Wetsontwerpen voorzien in de instelling van vierentwintig provincies „Extra zorg voor de veiligheid op landwegen nodig Reorganisatie bestuur Eenvoudige entree Carter Jimmy Prijzen van landbouw- produkten Britse vakantie was te lang Gedeputeerde Gelderland „PROVINCIEPLAN HAALBAAR NOCH BETAALBAAR' De ouderen en het werk Inval in amfetaminefabriek SOMBER RAPPORT OVER MILITAIRE KRACHTSVERHOUDINGEN Aardschok in Iran Jacht op ontsnapte Noodzaak tot verdieping van E.E.G. Heel grote kwitantie Rijbewijzen voor blinden Nederland prijst zich uit de toeristenmarkt Alkoholisme in Engeland AGENDA .5? Winnaars gezocht DEN HAAG, 4-1. De invoering van 24 provincies- nieuwe stijl in Nederland, wordt een miljardenopera tie. Dit blijkt uit de definitieve wetsontwerpen voor bet reorganiseren van het binnenlands bestuur, welke de regering bij de Tweede Kamer beeft ingediend. De regering streeft er naar de nieuwe provinciale indeling gelijktydig in te voeren. Op den duur liggen de extra-kosten rond 400 miljoen gulden per jaar. Maar de kosten, verbonden aan de voorbereidende maatregelen en de eenmalige kosten van de doorvoering zullen van drie jaar voor de invoering tot zeven jaar er na rond de 4 miljard gulden (prijspeil 1975) schommelen. WASHINGTON, 5-1. Het ziet er naar uit dat de aflossing van de wacht op het Witte Huis op 20 ja nuari een veel eenvoudiger aangele genheid gaat worden dan in het ver leden het geval is geweest. De geko zen president Jimmy Carter is niet voornemens by zijn inauguratie een hoge hoed te dragen, hoewel hy wel in rckcostuum gekleed zal zijn. De gasten die voor de officiële vieringen zijn uitgenodigd en dat zijn er zo'n 300.000 voor de diverse plechtigheden tussen 18 en 22 janu ari, betalen een standaardprijs van 25 dollar en moeten bovendien hun eigen drankjes betalen. Carter wil terug naar de minder grandioze en goedkopere inaugura tie uit de tijd van de eerste presi denten. De naam die bij de discus sies daarover het meest valt, is die van Thomas Jefferson, Amerika's derde president die voor zijn 'beëdi ging wandelde van zijn verblijf ten huize van mevrouw Conrad naar het CapitoT.' Met de indiening van de wetsont werpen bij het parlement heeft de regering een lange periode van in spraak afgesloten. Anderhalf jaar geleden publiceerden de bewinds lieden van binnenlandse zaken, mi nister De Gaay Fortman en staats- sekretaris Polak, een concept-ont werp van wet. Daarin werd uitge gaan van de indeling van Nederland in 26 provincies-nieuwe stijl. Alle provinciale besturen en veel gemeentebesturen, en voorts belang hebbende organisaties, voorzagen het concept van opmerkingen. Dit leidde er toe, dat in februari vorig jaar de bewindslieden een herzien plan opstelden. Daarin was het land ingedeeld in 24 provincies. De nieuwe indeling De gedachte - nieuwe provinciale indeling is: provincie Groningen met hoofd stad Groningen, provincie Friesland (Leeuwar den), provincie Drenthe (Assen), provincie Overijssel (Zwolle), provincie Flevoland (Lelystad), provincie Twente (Enschede), provincie Veluwe (Apeldoorn), provincie Hameiland (Arnhem), provincie Maas en Waal (Nijme gen), provincie Utrecht (Utrecht), provincie Gooi en Eemland (Hil versum), provincie Amstelland (Amster dam), provincie Noord-Holland (Alk maar), provincie Kennemerland (Haar lem), provincie Haaglanden (Den Haag), provincie Rijnmond (Rotter dam), provincie Midden-Holland (Gou da), provincie Zeeland (Middelburg), provincie West-Brabant (Breda), provincie Midden-Brabant (Til burg), provincie Meierij (Den Bosch), provincie Kempenland (Eindho ven), provincie Noord-Limburg (Ven- lo), provincie Zuid-Limburg (Maas tricht). Vergeleken met de huidige situatie zullen de grenzen van Groningen, Friesland' en Zèeland niet wijzigen. Drenthe wordt iets groter omdat daaraan worden toegevoegd de Overijsselse gemeente Hardentberg, Gramsbergen en Averees t. BRUSSEL. 