m De zomerprogramma's liggen voor u klaar f 798,- f 994,- f 790,- f 887,- 654e Staatsloterij. 2e trekking 17 jan.1977 maar... bent II er f@ch een beetle bil en bepaal meteen uw nieuwe keus. Rabobank Q Vechten in Rhodesië lijkt amper te voorkomen De muis die beet „Flitscn,, Inkomensgrenzen kinderbijslag voor zelfstandigen verhoogd 15-d. vliegreis naar het eiland Kefallinia Griekenland 15-d. vliegreis naar Estepona, Costa del Sol- Seghers Club bungalows, vooreen vóór-en sportieve naseizovean f 5 f U-" vakantie per persoon 7 10-d.touringcarreis naar het Gardameer, <- geheel verzorgd met diverse excursies v.a. 15-d. treinreis naar Tirol, geheel verzorgd met diverse excursies va. Boek snel, nu zijn er nog volop mogelijkheden. Drukkerij Lakenman Ochtman uw privé- of zakelijk drukwerk Cc®®fi &C»cea C C l.:' f t.«I ©pM&ËwsÉelaïiiCu.,. L"'r;'i L 1 r U bent WEM harte weltem. Vraagt onze advertentietarieven! (telefoon 2255) ERIC DE NOORMAN 5 BLIK DOOR HET WERELD De Brit Ivor Richard reist nog steeds dapper rond door Afrika om steun te krijgen voor zijn pogingen Rhodesië vreedzaam te laten over gaan tot de status van onafhankelijke zwart-Afrikaanse natie. Zijn uitla tingen wekken de indruk dat hij de moed nog lang niet heeft opgegeven, maar hij lijkt zo langzamerhand nog de enige die begrijpt ivaarom. De vijf frontlijnstaten- Mozambique, An gola, Zambia, Botswana en Tanzania - hebben op een conferentie van pre miers besloten al hun steun te ver lenen aan het zogenaamde Patriot tisch Front, oftewel aan de meest onverzoenlijke en vechtlustigste ver zetsbewegingen. Het is dit Patriot tisch Front dat met name in Mozam bique zijn trainingskampen heeft en ook wel bases van waaruit overval len gepleegd worden op Rhodesisch gebied. Het Rhodesisch antwoord is uiteraard snel gekomen met militaire expedities over de Mozambikaanse grens, waarmee overigens ivel de guerrillastrijders ten dele uitgescha keld kunnen worden en in hun acti viteiten belemmerd maar nooit uit geroeid. De grote voormannen van dit Pa triottisch Front zijn Nkomo en Mu gabe, die tijdens de Geneefse ge sprekken die Richard voor enige tijd moest schorsen, een zeer onverzoen lijke houding hebben aangenomen. Hun redenering is dat het blanke re gime van Smith op zijn best een beetje schijn-zelfstandigheid wil toe staan als ze maar de negers kunnen vinden~die in zo'n structuur een rol ivillen spelen. Waarvoor naar hun idee bij uitstek dominee Sithole en bisschop Muzorewa in aanmerking komen, de twee andere nationalisti sche voormannen die in Genëve iets kalmer deden. Niet omdat deze twee geestelijken niet evenzeer eisen dat de zwarte meerderheid toegelaten wordt tot de macht, maar hun filo sofie is dat het desnoods even langer wachten waard is als de overgang ordelijk en vreedzaam verloopt. Ze houden niet al te veel van de guerril la al zien ze wel in dat het bestaan van gewapend verzet als prikkel om Smith tot concessies te dwingen niet gemist kan worden. Hun voornaam ste zorg is evenwel dat juist lieden als Nkomo en Mugabe het zozeer voor het zeggen krijgen dat ze niet alleen de blanke overheersing te lijf gaan maar evenzeer die zwarten die naar hun mening te slap waren of die niet genoeg streven naar een socialis tische samenleving. Herhaling van Angolese toestanden Dit laatste is waarschijnlijk het grote dilemma voor de leiders van de frontlijnstaten geweest die in deze optreden - als de gevolmachtigden voor heel zwart Afrika. Als zij hun steun geven aan de Muzorewa/Sitho- le-groep en ze bereiken op die ma nier een compromis om Rhodesië zelfstandig te maken, dan volgt on getwijfeld nog een botsing met de Mugabe-Nkomo-groep die geen over gangstijd zal afwachten en die zeker ■niet zoveel van de bestaande struc turen zal willen overnemen als de andere groep waarschijnlijk wel. Dal zou een herhaling worden van An golese toestanden met elkaar verbe ten bestrijdende verzetsbewegingen. Dergelijke risico's zijn minder met steun aan de felste groep - de Muzo rewa/Stihole-groep kon tot dusver niet zoveel guerrillastrijders in hel veld brengen. Dan wordt het mis schien geen Rhodesië zoals de gema- tigdste zivare regeringsleiders van Afrika het liefste zien maar dan ten minste een waar de bevrijdingsstrijd tussen zwarten onderling geen extra leed brengt. En bovendien de Afri