HET INBRAAK-MYSTERIE 7 Hoe kostenexplosie indammen: twintig miljard voor gezondheidszorg Den Uyl over het C.D.A. Aardschokken in San Francisco De Amerikaanse ekonomie Ratten verslonden man ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 11 januari 1977 Nr. 22029 Wat biedt de BEELDBUIS WOENSDAG 12 JANUARI NED. 1: De AVRO begint het mid dagprogramma met De Holle Boom. Mevrouw Viola krijgt de direkteur van de opera op bezoek. Manus en Loes „lenen" even de auto waarmee de direkteur aan komt rijden. De hierna volgende dokumentaire gaat over Laulasi, een van de Salomon- aüanden. Op Laulas-i wordt het schelpengeld gemaakt dat op Nieuw Guinea als betaalmiddel wordt ge bruikt. Pop- enrockmuziek van be kende artiesten valt te beluisteren in het programma Supersonic. Op de buis verschijnen o.a. Marmalade, Electric Light Orchestra en Cuys and Dolls. Tenslotte van de AVRO nog de zesde les van de kursus Gi taar Spelenderwijs. Om vijf uur neemt de VPRO de zender o-ver voor een filmpje van de spinazievreter Popeye, die Olive komt helpen bij haar verhuizing. Lachen geblazen is het ook bij een avontuur van Stun Laurel en Oliver Hardy, die in een oud wrak op visvangst gaan. In hel avondprogramma van do NOS is plaats voor een groot aantal rubrie ken. Voor de klok van acht uur zijn dat Van gewest tol gewest en de por litieke zendtijd. Wal na het bekende rubriekenwerk nog overblijft is het tweede deel van de Engelse serie Een wilde roos, naar de roman van Iris Murdoch. Het is een aflevering vol liefdesaffaires, die echter niet alle al te rooskleurig verlopen. DEN HAAG. Er zijn 82 schepen aangemeld voor de in de zomer van het afgelopen jaar afgekondigde sa neringsregeling voor de tong- en schol visserij. Er zijn tol,aal 105 aan meldingen geweest. Maar in 23 ge vallen is de aanvrage ingetrokken. ROTTERDAM. De Graan Elevator Maatschappij (G.E.M.) in Rotterdam heeft bij het Zwitsers-Duitse bedrijf Bülër-Miag drie drijvende elevatoren besteld. Ongeveer zeventig procent van de order, waarmee een bedrag van circa 30 miljoen gulden is ge moeid, wordt aan Nederlandse be drijven uitbesteed. AMSTERDAM. Vijf jongerenorga nisaties in ons land hebben gepro testeerd tegen het bezoek van on- derwijs-minister Van Kemenade aan Indonesië. De minister vertrok za terdagmiddag en blijft anderhalve wedk weg; GRONINGEN. Door nog onbeken de oorzaak is een felle ibrand uitge broken aan. boord van het Urker vissersschip de UK 163. Het. schip lag in de haven van Lauwersoog. He|, vuur woedde in de machineka mer, die geheel uitbrandde. NED. II: De VPRO durft: maar liefst drie uur trekt deze omroep vanavond uit voor de serie Mary Hartman, Mary Hartman. Daarmee maakt zij haar gehele zendtijd in één klap op. Tussen half negen en half twaalf de extra lange afleve ring van Mary Hartman, waarin de kijker van begin tol eind getuige kan zijn van de gijzeling van Mary door een mysterieuze massamoorde naar. De spanning is soms om te snijden. Maar daar tegenover staal een reeks dolle situaties rond men selijk falen in individuele helden- moéd. Wat het overige aanbod op deze zender betreft: De IKON brengt om zeven uur de eerste van een drietal films over kinderen in de Nederlandse Antillen. Deze film toont de kijkers een tienjarige jon gen die familie is van de Indianen die vroeger op een van de Antillen- eilanden hebben gewoond. Deze jon gen Jossy, zou zelf ook een Indiaan willen zijn. Voorts komt de IKON vanavond met een aflevering van de kerkelijke informatierubriek Ken merk. WOENSDAG 12 JANUARI NED. I: 9.30 Schooltelevisie; 14.50 De holle bolle boom; 15.35 Een be zoek aan; 16.05 Supersonic; 16.30 Gi taar spelenderwijs; 17.00 Popeye; 17.06 Laurel en Hardy; 18.15 Teleac; 18.45 De bereboot; 18.55 Nieuws; 19.05 Van gewest tot gewest; 19.50 Politieke partijen; 20.00 Een wilde roos; 20.55 M.A.P.; 21.35 Journaal; 21.50 Panoramïek; 22.30 Studio Sport; 22.55 Sprekershoek;. 