LM Groei der bevolking van Schouwen-Duiveland niet gebaseerd op werkgelegenheidsfunktie „Komst Zoommeer opent goede perspektieven voor landbouw" tm Vergadering van hoofdbestuur der Z.L.M. „Ombuiging recente tendens gewenst" Advies gevraagd over instelling waterkringen B. en w. van Bruinisse: DRUKWERK FAMILIEDRUKWERK HANDELSDRUKWERK Ouders vechten ontslag onderwijzers aan STREEKNIEUWS „Zoommeer en Grevelingen benutten voor de zoetwatervoorziening" 4 Z1ERIKZEE, 5-1. Eén van de meest belangrijke ken merken van Schouwen-Duiveland is dat de bevolkings groei van deze streek, in tegenstelling tot die van de meeste andere Zeeuwse regio's, niet is gebaseerd oj> enige werkgelegenheidsfunktie van het gebied zelf, maar op de aantrekkelijkheid van Schouwen als woon gebied voor forensen en voor niet (meer) aan het ar beidsproces deelnemende personen. Aldus wordt opgemerkt in de re gionale uitwerking door de Prov. Planologische dienst voor Zeeland van de nota Bewoningspatroon Schouwen-Duiveland. „In afwijking van de taakstelling uit het streek plan houdt het vestigingsoverschot van Schouwen-Duiveland vrijwel geen verband met de werkgelegen heidssituatie. Bovendien is het ves tigingsoverschot aanmerkelijk groter dan in het streekplan is voorzien, t.w. ca. 350 personen gemiddeld per jaar; het vertoont ook een wat stij gende tendens. Mede door het grotere vestigings overschot dan was voorzien en door het achterblijven van de werkgele genheidsontwikkeling in Zierikzee bij de veronderstelde groei, heeft een grotere spreiding van het vesti gingsoverschot plaatsgevonden dan in het streekplan is aangegeven. Omdat Schouwen-Duiveland deel uitmaakt van het Midden Deltage bied waarin behoud van ekologische waarden en de rekreatieve funktie hoge prioriteit hebben en voor welk gebied handhaving van de openheid wordt nagestreefd omwille van zijn geledingsfunktie tussen verstedelijk te en verder verstedelijkende gebie den, moet worden gekonstateerd - aldus de PPD in de nota - dat de trendmatige ontwikkeling van de bevolking in de laatste jaren, in rui mer verband gezien, als ongewenst moet worden aangemerkt. „Sedert de vaststelling van het vigerende streekplah zijn de waardering voor het behoud van de ekologische en landschappelijke waarden en het streven naar beperking van de mo biliteit nog aanzienlijk toegenomen. Beperkte voordelen De verstedelijkingsnota maar ook de nota Westhoek geven hiervan duidelijk blijk, aldus de PPD. „Het streven naar verhoging van het ste delijke voorzieningenniveau krijgt tegenwoordig ook wat minder na druk dan tot voor enkele jaren het geval is geweest. Bovendien lijken de voordelen van het vestigings- overschot voor de Schouwse samen leving, gezien de samenstelling er van (relatief veel ouderen en foren sen) nogal bepex-kt te zijn.-' KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HILVERSUM. Do lasten, verbon- den aan de zuivering van het water betekenen voor het Nederlandse be drijfsleven. dat zijn concurrentiepo sitie wordt aangetast. De voorzitter van de Kamer van Koaphandel en Fabrieken van het Gooiland, ir. F. A. in 't Veld, heeft in zijn nieuw jaarsrede hierop de aandacht ge vestigd. Gesteld wordt dat de recente teil dens in- de bevolkingsgroei van Schouwen-Duiveland moeilijk valt in te passen in de huidige doelstel lingen van zowel de provinciale als de rijksoverheid voor de ruimtelij ke ontwikkeling in dit