Staat vermeldt inkomsten en uitgaven van instruktiebad HéM Schouwen-Duiveland (Zierikzee) na bevrijding 1945 VESTIGING MUZIEKHANDEL VERSPUY TE SOMMELSDIJK VERSPUY ZONEN Gemeenteraad Middelharnis Verslag van een periode I opruiming bij De advertenties in dit blad hebben betrekking op de uitverkoop die op 13 januari a.s. begint. ZIERIKZEESCHE «n NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1 JANUARI 1977 BELANGRIJK ORGELNIEUWS Zie onze advertentie op pagina 5. ORGELS PIANO'S prij MIDDELHARNIS, januari - Op de jongste vergade ring van de gemeenteraad werden de tarieven voor het instruktiebad vastgesteld. Bij liet betreffende voorstel bevond zich een staat waarop uitgaven en inkomsten van bet bad zijn vermeld. Het begrote tekort voor '76 bedraagt f 132.707,48; voor 1977 is het begrotings tekort geraamd op 1' 170.258,96. lïier volgt een overzicht van de tarieven: beneden 16 jaar zwembad f 0,75, zwemles f 1,50; boven 16 jaar zwembad f 1,50, zwemles f 2,75. Voor scholen (zonder instructie van gemeentewege) per wekelijks klokuur per jaar f 1.350,voor scholen (met instructie van gemeentewege) per wekelijks klokuur per jaar i' 1.800, In de Voorstraat, te Middelharnis staan bomen te kwijnen als gevolg van aanrijdingen, schade tengevolge van lekke gasleidingen en onvoldoen de beluchting. De gemeente doet er iets aan; al thans rond één boom is een bloem bak gemetseld (recentelijk werd te Zierikzee iets dergelijks gesugge reerd), waardoor de boom beschermd is tegen aanrijdingen, meer leefruim te krijgt, terwijl de straat er fraaier door wordt. Verwacht wordt dat de kwaliteit van de bomen verder achteruit zal gaan. De bedoeling is dan ook rond iedere boom een bloembak aan te brengen. Nieuwe bomen zullen in rijen worden ingeplant. Marktgehlcn Een belasting wordt geheven onder de naam van marktgeld. Als markt- geld is op de voor-, najaars- en we kelijkse markten het volgende ver schuldigd: a. voor een paard, veulen, hit of ezel ƒ0,70 b. voor een rund ƒ0.70 c. voor een kalf ƒ0,60 d. voor een schaap of varken 0,45 e. voor een bok of een geit 0,40 f. voor een big ƒ0,15 g. voor een mand of kooi met kippen, eenden, ganzen, duiven of ander pluimge dierte, of konijnen ƒ0,60 De gemeente had op 1 januari 1975 13965 inwoners. Voornoemde bedra gen gelden voor 1975. In verband met het bepaalde in de leden 2 en 3 van artikel 1 van het K.B. zijn de vorenvermelde bedragen voor 1976 vastgesteld op: 1. f 4.494,per jaar; 2. f 879,per jaar; 3. f 56,per vergadering. Laatstvermelde bedragen zijn ont leend aan de klasse 14001-18000 in woners. Het inwonertal van deze ge meente is per 1 januari 1976: 14245. h. voor staan- en ligplaatsen van tenten, stallen, tafels en andére instellingen of voorwerpen per inbeslag- genomen vierkante meter straatoppervlakte 0,80 met een minimum van 4, 1. Voor het gebruik van door de ge meente in gebruik gegeven tenten is verschuldigd: a. voor een enkele tent per keer4,30 b. voor een dubbele tent per keer 8,60 Vergoeding raadsleden In het Staatsblad is opgenomen de lijst van vergoedingen, tegemoetko mingen en presentiegelden voor raadsleden. In een tweetal tabellen, behorende bij het besluit, zijn aangegeven: 1. de maximum vergoeding voor de werkzaamheden als raadslid; 2. de maximum tegemoetkoming in onkosten; 3. het maximum presentiegeld van commissieleden, die geen raadslid zijn. De bedragen onder 1 tot en met 3 zijn voor een gemeente, vallende in de klasse van 12001-14000 inwoners, rèsp. 