t(ö (MK). B. en w. van Bruinisse willen handhaving woningvoorraad Waardevol antiek schilderij gemeentemuseum van Zierikzee Automobielbedrijf W. G. Ista Zoon Stappen voor verkrijgen bouwrijpe grond RUBENS-JAAR 1977 Heeft II nog een goed BANKSTEL maar... bent U er toch een beetje op uitgekeken... RUIL bet dan IN SMT&flen bepaal meteen uw nieuwe keus. Gevato (vierhonderd man) dicht Laatste gieting fundatieplaat Schenking door stadgenoot NIEUWSBODE Vrijdag 14 januari 1977 133ste jaargang Nr. 22031 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797 -1889) Oosterland - Telefoon (01114) 1495 Dealer van: Mini Austin «/Morris Triumph M.G. Land/Rover Rangé/Rover. REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar 86,Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4, Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: „De Zwolschèherdrukt rampnummers Dit nummer bestaat uit 12 pagina'» U bent van harte welkom. Dat het tafereel „eendgszins vrij behandeld" is, kunnen we wel met P. D. de Vos eens zijn. Niettemin is een attractief totaalbeeld ontstaan, opgebouwd met fraaie ietwat „ge dempte'' kleuren. Hel in goede staat verkerende pa neel, dat omstreeks 1800 zal zijn ge schilderd, betekent in meer dan een opzicht een belangrijke aanwinst voor de gemeentelijke kunstkollek- tie. W. H. KEIKES SITTARD,. 13-1. Koningin Juliana is haar tweedaags bezoek aan Lim burg donderdag begonnen met een bezichtiging van de chemische be drijven van D.S.M. Bij haar verwel koming in de conferentiekamer van het Centraal Laboratorium in Sittard werd de koningin door de voorzitter van de Raad van Bestuur van D.S.M. drs. W. A. J. Bogers, meteen gecon fronteerd met de vraag of het bedrijf al dan niet op de omstreden Graert- heide zijn toekomstige uitbreidingen mag verwezenlijken. UTRECHT, 13-1. Voor het perso neel van de vleeswarenfabriek Ge vato in Driebergen (318 werkne mers) en het dochterbedrijf Zadel- hoff (80 man) in Doetinchem, zal bij de arbeidsbureaus een kollektieve ontslagaanvrage worden aangemeld. Dit hebben de voedingsbonden FNV en CNV donderdag verklaard. De bonden zijn zeer verontwaardigd. Pas maandagmiddag hebben zij ge hoord wat de idirektie van plan was en de ondernemingsraad en het per soneel zijn donderdagmiddag pas in gelicht. Een poging van de bonden, om de ontslagmelding opgeschort te krijgen zodat nog naar andere oplos singen zou kunnen worden gezocht, is volgens de heer R. van Winsen, CNV-bestuurder, keihard van de hand gewezen. 15 jan. 10.35 23.28 4.09 16.47 16 jan. 12.02 5.28 18.03 17 jan. 0.47 13.18 6.47 19.13 Doodtij: 15 jan. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 14-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Zaterdag zal het weer nog steeds onder invloed staan van een depressie, die donderdag in Enge land nogal enig ongerief heeft ver oorzaakt. Verwacht wordt, dat dit lagedrukgebied langzaam opvullend naar de Noordzee zal trekken. Er zal over het algemeen vrij veel bewol king zijn, waaruit plaatselijk regen kan vallen. De wind zal naar het zuidwesten ruimen en warmere lucht zal ons land binnenstromen. UTRECHT. Het NVV heeft don derdag een ontwerp-discussienota gepubliceerd over de maatschappe lijke orde, waarin onder meer wordt gepleit voor een centraal economisch planningskader en voor zelfbestuur van de werknemers in de onderne mingen. UTRECHT, 12-1. „Wie zorgt voor poen? De rest zullen wij wel doen". Deze slogan stond op een spandoek woensdag in Utrecht in de bedrijfs kantine van de Stork Werkspoor Gieterijen (SWG). In de bomvolle kantine waren plaatselijke politici, regionale en landelijke vakbondsleiders, zoals Arie Groeneveld, Stork-werkne- mers en oud-werknemers van