HET INBRAAK-MYSTERIE Engeland neemt de leiding in de E.E.G. Kasteel Geldrop wordt heropend Melkpoeder- en boteroverschotten De medici en de opticiëns 4 BLIK DOOR HET WERELD Op 1 januari 1977 krijgt de E.E.G.-commissie een Engelse voorzitter en tegelijk wordt dan de Engelse minister van landbouw, Silkin, voor zitter van de raad van landbouwministers. Weliswaar blijft hij dat slechts zes maanden, maar dat is juist een tijdvak waarin grote beslis singen vallen. Het betreft hier de zuivelpolitiek en het invoerbeleid t.a.v. vetten en eiwitten, dus vooral t.a.v. de soya. „Van Silkin is weinig goeds te verwachten", schrijven Franse, Duitse en Belgische bladen. Tijdens het referendum over Engelands toetreding tot de E.E.G. was hij een van de vurigste tegenstandersEn be keerd is hij nog steeds niet. Wel is de economische situatie in zijn land sindsdien er niet beter op geworden, zodat Engeland zich absoluut niet kan veroorloven uit de gemeenschap te treden. veredeling liever geen hoge voeder- prijzen betaalt. Hoge invoerheffingen op eiivit- en vetrijke zaden maken het voeder duur, tenzij men ze alleen laat doorberekenen in de eetbare vetten. Vermoedelijk is dat in ons land niet haalbaar. Ook wat dat betreft staan de En gelse vakbonden aan de Nederlandse kant. Zij verwerpen letterlijk iedere maatregel die voedsel of voeder duur der maakt en dus ook tegen elke de valuatie van het pond. Zij gaan zelfs zo ver. dat zij van Silkin leverings- ov er eenkomsten op lange termijn eisen met Nieuw-Zeeland, Argentinië en Australië. Het betreft hier de in voer van boter en vlees, maar ook van Amerikaans graan. Het blijkt dat de heer Silkin hier niet krachtig tegen optreedt. Voor een land als Engeland mag goedkope invoer aan trekkelijk zijn, het is nu eenmaal lid van de E.E.G. Het trekt daar reus achtige voordelen van en dan mag men eisen dat het land zich aan de spelregels houdt dan wel de club verlaat. Vanouds kende Engeland hel stel sel der deficiency payments of beta lingen van tekorten. Het voerde goedkoop voedsel in en hield alle prijzen laag. Wat boer en tuinder te kort kwamen werd aangevuld. Uiter aard kan zoiets alleen in een land met grote voedseltekorten en tevens maakt het dat boer en tuinder de naam krijgen van extra dure produ centen te zijn. Dat de wereldmarkt slechts een overschottenmarkL is en zich tot de werkelijke markten ver houdt als het Waterlooplein lot de winkels en warenhuizen vergat Jan Publiek. In ieder geval waren (en zijn) lonen en prijzen in Engeland laag, ivat de concurrentiekracht bij uitvoer sterk zou vergroten als men hard wilde werken en vooral ook doelmatig. - Intussen is wèl het Engelse pond steeds gedevalueerd maar niet. het z.g. groene pond. Devaluatie betekent dat men méér moet betalen voor wat men invoert. Om nu te voorkomen dat Engeland óók meer zou moéten betalen voor wat het uit de E.E.G. invoert, devalueerde hel groene pond niet. Dit heeft natuurlijk tot gevolg dat de prijzen ginds laag blijven maar ook, dat Engeland reusachtige compenserende bedragen uit de E.E. G. ontvangt. Dat loopt in de miljar den per jaar. Uiteraard is het de bedoeling, dat die compenserende bedragen slechts lijdelijk worden uitbetaald. De E.E.G. moet immers óók een monetaire unie (één geldsoort) worden. Officieel moet dat zelfs in 1980 al het geval Zijn, Helaas gelooft niemand daar meer aan. Op het eerste gezicht zou er Enge land dus alles aan gelegen moeten zijn om netjes mee te marcheren in de E.E.G.