I REGIONALE UITWERKING VAN DE NOTA BEWONINGSPATROON SBWMiia Dit jaar begint de bouw van eerste tweehonderdvijftig zwembad zomerwoningen en te Bruinisse -Uk Alle gemeenten delen in regionale vestigingsoverschot Heeft U nog een goed BANKSTEL maar... bent U er toch een beetje op uitgekeken... RUIL het dan IN bij ,en bepaal meteen uw nieuwe keus. Aanbiedingsnota 1977 Lichte vorst in de nacht Britse konferentie-voorzitter Richard bij Vorster ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 4 januari 1977 133stc jaargang Nr. 22025 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797-1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 22,50, per jaar 86,Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 32 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4, Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Mikken op groei tennisver. Duiveland ZIERIKZEE, 4-1. Dc Prov. Planologische Dienst voor Zeeland is gereed gekomen met de regionale uitwer kingen van de nota Bewoningspatroon. Deze regionale uitwerking beoogt een kader te zijn ter beoordeling van uitbreidingen van woonkernen middels de bestem mingsplanprocedure, de verdeling van woningen e.d., zodat er duidelijkheid komt aangaande de vraag welke kernen en in welke mate kunnen groeien. Uit de toelichting blijkt dat in de nota bewoningspatroon opvallend is, Advertentie U bent van harte welkom. in vergelijking met het vroeger ge formuleerde provinciale beleid, de wat geringere betekenis die wordt toegekend aan een doelstelling als verhoging van het voorzieningenni veau van regionale centra en de wat sterkere nadruk die wordt gelegd op het behoud van het lokale samenle vingsverband. Dit wordt in het algemeen gediend door woonkernen enige uitbreiding toe te staan, o.a. teneinde het lokaal verzorgingsapparaat, waarin vooral winkel, lagere school en kleuter school belangrijk zijn, in stand te houden. In verband hiermee is in de nota Bewoningspatroon het begrip „theoretische natuurlijke groei" in gevoerd. Op.dit.begrip is de kernen- typologie gebaseerd. Onder de theo retische natuurlijke groei van een kern wordt verstaan de groei die een kern zou hebben gehad indien ter plaatse de gemiddelde natuurlijke groei van de regio, waarin de kern is LONDEN. Dc kans beslaat dat het aantal werklozen in Engeland als gevolg van de bezuinigingsmaatre gelen van de Britse regering toe neemt van anderhalf miljoen nu tot twee miljoen tegen het einde van het jaar. gelegen, zou hebben voorgedaan. Uit gezonderd die met bepekte moge lijkheden kunnen alle kernen ten minste met de theoretische natuur lijke groei toenemen. Deze (woning)- behoefte bepaling van een kern wijkt af van een berekeningswijze waarbij de reële plaatselijke groei als indika- tor voor de woningbehoefte wordt gehanteerd. Schouwen-Duiveland De bewoningspatroonnota wat be treft Schouwen-Duiveland beoogt aan te geven in welke richting het bewoningspatroon van Schouwen- Duiveland zich bij voorkeur zou die nen te ontwikkelen. Uit de verzamelde gegevens blijkt o.a. (verstedelijkingsnota) dat „Zie rikzee het streekcentrum van het ge bied is, met een funktie bij het ver vullen van de behoefte aan voorzie ningen en woningen van de streek zelf, mede om verdere aantasting van het open gebied te voorkomen". In de periode 1971-1975 bedroeg het vesti gingsoverdracht gemiddeld per jaar ca. 350 personen, terwijl in het streekplan ca. 200 gemiddeld per jaar werd verondersteld. Het aandeel van Zierikzee in het totale vestigings overschot is ca. 43 procent en blijft derhalve niet onbelangrijk achter bij de streekplantaakstelling van ca 60 procent. Bovendien vertoont dit aan deel de laatste jaren eén dalende trend. Meer en meer zijn alle ge meenten gaan delen in