEEL TIJDENS GESLAAGDE UITVOERING VAN S.V.O.W.K. TE OUWERKERK GEMAKKELIJK SPAREN STREEKNIEUWS z.v.u. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag- 24 Januari 1977 Nr. 22036 NIEUWER KERK, 22-1. Het bekende café-cafetaria „De Fijnproever", in de Hoge Kerkstraat is dezer da gen in andere handen overgegaan. Dit feit is donder dagavond tijdens een druk bezochte receptie gevierd. Zowel uit het zakenleven en leve- langstelling groot. Kado's werden rancierskringen, als uil de klanten- aangedragen in allerlei vorm. Een kring en van familiezijde was de be- schat van bloemen, bloemstukken en manden sierde de zaak en maakte daarmee de stemming nog feestelij ker. Advertentie Vandaag denken aan morgeit Recht op het doel al': sUideren,Irouwen,houwen.reizen... li Goed spaarplan - elke maand een vast bedrag-maakt wensen snel bereikbaar. Dat kan automatisch van uw salaris of pensioen bij de NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE „Entree" Zoals vorige week reeds vermeld zijn de nieuwe eigenaars van deze zaak Will en Wim Bootsma. Na deze zo hartelijk entree zal het voor hen gemakkelijk zijn om het zo nodige vertrouwen van het publiek te win nen. Ze zullen van hun kant al het mogelijke doen om het de cliënten naar de zin - de smaak - te maken. Vragen inzake neerstorten Belgische „Mirage" Het Zeeuwse Statenlid W. Don heeft, gedeputeerde staten vragen gesteld n.a.v. het neerstorten van de Belgische „Mirage" in de Wester- schelde. Het statenlid herinnert aan een persbericht waarin stond dat het een groot geluk (mag) worden genoemd dat het vliegtuig is neer gestort in de Westerschelde, in die zin dat aan de linkerzijde van het wrak het fabrieksterrein van Dow Chemical ligt, terwijl aan de rechter zijde de kerncentrale van Borssele staat. Was het brandende vliegtuig „Van oud gebruik tot vers gebak" ELLEMEET, 22-1. Donderdagavond waren de plattelandsvrouwen van Midden-Schouwen bijeen in het „Durpsuus" te Ellemeet. De hoofd schotel van de avond was een cause rie door de heer P. G. Rotte te Zie- rikzee over „Van oud gebruik tot vers gebak", handelend over de ont wikkeling van gebakvormen en broodmodellen vanuit de folkloristi sche gebruiken in ons land. Spreker vertelde over de opgra vingen in India (Mohendjo Daro) en in het tweestromen rijk van Mesopo- thanië, hoe daar de Soemeriërs, als een hoog ontwikkeld kultureel volk woonden, nu 5000 jaar geleden. Reeds in die tijd was er een aanzet tot ontwikkeling van het ambacht, hoewel vrouwen het akkerwerk ver richtten en mannen en slaven, het huiswerk. Het brood, dat er toen reeds in verschillende modellen en vormen werd gemaakt - zij het van gestampt koren, en nog niet van tarwe - had naast een profane-, ook één Sacrale betekenis. Veel meer dan in onze moderne maatschappij, stond het brood in hoog aanzien. Geen 'wonder dat het veelvuldig in de reli gie, als ..magisch-brood" werd ge bruikt. Ook bij de eerste bewoners van Europa - zoals opgravingen aan de Zwitserse meren in 1936 aantoonden - bij de zgn. paal-woningen-neder- zettingen kende men aan het brood een sacrale betekenis toe: vanuit veèlvuldige bloedige offers, in de vorm van dieren- of zelfs mensen offers, werd het brood gebruikt ter afbeelding van de aanvankelijke na tuurlijke offeranden. „Heiligen broden" Geen wonder dat onze verre voor ouders in allerlei gebruiken, bij vele offergewoonten broodoffers brach ten in de wegge-vorm, of ook in de meer speciale „luxe" samenstelling gemaakt van roggemeel, honing en .melk, en dat in velerlei modellen. Aan talrijke van deze modellen hechtte men meer dan gewone krachten en zo ontstonden allerlei heiligenbroden, ontwikkeld vanuit puur heidense gewoonten, „gekers tend" in de vroom-christelijke sfeer van middeleeuwse kloosterbakkerij - en en aannemelijk gemaakt in de vroeg-christelijke beschaving. Zo kennen we dan ook nu nog St.