Ekonomie of politiek Straviering op 12 februari VERGADERING EVENEMENTENKOMMISSIE 1- V.V.V. RENESSE VOORUIT" Doden bij staatsgreep Zeer strenge kou indeV.S. Werkgevers en werknemers groeien lelijk uit elkaar „Anti- aanplak-produkt" Minister Boersma: regering geen pure toeschouwer Incident bij aankomst Mobutu De invaliden en hun auto's Zeven doden bij vliegtuigongeluk Veel doden bij een ongeluk in Australië De Spelen in 1980 AGENDA Een vakbondsman: „de werkge vers blijven niet alleen om finan ciële redenen bij hun weigering om de prqskompensatie te handhaven. Het huidige in hun ogen veel te pro gressieve kabinet zit hen al jaren lang in de weg. Belangrijke sociaal getipte wetsontwerpen worden uit gesteld en als het kan helemaal on mogelijk gemaakt. De werkgevers, die al jaren schreeuwen over de po larisatie waaraan vooral de vakbe weging zich zou schuldig maken, ne men een houding aan die duidelijke elementen van klassenstrijd in zich draagt". Zo'n geluid wordt momenteel ver nomen nu de verhouding werkge vers - werknemers wordt aange scherpt en de strijd om de pryskom- pensatie ernstige vormen dreigt aan te nemen. De taal wordt dreigend en ook werkgeversvoorzitter mr. Van Veen houdt duidelijk het been strak, zodat de algehele toestand er niet frisser op is geworden. Hoopgevend intussen is het wat badinerend en ontspannend kom- mentaar van minister J. Boersma. die niet bij het eerste vleugje wind - naar eigen zeggen-overstuur is en niet dadelijk aan allerergste kalami- teiten wil denken. Wel is hij van mening, dat een langdurige staking funest voor 's lands ekonomie zou zijn, maar „wat akties" is niet iets om opeens in paniek van te gera ken. We mogen zo'n ontspannend verhaaltje wel, zij het dat het alle maal toch niet zo gemakkelijk ligt. De voortdurende sluiting van al lerlei bedrijven, wekt toch - althans voor het publiek - de indruk dat ekonomische nood en niet politieke bedoelingen ten grondslag liggen aan voorgestelde matiging van de loonontwikkeling. Anderzijds maakt de vakbeweging zich sterk, wijzend op verworven rechten en het als maar oplopen van de kosten van le vensonderhoud, waar geen kompen- serepdc bedragen tegenover staan. Het is een soort vreemde patstel ling en als dit wederzijds erkend wordt, kan mogelijk een kompro- rais a la Boersma worden bereikt. Het wil er bij ons niet in, dat Ne derland nu ineens dolgedraaid, aan het staken slaat en belangen op het spel gaat zetten, die na jarenlange strijd zij» verworven. Vriendelijker overigens wordt cle stemming er niét op. De partijen gaan een beetje ais kemphanen tegenover elkaar staan en daar is nog nooit veel goeds uit voortgekomen. Advertentie RENESSE, 17-1. Vrijdagavond 14 januari vergaderde de eveiiementencomniissie van de plaatselijke V.V.V. Renesse Vooruit'''' in De Wig te Renesse. Na de opening van de vergadering werden eerst de evenementen van 1976 nabeschouwd en daarna bracht de penningmeester, de heer N. Dale bout, financieel verslag uit. COTONOU, 17-1. Het regeringsle ger van Benin heeft zondag een on bekend aantal mannen, die het land waren binnengevallen om een staatsgreep te plegen, gedood, zo meldt het Beninse dagblad Ehuzu. Het blad publiceert een foto waarop lijken te zien zijn, en voorts gevan genen en een stapel moderne wa pens en munitie. NEW YORK, 17-1. In de V.S. heerst een strenge kou. Maandag daalde in New York de temperatuur tot bijna twintig graden Celsius on der nul. In Chicago was het 28 gra den onder bet vriespunt en in Min nesota bijna 40 graden. De kou gaat bovendien vaak gepaard met een krachtige wind en sneeuwval. De rest van de avond