BELANGRIJKSTE SCHOUWSE VOLKSVERHAAL: SAGE VAN DE MEERMIN nou van mij Bijeenkomst landbouwvereniging Nieuwerkerk en Ouwerkerk AANLEG PHILIPSDAM KOLLEGE OVER ALLERLEI GEVOLGEN 3 Vereniging „Stad en Lande" STREEKNIEUWS KREDIETEN NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE z.v.u. Gemeentebegroting Bruinisse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 17 januari 1977 Nr. 22032 ZIERIkZEE, 14-1. „In Nederlandse volksverhalen is de zeemeermin in het algemeen karakteristiek gege ven; de figuur half mens-half dier, sirenen die vanaf de 17e eeuw in die verhalen een rol spelen, zij het dat de idee van „visgoden" al veel ouder is en terug gaat tot de Babylonische tijd. Typisch is dat ten onzent het geloof in „min en man" (zeemeermin en zeemeerman) bestond en echt was. Deze - en vele andere - opmerkingen maakte vrijdagavond dr. Tj. W. K. de Haan, hoofdrcdakteur van „Ons Volksleven" en schrijver van talrijke „folkloristische" boeken op de gehouden bijeenkomst van de Vereniging Stad en Lande van Schouvven-Duivcland, in hotel Van Oppen, onder voor zitterschap van de heer J. L. Braber. Titel van dr. De Haan's causerie was: „Volksverhalen op Schouwen- Duiveland", waarbij het meervoud (verhalen) wat misleidend zou kun nen werken, want alles op dit ter rein en in dit gebied, spitst zich toe op de sage van de Schouwse zee meermin. Stad en Lande zelf werd daardoor ge-inspireerd door het eerste jaar boek het motto mee te geven: „Kro- nietk van het land van de zeemeer min." „Sagen als stukjes verbeelding, lig gen in Zeeland op de bodem van de zee", aldus dr. De Haan, die op de brede verspreiding van het meer- minnenverhaal wees. Het duikt als kernthema op in allerlei streken, maar krijgt per streek een eigen „couleur locale" mee; typisch daar bij is dat volksgeloof en bijbelgeloof vaak worden vereenzelvigd. Wapen van Schouwen Voor deze tijd is merkwaardig dat het overoude thans weer gaat funk- tioneren. Als thema verschijnt - als vermeld - de zeemeermin overal op (gevelstenen, uithangborden, wind wijzers). Ten onzent is bekend het wapen (min en man) van het waterschap Schouwen-Duiveland (Schouwse wa pen). Overigens bestaat deze „dub belheid" ook elders. De Schouwse sage is een zwer verssage en heeft als essentie de straffe Gods op - in dit geval - de grote wellust en welvaart. Westen- schouwen was ooit een rijke vissers plaats en er zijn fantasieverhalen over die rijkdom (zilveren nagels in de schepen, gouden schoengespen en dat soort zaken). Overigens werd de sage lang na de ondergang van Wes- tenschouwen opgeschreven. (Nagt- glas). Vliegende meermin Variant op het thema vermeldt de Duitse schrijver J. W. Wolf (1843), die de meermin „zwevend hoog in de lucht" voorstelt. In zijn boek „Niederlandische Sagen", verhaalt hij van de ondergang van Zeven bergen door de (vliegende) meermin. Het door de „meerminne bereden" zijn, vindt men nog terug in het woord nachtmerrie (merreminne). Later is er wat Schouwen betreft een identifikatie gekomen van de sage met de Plompetoren en voor Melissant geldt het verhaal dat „ie dere avond de meerman kwam", die beloften deed dat een wal rond de stad zou worden aangelegd, als de meerman zijn meermin terug zou krijgen. Weinig Dr. De Haan intussen meende dat ZIERIKZEE, 14-1. De groep Noord- Ierse jeugd, die deze iveek weer naar Belfast moet vertrekken, werd vrij dag ontvangen ten stadhuize, waar burgemeester Th. H. de Meester zich uitvoerig onderhield met de Ierse lei ding. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) mmm ■I -£'jt mt tl H de armoe aan volksverhalen ten on zent een meer praktische oorzaak heeft. Ze zijn er wel, maar ze zijn niet opgeschreven en in dit opzicht vroeg hij het Stad-en-Lande-publiek de oren wijd open te zetten. Rond de naamgeving van dorpelingen, moe ten immers wel verhalen bestaan: klokkedieven, boonoppers, oliepo- ken, torenkruiers, koedieven. Feit is b.v. dat de beroemde volks kundige dr. Sunninghe geen „korres in zijn welkom begroette hij spe ciaal mr. J. Oggel, sekretaris van de ZLM. Als naar gewoonte gaf de voorzitter hierna een overzicht van het vorige jaar, dat een goede start leek te zullen geven, de grond was van goede struktuur. Daarna echter was het vroeg te droog, met naar het leek rampzalige gevolgen. Toch is het nog meegevallen, de opbrengsten van o.a. tarwe waren over het alge meen goed, de aardappelen en uien waren matig van opbrengst, maar de prijs hiervan kan voor velen nog veel goed maken. De bieten waren eerst matig, met een goed gehalte, die zijn later nog veel gegroeid, echter met een te laag suikergehalte. De akkerbouw is er, gemiddeld genomen, vrij redelijk doorgekomen met goede tot zeer matige inkomens. Veehouderij Bij de veehouderij waren de pro blemen vele malen groter: le door te weinig voer, dus bijvoeren; 2e de prijzen van aankoop van ruwvoer rezen de pan uit; 3e de afstoot vah' vee moest geschieden tegen te lage prijzen; 4e mindere mclkopbrengst. Daar komt bij, dat in ons gebied beregenen niet mogelijk is; hopelijk wordt daarvoor in de toekomst nog een goede mogelijkheid gevonden. Gelukkig heeft voor een aantal be drijven de R.Z.-regeling enig soelaas geboden. Toch is het bedroevend, dat een goed geleid bedrijf van een dergelijke regeling gebruik moet maken. Via een goed E.E.G.-markt en prijsbeleid en een aanvaardbaar be lasting- en sociale lasten-stelsel moet het mogelijk zijn, reserves te vormen, om jaren als 1974 en 1976' op te kunnen vangen (een droom wens?). „Ons als boeren rest maar één mogelijkheid: zoveel mogelijk produceren tegen zo laag mogelijke kosten. Dit lukt de één beter dan de ander, dat wijzen vergelijkende on derzoeken steeds weer uit. De ge middelde kwaliteit van de boer kan nog wel beter worden. Vakman schap, kennis, inzicht e.d. zijn van 't pondent'' had in deze contreien, maar sagen, anekdoten en (spook) verhalen moeten er zyn. Vaak kan een enkele kenner, al heel wat verhalen oplepelen. Be langrijk zijn ook de echt gebeurde dingen, de zgn. „memoraten". Daar vertellers sterfelijke mensen zijn is het zaak de stof op papier of ge luidsband te zetten. Sprookjes Dat er geen „andere verhalen" op Schouwen-Duiveland zouden zijn, werd intussen al weer weerlegd, dooi de spreker, die gewaagde van twee sprookjes „uit Brouwershaven". Eén der sprookjes werd door hem voor gelezen in het Nedelands: „Van de jongen met de arend", terwijl een tweede sprookje in Schouws dialekt - op onnavolgbare wijze - werd ge bracht door mevrouw K. de Jonge- Hoekman te Brouwershaven: „Van een toverfluitje en een toverhoed". Dat gaat een topper worden op al lerlei verenigingsvergaderingen, dachten wij. Bij de diskussie bleek dat dr. De Haan heel wat had losgewoeld bij het aandachtig publiek. Hij kreeg een dankwoord en een boekebon van de voorzitter, terwijl ook mevrouw De Jonge werd bedacht met een presentje. doorslaggevende betekenis, om aim een goed inkomen te komen. „Lees vakbladen, bezoek vergade ringen, ga eens bij de buren te rade, wanneer zij betere opbrengsten be halen dan u-zelf", aldus de voorzit ter. Vervolgens besprak hij de miljoe nendans om de grond. Waar moet dat heen? Hoe zal dat gaan met na tionale- en landschapsparken en na tuurgebieden? Waar komt de grond allemaal vandaan voor wegenbouw, woningbouw, rekreatie, enz.? De grote vraag is: wie en wat blijft er over?", aldus de voorzitter. Vergadering Provinciale Staten De eerstvolgende openbare verga dering van de staten van Zeeland zal gehouden worden op vrijdag 4 fe bruari a.s. in de statenzaal van de Abdij te Middelburg. ZIERIKZEE Auto beschadigd Zaterdagavond omstreeks 23.30 uur ontdekte de politie dat een op de Balie geparkeerd staande personen auto was beschadigd. De wagen was aan de rechtervoorzijde beschadigd, het glas van de rech terkoplamp en de richtingaanwijzer lagen op het trottoir. In de buurt van de auto werden houtsplinters gevonden. De eigenaar van de auto is nog onbe kend. Het gaat om een groene Opel. kenteken 32-28 UA. Hervormde Vrouwengroep Op donderdag 20 januari komt de Hei-vormde Vrouwengroep bijeen in het hervormd verenigingsgebouw. Kanoorgebouw P.Z.E.M. Op woensdag 2 februari zal het nieuwe kantoor van de P.Z.E.M. aan het Groene Weegje (23) te Zlcrikzcc officieel worden geopend door bur gemeester Th. II. de Meester van Zierikzee. In het kantoor z\jn de diensten voor gas en elektriciteit in het distrikt Schouwen-Duiveland ge concentreerd. Tevens zal een nieuw 50 kV-schakelstation aan het Groene Weegje in bedrijf worden gesteld. De heer De Meester opent gebouw en station, namens de aandeelhouders van de N.V. pZEM. Vergadering L.T.C. Op vrijdag 28 januari vindt in „De Poorter" (R.T.M.