HET INBRAAK-MYSTERIE Daoed-affaire: de glorie van de terreur Voor „Eendracht": één miljoen gulden Nederland meer en meer op racefiets STREEKNIEUWS 5 ^.Schouwenoord" Sint Philipsland krijgt toch vierhonderd zomerwoningen 4 BLIK DOOR HET WERELD Israël is terecht verbolgen over de. affaire Aboe Daoedde Palestijnse terrorist die door de Franse autori teiten na arrestatie opmerkelijk vlot is weggewerkt naar Algerije. Het ■vermoeden ligt voor de hand dat de- Franse politic-autoriteiten of de ge heime dienst intussen al een ernstige schrobbering hebben gekregen dat ze 10 stom zijn geweest, om Daoed te grijpen. De man heeft weliswaar de reputatie zeventien mensenlevens op zijn geweten te hebben door zijn overval op de Israëlische sportdele- gatie op de Münchense 'Olympische Spelen, waardoor hij zonder meer als massamoordenaar gekwalificeerd mag worden. Andere moordenaars zallen door de Franse politie ook best achter slot en grendel gezet xoorden, maar Daoed is toevallig ook een Pa lestijnse terrorist. En wel een in die kringen zozeer geziene dat men in Parijs op de vingers kon narekenen dat om de vrijlating van Daoed te bewerken wel een of andere gijze ling of aanslag gepleegd zou worden. Dit. nu is iets waar de Fransen maar liever niet mee gekonfronteerd worden en dus iverd Daoed ijlings het land uitgestuurd. Een Israëlische aanvraag om uitlevering was op technische gronden niet voor inwilli ging vatbaar. Een Duitse kwam le laat - men vraagt zich af of dit per ongeluk was, want. om dezelfde re den waarom de Fransen van Daoed af wilden icas er niet veel echte Duitse animo om. hem gevangen te zetten. De wereld wordt er niet veel beter of slechter van of Daoed nu voor zijn rechters komt of niet, m.aar de con sequenties van deze twijfelachtige verlossing uit de politiecel zijn wel bedenkelijk. Daoed was al enige, tijd in Parijs waar hij tamelijk openbaar optrad en zelfs - naar verluidt - am bassades bezocht. Gezien de reputa tie van de Franse inlichtingendienst. kan men rustig aannemen dat die zekér wel op de hoogte was ook zon der een Israëlische tip waarover in Parijs wordt gesproken. De redene ring van Daoecl is 'geweest dat de Franse overheid locli te benauwd zou zijn om hem aan le houden en als ze hem al zouden grijpen, clat hij dan gauw genoeg weer vrij was. Daarin heeft hij dan gelijk gekregen. Wat dan tevens inhoudt dal Daoed en zijn makkers in de terreur zich niet in het minst geremd hoeven te voelen bij hel voorbereiden van zulke acties als ze in Miinchen pleegden. Internationaal accoord Een beetje wrang is in deze samen hang dal juist West-Duitsland in de V.N. heeft aangekaart een algemeen accoord te sluiten tot wering van terreur, waarvan een onderdeel was dat de berechting van gegrepen ter roristen zo min mogelijk belemmerd zou worden door allerlei finesses van uitleveringsverdragen en dergelijke. In de V.N. waren de Fransen het met deze Westduitse oproep ook aardig eens. In theorie dus, maar niet in de praktijk. Eerste consequentie is dan dat voorlopig niemand meer moelr ekenen op een inter nalinaal accoord tegen het terrorisme. De tweede consequentie is dat de P.L.O. dankbaar ,nu ze in zoveel opzichten vooral door de Libanese strijd aan prestige heeft verloren de Franse handelwijze als een aanmoediging beschouwt. Van Franse zijde is verhuld aan gegeven dat de