kaanse naam schaadt - dat is ook een gevoelig punt. Om maar niet te rep pen over de eventuele inmenging van Cubanen of zo - ook niet iets waar heel Afrika eensgezind over juicht. LONDEN, 17-1. In de keuken van het 400 jaar oude „cottage" met strooien dak van mevrouw Irene Ar- not in Sheldon in het Britse graaf schap Devon is geschiedenis gemaakt. Een muis was aan het slurpen ge gaan aan de ochtendmelk van huis kater „Percy". Toen deze tot de aan val wilde overgaan, sprong de muis op hem af en beet hem in de neus. Luid miauwend sloeg Percy op de vlucht. Het vrouwtje is zelfs met de ka ter naar de dierenarts moeten gaan. uit het buitenland WINDSOR, CANADA. In Windsor in Canada is maandag Charles Brooks, voorzitter van een plaatse lijke afdeling van de bond van ar beiders in de automobielindustrie, doodgeschoten. De moord is gepleegd door een man die binnendrong- mei een geweer van groot kaliber. PRAAG. In Tsjcchoslowakije wordt de vrijheid van godsdienst herhaaldelijk gesehonden ondanks het feit dat de regering het slotdo cument van de Europese veiligheids conferentie van Helsinki heeft on dertekend, aldus de ruim 300 onder tekenaars van het handvest 77 waar in de staat wordt opgeroepen de rechten van de mens te eerbiedigen. LUGANO. In Como, Italië, is de elfjarige zoon van de Zwitserse fa brikant Luigi Nespoli ontvoerd. De Zwitserse ovei'heid heeft, een nieuws- stop over deze ontvoering gelast en overweegt de banktegoeden van de ouders te blokkeren om te voorko men dat er losgeld wordt gevraagd. Intussen probeert Richard nog een modus te vinden om tussen Smith en het zwarte bewind een overgang te vinden die ieder kan bevredigen. Hij rept van een soort internationale mi litaire controlemacht - vandaar mis schien zijn „vakantie" in het nogal rustige en stabiele Kenia - en de aanstelling van een tijdelijke Britse gouverneur. Maar veel zin heeft het niet, want Smith heeft al uitgespro ken dat de idee voor hem onaan vaardbaar is. Nu heeft Smith al het een en ander in moeten slikken van 1 zijn beweringen, maar wie wil wed den dat de overgang naar de onaf hankelijkheid voor Rhodesiëanders zal gaan dan via geweld heeft niet zo beste kansen. De zwarte Afrikaan se leiders zijn in elk geval van de on ontkoombaarheid van de strijd over tuigd. LONDEN. In Londen worden zeer binnenkort verkiezingen gehouden die de opvolger moeten leveren voor een vakbondsleider die zo invloedrijk is dat hij uit een recente opiniepei ling naar voren kwam als ,.de mach tigste man" in Groot-Brittannië. STOCKHOLM. Koningin Silvia van Zweden verwacht half juli haar eerste kind, zo is maandag door het Zweedse hof bekendgemaakt. De uit West-Duitsland afkomstige Sylvia Sommerlath trad op 21 juni van het vorig jaar in het huwelijk met de toen 28-jarige Zweedse koning. PEKING. Het centrum' van Peking is in de nacht volledig gezuiverd van muurkranten en leuzen die steun be tuigen aan de vroegere vice-premier Teng Hsiao Ping. Ook bloemen en kransen ter nagedachtenis van pre mier Tsjoe En-Lai werden verwij derd. LECCO. Zondagochtend tijdens de bezoektijd hebben een paar mannen uit de gevangenis van Lecco, 55 km van Milaan, drie gedetineerden be vrijd, die twee jaar geleden zijn ver oordeeld wegens het ontvoeren van een fabrikant. MARRAKESJ. In de Marokkaanse stad Marrakesj zijn maandagochtend vroeg twee huizen in een van de oudste wijken ingestort. Dertien be woners kwamen om het leven en twee werden zwaar gewond. BELGRADO. De bijna 85-jarige Joegoslavische president Josep Broz Tito gaat vandaag (dinsdag) voor een bezoek van negen dagen naar Libië en Egypte, zo is zon'dag in Belgrado bekendgemaakt. SALISBURY. In Rhodesië zijn maandag acht Afrikanen opgehangen die ter dood waren veroordeeld we gens „stadsterreur". De acht hebben tijdens hun proces in de zomer van 1976 bekend dat ze spoorwegen had den opgeblazen en handgranaten ge worpen in een nachtclub en een res taurant in Salisbury. BOGOTA. Bij Algesiras op 350 ki lometer ten zuidwesten van Bogota in Columbia zijn zaterdag een pach ter en zijn drie knechten ontvoerd, zo is van officiële zijde in Bogota bekendgemaakt. DEN HAAG, 17-1. Zelfstandigen, die in 1976 een inkomen hadden van minder dan 18.100, kunnen over 1977 aanspraak maken op kinderbijslag voor het eerste en tweede kind. In dien het inkomen lag