5-1. Dc nieuwe Euro pese Commissie (dagelyks bestuur van de Europese Gemeentchap), die donderdag wordt geïnstalleerd, wil de prijzen van landbouwproduktcn in de gemeenschap dit jaar met vijf a zes procent verhogen, zo is in wel ingelichte kringen in Brussel verno men. De indiening van voorstellen voor de prijzen van landbouwpro- dukten is één van de eerste taken van commissievoorzitter Roy Jenkins en zijn twaalf medebestuursleden. In Brussel wordt verwacht dat de ministers van landbouw uit de negen lid-staten het tegen 1 maart over dc prijzen eens zullen worden. LONDEN, 5-1. De Britse „Marriage Counsellors"' - maatschappelijk wer kers die mensen met huwelijksmoei lijkheden proberen te helpen - heb ben dezer dagen handenvol werk. De reden is dat de kerstvakantie van de Britten te lang is geweest. Dcordat de „Bank Holiday" erin viel, de regering compensatiedagen tcekende voor het ongustige tijdstip en veel bedrijven besloten de reste rende dagen maar dicht te blijven, duurde ze van 24 december tot 4 ja nuari. Met gedwongen thuiszitten van de mannen' en cok van buitenshuis werkende vrouwen, heeft in veel gevallen blijkbaar ongunstig' ge werkt op het huwelijk. Verdriet van een olifant P1SA, 5-1. In de Italiaanse stad Pisa is dinsdag een cir- cusólifant, de 24-jarige San dra, overleden. Volgens mede werkers van het circus kon hel dier kennelijk niet het vertrek verwerken van zijn Duitse oppasser, die onlangs na met een Italiaans meisje te zijn getrouwd naar de Bondsrepubliek terugkeerde. Sinds het vertrek van de ver zorger had Sandra alle voed sel geweigerd. DEN HAAG. 5-2. In de beleids vorming moet het accent vallen op het voorkomen van werkloosheid bij het ouder worden. Dat is een van de gevolgtrekkingen die de commissie oudere werknemers van de raad voor de arbeidsmarkt heeft gemaakt bij het voorbereiden van een ont- werp-advies over verbetering van de werkgelegenheidskansen van ou der wordende werknemers. Het ont- werp-advies komt in de vergadering van de raad voor de arbeidsmarkt van 13 januari a.s. in behandeling. ARNHEM, 5-2. De Gelderse gede puteerde mr, J. A. M. Hendrikx acht het nauwelijks voorstelbaar dat de Tweede en de Eerste Kamer hun fiat zullen geven aan de plan nen van minister De Gaay-Fortman en staatssecretaris Polak van bin nenlandse zaken om het aantal pro vincies uit te breiden van H tot 24. „In de memorie van toelichting GRONINGEN, 5-1. De recherche- groep van de rijkspolitie in Gronin gen heeft woensdagavond om half elf een inval gedaan in een boerderij in Doezum. Er werd in de boerderij een volop werkende amfetaminefa briek aangetroffen. Er zijn drie ver dachten, die in de fabriek aan het werk waren, aangehouden en inge sloten. Onder hen was ook de hoofd bewoner van het pand. Het onder zoek duurt nog voort. Amfetamine is een drugmiddel, dat tegen hoge prijzen wordt verkocht. Het wordt met name naar Zweden veel geëxporteerd. De boerderij wordt sinds ongeveer een jaar door de huidige bewoners, een familie R., bewoond. Men was bezig het oude vervallen pand op te knappen. zeggen de bewindslieden zelf dut een minder sterke uitrbeiding van het aantal provincies meer voorde len biedt. Het instellen van 24 nieu we provincies 'is niet haalbaar en niet betaalbaar", aldus een eerste en voorlopige reactie van deze Gel derse gedeputeerde. De heer Hendrikx verklaarde dinsdag te verwachten dat er wel een kamermeerderheid zal worden gevonden voor een reorganisatie plan waarbij het aantal provincies zal liggen tussen de 15 en 18. Vraagtekens zette hij bij de ge raamde 400 miljoen gulden, die de regeringsplannen jaarlijks extra zullen kosten. Globale berekeningen in Gelderland hebben uitgewezen dat de meerkosten, belangrijk hoger zullen uitkomen. De