BEDDEN VOOR ZIEKE BEJAARDEN - BR ANDVIJVERS - WOONWAGENCENTRUM - ZWEMBAD - UITBREIDING RIJKSPOLITIE Afdeling Nieuwerkerk Algemene Bejaarden Bond ver gaderde Busongeluk in België Middelbaar en hoger personeel kontra de werkgevers Arrestaties in LC.I.-zaak Aboe Daoed vrij, Israël roept ambassadeur terug VERENIGDE STATEN STAAN ER GOED VOOR Gemeentebegroting Bruinisse Vrijwillig vervelen Laatste boodschap van Ford BRUINISSE, 12-1. De Provinciale raad voor de Volks gezondheid, die zich niet het probleem „verpleegbed den" bezig liondt, is van mening dat er in Scliouwen- Dniveland, Sint Philipsland en Tholen behoefte be staat aan 200 bedden voor geestelijk gestoorde en so matisch zieke bejaarden. Zo schrijft het kollege van b. en w. in de bcgcleitlingsnota bij de ge meentebegroting 1977. Gelet op o.a. de godsdienstige lig ging van de drie genoemde gebieden, zou het tehuis moeten worden ge bouwd op Schouwen-Duivëïand; Het zou onder meer inhouden dat de ver pleegden in het vervolg in eigen om geving kunnen blijven, waardoor het voor familie en anderen mogelijk wordt meer met de patiënten mee te leven. In 1977 zal in de gemeente weder om het driejaarlijkse bevolkingson derzoek op t.b.c. worden gehouden. Inwoners van 30 jaar en ouder zul len hiervoor worden opgeroepen. Verder zal er dit jaar in het tweede kwartaal een onderzoek plaatsvinden naar baarmoederhalskanker, waar voor ongeveer 110 dames in de leef tijdsklasse van 35 tot 55 jaar zullen worden opgeroepen. Branclvijvers Verder vermeldt de begeleidingsnota dat de forandvijvers aan de Prinses Wilhelminalaan en de Meidoorn straat momenteel in een dusdanige staat verkeren, dat zij slechts kun nen worden aangemerkt als een lust oord voor eenden en ganzen. Teneinde deze vijvers weer voor hun oorspronkelijk doel te bestem men, is dit werk voor subsidie bij de D.A.C.W. te 's-Hertogenbosch aange meld. Met financiële steun is b. en w. voornemens bet geheel op te schonen Afscheid voorzitter NIEUWERKERK. 12-1. In de druk bezochte vergadering van de afde ling Nieuwerkerk van de Algemene Bejaarden Bond herdacht de voorzit ter de lieer M. Stoutjesdijk bij de aanvang van de bijeenkomst de tien leden van de afdeling die het afge lopen jaar kwamen te overlijden. De vergadering nam enige ogenblikken stilte in acht. Uit de laatste ledenstand blijkt dat de afdeling thans 170 leden telt. In dit aantal zijn begrepen de 26 nieu we leden die werden ingeschreven. In het jaarverslag werden de be langrijkste zaken van 1976 duidelijk ter kennis gebracht. Het beleid van de penningmeester werd op schriftelijk advies van de leescommissie goedgekeurd. De reis- kas boekte enig verlies, de gewone kas enige winst en dit gaf aanleiding tot tevredenheid. Voor niet direkt nodig kasgeld werd besloten een spaarbankboek in te zetten. In mei of juni zal in de veiling- hallen te Kapelle een grote landdag worden gehouden, waarover nog me dedelingen volgen. Ontspanningsmiddag De ontspanningsmiddag op dins dag 2 februari a.s. in het Dorpshuis wordt verzorgd door de Klompen dansers uit 's Heerenhoek. Deze mid dag is bedoeld voor alle bejaaarden van Düiveland en Bruinisse, alle plaatselijke sozen en de drie afde lingen worden deze middag ver wacht. De uitnodigingen hiervoor gaan spoedig de deur uit. De Klom pendansers treden op in kleder dracht, evenals de jeugdgroep o.l.v. mevrouw Hoogenboom. Aftreden voorzitter Bij de bestuursverkiezing werd de aftredende secretaris de heer De Vlieger herkozen. Voorzitter de heer Stoutjesdijk wilde wegens gevorder de leeftijd niet herbenoemd worden; in zijn plaats werd gekozen de heer C. Bom. Het bestuur zal de taken nader vaststellen. Bespreking van de zomerreis le verde als resultaat op de „Veluwe- tocht", de datum zal nader woi'den vastgesteld. Bestuurslid de heer Rentier zwaai de de aftredende voorzitter veel lof toe: mede onder zijn leiding groeide de afdeling van 40 naar 170. „De afdeling zit nu vast ïn het za del", aldus de heer Rentier. De af tredende heer Stoutjesdijk kreeg een leuk geschenk aangeboden en na de koffie werd nog een goed glas ge dronken op het welzijn van de af deling. en een nieuwe betuïning en afraste ring aan te brengen. Do in de