De nota bewoningspatroon Schouwen-Duiveland S NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE VERZEKEREN Brief voor mevrouw Muziek in de „korridor" Solistenconcours te Zonnemaire door „Nut en Uitspanning" Regionale opnemings- advieskommissies bejaarden DE TWEEHONDERD DUIZENDSTE TELEFOONAANSLUITING TE ZIERIKZEE „Opfriskursus" verkeerskennis te Bruinisse BOKJE TE BRUINISSE Zierikzee vervult belangrijke funktie STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 januari 1977 Nr. 22030 3 Wissenkerke spant weer de kroon met een opbrengst van 86 cent per inwoner, gevolgd door Veere met 70 cent en Korlgene met 55 cent. Van de bruto-opbrengst is 18 procent bestemd voor plaatselijke sociale doeleinden en 2 procent voor de Zeeuwse Vrouwenraad. Verder komt 20 procent ten goede aan het Anjerfonds Zeeland, dat uit de ver kregen gelden, tezamen met door het prins Bernhard Fonds ter be schikking gestelde middelen, subsi dies verleent voor kultureie doelein den, zoals amateuristische muziek beoefening, jeugdwerk, beeldende kunst, musea, dorpshuizen en publi- katies. Het Anjerfonds Zeeland heeft in 1976 ongeveer f 160.000,— aan sub sidies verleend. De resterende 60 procent van de bruto-opbrengst wordt, na aftrek van de verwer vingskosten, besteed aan vakantie weken voor bejaarden en gehandi capten, alsmede stimuleringsbijdra gen voor peuterspeelzalen. Zevende Rode Kruis-mars Middelburg Op 26 maart a.s. wordt te Middel burg de zevende Rode Kruis mars gehouden waaraan zowel indivi dueel als in groepsverband kan wor den deelgenomen. Deze bekende wandelmars mag zich zowel natio naal als internationaal in een grote belangstelling verheugen. De afstan den die gelopen kunnen worden zijn 5. 10, 15, 20 en 40 km. De start zal plaatsvinden bij sporthal „Voor- borch" te Middelburg. Beperking verkeersbewegingen Het nastreven van .deze doelstel ling betekent volgens de nota het situeren van nieuwe woonbebou wing zo dicht mogelijk bij verzor- gings- en werkgelegenheidscentra. „Dit pleit enerzijds vooral voor uit breiding in Zierikzee en in ten op zichte van Zierikzee gunstig gelegen kernen, anderzijds voor uitbreiding van kernen gelegen aan de rand van het gebied met een goede aanslui ting op de doorgaande infrastruk- tuur.'' Immers, aldus zegt de nota, de bevolkingsgroei voorzover niet -gebaseerd op de werkgelegenheids- funktie van Schouwen-Duiveland zelf, betreft in niet onbelangrijke mate de vestiging van forensen. In gebieden waar wel een sloper aanwezig is, zouden de gemeenten een 'kontrakt kunnen afsluiten met een sloper op grond waarvan deze alle afgedankte auto's aanvaardt, aldus een aanbeveling in het rap port van provinciale waterstaat Zeeland. Regionale verschillen bij doorstroming naar het voortgezet onderwijs Het Prov. Opbouworgaan Stichting Zeeland stelt in het deze maand ver schenen bulletin o.a. (opnieuw) aan de orde de regionale verschillen in Zeeland bij de doorstroming naar het voortgezet onderwijs. Bij de regionale verschillen ciie bij de doorstromingscijfers te konstate ren zijn, spelen de maatschappelijke faktoren vermoedelijk een belang rijke rol. Met de door de Stichting Zeeland bewerkte gegevens kan ech ter niet worden aangetoond hoe of in welke mate. De verhoudingsgewijs lage deelneming aan het A.V.O. in de regio Zierikzee en in de gemeenten Tholen en St. philipsland, wordt op vallend genoemd. Uit de gegevens is gebleken dat er opmerkelijke verschillen te distille ren zijn tussen de gemeenten die tot één onderwijsgebied behoren. Zo is in 1973-74 in het onderwijsgebied Zierikzee de deelneming aan het V. W.O. het hoogst in Zierikzee (12,2 procent), in Bruinisse daarentegen slechts 4 procent en in Duiveland niet meer dan 1,8 procent. Een ongeluk is niet altijd te voorkomen. De financiële gevolgen ervan wel. Voorkom dat u in moeilijkheden raakt. Sluit tijdig een gpede verzekering voor uw huis en gezin, uw auto en rekreatie. Ga voor een goed advies naar de Opening herenkapsalon