HAAMSTEEDSE AGRARIËR KIJKT ROND IN „OMGEKEERDE WERELD" Bericht uit Tasmanië Ook verschillende verkeerszaken kwamen aan de orde Uiteenlopende zaken op zitting van Kantongerecht te Zierikzee Lekkage in fabriek: achttien mensen naar ziekenhuis Scheveningen behoed voor explosie brandende gastanks Intellektuele uittocht Derde Wereld onrustbarend TASMANIë, 9-1. Het enige wat ik eigenlijk van Tasmanië wist was dat het een eiland vlak ten zuiden van Australië was en dat het in 1642 ontdekt was door de Nederlandse zeevaarder Abel Tasman, eerst Van Diemeusland heette en later naar de ontdekkerTasmania werd genoemd. Het hoort bij Australië, is twee keer zo groot als Nederland en er wonen maar 400.000 mensen, voor het merendeel afstammend van 18e en 19e ccuwse gedeporteerden uit Engeland. De belangrijkste stad Hobart heeft toch nog 120.000 inwoners. Alles doet begrijpelijk plattelands aan, een laag met eucalyptis-bomen bebost groen eiland. Voor onze begrippen hebben de boerderijen enorme oppex-vlakten van rond de 5000 gemeten 2000 ha) en meer. en de geschoren schapen geteld, de wol direkt in zeven soorten gesor teerd en ter plaatse in plastic balen geperst van ongeveer 100 kg. Typisch is dat de wol meer opbrengt dan het schaap zelf, respectievelijk ongeveer 8 en 6 dollar. Wolrassen I-iet zijn dan ook meest Merino's en Polworth schapen, echte wolrassen met zelfs wol aan de poten. Ian ver telde me dat vorig jaar de oude schapen minder dan een dollar op brachten en duizenden werden dan ook door de boeren neergeschoten en begraven. Met wol ligt het gunstiger, Australië heeft immers op de wereld markt een monopolie-positie ingeno men. De afstanden zijn hier groot, de dichtst bijzijnde buurman woont 7 km weg en voor de winkel moet 25 km worden gereden. Als de kinderen naar school gaan (ze hebben nu zo- De heer W. P. de Vrieze te Haamstede, bevindt zich mo menteel op Tasmanië en van uit dit verre oord, zond hij een brief, met een handvol inte ressante - vooral agrarische - bijzonderheden. Ik was enkele dagen te gast bij Ian en Jill Taylor die op een dergelijk extensief veebedrijf van 6000 geme ten wonen ergens ver weg tussen de heuvels ver weg van de bewoonde wereld. Zomer Het is nu zomer hier en door de regen van de laatste tijd is alles fris groen en voor zijn 6000 schapen en 400 stuks mestvee volop eten. 's Win ters, dus rond juli en augustus blijft, de veestapel ook buiten en wordt wat bijgevoerd met hooi dat nu gewon nen wordt. Alles wat met schapen en wol te maken heeft is belangrijk op Tasmanië. Door een tekort aan schapen scheerders worden het hele jaar door schapen geschoren. Deze jon gens hebben een bewonderenswaar dige behendigheid gekregen. In 4 minuten ontdoen ze een schaap van zijn vacht. Zy worden betaald naar aantal Honderd schapen scheren is 52 dol lar ongeveer 125 gulden. Ware atle ten kunnen dit alleen 8 uren volhou den. Iedere twee uur wordt gestopt mervakantie) moeten ze dagelijks 2 uur bussen. Maar dc Tasmaniërs vinden grote afstanden van geen betekenis, de benzine kost toch maar 50 cent de liter. Gisteren reden we 90 km voor een picknick met kennissen en bar becueden lamsvlees in de hete zui- dolijke zomerzon tussen kangeroes en emu's. Vrij en ruslig Men leeft hier vrij en rustig. De drukte van Europa en Amerika is al leen op de televisie te volgen. De boeren maken zich ook niet zo druk. Geperst hooi wordt gemakkelijk in het veld gelaten, hoewel er jaarlijks toch evenveel regen valt als in Ne derland. Aan een goede organisatie op de bedx-ijven wil het wel eens ont breken. De traktoren - groot en zwaar - blijven, met machines