23.10 Journaal. NED. 11: 18.45 Staatsloterij18.55 Nieuws; 19.05 Joss\j wordt een In diaan; 19.30 Kenmerk; 20.00 Jour naal; 20.25 Socutera; 20.30 Een avond lang Mary Hartman; 22.30 Journaal. DONDERDAG 13 JANUARI NED. 1: De E.O. opent het avond programma met De Kinderkrant, waarin een filmpje over Davey en Bruno, een bijbelverhaal en een puzzel. De E.O. vervolgt hierna de serie Het kleine huis op de prairie. Wat is er waar van het idee van Laura en Jack dat zij een beek vol goud hebben gevonden? Het hierna volgende filmpje Aan de onbekende God gaal over het oude en het nieu we Griekenland. Tegen negen uur zet de E.O. de Engelse dokumentaire Eskimodokter op het scherm. Men maakt kennis met de praktijk van een arts in het hoge noorden van Canada. De kamera's volgden deze dokter, die zijn visites per honden slee aflegt, op een driehonderd ki lometer lange tocht vol hindernis sen. Na het journaal gaat de E.O. op de vokale toer. In Van U wil ik zin gen klinkt koorzang, ten gehore ge bracht in de Nederlandse Hervorm- Donderdag 13 januari, 20.50 uur, Ned. 1: Eskimodokter. Als de boot met de dokter aankomt lopen de mannen snel naar de aanlegsteiger voor hun houten woningen. de kerk te Blokzijl. De liederen wor den vertolkt door de Urker Zangers en hel dameskoor Laus Deo. Het laatste half uur gaal op aan een ge sprek met de kinderarts en kinder- endocrinoloog dr. R. W. My Croughs. Deze geleerde publiceerde onlangs het boek Leven in de tussentijd. In de rubriek Christenen Vandaag wordt met dr. Croughs gesproken over het nationaal-socialisme toen en groeiende radïkale stromingen binnen en buiten het internationaal socialisme. NED. II: Als Wiekte de Viking, het spelprogramma Cijfers en Letters en het NOS-journaal achter de rug zijn, gaat bij de KRO hel doek op voor een nieuwe Engelse serie, Koningen en paupers. Deze serie, die tien afle veringen telt, is gebaseerd op het boek Captains and the kings van de Amerikaanse schrijfsters Taylor Candwell. Het verhaal draait om een jonge Ierse immigrant, Joseph Ar magh, die in Amerika met geld en minder aangename methoden zijn macht en invloed tracht uit te brei den met als einddoel zijn zoon tot eerste katholieke president van de V.S. te laten kiezen. De serie begint met de overtocht per boot van de 15-jarige Joseph Armagh, zijn ster vende moeder en zijn jongere broer en zusje naar Amerika, waar hun vader al enige tijd verblijft. KRO's vriendelijke kelner Hans van Willi- genburg serveert vanaf kivarl over negen 'n Rondje Theater. Te gast in dit. programma over alles wal met hel theater te maken heeft, zijn on der meer de kabaretier Paul van Vliet en het gezelschap Tekstpiere ment. Rond tien uur nemen de man nen van Brandpunt de uitzending over met aktualiteiten. Onder het motto Napraten op donderdag wordt tenslotte een gesprek gevoerd over geloosbeleving in verband met deze tijd. DONDERDAG 13 JANUARI NED. 1: 11.10 en 14.00 Schooltele visie; 15.00 De Waltons; 18.15 Te leac; 18.45 De bereboot; 18.55 Nieuws; 19.05 De Kinderkrant; 19.30 Het kleine huis; 20.20 Aan de onbe kende God; 20.50 