Aktie voor rattenbestrijding op Schouwen-Duiveland Cijfers van en adviezen voor veetelend Schouwen-Duiveland C.N.V. Twaalfhonderd kg. vergif gereed voor distributie Verpleger (44) lag dagen dood in huis Vliegtuig neergestort in Wester schelde Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting /Heeft U nog een\ goed BANKSTEL maar... bent U er toch een beetje op uitgekeken... RUIL het dan IN Mlklen bepaal meteen uw nieuwe keus. wacht nog af „HOELA-HOEP"-RAGE IN RENESSE ZIERIKZEESCHE Dinsdag 11 januari 1977 133ste jaargang Nr. 22029 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar 86,Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4, Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: llogc opbrengst Kinderzégels Zierikzee SCHOUWEN-DUIVELAND, 10-1. Nu de polders kaal en „leeg" zijn, is voor de bruine rat een tijd van ar moede aangebroken: de trek naar de behuizingen en woonkernen is weer begonnen. De gemeenten op Schouwen-Dui veland, het Waterschap, rijks- en provinciale waterstaat en de Land bouworganisaties zijn echter van plan de verwachte bruine rattenin- vasie tijdig in te dammen. Op maan dag 17 januari aanstaande begint namelijk een grootscheepse verdel gingscampagne op geheel Schou wen-Duiveland van de bruine rat, die door de meeste mensen terecht gevreesd wordt als een blijvend ge vaar, verspreider van besmettelijke ziekten en bedrijver van een enorme voortplanting. Wethouder W. den Boer van Zie rikzee, voorzitter van de Rattenbe- strijdingscommissie vertelde maan dagmiddag een en ander over de ko mende campagne. Schouwen-Duive land sluit aan bij de jaarlijkse win- teraktie die het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne - met name de afdeling bestrijding on gedierte - organiseert tegen de Ima gers, die soms flinke schadeposten veroorzaken. De ratten kunnen trou wens ook gevaren voor de gezond heid opleveren, zowel voor mens als voor huisdieren en vee. Vergif De aanmaak en verspreiding van het vergif - haver met cumarine en sla-olie - wordt dit jaar centraal ge regeld door de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland. De dienst heeft 1.200 kg vergif gereed gemaakt voor de distributie op Schouwen- Duiveland. De gemeenten nemen de bebouwde kommen voor hun reke- ciale waterstaat zorgen voor de we gen en eigen terreinen, terwijl mensen van de landbouw bepaalde districten in de polders zullen be strijken. Ratten zijn tuk op voedselresten en afval. Daarom wil de commissie een beroep doen op de mensen geen voedsel op straat in tuinen e.d. te deponeren. Bij het voederen van vo gels moet er voor worden gezorgd dat er geen resten blijven liggen. Het is van belang om bij het zien van ratten direkt de rattenbestrij ding in de betreffende gemeente te waarschuwen. Er worden dan direkt deskundige maatregelen genomen met een feilloos en pijnloos bestrij dingsmiddel. Op Schouwen-Duiveland heeft de Reinigingsdienst tot nu toe slechte ervaringen met de containers en met achteloos weggeworpen etenswaren. Dat gebeurt nogal eens door scholie ren, die onderweg achteloos hun bo terhammen weggooien. Het schijnt zelfs zó te zijn, dat rattenpopulaties te volgen zijn aan routes van fietsen de scholieren. De rat vindt zijn voed sel dankzij de mens: achteloos weg geworpen eten en overdadig ge strooid voer voor de vogels dat 's nachts blijft liggen is voor de rat ten. De bruine rat is alleseter en eet ook cadavers, hij zoekt zijn kostje dan oök graag in riolen en op alle plaatsen waar vuilnis gestort wordt. De commissie Rattenbestrijding Schouwen-Duiveland verzoekt een ieder zjjn medewerking te verlenen aan de komende aktie: meldt rat ten aan de gemeenten, zodat be strijders een gratis bestrijding kun nen komen uitvoeren. PEKING. Honderdduizenden Chi nezen hebben de eerste verjaardag van' het overlijden van premier Tsjoe En-Lai aangegrepen om in Peking opnieuw te eisen dat de in ongenade gevallen vice-premier Teng Hsiao-Ping, eens de naaste medewerker van wijlen Tsjoe, in ere wordt hersteld. ARNHEM, 10-1. Naar de Arnhem se politie maandagavond bekend maakte, heeft zij zondagmiddag in een woning in Arnhem het stoffelijk overschot gevonden van de 44-jarige verpleger H. W. Klok. Volgens de G.G.D.