nota van aanbieding be groting voor het dienstjaar 1976 uit gesproken hoop, dat in 1976 een be gin zou kunnen worden gemaakt met de aanleg van een woonwagencen trum in de Stoofpolder, is - aldus het kollege - helaas niet in vervulling gegaan. Als oorzaken hiervoor kun nen worden genoemd: de hoge aan- legkosten, de moeilijkheden rond de grondverwerving en de dijksverho- ging tussen Bruinisse en Viane. Ton per standplaats Hel door de Heidemij. Nederland B.V. ontworpen plan resulteerde in onge veer 1' 100.000,per standplaats. Als. hoofdoorzaken voor de te hoge kos ten kunnen o.a. worden genoemd dat het aan te leggen centrum voor vijf standplaatsen te royaal van opzet is en dat de aan te brengen nutsvoor zieningen door de grote afstand van de bebouwde kom te duur zijn. Als één van de mogelijkheden om de kosten te verlagen is door het mi nisterie van c.r.m. en het Woonwa genschap Midden- en Noord-Zeeland genoemd het aantal standplaatsen van vijf op tien te brengen. Het kollege is echter van mening dat zij zich aan de ooi-spronkelijk ge maakte afspraak moet houden en niet verder kan gaan dan maximaal 6 standplaatsen, waarmee een betere en efficiëntere verkaveling van het terrein wordt verkregen. Verder zijn er moeilijkheden met de eigenaresse van de grond in de Stoofpolder, die niet bereid is één hectare grond voor het woonwagencentrum beschikbaar te stellen, maar wel de totale grootte van het perceel ad 2.89 hectare. On danks de problemen hopen b. en w. dat in het begin van 1977 voor de ge rezen moeilijkheden alsnog een op lossing zal worden gevonden. Het overdekte zwembad in het Wil- ma-projekt zal naar alle waarschijn lijkheid op 1 juli 1977 voor het pu bliek worden opengesteld. Het zwembad zal het gehele jaar, behoudens één of twee vaste slui tingsdagen per week, voor een ieder open zijn, hetgeen impliceert dat dit een reden kan zijn om een zwemver eniging in de gemeente Bruinisse op te richten. In de exploitatievoorwaar den is opgenomen dat de schoolkin deren onder bepaalde voorwaarden gratis van deze voorziening gebruik mogen maken, waarmee het zwem men in schoolverband in het zwem bad „Dolfijn" te Nieuwerkerk komt te vervallen. Rijkspolitie In de aanbiedingsnota stellen b. en w. verder dat naarmate de rekreatie meer tot ontwikkeling gaat komen, niet meer volstaan zal kunnen wor den met de huidige' personeelsbezet ting van de rijkspolitie. Er zal dan ook worden aangedrongen om de personeelsbezetting aan deze ont wikkelingen aan te passen, c.q. uit te breiden. In de afgelopen zomer heb ben zich enkele malen moeilijkheden voorgedaan als gevolg van de komst van grote aantallen woonwagenbe- wpners op het Grevelingenstrand. Uiteraard hebben zij daartoe, als elke andere Nedei'landse burger, het vol ste recht, mits zij dan ook de normen in acht nemen die voor iedere burger gelden. LONDEN, 12-1. Het Britse ministe rie van werkgelegenheid zoekt mensen dip zich tegen vergoeding la ten vervelen. Het heeft in adverten ties óm xrijf jonge volwassenen ge vraagd die een dag lang naar een te levisiescherm moeten staren waarop alleen een lot gapen ispirerend land schap te zien is. Een neurologisch instituut wil met deze experimenten onderzoeken hoe de waakzaamheid van de mens wordt aangetast door vervelende, eentonige taken. Verwacht wordt dat bij de uit komst treinbestuurders, chauffeurs ilan vrachtwagens, radarpersoneel en iedereen met eentonig werk er baal bij zullen hebben. De proefkonijnen krijgen vier pond en een gratis maaltijd. ZIERIKZEE. Een (eerste?) sneeuwklokje verscheen in de tuin van de fami lie De Hooge aan de Lange Blokweg. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRUSSEL, 12-1. Woensdagmid dag is nabij het Belgische Merelbe- ke een schoolbus waarin 35 kinderen zaten, van dé weg geraakt en in een weide gekanteld. Dat ongeval heeft het lp ven gekost aan een zesjarig kind, dat uit de kantelende bus ge slingerd werd en ondbr het gevaarte terecht ikwam. Het kind overleed terwijl het overgebracht werd naar het academisch ziekenhuis van Gent. ZONNEMAIRE. Heden (donderdag 13), vrijdag 14 en zaterdag .15 januari organiseert het Landbouwmechanisa- liebedrijf A. L. de Bie te Zonnemaire een grote $ho,w, van lahclbouwwerk tuigen, als kipkagens, boxenvullers, stalmeststrooiers, ploegen, poolma- chines en zaaimachines, om enkele zaken uit hel uitgebreide sortiment te noemen. Vooral ook de „grote werktuigen" zijn op deze expositie present. Het tentoongestelde geeft een indruk van het peil der agrari sche mechanisatie. De foto toont een hoekje van de shoic. (Foto: Zierikzeesche Niquwsbqde) KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De van oorlogsmis daden verdachte Blaricummer P. N. Menten is opgenomen in het pene- tentair ziekenhuis in Den Ha ag. Dit heeft een woordvoerder van het mi nisterie van justitie meegedeeld. AMSTERDAM. De delegatie van de Amsterdamse justitie die een on derzoek in Rusland gaat instellen op de plaatsen waar Menten oorlogsmis daden zou hebben gepleegd, zal op 1 februari vertrekken. Dit heeft de Amsterdamse hoofdofficier van justi tie, mr, A. N. Messchaert, woensdag middag medegedeeld. ROTTERDAM. In de periode van januari tot en met december 1976 is de criminaliteit in Rotterdam met 19,4 procent gestegen ten opzichte van dezelfde periode van het voor gaande jaar. In genoemd tijdsbestek steeg het aantal geregistreerde mis drijven van ruim 29.000 tot bijna 35.000. HILVERSUM. „Nivellering van in komens via verhoging van de belas tingdruk kan niet meer gebeuren, want daar is de rek wel uit". Dat zei minister Duisenberg donderdagoch tend voor de AVRO-radio in de serie „Op het eind van de rit", via Hilver sum 2. DEVENTER. De Deventer politie heeft drie jongens aangehouden die inmiddels hëb'ben bekend vorige week donderdag brand te (hebben gesticht in de Prinses Ireneschool. De school brandde geheel uit waar door een schade van anderhalf mil joen gulden ontstond. ZUlÈLAREN. De zeventiende Ne derlandse bouwvakberus is in de Prins Bernhardhoeve in Zuidlaren zonder enig officieel vertoon voor publiek opengesteld. Er was, direkt grote belangstelling. Volgens de di recteur van de Prins Bernhardhoeve de heer G. K. de Vries worden dit jaar 60.000 tot 70.000 bezoekers ver wacht. Hoewel de standruimte gro ter is dan in het vorige jaar, zijn toch vele aanvragers afgewezen. DEN HAAG. In bepaalde gevallen zullen de premieverhogmgen voor particuliere ziektekostenverzekerin gen meer mogen bedragen dan de 7 procent, die genoemd is in de des betreffende prijzenbeschikking van 2 december 1976, aldus het ministe rie van economische zaken. HILVERSUM. De heer Abel J.- Herzberger zal heden (donderdag avond deelnemen aan een K.R.O.- televisiegesprek over de zaak-Men- len. Dit in de uitzending „napraten op donderdag" op Nederland II. MAASBRACHT. De rijkspolitie te water te Maasbracht heeft in de Maashaven het stoffelijk overschot opgedregd van een 44-jarige Belgi sche matroos, L. Janssens. Hij was zondagavond 9 januari aan boord van zijn motorschip te Maasbracht uilgegleden, overboord gevallen en verdronken. De man was ongehuwd. UTRECHT. De schade die voetbal supporters zondag hebben aange bracht aan materiaal van de Neder landse spoorwegen bedraagt naar schatting minstens dertigduizend gulden. N.S. vindt dat echter niet hel. ergst, veel ernstiger vindt zij het, dat door de baldadigheden andere reizi gers worden afgeschrikt. ARNHEM. Het naar schatting twee maanden oude kanger'oejong. dat op oudejaarsdag in Burgers' Dierenpark in Arnhem na hel ver ongelukken van zijn moeder uit de buidel raakte, is ondanks een inten sieve en zorgvuldige behandeling niet in leven gebleven. Het slechts 150 gram wegende diertje is woens dag doodgegaan. UTRECHT, 13-1. De Raad van overleg voor Middelbaar en Hoger Personeel (Raad MHP) wijst het werkgeversstandpunt, dat met on middellijke ingang het prijscompen satiemechanisme definitief moet worden afgeschaft, onverbiddelijk af. Volgens de raad N.H.P. kan een eventuele wijziging van het prijs- comperisatiesysteem alleen worden overeengekomen nadat er met alle partijen goed is overlegd. Bovendien kan een dergelijke wijziging pasiri- gaan na 1977, aldus de raad. Het ho ger personeel betreurt de starre hou ding van de werkgevers in het con flict, zo zeggen zij in een donderdag uitgegeven verklaring. Rond de tafel In de miljoenennota heeft de re- ROTTERDAM, 