- Maarten-brood, St.-Agatha-brood, St. Hedwig-zool-gebak, „Huubkes" of het brood van St. Hubertus, om nog maar niet te reppen van de vele ar tikelen die rond de verjaardag van St. Nikolaas ontwikkeld zijn. Typisch voorbeeld hiervan is ook de germaanse „voorjaarsommegan gen," als een soort vruchtbaarheids ritus, die in later eeuwen gemeta- mofoseerd werd in de palmpaasop- tochten, waarbij het heidense bijge loof vermengd werd, met de intocht van Jezus in Jeruzalem, gezeten op een ezelin. Ook op de geboortedag, verjaardag kende men oudtijds veel gebruiken, die thans nog maar nauwelijks meer bekend zijn. Zoals het gebruik van de Overijselse „naobers" die een groot „geboortebrood" in de kraam kamer binnenbrengen, of zoals oud tijds in Leiden waar men-een soort offerbrood in de kraamkamer legde „kinderman-stuk" of in Hoorn vyaar men nu nog de „Hoornse broeders" kan kopen, die eveneens te zien is als een origineel geboortegebak. Ten ontzent kent men in Vlaónderen nog de „krensjes", en op Schouwen de „stokbeschuit". Na de interessante causerie, be-, sloot de heer Rotte de avond met een demonstratie van (huishoudelijk) ge bakken stokbeschuit, waarvoor ui teraard van de zijde der dames zeer veel belangstelling was, alsmede voor de kollektie folkloristische broodsoorten die op showtafels te bekijken was. Echtpaar Bootsmade nieuwe eige naars van „De Fijnproever". Vanaf heden is de zaak niet op dinsdag, maar op maandag, gesloten. Verder heel de week geopend. uit de koers geraakt en op één van de twee installaties neergestort dan was de ramp niet te overzien ge weest. Het statenlid heeft aan ged. staten de volgende vragen voorgelegd: 1. Behoort de Westerschelde tot de zogenaamde aanvliegroutes voor militaire vliegtuigen en mogen daar bepaalde oefeningen worden uitgevoerd? 2. Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, bent u bereid hierover contact op te nemen, ten einde dit gebied in de toekomst hiervan te vrijwaren? 3>. Indien de eerste vraag ontken nend wordt beantwoord, welke maatregelen kunnen dan worden genomen om oefenvluchten lei- plaatse in de toekomst onmoge lijk te maken? Studiedag groei en produkfie van de gewassen De Federatie van verenigingen voor bedrijfsvoorlichting Schouwen- Duiveland, Tholen en St. Philips- land, Noord-Beveland. .Walcheren en Oost en West Zuid-Beveland or ganiseren op vrijdag 28 januari a.s. in De Vroone te Kapelle een studie dag over „groei en produktie van de gewassen". ZIERIKZEE Lezing over kooi- en volièrevogels voor „Zang en Kleur" Op donderdagavond 27 januari a.s. zal door de heer J. van Himbergen in de bovenzaal van het „Huis van Nassau" voor de vogelvereniging „Zang en Kleur" een lezing worden gehouden over de voeding van kooi en volièrevogels. In vogelhouders- kringen is de heer Van Himbergen vooral bekend als schrijver van boe ken en van publikaties in vogel blaadjes. De bezoekers van deze avond zullen zowel schriftelijk als mondeling vragen kunnen stellen. Deze bijzondere avond wordt door „Zang en Kleur" georganiseerd met medewerking van de overige vogel verenigingen op Schouwen-Duive- land. Alle vogelliefhebbers en belang stellenden zijn donderdagavond van harte welkom op deze (gratis) voor lichtingsavond. Feestavond V.D.H. Op vrijdag 29 januari a.s. wordt in ,,'t Duyvelants Koffyhuys" een feestavond gehouden voor de Ver eniging van Duitse Herdershonden. Voor tijd zie agenda. v Vernieling Zaterdagavond probeerden de ge broeders G. en T. V. de straatlan taarn op het Kerkhof Z.Z. uit te trappen, waardoor enige vernieling werd aangericht. WESTERSCHOUWEN Ouderenreis Op initiatief van de leiding van de bejaardensociëteit van Rcnésse wordt van 27 augustus tol 3 sep tember een vakantieweek voor 65- plus'sers georganiseerd. Het wordt een geheel verzorgde week in een hotel te Lunteren. De