en al, ei'gens buiten onder de bomen in de heuvels staan. Het pi-obleem hier is dat de lan'dbouwproduktie plaats vindt in een gebied, waar veel te weinig konsumenten wonen. De prij zen blijven daardoor laag. In verge lijking met het noordelijk halfrond, is het hier letterlijk en figuurlijk de omgekeerde wex-eld. Graan combinen, vex-se aai'dbeien plukken en schapen schei-en in de maand januaxi. Links verkeer verder op stoffige gi-indwe- gen, kleui-ige papegaaien en pax-kie- ten in altijd groene „gumtrees". De zon om 12.00 uur 's middags in het noorden; de plevieren zijn hier eens zo gx-oot als bij ons en de zwanen zwart. w. P. de V. Kantongerecht Zierikzee ZIERIKZEE, 13-1. Tydens de zit ting van het kantongerecht te Zie rikzee kwam nog een aantal ver keersovertredingen aan de orde. D. d. R. werd bij verstek veroor- ZIERIKZEE, 13-1. Tydens de zitting van het kantongerecht te Zierikzee donderdagmiddag j.l. werd L. s. te Papendrecht door kantonrechter mr. A. Veenhoven voor de keuze gesteld van een vonnis van f 50,of van f 51, boete. s. Koos voor het laatste om daarmede het recht op aantekening van hoger beroep te behouden. Een recht waar de verdachte onmiddellijk gebruik van maakte, omdat hy naar zyn mening volkomen van zyn gelyk overtuigd was. De persoon in kwestie stond te recht wegens het aanvaren van een jacht „De Salamander 2" met zijn eigen schip „Corry" op 17 juni j.l. in de Nieuwe Haven te Zierikzee. S. verklaarde dat hij voor de keuze werd gesteld tussen het overvaren van een rubberbootje met kinderen of een tx-effen met de helling. „Na tuurlijk, wilde ik de kinderen uit een oogpunt van goed zeemansschap sparen en ik dacht „dan maar tegen de helling", aldus S. Na de botsing met een meerpaal volgde de aanva ring met „De Salamander 2". Verder bei-iep S. zich op het feit dat zich aan booixi van „De Salamander 2" nie mand bevond, terwijl dit volgens hem gezien de moeilijke ligging (ze ven breed) wel noodzakelijk was ge weest. De officier van justitie mr. w. Kolkert was blijkbaar minder over tuigd van het door S. beweex'de zee manschap en eiste f 150,boete of 6 dagen hechtenis. Hierop liet S. zijn getuige w. K. S. te Zierikzee opdra ven. Uit de getuige-vei'klax-ing van S., kwam naar vox-en dat er op het moment van de aanvai-ing van een noodsituatie in de Nieuwe Haven ge sproken kon worden. Wegens de abnormale drukte la gen de schepen zeven breed. „Nor maal zie je niet meer dan drie sche pen naast elkaar liggen en de door gang was nu dan ook wel erg klein", aldus S. De kantonrechter was milder ge stemd dan de officier en bepaalde het vonnis op f 51,om S. de kans te geven in hoger beroep te gaan. Boze rechter P. S. haalde de boosheid van de kantonx-echter op zijn hals door een dubieuze getuigenverklaring af te leggen in de zaak tegen A. J. B., die terechtstond wegens onverantwoord inhalen op rijksweg 18, ter hoogte van Bi-uinisse en wegens het in ge vaar bx-engen van tegemoetkomend vex-keex". „Als u te mooie verklarin gen aflegt, maak ik me kwaad en vex-geet u niet dat ik u dix-ekt in ar rest kan stellen als u meineed pleegt op de zitting", aldus mr. Veenhoven. Op 27 juni van. het vorig jaar re den A. J. B. en P. S. op rijksweg 18, omstreeks 21.00 uur, in de richting Rotterdam. B. wilde wat opschieten in de inmiddels ontstane file en haalde in, gevolgd door S. In tegen overgestelde richting naderden ach ter elkaar twee sux-veillance-moto- ren van de rijkspolitie. Door het na deren van B. op de linkemjstrook werd de eerste surveillance-motor, bestuurd door wachtmeester v. d.V., de doorgang verhindei-d en moest deze de berm in