1. f3.160,per jaar; 2. f 700,per jaar; 3. f 50,per vergadering. Aan de Westdyk te Sommelsdijk heeft zich muziekhandel Verspuy Zonen gevestigd. Deze moderne muziekhandel is royaal gesorteerd in orgels; en pia no's, stuk voor, stuk kwaliteits-in- strumenten, die een rijke klank kleur hebben, hetgeen werd gede monstreerd op de vorige maand ge houden officiële opening van deze vestiging, die een aanwinst voor Sommelsdijk en de regio betekent. Man achter het bedrijf is de heer G. -Verspuy,'Barendrechter van ori gine, oorspronkelijk afkomstig uit het bakkerswereldje, maar tegen het eind van de zestiger jaren suksesvol „in de muziek gedoken", waarmee een jeugdwens in vervulling ging. Met ingang van het nieuwe jaar is aan de vestiging een muziekoplei ding verbonden. Het bedrijf heet, „Verspuy Zonen", omdat ook twee zoons van de eigenaar zich met dit muziekcentrum inlaten. ZIERIKZEE, januari. Nailat oji maandag 7 mei 1945 des voormiddags de Engelse en Nederlandse militairen bij Borrendamme geland waren en Zierikzee waren binnengetrokken, de Duitse bezetting des avonds 0111 6 uur was afgetrokken, om half zeven de burgemees ter met een detachement rijkspolitie de stad in mar cheerde, kon een aanvang gemaakt worden met bet herstel van Zierikzee tot de toestand voor de evacua tie (februari 1944). Van het gemeentebestuur was voor de sekretarie achtergebleven de commies J. J. de Bruyne, die sedert de uitwijzing van de waarnemend burgemeester Ir. Swaters op 22 de cember 1944, ook het gehele gemeen- De teruggekeerden zochten tevergeefs naar de watertoren in het Slingerhos. BESTUUji_ Hqi gevaarie bleek opgeblazen door de bezetter. ZIERIKZEE, januari. Ons werd in handen gesteld een verslag van een ooggetuige van de toestand, waarin Schouwen-Duiveland in het algemeen en Zierikzee in het bijzonder verkeerde, na de bevrijding in mei 1945 en enige tijd nadien. Er valt op dit punt niets te herdenken, maar als bijdrage tot de re cente lokale historie is het verhaal bijzonder interessant. Het artikel is van de hand van de toenmalige kommies ter sekretarie de heer J. J. de Bruyne. tebestuur moest vertegenwoordigen. Op 5 mei keerde terug de wnd bur gemeester Swaters, op 6 mei de wet houder, vroeger le wnd burgemees ter Mr. du Croo en op 7 mei des avonds de burgemeester Jhr. Mr. J. J. Schuurbeque Boeije. Op 8 mei kwamen de secretarie-ambtenaren E. Sinck en L. Verburg terug. Mede was op 5 mei de gemeente bode W. Sies weer in funktie geko men als hulpambtenaar t.s. sedert april 1944 (hij was ook op 22 de cember het eiland uitgewezen en met de mannen naar Duitsland wegge voerd, doch al spoedig teruggekeerd en als invalide buiten dienst geble ven). Op 8 mei was het gemeente bestuursapparaat dus weer op gang gebracht, terwijl op 4 juni 1945 de secretaris met de andere ambtenaren uit Kloetinge terugkeerden. Terugkerende bevolking Van 8 mei af moest begonnen wor den met een regeling op de controle der terugkerende bevolking. Aan vankelijk werd deze terugkeer zeer beperkt, doch geleidelijk aan bleek dit ondoenlijk, daar de geëvacueer- den hun verblijf elders moede wer den en hier hun eigen en gehuurde vrije woning weer konden betrek ken. Nadat in de volgende weken en maanden de vervoersmiddelen per boot en later per auto over Zijpe in bedrijf kwamen, nam de stroom te- rugkerenden snel toe en bedroeg het inwoner-aantal op 1 augustus 1945 juist de 5000, tegen de rond 1000 voor 7 mei. De meeste winkels werden gelei delijk aan