HET INBRAAK-MYSTERIE BLIK DOOR H£T WÉP?W> Zorg om toegenomen kennis van kerncentrales en -bommen Britten vinden auto „onmisbaar" Wim Kan met cijfer tien gewaardeerd 4 De kernenergie bezorgt opeens tel van regeringen hoofdpijn - 'in dit opzicht is het Nederlandse 'geharre war over het meewerken van ..Al melo" niet Uniek. In al die geval len 'gaat het niet om kernbewape ning niaar óm' energie-opwekking, maar dan wel met de angst 'erbij dat wie eenmaal stroom opwekt 1door kernsplijting moeilijk meer is tegen te houden als hij wapens idil paan fapric'cfèn. liet naarste voorbeeld hierbij Is uiléfaard India dat opeens een kernbom bezat. En men kan makkelijk uitrekenen dat liet mate riaal "hiervoor diet' ücrkrb'geh zóu i'ijn z'ohdèr' 'de k'èfnrëak'tóï die Cd- uada zó vriendcfijk was te leverèit. JY't is eeii tiipi' dat in menig'op- ziCfil nttfakiirf is omdat d'c berei ding van de brandstof sWipètër is dan voor dè meeste andere rcaktó- ren. Maar nadat de Canddczèn ge zien hadden', welk 'gebruik Vaiï fvuii prodükl 'gemaakt kón tcordén. der- ging hun de liist dezé reakióren' nóg te verkopen tenzij 'de koper akkoord gilig 7hel heel strikte bèpbïingen pm misbruik can de brandstof voor be wapening te voorkomen. Juist de afgelopen maand zijn die voorwaar den nóg eens verscherpt. En de grootste leveranciers, de VS, zijn til geruime tijd bezig om allé grote ex porteurs van kerntechnischc kennis t e winnen vóóreen veel nauwgezet- t'erè Kónlrol'e. Dc Canadezen zijn daarom met hun strengerevoor waarden gekomen, de Fransen heb ben het voorbeeld gevolgd en in ze kere zin ook de Westduitsers. In het Russische partij-orgaan Prawda wordt eveneens hetzelfde argument mei nadruk aangevoerd. Geen geheim meer Het probleem is dat tol dusver zo hier en daar een kerncentrale werd verkocht, waarbij de lèvertancièt uiteraard zorgen moest voor brand stof die hij of zelf fabriceerde of kocht van bijvoorbeeld de VS, de Sowjet-Unie, Engeland of Frankrijk. Landen die nog de originele metho de van uraniumverrijking toepassen, terwijl Engeland samen met Neder land en West-Duitsland ook de ul- tracentrifugemethode in gebruik hebben die wat voordeliger is o.a. in de energiekosten en doordat een in stallatie niet van begin af aan groot hoeft te worden opgezet maar gelei delijk kan groeien naar behoefte. Een behoefte die stijgt, wat tot ge volg heeft dat menig land niet zo maar een centrale koopt maar een aantal. Dus ook een kompleet sy steem verlangt met fabrieken die de verbruiktebrandstof weer bewer ken tot ze opnieuw gebruikt 'kan worden. Eventueel zelfs met een fa briek voor de verrijking van ura nium tot dit materiaal geschikt is voor reaktorbrandstof - of bóm. Of installaties op plutonium te winnen uit reaktorbrandstof. Het gaat zowel bij de reaktoren als de andere fabrieken om technie ken die met veel pijn en moeite, ontwikkeld zijn in enkele technisch bijzonder goed uitgeruste landen. Die technieken zijn echter al lang geen geheim meer. Een Amerikaan se student die wit de bibliotheek alle gegevens haalde over de partikulie- re vervaardiging van een bom, illustreerde dit sprekend, ook al be tekent zijn stunt nu niet bepaald dat het dóódsimpel is om een bom te maken. Maar technisch zijn'heel wat. landen in staat om met meer gemak dan India nog maar enkele jaren geleden zich alle gewenste kern- vaardigheid eigen te maken Van daar de ongerustheid van de grote exporteurs die samen