Oosterland krijgt een subliem dorpshuis if- STREEKNIEUWS GEMAKKELIJK SPAREN NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Groot werk in volle gang Jaarvergadering aquariumvereniging „Helodea" Ned. Bond „Aqua Terra" Welkom Veetelend Schouwen- Duiveland Wim Kan: hoge kijkdichtheid ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 11 januari 1977 Nr. 22029 3 Dit onder architectuur van liet architectenbureau Chr. Schonis te Sas van Gent. Er begint nu aardig tekening te komen in deze bouw. Het buitenmetselwerk is op de west gevel na een eind klaar, terwijl er op de oostkant nog een bergplaatsje gezet moet worden voor de peuter- speelplaatsen. Men kan nu binnen in elk geval zien wat het worden gaal. De grote ontspanningszaal aan de achterkant wordt ongeveer 160 m- groot, en do mineert hier. De stalen ramen voor het gebouw zullen waarschijnlijk deze week arriveren en- worden ge plaatst. Ook is de bitumen dakbe dekking reeds aangebracht door de firma gebr. Beije, zodat het gebouw waterdicht is. Het nieuw aange bouwde gedeelte beslaat in hoofd zaak de genoemde grote zaal en aan de westkant verschillende apparte menten, een bergplaats voor tafels en stoelen, één voor de zangvereni ging, en één bergplaats voor de mu ziekvereniging, en een keuken. Peuterspeelzaal Aan de andere kant komt, "langs het Gasthuis, de peuterspeelzaal van ongeveer 80 m- groot met wasgele genheid en berging van binnenspeel- goed. De bergplaats, die buiten hier voor gebouwd wordt, is voor opber ging van de buitenspeelmaterialen, der peuters. De voormalige verga derzaal van het Herv. Verenigings gebouw, die aan de voorzijde ligt, wordt in het vervolg voor kleine vergaderingen gebruikt, tevens kof fiekamer. De toiletten, die enige uit breiding ondergaan, blijven onge veer op dezelfde plaats zowel als de toegang tot de zolderverdieping. WESTERSCHOUWEN. Oud-groeps- kommandant adjudant A. Westhof te Vlijmen was een van de sprekers die het woord richtte tot de heer A. W. Koppenhol (r.), die in het ge meentehuis van Westerschouwen af scheid nam als wachtmeester van de rijkspolitie te Serooskerke. Opvallend is liet vele voegwerk in het interieur, dat voor een groot ge deelte z.g. „schoonwerk" is. D.w.z. dat de muurvlakken gevoegd wor den inplaats van geslucadoord. Zo is de hele zaal en de bergplaatsen hierin vloegwcrk met rode genuan ceerde waalsteen. (Adv.) Zo'n brand van onlangs; om 9.00 uur knetterden de vlammen en om 12.30 stond het allemaal wel mooi in de Zierikzeesche Nieuwsbode. Of bent u tweede lezer? Ja, dan kwam die brand voor u helaas een dag te laat. Ook de dagkoopjes trouwens. Op lossing: een eigen abonne ment! Loop der bevolking Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE, 8-1. Plet aantal inwo ners van Schouwen-Duiveland is van 26.434 op 31 december 1975 toegeno men tot 26.860 inwoners op 31 decem ber 1976. Het nieuwe inwonertal be staat uit 13.444 mannen en 13.416 vrouwen, (op 31 december 1975: 13.247 mannen en 13.187 vrouwen). Het inwonertal vermeerderde in 1976 met 316 levend geborenen, n.l. 166 mannen en 150 vrouwen. Het aantal inwoners nam af door over lijden met 283, nl. 168 mannen en 115 vrouwen. Op Schouwen-Duiveland vestigden zich in 1976 totaal 1.849 personen, nl. 901 mannen en 948 vrouwen. Er vertrokken 1.456 men sen (702 mannen 754 vrouwen), zodat zich 393 mensen (199 mannen en 194 vrouwen), méér hebben gevestigd dan er zijn vertrokken. Brouwershaven Het inwonertal van Brouwersha ven nam