werd besteed aan de evenementen voor 1977. Men krijgt voor het komende jaar weel een keur van evenementen. Het be gint al op 12 februari met de tradi tionele strao. Deze zal dit jaar wor den georganiseerd door de heren Kriens, Romer. Kristelijn en v. d. Panne. De kommissie streeft er naar de oude glorie van de strao te laten herleven. Men heeft daarom besloten dat de oudere ruiters en amazones vanaf het dorpsplein van Renesse zullen vertrekken naar Burgh- Haamstede. De kleinere en meer on ervaren ruiters zullen in de omge ving van Renesse blijven. Door mid del van een blad dat huis-aan-huis zal worden verspreid zal men de in woners van het exacte programma op de hoogte stellen. Ook heeft men voor het zomer seizoen reeds nu de nodige evene menten in petto. Toe risteuma rk t Zo staat het al vast dat weer iede re woensdagmorgen van 8.00 tot 13.00 uur een toeristenmarkt zal worden gehouden op de Kromme Reke. 's Woensdagsavonds zullen weer buitengewone diensten in de Hervormde Kerk van Renesse wor den gehouden. En de heer W. L. Kristelijn zal op de donderdagavon den waarschijnlijk weer rondleidin gen houden op de terreinen rond Slot Moermond. In de week van 11 juli zal het in middels traditie geworden camping- Geen „vredelievende houding" UTRECHT, 17-1. „De werkgevers krijgen de vakbeweging die zc verdienen. Als er een conflict komt. zal het niet meer worden als voordien. Er zal dan een vakbeweging zijn die geleerd heeft dat een vredelievende houding een maatschappelijke ongeremdheid is die daarom niet langer moet worden nagestreefd". FORBACH, 17-1. Het gemeentebe stuur van de Franse plaats Forbach heeft besloten de muren van alle openbare gebouioen te laten insme ren met een „anti-aanplak-spul"De burgemeester van de stad, Jean-Eric Bousch, zei hiermee te willen voor komen dat de muren van de gebou wen bij de komende gemeenteraads verkiezingen helemaal volgeplakt worden. Muren die mei het produkt behandeld zijn, kunnen niet meer met aanplakbiljetten worden beplakt, aangezien de biljetten van de muur glijden. De burgemeester zegt dat de kos ten miniem zijn in verhouding met het bedrag dat nodig zoii zijn om de muren na de verkiezingscampagne weer schoon te maken. Het produkt blijft twee tot drie maanden werk zaam. Dat zei voorzitter Leo Brouwer van de Federatie Hout- en Bouw bonden (FNV) maandag op de ver gadering van de federatieraad van zijn organisatie in Utrecht. Daar be raadt de bond zich op haar opstel ling en op eventuele akties nu het overleg over de bouw-c.a.o. is afge- bi-oken. Dat een groot konflikt absoluut onvermijdelijk is staat overigens voor Brouwer nog niet helemaal vast. „Het is mogelijk dat het ge zonde verstand bij de werkgevers tenslotte toch nog overwint. De FNV wil dat niet uitsluiten of onmogelijk maken". Alle mogelijkheden om tot een aanvaardbare oplossing te ko men-moeten worden beproefd. Maar Brouwer herhaalde nog eens dat de suggestie van prof. Albeda - neu traal voorzitter in het c.a.o.-overleg in de bouw - voor arbitrage niet aanvaardbaar is. HILVERSUM, 17-1. „De regering is geen pure toeschouwer. Een lang slepend conflict kan de Nederlandse economie zich niet veroorloven. Mocht dit in de toekomst optreden dan zullen wü zonder twijfel ingrij pen''. Dit zei maandagavond mini ster Boersma van sociale zaken in het NOS-journaal. De bewindsman wilde niet zeggen wanneer hij precies in zou grijpen in de CAO-onderhandelingen. „Er ligt een principieel conflict. In zo'n si tuatie is het moeilijk om iels con creets te doen. Wij zullen ook niet bij de eerste akties ingrijpen. Maar mocht er binnen enkele weken een groot stuk arbeidsonrust ontstaan dan zullen wij niet als toeschouwer langs de kant blijven staan", aldus minister Boersma. SCHIPHOL. Dit is (r.) de 34-jarige Sovjetrussische dissident Vladimir Boekowski. Hij loont enkele prenten met straatbeelden van New York, die hem door een omstander in de hand werden gedrukt. In het mid den Henk Wolzak van het comité „Reclt Vladimir Boekovski". voetbaltoernooi worden gehouden en de kermis zal dit jaar plaatsvinden op 25, 26 en 27 juli. Onder leiding van de heer Van dei- Wiel zal op 4. 