ook een klub vormen, de Club van Londen, waar in trouwens ook enkele van de tech nisch vooraanstaande, maar niet- exporterende landen ook vertegen woordigd zijn. Wat zich in deze klub afspeelt blijft tamelijk verborgen, maar dat vanuit zoveel hoeken op eens huiver viordt geuit am kern- technische kennis tc exporteren kan moeilijk toeval zijn. Meer wantrouwen Een van de meest omstreden koii- traklen is dat met Brazilië, een land- dat niet het zogenaamde nón-proli- feralieverdrag tegen de verbreiding van kernwapens heeft getekend.' Het is niet al te duidelijk wat dit land met een bom móet doen en zou Wil len doen, maar 'het kan er als een- middel gezien worden om een domi nerende rol in Latijns-Anierikd ie gaan spelen. Met wantrouwen wordt ook naar Perzië gekeken dat zijn olierijkdom voor een groot deel be legt in militair- materieel. En hele maal griezelig is de situatie in Pa kistan, ook al een grote kerncentra leklant, dat nog altijd in' ónvrede leeft met buur India, en wellicht meent legen dit land beter opgewas sen tc zijn als /iét eveneens overeen kernbom beschikt. En dan zijn- er allerlei- gcruc'hten- uit- Zu'ul-Afrika bijvoorbeeld Waar incn al vei-zou zijn met weer een ander en goedko pe methode ofji 'uranïuin te verrij kend c Er "is wel een VN-organisatie, de in Wéneh gevestigde i nier nationale kc'ïiïiillSsië voor kernenergie', die toèiicht' 'inget houden. Mhnr zoals ió'èl meer VN-ofganev is'oók dij. in- ftlf iiuCiêef afhankelijk vein de 'wel- wülfndhi'id van cle. leden waar het, zou móètèn kóntrolerév. In 'ieder ge- rui vindt dè klub ifó'v Londen deze kóntroiè kenhel\jk: pHbotd'óèhdc. Maar line krijgt 'men een heférëf Die zon met méef bevoegdheden bekleed vioctèn zijn en ovë'r 'dc. hele wereld allé nüciëairë' tikilvitéiten. van' alle regeringen 'moéten kunnen volgen. Dus bijvoorbeeld ook in' dé Sow jet.- Unie cv ïii'dè VS - óf daar to'éifem- bitng'vóór kbmr'ihag' m'éh' rustig be twijfelen. Zodat 'ineu ëeh eèhl af doende kontföle wel kan vergeten. Én dan blijft slechts over dal op de een of andere manier 'de kernklub toch wel zal groeien, oproepen en hatlijijalé besluiten ten spijt. „Flitsen" uit het buitenland PLAINS. Jimmy Carter wil als president meer contact met de ge wone man bij zijn voorgangers ge bruikelijk was én iedereen die daar toe mogelijkheden ziet, wordt uitge nodigd zijn denkbeelden kenbaar te maken. Carters woordvoerder Jody Powell heeft dat meegedeeld. LONDEN. Britse vissers hebben gedreigd de havens van andere EEG-Iahden cmet 5.000 schepen tc zullen blokkeren, wanneer Groot- Brittannië geen „exclusieve visserij- zone'* van 50 mijl verkrijgt. DJAKARTA. Indonesië verhoogt de prijs voor zijn ruwe olie met slechts 5,85 procent. Minister van mijnbouw Mohammed Sadli heeft meegedeeld dat een vat (van 159 li ter) minas-olie met ingang van 1 januari 13,55 dollar kost. LONDEN. Margaret Thatcher, lei der van de Britse cpnservatieve par tij (oppositie) is van plan in april voor minstens een week naar China te gaan, zo wordt uit partijkringen vernomen. BELGRADO. President Tito heeft in een nieuwjaarsboodschap de Joe- goslaven opgeroepen de gelederen te sluiten en. duidelijk kijkend in de richting van de Sowjet-Unie, gezegd dat het land onlangs onder druk van buiten is komen te staan. TEL AVIV. Volgens de militaire correspondent van het Israëlische dagblad Maariv is in het noorden van het land een toestand van „preven tieve