HET INBRAAK-MYSTERIE Regelmatig en op tijd ruimen bewaarfruit TUINBOUWOVERZICHT Z.L.M.-VERGADERING Belastingverhoging zware auto's Weg blijft weg Jacht bommenwerper verliest lege tanks Ramptankers: „slechte" bemanningen Kunstmestsilo op auto: man verdronken Twee doden bij ongeluk F.A.O.: rommelen maar „Vergelijkbaar inkomen" in landbouw gaat omhoog 7.IERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 14 Januari 1977 Nr. 22031 Vrijdag 21 januari, 19.05, Ned. 1: Vriendelijk welkom bij Barend. Met als gasten. Frank en Mirella. ZIERIKZEE, 13-1. In de onlangs te Goes gehouden hoofdbestuursver gadering van de Z.L.M. gaf de heer Goud een tuinbouwoverzicht, waar in hij o.a. opmerkte het een positief punt te vinden, dat de Unie van Waterschappen verder gaat met het verzoek naar de knelpunten ten aan zien van zoetwatervoorziening in de landbouw. Ook de plannen van de water schappen zelf, om te komen tot een verfijnde waterbeheersing, hadden zijn grote waardering. Men wil niet langer alleen maar het accent leggen op de afvoer van het oppervlakte water. Met 'klem benadrukte de heer Goud dat het voor de afzet van het bewaarfruit vooral in de komende maanden van grote betekenis is, dat de markt wordt voorzien van een kwalitatief hoogwaardig produkt. Spelregels •Regelmatig en op tijd ruimen zijn daarbij spelregels die zeker door de telers zorgvuldig in acht zullen moe ten worden genomen. Schoksgewijs aanbod kan namelijk nooit een re gelmatig prijsverloop te zien geven. Over het prijsverloop bij de groen ten vertelde de heer Goud dat zo wel voor het aanbod van groenten onder glas als bewaarprodukten en vollegrondsgroenten het prijspeil bevredigend verliep. Het aanbod van witlof trok aan en er worden voor dit produkt hoge prijzen be taald. Er was een levendige vraag naar spruiten en voor goede sorte ringen werden hoge prijzen betaald. Met enig argwaan bekijkt men de vrij grote importen van uien uit Amerika. Deze zyn niet geheel zon der gevaar voor de eigen prijsvor ming. In het zuid-westen zijn nogal veel kleine uien, het is moeilijk om met een dergelijk produkt te gaan concurreren met wat er uit Amerika komt. Gelukkig wordt de prijs nog niet ongunstig beïnvloed, niettemin is het goed de mogelijke gevaren tijdig te signaleren. DEN HAAG, 12-1. De E.V.O., Al gemene Verladers- en Eigen Vervoer Organisatie, houdt terdege rekening met de mogelijkheid dat de belas tingdruk op zware bedrijfswagens met 500 tot 600 procent zal worden verhoogd. „De eigen vervoerders en de ver laders zullen de komende maanden alles in het werk stellen om een dam op te werpen tegen zo'n eventuele eenzijdige lastenverzwaring", aldus het nieuwe transportvakblad „EVO- Bedrijfsvervoer". ROTTERDAM, 13-1. Het uitblijven van de aanleg van rijksweg 19, die komend van de Beneluxtunnel in het Rotterdamse havengebied dwars door midden Delfland moet gaan lo pen en bij Rijswijk aansluiting geeft op de rijksweg tussen Den Haag en Amsterdam, betekent voor de in de Plaspoelpolder in Rijswijk gevestig de bedrijven een schadepost van enkele miljoenen per jaar. De kamer van koophandel in Den Haag heeft bij de tweede kamer erop aange drongen, dat snel met de aanleg wordt begonnen. Uitstel is volgens haar onverantwoord. Onlangs heeft minister Westerterp van verkeer en waterstaat het werk aan het zuide lijk gedeelte van deze rijksweg stóp laten zetten. ZIERIKZEE. Een groep leerlingen van de R.S.G. „Prof. Zeeman" won de eerste projektenprijs van de jubi lerende Technische Hogeschool te Delft. De foto toont de groep succes volle leerlingen met hun leraren. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Gladiolen Bij de gladiolen heeft zich plotse ling een VTij scherpe prijsdaling voorgedaan. Mogelijk is dit maar een tijdelijk verschijnsel. Telkens biijkt weer dat deze handel dn ster ke mate aan stemmingen onderhevig is. Ten aanzien van het fruit was er gelukkig in de laatste weken van het oude jaar een levendige stem ming op de fruitveilingen. De prij zen trokken flink aan, dit had voor al betrekking op de appelrassen Cox', Winston en Goudreinette; Gol den Delicious volgde in een iets langzamer tempo deze trend. Of de prijs ook in het nieuwe jaar zich verder gunstig zal ontwikkelen, durfde de heer Goud zich enigszins optimistisch uit te laten, gezien de voorraden die er nog beschikbaar zijn. Ook in de ons omringende lan den is de voorraad ongeveer vijftien DEN HAAG, 13-1. Het „vergelijk baar inkomen", waarop wordt ge mikt bij toepassing van de rente- subsidieregeling voor de modernise ring van landbouwbedrijven, wordt per 15 januari 1977 verhoogd van f 24.700,— tot f 27.000,—. Het bestuur van het ontwikkelings- en sane ringsfonds voor de landbouw heeft hiertoe besloten. MAARHEEZE, 13-1. Een NF-5 jachtbommenwerper van de vliegba sis Gilze-Rijen heeft donderdagmor gen twee afwerpbare extra brand stoftanks verloren. De tanks kwamen terecht in tuinen aan de Puttersdijk en de Prunellastraat in Maarheeze, Slechts enkele meters van de wonin gen. Daar deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Volgens een woordvoerder van de koninklijke luchtmacht levert een afgeworpen brandstoftank alleen ge vaar op wanneer er iemand direct door wordt getroffen. Het is uitge sloten dat de tank ontploft. WASHINGTON, 13-1. Het varen met goedkope en gebrekkig opgeleide zeelieden, waarvoor in de tankvaart een „slavenmarkt" bestaat, is de voornaamste oorzaak van de talrijke rampen met tankschepen die zich de laatste tijd voordoen. Paul Hall, voorzitter van de Amerikaanse zee- liedenbond, heeft dit verklaard in een hoorzitting van een commissie van de Amerikaanse senaat die zfch met de kwestie bezig houdt. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Sinds 5 januari wordt de 17-jarige Leendert Johannus Boot uit Utrecht vermist. De jongen lijdt aan epilepsie en verblijft in het jon genstehuis Vechtoever in Maarssen. Op 5 januari vertrok Leendert om 8 uur 's morgens met andere jongens uit het tehuis naar zijn werk in Breukelen. Op de een of andere ma nier glipte hij er tussenuit en is van af dat moment spoorloos. tot twintig procent lager dan in vergelijkbare perioden. De afzet van peren verloopt wat stroever, hierbij gaat het per ras over belangrijk grotere hoeveelheden dan in voor gaande vergelijkbare perioden. Ter aanvulling op zijn tuinbouw overzicht vertelde de heer Goud nog dat de discussienota van het Land bouwschap „Beleidsvisie voor de land- en tuinbouw" inmiddels in de tuimbouwcommis$ie voor de eerste maal aan de orde is geweest. „De vraag kwam daarbij op of deze nota wel door onze eigen mensen is ge schreven", aldus de heer Goud. Ook de piekmeters bracht de heer Goud ter sprake. Mochten daar nog moei lijkheden mee zijn, dan is het het beste, contact op te nemen met de sociaal economische voorlichting of met de PZEM. Het is n.l. bekend dat de PZEM een soepele houding aan neemt inza'ke het alsnog claimen van de zgn. verkregen rechten. Het „vergelijkbaar inkomen'' '.s het arbeidsinkomen, dat een of twee a rbeidskrachten