HET INBRAAK-MYSTERIE 7 In Zuid-Afrika voorbereidingen voor guerrilla Burgemeester en paus De pil is slecht voor kiezen De prijzen in Frankrijk Industriebond N.V.V. Aardgasafzet in 1976 Diefstallen zigeunerkinderen „een plaag" Redder verdronk zelf Autoproduktie in de V.S. Tachtigste kleindierenshow Avicultura Z1ERIKZEESC1IE MEUWSBODE Donderdag 6 januari 1977 Nr. 22026 BLIK DOOR HET WERELD Op vele plekken in Zuid'-Afrika zyn de laatste lijd zwarten onder el kaar slaags geraakt, waarbij tal van doden vielen. Hoeveel is moeilijk te zeggen omdat de politie de oproerige distrikten strikt afgrendelt, waar door ook de details over wat er aan de hand geweest is tamelijk vaag blijven. De officiële cijfers kunnen ivel aan de lage kant blijken doordat in de gevechtssfeer het doen van aangiften wel eens achterwege kan blijven. Tussen de vijftig en honderd is voorlopig de schatting en dat is een aantal dat duidelijk aangeeft dat het hier nietom een onschuldi ge rel is gegaan. De kern van de zaak is dat vol gens de politie zwarte jongeren met radikale opvattingen vonden dat Kerstmis geheel in het teken moest slaan van herdenking der doden die bij onlusten eerder dit jaar - vooral in Soiveto - zijn gevallen. Dit von den zij niet alleen, ze probeerden ook de anderen te dwingen naar die opvatting te handelen. En het zou den juist de zogenaamde migranten zijn die zich daardoor het meest ge dupeerd voelden. Dit zijn de mannen die hun gezin in hun woongebied moeten achterlaten en dan een kon- traktuele tijd werken in de Zuid- af rikaanse industrie en mijnbouw. Deze toch al enigszins los van de gemeenschap staande tijdelijke be>- woners van zulke zwarte voorsteden als Soweto, Goegoeleto en Nyanga, voelen zich enerzijds niet zo gewel dig verbonden met de vaste bewo ners en hebben in hun eenzaamheid ROME, 5-1. Marxisten en katho lieken kunnen op sociaal terrein doelmatig samenwerken ondanks het feitt dat zij verschillende ideo logische standpunten innemen. Dat is, in de kern, de konklusie die de rode burgemeester van Rome, Giulio Carlo Ai'gan, in een exklusief vraag gesprek van het Franse persbureau Agence France Presse heeft getrok ken uit het onderhoud dat hij maan dag in het Vaticaan met Paus Pau- lus heeft gehad. MÜNCHEN, 5-1. Vrouwen die de pil gebruiken zijn net als zwangere vrouwen bijzonder vatbaar voor tandziekten zoals caries en paradon- titis, aldus heeft de Vereniging van ziekenfondstandarlsen van Beieren dinsdag meegedeeld. Dat komt doordat de vrouwelijke hormonen dan de hormoonspiegel en de samenstelling van het speeksel veranderen. „Het tandglazuur wordt verzwakt, zodat er gemakkelijker en sneller gaten in de tanden vallen wanneer men niet oppast", aldus de tandartsen. De weerstand van het tandglazuur kan ook verminderen door suiker ziekte, storingen in de schildklier werking, chronische leverziekten en gebrek aan vitaminen. VENSTER speciale behoefte om althans de feestdagen vrolijk door te brengen. En naar het schijnt richtte de agres sie van de radikale jongeren zich ook tegen de ouderen die de traditie van het feest ivel wilden handhaven. Wat men zich ziet ontwikkelen is een kloof tussen de generaties die zich uit in grof geweld. Daarbij komt dat de scherpslijpers onder de radikale jongeren ook nog stamte- genstellingen aanwakkeren. Een- deels zou de Zuidafrikaanse regering hierover verheugd kunnen zijn - verdeeldheid onder de zwarte bevol king maakt de positie van de blan ke minderheid veiliger. Maar ivaar- schijnlijk heeft