van 3,263 op 31 december 1975 (1.644 m. en 1619 vr.) toe tot 3.402 op 31 december 1976, (1.711 m. en. 1.691 vr.). Het aantal inwoners vermeerderde met 34 levend gebore nen (16 m. en 18 vr.) en verminder de door overlijden met 44 (28 m. en 16 vr.). In Brouwershaven werden dus 10 mensen minder geboren dan dat er overleden. Er vestigden zich in Brouwershaven 332 mensen (168 m. en 164 vr.), er vertrokken 183 inwo ners (89 m. en 94 vr.), zodat zich 149 mensen (79 m. en 70 vr.) meer in Brouwershaven vestigden dan dat er vertrokken. Aanvulling dokumentatie beeldende kunstenaars Deze dagen verscheen de aanvul ling 1976 van Kunst uit Zeeland, do kumentatie beeldende kunstenaars. Kunst uit Zeeland is een losbladige katalogus in ringband van 147 beel dende kunstenaars. Iii de uitgave is voor iedere kunstenaar een blad op genomen met foto's van recent werk. Dé uitgave beoogt o.a. meer bekend heid te geven aan het werk van de beeldende kunstenaars in Zeeland, potentiële opdrachtgevers een eex-ste Vandaag denken aan morgen. Recht op liet doel af: studeren,trouwcn.boiiwen.reizen... h Goed spaarplan-elke maand een vast bedrag-maakt wensen snel bereikbaar. Dat kan automatisch van uw salaris of pensioen bi j de toestel en deed de mededeling dat geen aansluitingskosten behoeven te worden betaald. Bovendien krijgt men een gratis jaarabonnement, al met al een enorme verrassing voor de betrokken familie. Wij komen nog nader terug op dit belangrijk n ieuwsfei't. Alleen de peuterspeelzaal wordt geslucadoord. Het geheel wordt voorzien van moderne plafonds. Er wordt hier een groot karwei gerea liseerd dat, na gereedkoming, een grote aanwinst aal worden voor het dorp. De gereedkoming zal afhangen van de weersgesteldheid, of het gaat vriezen of dat het open weer blijft. In elk geval zal' er in dit vergader seizoen nog wel niet van het nieuwe gebouw gebruik gemaakt kunnen worden. indruk te geven van de manier van werken van de verschillende kunste naars, materiaal te verschaffen voor studie en onderwijs en een - indirek- te - bijdrage te leveren aan de kon- frontatie tussen kunst en publiek. De aanvulling is in aparte ringband los verkrijgbaar. WESTERSCHOUWEN Loop der bevolking 1976 Het aantal inwoners van Wester - schouwen nam toe van 4.575 (2.297 m. en 2.278 vr.), op 31 december 1975, tot 4.685 (2.346 m. en 2.339 vr.) op 31 december 1976. Door geboorten nam het inwonertal toe met 57 (34 m. en 23 vr.); het verminderde door over lijden met 59 (36 m. en 23 vr.). Er werden dus twee mensen minder ge boren dan dat er kwamen te over lijden. Het aantal personen dat zich te Westerschouwen vestigde was 380 (184 m. en 196 vr.); er vertrokken uit de gemeente 268 mensen (133 m. en 135 vr.), zodat zich 112 personen (51 m. en 61 vr.) méér in de gmeente ves tigden dan dat er vertrokken. MIDDENSCHOUWEN Loop der bevolking over 1976 ZIERIKZEE Besturenbond C.N.V. Op 6 januari j.l. kwam de bestu renbond C.N.V. Zierikzee in verga dering bijeen. De voorzitter de heer L. v. Sluis legde in deze vergadering zijn funktie neer en tevens de heer D. Groenleer als secretaris. Beiden werden bedankt voor het vele werk wat zij voor de bond hebben gedaan. De heer B. S. J. Hoek werd gekozen als voorzitter en de heer L. C. Schults als secretaris. Besloten werd een massale propaganda op touw te zet ten. In Middenschouwen bleef het aan tal inwoners onveranderd van 2.265 (1.190 m. en 1.075 vr.) op 31 decem ber 1975 op 2.265 (.1182 m. en 1.083 vr.) op 31 