§H! Kollege van b. en w. richt zich met begrotingsbrief tot de raad rin?ïïïï^vmi\; Reisburo-touringcar bedrij f C. H. van Oeveren vijftig jaar to). :ni 01110-4751 Gemeenteraad Bruinisse Doden door koudegolf in Turkije /Heeft II nog een\ goed BANKSTEL maar... en bepaal meteen uw nieuwe keus. Gouden jubilaris Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 7 januari 1977 133ste jaargang Nr. 22027 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797 -1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar 86,Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, din'sdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4, Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Nog eens: Nota Rewoningspatroon BHD A ip> <r3 a1 ti m O' ^MB in Zierikzee heeft aan het aan- taj telefoonlijnen uitgebreid, waardoor wij u nog sneller kunnen adviseren in al uw bankzaken. Het nieuwe telefoonnummer is met ingang van 12 januari: Het oude nummer 3355 blijft tot 1 april 1977 gehandhaafd. NMB Nederlandsche Middenstandsbank N.V. Lange Nobelstraat 6 - Zierikzee Bussen houwen Ellemeet intussen bleek toch „bus-minded", want er werden voor het bedrijf dan toch maar mooi autobussen gebouwd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Meer mensen zijn ongelukkig door het gebrek aan het over tollige, dan aan het noodza kelijke. Felet de la Lozère BRUINISSE, 6-1. Met betrekking tot de gemeente begroting 1977 heeft hel kollege van b. en w. der ge meente Bruinisse zich met onderstaand schrijven tot de gemeenteraad gewend. „Hierbij delen wij u de begroting voor het dienstjaar 1977 met de eerste wijziging daarop ter vaststelling aan. Andere belangrijke zaken die de aan dacht van de administratie vroegen maakten het onmogelijk deze begroting, eerder te kunnen aanbieden. Dit is op zichzelf gezien niet zo erg omdat nu uitgegaan kon worden van de meest recente gegevens." „Daarenboven is intussen de jaar rekening 1975 geheel gereed. De cij fers van deze rekening konden dan ook mede als basis dienen hetgeen de deugdelijkheid van de begroting slechts ten goede is gekomen. Even als voorafgaande jaren kunnen wij u mededelen dat, ondanks het feit dat de begroting betrekkelijk ruim is opgezet, zij niettemin toch nog sluit met een bedrag op de post voor on voorziene uitgaven ad f 177.000, Aan dit bedrag mag overigens geen overtrokken betekenis worden toe gekend omdat allerlei versluierende faktoren het ingrijpend beïnvloeden. f 6,5 miljoen Zowel de inkomsten als de uitga ven van de gewone dienst zijn ge raamd op 672 miljoen gulden. T.o.v. dit jaar (1976) zijn de uitgaven met ruim f 350.000,toegenomen. De inkomsten daarentegen zijn gestegen met ruim f 600.000,Hieronder is een stijging van de algemené uitke ring uit het gemeentefonds van 200.000 gulden. Daarnaast stegen de inkomsten en uitgaven i.v.m. kosten sociale zorg met meer dan 150.000 gulden. De uitgaven van de kapi- taaldienst zijn geraamd op ruim 10 miljoen gulden. Financiële positie in het algemeen Er is bijna 10 miljoen gulden ge ïnvesteerd waarvan ongeveer 7 mil joen in woning(wet)bouw. Tegen over dit investeringsvolume staat een leningssaldo van ongeveer 8 mil joen gulden. Het ontbrekende wordt gefinancierd uit de reserves ten be drage van afgerond 3 miljoen gul den. Hieruit is tevens af te leiden dat het financieringsoverschot onge veer 1 miljoen gulden bedraagt. Reservemidilelcit Het zijn nu de reservemiddelen ad 3 miljoen gulden welke de gemeen tekas in een gunstige positie hebben gebracht. Immers deze middelen, welke slechts ten dele als bestem- minsgreserves behoeven te worden aangemerkt, werpen jaarlijks, op langere termijn gezien, een voordeel af van bijna f 300.000, vertrekken en heel laat thuis ko men was doorgaans het parool. De chauffeur liep voordat hij b.v. Brus sel verliet