op een met behulp van de rentesubsidieregeling te mo derniseren 'bedrijf op zijn minst moeten kunnen bereiken als het ontwikkelingsplan eenmaal uitge voerd is. Het moet vergelijkbaar zijn met het gemiddelde bruto-inkomen van niet-agrarische werknemers in hetzelfde gebied. De rente-subsidieregeling is een EEG-regeling, waarvan de uitvoe ring in Nederland in handen is van het ontwikkelings- en sanerings fonds voor de landbouw. ROTTERDAM. De gestolen com puterbanden van de ICI-vestiging in Rozenburg zijn terecht. Ze bleken verborgen te zijn in drie auto's in Rotterdam. Een woordvoerder van de Rotterdamse politie heeft dat donderdag bevestigd. Hij wilde geen nadere bijzonderheden vertellen. SCHEVENINGEN. De Deense be roepsvisser L. P. Bech heeft woens dagavond bij de politie in Scheve- ningen aangifte gedaan van vermis sing van twintig netten. Hij had die netten op 9 januari veertig mijl bui ten de kust van Scheveningen uitge zet. Toen hij twee dagen later terug kwam waren de netten verdwenen. De politie vond restanten van netten dezelfde avond terug op een Thoolse vissersboot. AMSTERDAM. Nederlandse onder nemingen hebben in 1976 voor onge veer 13 procent van het totaal aan buitenlandse investeringen in de Ierse Republiek gezorgd. Ierland telt nu 22 Nederlandse vestigingen met vaste activa ten bedrage van 67 min pond (f 285 min). Met 19 Nederlandse ondernemingen worden op het ogen blik besprekingen gevoerd, aldus de Industrial Development Authority (I.D.A.). GRONINGEN, 13-1. Donderdag morgen is de 59-jarige J. Oosterhuis uit Leens (Gron.) verdronken, nadat de auto waarin hij als passagier zat te water was geraakt. Het ongeluk had plaats op de weg tussen Ranum en Mensingeweer. Daar reed een vrachtauto die een grote en brede kunstmestsilo vervoerde. Op een gegeven moment raakte de silo een boom, viel van de vracht wagen en kwam terecht op een te gemoetkomende personenauto. Deze auto raakte van de weg en belandde in het ernaast gelegen Mensinge- weersterloopdiep. De bestuurder en twee overige inzittenden wisten te ontkomen, maar tevergeefs hebben zij getracht ook het slachtoffer uit de auto te bevrijden. LEEUWARDEN, 13-1. De 23-jarige Jeen Schaap uit de Knijpe is in Leeuwarden door verdrinking om het leven gekomen. De jongeman raakte met zijn auto te water tijdens een parkeermanoeuvre bij het giro kantoor waar hij werkte. De 21-ja- rige Witske van Alphen uit Heeren veen die bij hem in de auto zat kon worden gered. Tijdens de reddings pogingen kreeg de Leeuwarder H. Visser een hartaanval. Hij werd naar de hartbewakingsafdeling van het Diaconessenhuis gebracht, maar overleed daar korte tijd later. ROME, 13-1, Grote bedragen aan overheidsgelden zijn uitgegeven voor overmatige betalingen aan functio narissen van de voedsel- en land bouworganisatie van de Verenigde Naties (F.A.O.). Dit is vastgesteld in een accoun tantsrapport dat onder verantwoor delijkheid van het hoofd van de ac countantsdienst van het Britse mi nisterie van Financiën, Sir Douglas Henley, is opgesteld. Voorts worden te hoge verblijfs vergoedingen, onodige betalingen aan chauffeurs van dienstauto's we gens overwerk, een gebrek aan con trole op declaraties wegens over werk van ander personeel, een wil lekeurig begrotingssysteem en een kostbare vergissing bij het opzetten van een computerstelsel voor de loonadministratie geconstateerd. Wat biedt de BEELDBUIS ZONDAG 16 JANUARI NED. 1: Twee sportonderwerpen, de interland schaatsen tussen Ne derland en Zweden in Deventer en