HET INBRAAK-MYSTERIE Landbouwvereniging „Eendracht Bindt" MR. J. OGGEL GAF OVERZICHT VAN BOER-ZIJN" IN HUIDIGE SITUATIE Kantoor Geestelijke Volks gezondheid Zierikzee geopend VERZEKEREN NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Vergadering raad Brouwershaven STREEKNIEUWS Aktie „Vluchteling 1976" bracht 18.300.000 gulden op (ii) OUYVERKERK. 19-1. In het vervolg van zijn causerie over het „boer-zijn" in de huidige situatie - zie ook het nummer van dinsdag j.l. - merkte ZLM- secretaris ir. J. Oggel voor de Landbouwvereniging „Eendracht Bindt" te Ouwerkcrk verder op, dat de organisaties kadervorming tot een nieuwe taak moeten rekenen. Ook de boerin zal zich meer op de voorgrond moeten plaat sen, de mannen zullen dit echter moeten stimuleren, aldus ir. Oggel. Het bocr-zyn in deze tijd is er niet eenvoudiger op geworden, 't Is niet meer zoals vroeger, toen de boer in hoofdzaak afhankelijk was van de plaatselijke omstandigheden. Van invloed zijn nu het gemeentelijk be leid, het provinciaal beleid, het na tionaal beleid en vooral het Euro pees beleid. Daarnaast heeft de boer te maken met particuliere initiatieven en de verlangens van de consument, maar eerst en vooral speelt de opvatting en instelling van de boer zelf de centrale rol. Dc EEG Hoewel de EEG het verst af lijkt is het beleid daarvan, met name voor de Nederlandse boer, zeer be langrijk. Het 'is immers deze instel ling, die in hoge mate bepalend is voor het markt-, prijs- en structuur beleid van de hedendaagse land bouw. Welke kritiek men daar ook cp mag hebben, feit is, dat een Eu ropese markt een gunstig effect heeft op de Nederlandse landbouw. Een uiteenvallen van de EEG zou grote gevolgen kunnen hebben voor onze export. De huidige monetaire problemen doen het ergste vrezen voor het voortbestaan van de ge meenschappelijke markt. „Wij zullen lot op zekere hoogte alles in het werk moeten stellen, zo'n uiteenvallen van cle EEG te voorkomen'', aldus spr. De problemen rondom de bekende zuiveloverschotten komen daarbij eigenlijk op de tweede plaats. „Niet temin zullen wij ons onder de hui dige omstandigheden moeten blijven verzetten tegen de financiële mede verantwoordelijkheid van de melk veehouders. De LEI-prognoses spre ken wat dat betreft voor zichzelf: grote verliezen over de gehele lijn". Aanslagen uit ander hoeken Hoewel het nationale beleid be slist niet optimaal is, komen de aanslagen op de boer ook uit an dere hoeken: de ministeries van Ruimtelijke Ordening, CRM, Milieu hygiëne, financiën en sociale zaken blazen hun partij mee. Vrijwel .zon der uitzondering hebben de beleids voornemens beperkingen van het agrarisch ondernemerschap tot ge volg. Momenteel staat vooral het grond- en pachtbeleid in het middel punt van de belangstelling. De laatste twee jaar zijn een groot aantal nota's en wetsontwerpen in zake het grondgebruik de wereld in gestuurd: nationale parken, land schapsparken, relatie-nota, voor keursrecht voor gemeenten, ontei gening tegen gebruikswaarde, irate- rimnota landinrichting, voorkeurs recht voor de SBL, voorstellen, ter wijziging van de pachtwet, maar geen pachtnota en toen stegen de grondprijzen tot ongekende hoogte. „Dc enorme onrust, die door de genoemde nota's is ontstaan, is één van de grootste prijsopdrijvers. Nic- -mand weet meer. waar hij aan toe. is en kiest voor zekerheid. Tenslot te zal de overheid de lachende derde zijn", aldus ir. Oggel. Via het beleid van de lagere over heid wordt het nationale beleid in een meer concrete vorm gebracht. De opstelling van de besturen speelt daarbij een belangrijke