STREEKNIEUWS VRIJ BELANGRIJKE ZAKEN AAN DE ORDE IN KADER VAN GEHOUDEN RONDVRAAG Menten-tipgeld voor Knoops en Walser VERZEKEREN Gemeenteraad Bruinisse Terug naar tijd der Kelten INGEZONDEN STEKKEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 3 januari 1977 Nr. 22021 Zo informeerde de heer Bal naar de verbouwing van de brandweer- garage, die dit jaar gereed zou ko men en wanneer de nieuwe brand weerauto arriveert. De burgemeester zei dat de brandweergarage gereed is en de nieuwe brandweerauto eind februari-begin maart afgeleverd zal worden. De levertijd van de brandweerau to is enkele malen uitgesteld wegens enkele urgente gevallen die er tus sen door moesten. Enkele gemeenten hebben een ongeluk met hun brand weerauto en deze gaan dan voor. Fietsenstalling Verder wees de heer Bal er opdat de fietsenstalling bij de nieuwe bus halte een puinhoop is. Er zijn geen standaards- in aangebracht zodat al le fietsen kris kras door elkaar lig gen en het is veel te klein. De bur gemeester dacht dat er standaards besteld waren, en is bereid de moge lijkheid van vergroting met de n.ravi. te bespreken. De heer Bal wilde verder weten hoe ver het staat met de vergunning voor de bouw van het nieuwe „Bues- je'\ De aanvraag hiervoor is kort na het besluit weggegaan maar er is helaas nog geen bericht op ontvan gen, zo zei de voorzitter. De plaatsing van een gastank bij de firma Bal bracht de heer Bal ook nog eens onder de aandacht, maar dit is in de bebouwde kom een bijna onmogelijke zaak vanwege het ont ploffingsgevaar. Nu het zware bouw- verkeer voorbij is zouden enkele straten opnieuw bestraat moeten worden aldus de heer Bal. De voor zitter'was het er mee eens dat het een ongewenste situatie is en dat er op korte termijn iets aan moet ge beuren. Tot slot wees de heer Bal er op dat enkele bewoners last hebben van wateroverlast na het dempen van een stukje sloot langs de Dorps weg waarna enkele afvoeren niet zijn aangesloten. Enkele bewoners in de Acacialaan hadden wateroverlast in het brandpad achter hun woning, deze werkzaamheden zijn aldus de Advertentie burgemeester opgedragen en worden in eigen dienst uitgevoerd. Krotwoning De heer v. d. Bos (SGP) wees op het gevaar dat een 'krot aan de Steinstraat vormt bij eventueel har de wind. De dakpannen liggen zo los dat er gevaar bestaat dat deze naar beneden komen. De eigenaar van de woning is reeds aangeschre ven zo zei de voorzitter, maar het zal bekeken worden want het mag geen gevaar gaan vormen voor de bevolking. De Molenweg is prachtig verlicht zo zei de heer v. d. Bos, maar de Dorpsweg' valt daar bij nu wel een beetje in het niet. De heer Verspoor (Alg. Belang) wees de wethouder van openbare werken er op dat de 'boten in de vis- Kalender De Kuyper gaf weer de jaarlijkse kalender uit, voorzien van komische dierfiguren. Het is een driemaande lijkse kalender, waarin de dieren vrolijk voor mensen spelen in door gaans geslaagde vermommingen. ZIERIKZEE Auto reed tegen cadaver van hond In de avonduren van nieuwjaars dag reed mevr. H. te Rotterdam met haar personenauto op de provinciale weg Zierikzee-Haamstede, ter hoog te van de opslagplaats van de pro vincie, tegen een op de weg liggende dode hond. Haar auto werd hierbij behoorlijk beschadigd en kreeg o.m. een lekke radiateur. Hervormde Vrouwengroep De eerstvolgende bijeenkomst van de Herv. Vrouwengroep „Wees een Zegen" wordt gehouden op donder dagavond 6 januari a.s. in het Herv. Verenigingsgebouw. (Zie ook de agenda). Vergadering L.T.C. Op vrijdag 21 januari wordt in restaurant „De Poorter'' (RTM-sta- tion), de algemene ledenvergadering gehouden van de L.T.C. „Zierikzee". Een ongeluk is niet altijd te voorkomen. De financiële gevolgen ervan wel. Voorkom dat u in moeilijkheden raakt. Shut tijdig een goede verzekering voor uw huis en gezin, uw auto en rekreatie. Gavooreon goed advies naar de NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE WESTERSCHOUWEN. Open haar den raken steeds meer „in" en me nig stammetje eindigt zijn bestaan als brandhout. Keurig opgetaste sta pels vormen bij menig hriis een aar dig schouwspel. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Rustige jaarwisseling De groep Westerschouwen van de rijkspolitie heeft het dit jaar tijdens de jaarwisseling erg rustig gehad. In geheel haar bewakingsgebied, dat be halve Westerschouwen ook Brou wershaven en Middenschouwen om vat, heeft zij geen enkele maal daad werkelijk behoeven op te treden. Natuurlijk werd er veel vuurwerk afgestoken en in Renesse werd op het terrein tegenover de Rabo-bank een oude auto in brand gestoken. Maar hiervan waren zelfs de politie en de brandweer van te voren op de hoogte gesteld. De mensen van de rijkspolitie waren dan ook vol lof over de houding van de jeugd, die, naar zij stelden, zich tijdens deze jaarwisseling voorbeeldig had ge dragen. HAAMSTEDE Nieuwjaarsreceptie In het gemeentehuis te Haamstede hield het gemeentebestuur van Wes terschouwen zaterdagmiddag een druk bezochte nieuwjaarsreceptie. Een aantal vertegenwoordigers van verenigingen en instellingen alsme de bewoners en 2e woningbezitters kwamen het gemeentebestuur voor 1977 hun beste wensen aanbieden. een uitwijk-manoeuvre met zijn personenauto in een slip waarbij hij de macht over zijn stuur verloor en van de dijk afreed. Persoonlijke on- gelukken deden zich niet voor, de auto werd beschadigd. DREISCHOR Kursus „Meer Bewegen" Dinsdag 4 januari zal weer een be gin worden gemaakt met de kursus „Meer bewegen voor ouderen". Dit gebeurt in de gymzaal te Dreischor. Nieuwe leden kunnen zich daar aan melden. De lessen worden gegeven door de heer I. G. J. Geschiere. Voor tijd: zie agenda. NIEUWERKERK Rondom de jaarwisseling In Nieuwerkerk is het in de nacht van de jaai'wisseling druk geweest. Reeds in de avonduren van oudejaar werden veel knallen gehoord en vuurpijlen afgestoken. Om 12.00 uur in de nacht hebben torenklokken het nieuwe jaar inge luid. Toen barstte het rumoer en de drukte echt los. Op verschillende plaatsen, op de hoek Poststraat- Kerkring en op het dorpshuisplein werden flinke branden gesticht in door vele jongelui aangebrachte brandbare materialen. Door het ver branden van autobanden ontstond vooral op de Kerkring een geweldige rookontwikkeling. Verder werden vele rotjes en vuurpijlen afgestoken. Verder werd er hier en daar een en ander losgerukt, o.a. verkeers borden. Na één uur toen het behoor lijk begon te regenen was de pret spoedig vooi-bij. Behoudens enkele kleine verwon dingen door rotjes, deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Gereformeerde gemeente De beroepen predikant der Gere formeerde Gemeente ds. A. Hooger- land te Krabbendijke heeft voor dit beroep bedankt, zodat de vakature, ontstaan door het vertrek van ds. J. Karens, welke in 1970 naar Opheus- den vertrok blijft voort bestaan. OOSTERLAND Vrij rumoerige nieuwjaarswisseling De jaarswisseling had ook ditmaal weer een vrij rumoerig verloop. De knallen op Oudejaarsavond waren vrijwel niet van de lucht. Als cen trum was weer het Marktplein de aangewezen plaats, met cafetaria „Nei'fen d'Eule", waar de knallen werden geproduceerd. Ook elders op het dorp werd ook vrij veel „stervuurwerk" ontstoken, met vaak prachtige effekten tegen de nachtelijke hemel. Verder was er weer op hét Mérktplein de traditio nele „fik" waarbij een oude auto, die in het begin een flinke vlam menzee te zien gaf, het moest ont gelden. Éen en ander duurde tot diep in de nacht