-gelederen. Boze tongen be weren, dat dit slechts het geval zal zijn tot de olie-inkomsten uit de Noordzee het land van de ondergang zullen gaan redden. Tegen de voorraden De Engelsen eten veel boter en lang niet zoveel margarine als wij. Dat kan, doordat de boterhandel en -produktie ginds gesubsidieerd wor den en ook doordat nog steeds goed kope partijen uit derde landen bin nen komen. Silkin zou dit systeem graag laten voortbestaan maar be grijpt niet dat dit onverenigbaar is met de E.E.G.-landbouwpolitiek. Hij is een fervent tegenstander van alle soorten heffingen op invoer, in het bijzonder die op oliehoudende zaden waaronder uiteraard soya. Belgische en Franse bladen worden niet moede, er op te wijzen dat zonder een aan gepast vettenbeleid in de E.E.G. hel zuivelvraagstuk onoplosbaar wordt. Nederland staat echter nogal aan de Engelse kant, omdat onze dierlijke Stagnatie In Nederland en ook ivel in Duits land beslaat veel goodivill tegenover Engeland'. De compenserende bedra gen beschouwt men daar min of meer als een soort ontwikkelingshulp aan de zwakke broeders (Italië en Enge land) in de E.E.G., zei de Duitse mi nister Ertl onlangs. Dat kan natuur lijk, maar men zal er in 1977 de nog al hoge prijs van een totaal geblok keerde E.E.G.-ontwikkeling voor be talen. Hel is waar, dat een voorzitter niet alles naar zijn hand kan zetten in een vergadering. Maar hij kan wel ontzettend dwars gaan liggen. De combinatie van een Engelse voorzit ter in de E.E.G.-commissie en een dito bij de landbouwministerraad is daarvoor uitermate geschikt. Dit is geen losse veronderstelling. Ook de Ierse minister van landbouw heeft al ronduit gezegd dat hij ongerust is over de vermelde voorzitterscqmbi- natie. Hij kent namelijk de Engelse politiek en weel wat de bedoeling is: zoveel mogelijk voordelen slepen uit het lidmaatschap. Dat is echter politiek op kort zicht. Juist in de landbouwsector stelt de E.E.G. nog heel wat voor. Juist in deze sector zal men zich nationale opofferingen moeten getroosten ter wille van hel ideaal (én de voorde len) van een groot en verenigd han delsgebied. met grote kansen voor produktie en afzet. Dat de E.E.G. ook teruggedraaid kan worden d.w.z. te rug kan vallen in nationale maatre gelen, tarieven en discriminaties is genoeg bekend. Ook de Nederlandse landbouiovoorliedeii zijn niet hele maal vrij van nationaal egoïsme. Zij zien slechts 1 ding in 't bijzonder: de afzet op korte termijn en de prijzen die men daarbij kan maken. Zicht op lange termijn eist echter dat onver wijld ivordt voortgewerkl aan een Europese landbouwpolitiek, onver schillig of Engelse voorzitters dit wensen of niet. Daarbij is één licht punt. Silkin heeft al gezegd, dat hij liever doodvalt dan zuivel voor af- braakprijzen aan derde landen (hij bedoelde Rusland) te verkopen. Dal zei hij namelijk op de laatste Smith- field Show. Hij zei er niet bij, hoe hij onverkoopbare voorraden wil op ruimen en vermijden. Maar dat kunnen onze deskundi gen hem wel vertellen. Flitsen uit hel buitenland BRUSSEL. De Europese commissie stelt voor het bedrag waarvoor reizi gers tussen landen van de Europese Economische Gemeenschap vrij van rechten mogen invoeren, te verhogen van 125 tot 200 Europese rekeneen- heden (van 425,50 tot 724 gulden). PORT ELIZABETH. De Britse on derhandelaar in de