-arts moet de man in de nacht van dinsdag op woensdag aan een hartaanval zijn overleden. De dood van de man kwam aan het licht toen een employé van een reisbureau de. poliite vroeg te onderzoeken waarom de heer Klok zich zondag niet op Schiphol had gemeld. Hij had ge boekt voor een vliegreis naar Hong kong. VLISSINGEN, 10-1. In de Wester- schelde is maandagmiddag een „Mi- rage" van de Belgische luchtmacht neergestort. Het neergestorte toestel behoorde tot een formatie van vier „Mirages", afkomstig van de basis Florenne. De toestellen voerden ma noeuvres uit op lage hoogte. Schepen van de rijkspolitie en van het loods wezen, twee Belgische helicopters en een Neptune van de Marine Lucht vaartdienst hebben vergeefs gezocht naar de vermiste vlieger. Het wrak wordt door de politie bewaakt. NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797-1889) Van de 15.000 ha kultuurgrond op Schouwen-Duiveland wordt 1844 ha (12 °/o) als grasland gebruikt. Het aantal melkleverende bedrijven op Schouwen-Duiveland bedraagt thans iets meer dan honderd. Vervolgens kwam de heer De Hond tot de kern van zijn betoog. Spreker vestigde vooral de nadruk op produktieverhoging door goede voeding, 75-80 °/o varx- de voeding is produktie. Een goede voederwinning is daarom belangrijk voor het ma ken van winst. Daarnaast is ook de graslandexploitatie van zeer groot belang. Bij de graslandexploitatie moet zorg gedragen worden voor een goede ontwatering (regelmatig doorspuiten van drainagebuizen) en voor een goede bemesting, waarop de heer Zonderland in zijn. betoog uitvoerig terugkwam. Onkruidbestrijdiiig De heer De Hond wees er verder op dat het gras niet te lang mag zijn als het de winter ingaat. Spreker gaf vervolgens enkele be langrijke adviezen voor de onkruid- bestrijding. Op sommige percelen komt een zware muurbezetting voor. Als het gra® niet wordt verstikt, kan gewacht worden met de bestrij ding tot januari. De muurbezetting kan bestreden worden met kalk- stdlkstof1 a 1% ltr. 2.4.5. TP per fea of 6 ltr. MCPP. De paardebloe men, die op het grasland voorko men kunnen in het voorjaar bestre den worden met 2 a 4 ltr. 2-4 D- Amine. Het kruid van de paardebloem kan een gunstige werking hebben, maar mag niet in te grote hoeveelheid voorkomen. Belangrijk is ook de bestrijding van de soms giftige bo terbloem. Hiervoor wordt geadviseerd: 4 ltr. MCPA 25 °/o per ha. Thans dient ook meer aandacht besteed te wor den aan de Emelten-bestrijding. Ze kunnen in twee of drie generaties voorkomen. Emelten kunnen worden bestreden met parahtion. Tenslotte is oök de mollenbestrijding zeer be langrijk, mollen kunnen veel schade doen en het zetten van klemmen is dan ook aan te bevelen, aldus de heer De Hond. Spreker raadde verder aan na een vorstperiode geen drijfmest over grasland uit te rijden. De voedervoorzieiiiiig Vervolgens was 'het de 'beurt aan de heer Zonderland, die een nadere uiteenzetting' gaf over de voeder voorziening. Spreker wees op het belang een voederbalans op te stel len en aan de hand van de gegevens (vervolg op pagina 3) (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) TOKIO. De Japanse vliegtuigbou wers „Shin Meiwa" hebben plannen ontvouwd voor de bouw vaneen reusachtig watervliegtuig dat i.200 passagiers zal kunnen vervoeren en over tien jaar de „Jumbo's" vervan gen. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Woensdag zal het weerbeeld in onze omgeving maar weinig ver schillen met dat van de afgelopen dagen. Een omvangrijk lagedrukge bied, dat zich uitsterkt van Zuid- Zweden over de Noordzee en onze omgeving naar Zuid-Frankrijk ver andert maar weinig van plaats. Het lagedrukgebied is geheel met koude en onstabiele lucht gevuld. Er zullen woensdag nu en dan sneeuwbuien voorkomen met in de nacht en och tend lichte vorst en overdag tempe raturen iets boven het vriespunt. De. koude lucht, die langs de westflank van het lagedrukgebied via de Brit se eilanden en de Golf van Biscaje naar het zuiden stroomt, is reeds tot ver in Spanje doorgedrongen. Dins dagmorgen meldde Madrid lichte sneeuwval bij een temperatuur van plus drie gx-aden. In Midden- en Noord-Scandinavië vriest het in de nacht streng tot zeer streng. In Zuid-Scandinavië komt meest lichte vorst voor. Advertentie U bent van harte welkom. \NIEUWERKERK,RIJKSWEG 26. TEL 01114-1260 OUDDORP, MASSAMARKT. TEL. 01878-1280 ZIERIKZEE, 10-1. Maandagavond werd een algemene ledenvergadering gehouden van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Schouwen-Duiveland, in het Huis van Nassau, onder voorzitterschap van de heer L. J. van Gastel. Sprekers op deze avond waren de lieer M. A. de Hond en ing. J. J. Zon derland over het thema: „Wat kunnen de oorzaken zijn dat het arbeidsin komen op dc gemengde bedrijven zo laag is"? Als belangrijkste antwoord op deze vraag werd uiteraard de onevenredige kostenstijging genoemd. De heer De Hond trachtte als eerste enige richtlijnen te geven voor het verhogen van het arbeidsinkomen op de gemengde be drijven. ning, het Waterschap zorgt voor de verspreiding van het vergif langs de hoofdwatergangen, rijks- en provin- UTRECHT, 10-1. De verhonds- raad van het CNV is maandag na een vier uur durende vergadering over de situatie op het loonfront tot de conclusie gekomen, dat er in dit stadium van de ontwikkelingen nog geen aanleiding is voor bepaalde stappen: -hetzy voor bemiddelings pogingen om werkgevers en werk nemers weer wat dichter by elkaar te brengen, hetzij voor het organi seren van stakingen of andere ak- ties. In het begin van zijn inleiding gaf de spreker een kort cijfer-overzicht: In Zeeland wordt slechts 14 °/o van de 'beschikbare cultuurgrond voor veeteelt gebruikt; het landelijk per centage grasland bedraagt 60 u/o. De totale hoeveelheid kultuurgrond neemt jaarlijks af, voornamelijk door stedenbouw en rekreatie. ZIERIKZEE. Een leerlingengroep van de R.S.G. „Prof. Zeeman" - als ge meld - won een eerste projektenprijs, uitgeschreven door de jubilerende T.H. te Delft. Aan de school kreeg hel heugelijk gebeuren nog een „follow up". De winnende' jeugd werd toegesproken door de rector drs. P. Vis, die aan de leden van de projektgroep een herdenkingsboek uitreikte. Een der leerlingen - Tini v. d. Klooster - neemt haar presentje in ontvangst. BANGKOK. Thailandse troepen hebben bij hun offensief tegen com munistische guerrillastrijders in het zuiden van het land zeker 70 tegen standers gedood, zo heeft een pro vinciale politiecommandant maan dag bekendgemaakt. RENESSE. Aangestoken door hel weer ten tonele voeren van het Hoela-hoepgebeuren van destijds in het televisieprogramma „Teds S.S.T.T." van Ted de Braak, dat za terdag 1 januari werd uitgezonden, heeft in Renesse de „hoela-hoep" rage de kop opgestoken. Vooral dit weekend kregen de winkeliers plot seling le maken met een enorme vraag naar elektriciteitsbuis. En dat er heel wat meters over de toonbank gingen bleek al spoedig toen de vele hoepersop straat verschenen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina'* Wie 't onkruid maar een jaar laats taan, kan zeven jaren wieden gaan. Verwachting tot woensdagavond: Rond het vriespunt Veel bewolking en plaatselijk een sneeuwbui; zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen; tempe raturen om het vriespunt. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks 0 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 12 jan. Zon op 8.44. onder 16.53 Maan op 0.17, onder 11.26 13 jan. Zon op 8.43, onder 16.55 Maan op 1.33, onder 11.55 Laatste kwartier: 12 jan. (20.55). HOOG- EN LA AG WATER Hoogwater Laagwater 12 jan. 7.26 19.59 0.58 13.28 13 jan. 8.14 20.52 1.53 14.25 Doodtij: 15 jan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1