Iheer Hendrikx is voorzitter van de commissie bestuurlijke orga nisatie van het interprovinciaal overleg. Dit IPO heeft de bewinds lieden commentaar geleverd op een concept-wetsontwerp. De heer Hen drikx zei dinsdag niet als IPO-voor- zitter te hebben gereageerd. EPE, 5-1. De politie op de Veluwe jaagt sinds dinsdagavond op de 17- jarige O. P., die kort na de Kerst ontsnapte uit de open inrichting „Op den berg" in Amersfoort. De jonge man was dinsdagmiddag gesigna leerd in het woonoord van Zuid- Molukkers in Vaassen. P. is vorig jaar veroordeeld tot een half jaar tuchtschool gevolgd door plaatsing in „De open berg"' wegens zijn aan deel in de moord op de Apeldoornse taxichauffeur G. Wesselink kort na de jaarwisseling. De politie in Epe is in samenwerking met de korpsen in de omgeving een intensieve speuraktie begonnen. TEHERAN, 5-1. De havenstad Bandar Abbas en omliggende dor pen in het zuiden van Iran zijn woensdag getroffen door een mid delzware aardbeving. Volgens de ra dio was er een aantal gewonden en liepen diverse gebouwen schade op. De beving had een kracht van 5,2 op de Richterschaal. DEN HAAG, 5-1. Het risico is vol op aanwezig dat men in de E.E.G., mede door gebrek aan politieke mo gelijkheden om de eenheid te verdie pen, dc aandacht gaat verleggen naar een verdere uitbreiding van de gemeenschap met voorbijgaan aan de noodzaak tot die verdieping. Dat is een foutieve ontwikkeling, aldus de voorzitter van het Landbouw schap, drs. P. Bukman, woensdag in zijn nieuwjaarsrede. De uitbreiding van de gemeen schap (Griekenland staat er al met één been in, Portugal en Spanje zit ten in dc wachtkamer) mag naar zijn mening niet ten koste gaan van het nu al bereikte. Ze mag ook niet gaan volgens het door de Belgische pre mier Tindemans voorgestelde twec- versncllingssysteem, want ook dat doet afbreuk aan wat reeds bereikt UTRECHT, 5-1. De direkteur van het Bureau studentenhuisvesting in Utrecht heeft woensdag een halve meter bij een meter grote kwitantie getekend ter waarde van ruim 57.000,De kwitantie ivas van de huur van 432 bewoners van de stu dentenflats aan de Ina Boudier Bak kerlaan in Utrecht. De studenten protesteren hiermee tegen de naar hun smaak veel te hoge huren voor de studentenflats. Zij besloten in de cember het betalen van de huur op te schorten tot 1 januari. CHIETI. 5-1. De verkeersïnspek- lic van de Italiaanse provincie Chic- li is woensdag tot de conclusie ge komen dat ze rijbewyzen heeft ver strekt aan 22 mensen die officieel als blind te boek staan. De politie had ontdekt dat drie mannen die een uitkering van de overheid krijgen omdat zij blind zijn een rijbewijs hadden. De inspektie ging daarop naarstig speuren in haar archieven en trof daar nog 19 van dergelijke gevallen aan. Ze heeft de rechterlijke macht van een en ander in kennis gesteld. Die zal nu nagaan of vervolging mogelijk is als aan genomen mag worden' dat de 22 mannen bedrog hebben gepleegd om in het bezit te komen van hun rij bewijs, de door de overheid ver strekte papieren waaruit blijkt dat zij blind zijn of beide. Verschrikkelijk J sneeuwmannetje f ACAWAM, Massachusetts, 5 -1. De politie van Agawamin de Amerikaanse staat Massa chusetts wist aanvankelijk niet wat zij voor iels ver schrikkelijks vermoeden moest achter de voetstax>pen in de sneeuw van een wezen dat een enorme aap moest zijn. Maar toen bekende de 16- jarige David Deschenes dat hij verantwoordelijk was ge weest. Hij had triplex voelen van bijna 80 cm lengte ge maakt en was er mee door de sneeuw gaan stappen. „Ik deed het voor de kin deren hier in de buurt, maar het liep een beetje uit de hand", zei Davic[. De politie heeft geen be keuring gegeven, maar ze heeft de voeten tijdelijk in be slag genomen. AMSTERDAM, 5-1. Nederland wordt erg duur en is bezig zich als toeris- tenland uit