$2 nu/nmgfó wico De tweehonderdduizendste telefoonaansluiting „viel" te Zierikzee Dode en zwaar gewonde bij uiterst gekompliceerde botsing op weg naar De Val V.S.: DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gebruikte meubelen als nieuw voor prima gebruikte meubelen Mijlpaal in de verbindingen in de buizen Ijzig koud in de aardgas bevriest Gladheid en mist eisen tol Donderdag 13 januari 1977 133ste jaargang: Nr. 22030 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wilt U goedkoper uit zijn! Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen maandag gesloten Burg. Boumanstr.11 Nieuwerkerk Tel. 01114-1373 REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar 86,Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4, Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Puiltjes uit begeleidingsnota Bruiiiisse sneeuwstorm dn !het midden-westen heeft dinsdag aan tenminste 52 men sen het leven gekost. Ook in Washington is de winter zeer streng. Voor het eerst sinds vele jaren is de rivier de „Potomac" be vroren. op elkaar. Een personenauto, be stuurd door J. v. E. uit Drachten was naast de vrachtauto gestopt. Achter de auto van v. E. stond een perso nenauto bestuur door W. R. uit Amstelveen. Hierop naderde een personenauto van A. K. uit Goedereede, die de auto van W. R. aanreed. De wagen van W. R. schoot rechts de berm in en zodoende reed A. K. ook de daarvoor staande auto van .J. v. E. uit Drachten aan. Aan alle drie de wagens ontstond veel schade. Omstreeks half elf naderde de zie kenauto uit Renesse bestuurd door P. D. Wegens de inmiddels ontstane file werd de ziekenauto op de lin kerweghelft gedelegeerd. De ziekenwagen remde, raakte in een slip en botste vervolgens tegen de nog steeds op de weg staande auto van J. v. E., die zelf niet meer in de auto zal. De auto werd door de ziekenwagen tegen de vracht auto geduwd. Volgens de politie ontstonden al deze aanrijdingen door de dichte mist en door de plaatselijk zeer gladde weg. Op verzoek van de politie werd door rijkswaterstaat later op de mor gen nog gestrooid. Tot kwart voor elf bleef het verkeer op de Provinciale Weg gestremd. Veertien mensen van de rijkspolitie waren bij het gebeu ren aanwezig. Eerste hulp werd ver leend door de heer W. Bontkes, arts te Zierikzee. De ziekenauto uit Goes was even eens opgeroepen en zeer snel ter plaatse, maar hiervan werd geen ge bruik meer gemaakt. De gewonde be stuurster was inmiddels in de be schadigde ziekenauto van Renesse geholpen. Met een takelwagen van het ga ragebedrijf J. de Jonge werd de zie kenauto met het slachtoffer naar het Rode Kruis Ziekenhuis overgebracht Later op de dag werd de gewonde naar het Zuiderziekenhuis in Rot terdam vervoerd. 'Advertentie De familie Stoel bekijkt samen met de burgemeester het toestel met in scriptieplaatje, dat hen door de P.T.T. werd geschonken ter gelegen heid van de feestelijke gebeurtenis. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERUvZEE, 11-1. Door ile stekker iii de wandkon- takldoos te steken l»ij de familie ,1. Stoel in de Kram- nierstraat te Zierikzee, bracht burgemeester Th. H. de Meester de 200.000ste telefoonaansluiting in het distrikt Breda tot stand. Het eerste gesprek dat via deze mijlpaal-aansluiting (nr. 01110-4965) tot stand kwam, werd gevoerd door burgemeester De Meester en de heer F. de Vos, voorzitter van de P.T.T.- kamcr. Overigens kwam de verbinding tussen Zierikzee en Hulst niet ge heel vlekkeloos tot stand: Het lukte pas na twaalf maal de ingespreks- toon te trotseren. Later bleek dat dit euvel te wijten was aan een kabel storing tussen Goes en Terneuzen, waardoor de straalverbinding wat overbelast was. Gebeurtenis Deze 200.000ste Telefoonaanslui ting betekende voor het distrikt Breda een belangrijke gebeurtenis, waaraan dan ook de nodige aan dacht werd besteed. Terwijl burge meester De Meester ten huize van de familie Stoel de verbinding tot stand bracht, was in de foyer van hotel Mondragon een groot aantal medewerkers van het telefoonais- trikt, vertegenwoordigers van de P.T.T.