decem'ber 1976. Het inwo nertal nam toe met 25 (14 m. en 11 vr.) door geboorten en verminderde met 20 door overlijden (11 m. en 9 vr.). In Middenschouwen werden dus 5 mensen méér geboren (3 m. en 2 vr.) dan dat er kwamen te overlijden In de gemeente vestigden zich 107 personen (51 m. en 56 vr.), het inwo nertal verminderde door vertrek van 112 personen, (62 m. en 50 vr.)). Er vertrokken dus 5 mensen meer dan er zich vestigden. BROUWERSHAVEN Grote avond P.J.Z. OOSTERLAND, 10-1. Oosterland krijgt een sultliëiu dorpshuis door de vergroting, c.q. verbouwing, van het Hervormd verenigingsgebouw aan de Sint Joostdijk. Dit grote karwei wordt uitgevoerd door het Bouw- en aannemingsbedrijf fa. Capelle-Stouten, in samenwer king met liet Timmer- en aannemingsbedrijf L. M. Meerman en andere onderaannemers. ZIERIKZEE. „De Wo.lbaal" te Zierikzee verhuisde tijdelijk naar eleklro A. v. d. Berge. De verhuizing gaf aanleiding lot dit wonderlijk tafereel. „Honi soit..." (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De P.J.Z.-Schouwen-Duiveland, houdt „grote avond" op zaterdag 22 januari a.s. dn restaurant „Con cordia". Opgevoerd wordt het to neelstuk: „Kontakt met Kootje'". Medewerkenden zijn: Krijn Jan v. d. Velde, Ger de Wilde. Janina van Oeveren, Ellen v. d. Velde, Ko Stols, Diana Atorahamse. Sylvia Bevelan der en Leen de Kok. De regie doet Kees v. d. Vreugde. Afd. „Philatelica" Op maandag 17 januari houdt de afdeling Schouwen-Duiveland van „Philatelica" in het Huis van Nassau een vergadering. Projektprijs R.S.G. „Prof. Zeeman" Aan het lijstje namen van leerlin gen, van de R.S.G. „Prof. Zeeman", die een projektprijs wonnen van de T.H. te Delft (men zie het maandag- bericht) ontbrak de naam Frits Ver- heij en - zonder te willen rijmen - „die hoort er wel bij". Red. 200.000ste telefoonaansluiting Heden (dinsdagsmorgen kwam de 200.000ste telefoonaansluiting in het PTT-distrikt Breda tot stand. Het betrof de aansluiting bij de familie J. Stoel: in de Krammer- straat te Zierikzee een gebeuren dat met de nodige plechtigheid werd omgeven. De PTT schonk de „jubilerende" familie het ivoorkleurige telefoon- J ZIERIKZEE, 10-1. Onder- J staand gedichtje valt te lezen f op een deur van het nieuwe f Venkelpand 20, in het geres- taureerde Havenkwartier. Afd. Plattelandsvrouwenbond Op dinsdag 18 januari a.s. wordt in het jeugdgebouw in de Nieuw- stad, de jaarvergadering gehouden van de afdeling Brouwershaven van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen. Bestuursverkiezing vindt plaats door aftreden van de dames: mevrouw M. v. d. Velde-v. d. Linde en mevrouw H. Besterveld-Vlaan- der. Laatstgenoemde is, niet herkies baar. Kandidaten zijn de dames: mevrouw A. Druyve-van Boven en mevrouw L. Hartman-van der Bijl. Als spreekster treedt op mevrouw A. v. d. Leeden, provinciaal sekreta- resse met het onderwerp: „Het werk in de bond". DUIVELAND Lo-op der bevolking over 1976 Het aantal inwoners van Duive- Jand nam toe van 4.649 op 31 de cember 1975 (2.393 m. en 2.256 vr.) tot 4.712 (2.423 m. en 2.289 vr.) op 31 december 1976. Door geboorten nam het inwonertal toe met 69 (38 m. en 31 vr.), het aantal inwoners verminderde door overlijden met 40 (23m. en 17 vr.). Er werden in Dui- veland dus 29 mensen meer geboren (15 m. en 14 vr.) dan er overleden. In de gemeente vestigden zich 285 personen (138 m. en 147 vr.), er ver trokken. er 251 (123 m. en 128 vr.), zodat in totaal 34 mensen méér zich vestigden dan dat er