vrijlating van Daoed ook te maken had met het verlangen op goede voet te blijven met de Ara bische wereld. Het argument krijgt enige schijn van juistheid als men verneemt dat tussen Frankrijk en Egypte nauw contact is geweest voor Daoed hel land werd uilgezel. Maar in wezen zijn de Arabische ivgrme ivoorden voor mannen als Daoed aanzienlijk koeler gemeend, behalve dan misschien door Libië en Irak, de twee felste IsraëlhatersEgypte, Sy rië, Soedan en Saoedi-Arabië bij voorbeeld hebben, niet zo gek veel sympathie: tenslotte waren hel man nen van het slag van Daoed die bij voorbeeld in Soedan een bloedbad aanrichtten onder Arabische diplo maten. En hoezeer deze landen dan ook met de mond veel warmhartige gevoelens voor de Palestijnen belij den, in Libanon hebben ze wel dege lijk kans gezien de macht, en het aan zien van de Palestijnse organisaties drastisch te beknotten. Alleen: in de volksverbeelding, gevoed door jaren lange propaganda, zijn mannen als Daoed helden, zodat regeerders het zich jegens de bevolking niet kunnen permitteren niet wat woorden te ge bruiken ten gunste van Daoed. Maar \ze zouden echt niet van harte heb ben gerouwd als Daoed voor jaren de cel in ivas gegaan. En als derde nare consequentie mag men verwachten dat de Israëli sche* geheime dienst in den vervolge niet zozeer de collega's zal tippen als ze weer een man als Daoecl er gens aantreffen. Ze kunnen het zaak je ook zelf wel opknappen met een welgericht schot of een bom of zo iets. Wat dan in wezen weer een andere soort terreur erbij is. SOESTDIJK, 15-1. De „Actie Een dracht '76" heeft ruim een miljoen gulden opgebracht. Dit heeft prins Bernhard, als beschermer van de n'ationale vereniging en stjehting „Het Zeilend Zeeschip" bekend ge maakt. De prins ontving op paleis Soestdijk het eindverslag van de actie uil handen van de voorzitter van het Comité Actie Eendracht, ir. P. J. van Lunteren. De bruto opbrengst van de actie heeft het bedrag van een miljoen ruim overschreden. Na aftrék van kosten blijft er 907.000 gulden oyer. Hierbij zijn schenkingen in natura, zoals een geheel nieuwe zeil-garde- robe. inbegrepen. NIEUWLEUSDEN, 15-1. Het bij zonder lang aanhoudende zomerweer in 1976 heeft een verlenging van het verkoopseizoen voor fietsen tot ge volg gehad, waardoor de verkoop meer dan normaal steeg. De toenemende vraag naar fietsen, waarbij een verschuiving is opgetre den van de traditionele sportfiets naar de semi-race en super sport fiets, wordt veroorzaakt door de gro te belangstelling van de consument voor dit voertuig, aldus samenwer kende rijwiel- en motorindustrie Unikap NV in haar jaarverslag. Niët alleen gaan steeds meer men sen er toe over een fiets aan te schaffen, die de mogelijkheid biedt de natuur in te trekken, maar bo vendien ziet Unikap een nieuwe trend ontstaan: de aanschaf van een tweede fiets. Flitsen uit het buitenland LONDEN. De Palestijnse leider Aboe Daoed heeft zaterdag in een vraaggesprek met de Canadese radio verklaard bereid te zijn zich voor een Westduitse rechter te verdedi gen tegen beschuldigingen dal hij betrokken zou zijn geweest bij de overval op het Olympische dorp in München in 1972 waarbij 17 mensen gedood werden. NEW YORK. De Rhodesische pre mier Ian Smith heeft zaterdag in een vraaggesprek verklaard dat de konferentie in Genève over de vor ming van een