Op Schouwen-Duiveland voor 1977 drie dijkvakken in voorbereiding Bezorgdheid over snelle stijging van de grondprijzen Veei doden bij vergaan vrachtvaarder Geen kranten in Parijs Watersnood in Jakarta Betaalde toiletten in New York onwettig' verklaard Vergoeding voor dagverpleging Eerste huwelijk in Almere Bandenprikkers in Amstelveen Arrestatie in doodslagzaak De ramp bij Barcelona Betonfabriek dicht Pijpen drongen kabine binnen Meevaller ontstaan door loonstijging Boos over belastingen AGENDA Voor mensen in nood ZEELAND HEEFT EIGEN TELEFONISCHE HULPDIENST Arbeidsongeschiktheidsuitkering voor half miljoen Nederlanders Ongeregeldheden in Egypte Daling van de werkloosheid zal zich niet voortzetten ZIERIKZEE, 18-1. Op Schouwen-Duiveland zijn voor 1977 drie dijkvakken in voorbereiding. In de eerste plaats liet dijkvak ter plaatse van de Westenschouwse inlagen. Dit werk zal begin 1977 worden aanbesteed. MIAMI, FLORIDA, 20-1. Het Pa namese vrachtschip „Ukola" is woensdag in een stormachtige Golf van Mexico in tweeën gebroken en vergaan. Slechts 3 van de 23 opva renden zijn gered kunnen worden voordat de duisternis inviel. De Ukola, waarvan de registratie drie maanden geleden werd verlegd van Spanje naar Panama, vervoerde 4.400 ton suiker van de Dominicaan se republiek naar Galveston in Texas. PARIJS, 19-1. In de Franse hoofd stad zijn woensdag geen dagbladen verschenen. De drukkers gaven ge hoor aan een oproep van de commu nistische vakcentrale C.G.T. om het werk 24 uur neer te leggen als pro test tegen het uitblijven van een ak koord tussen directie van het blad „Paris'ien Libere" en de vakvereni gingen. De onderhandelingen zijn vastgelopen. JAKARTA, 20-1 In G'enlraal-Ja- karta zijn door overstromingen 100.000 mensen genoodzaakt hun woningen te verlaten, Als gevolg van twee dagen harde regen is de Tji Liwoeng" buiten de oevers ge treden. Op het Merdekaplein, waar aan het presidentiele paleis ligt, staat bijna een halve meter water. NEW YORK. 20-1. Het Hoogge rechtshof van de staat New York heeft woensdag toiletten voor het gebruik waarvan betaald moet wor den, onwettig verklaard. De staat schaart zich hiermee achter drie andei-e staten en de stad Chicago, waar.openbare toiletten op luchthavens, stations en busstations voortaan gratis toegankelijk zijn. De zaak van alleen op geld wer kende openbare toiletten is voor het eerst aangesneden door Dolle Mi- na's, die betalen vernederend von den. DEN HAAG, 19-1. Een groep on dernemingsraadleden van een aan tal verpleegtehuizen in ons land heeft dinsdag in Den Haag geprotes teerd tegen het uitblijven van een vergoeding voor dagverpleging. Ver pleging in een ziekenhuis, verpleeg tehuis of sanatorium wordt door het ziekenfonds of door de verzekering gedekt. Mensen die echter alleen overdag medische hulp nodig hebben en 's avonds naar huis kunnen, moe ten die hulp - zelf betalen. Terwijl dagverpleging veel en veel goedko per is, aldus de ondernemingsraads leden. Vervolgens is er het dijkvak Westbout-Schelphoek. Hiervoor zijn de onteigeningsstukken ingezonden. Als alles naar wens verloopt kan het werk eveneens begin 1977 worden aanbesteed. In de derde plaats komt voor ver sterking in aanmerking het dijkvak voor de kom van Bruinisse. Hiervoor is een aantal technische variant-op lossingen in onderzoek. Aldus blijkt uit een recent overzicht van de Stuurgroep Dijkversterkingen Oos- tex-sChelde over het voorgenomen werkprogramma 1977. Grondprijzen In de onlangs gehouden vergade