paraatheid" afgekondigd. PRAAG. Er bestaat geen hoop meer dat de 45 mijnwerkers van een steenkoolmijn in Ostrava, in het noorden van Tsjechoslowakije. nog in leven zijn. Dit is zondag verno men in kringen die nauw contact met. de redders onderhouden. BUENOS AIRES. De Argentijnse theoloog Mauricia Lopez is door ge wapende en gemaskerde mannen uit zijn woning in Mendoza ont voerd. De Methodistische Evangeli sche Kerk van Argentinië heeft dit bekendgemaakt. Van officiële zijde is hierover niets meegedeeld. BERN. Volgens een Zwitserse or ganisatie die zich het lot van Boe- lcowski en de zijnen heeft aangetrok ken. zal de Russische dissident de mogelijkheid van een studie in Ne derland, Engeland en West-Duitsland bestuderen. Daartoe gaat hij eerst naar Engeland. BUENOS AIRES. Geen enkele Ar gentijn mét een baard zal in het ver volg identiteitspapieren kunnen krij gen. Dit heeft de federale politie in Buenos Aires zondag bekendge maakt. TOGLIATTI. De Volga Automo bielfabrieken in de Russische indu striestad Togliatti heeft de driemil joenste personenauto .Zhiguli" (in West-Europa „Lada" geheten) ge produceerd. Deze grootste automo bielonderneming in de Sovjet Unie begon zes jaar geleden met de fa- brikage van a.utomobielen. De jaar- produktïc bedraagt thans 860.000 eenheden. LONDEN, 2-1. Ruim 5,5 miljoen Britse autobezitters hebben in een onderzoek te kennen gegeven hun auto als „onmisbaar" tc beschouwen en te moeten verhuizen als zjj hun auto om de een of andere reden zouden moeten opgeven. Bjjna vier miljoen autorij ders zou in zo'n geval van baan moeten veranderen. Ruim 60 pro cent van de ondervraagden is van oordeel, dat autorijden goedkoper is dan het openbaar vervoer. Deze feiten zjjn bekend geworden na een onafhankelijk landelijk onderzoek dat in opdracht van de Society of motor Manufacturers and Traders (S.M.M.T.) - te vergelijken met de R.A.I. te Amsterdam werd verricht om zodoende een inzicht tc krijgen in dc houding van bet Britse publiek tegenover dc auto en de automobielindustrie. Een representatieve groep Britten (ruim 1500 personen) nam aait bet onderzoek deel. TREVISO, Italië. Uit de gevange nis van Treviso in Italië zijn zondag avond dertien inwoners ontsnapt. Onder hen zijn een linkse extremist en de leider van een gevangenisop stand in Florence. WASHINGTON. De Amerikaanse aftredende minister van defensie Donald Rumsfeld heeft zondag op de telev'ue gezegd dat als de groei van de Sowjctrussdsche krijgsmacht die van de Verenigde Slaten de ba ts blijft, de wereldvrede in gevaar zou kunnen komen. JOHANNESBURG. Ten minste 500 mensen zijn sinds juni bij botsin gen met de politie in Zuidafrikaanso steden gedood. Dit meldt liet libérale dagblad „Rand Daily Mail", dat de lijst van namen van dé slachtoffers publiceert. MOSKOU. In de Sowjet-Unie zijn 722 moeders uitgeroepen tot heldin nen omdat zij hun tiende kind heb ben gebaard. CHICAGO. Bij een grote brand in Chicago zijn zeven mensen omgeko men. Een wordt vermist. Elf men sen. onder wie een brandweerman, zijn in het ziekenhuis opgenomen met wonden of rookvergiftiging. KOPENHAGEN. He f seh róéfvlieg- tuigen van de Deense Opspori'ngs- en reddingsdienst van de 'marine heb ben Vrijdag 13 mensen opgepikt van een Deens booreiland dat bij slecht weer in moeilijkheden verkeerde. WARSCHAU- Niet de staat, maai de ouders hebben de plicht en het recht hun kinderen, op te voeden. Aldus de Poolse