5 en 6 juli de drie daagse avond wandeltocht worden georganiseerd en men wil proberen deze zomer ook weer een wielerron de te organiseren. Op 4 augustus zal een ringsteek wedstrijd te paard worden georgani seerd en op 27 augustus zal het sei zoen worden afgesloten met een lampionoptocht. Er bestaan bij de evenementencommissie nog wel en kele ideeën om nieuwe evenementen aan het programma toe te voegen, maar die moeten eerst verder wor den uitgewerkt. Aan het eind van de vergadering dankte de heer J. Janse de leden van de commissie voor hun enthousiaste inbreng. Hij merkte tot slot op dat hij van mening was dat men moet proberen de evenementen zo veel mogelijk met medewerking van mensen en verenigingen uit de eigen gemeenschap te organiseren. BRUSSEL, 17-1. De president van Zaire, Bobutu Sese Seko, is maan dag kennelijk ternauwernood aan een aanslag ontsnapt. Kort na zijn aankomst op het vliegveld van Brussel pakte de politie een man in de kraag die onder zijn jas een ma chinepistool verborgen hield. Dil gebeurde op het moment dat Mobutu en koning Boudewijn op het vlieg veld uit een auto stapten. Veilig- heidsfunktionarissen van Zaire wierpen zich onmiddellijk op de man en voerden hem weg. De ver dachte was naar verluidt in het be zit van een Zairees paspoort. Achteraf bleek dat de man één van Mobutu's eigen veiligheidsagen ten was. HAARLEM, 17-1. De algemene Nederlandse invaliden bond vindt dat auto's voor invaliden individueel aangepast moeten worden. Het heeft volgens de 'bond geen zin een „stan daardauto'' voor invaliden te bou wen. Vorige week zijn in het Euro pees parlement vragen gesteld over auto's voor invaliden aan ir. Henk Vredeling, die belast is met sociale zaken. De Britse afgevaardigde stelde toen voor een standaardauto voor invaliden te laten bouwen. Vrede ling antwoordde, dat het beter zou zijn wanneer 'bestaande auto's wor den aangepast. ISTANBUL, 18-1. Bij Isparta, 530 km ten zuidwesten van Ankara, is maandagmiddag een transportvlieg tuig van de Turkse luchtmacht ver ongelukt. Zeven inzittenden zijn om het leven gekomen. Het toestel, van Ankara onderweg naar Antalya, verloor in slecht vlieg weer hoogte en vloog tegen een heu vel. LAATSTE NIEUWS HANDSCHOENEN Lederen handschoenen in alle modekleuren A SYDNEY, Australië. Tussen de acht en twintig forensen zijn dins dagochtend om het leven gekomen toen op het station van Granville op 22 kilometer ten westen van Syd ney, een spoorwegviadukt instortte en op een afgeladen reizigerstrein terechtkwam. Op het spoorwegviadukt reden op het ogenblik van de instorting drie rijtuigen van een andere trein. Zij kwamen op het; andere treinstel te recht. Het ongeluk is veroorzaakt door dat een trein uit Mount Victoria, 112 kilometer ten westen van Sydney, tegen een pyloon van het viadukl reed na uit de rails te zijn gelopen. Op de lokomotief en de eerste twee rijtuigen van de reizigerstrein kwam 45 ton beton neer. Een ooggetuige vertelde dat de twee rijtuigen lot een „pakket" van enkele meters in elkaar waren geperst. Veertig reizigers zijn met verwon dingen naar