de markt te pryzen. Een goede dienstverlening zou hierin ver andering kunnen brengen, maar de bereidheid gasten goed van dienst te zijn, is niet direct het sterkste punt in ons land. Dit zal de toeristen er op den duur van weerhouden naar Nederland te gaan. Het zou absurd zijn als de toe- ristenstroom geblokkeerd zou wor den door een ongeïnteresseerde hou ding van hen die dii'ect bij het toe risme zijn betx'okken. Deze vicieuze cirkel moet daarom worden doorbro ken. De heer Th. Woltman, directeur marktondei'zoek van de K.L.M., uitte woensdag deze kritiek in Amsterdam bij de presentatie van een audio-vi- suele show, die in het buitenland ge presenteerd zal worden om reisagen ten in de gehele wereld te interesse ren voor Nedeidand als toei'istenland. De presentatie met de titel „Hol lands sui-pi'ise", waarin anderhalf miljoen gulden is geïnvesteei'd, wordt op de toeristische buitenlandse markt gebracht door het Nationaal Bureau voor Toerisme, de K.L.M. en een aantal Nedei'landse ondernemingen. LONDEN, 5-1. Plet Britse instituut ter bestrijding van het alkoholisme is tot de konklusie gekomen dat het alkoholisme de voox-naamste oorzaak is van het absenteïsme in de Britse bedi'ijven. In een rapport van het instituut' dat dit probleem heeft bestudeex'd, wordt gezegd dat er vijf keer zoveel werkdagen vei'loren gaan door alko holisme als door ziekte. Het alkoholisme, aldus het ver slag, is in opmars in Groot-Brittan- nië dat al zeker een half miljoen al- koholisten telt. Een andere konklu sie van het instituut is dat ax'beiders die aan de drank zijn drie keer zo veel ongelukken hebben als de ove rigen. Donderdag 6 januari Zierikzce „De Zeeuwsche Hei'berghe". Nieuw jaarsreceptie Afd. Plattelandsvi'ou-- wenbond, 15.30-17.30 uur. Hei-v. Ver.-gebouw, 20.00 uur, I-Ierv. Vrouwengroep. Vrijdag 7 januari Zierikzee Z.V.U. Conny Stuart en Cabaret Vangrail. 20.00 uur. Aula R.S.G., filmvoorstelling „Zie- jook". Zonnenxaire Ver.-gebouw. Nieuwjaarsbal C.P.J. 20.15 uur. Nieuwerkerk Lokaal Ger. Gemeente, 19.30 uur, S.G.P.-Studievereniging'. Zaterdag 8 januari Zierikzee Concordia. Vakantiebeurs Reisburo- toui'ingcarbedi'ijf C. H. van Oeveren, 10.00-21.00 uur. Haamstede „Lisa Duna''. Puzzelril L.R.V. „Wes telijk Schouwen". 13.00 uur. Serooskerke Dorpshuis. Nieuwsjaarsreceptie L.R. V. „Westelijk Schouwen". 19.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 20.00 uur, feest avond V.O.O. Zonnenxaire Herv. verenigingsgebouw, 19.00 uur, solistenconcoux-s „Nut en, Uitspan ning". WASHINGTON. 5-1. Wat wil Moskou? Militair evenwicht met de Verenigde Staten, een strategisch overwicht of zelf de mogelijkheid om met succes een „eerste klap" met kernwapens uit te delen? In een sfeer die doet denken aan de tijd van de koude oorlog, en waaraan het pessimisme over de stagnatie in de Amerikaans-Sowjet- russische onderhandelingen over ontwapening bijdraagt, wordt over deze vragen in Washington steeds meer gediskusieerd. Direkte aanleiding voor de dis- kussies is het jaarlijkse rapport van de buitenlandse inlichtingendienst, de CIA, over de strategische doelen van Moskou op lange t ex-mijn, waarover bijzonderheden de afge lopen dagen in de Amerikaanse pers zijn verschenen. Het rapport, aldus de New York Times 'bijvoorbeeld, is het somber te dal in dc afgelopen licn~. ia ren op de bureau van de Amerikaanse presidenten is terechtgekomen. Des kundigen stöl'len daarin na maan denlange analyse dat de Sowjet- Unie van de nucleaire patstelling tussen de twee supermogendheden werkt naar een strategisch over wicht op de Verenigde Staten. Raketten Bekend was al lang dat in de Sowjet-Unie wox-dt gewerkt, aan zwaardere en nauwkeuriger Inter continentale raketten, maar er zijn ook nieuwe punten die de CIA on der aandacht brengt van de politieke leiding. Zo wordt niet zes lot acht