Met een receptie opent de eige naar - de heer Gé Verhoeff - van daag (donderdag 13 januari) de he renkapsalon in de Visstraat 10 te Zierikzee. Deze „hairstylingshop" is voortzetting van kapsalon Uyl. Als bekend heeft de heer Uyl zijn zaak aan de heer Verhoeff over gedaan. Waterschap Schouwen-Duiveland Op woensdag 26 januari wordt in 's Landskamer de (49ste) algemene vergadering van het bestuur van het waterschap Schouwen-Duiveland gehouden. Voordracht „Vrijmetselarij" Voor de lege „De Ster in 't Oos ten" spreekt op maandag 7 februari dr. Flop I. Brouwer over „Vrijmet selarij''. De bijeenkomst wordt ge houden dn de zaal van hotel Van Oppen. Filmvoorstellingen in de Concertzaal Op zondagavond 16 en dinsdag avond 18 januari aanstaande wordt in de Zierikzeese Concertzaal ver toond het boeiende afsluitende film- epos van „De Peetvader", (deel II). HAAMSTEDE Ned. Ver. v. Huisvrouwen Op dinsdag 18 januari vergadert de afdeling van de Ned. Ver. v. Huis vrouwen in de Ger. kerk te Haam stede. Een dia-lezing wordt gehouden over Zeeuwse klederdrachten. Natuur- en Vogelwacht Op vrijdag 21 januari houdt de Natuur- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland, een bijeenkomst in de rekreatiezaal van de Ger. Kerk. Een dia-lezing zal worden gehouden door de heer 'J. Peters over „De De- mervallei''. RENESSE Bijeenkomst V.V.V.-Evenementenkommissie Vrijdagavond 14 januari komt de Evenementenkommissie van de plaatselijke V.V.V. „Renesse Vooruit" in „De Wig" bijeen om zich over de evenementen voor het komende zo merseizoen te buigen. Na de opening van de vergadering zal een nabeschouwing worden ge houden over de evenementen van 1976 en de penningmeester, de heer N. Dalebout zal financieel verslag uitbrengen. Daarna zal de Stra-viei-ing, die de laatste jaren door de kommissie ge organiseerd werd en die al weer haast voor de deur staat, worden be sproken. Daarna komt de bespreking van het zomerprogramma aan de or de. MIDDENSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Midden- schouwen houdt de raadsvergadernig op dinsdag 25 januari a.s., onder voorzitterschap van burgemeester E. Baerends. NIEUWERKERK Ierse kinderen in „Dol-Fijn" Maandag 10 januari j.l. was zwem bad „Dol-Fijn" 's middags ter be schikking gesteld voor de Ierse kin deren. Een en ander ging gepaard met groot enthousiasme van de be zoekers. Nadat een ieder genoegelijk bezig was geweest werd in de hal van het zwembad aan allen een fruitpakket overhandigd, aangeboden door de ge meente. SINT PHILIPSLAND Loop der bevolking 1976 Het aantal inwoners van Sint Phi lipsland bedroeg op 31 december 1975: 2.017, (1.049 mannen en 1.018 vrouwen). Het inwonertal nam in 1976 toe tot 2.156 op 31 december jl„ (1.089 mannen en 1.067 vrouwen). Het aantal geboorten was 33 (20 m. en 13 vr.), het aantal sterfgevallen 20, (16 m. en 4. vr.). In Sint Philips land werden in 1976 dus 13 mensen meer geboren dan dat er overleden (4 m. en 9. vr.). In de gemeente ves tigden zich 126 personen, (58 m. en 68 vr.) en er vertrokken er 50, (22 m. en 28 vr.). Er hebben zich in 1976 in Sint Philipsland dus 76 mensen (36 m. en 40 vr.) méér gevestigd dan dat er zijn vertrokken. KOKSIJDE, België, 12-1 Mevrouw Julia Clinckemaillie in de Westvlaamse gemeente i Koksijde heeft een brief ge- i kregen die in de eerste we- t reldoorlog door haar man r Achilles in Groot-Brittannië t was gepost. De plaatselijke postbode f heeft mevrouw Clinckemaillie f uitgelegd dat haar man - zali- f ger, want hij is al ruim dertig jaar dood - de brief verkeerd adresseerde toen hij hem in 1916 tijdens een bezoek aan Cardiff in Wales op de bus deed. De brief belandde in Frank rijk, waar hij ruim zestig jaar is blijven liggen, te oordelen naar de reeks poststempels. ZONNEMAIRE, 8-1. Zaterdag j.l. werd onder grote belangstelling bet onderling solistenconeours van de harmonievereniging „Nut en Uit spanning" gehouden. De jurering was in handen van de heer J. H. Blom. Deze merkte op dat