kwestie Rhodesië, Ivor Richard, is maandagmorgen be sprekingen begonnen met de Zuid- afrikaanse premier John Vorster. REGGIO Dl CALABRIA. De 22- jarige Italiaanse student Giuseppe di Prisco, die vier maanden geleden was ontvoerd, is maandag vrijgelaten. ISLAMABAD. De Pakistaanse re gering heeft maandag laten weten dat Canada „onaanvaardbare" druk uitoefent tegen de Frans-Pakistaanse overeenkomst voor de bouw van een fabriek voor de opwekking van ra dio-actief materiaal. ROME. Paus Paulus heeft maan dag zijn eerste officiële ontmoeting gehad met de kommunistische bur gemeester van Rome, Giuolio Carlo Argan, die op 9 augustus zijn ambt aanvaardde nadat de kommunisten in juni de gemeenteraadsverkiezin gen wonnen. BEIROET. Syrische militairen van de Arabische vredesmacht hebben maandag de Libanese krantegebou- wen verlaten toen een nieuwe cen- suurwet in het land van kracht werd. De miLitairen haddien meer dan twee weken de gebouwen van •zes kranten en een tijdschrift bezet gehouden. SYDNEY. Ongeveer 200 Australi sche geleerden hebben maandag bij premier Malcolm Fraser aangedron gen op het staken van winning en uitvoer van uranium, onder meer omdat er „reeds alarmerende gele genheden bestaan voor het uitoefe nen van terreur met atoomwapens. TOKIO. De Japanse lichtgewicht bokser .Takahito Kimura, is zondag in Tokio overleden. Kimura lag in coma sinds 19 december van het vo rig jaar. Op die dag bokste hij zijn eerste gevecht als professional, dat voor hem in een knockout eindigdb. ADDIS ABEBA. Bij een ongeluk met een autobus in Ethiopië zijn af gelopen zondag 33 mensen om het leven gekomen. Het ongeval - deed zich voor in de stad Debre Sina, on geveer 100 km ten noorden van de hoofdstad Addis Abeba. Dit heeft het Ethiopische persbureau ENA maan dag bekendgemaakt. LÜBECK-HAMBURG. Vijf vrou welijke leden van de zogenoemde Rote-Armee-Fraktion (R.A.F.), zoals de Baader-Meinhofgroep zich ook noemt, zijn maandag uit de vrou wengevangenis van Lübeck voor on derzoek naar Hamburg en Stuttgart overgebracht, omdat zij langer dan tien dagen in hongerstaking zijn. ANKARA. Een nieuwe pijpleiding- van 980 km lussen het Iraakse olie- gebied bij Kirkoek en de Tux-kse ha venstad Yoemoertalik, is maandag- geopend. Via de pijpleiding z^l jaar lijks 35 miljoen ton ruwe olie worden gepompt naar de Turkse Middelland- se-zee-kust. WARSCHAU. De Poolse rooms- katholieke bisschoppen hebben zon dag in een hex'derlijke bx-ief die in de kerken is voorgelezen, er bij de staat op aangedi-ongen zich niet te be moeien met de opvoeding. „Geen en kel politiek systeem heeft het x-echt de oudei's in hun taak van opvoeders te vexwangen". FRANKFORT. De Westduitse han delsbalans geeft over 1976 een over schot te zien van naar schatting 34 miljard mark. Dat staat in het semi- officiële blad „Nachrichten fuer Aus- senhandel". Over 1975 gaf de han delsbalans een overschot te zien van 37,3 miljard mark en over 1974 een van 50,8 miljard. WASHINGTON. Ex-president Ri chard Nixon is uitgenodigd voor dc installatie-plechtigheid van Jimmy Carter op 20 januari, zo heeft het oi'ganiserend comité maandag mee gedeeld. Het protocol schrijft voor dat alle voormalige presidenten en hun echtgenotes worden uitgeno digd, a ldus een woordvoerder. Ook uitgenodigd zijn mevrouw Johnson, mevrouw Truman, mevrouw Kenne dy eix mevrouw Eisenhower. NEW YORK. Op een werf in de Amerikaanse staat Maine