de Europese kampioenschappen bil jarten in Terneuzen, krijgen de aan dacht in het middagprogramma van de NOS. De TROS gaat 's avonds van start met het derde deel van de informatieve serie De poorten van Azië. In de aflevering van van avond blijkt dat het Christendom zijn stempel heeft gedrukt op het Byzanthijnse rijk.. Spannende mo menten doen zich voor in een nieu we aflevering van Switch. Een stel geldafpersers hebben een bankdi- rekteur in hun macht en hebben hem, door hem te behangen met al lerlei ontplof fingsmateriaaal, ver anderd in een levende bom. Het volgende programma van de TROS draagt een muzikaal karakter. Marco Bakker is de gastheer in Mu ziek uit duizenden. Op zijn zwerf tocht door opera-, operette- en mu- sicalland laat Bakker zich begelei den door o.a. de sopraan Yvette Da- vies, de mezzo sopraan Rohangiz Yachmi, de pianist Peter Rostal en de tenor John Buzea. Vanavond weer een verhaal uit de reeks Ver halen van Guy de Maupassant. Het verhaal van vanavond heeft als ti tel De Hand en gaat over een dorps dokter die danig in moeilijkheden komt. Dit gebeurt als de dokter op bezoek gaat bij een zeer afgelegen wonende man. Er wordt beweerd dat het spookt in dit landhuis, waarvan de benvoner het mikpunt is van een dorpsroddel. Het TROS- programma wordt afgesloten met Henk van der Meydens sleutergat- programma TV Privé, waarin dit maal een gesprek met smartlappen- vertolkster Mary Servaas, de Zan geres zonder Naam. NED. 2: Op het tweede net wordt het een vrij informatief avondje. De spits wordt afgebeten door het En gelse jeugdverhaal Westway. Er 9 Nog geen kwartier, nadat de kran ten met de bezorgers de wijken in zijn, komt er al een telefoontje. Van een vrouw. „Gerrit woonde bij mij in huis. Is-ie echt dood?" „Hij is dood, mevrouw. Wie bent u en waar woont u?" Van der Bak, die aan de lijn zit, doorgegeven door de dienstdoende man bij de centrale, trekt een blocnote naar zich toe en is gereed om op te schrijven. „Mevrouw Schrijner. Ik woon in de Tulpstraat, nummer negentig. Gerrit woonde bij mij in." „Blijft, u thuis; ik kom even naar u toe, mevrouw. De Tulpstraat is hier niet ver vandaan." Van der Bak geeft zijn kollega, die hem in deze zaak assisteert een seintje: „Neem jij eventueel volgen de telefoontjes aan; ik heb het adres van die Doorveld en ga er even heen. Misschien kan ik nu wat meet- over hem te weten komen." In de Tulpstraat staan over het algemeen eenvoudige woningen met een klein stukje tuin voor en mis schien iets groter aan de achterzijde. Hier woont zo ongeveer van alles: kleine middenstanders, die een dag winkel in de stad hebben, maar ook fabrieksarbeiders en renteniers. Misschien werkloze mannen. En we duwen of gescheiden vrouwen, die een kamer verhuren. Zo een is mevrouw Schrijner. Na een huwelijk van vijftien jaar werd ze weduwe, doordat haar man on verwacht overleed. Ze heeft een klein pensioentje van de zaak, waar haar man werkte, maar officieel we- duwenpensioen krijgt ze niet; daar voor was ze tijdens het overlijden van haar man net niet oud genoeg. Ze werkt al geruime tijd halve da gen in een fabriek en toen ze onge veer een half jaar geleden iemand kon krijgen, die een kamer bij haar doen zich problemen voor als de hp- pies van Westway, de kinderen van Len Saxby, zich verzetten tegen het dragen van het schooluniform. Bo vendien krijgen ze te horen dat ze hoofdluis hebben. Na de sport-ak- tualiteiten in Studio Sport volgt het tweede deel van de mammoelpro- duktie 58 Miljoen Nederlanders. Het