bisschoppen in een gemeenschappelijke brief, die zon dag in alle kerken is voorgelezen naar aanleiding van familie-zondag. De bisschoppen waarschuwen in hun brief de staat voor aanvallen op het gezin en pleiten voor het opvoc- dingsrecht van de ouders. SALISBURY. De Rhodesische premier, Ian Smith, heeft een Brits voorstel afgewezen om een tussen- regering, die een zwart meerder heidsbewind moet voorbereiden, te plaatsen onder het voorzitterschap van een door Groot-Brittannic te benoemen persoon wiens stem bij beslissingen de doorslag zou kunnen geven. Dezé voorzitter zou evenwel niet noodzakelijk een Brits behoe ven te zijn. ROME. Paus Paulus heeft in een nieuwjaarsboodschap zijn recente kritiek op abortus herhaald. Hij noemde deze een van de vele mis daden tegen het leven die de we reldvrede bedreigen. BRUSSEL. De negen leden van de Europese gemeenschappelijke markt komen deze week in speciale zitting in Brussel bijeen om te proberen de 200-mijls visserijzóne-regeling in werking te krijgen nu die op het laatste moment door Groot-Brittan- nië is tegengehouden. HONGKONG. Een Chinese partij- funktionaris, Weng Sen-Ho, bestem peld als handlanger van dc ..Bende van vier" in de provincie Tsjekiang, is gearresteerd, zo meldde zaterdag de provinciale radio. BUENOS AIRES. Het jaar met het ernstigste politieke geweld sinds 1970 is in Argentinië geëindigd met een bloedbad waarin 29 linkse guer rillastrijders de dood hebben gevon den. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Op Nieuwjaarsdag is een flat in de Utrechtse nieuwbouw wijk Overvecht geheel uitgebrand, nadat een kerstboom had vlam ge vat door onvoorzichtigheid met ster retjes, aldus de politie. De moeder en haar drie kinderen van negen, zeven en zes jaar die op dat moment de kerstboom aan het aftuigen wa ren, konden ter nauwernood de wo ning verlaten met behulp van de buren. BREDA. Zaterdagmorgen vroeg heeft de 29-jarige ex-koopvaardij- officier Kees T. in Klundert zijn 26- jarige uit Chili afkomstige echtge note Edith Séntander met behulp van een kussen om het leven ge bracht. Tussen beide echtelieden be stonden al geruime tijd spanningen. De rijkspolitie van de groep Zeven bergen heeft al verscheidene keren ruzies ter plaatse moeten sussen. DEN HAAG. Per 1 .januari wordt de normale benzine een cent goed koper. Dc maximumprijs wordt dan 1,06 gulden per liter, zo heeft het ministerie van economische zaken vrijdag meegedeeld. De maximum prijs voor superbenzine blijft met 1,096 gulden per liter ongewijzigd. DEN HAAG. De aktie „Voorko men is beter dan vergassen" in Den Haag heeft minister Van Agt van justitie wederom een open brief ge zonden waarin wordt gevraagd en kele maatregelen te nemen ter be perking van het aantal honden en katten in ons land. BREDA. In de Seelig-kazernc in Breda zal vrijdag 7 januari (11.00 uur) de hogere onderofficiersschool (HOOS) officieel worden geopend door de chef landmachtstaf, tevens bevelhebber der landstrijdkrachten, luitenant-generaal J. E. van der Slikke. De HOOS krijgt tot funktie in het kader van de „Education Per manente" de tweede trap van de on derofficiersopleiding te gaan verzor gen, althans het algemene deel daar van. AMSTERDAM. Het afgelopen jaar heeft voor de Amsterdamse haven een stijging van 3,75 procent in het totaalé overslagvolume te zien ge geven. In 1975 werd aan zeegaand vervoer 18.7 miljoen ton geboekt, in 1976 is dit volume naar