-gebouw) de alge mene vergadering plaats van de L. T.C. - Zierikzee. (Gewijzigd bericht). Dakpannen vernield Vrijdag j.l. werden bij het pand Vrije 6 van mevrouw L. L. door on bekende jongens negen dakpannen van een opbergruimte gehaald en stukgegooid. Aanrijding J. A. S. te Zierikzee deed aangifte bij de politie van een aanrijding op de kruising Schuithaven/Nobelstraat in de nacht van zaterdag 15 op zon dag !6 januari. Volgens S. betrof het een aanrijding met een personen auto van W. uit Dreischor. Geen voorrang Zondagmorgen omstreeks 11.15 uur ontstond een aanrijding tussen twee personenauto's op de kruising Cau- straat/Mulockstraat. Een personen auto van fa. B. te Zierikzee verleen de geen voorrang aan een auto van M. W. te Zierikzee. Aan beide auto's ontstond geringe schade. Auto in sloot Zondagavond omstreeks 23.15 uur trof de politie bij het verkeersplein op de Provinciale Weg een volkswa gen in de sloot aan. Er werden geen personen aangetroffen. Vermoedelijk is de auto door de gladheid van de weg geraakt. De wagen behoort toe aan S. d. F. te Haamstede. RENESSE Auto reed op containerwagen Vrijdagmorgen omstreeks 8.30 uur vond op de kruising Stoofweg-Krom- me Reke te Renesse een aanrijding plaats tussen een personenauto, be stuurd door B. M. M. uit Renesse en een containerwagen van de fa. R. uit Burgh-Haamstede, die werd bestuurd door C. F., één van de chauffeurs van het transportbedrijf. Het ongeluk ontstond toen C. F. bezig was een container op te laden. Hij wilde daartoe achteruit, vanuit dè Kromme Reke de Stoofweg op rijden. Op dat moment echter nader de M. uit Renesse de voorrangskrui sing. Een medewerker van F. waar schuwde voor de naderende auto. waarop de containerwagen stopte. De achterzijde van de containerwa gen stond toen echter al een eindje op de Stoofweg. Ofschoon deze wa gen zijn stoplichten aan had en ook een duidelijk zwaailicht voerde, kon M. de wagen niet meer ontwijken en botste met volle kracht op het ach tergedeelte waardoor de voorzijde van de personenwagen volkomen werd vernield. M. kwam met de schrik vrij. SEROOSKERKE Feestavond sportvereniging Afgelopen zaterdag hield de sport vereniging „Velocitas" de jaarlijk se feestavond in het Dorpshuis. Na „Daarbij vervult de jaarlijks terug kerende dreiging van de (te) hoge waterstanden ons met grote zorg; immers naast de algemene konjunk- turele en strukturele problemen waarmede deze bedrijven te maken hebben worden zij ook nog eens door de waterstanden belaagd. Wij hopen dat de veronderstelling dat de aanleg van de Philipsdam nog hogere wa terstanden tot gevolg zal hebben, een niet op de feiten steunende veron derstelling zal zijn. Zoals reeds eerder in deze brief is gesignaleerd zal de aanleg van de Philipsdam niet ongemerkt aan onze gemeenschap voorbijgaan. In eerste instantie verwachten wij dat de aan leg een extra impuls op de reeds bestaande bedrijvigheid zal geven. Na aanleg zullen wij gekonfron- teerd worden met o.a. het vervallen van de veerverbindirig Zijpe-Anna Jacobapolder, bet vinden van een nieuwe bestemming voor de alsdan vrijkomende tramweghaven, het tot standkomen van een nieuwe verbin ding voor het openbaar vervoer met Sint Philipsland en Tholcn en andere zaken «lie. enkel en alleen d«»or bet een welkomstwoord door de voor zitter, de heer A. W. Koppenhol, werd het blijspel in drie bedrijven: „Rozengeur-aoh schei maar uit"' van Wim Bisschot opgevoerd. Aan