werd het eerste fregat van een nieuwemet geleide wapens uitgeruste, klasse tewuter ge laten. Het schip komt in dit nieuwe jaar in de vaart. GELDROP, 3-1. Zaterdag 8 janua ri word het gedeeltelijk gerestau reerde en verbouwde kasteel in Gel drop officieel1 geopend. Geruime tijd geleden werd het uit 1616 date rende bouwwerk door de gemeente aangekocht van de familie Van Tuyl van Serooskerke. Daarmee was een bedrag gemoeid: van f 1,1 miljoen. De restauratie en inrichting heb ben nog eens f 320.000 gekost. De gemeente gaat het kasteel gebxoxi- ken voor representatieve doeleinden en voor het inrichten van exposi ties. DEN IIAAG, 3-1. Dc voorraad ma gere melkpoeder, eind oktober nog 1.250.000 ton, zal eind maart waar schijnlijk 1,1, miljoen ton bedragen. Dit heeft de Eux-opese commissie, het „dagelijks bestuur" van de ge meenschap, meegedeeld in. antwoox-d op vragen van een Engels lid vaxi het Europees parlement, de conservatief James Scott-Hopkins. De botexwoorraad, eind oktober 350.000 ton (waarvan 190.000 in open bare en 160.000 ton in particuliex-e opslag gefinancierd met communau taire steun), zal eind maart waar schijnlijk 220.000 ton in openbare op slag bedragen. De voox-raad in parti culiere opslag waai-voor overeen komsten zijn gesloten zal dan zijn weggewerkt. Eind oktober was van de 400.000 ton magere melkpoeder die door vee voeder zouden gemengd, ongeveer 300.000 ton gebruikt. Het bijmengen gaat door tot het einde van deze maand. UTRECHT, 3-1. Dc Nederlandse Unie van opticiens vertrouwt er op, dat staatssecretaris Hendriks (volks gezondheid) nog voor de verkiezin gen een ontwerp voor een opticiëns- wet zal indienen. Een wettelijke regeling voor het voorschrijven van brillen en con tactlenzen is hax-d nodig, zo meent de unie. Zij vindt dat het voorschrij ven echtex* niet alleen voorbehouden moet wox-den aan medici maar dat in deze zeker ook plaats is voor ge- kwalif ice ex-de opticiëns. Prof. Colenbrander meent, dat op ticiëns helemaal geen brillen en contactlenzen moeten voorschrijven, omldat zij onvoldoende op de hoogte zijn van de medische aspecten. De heer Van den Ende stelt daartegen over, dat geen enkele vakbekwame opticien het in zijn hoofd zal halen om' iemand, wiens toestand van de ogen hij niet vertrouwt, niet door te sturen naar een oogarts. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND LA.NGENDIJK. Dc grootste kool- veiling in Nooi-d-Holland, die in Noordscharwoude van de veilings- vex-eniging Langendijk en omstre ken. heeft in 1976 een forse afzet ge haald van groenten van de koude grond. De voorzitter van de veiling, de heer M. H. Dekker zei in zijn nieuwjaax-sx-ede dat de totale gelde lijke omzet over 1976 56.569.000 gul den heeft bedragen, dat is 32.201.000 meer dan in het jaar 1975. BEST. Minstens acht personen auto's hebben maandagmox-gen op de autosnelweg Tilbux-g-Eind'hoven on der de gemeente Best een of meer wielen kapotgereden op twee meta len binten die een vx-achtauto had verloren. Er deden zich geen pex-- soonlijke ongelukken voor. De vrachtwagenchauffeur is bij de gi-ensovergang in Venlo staaxide ge houden. HOEVELAKEN. Het Bouwfonds Nedex-landse Gemeenten heeft wat betreft zijn hypotheken en woning- produktie hoog gespannen verwach tingen van 1977. Het aantal te ver strekken hypotheken zal op z'n minst gelijk zijn aand at van 1975. In dat jaar boekte het bouwfonds een rekord met circa 