het peil van de deelnemers goed was, maar voor zo'n grote vereniging is het aantal deelnemers veel te klein. De pianobegeleiding was in handen van mevrouw H. de Regt-de Rijke die zich uitstekend van haar moeilijke taak kweet. De uitslag was als volgt: Leerlin- gengroep Klarinetten: les 28,96 nr. 7 Klankstudies 49; Cees de Munnik, cornet: The Young Maestro, Cl. P. Barnes, 49; Anita Duinhouwer, dwarsfluit: De Rattevanger van Ha- melen. Jos de Klerk, 48; Kwartet: Annemarie van 't Veer, cornet, Cees Duinhouwer, cornet, Jaap van Sas, Euphonium, Wim Fonteine, Mello- phonium - Cantate Domino. 51; Rian de Munnik, klarinet: Menuetto, L. von Beethoven, 45. St. Duinhouwer, Euphonium en W. J. Hanse. Bariton: Grand Duo Bril- lant, L. Canivez, 57: J. M. van Alm- kerk, klarinet en L. van Nieuwen- huijze, klarinet: Capriccio's, J. Vier- danck, 55; Anita Duinhouwer, dwars fluit en St. Duinhouwer, Euphonium: Der Vogelhandler, C. Zeiler, 52; A. van Nieuwen hu ij ze. trombone: The Joker, M. Moss, 58; W. J. Hanse, ba riton: O Loverly Night, H. Round, 52; St. Duinhouwer, Euphonium: Concertino voor tuba, A. den Arend, 65. ZIERIKZEE, 12-1. Met ingang van 1977 is na jaren van voorbereiding de wettelijke regeling van de opne ming in bejaardentehuizen van kracht geworden. In het pas versohenen Bulletin te kent het Prov. Opbouworgaan Stich ting Zeeland hierbij aan dat het niet helemaal duidelijk as hoe het opne- min'gs-beleid georganiseerde moet gaan worden, omdat de wetsartike len in dit opzicht weinig uitkomst bieden. Binnenkort valt daarvoor echter een modelverordening te ver wachten. Ondanks de nog bestaande onduidelijkheid hebben ged. staten van Zeeland, mede op advies van de Prov. Commissie Bejaardenvoorzie ningen, de gemeentebesturen reeds geadviseerd regionale opnemings- advieskommissies in te stellen. In Zeeland is in het kader van het opnemingsadviesbeleid in eerste in stantie gekozen voor 7 regio's, o.a. de regio Schouwen-Duiveland. In de komende tijd zal op ruime schaal in- formatife worden verstrekt over de wijze waarop de opnemingsadvies- kommissies het best zullen kunnen funktioneren. ZIERIKZEE. Dinsdag kwam de 200.000ste telefoonaansluiting in het distrikt Breda tot stand. Het betrof de telefoonaanleg bij de familie J. Stoel te Zie rikzee. Het eerste gesinek over deze verbinding had plaats tussen burge meester Th. H. de Meester en de heer F. de Vos, voorzitter van de P.T.T.- kamer in Zeeland. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) (Vervolg van pag. 1) ren waarom de feestelijkheden draaiden deze dag. De familie Stoel kreeg van de P.T.T. het ivoorkleurig telefoontoestel met inscriptieplaatje aangeboden en men werd vrijgesteld van de entreekosten. Bovendien werd een jaar lang vrijstelling van het abonnementsgeld toegezegd. Als aandenking aan deze dag werd een ingelijst gekalligrafeerd plaatje overhandigd. De inwendige mens werd bedacht met een smake lijk uitziende taart, waarop telefoon symbolen en de cijfers 200.000. Deze geschenkenreeks werd ten slotte afgerond met de aanbieding van een fraaie schrijfmap aan de dochter van de familie Stoel en ver der aan alle medewerkers van hel telefoondistrikt en aan de genodig den. Uitbreidingen Wat betreft de konkrete plannen voor 1977 van hel telefoondistrikt Breda kan worden vermeld, dat het aantal thans nog beschikbare tele foonnummers in Zierikzee vrij ge ring is. In de loop van het jaar (sep tember'oktober) zal de centrale ech ter met 400 nummers worden uitge breid. In het tweede kwartaal zullen de centrales in Nieuwerkerk en Burgh- Haamstede uitgebreid worden met respektievelijk 400 en 200 nummers. De centrale in Bruinisse wordt in het begin van het derde kwartaal met 200 nummers vergroot en aan het eind van het derde kwartaal zal de centrale te Brouwershaven met 200 nummers worden uitgebreid. Het aantal wachtenden op Schou wen-Duiveland bedraagt thans nog ca. 200. Tenslotte zal in de helft van dit jaar het automatisch telefoonver