-kamer in Zeeland en verdere genodigden aanwezig. Door enkele technische voorbe reidingen was het mogelijk gemaakt het gesprek tussen burgemeester De Meester en de heer Vos in de foyer mee te beluisteren. de het een feestelijke dag voor dit distrikt. De ontwikkeling In 1959 telde men 10.000 telefoon aansluitingen, in 1969: 100.000 én thans in 1977 200.000, terwijl een volgende verdubbeling in 1986 wordt verwacht. De heer Rommelse noem de de P.T.T. een goed florerend en milieu-vriendelijk bedrijf. „Er wordt voortdurend in een hoog tem- op gewerkt. Telefoonapparatuur heeft een lange, levensduur, maar is toch weieens aan vervanging toe. Bovendien zijn vaak aanzienlijke uitbreidingen nodig wegens de gro te vraag naar onze diensten", aldus de heer Rommelse. Spreker zag dan ook de onlangs door Wim Kan ge bezigde vertaling van P.T.T. (Putje graven, Tentje bouwen, Tukkie doen) liever veranderd in „Prettige Tijd Tegenwoordig." De heer Rommelse zei dat het nog wel even zal duren voordat de wachtlijst zal zijn bijgewerkt. on danks dat men zo'n 170 aansluitin gen per dag tot stand brengt. Voor uitbreiding in het distrikt Breda wordt er voor dit jaar een bedrag van f 84 miljoen geïnvesteerd. Het distrikt telt 120 centrales van verschillende grootte. De totale lengte van het kabelnet bedraagt Waarschuwing v De politie, die snel ter plaatse was, alarmeerde het tegemoet komende verkeer voor het obstakel op de weg door middel van fakkels. Uit de rich ting Zierikzee naderde een vracht auto bestuurd door P. J. L. uit Lei- muiden, terwijl ook vanaf de Zee- landbrug een aantal auto's aankwa men. Ongeveer veertig meter voor het gekantelde volkswagenbusjc raakte een personenauto, bestuurd door mevr. B.-d. B., waarschijnlijk door af te remmen in een slip. De auto kwam op de linkerrijstrook terecht en botste vervolgens frontaal tegen de vrachtauto. De vrachtauto kwam meteen tot stilstand, maar de personenauto kaatste ongeveer 18 m terug en kwam tenslotte in de berm tot stil stand. De echtgenoot van de bestuur ster, de heer Bevelander werd door een nekwervelfraktuur op slag ge dood. De bestuurster zelf raakte zwaar gewond. De vrachtauto raakte aan de voorzijde zwaar beschadigd. Meer botsingen Na deze dramatische aanrijding, botsten vervolgens nog drie auto's Dit nummer bestaat uit 10 pagina's f Het kost meer onrecht te wre- J ken, dan het te verdragen. Bisschop Wilson. 11.000 km. Op elke 100 woningen hebben er 70 een telefoonaansluiting en in 20 andere is de kabel reeds aanwezig. In april van dit jaar zal in Vlissingen een begin worden ge maakt met het nieuwe systeem van druktoetskiezen, aldus de medede lingen van de heer Rommelse. Gemotiveerd personeel De direkteur zei het verheugend te vinden dat het personeel altijd weer gemotiveerd is het vele werk op te vangen en hij sprak hiervoor zijn waardering uit. De heer Rommelse besloot met de woorden: „Burgemeester u hebt zo juist zonder uniform en zonder een desbetreffende opleiding een tele foonverbinding tot stand gebracht, zoudt u hierover uw visie willen ge ven?" Meteen op deze woorden inha kend, vertelde burgemeester De Meester dat hij niet zo ongekwalifi ceerd was als de heer Rommelse wel dacht, daar hij destijds in zijn mari ne-periode als verbindingsofficier werkzaam was geweest. Vervolgens gaf dé burgemeester een gedetailleerd historisch over zicht over de totstandkoming van de eerste telefoonaansluitingen in Zie rikzee. Hierop zullen wij binnenkort in een apart artikel nog nader terug komen. De heer De Meester bood de heer Rommelse een aantal fotokopieën van oude officiële stukken aan. De burgemeester zei het een voor recht te vinden ook in deze ge meente plaats te kunnen bieden aan een bedrijf dat in deze tijd nog-'" zo duidelijk winst maakt. Uit handen van