meerderheidsrege ring in Rhodesië, ,.op dood spoor ge raakt". MAPUTO. De Rhodesische vredes missie in zuidelijk Afrika van de Britse onderhandelaar Ivor Richard is zaterdag op nieuwe moeilijkheden gestuit. Belangrijke besprekingen met nationalistische leiders van Rhodesië moesten voor onbepaalde tijd worden uitgesteld. LONDEN. Egypte is bereid ak koord te gaan met allerhand waar borgen voor het bestaan van Istraël als er een Palestijnse staat tot stand komt op de westelijke Jordaanoever. Dit heeft president Anoear Sadat verklaard in een vraaggesprek met de Sunday Telegraph in Londen. BARCELONA. Bij een aanvaring tussen een Amerikaans landings vaartuig en een Spaans vrachtschip dat de haven van Barcelona binnen voer zijn maandagochtend vroeg ze ker negen Amerikaanse matrozen omgekomen en 19 gewond. LUXEMBURG. Het Europese par lement w;il een onmiddellijke ratifi catie van de Europese conventie tot bestrijding van het terrorisme. In een spoeddebat drongen alle zes po litieke groeperingen hierop aan. Het debat was een reactie op de vrijla ting door de Franse justitie, eerder deze week van de Palestijnse guer rilla-leider Aboe Daboed. CAIRO. Egypte én Soedan hebben zatex-dag een militaire overeenkomst ondertekend die bedoeld is om Soe- danese dissidenten die in Ethiopië wonen, ervan te weerhouden Soedan binnen te vallen. Schmidt: 479.999 maal MÜNCHEN, BEIEREN. 15-1. Uit de Beierse hoofdstad Miin chen komt het bericht dat in de Bondsrepubliek 479.999 mensen iconen die Schmidt he ten en dat ze er a raison van lussen de 200 en 400 mark „Schmidt-Hamburg" of iets van die aard van kunnen laten maken - als ze er al niet hele maal van af willen. De Schmidts - en de'Müllers, want daarvan zijn er 430.000 - zijn de beste klanten van het naamsveranderingensbureau van de Westduitse burgerlijke stand. Vereniging „Kinderzorg" Over het vierde kwartaal 1976 is', ten behoeve van de vereniging „Kinderzorg" te Middelburg gekol- lekteerd f 95,51. Opgehaald werd door Dorien van der Werf en Wim Hage f 15,35, door Rianne van der Maas f 19,16, door Mentine Bos 1' 21,15 en door Caty Remeeus en Janet van den Hamer i' 39,85. Mevrouw Vijverberg-van Oeveren dankt namens „Kinderzorg" de kol iektantes hartelijk voor hun inzet en zij betuigt ook haar dank aan hen, die gaven. NIEUVVERKERK Auto geslipt Zondagavond omstreeks 23.10 uur raakte de bestuurder B. H. te Goes ter hoogte van, de Stolpweg in een slip vanwege de gla'dheid. De auto kantelde en draaide .om, kwam ten slotte tegèn een lantaarnpaal die af brak. De autó werd totaal vernield. De Wegenwacht, bracht de bestuur der naar huis. OOSTERLAND inbraak in een NUNSPEET. Hoewel het volgens de kalender hartje winter is, maakt moeder natuur van die merkwaardige uitzonderingen, die alweer aan de lente doen denken. Zoals hier by de familie Ton uit Nunspeet, die na terugkeer van de wintervakantie in de stal een lammetjes-tweeling aantrof. Moeder en kin deren maken het uitstekend. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SCHIPHOL. Pakistan krijgt .dit jaar 61 miljoen gulden (10 procent meer dan vorig jaar) en Noord-Je- men 33 miljoen gulden (vorig jaar 25 miljoen) aan ontwikkelingshulp van Nederland, zo heeft minister Pronk vrijdagmiddag bij zijn terugkeer uit deze twee concentratielanden op Schiphol bekend gemaakt. UTRECHT. De eerste grote onder neming die bij de C.A.O.