voort. Toen Nieuwjaarsmorgen de ge meentewerklieden de troep op het Marktplein opruimden, brandde het overblijfsel van de oude auto nog. Met de baldadigheid viel het dit maal nogal mee. Een enkel hek, vlaggestok etc. werden wel meege nomen, doch hierbij bleef het. Het traditionele luiden der beide kerk klokken, zoals andere jaren, voor en na klokslag twaalf, bleef ditmaal achterwege. LONDEN, 2-1 Op een geheim ge houden plek in het westen van Groot-Brittannië gaan zes vrouwen- en mannen dit jaar leven zoals de Kelten dat in de derde eeuw voor onze jaartelling deden. Het is een experiment waarvan B.B.C.-televisie een serie van twaalf films zal ma ken- - - De „proefkonijnen" zijn uit dui zend kandidaten gekozen en zij ver laten de huidige samenleving voor een jaar. Bij de groep zullen ook, drie kinderen zijn in de leeftijd, van tus sen de drie, en zeven jaar. De groep leert momenteel om te gaan met hartdwerkluigen uit de oudheid en de arts die er deel van uitmaakt, experimenteert reeds met geneeskrachtige kruiden. Naar de leider van fiet project meedeelde zal de groep proberen te leven zoals het in een Keltische ne derzetting werd gedaan. Aan huis dieren zal men runderen, schapen en varkens meenemen. KORTE BERICHTEN DEN HAAG. Op de leeftijd van ruim 69 jaar is overleden dr. Th. Diepenhorst, oud-staatssekretaris voor ontwikkelingssamenwerking en oud-burgemeester van Epe. De ter aardebestelling geschiedt woensdag 5 januari in zijn woonplaats Epe. DEN HAAG. Nederland en Cam bodja hebben vandaag (maandag) beloten diplomatieke betrekkingen aan te gaan, aldus heeft het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld. Later zullen am bassadeurs worden uitgewisseld, die mogelijk in de hoofdstad van een buurland zullen zijn gestationeerd. .JFiitsen" uit liet buitenland 'LOS "ANGELES, Californië. Op .Nieuwjaarsdag hebben inwoners Van de Amerikaanse staat Califor nia die ongeneeslijk ziek zijn en in het laatste stadium van hun ziekte 'verkeren, het wettelijk •recht gekre gen hun arts opdracht te geven tot het wegnemen van de apparatuur of het inhouden van de middelen waarmee hun. leven kunstmatig ge rekt wordt. BEAUVAIS, Frankrijk. Emiliën Amauray, een van Frankrijks mach tigste kranteneigenaars en een sleu tel figuur in een nationaal persge schil, is zondag in het bos van Chan- tilly bij Parijs van zijn paard geval len en kort daarop aan de gevolgen daarvan in een ziekenhuis in de Franse hoofdstad overleden. WENEN. Een voormalig Tsjecho- slowaaks onder-minister van kui tuur, de 56-jarige Josef Grohman, is ohla'ngs bij zijn terugkeer uit Parijs in Praag gearresteerd. Dit hebben betrouwbare kringen in Wenen zon dag meegedeeld. De reden van de arrestatie van Grohman is niet be kend. LONDEN. De Britse douane heeft in 1976 beslaggelegd op 13 kilo he roïne, waarvan het grootste-deel be stemd was voor de Verenigde Sta ten. De hoeveelheid was ruim twee keer zoveel als in 1975 en had een zwarteijmarktwaarde van anderhalf miljoen pond sterling. TREVISO. De Italiaanse politie is een uitgebreide klopjacht begonnen op 13 gevangenen die er zondag avond in zijn geslaagd de Santé Bo- na-gevangenis in Treviso te ont vluchten nadat zij hun bewakers hadden overmeesterd en de wapen kamer hadden geplunderd. - JERUZALEM. President Ephraïm Kat^ii'van Israël zal prémier Yit zhak Rabin maandagavond vrager» tè proberen eén nieuwe regering te,^vormen. Dit is maandagochtend officieel meegedeeld. Meer interesse voor Derde Wereld Steeds meer mensen in Nederland gaan zich interesseren voor mensen in de derde wereld. Dat kan Novib merken aan de groei van ,haar aktiviteiten in de laatste jaren. Spektakulaire voor beelden daarvan zijn de Gast aan la- felaktie die inmiddels 70.000 deelne