gebied. Een ombuiging in deze ontwikkeling is gewenst, aldus de PPD. Dat betekent niet dat voor deze regio buiten de natuurlijk aanwas in het geheel geen extra gx-oei meer ak- septabel wordt geacht. „Zo is voor handhaving van de belangrijke streekverzorgende funktie die Zie rikzee in deze regio heeft te ver vullen, gezien ook de te verwachten zeer geringe natuurlijke aanwas, enige extra groei gewenst te ach ten." DEN HAAG, 6-1. Minister Westcr- terp van verkeer en waterstaat heeft ter kennisneming een voorontwerp van wet op de waterkringen ge stuurd naar de Statcn-Gcneraal, waarbij de instelling wordt geregeld van vijf nieuwe openbare lichamen in ons land: de zogeheten water- kringen. Elke water-kring omvat een aantal provincies of gedeelten daarvan, sa menhangend met de eisen, die de wa terstaatkundige omstandigheden in de vex-schillende delen van het land stellen, aldus dondex-dag het ministe- x*ie. RIJSWIJK. Dé waax'dex'ing voor de overheid is zeer mager, waar het de zorg voor het schildersbedrijf betreft. Dit heeft de heer J. Koe man, voorzitter van het bedrijf schap schildersbedrijf, gezegd in Rijswijk (Z.H.). Hij besprak in zijn nieuwjaarsrede de algemene situa tie in de bedrijfstak, met ais uit gangspunt het struktuurrapport, dat vorig jaar is verschenen. DEN HAAG. De 109 statenloze zi geuners die in september ons land hebben verlaten omdat zij liever in Duitsland zouden willen zijn, zullen weer naar ons land terugkeren, om dat zjj niet welkom zijn in de bondsrepubliek. Nederland is vol gens internationale verdragen ver plicht ze weer terug te nemen, om dat zy uit ons land (Spaarndammer- dijk te Amsterdam) kwamen. HILVERSUM. De AVRO heeft in het afgelopen jaar 33.187 leden ver loren. Het ledental bedraagt nu 782.323. Een woordvoerder van de AVRO deelde mee, dat deze terug gang voornamelijk een gevolg is van het wijzigen van de inning van abonnementsgelden bij leden, die gewend waren wekelijks de bezorger van het blad te betalen. AMSTERDAM. Vertegenwoordi gers van de vakbonden hebben woensdag bijna de hele dag gepraat met de raad van bestuur van hel VMF-concern over de problemen die zich de afgelopen twee weken hebben voorgedaan. Er zijn geen beslissingen gevallen en het over leg zal volgende weelc donderdag worden voortgezet. Deze regeling houdt vcx-band met het wetsontwerp voor de x-eorganisa- tie van het binnenlands bestuur, dal deze week door de minister van bin nenlandse zaken is ingediend. Globaal genomen zouden de vijf waterkringen de volgende gebieden kunnen omvatten: waterkring I de (oude) provincies Gi-oningen, Fries land, Drente en Overijssel; water- kring II: het noordwesten van Gel- derland, Flevoland en het grpótste deel van de provincies Utrecht en Noox-d-Holland; waterkx-ing III: het restex-ende deel van Gelderland; wa terkring IV: de grenzen hiervan val len vrijwel samen met die van de oude provincies Zuid-Holland en Zeeland; watexkring V valt globaal samen met Nooi'd-Bi-abant en Lim- burg. De water-kringen worden belast met de provinciale taken óp het ter- rein van de waterkring en de water huishouding, met de zox-g voor het watex-staatbestel en het toezicht op de watei-staatswerken, die in beheer zijn bij andere lichamen dan de pro vincies. DEN HAAG. Een gekozen lid van de ondex-nemingsraad kan niet meer zoals nu bij de bedrijfskommissie worden voorgedragen voor ontslag als OR-lid. Deze wijziging