zowel de gieterijen als de rollend materieel fabriek Rolma, die in 1970 door de VMF werd gesloten, bijeengekomen om getuige te zijn van de demon stratieve laatste gieting van de TM 410 fundatieplaat door het Utrecht se gieterij personeel. De TM 410 wordt gebruikt voor het vervaardi gen van grote motoren en elektri sche centrales. Advertentie BRUINISSE, 13-1. Nu «leze gemeente niet dat bouw volume wordt toegewezen, hetwelk gelet op de lijst van woningzoekenden (er zijn in de gemeente Brui nisse ong. vijftig woningzoekenden) gewenst zou zijn en in liet bestemmingsplan ,,West" nauwelijks nog grond voor de bouw van eigen woningen voorradig is, dient, naast liet nemen van stappen die leiden lot liet verkrijgen van bouwrijpe grond, nog sterker de na druk te worden gelegd op de handliavingen, waar zulks nodig, verbeteringen van de bestaande woningvoor raad", aldus b. en w. van Bruinisse in de begeleidiugs- nota begroting 1977. De handhaving van de bestaande woningvoorraad kan gerealiseerd worden door tegen te gaan dat be paalde (veelal oude) woningen, in gebruik worden genomen voor b.v. werkplaatsen en/of garages. De bouwverordening biedt hiertoe de mogelijkheden. Daarnaast dient naar mening van b. en w. de door de raad vastgestelde gebruiksverorde- ning stringent te worden toegepast. Zoals bekend opent deze verorde ning de mogelij kheid op te treden Advertentie wanneer een bepaalde woning als tweede woning in gebruik wordt ge nomen. Een wezenlijke bijdrage aan de verbetering van de bestaande wo ningvoorraad kan geleverd worden door (mede) te subsidiëren krachtens de diverse regelingen die op dit ge bied van rijkswege zijn vastgesteld, en waar nodig het gebruik van deze regelingen te stimuleren. Hierbij valt o.a. te denken aan de subsidieregeling bij algehele wo ningverbetering, subsidieregeling bij krotopruiming en krotontruiming, subsidieregeling bij isolatie van wo ningen enz. Opkopen Ook kan in dit verband nog gewe- Verwachting tot zaterdagavond: Plaatselijk buien Opklaringen maar plaatselijk ook buien; tot matig of zwak afnemende wind uit zuidwest tot west; mini mumtemperaturen van 3 graden aan zee tot nul graden plaatselijk in het binnenland: maxima morgen- onge veer 3 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks 0 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 2 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van. 3 graden rond de opgegeven waai-den. ZON- EN MAANSTANDEN 15 jan. Zon op 8.41, onder 16.58 Maan op 4.05, onder 13.10 16 jan. Zon op 8.40, onder 17.00 Maan op 5.16, onder 14.00 17 jan. Zon op 8.19. onder 17.02 Maan op 6.19, onder 15.00 Nieuwe maan: 19 jan. (15.11). IIOOG- EN EAAGWATER Hoogwater Laagwater zen worden op de onlangs versche nen ministeriële beschikking inzake de aankoop en verbetering van wo ningen door woningbouwverenigin gen en gemeenten. Genoemde be schikking opent in principe de mo gelijkheid dat naast de woning bouwverenigingen ook de gemeente zich aktief cp dit terrein gaat be wegen. De regeling voorziet in de moge lijkheid dat gemeenten een bepaalde woning of een aantal woningen te gelijk opkopen, deze ingrijpend gaan verbeteren (minimaal f 10.000) om daarna de woning(en) weer te gaan verhuren. De gemeente kan in een dergelijk geval een bijdrage ver krijgen in de verbeteringskosten. Het college stelt zich tot taak de moge lijkheden die deze regeling biedt ook voor Bruinisse te onderzoeken, een en ander bezien in het kader van de problematiek rond verkrot ting, renovatie van de dorpskern etc. Gelet op het feit dat deze regeling eerst begin december is verschenen, is het op dit moment nog niet mo- gelyk hierover konkrete mededelin gen te doen, aldus b. cn w. Haventje van Viane, op de achter grond ruïne van het slot Ooster- steyn en kerk van Oosterland. Op de voorgrond het lossen van vaten en balen met meekrap. Schilderij op paneel door Adriaan Prince, circa 1800. Afm.: 50 x SO cm zonder de lijst).