ring van de Stuurgroep is opnieuw gr-ote bezorgdheid gebleken over de voortgang van de werkzaamheden als gevolg van de snelle stijging van de grondprijzen, waardoor de ver werving van gronden, die nodig zijn voor de dijkverzwaringen, steeds moeilijker wordt. De bereidheid van grondeigenaren om op minnelijke basis te verkopen wordt steeds klei ner. „Ook al moge dit verband hou den met de voortdurend afnemende geneigdheid om steeds schaarser wordende kostbare landbouwgrond af te staan voor een projekt, dat men in feite ziet als „tweede keus", voor al de snelle stijging van de grond prijzen maakt de animo om aange boden koopcontracten te tekenen be paald niet groter", aldus de Stuur groep. Vertraging Naar de mening van de Stuur- ALMERE, 20-1. Het eerste huwe lijk in Nederlands nieuwste stad Al mere wordt vrijdag aanstaande vol trokken. Landdorst Han Dammers van het openbaar lichaam Zuidelijke IJsselmeerpolders treedt op als ambtenaar van de burgerlijke stand. De 20-jarige uit Amsterdam afkom stige snackbar-bediende Fred Broekhuijzen en de bankemployé Louisa Langenberg (18) zijn het eer ste nieuwe paar in de momenteel negentig gezinnen tellende gemeen schap Almere-haven, de eerste kern van de nieuwe stad. AMSTELVEEN, 19-1. De Amstel- veense politie heeft twee 15-jarige jongens aangehouden die op de Charlotte van Montpensierlaan bezig waren de banden van een geparkeer de auto lek te steken. Bij het ver hoor kwam aan het licht dat de jon gens, samen met vier - eveneens 15- jarige - medescholieren, sedert no vember vorig jaar in totaal ongeveer tachtig autobanden hebben vernield en ongeveer vijftig buitenspiegels af gerukt. UTRECHT, 19-1. De koninklijke marechaussee heeft in de trein Ant- werpen-Roosendaal de 21-jarige monteur F. A. F. F., zonder vaste woonplaats aangehouden. De Utrechtse politie verdenkt de man ervan de 70-jarige Utrechtse binnenhuisarchitect J. van Maassen op 6 november 1976 zodanig te heb ben gekneveld dat deze door verstik king om het leven is gekomen. F. is door de marechaussee over gebracht naar Utrecht waar hij zal worden verhoord. groep is het niet uitgesloten, dal als gevolg van de moeilijke grondver werving in de komende tyd een aan tal voorgenomen werken met ver traging in uitvoering worden geno men. In bepaalde gevallen kan dit betekenen, dat een werk een heel seizoen zal moeten worden uitge steld. De stuurgroep zal over enkele we ken aan de problematiek van de grondverwerving een aparte bijeen komst wijden en zich daarbij laten informeren door deskundigen. Vanuit de vergadering werd er neg op gewezen, dat in feite pas een duidelijke richtlijn voor de hoogte van de prijs, die voor aan te kopen gronden kan worden betaald, aan wezig zal zijn nadat de rechter in een aantal onteigeningsprocedures uitspraak zal hebben gedaan. BARCELONA, 19-1. Het ongeluk bij de Amerikaanse marine in Bar celona, waar maandagochtend vroeg een landingsvaartuig omsloeg, heeft mogelijk veel meer slachtoffers ge- eist dan aanvankelijk werd aange nomen. Naar de Amerikaanse autoriteiten dinsdag meedeelden zijn zeker 24 matrozen en mariniers verdronken en worden nog 26 schepelingen ver mist. Dat betekent niet dat ook de vermisten' allen zijn omgekomen, want er kunnen er nog op de wal zijn achtergebleven, maar het aantal is veel groter dan aanvankelijk werd gedacht. CAIRO, 19-1. Op grote schaal heb ben Egyptenaren woensdagavond een uitgaansverbod genegeerd en de betogingen tegen de maandag door de regering afgekondigde