Eskimodokter; 21.35 Van U wil ik zingen; 22.15 Christenen Vandaag; 22.45 Journaal. NED. II: 18.45 Toeristische tips; 18.55 Nieuws: 19.05 Wickie de Vi king; 19.30 Cijfers letters; 20.00 Journaal; 20.25 Koningen en pau pers; 21.15 Rondje theater; 22.05 Brandpunt; 22.45 Napraten op don derdag; 23.15 Journaal. door F. VAN FALCKENOORT Ja, Van der Bak begrijpt het best. Hij gaat naar boven om overleg te plegen met de hoogste chef van het moment, in casu de hoofdinspekteur, die zich al uitvoerig heeft laten in lichten over het drama. Deze belt het parket en krijgt de officier weldra aan de lijn. In het kort vertelt de hoofdinspekteur van het drama en het illegale wapenbezit van de fabri kant. Het antwoord is kort en bon dig: „Voorgeleiden, daaraan ont komt de man niet. Ik kan pas een beslissing nemen omtrent zijn deten tie als ik bekend ben met alle fei ten. Ik zou zeggen: maak het maar achter elkaar in orde, zodat ik de man morgenochtend kan hebben. Dan zien we wel verder." Het wordt netjes aan Van Vessin ger meegedeeld. Deze is geschrok ken. „Maar het was toch noodweer? Ik heb beslist niet opzettelijk ge schoten. Met de bedoeling hem te doden. Hoe meer ik er over nadenk, des te meer hel ik over naar de ver onderstelling, dat het een reflexbe weging is geweest." Van der Bak knikt begrijpend. „Dat is niet onmogelijk, meneer, maar de wet is nu eenmaal zo. We moeten u voorgeleiden voor de offi cier van justitie." „En mijn bedrijf dan?" „Hebt u geen plaatsvervanger?" „Een adjunkt-direkteur." „Wat mij betreft, mag u hem wel bellen en instrukties geven; ik zal het voor alle zekerheid even vra gen." Een uur later zit Albertus van Vessinger, rijwielfabrikant en werkgever aan ongeveer zeventig mensen, in een isolatiekamer van het politiebureau. Zijn vooraan staande funktie in de stad in aan merking nemende, heeft men er van af gezien hem in een cel te plaatsen. Van Vessinger heeft zijn woord ge geven, dat hij geen enkele poging tot ontsnapping zal doen, al kontro- leert men hem op gezette tijden. Hier mag hij roken en eten laten komen. En verwaardigt de hoofdin spekteur zelf zich de man even op te zoeken. Ze kennen elkander enigs zins van officiële gelegenheden. Bij voorbeeld tijdens het nieuwjaar wensen bij het burgemeesterspaar en ook op de Sociëteit, waarvan bei den lid zijn. Hoofdinspekteur Dreis- sen drukt de man de hand en gaat bij hem zitten. „Beroerd geval, me neer Van Vessinger, maar volkomen te begrijpen. Had u toch maar een wapenvergunning aangevraagd; mij dunkt, in uw geval zou die wellicht verleend zijn. Dan zou u nu niet zo veel moeilijkheden ondervinden. U weet zelf, dat het illegale wapen bezit in ons land hand over hand toeneemt en de officier is er fel op. Dat treft u natuurlijk niet." „U wilt er mij toch niet op voor bereiden, dat men mij gedurende enige tijd in voorarrest zal houden?" „Kijk, in het gunstigste geval krijgt u een proces-verbaal wegens verboden wapenbezit. Dat kan een week of veertien dagen gevangenis straf zijn, mogelijk voorwaardelijk. Al of niet gekoppeld aan een boete. Dat is het ergste niet. Erger is, dat u ermee hebt geschoten en er ie mand door gedood is. Ik zou u ad viseren: voorzie u van een bekwame advokaat, want hel. is mogelijk, 'dat u die nodig zu.lt hebben. Als de of ficier precies volgens de letter van de wet handelt, kan hij u inderdaad een poos vasthouden. Al kunt u te gen een dergelijke beslissing in be roep gaan. Nogmaals, zie zo gauw mogelijk een advokaat te krijgen; u mag hier