rol. De meest directe confrontatie ontstaat door het gemeentelijk beleid. Het is bijv. dc gemeente, die de bestemmings plannen (voor 'het buitengebied) vaststelt, met eventuele directe ge volgen voor de agrarische bedrijfs voering: maar ook de bouwvergun ningen (welstandscommissies) en hinderwetvergunningen behoren tot de competentie van de gemeente. Het is dan ook nodig, ook het pro vinciale en gemeentelijke beleid op de voet te volgen en waar nodig, daartegen bezwaren aan te tekenen. Hierdoor kan verstaan worden het zakelijke en idealistische initiatief van particuliere zijde: projectont wikkeling en recreatie, industrie en aktiegroepen. Door hun claims dwingen zij de overheid tot een be langenafweging tussen boerenbe- lang en derde belangen. Onschuldige initiatieven kunnen zich later tegen de agrarische sector richten. Ook hier geldt een critisch volgen van de initiatieven. I)c consument Uiteindelijk bepaalt de consument de markt, die bepaalt, wat hij wil eten en wat hij daarvoor wil beta len. Een voorbeeid daarvan is hel scharrelei en andere alternatieven. De verandering van de eetgewoon ten: het moderne eetpatroon is dui delijk anders geworden, kwaliteits- gerichtei ook: De boer moet met dii alles rekening houden. Meirg ent housiasteling zinkt dan de moed in de schoenen; met name de jonge boer begint er bijna niet meer aan. vooral ock door de financiële hin dernis. Aan de persoonlijke instelling van de (jonge) boer worden zeer hoge eisen gesteld. Hij moet zorgen voor een zeer goede ondergrond wat be treft kunnen en ervaring (opleiding en stage). Hij moet zeer gemotiveerd bezig zijn. De structuur van zijn be drijf is van levensbelang. In Zee land bijvooi^beeld zal globaal 50" o van de bedrijven het op den duur niet kunnen redden wegens een te geringe bedrijfsomvang en/of be drijfsstructuur. In dit verband spe len dc externe produktie-omstandig- heden een zeer belangrijke rol: ka- velvorm en -grootte, waterhuishou ding, ontsluiting en profiel. Open stelling van de regeling particulier technische werken is dan ook geen luxe. Andere, verdergaande moge lijkheden zijn kavelruil en ruilver kaveling. Ontwikkeling niet belemmeren Tenslotte concludeerde spreker, dat de ontwikkeling van de land bouw niet belemmerd mag worden, cle welvaart en het welzijn van dt- boer hangen daaivan al; de Euro pese gemeenschappelijke markt moet met kracht gestimuleerd blij ven worden, zonder de boer daarvan het kind van de rekening te laten worden; cle boeren zullen zich meer eensgezind en doelgerichter moeten opstellen. Middel daartoe is onder meer ka dervorming. Meer opleiding is drin gend gewenst. Vocrts moet onnodige irritatie van boerenzijde worden voorkomen en het overheidsbeleid moet duidelijk en evenwichtig zijn. op dit moment is daar geen sprake van. En tenslotte zal cle rol van de boerin nicer op de voorgrond moe ten komen. De eisen, die van buitenaf aan de producenten worden gesteld, zullen zwaarder en ingewikkelder worden. Dit betekent, dat de agrarische on dernemer bij de te nemen beslissin gen meer rekening moet houden mei zijn omgeving. Dit hoeft geen pro blemen op le leveren: de „vermaat schappelijking" van het agrarische bedrijf vormt een interessante uit daging, maar een essentiële voor waarde voor het waar maken van de maatschappelijke verantwoordelijk heid is. dat een zodanig (landbouw) beleid wordt gevoerd, dat de wer kers in 'de land- en tuinbouw deze verantwoordelijkheid ook kunnen waarmaken, aldus ir. Oggel. (slot volgt) (Vervolg van pag. 1) Deze behoeven nu niet langer naar Middelburg te reizen. Tevens