-onderhan delingen over dit jaar wél over de brug is gekomen met een volledige prijscompensatie is het sigaretten- concern Turmac met 900 werkne mers. Dit heeft een woordvoerder van de voedingsbonden F.N.V. vrij dag meegedeeld. AMSTERDAM. In de Noordhol landse gemeente Warmenhuizen wordt (vandaag) maandag gestart met een bevolkingsonderzoek naai de aanwezigheid van bloed in de ontlasting. Hiermee hoopt men kwaadaardige gezwellen van de dik ke darm en endeldarm vroegtijdig op het spoor te komen. NOORDGOUWE Afdeling Platteiandsvrouwenbond De afdeling Noordgouwe e.o. van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen, houdt de eerste jaarbijeenkomsl op woensdag 26 januari in hotel v. d. Weijde te Nooi-dgouwe. Als spre ker treedt op de heer Sinke te Maas sluis. die een dia-lezing houdt over het Nederlandse kustreddingswezen. OUWERKERK Uitvoering S.V.O.W.K. SVOWK houdt de uitvoering' op vrijdag 21 januari a.s. in het Dorps huis. Op het programma: Jeugdto neel; daarna groot toneel. SVOWK is dankbaar voor de bij dragen in de vórm van het oud pa pier. Er zijn meer dan 100 leden en 80 donateurs. De vereniging telt drie teams ia de voetbalkompetitie, drie teams in de veldkorfbalkompetitie en vier teams in de mikrokorfbal- kompetitie. De „sport" organiseert: wandel tocht, speelmiddag voor de jeugd, feestavond voor de jeugd en uitvoe ring en in de komende zomer weer een bazar en rommelmarkt. S.R.V.-winkelwagen f De S.R.V.-winkelïer Jan Bolle al- F hier, aan de Sint Joostdijk-hoek Sandströmstraat, kwam zaterdag- morgen tot de ontdekking dat onge- f node gasten in de nacht van vrijdag f op zaterdag een bezoek gebracht hadden aan zijn wagen. 4 Door het uitsnijden van de grote i ruit. in de deur had men zich toe- gang verschaft tot het interieur van de wagen en daaruit de kostbaarste artikelen ontvreemd zoals roomboter, koffie, hoeslakens en andere artike len. De in de wagen aanwezige zelf-' bedieningsmandjes waren eveneens verdwenen. Vermoedelijk hebben de daders of de dader daarin de artike len meegenomen, alles bij elkaar voor een waarde van ongeveer 1' 2.000.De heer Bolle waarschuw de onmiddellijk de rijkspolitie die een onderzoek begon door éérst bij de omwonenden te informeren of zij niets verdachts gehoord of gezien hadden wat echter niet het geval was. De politie zal trachten verder klaarhe.id in deze zaak te krijgen. Hel is voor de tweede maal dat win kelier Bolle dit overkomt. Ook vorig jaar bracht men een bezoek aan zijn wagen. De gestolen voorraad was toen echter niet zo groot als ditmaal. (Vervolg van pag. 1) de „Schouwenoord"-samenleving zo harmonisch mogelijk op te bouwen. Daarom wordt begonnen met vijf be woners. vervolgens zullen steeds na een periode van ongeveer zes weken, nieuwe bewoners in het tehuis wor den toegelaten. Er zal vooral naar worden ge streefd de persoonlijke vrijheid van de „Schouwenoorders" zo groot mo gelijk te doen zijn. al is er uiteraard ook een groepsproces met bepaalde spelregels, aldus direkteur Kok. Een deskundigenteam •(psycholoog, arts en maatschappelijk werker, aan gevuld met de bestuursleden mej. Padmos én de heer Van Leeuwen) SIRJANSLAND Reformatorisch Contactorgaan Op donderdag 20 januari wordt in het verenigingsgebouw te Sirjans- land, een vergadering gehouden van het Reformatorisch Contactorgaan