het regionale vestigingsoverschot. Uit de gegevens blijkt verder dat voor de vestiging van migranten van buiten op Schou wen-Duiveland naast Zierikzee voor al de kernen Bruinisse, Burgh-Haam- stede, Brouwershaven, Oosterland, Scharendijke en Renesse belangrijk zijn geweest; hierbij zou stellig ook Nieuwerkerk moeten worden ge noemd als ook over 1974 en 1975 ge detailleerde gegevens beschikbaar zouden zijn. (vervolg op pagina 3) Verwachting tot woensdagavond: Op de meeste plaatsen droog en tot matig toenemende wind uit zuid tot zuidwest, vannacht enkele opklarin gen en minimum temperaturen van plus één vlak aan zee tot min 3 gra den in het binnenland en hier en daar mist, maximum temperaturen omstreeks 3 graden. Voor donderdag: ZIERIKZEE. Dit is de zetel van hel Zeeuws Instituut voor de Geestelijke Volksgezondheid, dat een kantoor krijgt in de aanbouw van de Zuid havenpoort. De foto loont de fraaie achterzijde van hei pand aan de Nieuwe Haven. ZIERIKZEE. De heer A. Knuist heeft op zijn hooggelegen erf aan het. Bol werk, een fantastisch fraai molentje neergezet. Uitwendig funktioneert de molen als een echte en vaak draaien de wieken er lustig op los. De molen is produkt van huisvlijt. Het siermolentje kwam in vele uren nijver bouwen tot stand. Foto: de heer Knuist bij zijn schepping. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRUINISSE, 3-1. Met grote voortvarendheid is in 1974 een begin gemaakt met de realisering van het liinnendijkse gebied van het „Rekreatieplan Bruinisse". Als belangrijkste voorzieningen die in 1976 tot stand kwamen noemen b .en w. in de aanbiedingsnota bij de gemeentebegroting 1977 o.a. camping „Onze Hoeve" met 360 staanplaatsen, de overdekte manege „De Koren zolder", een kanovijver, midgetgolf en tennisbanen en een kinderspeel tuin. In 1977 zullen in dit gebied zeker de eerste 250 van de totaal te bou wen 1400 zomerwoningen gereed ko men alsmede een overdekt zwembad met restaurant. In voorbereiding zijn de plannen tot de aanleg van een tweede jachthaven, een forellenvij ver, een zonneweide, een waterski baan en een evenementenhal met zeshonderd zitplaatsen. Met al deze voorzieningen gaat het nieuwe rekreatiedorp, waarin in de naaste toekomst ongeveer elf dui zend rekreanten kunnen verblijven in snel tempo gestalte krijgen. De toeloop van dagrekreanten naar het Grevelingenstrand was dit jaar bij zonder hoog. Destijds opgestelde prognoses werden verre overschre den. Indien deze ontwikkeling zich voortzet zal er niet aan te ontkomen zijn dat de aanwezige voorzienin gen belangrijk worden uitgebreid. De rekreatievaart op de Grevelin- gen en op de Oosterschelde vertoont ook nog steeds een sterke groei, hetwelk o.m. moge blijken uit het aantal gepasseerde rekreatievaartui- gen door de sluis in de Grevelingen- dam. Rekrealievaart In 1971 passeerden 3374 vaartuigen de sluis, in 1975 is dit aantal geste gen tot 17.723 en het afgelopen jaar steeg dit tot zeven en twintig dui zend vaartuigen. Uit het vorenstaande valt te kon stateren dat de rekreatieve ontwik keling in de gemeente een grote vlucht heeft genomen en aanmerke lijk sneller gaat dan destijds werd verwacht. Aan het gemeentebestuur, gemeentelijke diensten en V.V.V. worden door deze ontwikkeling steeds zwaardere eisen gesteld en vragen voorzieningen op velerlei ge bied meer aandacht. Het kollege stelt dat zij de ontwikkelingen nauwlettend zal volgen en zo nodig voorstellen zal doen nadere voorzie ningen te treffen c.q. maatregelen te nemen. Niet voorkomen kan worden dat deze grote rekreatieve ontwik keling in de gemeente steeds meer invloed zal gaan uitoefenen op het oorspronkelijk karakter van de Bruinisser gemeenschap. B. cn w. schrijven verder: „ook al is ons streven er