men zich in Pretoria en Johannesburg en Kaapstad nooit veel illusies gemaakt over de eens gezindheid der zwarten. Tenslotte is het lussen de zwarte Rhodesiërs on derling evenmin bepaald pais en vree. Kwalyk potje koken De ontwikkeling is echter juist het tegendeel van geruststellend. De ra dikale jongeren zijn degenen die de gedachte aanhangen dat strijd de enig manier is om iets te bereiken en dat praten niets uithaalt. Bewust voelen ze zich gesteld tegenover twee vijanden: de blanken natuur lijk, maar ook de rasgenoten die de mening zijn toegedaan dat er toch niet te vechten valt tegen de toe stand en dat geduldig wachten mis schien iets zal opleveren, waar schijnlijk voor een verre generatie. Voor zover overtuigen niets uithaalt is het recept - alom bproefd ivaar de guerrilla wordt bedreven - dat men dan die apatische groepen maar in beweging moet brengen door zware pressie, desnoods terreur op hen uit te oefenen. In Vietnam en eerder in Algerië bijvoorbeeld was die interne terreur effektief om ervoor te zor gen dal de bevolking van dorpen nooit iets zouden verraden aan mili taire patrouilles - men wist dat die soldaten toch wel weer eens zouden vertrekken en dat dan de guerrilla strijders terugkwamen. Eventueel om wraak te nemen. De onderlinge gevechten tussen de zwarten in de Zuidafrikaanse woongebieden voor niet-blanken mag men daarom zien als een voor bereiding op de guerrilla, geheel volgens het boekje. Wie niet mee doet met de radikalen moet in ieder geval zo bang gemaakt worden dat hij althans niets zal durven uithalen ivaa.rvan de guerrillastrijders last zouden kunnen hebben. Vandaar ook dat men niet hoeft op te zien van de mededeling der Rhodesische solda ten dat ze een aantal guerrillastrij ders hebben gedood die tevoren een aantal medezwarten onder grote kwellingen hadden vermoord. Wie met terreur iets wil bereiken - en het is duidelijk dat juist, uele jonge zwarte Zuidafrikanen dit als hun enige leus zien - kan niet te teerhartig wezen jegens soortgeno ten, lotgenoten en volkomen on schuldige buitenstaanders. En als de Zuidafrikaanse overheid beseft dat hier een kwalijk potje begint te ko ken dan kan ze niet te veel hoop hebben dal door enig optreden van leger of politie het deksel op die pan gehouden kan worden - ze hoeft maar naar de Palestijnen of naar N oord-lerland te kijken om te zien hoe onuitroeibaar en hoe onover winnelijk haast een guerrilla kan worden ook al vallen in de strijd vrijwel uitsluitend de mensen die er weinig mee te maken hebben en voor wie de guerrilla zegt te strij den. PARIJS, 5-1. Op 1 januari zijn in Frankrijk richtlijnen van kracht ge worden voor het vi'ijwillig binnen de perken houden van de prijsstijgin gen. Fabrikanten die zich hieraan niet houden zullen aan een streng toezicht worden onderworpen, zo heeft premier Barre bekendge maakt. In de laatste drie maanden van vorig jaar gold er een prijsstop. Frankrijk wil dat de prijzen dit jaar met niet meer dan 6,5 procent stij gen. ROTTERDAM, 5-1. De Industrie bond NVV is een aktie begonnen bij alle bedrijven van het Rijn-Schelde- Verolme-concern, waar ongeveer 30.000 mensen werkzaam zijn. De bond heeft daar aan de werknemers pamfletten uitgedeeld, waarin zij hen oproept waakzaam te zijp omdat het overleg met de werkgevers dreigt volledig stuk te lopen en de oplossing van de problemen in de scheepsbouw verder weg is dan aanvankelijk leek. Als ei- geen ver andering in de situatie komt zijn verder akties te verwachten. DEN