vertrokken. NIEUWERKERK Landbouwwerktuigen-vereniging De Coöp. Ver. t. Exploitatie van Landbouwerktuigen en machines „Nieuwerkerk" G.A. houdt de alge mene vergadering op maandag 17 januari in hotel „De Meebaal" te Nieuwerkerk. OOSTERLAND Verkoop woning Collecte „Zespeka" In het vorig jaar werd onder lei ding van de dames mevrouw J. Bouwman-van der Reest en me vrouw H. W. van der Werf-Nouwen hier ter plaatse weer gekollekleerd ten bate van „ZESPEKA". de zes protestantse kindertehuizen door Nellie Boogert, Anita en Johnnie van Dijke, Els van der Have, Jani- ta Hollander, Mirjam Hollander, Jannie Kort, Marja Roks, Anja, Frits en Jannie Vermeulen en Erna Verstraaten. Door de ijver van deze kinderen kon het mooie bedrag van f 1635,51 worden opgehaald. Een dankwoord past aan de leiding en aan de kollektanten, en niet minder aan hen die dit nuttige werk telkens met een gift willen gedenken. BKUIN1SSE Loop der bevolking over 1976 Het inwonertal van Bruinisse is van 2.866 (1.417 m. en 1.449 vr.) op 31 decem'ber 1975 toegenomen tol 2.897 (1.432 m. en 1.465 vr.) op 31 december 1976. Het aantal inwoners nam toe met 40 (18 m. en 22 vr.) door geboorten en verminderde door overlijden met 37 (20 m. en 17 vr.) ZIERIKZEE, 10-1. Vrijdag 14 ja nuari a.s. houdt dc aquariumvere niging „Helodea" te Zierikzee haar jaarvergadering. Deze vereniging die een vijftigtal leden heeft, houdt zich in hoofdzaak bezig met het be geleiden van houders van tropische zoetwatervissen en planten in een huiskamer aquarium. Hiertoe worden er maandelijks vergaderingen belegd waar de diver se problemen en onderwerpen die met deze fascinerende hobby te ma ken hebben besproken en via dia's getoond worden. Zo werden er b.v. het" afgelopen jaar lezingen gehouden door internationaal bekend staande sprekers over o.a. vindplaatsen, groei- en bloeiwijzen van planten, vindplaatsen, kweek en verzorging van vissen, watersamenstelling, bo- demgrond, algen, slakken en voedsel, technische hulpmiddelen zoals filters, verwarming, verlichting, lichtdim- mers e.d. Deze onderwerpen worden ook be handeld in het maandblad dat de le den ontvangen en dat voorzien is van vele foto's en tekeningen die een goed inzicht geven in de materie. Keuring Tot de verdere aktiviteiten van deze vereniging behoorde ook het houden van een keuring, waarbij goede resultaten bereikt werden, zo- In Bruinisse dus 3 geboorten méér dan overlijdens. In de gemeente ves tigden: zich 148 personen, (72 m. en 76 vr.), er vertrokken uil Bruinisse 120 personen, (55 m. en 65 vr.). In de gemeente vestigden zich dus 28 per sonen méér (17 m. en 11. vr.) dan dat er vertrokken. Algemene Bejaardenbond Voor de eerste keer in het nieuwe jaar komt woensdagmiddag de alge mene bejaardenbond onder leiding van mevrouw P. IJzelenberg-Olree weer bijeen in het Nederlands Her vormd Verenigingsgebouw aan de Deestraat. Belangstellenden die nog geen lid zijn. zijn van harte welkom op deze bijeenkomst. (Vervolg van pag. 1) een rantsoen te berekenen. Daarna kan men bekijken of het mogelijk is met een dergelijk rantsoen een optimale produktie te behalen. De lieer Zonderland merkte op: ..Dc boer is gauw geneigd de schuld te geven aan de koe. maar de boer meet de hand eens in eigen boezem steken". Hij zette deze 'woorden kracht bij met het. tonen van de resultaten van een onderzoek dat onlangs ingesteld door professor R. D. Politiek. Deze nam proeven met vaarzen uit Friesland en uit Noord-Holland. De resultaten van de vaarzen