I Het midden- en kleinbedrijf en de administratiekosten Ombuiging landbouwbeleid verdient overweging „Gedrag supporters snel en streng straffen" ERIC DE NOORMAN Na „Helsinki": het lot der Sowjetrussische dissidenten ONZE PUZZELRUBRIEK VAN HET VADERLANDSE ERF Kostenontwikkelingen zijn een constante zorg voor ondernemers. Behalve de loonkosten staan ook andere kosten van de onderne ming, zoals de administratiekosten in de belangstelling. Daarbij.-kan worden gedacht aan de admini stratie voor de jaarstukken van de onderneming en voor de afgifte van inkomsten- en vermogensbe lasting. Het zijn echter werkzaam heden die-voortvloeien uit het on dernemerschap en verbonden zijn aan privé-verplichtingen. Dit artikel zal cle administratieve werkzaamheden, dié voortkomen uit financiële verplichtingen van ande ren, behandelen. Deze werkzaamhe den zijn: de administratie van omzetbelas- tïng-gegevens (B.T.W.); het aangeven en betalen van de B.T.W.; het invullen en bijhouden van formulieren, kaarten en loonsta- ten voor de loonbelasting en so ciale verzekeringspremies van werknemers en het innen en be talen ervan. Ojidernemers zien deze administra tieve werkzaamheden als verplich tingen die hen door de overheid zijn opgelegd. Naar hun mening doen' ze deze werkzaamheden voor anderen. Immers, het zijn de werknemers die aan de overheid loonbelasting ver schuldigd zijn en de werknemers zijn tevens verantwoordelijk voor de be taling van de sociale verzekerings premies. Ook B.T.W. zijn anderen (o.a. consumenten) verschuldigd aan de overheid. Omdat ondernemers te veel aandacht en tijd aan déze'werk zaamheden moeten besteden, zijn. ze van mening dat deze activiteiten te veel geld kosten. In de loop der tijd is de uitvoering van deze werkzaam heden terechtgekomen bij de onder nemer. Dit is om vooral praktische redenen historisch gegroeid. Indien belastingen en sociale premies van iedere Nederlander door de belas tingdienst persoonlijk zouden moeten worden geïnd,, zou dat veel tijd en geld kosten. Mede daarom is het on rechtvaardig de ondernemers voor deze kosten te laten opdraaien. Hoe hoog kunnen die kosten zijn? Welke oplossingen zijn mogelijk voor het terugdringen van de vele werk zaamheden? In het vervolg van dit artikel zal geprobeerd worden deze twee vragen te beantwoorden. Kosten In 1969 heeft het Economisch Insti tuut voor het Midden- en Kleinbe drijf in Nederland een onderzoek verricht naar de kosten die voor de onderneming verbonden waren aan het door een accountants- of admi nistratiekantoor laten verrichten van de administratieve werkzaamheden. Uit dit onderzoek bleek dat de kos ten van branche tot branche vrij sterk xtiteen liepen. De kosten zijn ondermeer afhankelijk van de om vang van hef' bedrijfdie kan wor den uitgedrukt in omzetten en/of aantallen werknemers. In die tijd varieerden de kosten voor de kruideniersbranche van f 40,- tot f 260,per jaar. De hoogste kos ten in 1969 roerden geregistreerd voor het schildersbedrijf met een omzet van f 600.000,namelijk f 2.400, Administratiekosten bestaan voor een groot deel uit loonkosten. Om een idee te krijgen van de omvang van deze bedragen in 1976 is de loon kostenontwikkeling sinds 1969 tol 1976 van belang. Deze kosten zijn sinds 1969 met 150 procent per werk nemer gestegen. Niet alleen in Nederland drukken administratieve verplichtingen ten behoeve van belastingen en sociaie lasten verhoudingsgewijs zwaar op het midden- en kleinbedrijf. In 1972 heeft in België een onderzoek plaats gevonden waarbij ondermeer de tijd werd gemeten die werd besteed aan de uitvoering van de administratieve formaliteiten in het bedrijf. Daaruit bleek ondermeer dat ambachtelijke bedrijven meer tijd kwijt zijn dan handelaren. De