tevoren de route, met het kaartje in de hand, want onze zui derburen hadden van nauwkeurige bewegwijzering toen nog geen kaas gegeten. Het samenwerkingsverband tus sen het thans jubilerend bedrijf en de R.T.M. dateert van na de storm ramp 1953. Toen immers waren plot seling de rails weg en ontstond een totaal andere verkeersbehoefte en de noodzaak tot een aangepast pa troon. Scherpe herinneringen zijn er ook aan de oorlogsjaren. De heer Van Oeveren sr liet twee bussen onderduiken (Rode Dorp) en één nog overgeblevene reed met een gasgenerator. Snelle ombouw voor benzinege- bruik was na de bevrijding uiter aard noodzaak. In de vroege derti ger jaren waren er toch ook al vier busjes, maar een heel fraaie DAF aangeschaft in 1952 luidde een nieuw vervoerstijdperk in, dat - met onderbreking van de ramp - groei vertoonde tot op de huidige dag. Na de oorlog - nog aardig om te ver melden - waren er o.m. twee Bed fords, met het stuur aan de rechter kant, „Tonroperating" Een hele grote zaak is uiteraard de „touroperating" geworden. Elk jaar verschijnt een in omvang groei end boekje, waarin een keur van busreizen naar binnen- en buiten landse reisdoelen staat vermeld. Bo vendien rijdt Van Oeveren in char ter voor belangrijke reisburo's. (vervolg op pagina 3) Hoogwater Laagwater 8 jan. 4.56 17.21 10.43 22.52 9 jan. 5.28 17.55 11.17 23.30 10 jan. 6.04 18.32 11.56 Springtij: 7 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-1. Het K.N.M.I. deelt mee: vrijdagochtend kon op grote schaal mist ontstaan, doordat betrek kelijk warme oceaanlucht over het nog koude vaste land werd gevoerd. Deze oceaanlucht wordt in een noordwestelijke stroming rond een hogedrukgebied, waarvan de kern vrijdagochtend ten westen van Ier land lag, naar onze omgeving ge transporteerd. Zaterdag zal het hoge drukgebied weinig van plaats veran deren. We blijven in een noordweste lijke stroming, waarin vrij veel be wolking voorkomt. Uit deze bewol king kan nu en dan enige regen val len. ISTANBUL, 6-1. In oost-Anatolie in Turkije is het kwik donderdag ge daald tot dertig graden onder nul. Drie jagers die door een sneeuw storm van de buitenwereld werden afgesneden, zyn doodgevroren. In de streek van Van, epicentrum van de recente rampzalige aardbe ving, heeft een orkaan de tente kampen van daklozen omvergebla zen. Niemand heeft letsel opgelopen. Advertentie Het duo Vander Zande (smederij)- v. d. Berge fikste zo'n karwei tot volle tevredenheid. Het waren mini- Van Doorne's op bun terrein. Zonder dit revenu zou Bruinisse een bijzonder arme gemeente zijn, noodlijdend en niet in staat een re delijk voorzieningenpeil te handha ven; overigens middelen waarover Bruinisse niet zou kunnen hebben beschikken indien zij niet was over gegaan tot de aanleg van jachtha vens en de exploitatie van rekreatie- plannen zoals het „Rekreatieplan" Bruinisse. Verwacht wordt dat de reserve middelen in 1977 bruto met f 400.000 zullen toenemen wegens stortingen in het fonds voor o.a. bovenwijkse voorzieningen en het fonds voor personeelsvoorzieningen, zulks als gevolg van de verder uitvoering van de le fase van het. „Rekreatieplan" Bruinisse. Rekreatiewoningen Voorts zal in 1978 de aanwezigheid van de rekreatiewoningen duidelijk merkbaar worden in de gewone dienst door een aanzienlijke stijging van de opbrengst van de woonforen- senbelasting en de onroerend-goed- belasting. In een aparte bijlage is aan de hand van cijfermateriaal aangegeven in hoeverre de post on voorziene uitgaven zoals hiervoor vermeld een versluierd beeld geeft en wat de toekomstverwachtingen mogen zijn m.b.t. de inkomsten en uitgaven t/m 1979. Uiteraard hebben wij een open oog voor het feit dat rekreatie ma terieel niet alleen voordelen maar ook nadelen met zich meebrengt. Daarom gaan wij nauwlettend na welke nieuwe