uit Noord-Holland bleken gunstig af ie dat er vijf leden een diploma in oni- vangsl mochten nemen. Ook aan de distriktskeuring deden drie bakken mee, welke eindigden op de 2e. 8e en 10e plaats. Voor het nieuwe jaar staan er ook weer allerlei aktiviteiten op het pro gramma, zodat deze hobby, die de beoefenaar en zijn gezin menig uur tje bezig houdt, met inzicht en ken nis van deze kleine levende eenheid beoefend kan worden. Een iedèr die belangstelling heeft is a.s. vrijdag welkom in de boven zaal van cafetaria Marklzicht te Zie rikzee. (Zie ook de agenda.) (Voor nadere inlichtingen kan men eventueel na 19.00 uur bellen naar de voorzitter. Muyeweg 14. Nieuwer kerk. Telefoon 01114-1767.) steken bij die uit Friesland. Daar naast nam prof. Politiek proeven met vaarzen van bedrijven met een hoge en met een lage produktie. Op merkelijk hierbij was dat bij deze proef geen verschil in resultaat ont stond. Hiermede werd aangetoond dat het niet aan de koe. maar aan de omstandigheden op het bedrijf ligt dat er zulke grote verschillen in de produktie voorkomen. Kraclil- en ruwvoer De heer Zonderland wees erop dal de koe afhankelijk van de produktie gevoerd dient te worden. De boer kan zelf uitrekenen hoeveel kracht voer en ruwvoer een koe nodig heeft Omdat het ruwvoer van eigen be drijf komt, 'is de graslandexploita tie uiterst belangrijk. Wegens de nog altijd grote kalver- sterfte in Nederland (250.000 per jaar) wees de heer Zonderland op het belang van de zorg rondom de geboorte van en de zdrg voor bet kalf in de eerste weken. Wat betreft dc bemesting van hel grasland merkte spreker op dat 400 kg zuivere stikstof per ha per jaar de meest optimale gift is. Vervolgens gaf hij een bemes- tin'gsschema voor de le- 2e- 3e en latere snede. De heer Zonderland was van mening dat investering in grasland een investering is die zich zelf terugbetaalt. Tot slot gaf hij enkele richtlijnen voor een goede beweiding. Spreker noemde gras van 10 tot 15 cm de meest ideale weidesnee. Deze inleiding door 'beide sprekers leidde na de pauze tot een levendige dïs'kussie. HILVERSUM. 11-1. De Oude jaarsconference van Wim Kan heeft een kijkdichtheid gehad van 7,4 (7.400.000 kijkers) en haalde- daar mee het hoogste cijfer van 1976. Het gemiddelde waarderingscijfer is 85. Dit deelde de dienst luister- en kijkonderzoek van de NOS de VA RA mee als eerste tellingsresultaat. De Oudejaarsconference van Wim Kan in 1973 had een kijkdichtheid van 6.6 bij een waarderingscijfer van 88. „Na veel moeite en geduld, wordt eindelijk je wens vervuld. Treed nu maar vlug je huisje binnen ga met 'een schone lei beginnen. Leef lang en gelukkig met zijn tioee in het hart van 't mooie Zierikzee". Hel woonhuis Molenweg 46, van de heer W. P. Capelle, is van eige naar veranderd. Het werd dezer da gen aangekocht door de heer Mar. Bolle, eigenaar van „Duivelands Meubelhuis", thans wonende aan de Sint Joostdijk. De heer Bolle wil t.z.t. zijn uitgebreide meubelbranche verplaatsen naar het industrieter rein, waar echter geen woningbouw is toegestaan. Zodoende komt hij dan op de Molenweg dichter bij zijn bedrijf te wonen. De woning aan de Molenweg werd in 1923 gebouwd voor de heer C. van de Klippe, aan nemer, die later naar Vlissingen verhuisde, en toen deze woning ver kocht aan de heer Machiel Capelle w Lz. de vader van de voorlaatste eigenaar. De heer Bolle zal nog eni ge uitbreiding aan de woning geven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3