ziekenhuizen gebracht. Er zijn nog ongeveer 200 vermisten. De premier van Nieuw Zuid Wales, Neville Wran en minister van verkeer Peter Cox, hebben zich naar de plaats van het ongeluk be geven. Daar waren Rooms-Katholie- ke priesters doende met het sakra- ment der zieken toe te dienen aan levensgevaarlijk gewonde passagiers in de wrakstukken. Een politiewoordvoerder zei dat het wel uren kon duren vooraleer men inzicht had in het aantal doden. Hij schatte dat er uiteindelijk meer dan 80 zouden blijken te zijn. CA&hUit DAM 9 lengkeek Lederwaren ZIERIKZEE WASHINGTON, ld-1. De drie be langrijkste Amerikaanse televisie stations, ABC, NBC en CBS, hebben maandag de regering in Waityiington toestemming gevraagd samen te mogen onderhandelen over de rech ten van de televisie-uitzendingen van de Olympische Spelen over drie en een half jaar in Moskou. Dil om dat de Sovjet-Unie voor de Ameri kaanse rechten een veel hogere prijs heeft verlangd dan bij vorige Olym pische Spelen. Het Olympisch comité van de Sovjet-Unie wil een bedrag van 50 miljoen dollar (125 miljoen gulden) voor de t echnische voorzieningen plus een nog onbe kend bedrag voor het recht van uit zending in de Verenigde Staten. Voor de spelen in Montreal be taalden de drie stations de helft van dal bedrag, vijf jaar geleden in München, toen ABC alleen voor de verslaggeving zorgde, een kwart. Dinsdag 18 januari Zierikzee Nieuwe Haven 2. Opening kantoor Zeeuws Instituut voor de Geestelijke Volksgezondheidheid. Open huis: 13,30-17.00 uür. Concertzaal, 20.00 uur, film Peetva der, deel II. Haamstede Ger. Kerk, 14.00 uur, Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Zaal Ger. Kerk, 19.45 uur, NCVB- afdeling. Ellemeet Dorpshuis, Aid. Noordwelle e.o. Plattelandsvrouwenbond. Brouwershaven Jeugdgebouw, 20.00 uur, afd. Plat telandsvrouwenbond. De Drie Schapen, 20.00 uur, tweede Nutsavond. Woensdag 19 januari Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur, N.C.V.B.-vergadering. Kerkwerve Verenigingsgebouw. N.C.V.B.-afde ling, 20.00 uur. Donderdag 20 januari Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur, Herv. V rou wengroep. Zaal Paternosterstraat. Fraktie P.v.d.A., 20.00 uur. Sirjansland Ver.-gebouw. Ref. Contactorgaan. 19.45 uur. Bruinisse Herv. Ver.-gebouw, 19.45 uur, afd. N.C.V.B. Vrijdag 21 januari Burgh-IIaamstede Café-Bar „De Westhoek", 19.30 uur. Vergadering Kon. Muziekver. „Witte van Haemstede". Haamstede Rekreatiezaal Ger. Kekr, 19.45 uur, Natuur- en Vogelwacht. Renesse „Het Wapen van Zeeland", Land- bouwvereniging „Noordwelle", 19.30 uur. Ouwerkcrk Dorpshuis, 20.00 uur, Uitvoering SVOWK. Zaterdag 22 januari Zierikzee C ncordia, 19.30 uur, P.J.Z.-Schou- wen-Duiveland. Dreischor Dorpshuis Ring 32, 13.00 uur, eilan- delijk solistenconcours. Zondag 23 januari Zierikzee Concertzaal-foyer, 12.00 uur. Koffie concert Danzi Kwintet. Dinsdag 25 januari Haamstede Zaal Ger. Kerk, Vrouwenraad Wes- terschouwen, 15.00 uur. Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad, 19.30 uur. Scharendijke Raadhuis. Vergadering gemeente raad, 1.9.30 uur. Woensdag 26 januari Zierikzee 's Landskamer, 13.30 uur, Water schap Schouwen-Duiveland. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, 20.00 uur, afd. Plattelandsvrouwenbond. Ouwerkcrk Dorpshuis, 19.30 uur, Afd. Duiveland Plattelandsvrouwenbond. Donderdag 27 januari Bruinisse Herv. Ver.-gebouw, 19.30 uur, begin kursus Verkeerskennis. Vrijdag 28 januari Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur. Vissers- vereniging „Helpt Elkander''. „De Poorter'. 