bellen." Van Vessinger heeft af en toe zijn advokaat nodig in civiele procedu res. Maar of deze bekwaam genoeg is om m dit geval hem bij te staan, weet hij niet. Als de man zelf zich daartoe niet capabel acht, zegt hij het wel en zal hij ongetwijfeld een bekwame confrater adviseren. Op geld behoeft Van Vessinger gelukkig niet te kijken. Ollevaar, advokaat en prokureur, en raadsman van de rijwielfabriek, luistert rustig, als Van Vessinger door de telefoon uiteenzet, wat er is voorgevallen. Belooft daarna met een half uur bij hem te zijn op het politiebureau, alwaar hij meteen toegelaten wordt tot de arrestant. Ollevaar hoort nog enkele bijzon derheden en stelt dan Van Vessin ger gerust. „Uw positie in aanmer king nemende en voorts het feit, dat u zich verdedigde tegen een gewa pende inbreker, die u verwondde, neem ik aan, dat u met een paar dagen weer vrij zult zijn. Ik neem morgenochtend in ieder geval kon- takt op met de officier." En daarmee moet Van Vessinger het op dit mo ment doen. In de loop van deze dag mag hij ook zijn vrouw bellen, die bij familie in Friesland is. Zij schrikt, als ze op de hoogte wordt gesteld van het noodlottige voorval en besluit met een naar huis terug te keren. „In de loop van de avond ben ik thuis en neem ik kontakt met je' op. Sterkte, ik leef met je mee. Enne kop op. Niet piekeren. (wordt vervolgd) VAN HET VADERLANDSE ERF Een van de grootste problemen van de Nederlandse volkshuishouding is zonder twijfel de gigantische kostenexplosie in de gezondheidszorg. Die kostenstijging heeft zulke afmetingen aangenomen dat het er wel haast de schijn van heeft dat Nederland veranderd is in één kolossaal ziekenhuis. Ruim twintig miljard geven we nu per jaar uit aan de ge zondheidszorg maar als de kostentrend van de laatste jaren op de zelfde manier doorgaat, zitten we over een jaar of zes aan de veertig miljard. Alleen een krachtiger beheer kan de op de duur niet meer te betalen kostenstijging enigermate afremmen en staatssecretaris Hendriks heeft met twee recent ingediende wetsontwerpen betreffende gezondheids voorzieningen en gezondheidstarieven een eerste stap gezet in deze rich ting. De kosten in de gezondheidszorg vliegen inderdaad de pan uit en de met medische zorg verwende bevol king moppert daar nauwelijks op, ook al moet men ieder jaar méér pre mie betalen om de kolossale kosten stijging te kunnen financieren. Er zijn verschillende oorzaken voor de kostenstijging in de gezond heidszorg aan te wijzen. In de eerste plaats is de gezondheidszorg een van de meest arbeidsintensieve arbeids- sectoren en de snelle verhoging van de loonkosten treft deze sector, waar meer dan een kwart miljoen mensen werken, dan ook extra. Voorts is de gezondheidszorg niet meer een cul tuurgoed, dat alleen voor de hogere stand is weggelegd. De medische zorg is er voor het gehele volk. De fondspatiënt moge dan in het zieken huis een minder riante behuizing hebben dan de eerste-klas-patiënt, als het medisch noodzakelijk is krijgt hij een even goede medische behan deling, waarbij zijn gezondheid op de eerste j.Aaats komt en niet de kosten van de behandeling. Dat is op zichzelf natuurlijk een gelukkige ontwikkeling, maar hel verklaart wel een deel van de kos tenexplosie. Voorts is de medische zorg nog altijd gevangen in wat men noemt de curatieve sfeer. Er wordt meestal pas opgetreden, wanneer de ziekte zich heeft gemanifesteerd. In dé preventieve sfeer gebeurt naar het inzicht van velen nog te weinig.. Dat neemt niet