HAAG, 4-1. De Nederlandse Gasunie heeft in 1976 95 miljard ku bieke meter aardgas verkocht, waar van 45 miljard kubieke meter in het binnenland. Dit is zeven procent meer dan in 1975. In geld uitgedrukt bedroeg de omzet van de Gasunie elf miljard gulden. Voor 1977 wordt de afzet geraamd op 98 miljard kubieke meter, waar van 48 miljard kubieke meter aan het binnenland zal worden geleverd. AMSTERDAM, 4-1. Een steeds groter wordend probleem, waaraan bijna niets is te doen. Zo kwalifi ceerde hoofdinspekteur J. B. Schreur van de Amsterdamse kinderpolitie de inbraken waaraan kinderen van de in de hoofdstad verblijvende Joe goslavische, Italiaanse en Franse zigeuners zich zouden schuldig ma ken. Volgens hem zijn alleen al in het afgelopen jaar tussen de hon derd en tweehonderd zigeunerkin deren aangehouden wegens dief stallen uit woningen. De leeftijd Van de verdachten, varieert in hoofdzaak tussen de acht en dertien jaar, maar ook vijfjarigen zijn geen uitzonde ring. De kinderen tot twaalf jaar worden na verhoor weer vrijgelaten, omdat ze strafrechtelijk niet ver volgd kunnen worden. Schreur noemt de aktiviteiten van de zigeunerkinderen een plaag, waarbij voor tienduizenden guldens wordt gestolen. HAARLEM, 4-1. Bij een geslaagde poging twee inzittenden van een te water geraakte auto te redden, is dinsdagmorgen om acht uur de 49- jarige Heemstedenaar L. Smit ver dronken. De man was met drie an deren ter water gegaan, en werd vermist nadat de drenkelingen en de andere redders op het droge waren. Politie en brandweer zijn vervol gens gaan dreggen. Tegen tien uur vonden ze het stoffelijk overschot van de redder, die bleek te zijn ver dronken. Wat biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 7 JANUARI NED. I: Aan de vooravond van hel vrije weekeinde probeert de VARA de kijkers aangenaam bezig te hou den met o.a. de spelshow 't Spant erom. Als gast in dit programma treedt op de zanger Rob de Nijs. Kijkers met speurderskwaliteiten kunnen vervolgens hun hart opha len in een aflevering van de Franse serie Commissaris Maigret. Een bij zondere aflevering ditmaal, omdat het verhaal in ons eigen Nederland speelt. Samen met zijn Nederlandse kollega Pijpekamp probeert Maigret op verzoek de moord, op te lossen die gepleegd is in een Fries havenstadje. Bij deze zaak zou een zekere Duclos, lector aan de universiteit van Nan cy, betrokken zijn. Aansluitend op het journaal, komt het wekelijks in terview met minister-president Den Uyl. Vervolgens komt de VARA met het programma Het land waarin wij leven. Dit is een programma over de Ooslduitse politieke zanger Wolf Biermann, die november vorig jaar in Keulen een optreden gaf dat er toe leidde dat hij zijn staatsburger schap verloor. Om kwart over elf neemt de IKON de zender over voor een dokumentaire over de plaats op Ambon waar aan het einde van de 17e eeuw het eerste kontakt plaats had met de plaatselijke bevolking. NED. II: De TROS-avond wordt geopend met een nieuw avontuur van het kuiken Calimero. Vervol gens een aflevering van Run Joe, run. Josh en zijn trouwe viervoeter Joe bereiken het plaatsje Bascomb, waar zij door de sheriff allesbehalve vriendelijk worden ontvangen. Chiel Montagne meldt zich na het jour naal met Op losse groeven. Het po pulaire programma rond het Neder landse hitwezen. Op losse groeven wordt gevolgd door het dertiende deel van de enerverende serie De Jordaches. Wesley Jordaches doet op de universiteit dingen die niet kunnen en hij moet in het huis van de