onderwerp van deze aflevering zijn de Nederlanders en hun ziekten. Al lerlei wetenswaardigheden op het gebied van de speelfilms worden vervolgens opgelepeld door Berend Boudewijn in de rubriek Cinevisie. Zestig minuten hierna voor Jack van Belles troetelkind, de rubriek Zienswijze. Hei gespreksthema is de vraag, of de wereld thans het Wa termantijdperk binnentreedt. Vol gens astrologen gaat de wereld in deze tijd over van het Vissentijd- perk naar het Watermantijdperk. Elk tijdperk bestrijkt 2100 aar. De zelfde astrologen beweren, dat het Watermanteken een toenmende een heid enbroederschap onder de men sen bewerkstelligt. ZONDAG 16 JANUARI NED. 1: 14.00 Teleac; 16.00 nieuws 16.02 De TV-muis; 16.27 Studio Sport; 16.55 Toto; 17.00 Kleine avonddienst; 17.32 Studio Sport: 18.15 Teleac; 18.55 De bereboot; 19.00 Nieuws; 19.05 De poorten van Azië; 19.35 Switch; 20.25 Muziek uit duizenden; 21.15 Uit de wereld van Guy de Maupassant; 22.20 TV-privé; 23.05 journaal. NED. 2: 18.30 Informatie voor Turken; 18.35 Westway; 19.00 Van gewest tot gewest; 19.15 Studio Sport; 20.30 58 miljoen Nederlanders en hun ziekten; 21.10 Cinevisie; 21.35 Nieuws; 21.40 Zienswijze; 22.40 Beeldspraak; 23.05 Journaal. MAANDAG 17 JANUARI NED. 1: De KRO komt uit de startblokken met een aflevering van The Flinstones. Een half uur later wordt het vierde deel op hel scherm gezet van De avonturen van Pa Pin kelman en Tante Pollewop. Regeren is moeilijker dan je denkt, moeten Pa Pinkelman en tante Pollewop er varen. De serie Alias Smith and Jo nes verplaatst het tv-publiek ver volgens naar de westernsfeer. In een Mexicaans stadje is een be langrijk persoon om het leven gebracht. Curry wordt beschul digd van moord. Zijn steun en toeverlaat Heyes neemt zich voor de werkelijke moordenaar te grijpen, maar stuit daarbij op aanzienlijke problemen. De resterende tijd tot het journaal draagt een kleurrijk karak- wilde huren, nam ze die gelegenheid met beide handen aan. Hannie Schrijner is een gewone vrouw, die niet opvalt. Knap kun je haar niet noemen, maar evenmin lelijk. Van der Bak schat haar op ruim veertig, maar dat is niet van belang. De re chercheur legitimeert zich en mag binnenkomen. De vrouw wijst hem in de zonnige voorkamer een stoel en zegt: „Ik heb net koffie, zin in een bakkie?" „Slaan wij nooit af, mevrouw. Graag." Wat later, als ze beiden van de koffie genieten, vraagt de politie man: „Vertelt u me alles eens, wat u van meneer Doorveld weet, me vrouw." De vrouw wil op haar beurt vra gen stellen, maar begrijpt, dat zij eerst inlichtingen moet geven. Daar voor heeft ze tenslotte gebeld. Ze begint: „Hij huurde bij mij een ka mer. Ik ben weduwe en heb een klein pensioentje; verder werk ik halve dagen op een fabriek." „Wat voor werk?" De rechercheur denkt ineens aan de rijwielfabriek van Van Vessinger. „Nylons inpakken. Erg gemakke lijk werk en het verdient niet slecht. Van m'n pensioentje kan ik niet leven." „Sinds wanneer was Doorveld bij u?" „Nou, ik denk: een klein halfjaar tje." „Wat deed hij eigenlijk voor de kost?" „Hij zei koopman te zijn in onge regeld goed. Maar ik heb nooit veel van zijn negotie gemerkt. Bovendien zat hij af en toe helemaal op zwart zaad en moest ik hem wel eens een week of twee, drie krediet geven. Maar daarna betaalde hij al les weer." ter dankzij de reportage van een show van het gezelschap De kinde ren van Moskou. Na het journaal komt de KRO met de reportage Ra re jongens, die Cubanen. Han van der Meer ging in Cuba na welke veranderingen