laatsten hadden per week 5,5 uur nodig, terwijl de eerst- genoemden 6,5 a 12 uren bezig waren aan hun administratie. In die geval len waar deze werkzaamheden wer den uitbesteed, lagen de kosten voor ambachtelijke bedrijven hoger dan voor handelaren. Ook in Duitsland wordt 'aktie ge voerd tegen de grote hoeveelheid administratieve werkzaamheden. De ingewikkelde wetgeving op het ge bied van de belastingheffingen en sociale verzekeringen, maken de „onzichtbare" lasten voor het be drijf steeds groter. De Bond van DuitseBelastingbetalers schatte de ze kosten in 1971 op plm. 7,2 miljard DM per jaar. Een ander schatting luidt, dat alleen al voor de kosten van de loonbelasting de „onbetaal de" kosten in 1968 op één miljard DM moeten worden geschat. Oplossingen In de openbare vergadering van de Raad voor hel Midden- en Kleinbedrijf van 16 juni jongstleden werd de nota Administratieve werkzaamheden fiscale en sociale heffingen" besproken. Daarin wor denenige voorstellen gedaan om de problemen met betrekking tot de vele en kostbare administratieve werkzaamheden van de onderne ming op te lossen. Eén van de op lossingen voor de inning van loon belasting en sociale verzekerings premies is de oprichting van één grote of enkele kleinere rijksadmini stratiekantoren. Dit kantoor zal worden opgericht en gefinancierd door de overheid en zal een deel van- de werkzaamheden die verband houden met de administratie van de onderneming moeten overnemen. Deze werkzaamheden komen in het kort op het volgende neer. De werk gever zal het kantoor de loonkosten van alle werknemers één keer per uitbetalingsperiode uitkeren. Het behoort ondermeer tot de taken van het rijksadministratiekantoor dit to taalbedrag te splitsen ih loonbelas ting, premies voor de verschillende sociale verzekeringen en nettolonen en deze bedragen uit te betalen cian de instanties en werknemers waar ze voor bestemd zijn. Aan deze oplossing zijn nadelen verbonden. Reeds vele ondernemin gen maken voor hun administratie gebruik van de diensten van boek- houdbureaus, die veelal met kom- puters werken. Bij oprichting van een rijksadministraliekantoor moet worden gevreesd voor de werkgele genheid van degenen die bij boek- houdbureaus werkzaam zijn. Een tweetal andere problemen zijn de hoge beginkosten die zich na cle op richting zullen voordoen en de lan ge aanlooptijd voordat hel kantoor opereert zoals het zou moeten. Een andere oplossing kan zijn dat meer nog dan voorheen cle onderne mingen hun administratie uitbeste den aan boekhoud- of komputerser- vice-bureaus. Datgene wat de on derneming dan nog zelf aan cle ad ministratie moet cloen, is clan sterk verminderd. Het laatste zou zich b.v. kunnen beperken tot het doorgeven van wijzigingen in het personeels bestand, lonen, e.cl. Door uitbreiding is de onderne mer wel van veel administratief werk ontlast, doch de kusten die daaraan verbonden zijn, blijven voor zijn rekening. Zoals gezegd, vloeien deze werkzaamheden voort uit ver plichtingen van anderen ten opzich te van de overheid. De ondernemer is in het geheel slechts tussenper soon. Hij administreert, int en be taalt uit. Ook de Rijksbelastingdienst admi nistreert, int voor en betaalt aan an deren. Een voorbeeld zijn de onroe rend goedbelastingen voor gemeen ten. De kosten clie daarvoor zijn ge maakt worden de gemeenten wel in rekening gebracht. Een financiële vergoeding voor cle door ondernemers gemaakte kosten van de overheid is dan ook een rechtvaardige wens. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Amsterdam: J. Vuyst, Zeist. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Emmeloord: J. M. Kleppe, Woerden; te Lemmer: J. van Vliet, Aagtekerke. Ger. Kerken in Nederland Ds. U. Elgersma overleden (Van 1928-1932 te Haamstede) Ds. U. Elgersma, emeritus predi kant van de Gereformeerde Keuken in Nederland, is dinsdag 11 januari 1977 zeer onverwachts op ruim zes- enzeventigjarige leeftijd te zijnen huize te Roden in de provincie Drenthe overleden. Hij zal heden (vrijdagmiddag 14 januari) te Zuid- wolde in de provincie Groningen worden begraven, nadat vooraf 's morgens om half twaalf in de Ge reformeerde, Kerk van Leek een rouwdienst zal zijn gehouden, waar in zullen voorgaan ds. P. S. Veld huizen, predikant van de Gerefor meerde Kerk van Roden en ds. F. de Jong, predikant van de Gerefor meerde Kerk van Leek. Nadat de heer Elgersma praepara- toir examen door de klassis Hallum was beroepbaar verklaard in de Ge reformeerde Kerken in Nederland en hij naderhand nog door de klas- sis Zierikzee peremptoir was ge ëxamineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en tot de bedie ning der Sakramenten in genoemde Kerken werd hij op 7 oktober van datzelfde jaar (1928) door nu wijlen ds. J. J.'Miedema, toen nog predi kant van dé Gereformeerde Kerk van Groningen, bevestigd als pre dikant van de Gereformeerd? Kerk van Haamstede. Op 18 december 1932 verwisselde de thans overledene deze Kerk met die van Uurum, vanwaar hij op 1 november 1942 naar die van Deven ter vertrok. In het voorjaar van 1944 werd ds. Elgersma die tijdens de mobilisatie 1939/1940 ongeveer een jaar als veldprediker in militaire dienst was geweest, als geestelijk verzorger uitgezonden naar een ge vangenkamp vóór het beroeps per soneel van de Koninklijke Marine beneden de rang van onder officier te Stuttgart in West-Duitsland. Op 15 maart 1946 ging ds. Elgrsma nog maals in militaire dienst en is daar-r na ongeveer drie en een half jaar legerpredikant geweest in Engeland, in het voormalige Nederlands Oost- Indië en ook nog enige tijd in Ne derland zelf. Na zijn demobilisering deed ds. Elgersma op 23 oktober 1949 intrede als predikant van de Gereformeerde Kerk van Klaziena- veen in de klassis Zuid-Oost-Dren- the. Op 19 april 1953 verwisselde de thans overledene deze Kérk met die van Nunspeet en tenslotte diende hij van 9 november 1958 tot 1 juni 1966, toen hem op ruim vijfenzestigjarige leeftijd emeritaat werd verleend, nog ruim zeven en een half jaar de Gereformeerde Kerk van Leek in de klassis Grootegast. Na zijn emeri taat vestigde ds. Elgersma zich eerst te Grijpskerk in de provincie Gro ningen waar hij nog ongeveer vijf jaar hulpdiensten heeft verricht. Na derhand verhuisde hij van Grijps kerk naar Roden in de provincie Drenthe, waar hij in de vorm van huis- en ziekenbezoek ook nog pastoraal werk heeft verricht. Tijdens zijn verblijf te Leek heeft ds. Elgersma enige tijd godsdienst onderwijs gedoceerd aan de techni sche school te Leek. SPORT ZAALHANDBAL Aantrekkelijk programma Zondag worden er in de Zierik- zeese sporthal, weer enige aantrek kelijke wedstrijden gespeeld. De he ren kunnen revanche nemen voor de nederlaag van zondag j.l. Slachtof fer wordt dan Utopia, dat ongetwij feld tegen een volledig Delta Sport geen kans heeft. Ook de dames heb ben iets goed te maken. Door fouten werd onnodig verloren j.l. zondag. Wordt er geconcentreerd gespeeld dan gaat ook Olympus met lege handen naar huis. 12.00 uur jongenspupillen: Delta Sport-Utopia; 12.50 uur jongensad- spiranten: Delta Sport-Utopia; 13.40 uur heren: Delta Sport-Utopia; 14.50 uur dames: Delta Sport-Olympus. DAMMEN Kompetitie damvereniging „Zierikzee" Op de jongste klubavond van de damvereniging „Zierikzee" werden vier partijen gespeeld voor de in terne kompetitie. De spanning aan de kop van de ranglijst bleef door de remisepartij van P. M. Kort en C. Verton. Verder won C. L. Böot van C. J. Kostense. De uitslagen waren als volgt: P. M. Kort-C. Verton 1-1; C. J. Kosten- se-C. L. Boot 0-2; J. de Wild-C. Monteban 2-0: A. Saman-C. M. v. d. Velde 2-0. De stand van de ranglijst p. M. Kort 10 5 5 0 15 c. L. Boot 10 5 4 1 14 M. de Wild 8 4 4 0 12 C. Verton 7 4 3 0 11 A. Saman 9 4 3. 