direkteur strafwerk gaan maken. Daar probeert hij de vrouw van de direkteur te verleiden. Rudy Jor daches zorgt ervoor dat Falconnetti wordt gearresteerd. Voor aktualitei- ten kan men vervolgens terecht bij de rubriek Aktua TV. De laatste twintig minuten brengen een afle vering van de komische serie O moeder wat is het heet. Grote hila riteit: een zichzelf een heilige noe mende Indiër heeft zich geïnstal leerd op het exercitieterrein en wil van geen wijken weten. De geschok te opper Williams laat de man ten slotte maar wegdragen, maar dat heeft nare gevolgen voor deze mili tair. VRIJDAG 7 JANUARI NED. I: 18.15 Teleac; 18.45 De be- reboot; 18.55 Nieuws; 19.05 't Spant erom; 19.55 Commissaris Maigret; 21.35 Journaal; 21.50 Gesprek melde minister-president; 22.00 Het land waarin wij leven; 23.15 Ambon door de eeuwen heen; 23.40 Journaal. NED. 11: IS.45 Informatie Span jaarden; 18.55 Nieuws; 19.05 Calime ro; 19.18 Run, Joe, run; 19.42 Kleine wonderen van de grote natuur; 20.00 Journaal; 20.25 Op losse groeven; 21.25 De Jordaches; 22.15 Aklua TV; 23.05 O moeder wat is het heel; 23.35 Journaal. ZATERDAG 8 JANUARI NED. I: Tussen half vier en half zes strooit de NCRV een aardig pro gramma over de beeldbuis uit. Voor de kleuters wordt de Kijkdoos ge opend. Er zijn o.m. een avontuur van Ivor de lokomotief en een ver telling over een prinsje dal alles wil weten van muziekinstrumenten. De spannende reeks Het raadsel van het Silvercronakasteel beleeft de slotaf levering. Voor baron Silvercrona dreigt het gevaar dat hij zijn kasteel zal moeten verkopen. Tenslotte kan de jeugd vanmiddag kennis maken met. een nieuwe tv-figuur Professor Vreemdeling. Deze figuur wordt ge speeld door Joop Doderer. De TROS gaat het avondprogramma beginnen met Disco Circus, waarin het optre den van artiesten uit binnen- en buitenland. De man van zes miljoen wordt daarna aktief. Steve Austin krijgt de opdracht een onder de co denaam Omega opererende groep spionnen te ontmaskeren. Om half negen begint een uurtje onbekom merd plezier voor de liefhebbers van André van Duin. De komiek wordt terzijde gestaan door Willeke Alberti, Donald Jones en Frans van Dusschoten. Na het journaal schenkt de TROS aandacht aan de sport. Als uitsmijter dient een aflevering van de misdaadserie Baretta. Er vloeit veel bloed in deze aflevering Een man stelt een dokter verantwoorde lijk voor de dood van zijn zoon en brengt hem om het leven. Maar dat „Dat kan ik me vooi-stellen. O ja, dat schot. U had dus de revolver in uw hand?" „Jawel'" „Hebt u die boven in uw slaap kamer?" „Nee, 'beneden in een la. Ik haalde hem er uit.'' „U hebt zeker een wapenvergun ning?" „Nee, die heb ik niet. Een paar jaar geleden is er ook een paar maal geprobeerd in te breken. Sorry, het klinkt misschien niet zo leuk in uw oren, maar wij, in deze wijk, hebben niet zoveel vertrouwen meer in de plaatselijke politie, sinds de over schakeling van rijks- in gemeente politie. Vo l'gens ons wordt er min der gesurveilleerd in de nachtelijke uren. Ik heb toen me een revolver aangeschaft. Omdat we ons niet meer ve ilig voelen." Vogelman is intussen weer gaan zitten en schrijft opnieuw wat op, hoofdschuddend. „Dat is niet zo mooi, meneer. Hierdoor kan dit muisje voor u een vervelend staart je hebben." Van Vessinger kijkt de politieman geërgerd aan. „Zo? Vertelt u me eens, waar ik gebleven zou zijn, als ik me niet had kunnen verweren? Die man zou me ongetwijfeld dood gestoken hebben. Had u me morgen als lijk kunnen