hoopt men dat de drempel om bij het In stituut aan te kloppen, hiermee ook zal zijn verdwenen. Door de grote en smaakvol ingerichte zolder is ook groepsgewijs met mensen werken mogelijk. In het geïntegreerde team van hulpverleners zitten ook mensen uit het Medisch Opvoedkundig Bu- ï-o. Vroeger werd hen verweten dat zij met hun deskundigheid in een ivoren toren zaten. Daar zijn zij nu uitgekropen. Zij hebben hun eigen bolwerk doorbroken, evenals Zierik zee, dat uit zijn jasje van poorten en torens is gegroeid. Hulp verlenen Het doel van het M.O.B. is: hulp te verlenen aan ouders en kinderen, die door het vastlopen van de rela ties van het kind met zijn omgeving Advertentie Een ongeluk is niet altijd le voorkomen. De financiële gevolgen ervan wel.Voorkom dat u in moeilijkheden raakt. Sluit tijdig een goede verzekering voor uw huis en gezin, uw auto en rekreatie. Ga voor een goed advies naar de BROUWERSHAVEN. 19-1. Dc raad der gemeente Brouwershaven vergadert op maandagavond 24 jan uari a.s. in het stadhuis tc Brou wershaven. Do agenda vermeldt: beantwoor ding gemaakte opmerking verbreding I. M. v. d. Bijlstraat te Zonnemaire; verdaging beslissing vaststelling bestemmingsplan Dreischor Kom; verkoop perceel grond in bestem mingsplan Delingsdijk aan de heer M. Mechielsen te 's-Gx-avenhage; idem aan de Jan Verhoeffstraat te Brouwershaven aan mevr. S. Berkel- mans-Pieters te Brouwershaven;^ idem aan de Zuidwal te Brouwers haven aan cle heer A. Wessel te Brouwershaven; idem aan cle zuidwal te Brouwers haven aan de heer D. de .Tager te Dordrecht aangaan pachtovereenkomst per ceel bouwland aan 'de Langeweg te Dreischor met mevr. K. Boot-v. cl. Nagel en J. W. v. d. Weele; beslissing op beroep vergunning Th. Verburg te Dreischor; voorlopige vaststelling van de ge meenterekening 1974; voorlopige vaststelling financiële jaarstukken 1975 van het woningbe drijf; aangaan vaste geldlening van f 1.000.000,met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten; vaststelling le wijziging bezoidi- gingsverordening 1976; verlening krediet voor bevolkings onderzoek op baarmoederhalskanker; vaststelling voorbereidingsbesluil Buitengebied voor een perceel grond te Dreischor; vaststelling 2e wijziging van cle ge meentebegroting 1977. problemen ondervinden op school, in het gezin of in de samenleving. Deze hulp kan direkt op het kind gericht zijn, maar vaak ook worden de ouders erin betrokken. De hulp aan het kind kan bestaan uil individuele hulp, maar ook b.v. uit speltherapie alleen of in groepen. De hulp aan de ouders betekent vaak: hen meer inzicht geven in de psyche van het kind, waardoor ze het beLer kunnen begi-ijpen en waar door ook gemakkelijker 'de gewenste veranderingen -bij het kind kunnen ontstaan. Een enkele keer kunnen zelfs kind en oudei's samengebracht worden en de moeilijkheden doox-gespi'oken worden: dit vooral als het oudere kindei*en betreft. Dc oudste loot aan de stam van het Instituut is de Sociaal Psychiatrische Dienst, die hulp wil bieden aan vol wassenen, die ernstige problemen hebben met zichzelf of met anderen. Een deel van de kliëxxten van de Sociaal Psychiatrische Dienst bestaal uit mensen, die m Vrederust of el ders verpleegd zijn geweest. Een gx-oter deel bestaat uit men sen, die als het ware nog in de ge varenzone lopen. Hier geldt, zoals bij al de hulpverleningen: hoe eerder je er bij bent hoe beter, want dan kan ernstige schade voorkomen worden. Ook de Sociaal Psychiatrische Dienst maakt deel uit. van hel team Zierik zee van het instituut. Jongste loot De afdelingen Jongeren, cle jongste