- (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 13-1. Er wonen in Zierikzee nog maar weinig afstammelingen van families die gedurende de vorige en in het begin van deze eeuw in belangrijke mate de toon aangaven in de stedelijke samenleving. Eén van hen is de heer C. van der Vliet A.C. zn. Laatstgenoemde heeft de veeljarige relatie van zijn geslacht met Zierikzee en zijn genegenheid voor zijn geboorte- en woonplaats dezer dagen nog eens nadrukkelijk onderstreept door aan de gemeente een waardevol antiek schil derij te schenken ter plaatsing in liet gemeentemuseum of in een der repre sentatieve ruimten van het stadhuis. schilderij gunt de beschouwer een blik op het haventje van Vdane(n), waar uit schepen balen en vaten met meekrap worden gélost. Op de adhtergrond fls de ruïne van het „Fijnschilder te Zierikzee" liet op eiken paneel vervaardigde voormalige slot Oostersteyn afge beeld; in de verte is het kerkje met-toren van Oosterland zicht baar. De aantrekkelijke kompositie is van de hand van Adriaan Prince, teken meester aan de Stads- Tee- kenschool te Zierikzee en ..fijnschil der". P. D. de Vos heeft destijds al eens een aantal gegevens betreffen de Prince bijeengebracht; deze zijn hier en daar nog aangevuld door de archiefassistent Ed Smit. Geboren le Zierikzee Adriaan Prince werd te Zierikzee geboren op 16 augustus 1779; hij overleed: aldaar 11 april 1859. In jund 1810 was hij te Scherpenisse gehuwd met Carolina Josina de Moor. Zijn ouders waren Jan Prince (van beroep „knape der gereformeerde kerk", ged. le Zierikzee 26 novem ber 1752) en Jobje (Joppa) Olree, geboortig van Bruinisse. Laatstge noemde overleed te Zierikzee op 14 januari 1816, 63 jaar oud. Zij oefen de tijdens haar leven het beroep van vroedvrouw uit. Adriaan Prince heeft achtereen volgens gewoond op de Dam (B 81 2), Oud Haven D 487 no. 30) en in de Lange Nobelstraat, waar hij in het naast 'het. Huis van Nassau ge legen pand overleed. „Eenigszins vrij behandeld" Op de achterkant van het schilde rij, dat exclusief de 11 cm brede lijst een afmeting heeft van 50 x 80 cm, is een eigenhandig door archi varis De Vos geschreven papier ge plakt met informatie betreffende de voorstelling en de Zierikzeese schil der, die het geheel met zijn penseel vastlegde. Hij schrijft: „de schilderij fetelt waarschijnlijk voor, hoewel eenigs- zins vrij behandeld, een gezicht ge nomen van den ingang van het ha ventje van Viane. Iets landwaarts in: de ruïne van het oude slot Oos- terstein aan de Geule; op den ach tergrond de toren van Oosterland met de 'kerk." Ten slotte merkt De Vos nog op: „in werkelijkheid staat de kerk op eenigen afstand van den toren: hier zijn ze aaneen afgebeeld"' Het college tracht nog steeds tot de totstandkoming te geraken van woonbebouwing tussen het bejaar dencentrum „In 't Opper" en het toekomstige gemeentehuis. Gezien de hierbij in het geding zijnde be langen achten b. en w. de verwe zenlijking van de 32 kleine woning wetwoningen een belangrijke taak. - Wanneer dit kemplex gerealiseerd-, zou kunnen worden opent dit bo vendien de mogelijkheid dat een aantal woningen via de dan le ver wachten doorstroming voor jongere gezinnen beschikbaar komt. (vervolg op pagina 3) BRUSSEL. Veel - uiteraard op kunstgebied - staal dit jaar in het teken van de schilder Rubens, wiens werk en leven in België worden herdacht. Peter Paul Rubens (1577-1640)).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1