„Stukje" in WIK VERENIGING NEDERLANDSE ONDERNEMERS ZOU „OORLOG" WILLEN Zuivering binnen de P.L.O. De toestand in China Schiphol in L976 Onrust bij Wilton-Fij enoord Kommen laar op het gemeenschappelijk landbouwbeleid Europese Commissie: „Slechts incidenteel ratten in blikjes groenten" DE PLAID IS WEER „IN' Zelfmoord van Israëlische minister Het verhoor van Menten Koninklijk jubileum in Engeland Stolpboerderij verbrand Een city-bus Flinke buit bij inbraken Inbraak in posttrein Jongetje overreden AGENDA DOORBIJTEN 2. Yb 1 mumma AMSTERDAM, 3-1. Onder de kop „V.N.O. wil oorlog", is de weekkrant voor leden van de Industriebond N.V.V. (W.I.Iv.) maandag verschenen met een extra-nummer waarvan de inhoud „helemaal (is) gewijd aan het streng vertrouwelijke „nee" van de werkgevers. De opdracht van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (V.N.O.) aan alle werkgevers is om „nee" te zeggen op elk c.a.o-voorstel van de bonden". „Het botte „nee" van de werkge vers, verzameld in het VNO, maakt een einde aan elk vruchtbaar over- KOEWEIT, 3-1. Een ..zuiverings operatie" binnen de Palestijnse be vrijdingsorganisatie (P.L.O.) die na het beëindigen van de vijandelijk heden in Libanon was begonnen, wordt „met zachte hand" voortgezet en er zijn talrijke mutaties op poli tiek, militair en voorlichlingsgebied op hdnden, zo schrijft het Koeweitse blad Al Qabas maandag. Volgens het blad zal Faroux Ka- doeni als hoofd van de- politieke af deling worden vervangen door Iiani al Hassan, politiek adviseur van Jas- ser Arafat. HONG KONG, 3-1. Een van de Chinese topleiders, vice-premier Li Hsien-Nien, heeft verklaard dat de sitnatie in China momenteel uitste kend is. dankzij dé „gezamenlijke strijd" die overal in hét land wordt gevoerd. 'Li zei cjit aan .een'banket dat zon dagavond in de grote hal Van het volk in Peking wer'd aangeboden aan/de politieke leider, van Bangla Desj, Ziaoer Raehman, De Chinese vice-premier noemde 1976 een uitzonderlijk jaar, met de dood van drie grote leiders en de zuivering van de „bende van vier". Ook moeilijkheden bij de produk- tie van steenkool, bij de organisatie van het treinverkeer en de produk- tie van traktors zouden door aan hangers van de „bende van vief'' zijn veroorzaakt. In de radio-uitzen dingen werd gesuggereerd dat zij uit zijn op een totale burgeroorlog. SCHIPHOL, 3-1. De direktie van de NV luchthaven Schiphol ver wacht dat 1976 den veel kleiner ver lies te zien zal geven dan oorspron kelijk was beraamd. De algemene direkteur van de NV Luchthaven Schiphol, dr. D. Riemens, heeft maandag in een nieuwjaarstoe spraak voor het personeel meege deeld dat de direktie nu rekent op een verlies van 22 miljoen gulden over 1976, terwijl er aan het begin van dat jaar nog een verlies van 31 miljoen gulden werd verwacht. leg"', zo merkt de industriebond in een commentaar op bij de „streng vertrouwelijk" gemerkte brief van 16 december j.l. aan de geassocieer de leden van het VNO. „De houding van de ondernemers maakt steeds duidelijker dat het niet in de eerste plaats gaat om het belang van het bedrijfsleven. Poli tieke belangen staan voorop. Dit. kabinet - met zijn smalle randje rood - moet van de werkge vers weg. Elke stok die ze kunnen vinden om de regering-Den Uyl te laten struikelen wordt voor dat doel gebruikt. Heel in de verte lijkt het cp de taktiek waarmee ondernemers in Chili de deniocratic om zeep heb ben geholpen. Die vergelijking zal in VNO-kringen met verontwaardi ging van de hand worden gewezen. Het is ook niet meer dan een ver gelijking. Als dit kabinet valt, dan zal er geen fascistisch regime aan de macht komen. Een conservatieve i cgering zal dan gaan doen wat het VNO goed vindt. De overeenkomst is dal de onder nemers zich er beter thuis zullen voelen dan onder een kabinet dat een beetje sleutelen wil aan de rand van onze maatschappij SCHIEDAM, 3-1. Onder de vier- duizerfd werknemers, van de dok- en werf maatschappijWilton -Feijènoord in Schiedam; onderdeel van Rijn- Scheldé-Verblmë, is maandag ar beidsonrust ontstaan. Men is woe dend, zo vertelde secretaris B. Blom- me rs van de onderhemingsi-aad. over het besluit van de RSV-directie een zijdig de overeenkomst op te zeggen wat betreft de sociale begeleiding van de werknemers, die' op enigerlei wijze de dupe worden van de her structurering van het concern. OXFORD. 