Sofcouwen-Duiveland. Spreker.is ds. W. L. Tukker, die spreekt over het onderwerp: „De gemeenschap dei- heiligen'. ZIER1KZEE. Een rustpuntvoor de nieuwe bewoners van het gezins vervangend tehuis „Schouwenoorcl" wordt ongetwijfeld, gevormd, door deze zithoek 'bij de open haard ih de huiskamer. (Zie ook elders in dit nummer). (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) gaat zorgen voor de begeleiding van de bewonei's in de komende nieuwe levensperiode. Het gezinsvervangend tehuis, ge bouwd door aannemingsbedrijf Lig- tendag te St. Philipsland, is een voorbeeld van „nieuwbouw" in een oud gebouw en daaraan gekoppeld een geheel nieuw gedeelte. De oude pastorie werd geschikt gemaakt voor „groeps"-bewoning, maar mét." een duidelijke handhaving van privacy, in de vorm van eigen kamers, voor degenen die zich graag- eens willen terugtrekken. - Tot de voorzieningen voor .geza menlijk gebruik behoren o.a. een zeer eigentijds ingerichte eetzaal, een gezellige t.v.-kamer, en een grote' huiskamer. De oorspronkelijke zol der van het gebouw werd omge bouwd tot een ruime ontspannings zaal en hobby-ruimte. „Schouwenoord" zal officieel wor den geopend. De juiste datum staat nog niet vast, maar verwacht wordt dat'-de plechtigheid omstreeks eind mei of begin juni zal plaatsvinden. MIDDELBURG, 15-1. De gemeenteraad van Sint Philipsland kan de bouw van 400 zomerwoningen, tennisbanen en een zwembad, in het 35 hectare grote recreatieplan Krabbenkreek bij Sint Philipsland niet langer tegenhouden. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben hun goedkeuring onthouden aan het op 11 augustus vorig jaar genomen besluit van de gemeente raad van Sint-Philipsland, waarbij het vier jaar geleden door de raad vastgestelde bestemmingsplan werd ingetrokken. In 1973 had de SGP nog net niet de meerderheid in de Philipslandse gemeenteraad. Toen wex-d er be sloten, dat er best 400 zomerwonin gen konden worden gebouwd in de nabijheid van Sint Philipsland. Door een zetelwisseling in de raad be schikt de SGP nu wel over de meer- dei'heid en men wilde deze eerder genomen beslissing, voor de SGP een doorn in het oog, ongedaan ma ken. Daar hebben g.s. nu een stokje voor gestoken. De ontwikkelingsmaatschappij Ka- vei-o, die zich met de uitvoering van het rèkreatieplan zal belasten, heeft de gemeente Sint Philipsland vorig jaar al gedi-eigd een forse schade claim te zullen indienen als het be stemmingsplan inderdaad zal wor den gewijzigd en de bouw van de zomerwoningen niet zou kunnen dooi'gaan. „Geen idee, meneer. Ik ben niet zo brutaal, dat ik daai-cp let. Maar hij was de hele dag al bezig." „Viel u spoedig in slaap? Ik be doel: hebt u hem pog gehoord?" „Nee, ik denk, dat ik al gauw sliep. Overigens, een man die zit te schrijven, maakt geen lawaai." „Hij is om ongeveer kwart over één in de afgelopen nacht neerge schoten. In aanmerking nemende, dat de afstand- van de Tulpenstraat naar De Savorn-in Lohmanlaan onge veer twintig minuten gaans is. kun nen we ongeveer aannemen, dat hij kort na middernacht dit huis heeft verlaten. Dat hebt u niet gemerkt? Heeft hij die avond ook niet ge zegd, dat hij nog weg zou gaan?" „Nee. ik weet nergens van en heb ook niets -meer gehoord." De vrouw denkt na. „Vanmorgen heb ik in de keuken ontbeten, voor ik naar m'n werk ging. Ik heb herp niet gei-oepen; dat