loot, wil op bescheiden wijze mee doen. Zij geeft hulp aan jongeren tussen plus minus 16 en 24 jaar, die problemen hebben met zichzelf of met hun omgeving en die zoeken naar een eigen identiteit en plaats in de maatschappij. De staf van de Schouwen-Duive- landse vestiging van het Zeeuwse in stituut voor de geestelijke volksge zondheid bestaat uit psychiater F. J. M. Smulders, de sociaal psychiatri sche verpleegkundigen mevrouw P. Franss.ens en de heer A. Koers, psy choloog B. Souman, de maatschap pelijke werkers T. van Maurik en H. Verboom en testassistente-spel- therapeute mej. I. Doorenweerd. Met een worp met een van dc speelballen verklaarde ds. Straling hierna dc nieuwe vestiging, na Mid delburg, Tcrneuzen en Goes nu de vierde in Zeeland, voor geopend. Later op de dag kwamen de bur gemeesters van Schouwen-Duiveland artsen, mensen van het onderwijs en verdere belangstellenden nog een kijkje nomen. In opdraéht en toezicht van B. V. J. Prins van Wijngaarden werden de werkzaamheden aan het nieuwe on- deiicomen verricht door cle fa. J. Roggeband en zn; fa. J. Sleutel, fa. P. Schults; fa. P. Deurloo; fa, J. Tuinman en J. cle Regt. Filmavond „Brogum" Vrijdag 21 januari vindt in „Bro gum" de maandelijkse filmavond plaats. Ditmaal wordt de film: „De eend en cle Cadillac" vertoond, met cle beroemde Franse akteur Louis cle Funès in de hoofdrol. Een prachtige comedie-rol van deze akteur in deze film. Op zondag 23 januari vindt cle vierde gespreksavond plaats van de Brogum-boerderij. Op schaal is een maquette van de boerdei-ij nage bouwd. waardoor een ieder een ge makkelijk inzicht kan krijgen van de beslaande mogelijkheden. Deze avond zal besteed worden aan de in deling van de ruimte, waarbij de brandpreventie extra aandacht krijgt. Voor tijd: zie agenda. HAAMSTEDE Waterproduktie pompstation W.M.Z. In cle laatste „Nieuwsbrief" vuor aandeelhouders van de WMZ, (NV Watermaatschappij Zuicl-West-Ne derland) worden de jaar-produklie- gegevens vermeld over 1975 en 1976, inzake de geproduceerde kub. me ters drinkwater. Wat het pompstation Haamstede betreft wordt medegedeeld dat in 1975 1.960.844 kub. meter werd1 ge produceerd. Deze hoeveelheid steeg lot een totaal van 2.199.775 kub. me ter in 1976. In 1976 werd dus 238.931 kub. meter -water méér geprodu ceerd dan in 1975. Vergadering N.C.V.B. Dinsdagavond 18 januari hield de N.C.V.B. haar vergadering in de re creatiezaal van de Geref. kei-k, onder leiding vaxx de presidente mevr. Sil- vis. Zij opende met een meditatie over Jes. 45. Na de mededelingen sprak de heer S. Silvis over „Nederland in Europa". De gezamenlijke belangen die de landen hebben en de stem die elk van ons zal moeten laten horen. Na deze belangrijke uiteenzetting werd de avond, die ook door enkele heren was bezocht, met 'het zingen van Gezang 297 en gebed, besloten. SEROOSKERKE Verkoop bibliotheekboeken Zaterdag a.s. kan men weer terecht in het Dorpshuis om bibliotheekboe ken te kopen. Een restant (plm. 180) leesboeken van de voormalige Dorps bibliotheek zal dan worden verkocht. De prijs per boek bedraagt f 0,50. Er is nog voor elk wat wils. De op brengst van de boeken is bestemd voor de Ned. Hervormde kerk. (Zie ook de agenda.). SCHARENDIJKE ELLEMEET Klaverjasavond Z.S.C. De tweede klaverjasavond van ZSC wordt gehouden op vrijdag 28 januari a.s. in hotel ..Het Witte Hert". Opgave voor 24 januari bij P. .1. v. d. Horst, Platteweg 27, Scharen- dijkc. Leden en donateurs zijn van harte welkom. (Zie voor tijd: de agenda.) KERKYVERVE Feestavond S.V. W.I.K. De jaarlijkse uitvoering van de plaatselijke