zich hebben voorge daan onder het bewind van Fidel Castro. Tenslotte van de KRO de theaershow van Herman van Veen. getiteld En nooit weerom. Een show waarin humor en ernst elkaar af wisselen, een show met muzikale in termezzo's, vioolspel en lichteffec ten. NED. II: De eerste dertig minuten van het VARA programma gaan zitten in een nieuwe aflevering van Addams Family. De humor komt met. name van Lurch die ontroost baar is als Gomez het oude clave- cimbel weggeeft. Een heel ander soort humor hierna in de senioren - show Dat ik dit nog mag meemaken. Op ironische wijze wordt de bejaar- denproblematiek aan de kaak ge steld. Na achten stapt James One- din de beeldbuis binnen. Hij laat weten, dat hij, samen met Falmouth, een sleepboot wil aanschaffen. Pech ligt hem op zijn weg, want Elizabeth is hem een stapje voor. Zij biedt een zo hoog mogelijk bedrag voor de sleepboot, dat haar het vaartuig niet meer kan ontgaan. Hei vlaggeschip de Charlotte Rhodes loopt, op weg naar Southampton, vast op een wrak en juist op dat moment komt Elizabeths sleepboot langs. De vol gende 25 minuten zijn voor VARA's Ombudsman Johan van Minnen, die oplossingen zoekt voor problemen van kijkers. Enig bont vermaak valt te beleven in de serie Ieder zijn deel. De lotgevallen die Willem van Die ren en zijn vrouw overkomen, zijn opgetekend door Alexander Pola en Chiem van Houweninge. De laatste vijftig minuten zendtijd besteedt de VARA aan de aktualiteitenrubriek Achter het nieuws. MAANDAG 17 JANUARI NED. 1: 10.45 schooltelevisie; 18.45 De bereboot:18.55 Nieuws; 19.05 The Flintstones; 19.30 De avonturen van Pa Pinkelman; 20.00 Alias Smith Jones; 20.50 De kinderen van Mos kou; 21.35 Journaal; 21.50 Rare jon gens, die Cubanen; 22.40 En nooit weerom; 23.40 Symbiose; 23.45 Jour naal: NED. 2: 18.45 Staatsloterij; 18.55 Nieuws; 19.05 Addams familiy; 19.30 Dat ik dit nog mag meemaken; 20.00 Journaal; 20.50 De Onedin lijn; 12.15 De ombudsman; 21.40 Ieder zijn deel; 22.10 Achter het nieuws; 23.00 Journaal. door F. VAN FALCKENOORT „Ging hij 's avonds laat wel eens weg, dat u weet?" „Nounee, dat niet. Hij kwam af en toe wel eens midden in de nacht thuis. Nu ja, zo bij wijze van spreken dan: uur of één, half twee." „Sprak hij verder nooit over zijn bezigheden?" „Nee. Ik vroeg hem er wel eens naar, omdat ik het niet altijd ver trouwde, maar hij liet nooit het ach terste van zijn tong zien." „Dronk hij? Was hij wel eens on bekwaam?" „O nee, dat nooit. In dat opzicht was hij een behoorlijke man." „In welk opzicht dan niet, me vrouw?" De rechercheur kijkt haar scherp aan. „O, zijn geheimzinnigheid bijvoor beeld. Ik kreeg wel eens de indruk, dat zijn praktijken niet bepaald le gaal waren. Hij had immers geen vaste werktijden, geen baas: bleef 's morgens vaak lang op zijn bed liggen. Achteraf blijkt mijn wan trouwen toch wel gerechtvaardigd te zijn, nietwaar? Hij is immers als inbreker op heterdaad betrapt? Dat las ik tenminste in de krant." Van der Bak ging er niet op in, maar vroeg verder: ..Enig idee, hoe laat hij gisteravond de deur uit ging?" „Ik weet 't echt niet. Ik ging al om tien uur naar mijn kamer, omdat ik wat hoofdpijn had en dan ben ik geen half mens. Hij zat nog bij mij in de kamer te schrijven. Och, ik ben een vrouw alleen, dus nodigde ik hem al gauw uit 's avonds bij mij te komen zitten. Dat spaart boven dien stroom uit, nietwaar?" „U ging dus om tien uur naar bed en hij bleef zitten schrijven. Wat schreef de man?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 7