X T ju [i] x opruiming bij intermeubei deurloo JU 79,- 79,- 139,. 98,- 295,- BLIK DOOR HET WERELD De geest van Helsinki bloeit niet in het oosten Heel koud in Amerika De ekonomie in de V.S. Engelse prins schiet uit Het Australische treinongeluk Premier van Joegoslavië verongelukt Meer vrouwen aan de drank Carter op televisie Fiskale reiskostenregeling verruimd eetkamers 50% korting mimisets r8^ Ju fauteuils 50% korting mimisets salontafels ZIERlkZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag' 20 januari 1977 Nr. 22034 7 Wat in Tsjecho Slowakije de toneel schrijver Pavel Koliout en anderen le verdragen krijgen is naar OoSt- europese begrippen niets buitenge woons, maar het is wel een opmer kelijke illustratie hoe in dit deel van de wereld het slotprotocol van, de conferentie van Helsinki wordt ge ïnterpreteerd. Pavel Rollout is een der prominentste ondertekenaars van een document - Charta '77 genoemd - waarin zij op hun regering een be roep doen de burgers de rechten te geven die niet alleen volgen Helsin ki hun deel zijn, maar die trouwens ook in de grondwet worden gegaran deerd. Het gevolg voor Kohout is ge weest dat hij zijn telefoon kwijt raakte en dat hij zijn huis uit moet. Hij en andere ondertekenaars van de Charta worden om de haverklap bij de politie ontboden voor verhoren en af en toe is er bij hen een huiszoe king. Van een regelrechte misdaad worden de heren niet beschuldigd maar er is kennelijk een intense campagne aan de gang om hen het leven zo zuur te maken dat ze of hun mond houden of naar het westen vertrekken. Een volgende stap zou eventueel kunnen zijn de naar de Russische methode ter genezing van hun geestesziekte op te bergen in een psychiatrische inrichting. De geestes ziekte is in dit geval kennelijk dal ze wensen dat de regering doet wat ze belooft. In het Tsjechische geval is natuur lijk de angst van de regeerders wel te begrijpen: Kohout en de andere Charta-ondertekenaars sluiten zich regelrecht aan bij wat in de befaam de „Praagse lente" van Dubcek de officiële lijn gevonden was tot de troepen van het Warschaupakt er een eind aan maakten: het communisme met een menselijk gezicht. Als zo danig wordt hel bijvoorbeeld opgeval door het blad van de Italiaanse C.P. die sinds de val van Dubcek over hoop ligt met diens opvolger. Maar in Moskou heeft men het niet zo erg op dit soort vernieuwers. Dat ze in Italië zijn is nog tot daar aan toe maar in eigen machtsbereik houdt men er de orthodoxe tucht liever in. En ook de Russen volgen het recept dat ze desnoods hun dissidenten graag naar het westen laten gaan, wat alleen maar zin heeft als er eni germate zekerheid bestaan kan dat hun slem dan niet meer in de Sow- jel-Unie wordt gehoord. Dit is dan juist weer een van de dingen die van westelijke zijde doorgedrukt zijn - zo goed als het ging - dat een vrij verkeer van ideeën mogelijk moest zijn over de scheiding s gr ens tussen hel westen en het Russische machts gebied. Maar in de praktijk komt er niet zoveel van terecht. De Tjechen schijnen in dit opzicht trouwens nog benauwder dan de Russen, want het afnemen van de telefoon lijkt alleen maar gedaan om de contacten tussen de Charta-mensen en het westen zo moeilijk mogelijk te maken. Vrijheid nog meer beknot Dit ingaan tegen de geest van Hel sinki is des te vreemder omdat het uist de Russen zijn ge-weest die zoveel druk hebben uitgeoefend om deze conferentie le houden. En als men het ynin of meer het land uitsturen van enkele Russische dissidenten en deze Tsjechische affaire alleen maar had, dan zou men nog kunnen den ken aan een zeker toeval. Maar in Polen bijvoorbeeld is iets vergelijk baars aan de gang: premier Jarosze- wicz geeft zich voor „een handvol mensen die vijandig slaan tegenover het socialisme en die op Polen spu gen" de moeite hen fervent aan te vallen - men zou zo zeggen dat het dan zeker niet om een handvol kan gaan. Hier zijn het