kosten zijn f 395,per persoon, heen en terug reis per bus inbegrepen. Ook enkele exkursies zijn bij.de prijs in begre pen. Opgave is mogelijk voor alle ouderen (65-plussers). waarbij inwo ners van de Westhoek van Schou wen voorrang hebben. De vakantie week kan doorgaan als er 40 opga ven zijn. De helft van dit aantal is reeds geboekt. Voor nadere inlich tingen en opgave kan men terecht bij mevrouw v. d. Houten, Laone 13, Renesse. Telefoon (01116) 1313. Spoedige opgave is gewenst omdat de vakantieweek alleen bij voldoen de opgaven definitief wordt. B u'RGH HAAMSTEDE Jaarvergadering „Pomona" Op dinsdag 1 februari zal door de vereniging van oud-leerlingen van de tuinbouwschool „Pomona" in ho tel Bom te Haamstede haar jaarver gadering worden gehouden. Naast de gebruikelijke agenda punten zal door de heer F. Jansen voorzitter van de vogel- en natuur- wacht Schouwen-Duiveland een in leiding worden gehouden over het onderwerp „Natuur- en Vogelwacht in verband met de natuurbescher ming in de Westhoek". Verder zullen er mededelingen worden gedaan over de in juni te houden driedaagse reis naar Londen en een ééndaagse exkursie. Bij de bestuursverkiezing is het periodiek aftredende lid de heer J. A. Dalebout weer herkiesbaar. DUIVELAND Overdracht nieuwe brandweerauto De officiële overdracht van de nieuwe brandweerauto van de ge meente Duiveland aan het bx%and- weerkorps zal op zaterdagmorgen 29 januari aanstaande plaatsvinden. Daartoe komt men bijeen in de zaal van cafetaria „Neffen d'Eule" te Oosterland. OUWERKERK Vijftigjarig huwelijksfeest Op 19 januari jl. heeft het echt paar A. M. Bakker-P. Baker-Kuyper het vijftigjarig huwelijksfeest ge vierd. Gedurende deze dag en ook tijdens de receptie op zaterdag 22 januari was het een druk komen en gaan van vele felicitanten. Vóór zijn pensionering was de heer Bakker werkzaam in de landbouw en daar na nog 20 jaar brievenbesteller PTT. Bevestiging ambtsdragers Ned. Herv. Gemeente De godsdienstoefening op zondag 23 januari o.l.v. ds. Assendorp stond in het teken van de bevestiging van mevrouw L. M. van Oeveren- Straayer in het ambt van oudei'ling en mej. K. G. Kuin en de heer J. Vermeulen in dat van diaken. Na de bevestiging feliciteerde ds. Assen dorp de nieuwe kerkeraadsleden, die vervolgens de voor hen bestemde zitplaatsen innamen. NIEUWERKERK Kindercrèche Geref. Kerk Dezer dagen is men begonnen om de plannen te maken om tijdens ie dere zondagmorgen als het kerk dienst is kinderoppas te organise ren. Inmiddels is een aantal dames en meisjes benaderd en spontaan is dit op zondag jl. van start gegaan. Zo kunnen dus iedere zondag-och tend, tijdens de morgendienst ouders hun kinderen, onder goede leiding in het gebouw naast de kerk hun klei ne kinderen achterlaten. Alleen op zondag 30 januari a.s. zal er ook tijdens de dovendienst van 3 uur crèche worden gehouden. Gereformeerde kerk Vorige week slaagde aan de Theo logische Hogeschool der Geref. Kerken te Kampen, kand. P. J. Moet, te Bruinisse voor het kandidaats examen theologie. Gelijk bekend verricht kand. Moet reeds geruime tijd hulpdiensten in de Gerefor meerde Kerken van Bruinisse en Nieuwerkerk/Oosterland. OOSTERLAND Aanrijding Vrijdag jl. omstreeks 17.45 uur ontstond een aanrijding op Rijks weg 18 op de kruising met de Plat te Capelledijk. Een vierwielige vrachtauto, bestuurd door J. K. B. te NIEUWERKERK, 22-1. In alle kernen van de gemeente Duiveland is dezer dagen veel werk gemaakt van de nodige rattenbestrijding. 