vinden. Overigens, ik denk niet, dat ik opzettelijk op de inbreker geschoten heb. Ik kan me beslist niet herinneren, dat ik willens en wetens de trekker heb overgehaald. Nu ik gelegenheid heb er wat rustiger over na te denken, hel ik over naar de mening, dat de revolver door de schok, veroorzaakt door de messchram over m'n arm, afging. Natuurlijk zal ik de trekker overgehaald hebben, maar dan door een reflexbeweging. Ik zou niet an ders weten. Want ik heb helemaal HILVERSUM. Carry Tefsen, Piet Hendriks en Andre van den Heuvel (v.l.n.r.) in een scene uit de tweede aflevering van de serie: „Ieder zijn deel", die de VARA op vrijdag 7 januari op het scherm brengt. is nog niet voldoende voor de ver bitterde figuur. NED. II: De nationale titels hard rijden op de schaats zijn de inzet- van het winterse evenement dat dit weekeinde op de kunstijsbaan in Assen plaats heeft. De NOS zal er vanmiddag uitvoerig verslag van doen. Het avondprogramma van de NCRV heeft veel aantrekkelijks te bieden. Begonnen wordt met een avontuur van Bolke de Beer, ge volgd door de scholierenkwis Twee kamp. Na het journaal gaat het doek op voor de uitstekende speelfilm Cartouche. De akleur Jean-Paul Belmondo is een vrolijke struikrover in de speelfilm, die in 1962 werd gemaakt. Zijn tegenspeelster is de fraaie Claudia Cardinale, die een temperamentvolle zigeunerin en de hartsvriendin van de avonturier speelt. Cartouche is een schilderach tige, achttiende-eeuws aandoende rolprent, waarin de draak wordt ge stoken met de legerleiding en hel wettelijk gezag. Na deze zeer luch tige film besteedt de NCRV aan dacht aan aktualileiten in de ru briek Hier en Nu, waarna in samen werking met Studio Sport het sport gebeuren in dit weekeinde wordt belicht. ZATERDAG 8 JANUARI NED. I: 15.30 Nieuws; 15.32 Kijk doos; 16.05 Lappenkat; 16.20 Het raadsel van het Silvercronakasteel; 16.55 Professor Vreemdeling; 17.35 Lied van de week; 18.15 Teleac; 18.45 De bereboot: 18.55 Nieuws; 19.05 Disco circus; 19.45 De man van zes miljoen; 20.35 André van Duins lachcarousel21.35 Journaal; 21.50 Sport; 22.10 Baretta; 23.00 Jour naal. NED. 11: 15.00 Studio Siiorl; 18.45 Informatie Marokkanen; 18.55 Nieuws; 19.05 Bolke de beer; 19.15 Tweekamp; 20.00 Journaal; 20.25 Cartouche; 22.10 Hier en Nu; 22.50 Studio Sport; 23.15 Muzikale medi tatie; 23.30 Napraten met Berlus Aafjes; 23.36 Journaal. door F. VAN FALCKENOORT geen revolver gekocht met de be doeling de eerste beste inbreker neer te schieten, vast niet. Uitslui tend als voorzorgsmaatregel. Om eventuele insluipers of inbrekers of hoe u die ambtshalve pleegt te noe men, in bedwang te houden tot de po litie komt." Er zit iets in deze redenering. Een man als deze fabrikant is niet ie mand, die a bout portant zal gaan schieten. Enfin, dat moet de rechter, zo die er aan te pas komt, maar uitmaken. Hij vraagt verder de man: „Hoe komt u aan die revol ver? Waar hebt u die gekocht?'' „Ongeveer twee jaar geleden in Duitsland; ik was er voor zaken. Een stadje ergens in het Roergebied. Je kunt ze daar zonder moeilijkheden in de wapenwinkels kopen." „Hebt u nog reservemunitie?" De ma n is intussen verbonden en komt overeind. Hij loopt naar een lade en trekt die open, waarna hij er een doosje uit neemt. Daarmee komt hij terug naar de tafel en de poneert het bij de politieman. „Als tublieft. Na wat er vannacht gebeurd is, heb ik genoeg van wat voor schiettuig ook. Ik wilde nu wel, dat ik dat ding nooit had gekocht". Dan zou je mogelijk op dit mo ment niet