op gericht de iden titeit van de gemeenschap zoveel mogelijk te bewaren, een wederzijd se aanpassing tussen de autochtone bevolking en de rekreanten zal toch moeten plaatsvinden." Een goede voorlichting en samen- sprekingen tussen de diverse belan gengroeperingen zijn daartoe de ge- eigende middeien. Het kollege stelt voor om de reeds dit jaar op dit punt begonnen voorlichting aan de V.V.V., bedrijven en middenstand uit te breiden tot het organiseren van een algemene voorlichtings avond voor de gehele burgerij. Afmeren jaebleii De exploitatie van de door de wa tersportvereniging „Bru" gehuurde meergelegenheid voor jachten in de voormalige werkhaven geeft een be vredigend verloop te zien, aldus het kollege. B. w. zijn echter van me ning dat op grond van de verande rende inzichten ook deze meergele genheid meer dan tot nu toe het ge val geweest is beschikbaar moet komen voor gegadigden uit de regio die nu op de wachtlijst staan. Ver der zijn b. w. van mening dat de 'meerderheid van het bestuur moet bestaan uit leden van Nederlandse nationaliteit. Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 5 jan. Zon op 8.48. onder 16.44 Maan op 17.08, onder 8.09 6 jan. Zon op 8.48, onder 16.45 Maan op 18.13, onder 8.46 Volle maan: 5 jan. (13.10). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 5 jan. 3.11 15.34 9.00 21.07 6 jan. 3.48 16.11 9.34 21.39 Springtij: 7 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in onze omgeving wordt ook woensdag bepaald door een gebied met hoge barometerstan den met het centrum boven oost- Frankrijk. Op de westflank van dit hogedrukgebied staat een brede zuid west stroming, die zachte en vochtige Oceaanlucht via de Britse eilanden naar het noorden transporteert. Een frontale storing, die dinsdagmorgen Ierland en Schotland veel bewolking en plaatselijk regen bracht koerst naar. het noordoosten. Dit front zal ons woensdag vrij veel bewolking brepgen, maar hel blijft op de mees te plaatsen droog. In midden- en noord-Frankrijk kwam het in de af gelopen nacht tot lichte vorst. Dooi de nabijheid van het centrum van het hogedrukgebied was het daar helder en bij weinig wind kon de temperatuur flink dalen, waarbij zich "op veel plaatsen mist vormde. PRETORIA, 3-1. De Britse voor zitter van de Rhodesiëconferentie, Ivor Richard, heeft maandag drie uur lang gesproken met de Zuidafri- kaanse premier John Vorster, in diens vakantiehuis in Oubosstrand. Na afloop wilde Richard slechts meedelen dat het gesprek „nuttig en opbouwend'' was geweest, en Vor ster wilde evenmin iets zeggen. Na het gesprek reisde Richard AMERICUS, Georgia. President elect Jimmy Carter gaat gedurende de eerste maanden van zijn rege ring niet naar het buitenland om staatshoofden te ontmoeten. Hij wil dat zij naar hem toe komen. naar Pretoria, vanwaar hij dinsdag doorreist naar Botswana, een van de fc.f r ont 1 mies latera" in het Rhodesi- sche conflict, en vervolgens naar Mozambique en Tanzania. De af gelopen dagen voerde kingen in Zambia en In Pretoria zei Richard te ver wachten dat hij Vorster over een dag of tien nogmaals zou spreken. „Ik 'ben er van overtuigd dat we uiteindelijk een regeling kunnen be reiken voor het probleem", zei hij op een persconferentie. Iedereen, die hij had gesproken in Zambia, Rhodesië en Zuid-Afrika wilde vre de, .en een vreedzame overgang naar een stabiel meerderheidsbewind, zei hij. „Het laatste wat we in zo'n si tuatie moeien doen is diplomatie bij ultimatum. Iedereen moet er mee akkoord gaan. Je leunt niet met een knuppel achter iedereen gaan staan en dan zeggen „tekenen of anders''. Dit nummer bestaatuit Ongelovigen zijn vaak in op- stand gekomen gelovigen. f Rivarol f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 1