de leden van een comité dal in een manifest en an derszins opkomt voor een aantal ar beiders dat het nog moet bezuren dat ze vorig jaar actief zijn geweest bij de wijdverbreide protesten tegen het verhogen van de voedselprijzen. De actie van die arbeiders heeft overi gens wel enig resultaat gehad, maar dat ze zich gedwongen voelt, daar voor heeft de overheid intussen wel wraak genomen. En eveneens regel recht tegen de geest van Helsinki - en bovendien van het viermogendhe- denakkoord over die siad is wat er in Berlijn gebeurt. Daar heeft de D.D.R. voor de poorten van de West- duitse vertegenwoordiging een poli- tiekontrole ingesteld die het de eigen burgers moeilijk moet maken daar inlichtingen in te winnen. Bovendien is in hel reizen tussen de twee Duits- landen weer wat meer belemmering gebracht, ook binnen Berlijn zelf. Het zijn allemaal tamelijk onver kwikkelijke zaken. De vraag rijst hierbij of een regime dat zich volko men zeker voelt en ook gedragen door de overgrote meerderheid van de bevolking zulke maatregelen no dig zou hebben. Zeker wat Tsjecho- slowakije, Polen en de D.D.R. betreft kan men hierop wel met nee ant woorden. Maar al zijn het dan uitin gen van zwakte, die ongetwijfeld de volkomen redelijk protesterende Tsjechen bijvoorbeeld niet hun pro test zal laten vergeten, voorlopig is de al beperkte vrijheid voor de mas sa nog een beetje meer beknot. HARRISBURG. 19-1. De gouver neur van de Amerikaanse staat Pennsylvania, Milton Shapp, heeft de noodtoestand afgekondigd voor hel zuidwesten 'van zijn staat. Het gebied is in de greep van de streng ste winter sinds zestig jaar. De gouverneur kwam tot zijn be sluit, omdat de vraag naar gas zo gestegen is, dat er een tekort aan gas dreigt te ontstaan. In de buurstaat Ohio werden meer dan 33.000 arbeiders naar huis gestuurd, omdat de verwarmingen in de fabrieken niet werkten. De krachtcentrales geven voorrang "aan de verwarming van de woonhuizen. Ook scholen waren gesloten. De ri vier de Ohio was maandag voor de eerste keer in de geschiedenis hele maal dichtgevroren. Ook de grote meren en de Mississippi waren met een laag ijs bedekt. WASHINGTON, 19-1. De econo mie van de Verenigde Staten heeft zich vorig jaar goed hersteld van de inzinking in 1975. Het reële bruto na tionaal produkt (de marktwaarde van alle goederen en diensten bij el kaar geteld) nam na correctie voor seizoensfactoren toe met 6,2 procent na een daling van 1,8 procent in 1975. Dat heeft het Amerikaanse ministe rie van economische zaken dinsdag meegedeeld. LONDEN, 19-1. Prins Philip van Engeland heeft in een interview in het tijdschrift „Director" gezegd dal Groot-Brittannië „praktisch uit de rangen der grote mogendheden ge treden is" en op weg is zich te scha ren onder de landen van de derde wereld. De echtgenoot van de koningin vergelijkt de ekonornische krisis in zijn land met een huis waarin ter mieten zijn binnengedrongen: „Je weet niet wanneer het ogenblik daar is, maar het huis wordt beetje bij beetje onbewoonbaar". De prins bereed opnieuw zijn stokpaardje van de staat in de rol van voorzienigheid die in alle be hoeften van de burger voorziet, wat, volgens hem, in strijd is met de Britse aard. „Men moet het partikuliere be drijfsleven de ruimte geven. Dit is in staat even goed voor de burger te zorgen als de staat", zei hij. SYDNEY, 19-1. De definitieve ba lans van de spoorwegramp in Syd ney is door de politie gesteld op 80 doden en ongeveer negentig gewon den. Woensdag werd het laatste slachtoffer uit de wrakstukken ge haald. Aangezien een aantal gewonden in levensgevaar verkeert houdt men er rekening mee dat het aantal do den nog zal stijgen. Bij het ongeluk zijn 43 mannen, 36 vrouwen en een meisje omgekomen. BELGRADO, 19-1. De Joegosla vische premier Djemal Bijedic is samen met zeven anderen omgeko men toen het straalvliegtuigje waar in zij zaten neerstortte in een zware sneeuwstorm. Het ongeluk deed zich voor in bergachtig gebied in de buurt van Kresevo, Midden-Joegoslavië. Behalve de premier zijn omgeko men diens vrouw, die drie beman ningsleden, van het toestel, en drie leden van Bijedics staf. Het vliegtuig, van het type Lear- Jet, was van Belgrado's militaire luchthaven Batajnica op weg naar Sarajevo, 40 kilometer ten oosten van Kresevo. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Het Nederlands Pen Centrum, ongeveer 300 Nederlandse schrijvers vertegenwoordigd, heeft de betreffende overheidsinstanties in Tsjecho-Slowakije een brief ge stuurd. ARNHEM. Het bestuur van het nationale park de Hoge Veluwe heeft in het jachtslot Sint Hubertus op de Veluwe van automobielimporteur Nefkens uit Utrecht een cheque ge kregen waarmee de aanleg van 10.000 meter fietspad kan worden bekostigd, waarmee het totaal op 42 kilometer komt. UTRECHT. Voor het 48 man tel lende personeel van de afdeling me dische apparatuur van het Biltho- vense bedrijf Gould-Godart, zal woensdag 19 januari bij het arbeids- bux-eau een collectieve ontslagaan- vx-age worden aangemeld. DEN HAAG. Het tweede kamerlid mevr. Smit-Kroes (V.V.D.) vindt dat minister Westerterp (verkeer en wa terstaat) meer geld beschikbaar moet stellen voor het openbaar vei-voer.' DEN HAAG. De Rolls-Royce fa brieken in Engeland ondex*zoeken in hoevei're het mogelijk zou zijn gas turbine-motoren, die op het ogenblik geleverd worden voor oorlogsbodems van divex-se landen, te gebruiken voor koopvaardijschepen. UTRECHT. Het ministerie van economische zaken gaat bekijken of er voor de negentig werknemers van De Vries Robbé in Goxinchem niet een andere oplossing kan wor den gevonden dan ontslag. AMSTERDAM. De douane op Schiphol heeft een jeugdige Amster dammer aangehouden wegens bezit van twee kilo heroïne. De vex-dachte, het 21-jaiige fotomodel Laurens S. werd gepakt nadat hij zondag uit Bangkok op de luchthaven was aan gekomen. De hei'oïne was veiboi'gen in de dubbele bodem van zijn koffer. DEN HAAG. De uitzetting van het Poolse studenlenechtpaar Thomaz en Lydia Klarechi is opgeschort. Dit heeft een woordvoerder van het mi nisterie van justitie maandagmorgen meegedeeld. DEN HAAG. De regering wil on gehuwde vrouwen niet voor ze 65 jaar zijn een A.O.W.-uitkeiing geven. Ook wil ze niet. dat er een afzonder lijke uitkeringsi'egeling voor de bij standswet komt die het mogelijk maakt dat oudere ongehuwde vrou wen voor hun 65ste stoppen met werken. ROTTERDAM. Bij het chemische bedrijf Cyanamid in Rotterdam is door het merendeel van het aanwe zige produkliepersoneel, ongeveer 70 man, een uur gestaakt. Deze niet door de industriebonden uitgeroepen actie was bedoeld om te prolestei-en tegen het lange uitblijven van de C.A.O.-besprekingen. DEN HAAG. De drie grootste par tijen in de tweede kamer, P.v.d.A., K.V.P. en V.V.D.vinden dat de on- dei-zoeken naar belastingfraude wel erg lang gaan dui-en. VLAARDINGEN. De politie in Vlaardingen heeft negen jongelui van rond de twintig jaar aangehouden, die zich de afgelopen maanden heb ben schuldig gemaakt aan bijna 90 inbraken en diefstallen in het wes ten van het land. Daarbij werd voor zover tot nu toe bekend, voor meer dan f 100.000 aan geld en goederen buitgemaakt. UTRECHT, 19-1. Het aantal vrou wen dat „gebonden" i-aakl aan alco hol, neemt toe. Dit constaleex-t het blad „Maatschappelijke Gezond heidszorg'' (M.G.Z.) van 't nationaal centrum voor ki-uiswerk. Het meldt, dat er in Nedexdand volgens een re cente schatting 96.000 mannen en 24.000 vx-ouw dennate aan alcohol zijn verslaafd, dat zij zich maat schappelijk niet kunnen handhaven. Daarnaast drinken naar schatting 56.000 mannen en 14.000 vrouwen zo, dat hun gezondheid ernstig wordt geschaad en dat zij moeilijkheden krijgen met hun omgeving. HILVERSUM, 19-1. De direkte reportage van de inauguratie van Jimmy Carter als president van de Vex-enigde Staten, wordt donderdag