31. Elke poging om het gemeenschappelijke landbouwbeleid te torpederen kan het uiteen vallen van de Europese Economische Ge meenschap inluiden, aldus sir Hen ry Plumb, voorzitter van de Natio nal Farmers' Union (Britse boeren bond). maandag op een bijeenkomst in Oxford. Het landbouwbeleid maakt een ernstige crisis door, aldus sir Henry. Hij zei het eens te zijn met de zo juist afgetreden landbouwcommis saris van de E.G.. Pierre Lardinots, die dn zijn afscheidstoespraak voor spelde dat het voor het einde van'de komende zomer met het landbouw beleid van de E.E.G. gedaan zal zijn, tenzij alle lidstaten bereid zijn het spel mee te spelen. ..Wat de heer Lardinois bedoelde is "dat het landbouwbeleid overeind moet' worden gehouden in de hoop pp 'de totstandkoming van een eco nomische en monetaire unie in de Gemeenschap, zonder welke noch het landbouwbeleid noch de Ge meenschap zelf kan voortbestaan"', aldus sir Henry. I}EN HAAG, 3-1. Blikken mei sperziebonen en erwten die uit Ne derland, Frankrijk en België in West-Duitsland worden ingevoerd, blijken slechts incidenteel ratten, padden en gedeelten van andere die ren te bevatten. Dit is voornamelijk een gevolg van de snelheid waarmee op het veld met bepaalde opraapma- chines wordt gewerkt. Dit heeft de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de ge meenschappen, meegedeeld in ant woord op vragen van een Westduits lid van het. Europese parlement, de socialist Horst Seefeld. Inmiddels is de snelheid van de opraapmachines met de helft ver minderd. waardoor het verschijnsel „kan" worden voorkomen, aldus de commissie. Het vraagstuk is niet van algemene betekenis, zodat volgens de commissie in dit stadium geen com munautaire maatregelen nodig zijn. TEL AVIV. Abie Nathan en zijn „vredesschip"op de eerste dag van het nieuwe jaar is Nathan er einde lijk in geslaagd hel Suez-kanaul door te varen om zijn vredesboodschap uit te brengen. Eerdere' pogingen van hem om door liet kanaal te varen leden schipbreukmaar nu het Peace ship" in Panama geregis treerd staat, was er geen belemme-■ ring. Door de plotselinge mode in Schot se rokken, kilts en bijpassende om slagdoeken met franjes, is ook 'de klassiek geruite plaid weer terug maar nu als mode item. In allerlei kleuren en dessins wordt de Draion plaid meegenomen op reis. Kinderen doen er een dutje onder en op de wintersport behoedt hij velen voor ijs-voeten. Het Ouwelijke omaatjes image is eraf en plotseling is de plaid, weer een praktisch mode ac cessoire. Het is volgens hém ook nodig het landbouwbeleid voort te zetten in velband met het streven naar poli tieke en economische gelijkheid met de Verenigde Staten onder de nieu we Amerikaanse r-egering. „Ik geloof dat het voortbestaan van de Gemeenschap en van hel Europese ideaal afhankelijk is van het voortbestaan en het welslagen van het Europese landbouwbeleid", aldus de voorzitter van de Britse boerenbond. TEL AVIV. 3-1. De Israëlische mi nister van huisvesting, Avraham Ofer, is maandagmiddag dood aan getroffen op een verlaten stuk strand van Herzlija. een voorstad van Tel Aviv. De Israëlische politie verklaardde dat de 55-jarige minister, wiens naam herhaaldelijk genoemd is in verband met een omkoopschandaal, zelfmoord heeft gepleegd. Ofer zat in zijn auto toen hij zich zelf doodschoot. In een briefje dat in de wagen gevonden werd zegt hij alle beschuldigingen jegens hem te ontkennen. „Ik zie geen reden het gevecht voort te zetten, zelfs wanneer mijn onschuld aan het licht komt. Alles om