tussen de 18.100 en 18.800 gulden kan aan spraak worden gemaakt op kinder bijslag voor het tweede kind. Dit heeft staatssekretaris Mertens van sociale zaken bepaald. De grens is voor beide bedragen verhoogd met tweeduizend gulden vergeleken bij 1976. In het algemeen hebben zelfstan digen recht op kinderbijslag vanaf het derde kind. Voor kleine zelfstan digen met een inkomen, lager dan het minimumloon bestaat de moge lijkheid op kinderbijslag, ook voor het eerste en tweede kind. De nieu we inkomensgrenzen voor de kinder bijslag zijn wederom gekoppeld aan de ontwikkeling van het minimum loon. Gentlemen naar de uitverkoop LONDEN, 17-1. In Londen is maandag de traditionele uit verkoop begonnen. Huisvrou wen verdrongen zich in de winkels om koopjes te halen, maar bij „gentlemen" gaat. dat even anders. Bij de luxueuze herenmodezaak van Turnbull and Asser had zich een rij he ren gevormd, belust, zij het be schaafd, op de in prijs verlaag de artikelen. Zij keken er niet van op, hadden eigenlijk niet anders verwacht, dat in rok geklede obers koffie, toast en biscuits serveerden aan kopers die bereid waren even te ivachten voor koopjes als ka merjassen van 125 pond (600 gulden) voor 35 pond (140 gul den) en zijden overhemden van 45 pond (160 gulden) voor 10 pond (40 gulden). *anm Pnlrolo \/r»AfHaolrlan uit da uqIq kopk Enkele voorbeelden uit de vele bestemmingen Hotelplan: voor- en naseizoen v.a hoogseizoen per persoon v.a. per persoon GTW Reizen: hoogseizoen per persoon v.a. Snel Reizen: N.S. Vakantiereizen: per persoon. drukt de ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE maar ook De 224.ÓOÖ prijzen van deze trekking - samen gloot f 7,5 miljoen - zijn als volgt gevallen: Een extra prijs van f 100.000 is gevallen in de serie M op het nummer Troostprijzen van f 2.000 op nummer van elk van de andere series. Een extra prijs van f 100.000 is gevallen in de serie F op het nummer Troostprijzen van f 2.000 op nummer van elk van de andere series. Prijzen van: f 50.000 zijn gevallen op alle nummers f 5.000 zijn gevallen op alle nummers f 2.000 zijn gevallen op alle nummers f 2.000 zijn gevallen op alle nummers f 2.000 zijn gevallen op alle nummers f 2.000 zijn gevallen op alle nummers f 2.000 zijn gevallen op alle nummers En prijzen van: f 1.000 op alle nummers eindigende op f 400 op alle nummers eindigende op f 200 op alle nummers eindigende op f 100 op alle nummers eindigende op f 100 op alle nummers eindigende op f 50 op alle nummers eindigende op f 50 op alle nummers eindigende op f 10 op alle nummers eindigende op Gewonnen prijzen kunnen na de derde trekking wor den geïnd. De lotenverlcoop voor de volgende loterij begint op 7 februari a.s. bij de loterijkantoren. 094512 094512 066272 066272 014323 024387 021414 006393 060437 085930 067647 6815 919 179 990 554 32 72 3 NIEUWERKERK, RIJKSWEG 26. TEL. 01114-1268 OUDDORP, MASSAMARKT. TEL. 01878-1280 De koningin van de eilanden 15. Eric, die het niet minder verdacht vindt dan de anderen, is snel naar de deur gelopen. Hij .opent deze uiterst voorzichtig, gluurt om de hoek en ziet twee gestalten in de duistere gang verdwijnen. Halfra, die over Erics schouder heeft mee- gegluurd, fluistert: „Dat lijkt die roodharige vreemdeling wel." Eric wenkt zijn makkers, terug te blijven en glipt de deur uit, achter de twee mannen aan. Als hij door de gang sluipt, zijn ze reeds ver dwenen, maar een eind verder, bij een lucht gat in de muur, hoort hij gedempte stemmen. De Noorman legt zijn oor te luisteren op een plek, waar het geluid wat beter tot hem door dringt. De stemmen klinken echter dof qn zo zacht, dat hij de grootste moeite heeft er iets van te verstaan. „Geloof, dat hij mij heeft herkend," hoort hij, waarna een verward gemompel volgt, waar hij niets uit kan opmaken. Dan zegt een andere stem wat duidelijker: „Zij vermoedt iets, denk ik, en heeft die vreemde snoeshanen hier gehaald, om ons plan te verijdelen. „Nu al te laat," klinkt de eerste stem weer. „Hij is toch al besloten, die zeereis te gaan maken en dan verloopt alles volgens plan". Wederom vervaagt het geluid der stemmen tot een onverstaanbaar gefluister. Dan blijft alles stil. Plotseling hoort Eric het snel en ruw verschuiven van een stoel en haastig duikt hij wegr

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 5