verplaatst naar Nederland 2. De plechtigheid is te zien van 18.00 tot 18.45 uur in een extra uitzending van de NOS-rubriek Panoramiek. Wat biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 21 JANUARI NED. I: Het amusementsprogram ma Vriendelijk welkom bij Barend luidt om zeven uur het NCRV-pro- gramma in. Presentator Barend Ba- rendse heeft zijn keus laten vallen op Willy Alberti, Frank en Mirella, Willeke Alberty, Bill Brooker's Jug- Band en de fanfare Oefening Baart Kunst. Na dit muzikaal allerlei is de buis voor de Mini-voetbalshow. Bin nen de krijtlijnen verschijnen Noord-Nederland en Rotterdam Ahoy. Vervolgens een aflevering van de Franse serie Vluchtroute. Een zekere Guillaume krijgt de op dracht een weg uit te stippelen waarlangs geallieerde piloten naar Engeland terug kunnen. Maar de man ivordt door de Gestapo gearres teerd. Na verloop van tijd ontsnapt hij echter en weet hij de weg vrij te maken waarlangs 150 piloten naar Engeland kunnen. Het journaal wordt gevolgd door hel wekelijks interview met de minister-president. In de rubriek Open Boek een ge sprek met de schrijver Theun de Vries in verband met diens roman De Vrouweneter. In dit boek houdt De Vries zich met de schrijver Guy de Maupassant bezig. De NCRV gaal eruit met een muzikale medi tatie in de Oude Kerk te Delft, waaraan wordt meegewerkt door enkele koren uit o.a. Gorinchem, Oud-Beijerland en Meerkerk. Om streeks kwart voor elf neemt hel IKON bezit van de buis voor hel derde deel van de serie Ambon door de eeuwen heen. NED. 11: Vanaf kwart over negen handelt bij de TROS Alles over lief de. Onder deze titel worden name lijk vier eenakters van de Weense schrijver Arthur Schnitzler geloond. Eenakters die de liefde lonen in ver schillende gedaantes, zoals de emo tie, de ontrouw en de leugen. Aan Alles over liefde wordt meegewerkt door o.a. Paul Steenbergen, Ina van Faassen, Dolf de Vries, Johan de Meester en Agaath Meulenbroek. Voordat Alles over de liefde begint, kan men zich desgewenst op de hoogte stellen van de verdere lotge vallen in de serie De Jordaches. Af- HILVERSUM. In het A.V.R.O.-pro- grarnma „Jonge mensen op het con certpodium", dal zondag 23 januari levering 15 laat zien dat Julies zoon Bill en Rudy elkaar helemaal niet mogen, hetgeen spanningen tot ge volg heeft. En alsof de problemen al niet groot genoeg zijn, laat Falconet- li blijken dat hij zich wil wreken op Rudy en zijn familieleden. De voor avond besteedt de TROS aan een tweetal korte programma's. Voor de jeugd eerst een nieuw avontuur van het ondeugende kuiken Calimero. Daarna het muzikale disco circus. VRIJDAG 21 JANUARI NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 1S.45 De berebool; 18.55 Nieuws; 10.05 Vriendelijk xvel- kom bij Barend; 19.55 Minivoetbal show; 21.05 Vluchtroute; 21.35 Jour naal; 21.50 Praten met de minister president; 22.00 Een liefde in Parijs; 22.35 Muzikale meditatie; 22.50 Am- bon door de eeuwen; 23.15 Journaal. NED. II: 18.45 Informatie Span jaarden; 18.55 Nieuws; 19.05 Calime ro; 19.18 Disco circus; 20.00 Jour naal; 20.25 De Jordaches; 21.15 Alles over liefde; 22.35 Aktua TV; 23.25 Journaal. ZATERDAG 22 JANUARI NED. I: In de vooravond een klein uur popmuziek in het pro gramma Wonderland. De ontdek kingsreis langs de onbekende paden van de popmuziek brengt de kijker ditmaal de Amerikaanse soulzanger Marvin Gaye. Informatie in een luchtige verpakking. Dat is de show van Sonja Barend. Te gast bij Sonja is vanavond prof. Lou de Jong, di- rekteur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdokumentalie. De historicus heeft zelf een belangrijk aandeel mogen leveren aan de samenstelling van dit programma. Dit leidt ö.m. lot het optreden van de beroemde goo chelaar Borra, kabarelière Jaspan- na de Jong, pianist Polo de Haas en- de zangeres Esther Ofarim. Na het journaal een nieuwe kunstrubriek van de VARA, getiteld Duizend schoon. Een kunstzinnig