duiken. De achter hem rydende wacht meester II. bevestigde in zijn getui genverklaring dit gebeuren en zei ge zien te hebben dat B. wel reeds was ingevoegd toen hy dc tweede sur veillance-motor passeerde. B. beweerde dat hij niet had kun nen invoegen omdat de voor hem rij dende auto zijn snelheid had vex-- meerderd. Hij verweet de beide vuachtmeestex-s dan ook dat deze be stuurder destijds niet was onder- vx-aagd. De officier ging uit van de veron derstelling dat dit snelheid vex*mee- dex'en niet in ruime mate had kunnen plaatsvinden, daar men in file reed. Voor de ten laste gelegde feiten eiste hij resp. f 200,boete of 8 dagen hechtenis en f 100,boete of 4 da gen hechtenis. De kantonrechter handhaafde in zijn vonnis deze boe tes en veranderde de hechtenis in resp. 4 en 2 dagen. Aan S. werd vrij spraak verleend, omdat uit de ver klaringen van de beide wachtmees- tei's niet was gebleken dat deze het verkeer in gevaar had gebracht. Ongeluk op I>ouwterrein *rr iSBmsaeBWHBUWBib*b» J. P. B., aannemer te Oosterland, hoorde f 500,boete of 10 dagen hechtenis tegen zich eisen wegens het onvoldoende ti-effen van voorzorgs maatregelen bij bouwwerkzaamhe den. Bij het bouwen van een schuur te Nieuwerkex-k was een personeels lid van B. door een golfplaat geval len en had daarbij ernstig letsel op gelopen. B. gaf toe dat bij het aan brengen van dergelijke platen eigen lijk met planken gewerkt moet wor den uit een oogpunt van veiligheid. B. beweerde dit zijn werknemers ook medegedeeld te hebben, maar beriep zich op het feit dat hij onmogelijk voortdux*end kontrole hierop kan houden. De officier tilde zwaar aan dit geval en kwam tot bovenge noemde eis. Het vonnis "van de kan tonrechter luidde konform deze eis. A. v. d. Z. uit Krimpen aan de IJssel viste met twee hengels in het Grevelingenmeer nabij Brouwersha ven, zonder de nodige vergunning. De officier eiste voor beide strafbax-e feiten f 40,of 1 dag hechtenis. De kantonrechter besliste tot tweemaal f 10,of tweemaal 1 dag hechtenis. deeld tot 1' 200,of 4 dagen hechte nis wegens het veroorzaken van een ernstige aanx-ijding nabij Oostex-land. Op 15 augustus x-eed J. B. uit Rot terdam met een auto met aanhang over de Stoofweg te Renesse. Bij de afslag naar de Lagezoom sloeg hij linksaf, maar kwam daarbij in bot sing met een motomjder. „Die mo torrijder moet erg hard aangekomen zijn, want toen ik keek zag ik hem niet en bij het afslaan was hij er in eens", aldus B. De officier was van mening dat de motox-rijder er toch geweest moet zijn, ondanks dat B. hem niet gezien had. De eis was f 100,boete of 4 dagen hechtenis. De kantonx-echter besliste f 100, boete of 2 dagen hechtenis. Aanrijding Op 24 juli jl. x-eed J. A. B. uit Vlaardingen op rijksweg 18 ter hoogte van Oostex-land. Een linksvoorgesor- teex-d staande Volkswagen merkte hij vx-ij laat op en tx-achtte deze nog links te passex-en. Dit mislukte en een aanx-ijding was het gevolg, waar bij ook een tegemoetkomende auto betrokken werd. B. zei nauwlettend gekeken te hebben naar een op een invoegstrook staande autobus, die langzaam optrok en daardoor waar schijnlijk de Volkswagen voor hem te laat had opgemex-kt. B. was naar zijn zeggen zelf nogal geschx-okken van het gebeuren en had na die aan x-ijding zijn ogen door een oogarts laten kontrolex-en. Deze bleken ech ter geheel in ox-de te zijn. De offi cier hield rekening met de omstan digheden en eiste f 100,of 4 dagen. De kantonx-echter hield deze boete aan en vex-anderde de hechtenis in 2 dagen. Botsing J. M. H. v. d. B. te Bergen op Zoom reed vanaf een camping te Bux-gh een fietspad op, stopte