hebben de ministers Ëoersma (sociale za ken). Lubbers (ekonomische zaken) en Van Agt (justitie) aangebx'acht in het wetsontwerp voor de onderne mingsraad-nieuwe stijl. ARNHEM. Een 71-jarige vrouw uit Arnhem ds in de Rijnstraat in Arnhemb beroofd van haar handtas met 2500 gulden. Volgens de vrouw werd zij beetgepakt door twee jon gemannen en op de grond gegooid, waarna haar handtas uit de han den werd gerukt. Bij de valpartij liep zij schaafwonden op aan haar handen en knieën, aldus de politie. ASSEN. De gemeentelijke kanto ren in Assen zullen dit jaar bü wijze van proef elke vierde donderdag va» iedere maand 's avonds van 19.00 tot 21.00 uur voor het publick geopend zijn. Men begint er mee op 27 janu ari aanstaande. Het doel is de burger inzicht te geven in bet gemeentelijk beleid en handelen. BRUINISSE, 6-1. Hel is een algemeen bekend feil dal zich een diskussie heefl ontwikkeld over de vraag in hoeverre Schouwen-Duiveland verzoet zou kunnen worden door middel van het niet meer zout houden van de Grevelingen. O I» dc begeleidingsnota gemeente begroting 1977 schrijven b. en w. de indruk te hebben dat met de komst van het Zoommeer t.g.v. de aanleg van de Philipsdam zich in dit op zicht voor land- en tuinbouw gun stige perspektieven openen. Zoet water is nu eenmaal voor met name de tuinbouw vanuiter- mate groot belang, immers er zullen dan belangrijk betere opbrengsten mogen worden verwacht dan tot nu toe het geval is geweest. Zoet water zou bijvoorbeeld in het uitzonderlijk droge jaar dot achter ons ligt, bij - zonder welkom geweest zijn. Geluk kig is evenwel water niet alleen be slissend voor het verkrijgen van een goede oogst, immers er mag in het algemeen ondanks de meest sombe re voorspellingen gekonstateerd worden dat het voor de agrariër wel een goed jaar is geweest. Zo bleven de opbrengsten van granen en bie ten niet beneden de gebruikelijke maat. Aai-dappelen en uien gaven een minder opbrengst te zien van ongeveer eenderde. De gestegen prijzen maakten het verlies evenwel weer goed. Het beeld ontwikkelde zich echter minder rooskleurig voor de veeteelt. Allerlei bijkomstige faktoren veroorzaken dat het ge middelde veehoudersbedx-ijf moeite heeft zich staande te houden. Grondprijzen Een punt dat de agrariër mei zorg SCHIPHOL. Om in de Thaise hoofdstad' Bangkok de autoriteiten van dat land te overtuigen, dat Ne derland de illegale export van ver dovende middelen, met name hero ine, naar ons land als een zeer groot probleem beschouwt, is minister Van Agt van justitie van Schiphol naar Bangkok vertrokken. UTRECHT. Ongeveer honderd werknemers bij de Utrechtse staal fabriek SMDK (voorheen Demka) zullen ontslagen moeten worden. Hel bedrijf - waar in totaal ongeveer zeshonderd mensen Werken, ver keert. in m dierlijkheden als gevolg van dé slechte marktsituatie voor gietstaal en smeedblokken. RIJSWIJK (Z.H.). Nederlands zui vel winkeltje heeft het afgelopen jaar goed gelopen, al kon het door het overaanbod op de Europese markt niet zulke geweldig hoge prijzen maken. Dit bleek uit de me dedelingen die dis. H. Schelhaas, voorzitter van het broduktschap voor zuivel, in zijn nieuwjaarsrede hield. ROSSUM. Op de Waal ter hoogte van Rossum (Gld) zijn enkele sche pen met elkaar in aanvaring geko men. Het Duitse schip „De Bi 1-Tank 17" liep daarbij een scheur op onder de waterlijn. De gehele lading, 350 ton olie, is daardoor in het water gestroomd. DEN HAAG. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten vindt dat de' kosten die de reorganisatie van het binnenlands bestuur met zich meebrengt,"sterk worden onderschat. Dc VNG heeft, dit gezegd in een reaktie' op de bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerpen die deze reorganisatie' beogen. DEN HAAG. In opdracht van de minister van ekonomische zaken stelt de ekonomische konlroledienst een onderzoek in bij het Nijmeegse bedrijf Tealtronics, omdat er ver moeden beslaat, dat hier fraude is gepleegd met gelden, die de over heid in het bedrijf heeft gestoken. DEN HAAG. De rechtbank in Den Haag heeft de 29-jarige Turkse vx-ouw Nüx-an C., die dn september '76 een 41-jarige Turkse caféhouder uit Den Haag met twee pistoolscho ten om het leven bracht, veroordeeld tot drie en een half jaar cel met af trek van voorarrest. De eis was vijf jaar. ARNHEM. Eind 1976 is een een heid van de centrale GeldexTand in Nijmegen begonnen met het versto ken van kolen voor de elektricitéits- opweking. Binnenkort zal een twee de eenheid in plaats van aardgas weer kolen gaan stoken. Beide een heden wei-den zes jaar geleden om gebouwd van kolen- naar aardgas- stook. TWELLO. Woeixsdagavond is het postkantoor in. het. Gelderse Twello door twee jongemannen van een on bekend bedrag beroofd. Volgens de rijkspolitie, die jacht maakt op de twee en de overige politiekorpsen in de buurt heeft gewaarschuwd, gaat het vermoedelijk om Zuid-Moluk- kers. Flitsen uit het buitenland FRANKFURT. Onbekenden heb ben in de nacht van dinsdag op woensdag geprobeerd een brandstof- depot van het Amerikaanse leger te Lahn/Giessen in de Westduitse deel staat Hessen op te blazen. HULL. Een brand die woensdag avond een bej aardentehuis in noord- oost-Engeland in de as legde heeft tien personen het leven gekost. Ne gentien anderen weiden gewond. De meeste deden zijn mensen tussen tachtig en negentig' jaar. GABARONE. De Britse voorzitter van de Rhodesieconferentie, IVOR Richard, heeft woensdag in botsvva- na met president Seretse Khama de voorstellen voor een Britse rol in Rhodesië tijdens de overgangsperio de naar onafhankelijkheid bespro ken. BELFAST. De in Noord-Iei'land verbodne paramilitaire protestantse oi-ganisatie UVF (Ulster Volunteer Force) heeft woensdag in Belfast be kendgemaakt dat zij zich niet meer zal houden aan het bestand dat ze een jaar geleden eenzijdig heeft uit geroepen. PRAAG. Minister Lubbers van ekonomische zaken heeft woensdag in Praag met de Tsjechoslo waakse premier, Lubomir Strougal, van ge dachten gewisseld over mogelijkhe den om de ekonomische en handels betrekkingen tussen de twee landen uit te breiden. BRUSSEL. De 50 miljoen Belgi sche franken (circa f 3,5 min.) die de Nederlandse zakenman Berbers begin december als losgeld heeft be taald voor zijn ontvoerde dochter Joanna, is gedeeltelijk terecht. Dit heeft een woordvoerder van de justitie in Brussel woensdag ver klaard. Advertentie Jannewekken 11 Zierikzee/Telef. 