procent van. het bruto nationaal produkt van de Sowjet-Uniet aangewend voor defensie, zoals lange tijd werd aangenomen, maar elf tot dertien procent, aldus de jongste CIA-schaU tingen. Volgons de Washington Post is bovendien ontdekt dal Moskou werkt aan een omvangrijk pro gramma voor de burgerlijke verde diging. ..Er zijn stérke. niet mis Ic verstane •bewijzen dat grote inspan ningen worden getroost °m bevol king, industrie en voedingsmiddelen- opsla gpliaatsen te beveiligen". DEIN HAAG, 5-1. De veiligheid op landwegen zal extra zorg moeten krijgen, aldus de directeur-generaal van Rijkswaterstaat, ir. J. W. Tops, dinsdag in zijn nieuwjaarstoespraak tot liet personeel. Hij had er op gewezen, dat de financieel-economische positie van Rijks waterstaat, die. voor een belangrijk deel mede bepaald wordt door de alge meen financieel-economische toestand in ons land, gevolgen heeft voor dc wijze, waarop deze dienst zijn taken kan uitvoeren. Hierbij moeten twee elementen onderscheiden worden: in de eerste plaats is de regering doelbewust te rughoudend bij de aanleg van. nieu we wegen. Het tweede element is, dat - los van terughoudendheid - bezuinigingen uit budgettaire over wegingen no dig zijn. Ook Rijkswa terstaat levert daarin een bijdrage. Volgens ir. Tops houdt dit in, dat er zeei- scherpe prioriteiten moeten werden gesteld. Maar Rijkswater staat heeft nu eenmaal ook de zoxg voor een vlotte en veilige verkeers afwikkeling te water en op de weg. „Op landwegen zal de veiligheid niet alleen onverminderd onze aan dacht vragen, maar de noodzaak dringt zich op, dat deze extra zorg moet krijgen," zo sprak hij letter lijk, „immers, indien gewenste voor zieningen) door de financieel-econo mische problematiek moeten worden getemporiseerd, dan zal dit invloed kunnen hebben op de verkeers'con- geslies en cli't kan leiden lol een loc- nemend gebruik van sluipwegen, met alle gevo Igen voor de onvei ligheid en bet leefmilieu van dien". Maandag 10 januari Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, Ver. v. Bedrijfsvooxiichting. Dinsdag 11 januari Kerkwerve 14.30 uur, bejaardensoos in het ver enigingsgebouw. Briiinisse Herv. Ver.-gebouw, 19.30 uur Herv. Vrouwenv eren ig in g Woensdag 12 januari Zierikzee Graanbeurs. Aigem.Bejaaxdenbond. Dia-reportage Zxerikzee. 14.00 uur. Vrijdag 14 januari Zierikzee Hotel Van Oppen, 20.00 uux*, kursus stx-eekgeschiedenis Stad en Lande (volksverhalen op Schouwen-Duive- land). Graanbeurs, 20.00 uur, prijsuitrei king Vogelver. „Zang en Kleur". Zaterdag 15 januari Westcnscliouwen 14.30 uux', hoofdingang Domeinen, 5e Deltacross. Px-estatielopen over 4- en 8 km. Dinsdag 18 januari Zierikzee Nieuwe Haven 2. Opening kantoor Zeeuws Instituut voor de Geestelijke Volksgezondheidheid. Open huis: 13.30-17.00 uur. Vrijdag 21 januari Zierikzee „De Poortei'". Algemene vex-gadering L.T.C. „Zierikzee", 20.00 uur. Donderdag 24 februari Haamstede Beatrixschool, 19.30 uur, afd. Schou wen (Westhoek) Rode Kruis. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 TURIJN, 5-1. Wal moeten we er mee? Dit vragen de Italiaanse be heerders van ruim 1000 auto's, twee ■miljard lire (5,5 miljoen gulden) en honderden aandelen zich dagelijks af. De auto's, het geld en de aandelen zijn prijzen die gewonnen konden worden in de talloze loterijen die de diverse Italiaanse rijksinstellingen en banken in de loop van de jaren hebben georganiseerd voor hun aan deelhouders. De winnaars van de prijzen hebben deze nooit afgehaald of- zijn vergeten hel nummer van hun aandelen te vergelijken met de trekkingslijsten. Het hoogste bedrag dat door een onwetende gelitkkige niet is afge haald is 100 miljoen lire (bijna 300.000 gulden) die in 1973 door de Italiaanse spoorw'egen als prijs was uitgeloofd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2