sportvereniging W.I.K. vindt dit jaar plaats volgende week vrijdag 28 januari. De avond vindt plaats in het verenigingsgebouw aan de Beatrixstraat. Zoals gebruikelijk zal er een blijspel worden opgevoerd, dit jaar getiteld: „De Kerkestraat is een keurige straat". In de pauze wordt een verloting gehouden. Na het blijspel (dat in drie bedrijven 'wórdt opgevoerd) is er gelegenheid om een dansje te maken. De „Med leys" zorgen voor de muziek. Het bestuur hoopt op een goed gevulde zaal. (Voor aanvang zie agenda.) ZIERIKZEE. Dinsdagmorgen vroeg - het wcis nog donker - werd. bij ho tel Van Oppen afscheid genomen van de groep Noord-Ierse kinderen, die een fantastische vakantie op Schou- wen-Duiveland er hadden opzitten. Pleegouders en belangstellenden de den de jeugd uitgeleide, met een lach en een traan. Het was weer voorbij; hopelijk is de jeugd mentaal voldoende gesterkt om het ginds weer aan te kunnen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) NIEUWERKERK Dovendienst in Gei. Kerk Op zondag 30 januari woi'dl in de Gcr. kerk te Nieuwerkerk een z.g.n. dovendienst gehouden, waarbij ook niet gehoor-gesloorden aanwezig zullen zijn. Als voorganger treedt op dc doven-pastor ds J. J. Lamme te Delft. Voor deze dienst is voorzien in kinderoppas. Doven uit geheel Zeeland worden in deze dienst ver wacht. Gemeente-avond Gereformeerde kerk Op woensdag 26 januari a.s. wordt uitgaande van de Geref. kerk te Nieuwei'kei'k een gemeente-ontmoe tingsavond gehouden in liet verga dergebouw achter de kerk. (Zie ook cle agenda.) DEN HAAG, 20-1. De eind oktober van het vorig jaar gehouden aktie „Vluchteling 1976" heeft in totaal ruim 18.300.000 gulden opgebracht. liet grootste deel van de opbrengst - 11.200.000 gulden - kwam uit de huis-aan-huis-aktie. Aan recht streeks via giro ol' bank overgemaak- -te giften kwam 2.100.000 gulden bin nen. De Nederlandse regering heeft er vijf miljoen gulden aan toege voegd. De stichting aktie „Vluchte ling 1976" heeft dit woensdag mee gedeeld. Het doel van de aktie was tenmin ste' 30.000 vluchtelingen in Azië, Afrika, en Latijns Amerika een zin vol bestaan te. géven. Het bestuur van „Vluchteling 1976" verwacht, dat dit doel ruimschoots zal worden gehaald. Er wordt rekening gehou den met hulp aan bijna 50.000 vluchtelingen. Inmiddels is met de hulpverleningeen begin gemaakt. Aan cle andere kant van de lijn is men nu blijkbaar gerustgesteld en dan krijgt hij de gevraagde inlich tingen. Mevrouw Cornelia van 'l Sant, gescheiden echtgenote van Gerrit Doorveld, is twee jaar na haar scheiding hertrouwd met een zekere Vlietsma en na dit huwelijk uit Utrecht vertrokken naar Hee renveen. Met haar dochter Boukje. Meer kan men daar niet vertellen. Van der Bak vraagt cle precieze voornaam van die Vlietsma'en krijgt die: Douwe. Na dit gesprek, gaat Van der Bak naar beneden en neemt de telefoon gids van hel distrikt Leeuwarden. Begint onder Heerenveen ie zoeken naar een zekere D. Vlietsma. Als de man telefoon heeft, hoeft hij niet eerst de omweg via het gemeente huis van Heerenveen te maken. Er staan twee Vfietsma's met een D. Bij cle een staat gepn beroep, bij de ander: caféhouder. Op goed geluk gaat hij, als hij terug is in de re cherchekamer bellen. Hij treft hel, heeft meteen de juiste man te pak ken gekregen. Met de recherche in Maasbroek. Hebt u de krant gelezen gisteravond of vanochtend? Ja. En weten het van die Doorveld. Weet uw vrouw het ook? Allicht. Het doet haar niets meer: dat eerste huwelijk van haar was van het begin af aan een mislukking. Cor heeft trouwens altijd al voorspeld, dat