2 11 J. Huigens 6 2 4 0 8 J. de Wild 8 3 1 4 7 C. M. v. d. Velde 7 3 0 4 6 R. J. Kostense 10 2 0 8 4 C. J. Kostense 6 0 0 6 0 C. Monteban 7 0 0 7 0 MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Den Bosch DEN BOSCH, 13-1. Aanvoer: 266 stuks. Prijzen per stuk: Luxe paarden f 1525-f 3325, extra boven notering; vol jarige f 1425-f 1950; 2Va-jarige (trekpaard) f 1625-f 2050; 2'/--jarige luxe (merries) f 1675-f 2375, extra boven notering; 2Vs-jarige luxe (hengsten) f 1275-f 1650: 1' -jarige luxe (merries) f 1175-f 1775, extra boven notering; P/2-jarige luxe (hengsten) f 925-f 1125; 1%-jarige (trekpaard) f 1375-f 1625; veulens luxe^ (merries) f 850-f 1350, extra boven notering; veulens luxe (heng sten) f 550-f 750; veulens luxe (trek paard) f 900-f 1350; hitten f 725- f 1125; Sliet) an'dse ponnies f 175- f 325: Shetlandse ponnies (merries) f ,325-f 725. Prijzen per kg geslacht gewicht: Jonge slachtpaarden f 4,20-f 5,00; oude slachtpaarden f 3,80-f 4,90. De handel verliep over de gehele linie iets levendiger. INGEZONDEN STEKKEN U.V.V. Zierikzee Al vele jaren heeft, de U.V.V. een oppasdienst. U hoeft uw kinderen niet alleen te laten wanneer u uit gaat. Inlichtingen hierover bij me vrouw C. de Boer-van Mourik, ;s-I-Ieer Lauwendorp 14, Zierikzee. Telefoon 2620. C. de Boer-van Mourik LAND- EN TUINBOUW Mond- en klauwzeer in Gulpen DEN HAAG, 14-1. In verband met een geval van mond- en klauwzeer in de gemeente Gulpen heeft minister mr. A. van der Stee (landbouw en visserij) een verplichting tot enting van varkens en herkauwers (mest- kalveren, schapen en geiten) inge steld in een gebied ten zuiden van de lijn Urmond-Sittard. De enting zal plaatsvinden in cle periode 15 Lot en met 2 januari 1977. Het ministerie yan landbouw en visserij heeft dit vrijdag meegedeeld. Runderen ouder dan vier maanden zijn reeds in het kader van de jaarlijkse enting tegen mond- en klauwzeer behandeld en op grond daarvan vrijgesteld van deze noodenting. DEN HAAG, 13-1. Wangedrag van voetbalsupporters zal streng gestraft werden en met de hoofdofficieren van justitie is de afspraak gemaakt dat de vandalen snel voor de rech ter worden geleid. Dat is donderdag besloten op een vergadering van procureurs-gene raal dn Den Haag, aldus een woord voerder van het ministerie van jus titie. Volgens cle procureurs-generaal heeft het vraagstuk van 'het suppor- tersterreur niet alleen justitiële as- pekten maar is het ook een zaak van handhavingvan de openbare orde. De procureurs-generaal zijn van me ning dat zo spoedig mogelijk een be raad moet komen met de Neder landse Spoorwegen en de sportorga nisaties, die tenslotte ddrekt betrok ken zijn bij het supportersterreur in treinen en op velden. De koningin van de eilanden 13. Op de onbehoorlijke woorden van Gart- vait volgt een felle twist tussen broer en zuster. Het meisje schijnt, in tegenstelling tot haar broer, er zeer op gesteld te zijn dat de Noren op het eiland blijven. De oude ko ning, die eerst een houding van gastvrijheid had aangenomen, geraakt door de woedende protesten van zijn zoon zichtbaar in verlegen heid. Terwijl Aranrod en Gartvait aan het bek vechten zijn slaat heer Niall met een honendé glimlach het onverkwikkelijke tafereel gade. Dan komt hij wat naderbij en wendt zich tot Durrah. Onverstaanbaar voor de Noren schijnt hij nadrukkelijk iets té betogen, waardoor de oude man merkbaar weifelachtig wordt. Hij aarzelt echter een besluit te nemen. Bij dit alles stijgt