meer in leven zijn ge weest, denkt de politieman, maar komt overeind en zegt tegen de dok ter: „Ik ga u even voor naar de ga rage. Daar ligt de inbreker. Ik zeg u vooruit, dat het niet bepaald een fraaie aanlblik vertoont.'' Weer terug in de kamer, waar de fabrikant weer wat onhandig de ochtendjas aantrekt, kijkt Vogelman nadenkend neer op de bewoner. „Enig idee, wat de inbreker dacht bij u te kunnen vinden?" (wordt vervolgd) HERWEN. Boer Frans Oortvekl (21) met het telegram waarin hij uitstel krijgt van militaire dienst tussen zijn koeien. De veehouder, die zijn bedrijf runt en geen vervanger kan krijgen, krijgt uitstel voor een periode van vier maanden- Was het telegram niet. gekomen, dan had hij zijn hele veestapel mee naar de kazerne genomen DETROIT, 5-1. In vergelijking met het voorgaande jaar is de produktie van de drie grote automobielfabri kanten in de Verenigde Staten in 1976 met 28 procent toegenomen, zo" blijkt uit cijfers die zij hebben ver strekt. De produktie van General Motors Corporation, Ford Motor Company en Chrysler Corporation in 1976 tezamen kwam uit op 8.524.569 personenauto's vergeleken met 6.651.293 in het voorgaande jaar. DEN HAAG, 3-I. Op vrijdagmor gen 7 januari a.s. wordt de tachtigste kleindierenshow van de Kon Ver. Avicultura in de Houtrusthallen te 's-Gravenhage officieel geopend door burgemeester drs. F. J. L. L. Schols. Op deze jubileumtentoonstelling zul len te zien zijn: hoenders, dwerg hoenders, sier- en watervogels, sier- duiven, konijnen, cavia's en andere kleine pelsdieren. De vogelvereniging „Luscinia" heeft bij Avicultura haar tropische vogelshow ondergebracht. De tentoonstelling is vrijdag, zater dag en zondag a.s. geopend. Speciaal voor dit tachtigste kleindierenevene- ment. werd verder een expositie in gericht. waar beeldende kunstenaars van kleindieren hun werk zullen tentoonstellen. „Als u misschien even wilt hel pen. i'k ben bang, dat hij me toch verwond) heeft.... De agent legt zijn boekje en bal pen op de t afel en helpt da n voor zichtig de dikke jas uittrekken. Op de mouw van de pyama vertoont zich een rode streep. Een poging om ook de pyamajas uit te trekken, mislukt, want de mouw blijkt door bloed aan de arm vastgekleefd. Op dit moment gaat de huisbel. Volgeman komt overeind. „Blijf rustig zitten,'' zegt hij tot de man in pyama. „De dokter zal het wel zijn en die kan u dan tevens helpen." Dokter Voorsten, de arts die nachtdienst 'heeft en ook in dit deel van de gemeente woont, komt bin nen. Vogelman kent hem en de arts de politieman. „Hallo," begroeten ze elkaar. „Wat hoor ik: iemand dood geschoten?" De ander knikt. „Ga maar mee. Ik zou zeggen: helpt u eerst meneer Van Vessinger. Hij heeft een haal over de arm gehad met een mes kijkt u zelf maar. De inbreker is toch morsdood.'' Terwijl de arts de man in kwes tie begroet en bekijkt, opent hij zijn tas en haalt er een mes uit, waarmee hij de pyamajas stuksnijdt om bij de wond te komen. „Sorry en jam mer voor de jas, maar er zullen lan ger pyama's zijn dan u," zegt de arts op droge toon. Voorzichtig maakt hij de lange wond schoon en ontsmet hem. Vogelman kijkt toe en merkt intussen op: „Dat u het niet gevoeld hebt, meneer. Mij dunkt, het moet toch pijn doen, zo'n wond. Hij is zeker een centimeter of zeven lang." De man an kwestie schudt zijn hoofd. „Waarschijnlijk wel op het moment, maar daarna had ik er geen érg in; ik ben waarschijnlijk te zeer geschrokken.''

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 7