voor een naderende bi-omfietser, maar wekte toch de indruk, door zijn late stoppen, door te willen rijden. De bromfietser remde krachtig en be gon te glijden en botste vex-volgens tegen de auto. De officier haalde de hieromtrent bestaande jurisprudentie aan: „Men mag geen enkele belemmering op leveren als men vex-plicht is vrije doox-gang te vexTenen". Mr. Kolkex-t eiste f 75,of 3 dagen. Het vonnis van de kantonrechter luidde f 60, of 2 dagen. Op 16 juni jl. vex-oorzaakte B. J. B. te Kerkwex-ve op de rotonde te Zie- ï-ikzee een aanx-ijding met een bestel auto. B. weigex-de een schikkings- voox-stel van f 75,daar hij zelf ook flinke schade f 700,aan de auto had. De officier hield rekening met de omstandigheden en eiste f 40, of 2 dagen. B. uitte zijn tevredenheid over deze eis en zei blij te zijn voor de kantonx-echter te zijn vex-schenen. Het vonnis wex-d f 40.of 1 dag hechtenis. Opgevoerde brommer P. A. K. te Haamstede wex-d vrij- gespx-oken van de ten laste legging een aanx-ijding in de Noordstx-aal te Haamstede vex-oox-zaakt te hebben. Wel kx-eeg hij f 75,boete of 2 dagen hechtenis wegens het rijden met een opgevoerde brommer. De in beslag genomen onderdelen van de brom- mer werden aan het verkeer ont- tx-okken. A. J. F. v. L. te Brouwex-shaven kreeg f 40,of 1 dag wegens het veroorzaken van een aanx-ijding door plotseling naar links af te slaan. J. S. te Nieuwex-kerk reed vorig jaar juli voor het eerst met een lan ge vrachtauto en parkeex-de deze te genover de kerk om de mensen in zijn eigen straat geen last van het voei'tuig te bezox-gen. S. was niet op Het Rijksmuseum AMSTERDAM, 13-1. „Queuen voor de Nachtwacht" is de ti tel van een zojuist versche nen zeer gedetailleerd weten schappelijk onderzoek, dal de dr. E. Boekmanstichting heef t laten instellen door Otto Valkman over hel Rijksmu seum en zijn bezoekers. Zoals de Italianen zeggen: „Eerst Napels zien en dan sterven", zo geldt volgens Ot to Valkman voor Nederland, dat je minstens één maal in je leven het Rijksmuseum moet hebben bezocht. Hij noemt het Rijksimiseum, dat het drukst bezochte museum uan ons land is, derhalve „een on derdeel van het verschijnsel folklore." Uit het onderzoek is onder andere gebleken, dat de bui tenlandse bezoeker gemiddeld iets korter in het museum vertoeft, dan de bezoekers uit eigen land. In die kortere lijd kopen de buitenlanders dan wel meer artikelen zoals prentbriefkaarten, dia's en ktinstboeken. Het Rijksmuseum is volgens Vaikman wellicht het enige culturele instituut, dat be zocht wordt door een niet-eli- tair publiek. De lagere sociale klassen zijn ruim vertegen woordigd. Flitsen uit het buitenland AMMAN. Tengevolge van een hongex'staking is een Arabische ge vangene in de gevangenis van de Israëlische stad Ascalan overleden, tei'wijl een tiental Arabieren in een zeer slechte gezondheidstoestand verkeei't. NEW YORK. Het bureau van het interafrikaans congres bij de Vere nigde Naties heeft gesteld dat twee zwarte Afrikaanse leidex-s die het afgelopen weekeinde overleden in een gevangenis te Johannesburg, waren gemarteld en gedood door Zuidafrikaanse politiemannen. BRUSSEL. In de Korte Nieuw- straat in Antwerpen heeft zich een hevige explosie voox-gedaan, waar door x-ióold.eksels wex-den wegge slingerd en het plaveisel van de trottoirs werd beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. CAIRO. Een commissie van ver tegenwoordigers van 14 niet-gebon- den landen heeft een aktie-program opgesteld dat moet leiden tot „be vrijding van de voox-lichtingsmedia van impex-ialistische controle" en de „opstelling van een nieuwe wereld- voorlichtingsorde'. WASHINGTON. Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft «onder com mentaar een nieuwe poging tot uit stel van de terechtstelling op maan dag van de moordenaar Gary Gil more afgewezen. SALISBURY. In Mozambique is een vlieguig van de Rhodesische luchtmacht neergeschoten. In een woensdag in Salisbury uitgegeven communiqué staat dat het toestel boven het zuidoosten van Rhodesië vloog toen hot door vuur vanuit Mozambique werd getx-offen. ANKARA. Voor het leven 'van minstens drie Russische zeelieden wordt gevreesd terwijl vijftien Roe meense zeelui vex-mist worden na aanvaringen in de Dardanellen bij Tuxkije. De dichte mist, die woens- dagmoxgen in het betrokken gebied aanwezig was, veroox-zaakte waar schijnlijk de aanvaringen. LUXEMBURG. De Europese Com missie zal over een half jaar een aan de raad van ministers van de EEG een beleidsdocument voorleggen waarin voorstellen worden gedaan om de werkloosheid te bestrijden en de werkgelegenheid te bevorde ren. Dit kondigde de Europese com missaris voor sociale zaken en werk gelegenheid, ir. Henk Vredeling don derdag aan in het Europese parle ment in Luxemburg. CAMAKKALE. Ongeveer twintig zeelieden zijn woensdag waax-schijn- lijk om het leven gekomen bij twee vex-schillende aanvaringen in dichte mist in de Zee van Marmox-a en de Dax-danellen. Tux-kse havenautoritei ten hebben dit donderdag bekendge maakt. LUXEMBURG. De nieuwe voor- zitter van de EEG-ministerx-aad, de Britse minister van buitenlandse za ken Anthony Crosland voelt niets voor een economische boycot van Zuid-Afrika. WINDHOEK. Zuid-Afrika heeft op vex-zoek van de regering van Ovamboland de gx-ens van Namibië afgesloten voor vluchtelingen uit Angola. De reden voor het vex-zoek was, zo staat in een bekendmaking, dat onder deze vluchtelingen veel opstandelingen zitten. PRAAG. Een Amerikaans soldaat, William Joseph Black, heeft in Tsje- choslowakije politiek asiel gevraagd, zo heeft het Tsjechoslowaakse pex-s- bureau Ceteka donderdag bekendge maakt. De soldaat zou uit New York afkomstig zijn. Nadere bijzondex-he- den werden niet medegedeeld. ANCI-ï6raGE. Een DC-8 van de Japanse luchtvaax-tmaatschappij is dondex-dag neergestort op het inter- nationale vliegveld van Anchorage in Alaska. Over het lot van de vijf-kop pige bemanning van het vx-achlvlieg- tuig is nog niets bekend. de hoogte van de bepaling dat een dex-gelijk lang voertuig niet in de be bouwde kom gepax-keex'd mag wox-- den. S. kx-eeg een boete van f 12,50 of 1 dag hechtenis. BERGEN OP ZOOM, 13-1. Bij Ge neral Electric Plastics in Bergen op Zoom heeft zich donderdag rond 11.30 uur een lekkage voorgedaan waarby giftige gassen zijn vrijgeko men. NAIROBI. Het Rhodesische con flict is volgens de voox-zitter van de Rhodesische-conferentie in Genève, Ivor Richax-d, een gevaar voor de we reldvrede. De Britse V.N.-vex-tegen- woox-digei-, wiens pogingen de onder handelingen weer gaande te kx-ijgen onlangs ernstige tegenslag ondervon den, verklaarde donderdag in Naix-o- b'i dat hij zijn contacten met de buur-, landen van Rhodesië wil voortzetten. LOS ANGELES, Californië. Meivin Dummar, de benzinepomphouder uit Utah die had gezegd dat hij de on langs ovex'leden Howax-d Hughes kende, heeft toegegeven dat hij de opsteller is van het testaxnent dat hem aanwees als één der ex-fgenarnen van de zonderlinge zakenman en multimiljonaix-. LUXEMBURG. De Brit Roy Jen- kins heeft in Luxembui-g de nieuwe Eux-opese commissie, het dagelijks bestuur van de E.G., aan het Euro pese parlement gepresenteex-d. „Het wordt een politiek college, geen tech nische instelling", zo