7700 hypothe ken. DEN HAAG. Volgens de voorlopi ge uitkomsten van een telling van het Centx-aalBureau voor de Statis tiek bereideix zich momenteel in ons iand 127.700 studenten voor op een academisch examen. Wat biedt de BEELDBUIS WOENSDAG 5 JANUARI NED. I: Bij de NOS gaal vun- avond de nieuwe serie Een wilde roos te water. Deze vierdelige reeks is gebaseerd op de gelijknamige ro man van de bekende schrijfster Iris Murdoch, De VARA tekent voor het middagprogramma op deze zender. Deze omroep doel vanaf half vier van zich spreken met De film van ome Willem, het vermakelijke pro gramma voor de kleuters, de teken film De roze panter en de Ameri kaanse film Professor Popper heeft het moeilijk. Het avondprogramma begint om zeven uur met regionaal nieuws in de rubriek Van gewest lot gewest. In de zendtijd voor de poli tieke partijen komt ditmaal de CHU aan het woord. Als dit achter de rug is gaat het doek op voor de nieuwe Engelse serie Een wilde roos. De veel gelezen Ierse schrijfster Iris Murdoch schreef in 1902 de roman waarop deze vierdelige serie geba seerd is. Na de kennismaking met Een wilde roos wordt de aandacht van de kijkers gevraagd voor hel ballet. Leden van het Nederlands Danstheater vertolken het ballet La cathédrale englotie van Jiri Kylian, gemaakt op muziek van Claude De bussy. In de rubriek Sprekershoek, die daarna volgt, krijgen mensen en groeperingen de gelegenheid vrije lijk voor hun mening uit te komen. Na het journaal de informatieve ru briek Panoramiek en Studio Sport. Het laatste nieuws kan men om kwart voor elf tegemoet zien. NED. II: Twee onderwerpen van avond bij de KRO tussen half negen en elf uur: het sportieve The All- rounders en de informatieve film Een Urker vist in Afrika. De voor avond is gereserveerd voor de IKON, die de informatierubriek Kenmerk om zeven uur vooraf laat gaan door de jeugdfilm Beer of geen beer. Als het journaal van acht uur en de uitzending van de Slichting Socutera (over de Nederlandse Or ganisatie voor Internationale Ont wikkelingssamenwerking) geweest zijn, maakt de KRO haar opwach ting op de beeldbuis. De eerstvol gende negentig minuten dragen een sportief karakter. Hel programma The Allrounders beleeft zijn tweede aflevering. Aan de krachtmeting op het sportieve vlak ivordt ditmaal deelgenomen door de hockey-coach Anne-Miek Poelmans, de rugby- coach Dennis Power en de voet bal- coach Bert Jacobs. The All rounders ivordt gepresenteerd door Gerard Cox en Tom Blom. Het tweede en tevens laatste programma bij de KRO is de film Een Urker visser vist in Afrika. Deze boeiende doku- mentaire handelt over een inwoner van Urk, Teunis Ras, die vissers in Tanzania leert hoe ze meer vissen kunnen vangen. WOENSDAG 5 JANUARI NED. I: 15.30 De film van ome Willem; 16.00 De roze panter; 16.05'- Prof.. Popper heeft het moeilijk; 18.15 Teieac; 18.45 De bereboot; 18.55 Nieuws; 19.05 Van gewest tot ge-„, west; 19.50 Politieke partijen; 20.00 Een wilde roos; 20.50 Le cathédrale englotie; 21.15 Sprekershoek; 21.35 Journaal; 21.50 Panoramiek; 22.20 Studio Sport; 22.45 Journaal. NED. II: 1S.45 Kortweg; IS.55 Niéuws: 19.05 Beer of geen beer; 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.25 Socutera; 20.30 The Allroun ders; 22.00 Een Urker vist in Afri ka; 22.50 Journaal. DONDERDAG 6 JANUARI NED. I: Greta Garbo, Frederic March, Reginald Owen, Basil Ralh- bone en Freddie Bartholomew. Dal. zijn