01110-2255 Stencil - offset en boekdruk VERLOVINGSKAARTEN HUWELIJKSKAARTEN GEBOORTEKAARTEN Een uitgebreide keuze uit vele modellenboeken. van klein tot groot en van zwart tot in vele kleuren, BRIEFPAPIER ENVELOPPEN REKENINGEN FOLDERS, ENZ. UW DRUKKER ADDIS ABEBA. Ethiopië en Soe dan hebben hun wederzijdse ambas sadeur teruggeroepen voor overleg inzake de verslechterde betrekkin gen tussen de twee landen, zo is woensdag in welingelichte kringen in Addis Abeba vernomen. MAINZ. Volgens het ministerie voor milieubescherming van het Westduitse Bondsland Rijnland- Palts is de Rijn in 1975 minder met vuil en afvalstoffen belast dan in voorgaande jaren. RECHTSZAKEN MIDDELBURG, 5-1. Een akticco- mité van ouders heeft in een kort geding; voor de president van de rechtbank in Middelburg het ont slag aangevochten van twee onder wijzers. De twee onderwijzers, de 26-jax'jge R. de Boo en de 31-jarige N. de Win ter, die resp. vier en negen jaar aan dc R.K. basis Don Boscoschool in 's- Heerenhoek vei-bonden zijn geweest, werden op 1 januari van dit jaar met eervol ontslag heengezonden. Tijdens het kort geding werd uit eengezet waarom de twee onderwij zers naar de mening van het katho lieke schoolbestuur terecht ontsla gen waren. De nu ontslagen onder wijzers hadden het schoolbestuur geschreven niet langer te kunnen voldoen aan art. 14 van de wet op de R.K.-scholen, waarin wordt gesteld dat het onderwijs op deze scholen moet plaatsvinden in de katholieke sfeer. De twee onderwijzers wilden ondermeer geen godsdienstonderwijs meer geven. Er volgde ontslag. Dc onderwijzers gingen in beroep tegen dit ontslag maar werden in het on gelijk- gesteld. Verzet Een aktiekomité van ouders van leerlingen van de school verzet zich nu tegen dit. ontslag; het vindt dat dc onderwijzers wel goede leer krachten zijn en dat de rest niet terzake doet. Het aktiekomité heeft dan ook vernietiging van het ont slagbesluit gevraagd. De pi-esident van de rechtbank mr. P. van Empel zal dinsdag aan staande uitspraak doen in dit. kort geding. Meisjesklub De jeugdclubs van Bruinisse wor den uitgebreid met de start van een meisjesklub voor de leeftijd van - 8 l m 11 jaar. Onder de leiding van de dames Ria Kik en Ria van Di-iel start deze club donderdagavond 27 januax'i. Deze zal wekelijks gehouden wox-den van zeven tot half negen in het Ne derlands hervormd verenigingsge- bouw aan de Deesti'aal. Alle meisjes van Bruinisse in deze leeftijdsgroep zijn van harte welkom, de kosten be dragen slechts twee kwartjes per avond. Hervormde Vrouwenvereniging Voor de eerste keer dn 'het nieuwe jaar komt de hervormde vrouwen vereniging „Helpt Elkander'' dins dagavond 11 januari weer bijeen in het Nederlands hervormd vereni gingsgebouw. Dëesti'aat. ZIEUIKZKE, 5-1. Voor cle eerste maal oniler voor zitterschap van de heer A. J. G. Doeleinan als nieuwe Z.L.M.-voorzitler, werd maandag te Goes een hoofd bestuursvergadering gehouden van de Z.L.M. (Zuide lijke Landbouw Maatschappij). vervult betreft de onrustbarende stijging van de prijzen voor land bouwgronden, waarvan de oorzaak algemeen wordt toegeschreven aan de steeds verder voortschrijdende inflatie van de gulden. Er is naast een algemeen blijk van meeleven mot het wel en wee van de boer en tuinder een woord van waardering op zijn plaats aan het adres van al die agrariërs en andere partikulie- ren die met gx-oot begrip voor de si tuatie tegen soms lage prijzen spon taan gedeelten van hun grond' af stonden voor het snel kunnen uit voeren van de plannen voor de dij ks ver hoging, een zaak van alge meen levensbelang. Des te pijnlijker a ldus het co llegc is het dan ook te moeten konstateren dat, z\j het slechts enkelingen die da n ook nog niet achter onze be dreigde dijken woonachtig zijn. zich er Vpeinig aan gelegen lalen liggen om mee