13-1. Twee mannen die ervan verdacht worden een aan tal zeer belangrijke administratieve gegevens van het Britse chemische concern ICI te hebben gestolen, zijn woe'nsdagavond in Londen aange houden. Dit heeft een woordvoerder van de Rotterdamse politie bekend gemaakt. Eén van de mannen is de 25-jarige Engelsman Rodney C., die gewerkt heeft als hoofd van ed com puterafdeling' van. de dochteronder neming van ICI in Rozenburg (bij Rotterdam). De andere man is ver moedelijk een Nederlander. Belde arrestanten worden momenteel ver hoord door Scotland Yard. gering toezeggingen gedaan volgens de raad M.H.P. met betrekking tot de inkomstenverbetering van de mo dale werknemers. Op grond van deze toezeggingen en ook ter afschaffing van het regeringsbeleid ten aapzien van de werkgelegenheid en inflatie is het de plicht van de regering, bei de partijen rond de tafel te brengen om zo zonder konflicten tot een op lossing te komen. De raad betreurt het dat minister Boersma van sociale zaken op herhaald, verzoek dienaan gaande niet heeft geerageerd, aldus de verklaring. Om Britse boekerij OXFORD, 10-1: Britse ge schiedkundigen en andere wetenschapsbeoefenaars voe ren een aktie voor het behoud van een van de loaardevolste Britse literaire verzamelingen, de boekerij van de 17de eeuw- se dagboekschrijver John Evelyn. Afstammelingen van Eve lyn zijn van plan de ongeveer 4.500 boeken Omvattende bi bliotheek, -waarvan cle waarde op fier miljoen gulden wordt, geschat, te veilen. Degenen die ijveren voor het behoud van de verzameling, vrezen dat de kollektie uiteen zal val len en mogelijk in buitenland se handen zal komen. WASHINGTON. De wereldecono mie zal dit jaar een inzinking- te zien geven, tenzij de grote industrie landen hun economische groei sti muleren. Deze waarschuwing lieten drie economen horen tijdens een hoorzitting van de begrotingscom missie van de Amerikaanse senaat. JERUZALEM/PARIJS, 12-1. Frank rijk heeft de vorige week in Parijs gearresteerde Palestijnse leider Aboe Daoed vrijgelaten en Israël, dat om zijn uitlevering had verzocht, reageerde onmiddellijk met het te rugroepen van zijn ambassadeur in de Franse hoofdstad. Het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken deelde mee dat de diplomaat was ontboden om over de zaak rond de vrijlating van Aboe Daoed overteg te plegen. Eerder 'had de Israëlische minis ter van buitenlandse zaken. Yigal Allon, verontwaardigd gereageerd met de uitlating „dit is een bescha mende overgave aan druk en drei gementen van Arabische zijde". Als vaststaand, wordt aangenomen dat Aboe Daoed de organisator is van de overval die Palestijnse guer rillastrijders in 1972 op het Olym pisch dorp Miinchen deden. Bij hun poging een aantal leden van de Is raëlische sportploeg te ontvoeren en de tegenaktie van de Westduitse po litie vielen toen doden, waaronder elf Israëlische afgevaardigden naai de Olympische Spelen. WASHINGTON, 12-1. President Ford heeft woensdagavond zijn laatste state of the union voor het gezamenlijke congres uitgesproken. Hij zei dat de V.S. en de wereld er veel heter voor slaan dan tijdens zijn ambtsaanvaar ding in 1974 cn drong er hij de Amerikanen op aan, president Carter te helpen nieuwe successen tc behalen. Hij zelf heeft daar een gezonde grond slag voor gelegd, zei hij. Ford kwam met twee waarschu wingen. Hij meent dat het congres niet al te ijverig de buitenlandse po litiek moet willen bepalen „omdat ei- slechts één kapitein op een schip kan zijn". Besnoeiingen op defensie kan de S.U. in de kaart spelen en de be scherming van de wereld in gevaar brengen. De afgelopen 30 maanden is de ge vaarlijke terugval in de defensie uitgaven van de jaren 1970 ten gun ste gekeerd maai- er moet nog veel gedaan worden om aan de groeiende Sowjetkracht het hoofd te bieden. Ford sprak niet over Carters ver kiezingsbelofte dat- deze de defensie begroting met zeven miljard dollar wilde beknotten, maar zei: „De V.S. kan nooit toestaan dat de strategi sche balans ten nadele van ons uit valt, of zelfs maar een toestand ont staat waarin het Amerikaanse volk en onze bondgenoten menen dat dat het geval is".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4