dit blijspel werd meegewerkt door de dames: mw. E. v. d. Wielen- Kloet, mw. M. Baartse-Kaaysteker, mw. K. de Graaf-de Meij, mej. J. de Vries en de heren J. C. de Meij, H. v. d. Wielen, R. Baartse en J. v. d. Hoek. Algemene leiding had de heer M. Geluk. Het 'blijspel werd door de spelers op prima wijze ten tonele gebracht. Na afloop mochten de spelers een welverdiend applaus van hot publiek in ontvangst nemen. Als dank kre gen de spelers door de voorzitter een bloemetje aangeboden. In de pauze werd een verloting gehouden ten bate van de kas van de vereni ging. De avond werd met een gezel lig bal besloten. ELLEMEET Afdeling Ned. Plattelandsvrouwenbond Dinsdagavond 18 januari organi seert de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen afdeling Noordwelle en omstreken een bijeenkomst in het dorpshuis van Ellemeet. De avond zal worden gevuld door de heer P. G. Rotte, leraar te Zierikzee, die een demonstratie zal geven van bakken en folkloristisch broodbakken. KERKWERVE Vergadering N.C.V.B. De Ned. Chr. Vrouwenbond, afde ling Kerkwerve komt voor het eerst in het nieuwe jaar weer bijeen, op woensdag 19 janüari a.s.. De bijeen komst vindt plaats in het Vereni gingsgebouw aan de Beatrixstraal. Op deze avond houdt mevrouw J. Meerbeek-Heersink een lezing over: „Afrika-van een andere kant beke ken". Hierbij zullen ook dia's ver toond worden. Het belooft een mooie avond te worden. Opbrengst oliebollenaktie Onlangs is de netto opbrengst van de oliebollenaktie bekend geworden. Deze aktiè werd gehouden op 31 dec. van 'het vorige jaar, t.b.v. het kërk- Advertentie Voor als u tekort komt. Voor eenTTonver wachte kans. Voor als u dii-ekt over geld wilt beschikken. Een Persoonlijke Lening. Snel beschik baar en tegen aantrckkelijkevoorwaarden. Praat er eens over bij de aanleggen van de genoemde dam, van gemeenschappelijk belang zijn geworden. Wij noemden in dit verband reeds de gedachte over de stichting van een streekverpleegtehuis op Schou wen-Duiveland. Gomavi Wij prijzen ons gelukkig dat de op het industrieterrein aan de Dorps weg gevestigde bedrijven zich in gunstige zin ontwikkelden. Met na me geldt dit voor de visfileerfabriek Gomavi welke kans gezien heeft om na schier onoverkomenlijke moeilijk heden in met name het personele vlak, zich te handhaven. Zij mag de toekomst thans met vertrouwen te gemoet zien. Niet in alle gevallen slagen de be drijven erin de voor hen vagbekwa- me medewerkers aan te trekken. De geringe werkloosheid is daar niet. vreemd aan. Uiteraard zouden wij daarbij graag zien dat de te ver wachten verruiming van het aantal arbeidsplaatsen in eerste instantie dak van de Ned. Herv. Kerk van Kerkwerve. Na aftrek van alle kos ten is de. netto opbrengst ruim dui zend gulden geworden! (Vorig jaar nog geen f 400,-). De organisatoren zijn hier met recht erg dankbaar voor. Zij zijn liet die hierbij allen danken die aktief hebben meege werkt om dit mooie resultaat te kunnen bereiken. Allen die de heer lijke oliebollen bakten, die ze aan de man brachten, en zij die ze koch ten. "H°u ZIERIKZEE, 15-1. Zaterdagavond traden Simone Rooskens en Luc Lutz onder auspiciën van de Z.V.U. in een volle Concertzaal op met het stuk „Hou jij nou van mij of ik van jou?" Het reeds jarenlang samen optre dend echtpaar wist dit stuk met een vrij middelmatige inhoud tot een fijne theateravond te verheffen. „Hou jij nou van mij of ik van jou" (Eng. titel „The marriage gam bol") van Enid Rudd stevent regel recht af op een overbekend thema. Hij, Ferdinand Koster en zij, So phie, zijn verliefd op elkaar en trou wen. Hij schrijft slechte detective boekjes en ze wonen in een eenvou dige etage-woning. Het getij keert. Hij krijgt erkenning voor zijn werk. De T.V. interesseert zich voor de Bennie Binnenbantam-verhalen van Ferdinand. Het geld stroomt binnen. De droom van hel tweede huis aan de Friese meren wordt werkelijk heid, zoonlief kan naar de Zwitserse kostschool en Ferdinand wordt be dolven onder het werk en vertoeft in zijn riante kantoor. Natuurlijk