de heer Rommelse kreeg de heer De Meester een fraaie telefoonklapper aangeboden. De heer Rommelse plaatste ver volgens de leden van de familie Stoel in het middelpunt van de be langstelling, daar zij de mensen wa- (vervolg op pagina 3) WASHINGTON, 12-1. In de buurt van de stad Phillips in de Ameri kaanse staat Nebraska vriest het momenteel zo hard dat het aardgas in de leidingen bevriest. Honderden huizen bleven woens dag zonder verwarming omdat het gas bij temperaturen van 31 graden onder nul in een gelei-achtige mas sa veranderde. Ook in andere staten deden zich dergelijke voorvallen voor. In het midden-westen en oosten van de Verenigde Staten heersen de laatste dagen extreem lage tempe raturen die alle records breken. Een De burgemeester zei het een gro te eer te vinden de verbinding tot stand te mogen brengen en was blij dat de plechtigheid in Zierikzee kon plaatsvinden. Hij hoopte dat de fa milie Stoel het devies van de P.T.T.: „Laat eens wat van je hox-en", met dit toestel zal opvolgen. De heer De Vos bracht zijn geluk wensen over aan de burgemeester en aan de heer Stoel en hoopte dat deze laatste veel prettige kontakten over dit toestel zal hebben. Na een korte pauze voegden de familie Stoel, de burgemeester en een bedrijfsdelegatie van het tele- foondistrikt Breda zich bij het ge zelschap in de foyer. De direkteur van het telefoondis- trikt Breda, ing. J. Rommelse noem- De zwaar beschadigde ziekenauto met daarin de ernstig gewonde be stuurster werd met de takelwagen naar het Rode Kruis ziekenhuis ge bracht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Verwachting tot vrijdagavond: Plaatselijk sneeuw Zwaarbewolkt en met van het zuid westen uit sneeuw of regen; matige tot krachtige, aan de kust harde zuid oostelijke wind; minimumtemperatu ren omstreeks min 2 graden, maxi ma morgen om het vriespunt. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen omstreeks 1 gr. Max.-temperaturen omstreeks +2 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 14 jan. Zon op 8.42, onder 16.56 Maan op 2.50, onder 12.29 Nieuwe maan: 19 jan. (15.11). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 14 jan. 9.11 22.01 2.55 15.32 Doodtij: 15 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-1. Het K.N.M.i. deelt mede: Donderdagmorgen kwam een depressie bij zuid-Ierland aan. Deze depressie is afkomstig uit de pool streken en diepte boven het warme zeewater snel uit. De depresie trekt nu sterk vertragend verder in ooste lijke richting. Het bijbehorend front kan vrijdag ons land bereiken waardoor er plaatselijk sneeuw zal vallen. De temperatux-en blijven daarbij over het algemeen iets onder het vries punt. Veel sneeuw is er de afgelopen da gen gevallen in het Alpengebied, de D.D.R.. Polen en zuid-Scandinavië. Met zuidelijke winden wox-dt zach te lucht over Rusland ver naar het noorden gestuwd. De temperatuur steeg daarbij in zuid-Zweden en zuid-Finland tot enkele graden bo ven nul. ZIERIKZEE, 12-1. Woensdagmorgen hebben gladheid en dichte mist in het verkeer een zware tol geëist. De 47-jarige P. A. Bevelander uit Rilland-Bath, voorma lig melkboer te Brouwershaven en Renesse, kwam 0111 liet leven hij een ernstig verkeersongeval op de Provin ciale weg 7. Zijn echtgenote, de bestuurster B.- 1 d. B. ,werd zwaar gewond overge bracht naar het Rode Kruis zieken huis te Zierikzee, vanwaar zij later op de dag werd doorgebracht naar het Zuiderziekenhuis te Rotterdam. Omstreeks 9.50 uur raakte een Volkswagenbusje, bestuurd door M. C. B. d. V.. te Krabbendijke door de gladheid op de Provinciale Weg 7 in een slip, doordat hij moest remmen voor een voor hem lijdende auto. Het volkswagenbusje kwam op z'n kant op het links gelegen fietspad terecht met de achterkant net naast de ïij- baan. Hiëi-bij deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Het bus je werd licht beschadigd. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1