voorlopige raming gestegen tot 19,5 miljoen ton. SCHIPHOL. Volgens voorlopige schattingen heeft het vervoer op de lijndiensten van dc burgerlucht vaartmaatschappijen over de gehele wereld in 1976 een duidelijke stij ging te zien gegeven ten opzichte ROTTERDAM. De Limburgse ad vocaat mr. J. J. M. Hermans uit Ge leen, die door mevrouw Menten bij herhaling werd verzocht de verde diging van haar man op zich te ne men, ziet hier om praktische rede nen van af. ROTTERDAM. De Rotterdamse wethouder van kunstzaken, de heer J. Riezenkamp, is van mening, dat minister Van Doorn van c.r.m. met een kanon op een mug heeft ge schoten door geen goedkeuring le verlenen aan de salarisverhoging van de leden van het Rotterdams Philharmonisch orkest en le dreigen met het intrekken van de rijkssubsi die. De wethouder is bereid des noods gerechterlijke stappen te on dernemen tegen de maatregelen van de bewindsman. DEN HAAG. Op verzoek van mi nister Van Agt heeft vrijdag prof. dr. I. Schöffer, hoogleraar vader landse geschiedenis aan de rijksuni versiteit te Leiden zich bereid ver klaard, indien hem daartoe studie verlof wordt verleend, het histo risch-wetenschappelijk onderzoek in te stellen dat door de minister aan de Tweede Kamer was toege zegd. BERGUM. In Bergum (Fld.) is toen het nieuwe jaar nog maar am per een paar uur oud was de school De TiJle gedeeltelijk door brand ver woest. Volgens de politie is de brand ontstaan doordat de jeugd vuurwerk via een luchtkoker naar binnen gooide. Een lokaal, de docentenka mer, het verwarmingshok en de toi letten brandden uit. De brandweer bluste het vuur. De schade loopt in de tienduizenden guldens. DEN HAAG. Tenminste twee auto merken in ons land werden op 1 januari j.l. duurder. Honda (Japan) en Renault verhoogden op deze da tum hun prijzen met circa twee pro cent. Het ligt in de lijn der verwach tingen. dat begin volgend jaar ook vrijwel alle andere automerken enkele procenten duurder zullen worden. DEN HAAG. Zeker vijftien men sen zijn tijdens het jaarwisselings- weekeinde in ons land in het ver keer omgekomen. Valgens de ver- kcerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen zijn gladheid en hel nat te wegdek door dc regen belangrijke oorzaken van deze ongelukken. Wat biedt de BEELDBUIS DINSDAG 4 JANUARI NED. I: Hel grootste deel van de zendtijd op Nederland I wordt van avond besteed aan een grootse dq- kumentaire over het heelal. Ge poogd wordt enige klaarheid te brengen in het mysterie van het be staan. De KRO. die voor dit pro gramma verantwoordelijk is, heeft eerder op de avond twee aantrekke lijke onderwerpen voor de jeugd. Dat is om zeven uur een- aflevering van de tekenfilmserie The Flint- slones, gevolgd door hel Billy Smarts Kindercircus. Tussen tien voor half negen en elf uur slaat de KRO stil bij het mysterie van het bestaan. Met een onderbreking voor het journaal van half tien wordt- een w er el-dv erkennende dokumeritaire getoond, die een speurtocht heet te zijn naar de basiswetten van de ma terie en het bestaan. Aan het eind van deze uitzending wordt een slot woord gesproken door dr. A. G. M. van Meisen, hoogleraar in de wijs begeerte aan de Katholieke Univer siteit van Nijmegen. NED. II: Wie worden de sportman en sportvrouw van het jaar 1976? HILVERSUM. 