een paar van de vele namen die staan op de lijst van akteurs en ak- trices die meespelen in de film Anna Karenina die vanavond door de VPRO op het scherm wordt gezet. Voordat de projektor voor Anna Vrijdag 7 januari, 22.00 uur, Neder land 1: Het land waarin wij leven. Een programma rond de Oostduitse 'zanger Wolf Biermann. Karenina begint te draaien, heeft eerst de EO enige zendtijd te beste den op het eerste nel. De EO is er 's. middags om drie uur bovendien met het magazine Van hart tot. hart, waarin onder meer een reportage over paardesport voor gehandicap ten, informatie over vissen en een meditatie. Om zevenuur 's avonds doel de EO van zich spreken met De Kinderkrant. Behalve een filmpje over spechten en een bijbelverhaal, in deze rubriek ook een puzzel. De volgende vijftig minuten worden besteed aan een aflevering van de Amerikaanse serie Het kleine huis. Voor aktualiteiten is men aangewe zen op de rubriek Nader Bekeken. Ds. W. Glashouwer besluit de EO- uitzending. Na het journaal van half tien neemt de VPRO bezit van deze zender. De volledige zendtijd tot bij half twaalf gaal op aan de klassie ke speelfilm Anna Karenina, ivaarin de legendarische aktrice Greta Gar bo een glansrol speelt. NED. II: Wie een fan van De Wre kers is, moet vanavond in elk geval thuisblijven, want dit wordt de laat ste kans voorlopig om van hun avonturen te genieten. De KRO neemt de serie uit de roulatie. De vooravond op deze zender, lussen zeven en acht uur, is bestemd voor aantrekkelijke kijkkost als Wickie de Viking en het spelletje Cijfers en letters. Als De Wrekers hun laatste klus tot een, naar men mag aanne men, goed einde hebben gebracht, maken zij plaats voor de twee avonturiers Heyes en Curry. In een nieuwe aflevering van Alias Smith and Jones zijn twee nonnetjes be hulpzaam, maar deze vriendelijke 'daad heeft hele nare konselcwen- lies. Brandpunt zorgt ervoor dal ook diegenen die in de aktualiteil van ■•vandaag geïnteresseerd zijn, aan hun trekken komen. Het KRO-pro- grammq wordt besloten met de ru briek Levensloop. DONDERDAG 6 JANUARI NED. I: 15.00 Van hart tot hart; 16.00 Schooltelevisie; 18.45 De bere boot: 18.55 Niguws; 19.05 Kinder krant; 19.30 Het kleine huis; 20.20 Windkracht 16; 20.45 Nader Beke ken; 21.20 Tenslotte; 21.35 Journaal; 21.50 Anna Karenina; 23.25 Jour naal. NED. II: 18.45 Toeristische tips; IS.55 Nieuws; 19.05 Wickie de Vi king: 19.30 Cijfers en letters; 20.00 Journaal; 20.25 De terugkeer van de Wrekers; 21.15 Alias Smith Jones; 22.05 Brandpunt; 22.45 Le vensloop; 23.10 Journaal. De kogel is kennelijk van korte afstand afgevuurd en in het gezicht van de man terechtgekomen. Hij moet onmiddellijk dood zijn ge weest. Met moeite x*icht Vogelman zich op. Hier kan hij niets meer doen. De dokter zal straks enkel de dood kun nen konstatei'en. Ergens moet de pa- ti-oonhuls liggen, maar dat is alle maal van nader ox-dex-. Hij richt zich tot zijxi kollega en zegt: „Bel Vlixxk en zeg, dat-ie de x-echerche waar schuwt. En de hoofdinspekteur." „Jawel." Van Vessinger wijst de man het telefoontoestel en via dit apparaat geeft Hax-de zijn kollega instrukties. Vlink belt op zijn beurt het hoofd van de recherche en de hoofd-inspekteui'-korpschef. Aan beiden zet hij uiteen, wat er is voor gevallen: een inbreker doodgescho ten. Vogelman beduit Van Vessinger maar te gaan zitten. Als Harde van het telefoongesprek terugkomt, krijgt