prijsver hogingen voortgezet. Aanvankelijk leek het erop alsof de rust was weergekeerd nadat het uitgaansverbod van kracht was ge worden en militairen de oproerpolitie te hulp waren geschoten. Korte tijd later werd echter toch weer op verscheidene plaatsen in het land' gedemonstreerd. DEN HAAG, 20-1. Eind 1977 zul len, volgens voorzichtige ramingen, 550.000 mensen een uitkering genie ten krachtens de algemene arbeids ongeschiktheidswet (AAW) en de wet op de arbeidsongeschiktheids verzekering (WAO). De total lasten die daarmee zijn gemoeid worden geschat op ongeveer 4,5 procent van het nationaal inkomen. De voorzitter van de sociale ver zekeringsraad, mr. W. J. E. van den Bos, zei dit donderdagmiddag in Den Haag in zijn nieuwjaarstoe spraak voor de raadv Eind 1975 kre gen 349.00 mensen een WAO-uitke- DEN HAAG, 19-1. Volgens nieuwe berekeningen van het Centraal Plan Bureau zal de export in 1977 trager groeien dan in de macro economi sche verkenning werd voorgesteld. De produkliegroei zal ondanks een snellere expansie van de woning bouw iets geringer zijn dan werd verwacht en daardoor is het niet te DEN HAAG. Met een lawine van amendementen heeft de Tweede Ka mer geprobeerd het voorstel inzake aanschrijving tot woningverbetering te veranderen. Volgens dit ontwerp krijgen burgemeester en wethouders de bevoegdheid een eigenaar aan te schrijven verbeteringen aan te bren gen aan zijn al dan niet verhuurde woning. EDE. 19-1. Wegens structurele overcapaciteiten in de Nederlandse betonindustrie heeft De Kroon BV in Ede (66 werknemers) besloten de betonfabriek te sluiten, waarbij 26 personeelsleden zullen worden ont slagen. De andere afdelingen van de Krocn (bcuwmaterialenhandel en keukens) blijven normaal funk- tioneren. Volgens de directie waren de resultaten van de betonfabriek de laatste jaren zeer onbevredigend. Met de vakorganisaties is overleg gepleegd, aldus de directie. SITTARI), 19-1. Op de rijksweg Ncord in het Zuidiïmburgse Sït- tard is een lading pijpen de kabine van een vrachtauo binnengedrongen. De pijpen vielen van een aan hangwagen achter een personenauto op de baan van het tegemoetkomen de verkeer. Het waren drie pijpen van dikwandig staal met een lengte van zes meter en een diameter van 2,5 duim. Ze schoten met een vaart van 50 km per uur de kabine van de vrachtauto binnen. De chauffeur van de vrachtauto zag de pijpen aankomen en dook onder het dashboard van zijn auto. Deze snelle aktie heeft volgens de Sittardse politie zijn leven gered. De pijpen drongen de laadruimte van de vrachtwagen binnen. De vracht wagen is total loss.- De lading, een lading schouderhammen, is even eens verloren gegaan. „Wij willen voedsel, voedsel", schx'eeuwden de 'betogex's terwijl zij met stenen de politie bekogelden. De wethandhavëx's beantwooi-den de ha gel van stenen met als maar meer traangasgranaten. De onlusten braken dinsdag voor het. eex-st uit in het iiidustx-iecenti-um Helwan, 30 kilometer ten zuiden van Cairo. Al snel wei-den ook in Cairo en Alexandrië pi'otesten gehoord te gen de pi-ijsmaati-egelen wat woens dag ontaardde in gevechten op leven en dood tussen politiemannen en de monstranten. ring. De WAO is een werknemers verzekering, maar cp 1 oktober 1976 is de AAW ingevoerd, die ook zelf standigen en vroeg-gehandicapten recht geeft op een uitkering bij langdurige ziekte of invaliditeit. Te gen de jaarwisseling waren er 114.000 „reele" aanvragen voor een AAW-uitkering ingediend. Dit aan tal is in vergelijking