1-1. Wim Kan blijkt opnieuw een enorm kijksucces te hebben geboekt. Volgens de uit slag van de wekelijkse enquête van het weekblad Televizier. was zijn oudejaarsconference de tv-topper van het afgelopen jaar. Van de 300 kijkers die Televizier dit weekeinde naar hun mening heeft gevraagd, noemde ruim 60 procent Kan als beste programma. De kijkers waar deerden zijn programma met een 10. Op de tweede plaats eindigde in de oudejaarsweék Pleisterkade van de KRO met hét cijfer 7 \'z en derde- werd de Zweedse film Tijd van le ven. uitgezonden door de NOS. mét het cijfer 7. HILVERSUM. Adèle Btoeihendaal. Leen Jongewaard en Wietekë van Dordl in de aflevering „Ouderdom" van de seniorenshow, die door de VARA-t.v.. heden (maandag) avond op hel scherm wordt gebracht. „Oud ste is jarig" is de titel van hel sketch- je, waarvan de bijgaande foto .een beeld geeft. Op die vraag wordt vanavond een antwoord gegeven door AVRO's Sportpanorama, dat in een recht streekse uitzending de Jaap Eden- trof ees gaal uitreiken. Voordat het zover is daveren voor de eerste maal in het nieuwe jaar de hits op hel scherm in AVRO's Toppop, tussen zeven en acht uur. Als het NOS- journaal achter de rug is, wordt, overgeschakeld naar hei Cultureel Centrum te Amstelveen, waar ieder een gespannen wacht op de bekend making van de namen van de sport man en sportvrouw van liet jaar 1976. Ook wordt een sportploeg- vau hel jaar gekozen. De uitzepding duurt tol kwartvoor tien, mits zich geen storing voor doel, zoals vorig jaar het geval was en toen leidde tot groot oponthoud. De volgende vijftig minuien zijn vóór De gebroe ders Hammond. Een trieste medede ling voor alle liefhebbers van deze reeks: het einde van de. Hammonds is zeer nabij. Volgende week dins dag al wordt de allerlaatste afleve ring uitgezonden. In de aflevering van vanavond wisselen vreugde en, i'eTdnet elkaar af. Roland Rilley raakt ernstig gewond bij een ver keersongeval, tussen Barbara en Da vid en Jane en Brian is de sfeer weer heel wat verbeterd, de Merro- neys' echter liggen ïiog steeds met elkaar overhoop. Na hel Hammond- wel en -wee resteert van de AVRO nog slechts een vijftig minuten du rende uilzending van Televizier Ma gazine. DINSDAG 4 JANUARI NED. I: lü.15 Teleac; 18.45 De bé- reboot; 1S.55 Nieuws; 19.05 The Flintstones: 19.30 Billy Smarts kiti- .dèr-cirqus; 30.20 Sl.ept.el tol. hel heelal: 21.35 Journaal: 21.50 Sleutel tot het heela.1: 22.55 Slotwoord: 22.05 Journaal. NED. II: 1S.45 Kortweg: 18.35 Nieuws: 19.05 Toppop: 20.QU Jour naal: 20.25 Sportpanorama; 21.45 Dc gebroeders Hammond: 22.35 Tclpvi- :ier:. 23.20 Journaal. „Blijft u aan. de Ujn, ik stuur de patrouillewagen haar u toe." Vlink is meteen aktief, raadpleegt op de kaart, wie van de artsen er nacht dienst heeft en belt via een ander toestel de arts op. Zet uiteen, zodra hij de man aan de lijn heeft, wat er is voorgevallen in de De Savornin Lohmanlaan op nummer 48 bij ene Van Vessinger en adviseert er zo spoedig mogelijk heen le gaan. „Po litie volgt na mijn oproep en is er misschien al, als u arriveert," zegt hij nog tót slot. En als hij de tele foon neergelegd heeft, roept hij zijn kollega's weer op. Het is weer Vogelman, die zich meldt. „Met Vogelman en Harde. Wat voor woord kun je nu weer niet vinden? Zal ik jou eens goeie raad geven Maar de raad valt in het niet, want Vlink onderbreekt hem en zegt: „Er is een man neergescho ten. In de De Savornin Lohmanlaan. Achj en veertig. Ga er zou gauw mogelijk heen. Over." Het is enkele sekonden stil aan dc andere kant. „Zeg Pieter, dit is toch