Eric het bloed naar de slapen en het liefst zou' hij, zonder er verder een woord aan te verspillen, rechtsomkeert maken. Maar de gedachte aan de vrouwen doet hem de lippen stijf op elkaar persen en zich houden alsof hij niets heeft opgemerkt. Tenslotte stemt Durrah er in toe de volgende ochtend in elk geval, zijn beslissing mede te delen. „Het is laat geworden", vervolgt hij snel, om verdere uiteenzettingen te voorko men, „en ge zult vermoeid zijn. Men zal u de gastverblijven wijzen". Met de overtuiging dat er op Dun Durrah vreemde dingen gaande zijn, begeven de vier Noormannen zich naar de hun toegewezen vertrekken. LÜNTEREN, 13-1. Getracht moet worden het landbouwbeleid te her everwegen en zonodig aanpassingen aan de zich wijzigende omstandig heden te concretiseren. Voorzitter drs. P. Bukman van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond CBTB zei dit donder dag op de akkerbouwconferentie van zijn organisatie dn Lunteren. Hij noemde drie punten waarop de om standigheden veranderd zijn: door werkloosheid in andere sectoren verlaten minder mensen het agrari sche beroep dan anders het geval zou zijn geweest, zodat men zit met het vraagstuk van de verdeling van de nog bestaande agrarische pro- duktiecapaciteit over de mensen. Er is groeiende behoefte aan inkomens zekerheid, meer dan aan verdere welvaartsgroei. Het besef groeit dal schaalvergroting niet alleen voorde len met zich meebrengt maar ook nadelen, zoals een groeiend risico voor het gezin en toenemende kwetsbaarheid. Rentesubsidiebeleid Bij de heroverweging van het be leid wilde de heer Bukman in de eerste plaats denken aan het struk- tuurbeleid. Een element daarin is het rentesubsidiebeleid, dat thans groeistimulerend werkt doordat het kriterium van het „vergelijkbaar in komen'' erin gehanteerd wordt: wie met behulp van rentesubsidie zijn agrarisch bedrijf wil moderniseren moet na die modernisering op z'n minst het „vergelijkbare inkomen", zijnde het gemiddelde bruto-inko- men van niet-agrarische werkne mers in hetzelfde gebied, kunnen halen. WENEN, 13-1. I11 de Sowjet-Unic zijn sinds de conferentie van Helsin ki voor het vastleggen van de rech ten der Europese burgers, tenminste negentig dissidenten veroordeeld, zo heeft de Oostenrijkse afdeling van „Amnesty International" donderdag bekendgemaakt. Vijftien andere dissidenten wer den onderworpen aan een psychia trisch onderzoek, geestelijk ziek be vonden en ondergebracht in psy chiatrische ziekenhuizen, „hoewel zij geestelijk volkomen gezond" wa ren, aldus Amnesty International in Wenen. Motief voor deze aanpak was „agitatie en propaganda tegen de Sowjet-Unic", verspreiding van las terlijke berichten of geloofsbelijde nis. Amnesty International Oostenrijk maakt verder gewag van een „nieu we methode van politieke vervol ging". met name „vergeldingsmaat regelen tegen ouders en vrienden van politieke gevangenen" en „van a tot z verzonnen strafbare feiten" die vervolging van de dissidenten mogelijk maken. Om ex-politieke gevangenen, hun families en allen die vragen om uit reisvisa of de wens te kennen heb ben gegeven het land te mogen ver laten. de voet dwars te zetten, aldus de Oostenrijkse Amnesty Internatio nal, „bedient de slaat zich van o.a. ontslag, afsnijden van de telefoon, bezoeken aan huis en inbeslagne ming van post. Amnesty International Oostenrijk pleit tenslotte voor Moestafa Dzje- milov, de Krimtataar die sinds 1969 vastzit en momenteel in een werk kamp vertoeft. Zijn gezondheidstoe stand is volgens de afdeling „alar merend", wat op zichzelf al krach tens het Sowjetrussische strafrecht reden is voor onmiddellijke vrijla ting. TORONTO. In een telefonisch .ge sprek met de „Toronto Star" heeft de Palestijnse guerrilla-leider