deek ik in het be gin wel, maar dan werd hij -korze lig, dus liet ik het voortaan. Ik was vanmiddag om één uur weer thuis. Toen ben ik naar zijn kamer gegaan cn zag. dat hij er niet was. En zijn bed -was ook onbeslapen." „Yond u dat niet gek?" Och nee, hij ging wel eens vaker een paar dagen achtereen weg, maar dat zei hij dan wel van te voren. Ditmaal heeft hij nergens over ge sproken." De rechercheur maakt een paar anatekeningen en dertkt na, waarvan de vrouw -gebruik maakt om een tweede kop koffie in te schenken. Dan oppert Van- der Bak: „Als ik me nu verplaats in uw gedachten- gang, mevrouw, krijg ik het volgen de beeld van uw kamerbewoner: waarschijnlijk geen vast werk, een tikkeltje louche, helemaal niet be middeld; kortom iemand van wie je nooit helemaal hoogte zult krijgen. Was dit zo'n beetje uw oordeel?" De vrouw knikt enkele malen. „Ja, dat klopt wel zo ongeveer. Enkel, hij was tegen mij altijd vriendelijk, kwam hij wel eens met iets thuis: gebakjes, een bloemetje;; laatst een flesje parfum." De recherchelur gaat er niet op in Misschien sliep ze wel met 'm, denkt hij. maar dat is mijn zaak niet. Hij vraagt enkel nog: „Mag ik zijn ka mer eens bekijken?" „Natuurlijk. Nu hij toch dood is. Ze komt overeind én gaat de rechercheur voor naar een behoor lijke zit-slaapkamcr met een hoekje, waar een wasbak is aangebracht. Van der Bak kijkt rond: het vertrek is netjes opgeruimd; nergens is er rommel. Hij loopt naar een kast en opent die. Er hangt één kostuum in en op de bodem staat een paal schoenen. Verder ligt er een stapel tje ondergoed en enkele overhem den, plus een paar dasseri en een trui. Zonder de vrouw aan te kijken, merkt de man op: „Zijn garderobe was ook niet om te gillen, he? Wie hield zijn was en zo schoon en heel?'' „De laatste weken deed ik het. Hij gaf me er wat extra's voor. U hebt gelijk: -veel kleren had hij niet. Ik zei er wel eens wat van, maar het kon hem niet schelen, want hij ant- door F. VAN FALCKENOORT woordde: ik kan toch maar een pak tegelijk dr-agen." Op een tafeltje staan een paar fo to's in lijstjes. Eén ervan de afbeel ding van een jonge vrouw. Zo op het eei-ste gezicht een jaar of acht tien. De man wijst er op en vraagt aan de vrouw: „Enig idee, wie dit is?" „Zijn dochter Boukje. Op die andere foto staat ze ook, jonger." „Dus hij is getrouwd?-' Van dei- Bak is enigszins verrast. „Of is hij weduwnaar of „Hij heeft me indertijd verteld, dat hij al een jaar of twaalf geschei den is. Die dochter is enig kind." „Weet u ook, waar ze woont?" De vroxiw schudt haar hoofd. „Nee Ik heb T Gerrit wel eens gevraagd, maar hij ontweck steeds'een ant woord. Ik weet enkel, dat ze reizend journaliste is voor een paar kran ten." „Kranten in onze stad?" „Dat weet -ik niet. Ik zei u al, dat Gerrit in familie-aangelegenheden tamelijk zwijgzaam was." „Weet u iets over zijn gescheiden vrouw? Woont ze hier in de stad?" „Ik weet 'l werkelijk niet. meneer, want hij wilde er nooit over pi-aten." De man loopt wat rond in de ka mer. Ei'gens staat een rieten prulle- mand. Van der Bak ziet dat er vex*- iT-ommeld papier in ligt. Hij bukt zich en haalt 't er uit. Het blijken een aantal beschreven vellen te zijn. Het handschrift van de man is ver re van duidelijk. Maar met een beetje -goede wil is het te lezen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4