hij een wenk van zijn kollega en gaat dan naar de deuropening van de garage om daar de wacht te betrekkexx. Onder de gegeven om standigheden mag er geen enkel ri- siko meer genomen wox-den. Dat is een van de dienstvoorschriften in dergelijke gevallen. VogeliTian haalt een boekje uit zijxx zak eii zégt tegen de fabi-ikant: „Vertelt u me eens van het begin af aan, wat èr gebeui-de. Wat de aan leiding was, zal ik maar zeggen. Werd u ei-gens wakker van?" „Ja. Ik hoorde een geluid, dat ik niet kon definiëren." „Daar werd u dus wakker van?" De agent kijkt de man onderzoekend aan. „Ja. Ik werd er indexdaad wakker van." „Slaapt u erg licht?" „Nou... nee, ongelijk. Kijk, als mijn vrouw thuis is zij hoort al tijd alles, dan slaap ik als een mar mot. Maar als ik alléén ben, dan lijkt het wel, of ik me dan ten volle van mijn verantwoording bewust ben en word ik eveneens bij het minste gerucht wakker." „Hoe laat bent u naar bed ge gaan?" „Laat es zien: ik denk zo tegen half twaalf. Ik heb niet op de klok-, gekeken." Vogelman kijkt nu op zijn pols- hox-loge; het is ruim één uur. Dan was de man in zijn eerste slaap en doox-gaans ben je bij elk vx-eemd ge- rucht weer meteen wakkei-. „Ja, hoe laat was het ongeveei", toen u wak ker wei'd?" Van Vessinger denkt na, maar haalt dan de schouders op. „Ik zou 't echt niet kunnen zeggen; daar lel je niet op, als je iets verdachts hoort." „Hebt u geen kat of hond iix„ huis?" „Nee. We hebben geen huisdieren,, omdat we pog al eens op reis zijn." - „Geen inwonend .personeel?" „Evenmin. Een dagmeisje en een Werkster: En een tuinman, maar ieder gaat 's avonds naar zijn of haar eigen huis." „Kan het een half uur geleden zijn, dat u wakker werd? Drie kwartiex-?" „Ja, misschien zoiets. Ik kan het absoluut niet met zekerheid zeggen. „En toen: u werd dus wakker. Ging zeker het bed uit?" „Ik lag eerst even te luistei-en. toen hoorde ik opnieuw iets. Dus ik door F. VAN FALCKENOORT ging uit bed en tx-ok een ochtendjas aan. Waarna ik naar beneden ging." „Liep u meteen door naar de ga rage?" i „Nee, 'ik keek eei-st beneden in huis: kamer en keuken, logeerka- j mer, maar terwijl ik daar rondkeek, j hoox-de ik opnieuw wat en toen be greep ik, dat het uit de garage l kwam." Vogelman schrijft en kijkt even j naar de tussendeur, die via een hal- i letje binnendoor naar de garage I voert. Hij wijst: „U ging dus daar- j door?" „Jawel." „En daarna? Probeert u zich goed j te herinneren,, wat er vervolgens ge- i beurde. In de juiste volgorde, want dat is van gx-oot belang." „Ik liep dus door het halletje naar 1 de gai-age en di-aaide meteen hel licht op. Toen gebeui-de alles snel, denk ik. Voor ik goed eii wel zag, dat er op. een paar meter afstand van me een man in de gai-age stond, .-schoot hij als het ware als een pijl uit de boog met een mes in zijn hand óp me af. Ik schrok verschrikke lijk, dat weet ik wel en ik neem «aan, dat ik instinktmatig dat mes I px-obeerde te ontwijken, maar hij j raakte me aan de ax-xn Vogelman keek geïnteresseerd j naar de man. Toen kwam hij over- ëind en liep om de tafel heen. De j mouw van de ochtendjas vertoonde j een scheux-. Dus de man moet ge raakt zijn. „Ti-ekt u die jas eens uil en uw pyamajs ook." Van Vessinger komt ovex-eind en begint de jas uit te trekken, maar er komt een pijnlijke trek over zijn ge zicht. (wordt vervolgd) m

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4