heropend, vooral op maandag 31 juli werden vele win kels open gesteld, zodat het uiterlijk aanzien van de straten ook daardoor weer veel gelijkenis vertoonde met de toestand voor de evakuatie. Voor de achtergebleven bewoners was het zelfs een druk verkeer te noemen en geleek voor allen de evakuatietijd een boze droom, waaruit men ont waakt was, ware het niet, dat voor velen persoonlijk, maar voor allen wel op stoffelijk gebied zoveel ver loren was gegaan, dat de afgelopen tijd wel heel wat meer dan een droom was, maar ruwe werkelijk heid. Vrij droevig De toestand, waarin de huizen en het uiterlijk beeld der stad verkeer den, was nog vrij droevig, al moge het, vergeleken bij andere streken in het frontgebied nog een paradijs schijnen. De Nieuwe en de Oude Haven, de daarop uitkomende straten, ook de buurt rondom de Grote Kerk en to ren vertoonden nog zware littekenen van de granaatbeschictingen sedert 31 december 1944 tot half april 1945. De Vissersdijk en de Prov. Straat weg waren zwaar verwoest door bombardementen. Alle landerijen buiten de gemeente, behalve de Mal- tha-polder, waren geheel verwoest door het zoute overstromingswater sedert april 1944, zodat het wandelen buiten de stad nog geen opwekkend genoegen was. De zeedijken waren nog ontoegankelijk of onbetrouw baar door landmijnen. Alleen naar het Havenhoofd kon men over de Westhavendijk wandelen en daar als vroeger genieten van zee- en lucht- gezichten. Doch aan de landzijde was het havenhoofd verwoest door de aanleg van betonnen bunkers, de vernielde boerderij van Ants den Boer, de afgebroken havenhoofd huisjes, pijlschaalhuisje en lichtba ken. De verwaarloosde plantsoenen, Havenpark, Kerkplein en de met gras en onkruid begroeide straten werden geleidelijk aan opgeknapt, de huizen vertoonden weder een scho ner uiterlijk, zij het dan dat de meeste huizen nog door betimmering waren vervangen. De granaatgaten in de muren en daken worden gelei delijk hersteld, al bleven er nog veel littekenen over. FLAKKEE, januari. Straks wordt het weer voorjaar en laten we de Flakkeese schoonheid goed in de ga ten houden. Het is allemaal dicht bij honk, maar soms nel zo mooi of mooier als ver van huis. Dit voor treffelijk natuurtafereel levert het Spui op te Ooltgensplaat. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Advertentie Havenplein 1 X naast 's-Gravensteen Tel. (01110) 2443 Zo keerde het uiterlijk aanzien van de gemeente en het straatver keer weer terug naar de tijd voor de oorlog, al was dit nog beduidend minder door het ontbreken van alle landbouw en er dus van een land bouwcentrum dezer gemeente nog geen sprake was. Ook de veerpont over Zijpe ontbrak nog voor lange tijd. Het passagiersverkeer werd on derhouden door een motorboot op Katseveer, waarvoor een achterge bleven Duitse marineboot werd be nut, verder door twee motorvracht boten van de Koophandel op Rotter dam, een motorvrachtschip met eni ge passagiersakkomodatie van de Vlaardingse Stoomboot Rederij op Rotterdam (De R.T.M.) en enkele an dere motor-vrachtboten. De motorveerboot op Colijnsplaat en die op Katseveer voeren dagelijks drie keer, die op Rotterdam drie keer per week. Voorts reed er naar Re- nesse en Haamstede de autobusdienst van Van Oeveren. De stoomtram ontbrak nog door opgebroken baan vakken. Naar Zijpe reed men ook per autobus van De Jonge of het werd liften. Zo was de uitwendige toestand in Zierikzee medio 1945. dBr.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1