keer met het buitenland worden uit gebreid met enkele intercontinen tale lijnen (Amerika. Japan. Austra lië), met verbindingen naar Skandi- navische landen en naar enkele Oost-Europesc landen. „Autowrakken in Zeeland" „De situatie in Zeeland is, voor wat betreft het aantal wrakkenop- slagplaatsen, niet verontrustend te noemen. Wel zal men moeten trach ten om met behulp van de bestaande wetgeving nieuwe opslagplaatsen te voorkomen, en dienen de bestaande voorwaarden gesteld tc worden". Aldus luidt een conclusie in een door Provinciale Waterstaat in Zee land uitgebrachte studie over „auto wrakken in Zeeland''. In het ver schenen rapport zijn de uilkomsten verwerkt van een recent gehouden onderzoek. Als oplossing voor Zeeland wordt aanbevolen dat in gebieden waar geen sloopbedrijven aanwezig" zijn, de gemeenten een opslagterrein aan wijzen, waar de afgedankte auto's tijdelijk kunnen worden opgeslagen. BRUINISSE, 12-1. Het bestuur van de plaatselijke vereniging voor Vei lig Verkeer heeft gemeend dat het weer eens goed zou zyn als de ver keerskennis bij de weggebruikers weer eens opgefrist werd. Zoals dat met alles en oveval het geval is, is dat ook in het veiKeer er verandert nogal eens wat en -u komen steeds nieuwe regels bij. De bovengenoemde plaatselijke vereni ging organiseert een kursus die ver deeld is over vijf avonden te weten 27 januari. 3 febr., 10 febr., 16 febr. en 24 febr. De lessen worden gege ven in het Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw aan de Deestraat De lessen worden geleid door de postkommandat der Rijkspolitie de heer Chr. Tol, waarbij gebruik wordt gemaakt van het nieuwste '■-smateviaal. Men kan zich voor c.t? kursus opgeven bij het V.V.V. - kantoor, Korte Ring 3. Hopelijk zien alle weggebruikers de noodzaak in dat het zeer belang rijk is dat men goed in het verkeer zijn weetje weet. BRUINISSE. Nog een pril voor- januari. Op manege „De Korenzol- bokje geboren. jaarsteken in de nog verse maand der" te Bruinisse werd een geile- (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE. 12-1. „De struktuur ligt in grole lijnen vast. Zierikzee vervult een zeer belangrijke funktie voor de gehele regio. Daarnaast is er een aantal kernen niet een vooral lokaal verzorgende funktie, waarvan zeker de op parlikuliere basis geëxploiteerde voorzie ningen door de rekreatieve ontwikkeling doorgaans relatief goed zijn". Een uitbreiding van de kernen Nieuwerkerk, Ooslerland en Brui nisse moet volgens de nota zowel wat betreft het aspekt beperking mobiliteit als wat betreft de aanslui ting op het bovenregionale wegen net wat gunstiger worden beoordeeld dan een uitbreiding van andere ker nen, zy het dat voor wat de externe relaties betreft ook Scharendijke re latief gunstig ligt. „Gelet ook op de betrekkelyk ge ringe regionale bevolkingsgroei ver dient het de voorkeur deze groei te richten op de kernen met een ver- zorgingsfunktic, en wel met name op Zierikzee." Aldus luiden enige conclusies in de regionale uilwerking voor Schou wen-Duiveland van de nota bewo ningspatroon, van de Prov. Planolo gische Dienst voor Zeeland. „Tenejnde deze kern (Zierikzee) zijn belangrijke, ook in de verstede- lijkingsnota aangeduide funktie te laten behouden, kan enige extra groei van het inwonertal, boven het aandeel van Zierikzee in de regio nale groei, gewenst worden geacht. Zeeuwse Collecte De in oktober gehouden Zeeuwse Collecte beeft een aanmerkelijk ho gere opbrengst gegeven dan in 1975. In totaal is in 1976 f 63.815,04 inge zameld, hetgeen 12,75u/u meer is dan in bet vorig jaar, toen de bruto-op brengst f 56.597,69 heeft bedragen. Volgens de nota dient deze extra groei dan echter wel te zijn geba seerd op een ontwikkeling van de werkgelegenheid in Zierikzee, die bovendien naar aard en omvang past in de funktie van deze regio. „Vooralsnog lijkt op blijvende ves tiging van kleine impulsen echter weinig kans te bestaan".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3