Aboe Daoed ontkend betrokken geweest te zijn bij de moord op elf Israëli sche atleten ten tijde van de Olym pische Spelen in Münclien. „De waarheid is, dat ik hetzelfde gevoel van verdriet had als vele anderen", aldus Daoed. Geen gebrek aan belangstelling .voor de wekelijkse puzzel, die dit maal weer van- de gemiddelde moei lijkheidsgraad was. Het merendeel van de_ oplossingen was juist. Uit de „goede'' stapeil kwamen de prijs winnaars te voorschijn. De eerste prijs is bestemd voor: 'Marien van Putten Pauwstraat 3 NOORDGOUWE De tweede prijs gaat naar: Mevr. D. Bakker-van Ophuizen Manhuisstraat 17 ZIERIKZEE De nieuwe puzzel luidt als volgt: HORIZONTAAL: 1. zelden; 7. dol lar; «13. ovaal; 14. t.a.v.; 16. poema; 17. term; 18. berin; 20. spek; 21. re; 22. voldaan; 24. en; 26. neef; 28. Pool; 31. O.L.; 33. nr.; 34. ben; 36. L.O.; 37. de; 38. mast; 40. prior; 42. mare; 44. mal; 45. dia; 46. bok; 47. aas; 48. arak; 50. tafel; 52. krat; 53. Ds.; 54. as; 56. mol; 57. do; 58. ka; 59. tree; 61. romp; 63. bij; 64. centrum; 67. os; 69. Togo; 71. meeuw; 72. bola; 74. odeon; 76. kim; 77. pijler: 78. terras; 79. balsem. VERTICAAL: 1. zot; 2. ever; 3. Laren; 4. dam; 5. el; 6. aardbei; 8. op; 9. los; 10. lepel; 11. amen; 12. rak; 14. tel; 15. via; 18. bof; 19. nap; 22. ver; 23. nol; 25. pommade; 27. ent; 29. oom; 30. meestal; 32. laars; 34. braam; 35. nobel; 37. draak; 39. sla; 40. pit; 41. rol; 43. aar; 49. kar; 51 fontein; 52. kom; 55. sec.; 57. dom; 59. tijger; 60. Eem; 61. ruw; 62. Pools; 63. bode; 65. nek; 66. rum; 68. slee; 69. tot; 70 oor; 72. bijl; 73. arm; 75. na; 77. p.a. De nieuwe puzzel HORIZONTAAL: 1. soort meloen; 8. laagte tussen bergen; 9. grootvader (kindertaal); 10. bittere vloeistof; 12. niet scherp; 13. eensklaps; 15. Engel se titel; 17. gewrichtsholte; 18. soort onderwijs (afk.)19. O.ool meter (afk.); 21. tweede zitplaats op een motorfiets; 23. voltooid; 24. tijdelijke toestand in de ontwikkeling van iets; 26. in zee vooruitstekende hoge land punt; 28. op het. ogenblik; 29. zichzelf voortstuwend projektiel; 30. schert sende bijnaam; 32. plaats op de Ve- luwe; 34. bontgekleurde papegaai; 36. honingdrank; 38. snarenspeeltuig dei- Ouden 39. blaasinstrument; 40. zoog dier; 41. rund van de hooggebergten van Tibet; 43. weide in het hoogge bergte; 45'. boomloot; 46. hoofdtak v.e_ gewei; 49. zinnebeeld van de marine; 52. bolgewas; 54. drietenige struisvo gel; 55. kleine rekening; 56. de oude re (afk. Latijn); 57. flauwhartig; 59. rivier in Italië; 61. lidwoord; 62. ge sloten, dicht; 63. vogelziekle; 65. koers, richlng; 68. onbezonnen; 69. 'trechtervormig sleepnet; 71. riviej&in Rusland; 72. bloeiwijze; 73. spelleider bij filmopnamen. VERTICAAL: 1. huisdier; 2. onbe paald hoofdtelwoord; 3. doortocht- geld; 4. heldendicht; 5. lang, dun en smal stuk hout; 6. landbouwwerk tuig; 7. schrede, stap; 8. van weinig verstand getuigend; 11. gewricht; 12. besmettelijke ziekte; 13. stand v.e. model; 14. van geringe breedte; 16. punt bij het cricketspel; 17. zeevis; 18. langzaam; 20. graansoort; 22. or keststuk tot-inleiding v.e. opera; 24. muzieknoot; 25. uitstalkast; 26. kro kodil van Midden- en Zuid-Amerika; 27. per adres (afk.); 29. geregelde op volging van getallen; 31. vette zelf standigheid; 33. projektieplaatje; 35. weinig samenhangend, erg los (van aarde); 37. telwoord; 42. legerplaats voor soldaten; 44. hoofddeel v. e. to neelstuk; 47. voorzetsel; 48. Euro peaan; 50. ongaarne; 51. en andere (afk.); 53. boom; 56. muzieknoot; 58. zinnebeeld van kracht; 60. vuurwa pen; 62. insekt; 64. duw; 66. vrouwe lijk dier; 67. hoop, stapel (b.v. van stenen); 68 mannetjesbij; 70. muziek noot; 72. uitroep van pijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 5