'De dienst gemeentewerken hebben hun medewerkers een grootscheepse aktie laten uitvoeren. Het rattenbe- strijdingsmiddel, klaargemaakt door de reinigingsdienst Schouwen-Dui veland is aan alle bekende adressen uitgereikt. In de polder is dit door het Water schap gedaan en hebben alle bewo ners een hoeveelheid van dit verdel gingsmiddel ontvangen. Wellicht dat door deze aktie weer heel wat onge dierte gaat verdwijnen. Oosterland en eigendom van de Melkunie te Woerden kwam vanaf de Platte Capelledijk en wilde Rijksweg 18 recht oversteken. De vrachtauto stond stil en trok ver volgens weer op, waarna een aan rijding ontstond met een personen auto komende uit de richting Rot terdam en bestuurd door I. D. E. E. E. B. uit Hamm (D.). De personen auto werd aan de rechterzijde be schadigd. De vrachtauto liep schade op aan de linkerkoplamp en aan de bumper. BRUINISSE Vergadering Philatelica De postzegelvereniging Philatelica afdeling Bruinisse houdt dinsdag 1 februari weer vergadering/ruilavond in het Nederlands Hervormd Ver enigingsgebouw aan de Deestraat. Voor de juniorleden van zeven tot acht uur en daarna voor de senior leden. Er zullen deze avond weer nieuwe boekjes zijn voor ruilen en o:ok er weer een handelaar. (Vervolg van pag. 1) W. Kooman, alt-sax, 65'/2 punten, Crescendo; Marcia Eekman, alt-sax, 59 punten, Kunst en Eer; J. M. van Almkerk en L. van Nieuwenhuize, clarinet, 64 punten, N. en U.; H. Grootjans, K. de Keyzer, C. Struik en C. J. van Geesbergen, trom, 63 punten, Kunst en Eer; L. J. v. d. Weyde, trombone, 62Va punten, Cres cendo. Ie afdeling: L. Raamsdonk, so praan sax, 64Va punten, Crescendo; P. L. Quist, tuba, 64 punten, Cres- csendo; L. Raamsdonk, W. Kooman en M. L. v. d. Weyde-Smits sax, 66V2 punten, Crescendo. Afdeling UitmuntendheidW. Schot, alt sax, 64 punten, Kunst en Eer; H. A. M. Koper, bariton 62 pun ten, Luctor et Emergo; J. Loubert fagot, P. Duson en C. v. d. Berge, klarinet, 64 punten, Kunst en Eer. Ere-afdeling: S. Duinhouwer, eu phonium, 66V2 punten, N. en U. Vaandelafdeling: A. de Looft', ba riton, 76l/a punten, Kunst en Eer. Aan het slot van deze middag werd eén dankwoord uitgesproken tot mevrouw H. de Regt-de Rijke, die de begeleiding voor haar reke ning nam. Eveneens tot mevrouw E. Hondius-Pissevelt en de heer M. Swenne, die ook hun medewerking bij de begeleiding verleenden. Op voortfeffelijke wijze wei'd er bege leid, wat naast de gebruikelijke pre sentaties ook een warm applaus op leverde. Ook de heer Van Wallenburg, die als jurylid optrad, werd hartelijk toegesproken. RECHTSZAKEN Eis één jaar voor poging' tot doodslag MIDDELBURG, 22-1. Omdat hij geen veirkering mocht hebben met dé 13-jarige Josien besloot de vriend van het meisje haar vader uit de weg te ruimen. Hij knipte 14 oktober van het vorige jaar de remleidingen van de auto van zijn aanstaande schoonvader door. Deze ontdekte het euvel vrij snel en wist het er zonder ongelukken af te bx-engen. Tegen de dader, de 19-jarige op perman-straatmaker M. C. G. uit Bruinisse eiste de officier van justi tie in Middelbux-g vrijdag twaalf maanden gevangenisstraf waarvan vier voorwaardelijk met een proef tijd van di'ie jaai*. Dc uitspraak is bepaald op 4 februari. GRAVE. Twee inwoners van Cuyk zijn om hel leven gekomen toen hun auto op de weg Grave-Cuyk fx-ontaal legen een tegemoetkomende wagen botste. De auto waax-in de slachtof- fers zaten, was van de weg geraakt, tegen een paal gebotst en vervolgens op de weghelft voor het tegemoetko mend verkeer beland. MARKTBERICHTEN Veemarkt Leiden LEIDEN, 24-1. Totaalaanvoer 1688 dieren, waaronder 1230 slachtrunde- ren en 458 schapen en lammeren. Prijzen per kg: Stieren le f 7,20- f 7,65, 2e f 6,60-f 7,10; vaarzen le f 6,80-f 7,45, 2e f 6,30-f 6,70; koeien le i' 6,20-f 7,20, 2e f 5,25-f 5,95, 3e f 4.75-f 5,15; worstkoeien f 4,20- f 5,00. Prijzen per stuk: Schapen f 175- f 215 en lammeren f 170-f 240. Overzicht: slachtrundei-en: aan voer redelijk, handel vlot en prijzen iets stijver, koeien stabiel; schapen en lammei-en: aanvoer matig, handel redelijk en prijzen iets hoger. In de serie koffie-concei-ten, wel ke ook dit jaar weer woi'den geor- ganiseex-d door de