te werken, maar bet liever op een onteigening laten aankomen. Dc voorzitter wenste allen een voorspoedig 1977 toe, zowel voor ge zin ais in bedrijf, en richtte een bij zonder woord van welkom lot dc twee nieuwe hoofdbestuursleden, dc heren Hoogenboom en Dc Visser. Een korte terugblik gaf de voorzit ter op de onlangs gehouden algeme ne vergadering, waarin o.a. de zoet water-voorziening in land- en tuin bouw aan de orde is geweest. „Nu de definitieve beslissing over de Oosterscheide is gevallen, zullen we de eisen ten, aanzien van de overge bleven gebieden en mogelijkheden van zoetwatervoorziening voor de ia nd- en tuinbouw duidelijk op tafel moeten leggen", aldus de voorzitter. „De Oostex'schelde wordt niet zoet en dus zullen in tegenstelling tot de mogelijkheden van het oorspi-onke- lijke Deltaplan, grote delen van Zee land verstoken- blijven van zoetwa ter". Dc heer Doeleman benadruk'c dat cr piet des te meer klem op zal moe ten worden aangedrongen dc moge lij klicden van het Zoommeer en cle Grevelingen optimaal le benutten voor de zoetwatervoorziening van het aangrenzende gebied. Grondprijzen Over de grondprijzen zei de Z.L.M.-vooi-zitter: „Wc hebben in het hoofdbestuur reeds eerder onze bezorgdheid; uitgesproken over de grondprij'sslijgingen. Maai- de ont wikkeling van de laatste tijd maakt, dat velen zich afvragen hoe wij hiermee verder kunnen"'. Hij wees op dc problemen die zich beginnen voor te doen bij onteigening, tex'wijl ook 'het instituut pacht niet geheel ongemoeid blijft en ongunstig wordt beïnvloed. „Des te meer blijkt nu hoe ongewenst het is dat de pacht- nota van de regering uitgebleven is". Volgens de heer Doeleman zal, ook al zijn de meningen over een padht- vex-hoging binnen de landbouw ver deeld, toch een reële pachtverhoging noodzakelijk zijn, wil er geen vlucht komen naar andere beleggingsob- jekten. Bij dc disknssie over hei grond beleid wilde de voorzitter cr geen misverstand over laten bestaan (lat een verder overheidsingrijpen ge heel ongewenst is. Hy dacht hierbij bijv. aan het voorkeursrecht b\j aankoop door dc Stichting' Beheer Landbouwgronden. „Een monopolie positie van dc overheid ten aanzien van het grondbeheer is voor ons onaanvaardbaar", aldus dc Z.L.M.- voorzittcr. Proclu kt sul Kippen Over de plannen om de publiek rechtelijke bedi-ijfsorganisaties te reorganiseren zei de voorzitter dal met name in de agrarische sektor de P.B.O.'s goed van de grond zijn ge komen; dit dn tegenstelling tot an dere takken van het hedendaagse bedrijfsleven. Met de produktschap- pen is een uitstekend apparaat op gebouwd, belangrijk bij de uitvoe ring van de EEG-maatregélen, marktordeningen', kwaliteitsnormen en verschillende andere uitvoerings maatregelen, die vooral in de agra rische sektor van belang zijn ge weest. Diskussie over reoi-ganisatie is al enige tijd' gaande; er woi-dt ook over gesproken meer sociaal-ekono- mische bevoegdheid aan de produkl- schappen toe te kennen. „Als georganiseerde landbouw on derschrijven we het belang van de produktschappcn en in die zin zal ook de diskussie worden gevoerd. Het uitgangspunt daarbjj is echter wel dat de sociaal-ekonomische be langenbehartiging bij het Land bouwschap thuis hoort. Wanneer dc produktschappcn zich ook op <iïf. terrein zouden begeven zou dit aan leiding kunnen geven tot ongewens te spanningen''.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4