met sommige ramingen meegevallen. Met name het aantal vi-oeggehandicapten (men sen die nooit hebben kunnen wer ken) was overschat. „Een duidelijke meevaller voor de schatkist'', aldus mr. Van den Bos. verwachten, dat de daling van de werkloosheid van de afgelopen maanden zich al vooi-tzetten. Het is zelfs niet uitgesloten, dat per saldo het werkloosheidsniveau in 1977 ho ger zal zijn dan het gemiddelde van 1976. Minister Lubbers van econo mische zaken heeft dit woensdag in een brief aan de Tweede Kamer me degedeeld. Tot nu toe moesten mensen, die in akute geestelijke en of sociale nood vei'keei'den, Breda bellen. Uiteraai'd is zulks nog mogelijk, maar Zeeland beschikt thans over een eigen dienst. Sommige mensen hebben met betrek king tot zo'n telefonische dienst nog enige drempelvx-ees. Het is echter een goede zaak te weten dat de dienst er is en dat er van gebruik gemaakt kan wox'den, vooiTopig nog van 21.00 -1.00 uur; mogelijk komt het latei- tot een dag- en nachtbezetting door vi-ijwillige hulpkrachten, niet professioneel, zodat men niet dade lijk met allerlei mechanismen wordt bespi-ongen, maar een echt menselijk kontakl kan verwachten. Advertentie BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE vertoont a.s. zaterdag 22 januari en zondag 23 januari Ster en regisseur uit „The Sting" opnieuw tezamen Aanvang 20.00 uur Toegang 14 jaar DEN HAAG, 20-1. De meevaller van f 700 miljoen die minister Boer- sma van sociale zaken eind vorig jaar bij zijn begrotingsbehandeling aankondigde, komt van een verhoog de premieopbrengst als gevolg van het feit dat vorig jaar aan inciden tele loonsverhogingen één a ander half procent meer is uitbetaald dan werd verwacht. Minister Boei-sma heeft dit woens dag aan de Tweede Kamer meege deeld in een brief die de stand van zaken weei-geeft van de uitvoering van de nota kollektieve voorzienin gen en werkgelegenheid van het ka binet, de zogenaamde eenprocents- nota. DORDRECHT, 1.9-1. De 23-jarige Dordtenaar J. F. de B. is zo kwaad geworden over een ontvangen belas tingaanslag, dat hij in zijn auto stap te en met grote snelheid door de stad ging rijden. Eerst had hij nog gepro beerd zijn ex-gernis te vex-geten door wat drank te nuttigen. De politie van Doi-drechl probeei-- de aanvankelijk de wagen van De B. klem te rijden, maar dit lukte niet. Toen de auto in de richting van rijksweg 16 reed, besloot de politie op de banden van de auto te schie ten. De B. bracht tenslotte zijn wa gen tot stilstand, toen ovex-igens niet de banden, maar de auto was ge raakt. Donderdag 20 januari Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uux-, Herv. Vrouwengroep. Zaal Paternosterstraat. Fraktie P.v.d.A., 20.00 uur. Nieuwerkerk „De Fijnproever". Receptie: 19.00- 21.00 uux-. Sirjansland Ver.-gebouw. Ref. Contactorgaan. 19.45 uur. Bruinisse Herv. Ver.-gebouw, 19.45 uur, afd. N.C.V.B. Vrijdag 21 januari Zierikzee Brogum. Filmavond. 20.00 uur. Burgli-Haamstcde Café-Bar „De Westhoek", 19.30 uur. Vergadering Kon. Muziekver. „Witte van Haemstede". Haamslede Rekrealiezaal Gei'. Kekr, 19.45 uur, Natuur- en Vogelwacht. Itencsse „Het Wapen van Zeeland", Land- bouwvex-eniging „Noox-dwelle", 19.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis, 20.00 uur, Uitvoering SVOWK. Zaterdag 22 januari Zierikzee C ncox-d'ia, 19.30 uur, P.J.Z.