ZVU, trad als tweede in de reeks zondagmiddag jl. op het vermaai-de Danzi-kwintet, in gewijzigde samenstelling: hoboïst Jan Spronk moest zaterdag jl. plot seling wegens ziekte afzeggen, doch Rob Visser (hoboïst in het Concert gebouw-orkest) was bereid in te springen, waarvoor alle respect! Het programma diende volledig te wor den herzien. Fluitist Frans Vester (die het programma op prettige wij ze aan elkaar praatte), hoboïst Rob Visser, klarinettist Piet Honingh, fa- gottist Bi'ian Pollard en hoornist Adriaan van Woudenberg, brachten werken ten gehore van Danzi (kwin- test opus 56 no. 3), Stamitz (een kwartet) en Francaix (kwintet). Reeds in het eerste werk werd iedere gedachte aan een „ad-hoc" ensemble en alle daarmee samen hangende problemen uitgebannen. De hoboïst - beschikkend over een buitengewoon fraaie toon - voegde zich als rasmuzikant in het ensem ble. De kwaliteiten van het Danzi- kwnitet zijn alom bekend: het ware uilen naar Athene dragen deze mu sici uitgebx-eid lof toe te zwaaien op deze plaats. De animo waarmee Fx-ancaix' kwintet werd gebracht (hoornist!), bx*acht het in groten getale opgeko men (deels zeer jeugdige) publiek tot een staande ovatie. Al met al een zeer geslaagd concert. Ad Inter. OUWERKERK, 21-1. Vrijdagavond jl. hield de sport vereniging „Ouwerkerk" in het Dorpshuis de jaar lijkse uitvoering voor leden en donateurs. De voorzitter de heer P. C. Dale bout sprak een welkomswoord tot de vele aanwezigen. In zijn toe spraak deed de heer Dalebout een beroep op de ouders hun kinderen niet te straffen door hen thuis te houden van sportwedstrijden of -trainingen, omdat de vereniging daardoor in de eerste plaats gedu peerd wordt. Verdep wees de vooi'zitter erop dat het bij de korfbalklubs niet in eerste instantie om de prestaties, maar in hoofdzaak om het spelple- zier gaat. Spreker zei teleurgesteld te zijn. over de situatie bij het voet balteam van de senioren. Er zal een grotere inzet aan de dag gelegd moe ten worden om een verdienstelijke eindplaats in de kom'petiitie te beha len. Dankwoorden sprak de heer Dalebout tot de autobezitters, die bereid waren medewerking te ver lenen bij het vervoer van de jeugd- spoi'tei's. Tot slot deelde hjj mede dat tij dens de komende zomer weer een bazar en rommelmarkt georgani seerd zullen worden. Onder regie van de heer Joh. Ber- revoets, hoofd der basisschool, trad het jeugdtoneel op met „De piinses op de erwt". Het alom bekende sprookje werd in een vlotte, mo derne versie op de planken gezet. De jónge akteurs en aktrices beleef den zelf duidelijk plezier aan de op voering. Na afloop mochten de jeugdige spelers een fruitbakje in ontvangst nemen. Groot toneel Het groot toneel bestond dit keer uit een eenakter, getiteld „Een meis je uit Zeist" van A. Viruly, onder regie vatt de heer P. v. d. "Werf. Het op de luchtvaart geïnspireerde stukje was aaxdig van inhoud, maar had wat vaardiger gebracht kunnen, worden. Getracht weid een soort droomsituatie op het publiek over te brengen door middel van een lichtschakering en een dekoi-wissè- ling. De eenakter werd opgevoerd door de dames Rina Mens. Cora Kenters en Ali Pankow en door de heren Jan Koppex-t, Eugène Totté en Daaf v. d. Werf. Ook voor deze spe lers was er een dankwoord en een attentie uit handen van de voorzit ter.- Met een gezellige bal-na tot in de kleine uurtjes werd deze jaarlijkse uitvoering besloten. De verloting die in de pauze was gehouden, bracht een welkome ondersteuning voor de kas. (Adv.) Nieuws uit binnen- en bui tenland in een notedop. Dat kombineren met t.v.-jour- naals. Een oplossing voor mensen met weinig tijd. De ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE komt er afin tegemoet en brengt na tuurlijk alle streeknieuws. Een abonnement baal je er altijd uit!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3