weg, dat juist door pre ventieve. maatregelen kostenbespa ringen mogelijk zouden zijn. Veel ziekten zouden kunnen worden voor komen, wanneer de preventie beter van de grond zou komen. Zo geven wc in de gezondheidszorg miljoenen uit. ter behandeling van ziekten, die men zou kunnen kenschetsen als wel vaartskwalen. Veel aandoeningen zoals hartziekten en mogelijk bepaal de vormen van kanker (longkanker) hebben te maken met verkeerde le- gewoonten (teveel eten, c.q. roken), andere veel voorkomende ziekten zo als rug- en. spierklachten duiden vaak op onvoldoende lichaamsbewe ging. Efficiënter Er kan binnen de gezondheidszorg efficiënter en goedkoper v)orden ge werkt dan tol nu toe is gebeurd. Met name op het organisatorische vlak valt er heel wat ie verbeteren. Met name bij de ziekenfondsen (71 in ge tal) zou gestreefd moeten worden naar grotere eenheden. Gelukkig is die zozeer gewenste ontwikkeling thans in volle gang en de verwach ting is dat over enkele jaren het aan tal. ziekenfondsen in ons land min stens is gehalveerd. Per 1 januari zijn alle ziekenfondsen verenigd in één (in plaats van vier), overkoepelende organisaties, de Vereniging van Ne derlandse Ziekenfondsen. Wens no. 1 van staatssecretaris IIendriks, (volksgezondheid) is invoe- MITTENWALD (D.B.R.). In het wintersportgebied in de Karweudel- bergen aan de Duits-Oostenrijkse grens is dit een dagelijks gezicht ge worden: een slede bespannen met honden, die met een snelheid, van rond 50 km/uur over het sneeuw- oppervlaJk glijdt. ring van een volksverzekering tegen ziektekosten, waardoor iedereen als het ware in het ziekenfonds zit en er ook een einde komt aan de nu gehan teerde, zeer uiteenlopende verzeke- ringsvormen en de daaraan verbon den rechten. Aan de invoering van een dergelijke wet zitten echter heel wat haken en ogen vast en het ziet er dan ook niet naar uit dat een be treffend ivetsontwerp spoedig in het parlement kan worden behandeld. Wetsontwerpen Wel zijn by de kamer kortgeleden twee wetsontwerpen ingediend, die er op gericht zijn meer greep te krij gen op het gehele stelsel van onze gezondheidszorg met als hoofdbe doeling een betere kostenbeheersing te bewerkstelligen. Het eerste wetsontwerp komt met voorstellen om de bouw, c.q. verbouw van ziekenhuizen en andere instellin gen van gezondheidszorg onder cen trale controle te brengen. Ook de vestiging van artsen, specialisten etc. wordt via deze wet betreffende ge zondheidsvoorzieningen onder con trole gebracht. Hel is duidelijk dal met name de gigantische bedragen, die gemoeid zijn met de bouw of ver bouw van ziekenhuizen, een dergelijk wetsontwerp zeker rechtvaardigen. Controle van bovenaf is hier een ab solute noodzaak, willen de uitgaven niet nog meer de pan uitgroeien. Een tweede wetsontwerp dat eveneens bij de kamer is ingediend, heeft betrek king op de gezondheidstarieven. Vol- gens 'dit ontwerp zal er één Centraal Orgaan Gezondheidslarieven komen, die toezicht zal oefenen óp de hono raria en tarieven in de gezondheids zorg, Zo'n toezicht is bitter hard no dig, willen die honoraria en tarieven niet nog meer uit de hand lopen dan tot nog toe is gebeurd. Kortom, de kostenstijging in de ge zondheidszorg heeft nu ook de cen trale overheid tot activiteiten aange.