mij heen is ingestort." zo schreef de minister. AMSTERDAM, 3-1. Het verhoor van de van oorlogsmisdaden ver dachte Menten door de Amsterdamse rechter-commissaris mr. Van Duu- ren is tot nu toe gegaan over „het algemene situatiebeeld van de tijd dat Menten in Polen is geweest". Dit heeft zijn Utrechtse advocaat mr. B. F. J. Simon maandag mee gedeeld. Aan de orde zijn daarbij on der meer geweest wanneer Menten naar Polen is gegaan, wat voor za ken en belangen hij daar heeft gehad en wat voor bezittingen. De voortzetting van hel verhoor woensdagmorgen zal mr. Simon weer bijwonen. Met mevrouw Menten heeft de advocaat zondag in haar huis in Blaricum een uitvoerig ge sprek gehad. Hij vertelde een aantal stukken te hebben bestudeerd. Daar bij heeft hij nog belangrijke dingen gevonden. Deze zei mr. Simon ter sprake te zullen brengen al naar ge lang hij dit wenselijk of nuttig acht bij het verhoor door de rechter-com missaris dan wel te zijner tijd bij zijn pleidooi voor de bijzondere strafka mer der Amsterdamse rechtbank. LONDEN, 3-1. Engelands „Gou den Eeuw" bestaat allang niet meer. Het enige dat nog pronkt en schit- tei t is de monarchie, waarvan de kleur dit .iaar vooral zilver is. Ko ningin Elizabeth zit 25 jaar op de trcon. Op 6 februari 1952 volgde zij haar vader George de Zesde op. Het jubileum zal op vrijwel elk vlak van het openbaar leven zijn stempel drukken. Een voorproefje kreeg men op nieuwjaarsdag, toen de televisie dc zeven uur lange film van de kroning cp 2 juni 1953 her haalde. Dei vorstin vangt haar officiële jubileumprogramma pas in de maand mei aan. Zij reist dan naar Schotlarid - waar zij hier en daar nog beschouwd wordt als een „in dringster" - als eerste deel van het Britse rijk dat zij met een jubileum bezoek vereert. SCHQORL, 3-1. Een hardnekkige brand heeft maandagavond aan de Voorweg in Schoorl een geheel ge moderniseerde negentiende eeuwse stolpboerderij volledig verwoest. De brand ontstond vermoedelijk toen een loodgieter met behulp van een propaangasbrander bezig was met de reparatie van een waterleiding vlak onder de gipsisolatieplaten van de rieten kap. De schade aan de boerde rij die niet meer als zodanig wordt gebruikt wordt geraamd op circa 1 400.000,—. ROTTERDAM, 3-1. Wethouder J. Mentiiik (ruimtelijke ordening, ver keer en openbare werkenheeft maandagmiddag in Rotterdam de eerste zogenaamde city-bus in ge bruik gesteld. Dit is een autobus, die hét warenhuisconcern Vroom en Dreesman gratis ter beschikking stelt van mensen, die hun axdo aan de rand van het centrum parkeren. De bus lieeft een vaste roufe. ROTTERDAM, 3-1. Bij een inbraak in een woning en een winkel in Rot terdam is gedurende het afgelopen weekeinde voor een bedrag van bij na f 40.000 gestolen. Uit een woon huis aan de Pupillenstraat verdween een geldkistje met f 3.500, een kistje met sieraden ter waarde van f 16.000. een bontjas en geluidsapparatuur. Uit, een winkel aan de Bolersloot werd Balinees houtsnijwerk ont vreemd ter waarde van f 18.000. EINDHOVEN. 3-1. In de nacht van zondag op maandag is ingebroken in een posttrein op het rangeerterrein van de spoorwegen in Eindhoven. Vijf postzakken werden geopend. Ook enkele pakjes werden openge maakt. Volgens een woordvoerder van de Eindhovense gemeentepolitie is het niet bekend of er iets ver dwenen is. ROTTERDAM, 3-1. De 6-jarige Richard Molenaar uit Rotterdam is zondagmiddag bij het oversteken van de Oldegaarde door een personen auto overreden. Hij werd 20 meter meegesleurd en kwam in de berm van de weg terecht. Met ernstig hoofdletsel werd het jongetje opge nomen in hel D'ijkzigtziekenhuis, waar hij in de loop van de avond overleed. Dinsdag 4 januari Zierikzee Stadhuis. Nieuwjaarsreceptie, 20.00 uur. Huis van Nassau. Ver. Oud-leer lingen, 20.00 uur. Haamstede Hotel Bom, 19.15 uur vergadering Reisvereni'ging. Gymzaal, 16.30 uur, Kursus Moor Bewegen. Woensdag S januari Zierikzee Kerkzaal. Ger. Vrouwenvereniging, 20.00 uur. Donderdag 6 januari Zierikzee „Dc Zeeuwsche Herberghe". Nieuw jaarsreceptie Al'd. Plattelandsvrou wenbond, 15.30-17.30 uur. Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur, Tïerv. Vrouwengroep. Vrijdag 7 januari Zierikzee Z.V.U. Conny Stuart en Cabaret Vangrail. 20.00 uur. Aula R.S.G., filmvoorstelling „Zie- jook". Zonnemaire Ver.-gebouw. Nieuwjaarsbal C.P.J. 20.15 uur. Zaterdag 8 januari Haamstede „Lisa Duna''. Puzzel-rit L.R.V. „Wes telijk Schouwen". 13.00 uur. Serooskerke Dorpshuis. Nieuwsjaarsreceptie L.R. V. „Westelijk Schouwen". 19.00 uur. Maandag 10 januari Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, Ver. v. Bedrijfsvoorlichting. Dinsdag 11 januari Kerkwcrve 14.30 uur, bejaardensoos in het ver enigingsgebouw. Woensdag 12 januari Zierikzee Graanbeurs. Algem.Bejaardenbond. Dia-reportage Zierikzee. 14.00 uur. Vrijdag 14 januari Zierikzee Hotel Van Oppen, 20.00 uur, kursus streekgeschiedenis Stad en Lande (volksverhalen op Schouwen-Duive- land). Zaterdag 15 januari Westenschouwen 14.30 uur, hoofdingang Domeinen, 5e Deltacross. Prestatielopen 'over 4- en 8 km. Dinsdag 18 januari Zierikzee Nieuwe Haven 2. Opening kantoor Zeeuws Instituut voor de Geestelijke Volksgezondheidheid. Open huis: 13.30-17.00 uur. Vrijdag 21 januari Zierikzee „De Poorter". Algemene vergadering L.T.C. „Zierikzee", 20.00 uur. (OHIO) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes (0T110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 Koppig als steeds laten ivij de kerstboom slaan tot Driekoningen, maar fetielijk is de jus er af, als je dat van een boom wilt zeggen. Tien tallen soortgenoten zijn al op karre tjes geladen, door de straat gereden, op weg naar de vuurdood. Ach, het is allemaal voorbij en het is dit jaar een beetje in een roes gegaan, want het ging allemaal maar gewoon door hé, zonder vrije daagjes. Zo'n oude jaarsavond is gauw zeer gedaan, nietwaar, vooral door het Kanse aan deel, dat een fiks stuk uit de koek weg beet. De maandag leed nog onder de ernstige gevolgen van „het. hoogte punt". Er ivas een handvol eenzame scharrelaars in het ochtendduister, die toch maar weer begonnen aan de ivachtende laak. Tante Pos had een zuinig mondje en bracht na alle pos tale orgieën bijna niets meer binnen en zelfs ons aller telexhad hetrus- lig aan gedaan. Wat vuurpijlen hier en donderdbussen daar en een hand vol uitspraken van regeringshoofden, die wel mooi hadden georeerd, maar toch ook zo een, twee, drie geen op lossingen zagen. Ja, 1977 begon een beetje krakkemikkig. Trouwens ook de ochtendstond had veel vies papier in de mond. Het lag in proppen en slierten in de goten. Samen met de brandvlekken vormden zij een ont nuchterend mozaïek van alle knette rende lol, die er blijkbaar was ge weest. Het ivas nel als dooiweer na een stevige vorstperiode. Dan kan het ook zo gemelijk zijn in de natuur en iets - of veel - daarvan blijft aan en rond de niensen hangen. Enfin, enfin er staan alweer een paar kruis jes op de fonkelnieuwe kalender, de agenda's krijgen alweer de obligate krabbels. Hel leven herneemt zijn loop en dat is maar goed ook, want het gewone is goed voor menselijke stabiliteit. Een feest zorgt voor dc palmbomen in de woestijn, maar men mag niet in de oase blijven, maar verder trekken, alsmaar verder. De jaren rijgen zich aaneen als kralen aan een ketting. Wie hind is wordt volwassen; wie volwassen is wordt ouder en natuurlijk hopen op nog veel oudejaarsavonden, want - hoe dan ook - 1977 zal best wat wind in de zeilen krijgen en. als de vaart weer in hel schip zit, wordt alles anders, gewoner met alle kansen op misluk king en succes, maar mét kansen. Even doorbijten en dan komt hel voorjaar al weer: heel licht groen aan de berkebomen en het wiege lend. geel van de narcissen in de nog koude tuinen. Dat zijn toch zeker fij ne dingen? SCHIEREILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 2