beloofde hij het Europese parlement. Hierdoor moesten in de loop van de iTiiddag cix-ca 18 mensen in zie kenhuizen wox-den opgenomen, aldus een woox-dvoei-der van de politie in Bex-gen op Zoom. Nadere gegevens ontbreken op dit moment nog. Door nog onbekende oorzaak is het gas, fosgeengas, ontsnapt uit een ioevoerleiding in het nieuwe ge deelte van het bedrijf. De achttien mensen, die in de buurt werkzaam wax-en zijn naar ziekenhuizen ver voerd in Bei-gen op Zoom en Roo sendaal. Donderdagavond rond zes uur wa ren er overigens nog bij geen van deze werknemex-s verschijnselen op getreden. Uit voorzorg blyven de achttien voorlopig 24 uur ter obser vatie in de ziekenhxxizen. Het ongeluk gebeux-de in de nieu we chemische fabx-ieken die het be drijf nog aan het opstax-ten is. Die werkzaamheden zijn onmiddellijk opgeschort. DEN HAAG. De aan de Tweede Kamex- toegezegde nota over aspec ten verbonden aan een vaartuigen belasting zal nog wel even op zich laten wachten, daar deze zaak uit meer invalshoeken zal owrden beke ken dan aanvankelijk was gedacht. Er zal echter met voortvarendheid aan de nota worden gewerkt. DEN HAAG, 13-1. Scheveningen is donderdag ternauwernood ontkomen aan een explosie van twee in brand gevlogen gastanks met ieder 8000 liter propaan. Door het gas gewoon te laten opbranden, terwijl de tanks natgehoixden %verden, heeft de Haag se brandweer kunnen voorkomen dat de gasopslagplaatsen de lucht ingingen en daarmee een grote ra vage zouden aanx-ichten. Wanneer we het vuur gedoofd zou den hebben zou het gas blijven ont snappen en dat zou onhex-roepelijk een ontploffing lot gevolg gehad hebben, aldus een woordvoerder van de bx*andweex\, De brand is in de vroege dónder- dagmox-gen ontstaan door een lek in een van de tanks op het bouwterx-ein, dat een steenworp ligt van het Kur- haus. Het ontsnappende gas heeft zich over het bouwlerx;ein vei'.spreid en is ontvlamd door een kachel in een bouwkeet. Hierop volgde een ex plosie met een steekvlam van zeker dertig metei", aldus de brandwéèr. „Gelukkig was het gas door een gun stige windrichting over het bouwtex*- rein gegaan in plaats van naar de huizen aan de andex-e kant. Als dat gebeurd was zou dat op een regel rechte ramp uitgelopen zijn". GENÈVE, 13-1. De westelijke we reld heeft voor iniljarden dollars ge profiteerd van de „Exodus van In tellect", de uittocht van geschoolde mensen uit de derde wereld naar de ontwikkelde landen. Van deze uittocht hebben de Ver enigde Staten het. meest geprofiteerd, gevolgd door Canada en het Vex-e- nigd Koninkrijk. Deze stelling woi-dt geponeerd in een recent rapport van de Verenigde Naties. Het rapport is opgesteld door het bux-eau van secre- taris-generaal Kurt Waldheim op vex-zoek van de 32 leden tellende VN- commissie voor sociale ontwikkeling. Het dient als discussiestuk voor een drie weken durende bijeenkomst van de commissie die op 17 januari in Genève begint. In het rappoi't wordt toegegeven dat er weinig, statistisch materiaal voorhanden is over de stx-oom van geschoold personeel van de ax-me naar de rijke landen. De beschikbax-e gegevens duiden er echter op dat hij „omvangrijk genoeg is om tot een indamming, zo niet volledige afdam ming te komen." ATLANTIC CITY. Dit is de 32-jarige Sabra Starr uit liet Amerikaanse At lantic City-, moeder van drie kinderen, die als danseres ixx een klub optreedt. Zij heeft met 38 uur en 23 minuien het wereldrekord buikdansen op haar naa.m gebracht. Sabra bleef al die tijd op de been door een klein beetje te drinken en het eten van biefstuk en eieren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4