investeringen zouden moeten worden gedaan en welke an dere extra uitgaven moeten worden verwacht i.v.m. de rekreatie", aldus het kollege. ZIERIKZEE. Op zaterdag 15 januari vindt, onder auspiciën van de Z.V.U., in de Concertzaal te .Zierikzee een voorstelling plaats van het blijspel: „Hou jij noxL van mij of ik van jou" met medewerking van Luc Lutz en Simone Rooskehs. Advertentie I bent U er toch een beetje op uitgekeken... RUIL het dan IN U bent van harte welkom. \NIEUWERKERK, RUKSWEG 26. TEL. OIIW-1268 OUDDORP. MASSAMARKT. TEL. 01878-1280 Reizen toen ook al vooral naar België o.m. met H.B.S.-jeugd. Vroeg Verwachting' tot zaterdagavond: Veel bewolking Over het algemeen veel bewolking met slechts hier en daar wat regen; matige, aan de kust nu en dan krachtige wind tussen west en noordwest; minimumtemperaturen omstreeks drie, maxima ongeveer zes graden. Voor zondag: Aantal uren zon0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreek 1 gr. Max.-temperaturenomstreeks 4 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 2 gra den en voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 8 jan. Zon op 8.47, onder 16.48 Maan op 20.34, onder 9.46 9 jan. Zon op 8.46, onder 16.49 Maan op 21.47, onder 10.12 10 'jan. Zon op 8.45, onder 16.50 Maan op 23.01, onder 10.36 Laatste kwartier: 12 jan, (20.55). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE. Direktie en personeel van het jubilerende bedrijf C. H. van Oeveren mei op de achtergrond het wagenpark. ZIERIKZEE, 6-1. Bij Reisbiiro-touringcarbeilrijf C. II. van Oeveren wordt doorgaans aan de toekomst ge dacht, maar 1977 is ook duidelijk liet jaar van terug zien, want het bedrijf steekt in liet goud. De toenma lige aanvraag voor een autobusverbinding Zierikzee- Ellemeet dateert exakt van 6 januari 1927 en de offi ciële vergunning kwant los op 29 april. Met de bnssen draait het dus allemaal al een halve eeuw. Intrigerende vraag blijft, wat liefhebberend in de lokale streek- vervoer-historie, „waarom in vre desnaam ooit Zierikzee-Ellemeet? Nou, bij die plaats begon een ande re exploitant, de heer L. C. Bom te Haamstede en de heer Van Oeveren sr. mocht dus niet verder dan (ons aller) Ellemeet. Later (begin van' de oorlog) kwam daar verandering in toen hij de hele handel van zijn konkurrent, maar vriend, overnam en de lijn Zierikzee-Burgh/Haam- stede ging exploiteren. Het was de eerste overtuigende aanzet van een zaak, die groei in zich bleek te heb ben. Klein begonnen en (steeds) groter gegroeid; die karakteristiek geldt heel met name voor dit belangrijk stedelijk bedrijf, dat een wagenpark van zestien moderne autobussen exploiteert. De oprichter van het bedrijf, De heer C. H. van Oeveren: „de t ij den zijn wel veranderd". Zijn zoon en opvolger de heer l. van Oeveren: „het is een hele zaak geworden". Gemoedeijkheifl Gemoedelijkheid typeerde die vroegere dagen van het streekver voer. Het blijkt heel gewoon te zijn geweest, dat een fikse veehouder de heer Van Oeveren vroeg: „toe neem eens even dat kalf mee". Dat goede beest moest dan ergens naar toe en v de man aan het stuur deed het; voor twee kwartjes. Gek eigenlijk, maar ook in die wat primitiever vervoerstijden werd toch ook al aan toeringcar-werk gedaan. De Jaarbeurs te Utrecht was geliefd reisdoel, maar dat ging zo maar niet. Chauffeur J. van Aken - bijna veertig jaar in het bedrijf - weet er alles van. Hij ging in stad en dorp de zakenmensen af om te vragen „of ze mee gingen". Alle reizigers werden - zeg maar in het holst van de nacht - opgehaald en sommigen hadden, zelfs de euvele moed om door het slaapkamerraam te roepen: ,,'k gae nie mee 't weer is te slecht". Dat scheelde wat de verdiensten be treft, voor de exploitant dan weer een slok op een borrel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1