-Schou wen-Duiveland. Concertzaal, 20.00 uur, film The great Waldo Pepper. Serooskerke Dorpshuis, 14.00 uur, vei'koop biblio theekboeken. Dreischor Dorpshuis Ring 32, 13.00 uur, eilan- delijk solistenconcours. Zondag 23 januari Zierikzee Concertzaal-foyer, 12.00 uur, Koffie concert Danzi Kwintet. Bi-ogum. Gespreksavond boerderij. 19.30 uur. Concertzaal, 20.00 uur, film The great Waldo Pepper. Maandag 24 januari Brouwershaven Stadhuis, 19.30 uur, vergadering ge meenteraad Dinsdag 25 januari Haamstede Zaal Ger. Kerk, Vi-ouwenraad Wes- terschouwen, 15.00 uux-. Gemeentehuis. Vergadex-ing gemeen- tex-aad, 19.30 uur. Sclxarendijkc Raadhuis. Vei'gadering gemeente raad, 19.30 uur. Woensdag 26 januari Zierikzee 's Landskamer, 13.30 uur, Water schap Schouwen-Duiveland. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, 20.00 uur, afd. Plattelandsvx-ouwenbond. Ouwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur, Afd. Duiveland Plattelandsvx-ouwenbond. Donderdag 27 januari Bruinisse Herv. Ver.-'gebouw, 19.30 uur, begin kux-sus Verkeerskennis. Vrijdag 28 januari Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uui-, Vissers vereniging „Helpt Elkander''. „De Poorter", 20.00 uux-, vergadering L.T.C. Westenschouwen Café-restaurant „Zeelust", 20.00 uux-, Oprichtingsvex-gadering Belangenge meenschap. Haamstede Gemeentehuis, vex-gadex-ing gemeen teraad, 14.00 uur. Scharendyke-<E.Uemeet Hotel Het Witte Hert, 20.15 uur Ikla- verjasavon-d Kerkwerve Feestavond s.v. W.I.K. in het ge meentelij ke Verenigingsgebouw. Zaterdag 29 januari Zierikzee AVRO-tent, parkeerterrein Schelde- straat, 20.00 uur disco-gèbeuren olv. Ad Visser t.b.v. „Land zonder drem pels"; 's middags: life"-uitzending kinderprogramma „Stuif-Es-in". Vrijdag 4 februari Zierikzee Concox-dia. Familie-avond Chr. Plattelandsox-ganisaties. 18.00 uur; aanvang toneelvoox-stelling 20.15 uur. Burgh-Haamstede Recx-eatiezaal camping „Duinrand", 19.30 uur. Feestavond sportver. D.F.S. Zaterdag 5 februari Burgh-Haamstede Camping Duinrand, 14.00 uur, feest middag voor de bejaarden sportver. D.F.S. Maandag 7 februari Zierikzee Hotel van Oppen, 20.00 uux-, voor- dx-acht Vrijmetselarij. Zaterdag 12 februari Bruinisse Herv. Ver.-gebouw, 14.00 uux-, kin dermiddag C.J.V. Maandag 14 februari Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uui-, start A.B.O.-kursus. Zaterdag 19 februari Renesse Dox-pshuis, uilvoex-ing „Luctor et Emergo", 19.30 uur. Donderdag 24 februari Haamstede Bealrixsehool, 19.30 uur, afd. Schou wen (Westhoek) Rode Kruis. Woensdag 26 februari Nieuwerkerk Vergadergebouw Geref. kerk, 19.30 uur, gemeente-avond Ger. Kerk. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 Test de barometer UTRECHT19-1. Omdat volgens Teleac geen enkele barometer in Nederland de juiste xoaarde aangeeft, is in de eerste les van de nieuwe Teleac-kursus „Wij en hel weer" op 31 januari een natio nale barometerlest opgeno men. Dunkzij deze lest kan elke Nederlander zijn barometer kontroleren en, als de meter graduele afwijkingen ver toont, juist afstellen. Ten bëhoeve van deze na tionale ijking zal het K.N.M.I. in het laatste deel van de uit zending rechtstreeks de baro meterstanden van dat moment voor heel Nederland doorge- MIDDELBURG, 19-1. Sinds enige lijd (7 januari) beschikt de provincie Zeeland over een telefonische hulpdienst, bestemd voor mensen, die in geestelijke en sociale nood verkeren. De dienst wordt onderhouden door vrijwilligers, die kosteloos zich willen inzetten voor de naaste in moeilijke omstandigheden. Hel telefoonnummer van deze dienst is: (01180) 15551.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2