hij nog eens op een dusdanige wijze om het leven zou komen. Van der Bak knikt begrijpend. Die „Cor" is dus Cornelia Vlietsma, geboren van 't Sant. Hij vraagt ver der: „Is uw vrouw bij de hand? Ik wil haar een paar vragen stellen over haar dochter." De man is niet dadelijk bereid zijn vrouw te roepen, „Wat wilt u over Boukje weten?" „I-Ioe we haar kunnen bereiken. Met. een dag of drie wordt meneer Doorveld begraven. Het minste was toch, dat. zijn dochter dit te weten komt, of bent u dat niet met mij eens?" „Daar zit wat in," meent de man. „Ogenblik, clan roep ik mijn vrouw." Na 'een minuut meldt zich eeiï rustige vrouwenstem: „Met me vrouw Vlietsma."" „Mevrouw;, u spreekt met Van dei- Bak, rechercheur bij cle gemeentepo litie van Maasbróek, U weet, dat uw voormalige echtgenoot dood is. Ik- heb' deze zaak in onderzoek enne ook in verband met het begraven willen wij probéren in kón takt te treden mei uw. dochter, die immers ook zijn dochter is,nietwaar?" De vrouw antwoordt: „Ik kan dat begrijpen. Boukje kwam af en toe nog bij hem. Tenslotte is ze zo on^ ongeveer een volwassen vrouw, die zelf haar brood verdient, dus kan ik het niet verbieden, wat ik overigens toch nooit van plan was. Maar ik kan u echt niet helpen. Boukje is vorige maand met een kollega naar Afrika gegaan voor. een reportage- tocht door verschillende landen. Ze schrijft artikelen voor 'enige kran ten, We kregen vorige week een kaart van'haar uit Nairobi, waarop ze schreef, dat het een fantastische reis was en ze ovei-al alle medewer king hebben. Maar waar ze zich op dit moment bevindt kan ik u echt niet zeggen." „Jammer. Zodra u iets weet over haar verblijfplaats, wilt u ons dan dadelijk waarschuwen? En als u haar überhaupt mocht spi-eken - best mogelijk, dat ze u eens een keer belt, nietwaar? - stelt u haar dan op de hoogte van de dood van haarva der? De bezittingen van' meneer Doorveld zullen we zo lang onder ons beheer houden. Zodra ze terug door F. VAN FALCKENOORT is in Nederland slaan-die ter harer beschikking." „Goed. Wanneer ik iets weet, hoort u het van ons. Geeft u uw te lefoonnummer maar dooi'Wat ter wereld deed Gerrit. eigenlijk in Maasbroek? Weet u. wat voor werk hij deed?" „Mevrouw, ditmaal spijt het mij, dat ik geen nadere inlichtingen kan geven. U-weet; dat .hij inbrak in de garage van e,ën 'fabrikant én hem bedreigde met -eën mes. waarna „Wat zegt u? rilel een mes?" ..Ja. Een Italiaanse stiletto. Vlijmscherp.'' Het is- even 'st.il 'aan de..andere, leant van de'lijn. ..Floor ik dat goed? Bedreigde hij die fabrikant met dal mes? Die' stiletto?" „Zeker. En hij raakte, hem ook. Meneer Van Vessinger, zo heet die fabrikant, - heeft een schram over zijn arm van een centimeter of ze ven. Waarschijnlijk is de ander toen in paniek geraakt en schoot. Met het noodlottig gevolg. IVfgneer. Door veld moet onmiddellijk dood ge weest zijn." Het is-weer-enige Lijd'stil aan cle Heerenveense. kant van de lijn. Dan zegt, de- vrouw:„Dat van dat mes, die stiletto, dal begrijp' ik niet. Dat komt me tamelijk onwaarschijnlijk voor. Gerrit is in zijn prille jeugd door een paar grote jongens een half uur lang gesai-d en gedreigd met een mes. Waax-mee men hem kleine sneetjes gaf in armen en benen. Dat is voor hem een obsessie geworden. Sindsdien heeft hij er een fobie aan overgehouden: hij was als de dood voor een mes en wilde zelfs aan ta fel zijn brood er niet mee snijden. Evenmin zijn vlees. Dat deed ik al tijd voor hem. Hij droeg ook nooit een mes bij zich; hij was er gewoon allergisch 'voor.'" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4