geen mop, wel? Over." „Ene Van Vessinger, die op het aangegeven adres woont, belt me. Hij zegt, dat-ie een inbreker heelt neei'gsechoten en is bang, dat deze dood is. De man ligt in de garage. Ik heb dokter Voorsten gebeld, die zal onderhand wel op weg zijn. Over." „De Savornin Lohmanlaan 48. Van Vessinger. Het is genoteerd en be grepen. We gaan er mei bekwame spoed heen en houdenje op de hoogte. Over." „In orde Ik zal dn: Van Vessinger inlichten; hij is nog aan de lijn. Over en sluiten." lot de man. „Dokter en politic is onderweg naar u toe, meneer. Komt u nergens aan, alles zo laten liggen of staan, zoals hel ligt of staat, be grijpt u? Kunt u in afwachting van de komst mijner'kollega's wat meer bijzonderheden geven?" „Ik eh ik werd wakker van één geluid, dat ik niet kon thuisbren gen. Dus ging ik mijn bed uit, naar beneden. Maar in huis was niets.bij zonders. Toen ging ik naar de gara geik kan van huis uit binnen door, begrijpt u? En -daar was een man. Ik draaide het licht aan eri nog voor ik wat kon doen, kwam hij met een mes op me af eri gaf een haal over m'n arm, omdat ik me afweer de. Anders had hij mijn lichaam ge raakt. Ik had een revolver in mijn hand en ik ben bang, dat hij dooi de schrik of de schok afging Ik geloof, dat de kogel hem in het hoofd trofhij viel en bleef lig gen." „En toen belde u mij. Waar is uw telefoontoestel?" „In de salon. Die is niet ver van de garage." „Bent u daar nu?" „Ja, ik durf niet meer naar de ga rage te gaan „Wacht u dan maar tol de dokter en de politie komt, ja? Dai. kan niet lang meer duren. Waar hebt u die revolver gelaten?" „Ik denk: in de garage. Misschien liet ik hem na het schot vallen ik weel het niet meer." Zijn uw huisgenoten niet wakker geworden door het. schol?" ..Er is, behalve ik. niemand llvuis. Mijn vrouw is een paar dagen mi logeren bij familie Mijn kinderen zijn al jaren getrouwd dus niet meer door F. VAN FALCKENOORT mén Sorry, ik- moei nii ophan gen om open te. doeri." „Gaat uw gang." Op dit moment is een kleine poli tieauto voor de deur van een grote bungalow gestopt. Nummer 48. Eige naar fabrikant Van Vessinger. Agent Harde, die in Maasbroek is geboren en heel wat mensen kent, weet. tij dens de korte rit naar de De Savor nin Lohmanlaarj te vertellé'rii dat. Van Vessinger direkfeur is van dc rjjwiclfabriek Vezo-.Overigens 'had zijn kollega al wel begi-epén, dat het vast geen werknemer zou zijn, want in De Savornin Lohmanlaan. wopiit zo ongeveer dc upper ten van Maas- broek. De man in kwestie/gehuld in pya- ma met een ochtendjas" er. losjes overheen, opent de voordeur. De beide agenten komen binnen. Dok ter er nog niet? Nee, u bent de eer ste. Waar vond het treffen met de inbreker plaats? In de garage. Wijst u ons die even Enkele sekonden later staan Har de en Vogelman in de garage, waar een man op de betonnen vloer ligt uitgestrekt. Hoewel het licht in de garage brandt, bukt Vogelman zich om wat beter te kunnen kijken en kan dan een kreet van ontzetting nauwelijks weerhouden: het gezicht van 'I slachtoffer is onherkenbaar en er komt nog altijd bloed uit; er ligt al een hele plas op de vloer. Een eindje van de man vandaan ligt een mes. Het is duidelijk: hier heeft een tragisch treffen plaats gevonden. Het komt wel ongeveer overeen met wat Vlink door de mobilofoon meld de: inbreker neergeschoten en waar schijnlijk dood. (werdt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 4