20.00 uur. vergadering L.T.C. VVcstenschouwen Café-restaurant „Zeelust", 20.00 uur, Oprichtingsvergadering Belangenge- - meenschap. Haamstede Gemeentehuis, vergadering gemeen teraad, 14.00 uur. Zaterdag 29 januari Zierikzee AVRO-tent, parkeerterrein Schelde- straat, 20.00 uur disco-gebeuren olv. Ad Visser t.b.v. „Land zonder drem pels"; 's middags: life"-uitzending kinderprogramma „Stuif-Es-in". Vrijdag 4 februari Burgh-Haamstede Recreatiezaal camping „Duinrand", 19.30 uur. Feestavond sportver. D.F.S. Zaterdag 5 februari Burgh-Haamslede Camping Duinrand. 14.00 uur, feest middag voor de bejaarden sportver. D.F.S. Maandag 7 februari Zierikzee Hotel van Oppen, 20.00 uur, voor dracht Vrijmetselarij. Maandag 14 februari Zierikzee Huis van Nassau. 19.30 uur. start A.B.O.-kursus. Zaterdag 19 februari Renesse Dorpshuis, uitvoering „Luctor et Emergo", 19.30 uur. Donderdag 24 februari Haamstede Beatrixschool, 19.30 uur, afd. Schou wen (Westhoek) Rode Kruis. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 KROP Zoals destijds in het liedje van Sonneveld zou ik wel ivillen uitroe pen: „doe het toch niet, doe het toch niet". Dat slaat dan op de vele pa pieren, die ongevraagd in de brie venbus worden gestopt. Een per soonlijke belijdenis: ik begrijp dat men het doet, want ivie in het leven als verkoper staat, wil verkopen, maar al die losse flodders in de bus is niet de hoogste verkoopwijsheid. Een groot percentage van al die flut gaat ongelezen de prullebak in of de kattebak, het geen feitelijk nog er ger is. De vernedering van het druk werk is daarmede optimaal. Gesteld al - een voorbeeld - dat ik andijvie zou willen eten, hetgeen overigens niet het geval is, maar gesteld, dan zou de neiging tot het nuttigen van deze groente, niet wor den beïnvloed door een nonchalant getekende andijviekrop met het doorgeslagen getal 90 cl. en het er massaal ondergedrukte getal 83 cent. Ik noem maar wat. Zo'n losse krop van 83 cent valt te rauw op het lijf. Via allerlei berichten in de krant, via het feuilleton en via enkele ty pische verhalen en familie-informa tie, toil ik geleidelijk aan naar de krop andijvie worden geleid. Met een psychologische omweg, zou men kunnen zeggen. De krop gaat dan funklie krijgen in het totaal bestel van mededelingen, zoals die in kran ten voorkomen. De krop wordt dan - zeg maar - gelijkwaardig aan gegevens uit de burgerlijke stand - aan informatie van het arbeidsfront of de Parijse mededelingen over de damesmode. Hetzelfde geldt trouivens voor de - al of niet in prijs verhoogde of ver laagde - prei, de soepen in blik, het pijpje bier of de vakuum verpakte kaas of worst. Dit alles valt weg bij het losse reklame-formulier, waar van de uitgever echter nog altijd heil verwacht. Het behoort tot de mysteries van het zakenleven. De krop of de prei of de soep dringen zich dan op als zelfstandige gegevenheden. Ze vallen op de mat en bij het binnentreden gaan er al dadelijk natte voeten overheen. De tijd trouwens is zo gespannen dat losse kroppen een lichte wrevel wekken en dan ivordl alle papier heisa in één greep bij elkaar ge graaid en gaat de bak in. Ik vind dat zonde, want ergens ter wereld zijn er bomen voor gestorven en daar moeten we zuinig op zijn. De krop enz. kan echt er ook op draven in een keurig boekje en dan kan het weer ivel de moeite zijn er rustig naar te kijken en zich de vraag te stellen: ivil ik wel andijvie eten en wil ik wel uitgerekend deze in prijs verlaagde kroppen binnen leiden in het patroon, van momente- lijke bezitsvorming. Dat zijn vragen vrienden, ivaar een mens mee kan zitten. Met andere ook trouwens SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2