- spoord. Activiteiten, die gelet op de omvang van die kostenexplosie, ook eën absolute noodzaak zijn. DEN HAAG, 8-1. Doordat bet Christen-Democratisch Appel de deur openhoudt voor dc V.V.D. is er, politiek gezien, sprake van een zor gelijke situatie. Deze uitspraak deed premier Den Uyl zaterdagmiddag in VARA's „In de rooie haan". Als de Christende mocraten de handen vrij houden om met de VVD te gaan regeren is dat op zichzelf een nederlaag voor de politieke vernieuwing. Deze terug val op de middenpositie is een erg troosteloze zaak, maar blijkbaar wel in trek bij veel kiezers. Volgens Den Uyl kunnen de pro gressieven niet eisen dat het CDA de weg afsnijdt naar de VVD. Want dat zou gelijkstaan aan de vraag of het CDA zichzelf wil opblazen. SAN FRANCISCO. 10-1. Ruim 50 kleine aardschokken hebben zich voorgedaan in het gebied van San Francisco. Ze richtten weinig scha de aan. maar bezorgden de bevol king enige schrik. De politie kreeg duizenden telefoontjes. Een van de eerste bevingen bete kende de zwaarste in het gebied sinds elf jaar en had een kracht vén 4.6 op de open Richterschaal. Deze lcwam midden In de nacht, waardoor veei mensen uit hun slaap werden opgeschrikt. De naschokken duurden de hele dag voort. NEW YORK, 10-1. Vice-president George MoKinney van de Ameri kaanse bank Irving Trust Company verwacht dat de economie van de Verenigde Staten zich dit jaar ta melijk 'sterlc zal herstellen. Sinds Jimmy Carter tot president is geko zen is de stemming onder de ver bruikers aanzienlijk beter geworden. Het brulo nationaal produkt zal dit jaar kunnen toenemen met vijf tol zes procent, terwijl de inflatie zi,ch zal bewegen op het peil van het af gelopen jaar. NANCY, 10-1. Na een ongeluk i/i zijn kluizenaarshutje in het Oost franse bosgebied van de Vosgc-s is de 82-jarige Ernest Jeannel door ratten verslonden. Zijn. zwaar ge schonden lijk werd zaterdag gevon den door een broer die hem een nieuwjaarsbezoek had willen bren gen. De oude man was door de verrot te vloer van zijn hutje gezakt en in de kelder terecht gekomen. Bij de lijkschouwing is niet onomstotelijk komen vast te staan of hij op het moment dat de ratten hem aanvielen nog in leven was. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Er zullen maatrege len worden getroffenter bestrijding van een kippeziekte - infectieuze laryngo tracheitis - waarmee enkele pluimvceho uderijen in dc afgelopen weken zijn besmet. DEN BOSCH. Uit het rijksarchief in Den Bosch is een zeventiende eeuws miniatuur verdwenen. Het stelt voor de „Slag van Lekker- beetje". NIJMEGEN. De bezetters van het kantoorkomputerbedrijf Tealtrohic in Nijmegen hebben maandagmoi;- gen de bewaking van het fabrieks- komplex verscherpt. Ongeveer zes tig personeelsleden bewaken alle in- en uitgangen, omdat men voorbereid wil zijn op een mogelijke beslag legging door deurwaarders. AMSTERDAM. Voor Ford in Europa was 1976 een rekordjaar: in de EEG- en Eftalanden zijn 1.060.000 auto's verkocht, hetgeen 30 procent meer is dan in 1975 en 50.000 auto's nicer dan in het vorige rekordjaar: 1972, aldus vrijdag Ford Nederland in Amsterdam. HEEZE. De 32-jarige P. van Hout uit Heeze is in de nacht van vrijdag op zaterdag in zijn woonplaats door een trein overreden en aan de ge volgen daarvan overleden. Het slachtoffer was te voet op weg naar huis en maakte vermoedelijk ge bruik van de spoorbaan omdat dat de kortste weg is. ROTTERDAM. Uit het water van de Lloydkade in Rotterdam is het aan handen en voeten gebonden lijk opgehaald van de 35-jarige Ierse zeeman William Fox. Sektie heeft uitgewezen dat de Ier door verdrin king om het leven is gekomen en de politic houdt rekening met een mis drijf,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 7