getint programma dat de kijkers wil infor meren over kunst en ander moois. Duizendschoon volgt in de eerste af levering een Friese familie bij hel bezoek aan verschillende kulturele evenementen. Ook op hel VARA- menu staal het programma Hoe be staat het. Opnieuw dus een reeks voorbeelden van Nederland op zijn op Ned. I wordt uitgezonden, treedt de 15-jarige Bulgaarse violist Kon- stantin Stoianov op. smalst. De kroniekschrijver Simon Carmiggelt rondt hel programma af met hel verhaal Retourtje uit de bundel Ze doen maar. Ook hel mid dagprogramma wordt door de VA RA verzorgd, met het vermakelijke kleuterprogramma De film van Ome Willem. Tips voor doe-het-zelvers worden gegeven in de rubriek O gaal dat zo. Jeanne van Munster is er ook weer met de rubriek Familie portret. NED. II: De schaatsliefhebbers beleven een uitstekend weekeinde. De NOS besteedt zeer uitvoerig aan dacht aan de Europese kampioen schappen hardrijden op de schaats voor heren, die vandaag en morgen in Noorwegen worden gehouden. Tussen twee uur en half zes xvorden rechtstreeks beelden geloond van de xoedslryden op de 500 en 5000 meter. Het avondprogramma van de NCRV begint met Bolke de Beer en vervol gens de scholierenkwis Tweekamp. Eddy Becker meldt zich na het jour naal met het spelprogramma Kwis tig met muziek. Een luchtig, muzi kaal getint programma- met als gas ten het duo Big Mouth and Little Eve, "tde zanger Albert West en de zangeres Lia Velasco. In hep tweede deel van de serie Sam, blijkt oom George, die gestorven is, door vrij wel iedereen node gemist te worden. Over Sam zelf valt. te melden dat hij zich zorgen maakt over zijn car rière en ook over zijn huwelijk. Voor aktualiteiten zorgen de man nen van Hier en Nu. Dezelfde ru briek komt, in samenwerking met Studio Sport, met de beelden van belangrijke sportgebeurtenissen van dit weekeinde. ZATERDAG 22 JANUARI NED. 1: 15.30 Nieuws; 15.32 De film van Ome Willem; 16.05 O, gaai dal zo; 16.45 Familieportret; 17.40 Lied van de xoeek; 18.15 De bere- boot; 18.55 Nieuws; 19.05 Woiider- land; 20.00 De shoxv van Sonja en Lou; 21.35 Journaal; 21.50 Duizend schoon; 22.40 Hoe bestaat hel; 23.20 Simon Carmiggelt23.30 Journaal. NED. II: 13.55 E.K. hardrijden op de schaats; 18.45 Informatie Marok kanen; 18.55 Nieuws; 19.05 Bolke de beer; 19.15 Tweekamp;. 20.00 Jour naal; 20.25 Kwistig met muziek; 21.30 Sam; 22.20 Hier en nu; 23.00 Studio Sport; 23.35 Orgelbespeling door Feike Asma; 23.40 Journaal. DEN IIAAG, 19-1. Staatssecretaris drs. M. J. van Rooien (financiën) heeft een verruiming van de fiscale reiskostenregeling aangekondigd. Onder de nieuwe regeling', die van 1 januari van kx-acht is, zal een ge deelte van de reiskostenvergoeding onbelast woi'den gelaten, wanneer de wexknemer op ten minste vier dagen van de week naar dezelfde ai'beidsplaals pleegt te reizen, de afstand woning-werk meer be loopt dan 60 km, de aibeidsplaals voor de werkne- ïner een tijdelijk karakter draagt, de arbeidsplaats niet of in rede lijkheid niet met openbaar ver voer te bei-eiken is, de werknemer gebruik maakt van een eigen vervoermiddel en er niet een of meer andei'e werkne- mei-s met hem meereizen. In dat geval blijft de vergoeding voor reizen, voor zover deze betrek- king heeft op het deel van de afstand boven 60 km en tot een maximum van 30 cent per afgelegde km, onbe last. Voor de eex-ste 60 km blijft het bestaande reiskostenforfait ongewij zigd van toepassing (vrijgestelde ver- goeding in 1977 tot maximaal f 3.840 per jaax-). enkele complete bestaande uit uitschuif- tafel 4 stoelen met schoonheidsfoutjes nu zie etalage wengé nu teak tiener ledikanten massief hout 80 X 190 cm inclusief lattenbodem enkele losse leder en stof met schoonheidsfoutjes zie etalage zwaar eiken nog enkele stuks normaal 148,- nu massief eiken al vanaf Zierikzee, Meelstraat 31, Tel. 01110-2946

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 7