ontkomt Ferdinand niet aan het „tweede .jeugd-syndroom" en het statussymbool van de jonge minna res moet dan ook worden aange schaft. Zijn liefde voor Sophie blijkt echter dieper te zitten. Hij moet zich heel klein maken om haar weer voor zich te winnen. Sophie wil niet scheiden van haar Ferdi nand maar heeft het toch heel moei lijk haar gekrenkte trots te over winnen. Met een heerlijke dosis humor wordt het stuk op de planken gezet. Daarin draagt ook beslist de ver dienstelijke Nederlandse bewerking van Gregor Frenkel Frank bij. Alan Barlow bewijst met de regie en het dekorontwerp duidelijk zijn vak manschap. Voor de pauze vindt zes maal een dekorwisseling plaats, het geen bijdraagt aan dé vaart in het spel. Simone Rooskens en Luc Lutz verdienen - hoewel dit van profes sionals verwacht mag worden - een groot kompliment voor hun gewel dige tekstbeheersing. De dekorwisselingen, die overi gens vliegensvlug plaatsvinden, worden opgevijzeld met enkele spitsvondige liedjes. Het aan het lichtkomen van Ferdinands slipper tje komt als een verrassend hoogte punt, gevolgd door een zeer pittige vechtscène in de slaapkamer van de familie Koster. Na de pauze de scène „van het weer goed maken". Ondanks de fik se teksten wordt het, in tegenstel ling met voor de pauze, allemaal wat te ver uitgesponnen en wordt het na enkele minuten al duidelijk waar het tenslotte op uit zal draai en. Na de dwaze pogingen van Fer dinand om Sophie weer klein te krijgen en na de afwijzingen en pes terijen van Sophie volgt tenslotte het verwachte happy end. Simone Rooskens en Luc Lutz mochten een langdurig applaus van het publiek in ontvangst nemen. Jammer dat de bloemen ook deze keer moesten ontbreken. A. P. plaatsingsmogelijkheden zal opleve ren voor hen die noodgedwongen el ders hun beroep uitoefenen. Bouwnijverheid Wij zouden in onze beschouwingen over de bedrijvigheid tekort schieten indien wij niet wezen op de wel op merkelijke aktiviteiten in 1976 in de sektor van de bouwnijverheid. Zo werden 62 bouwvergunningen verleend met een totale bouwsom van ruim 13 miljoen gulden, waar van vergunningen voor de bouw van vijf nieuwe woningen, vergunning in 52 gevallen voor de verbouw van woningen en andere ruimten en vijf vergunningen voor de bouw van 451 tweede woningen in de koop- en ver- huursektor, de bouw van een zwem bad en de stichting van een luchthal over de tennisbanen. Kortom aktivi teiten waarvan de invloed zich ook zal uitstrekken in 1977. De wijze waarop het venten is ge regeld en standplaatsen zijn uitge geven is een zaak die niet tot aller bevrediging verloopt. Veelal betreft het hier tegenovergestelde belangen. Enerzijds konstateren wij dal de plaatselijke middenstand met argus ogen het verloop aanziet terwijl aan de andere kant een gedeelte van het publiek toch wel gelukkig is met een verruiming van de mogelijkheden. Het vorenstaande is voor ons aan leiding geweest intern opdracht te geven een rapport samen te stellen over de wettelijke mogelijkheden en de wenselijkheid m.b.t. het verder beperken of uitbreiden van de hier- bedoelde straathandel, zulks mede bezien in het licht van de rekreatie- ve ontwikkelingen. Wij hopen u daarover te zijner tijd nadere mede delingen te kunnen doen." Samen ter vergadering OUWERKERK, 14-1. De landbouwverenigingen „Aller Belang" te Ouwer kerk en „Eendracht Bindt" te Nieuwerkerk hielden een gezamenlijke verga dering in het Dorpshuis te Ouwerkerk, onder leiding van de voorzitter van „Aller Belang", de heer W. A. Kuyper. BRUINISSE, 14-1. Tot slot volgen hier aanvullende punten uit de Begeleidingsnota van b. en w. der ge meente Bruinisse, bij de gemeentebegroting 1977. „1976 kenmerkte zich door een veelheid van aktiviteiten bij de buitendijkse machinefabrieken, de scheepswerf en de jachtwerf. Niet in het minst is dit het gevolg van de vele in dit jaar gegeven opdrachten tot verbouwing van mosselschcpcn of verbetering van de op die schepen aanwezige technische installaties."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3