mende gezinnen telt, alsook de Sahel aktie, waaraan tegen de 100.000 deel nemers hun bijdragen storten. Ieder jaar weer, De Sahelaktie is gestart in 1973 toen de ramp in de Sahel onafwend baar, bleek. De aktie in Nederland -koncentreer- de zich ook toen al op het zoeken naar mogelijkheden voor wederop bouw nadat de ergste nood zou zijn gelenigd. Immers voedsel -sturen helpt alleen indien de mensen zelf weer kunnen beginnen met. voor zichzelf te-zorgen. In 1973 werd dan ook aangekön- digd dat de Sahelaktie een langlo pend karakter heeft. De opbouw van het verwoeste land zal vele tiental len jaren duren. Zolang zal ook dè Sahelaktie duren. Uit het steeds stij gend aantal deelnemers en de steeds stijgende hoeveelheid fondsen die be schikbaar komen voor het werk in de Sahel, blijkt dat deze gedachte aanslaat. In de afgelopen 3 jaar brachten de Saheldeelnemers in totaal meer dan 10 miljoen gulden op tafel, een for midabel bedrag waarmee inmiddels een aantal projekten worden uitge voerd. NOVIB. t Aarde 1 dichtst bij de zon J 5 HAMBURG, 3-1. Volgens l F berekening van de sterren- F F kundigen heeft de aarde f maandag om streeks elf uur f het dióhtst bij cle zon gelegen f f punt wan haar jaarlijkse baan f F doorlopen. Onze planeet was F F toen 147,1 miljoen km van de F F zon verwijderd. f f Het verst van de zon ver- f f wijderde punt, 152,1 miljoen f F km, wordt op 5 juli bereikt. F F Hel afstandsverschil, 5 mil- F F joen km, is in verhouding zo F F gering dat hel nauwelijks in- F F vloed heeft op de verwarming F van de aarde. F F Voor de zomer en winter is F f voornamelijk de schuine stand F F van de aardas verantwoorde- F f lijk, samen met de ijsvlakten F F van de Poolgebieden, de zee- F F stromingen en luchtbewegin- f j gen. F UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Behalve de perso- nenautosektor - de totale rekordaf- zet lag rond de 515.00 eenheden - hebben in 1976 ook de truckimpor teurs in ons land bétere zaken ge daan dan voorheen. VAASSEN. Rijkswaterstaat heeft de Nederlandse Ijzergieterij Vulcanus N.V. in Vaassen (Gld.) opdracht ge geven voor de produktie van zestien kabeltrommels en 32 leidschijven voor de hefinrichting van een brug over de Oude Maas. Met deze order js twee miljoen gulden gemoeid. De oplevering moet eind mei geschie den. DEN HAAG, 3-1. Minister Van Agt heeft besloten zowel aan de Zwitserse journalist Martin A. Wal ser te Uster, als aan Hans Knoop een tipgeld van vijftienduizend gul den toe te kennen. De heer Walser ontvangt het'om dat, hij -de verblijfplaats van P- N. Menten na diens verdwijning in Blarïcüm heeft opgespoord, en de heer Knoop in de gelegenheid heeft gesteld daarvan de politie te verwit tigen-. Aan de heer Knoop is dit geld toegekend omdat hij het was die het nieuws 'bij de Nederlandse politie aanmeldde. Op verzoek van de heer Knoop zal het tipgeld voor hem worden uitbetaald aan een charita tieve instelling die hij zal aanwijzen,, zo heeft het ministerie van justitie maandag bekend gemaakt, sershaven bij laag" water uit hun vlot komen. Het wordt tijd dat de haven weer eens uitgebaggerd wordt. Dankwoorden De voorzitter dankte in deze 13e en tevens laatste vergadering van 1976 iedereen voor de goede en pre*- tig-e samenwerking. Hij zei zijn ambt als burgemeester te Bruinisse met grote schroom te zijn begonnen, van wege de hoog gestelde eisen die van hem werden -verwacht. „Het is alle maal erg meegevallen en het is een nieuwe en rijke ervaring voor mij en mijn gezin geweest. In een goede samenwerking tussen raad, wethou ders en sekretaris is er dit jaar veel tot stand gekomen". Hij stelde dat in de korte periode die hij met zijn gezin in Bru woonde er een hechte band 'is gegroeid met de bevolking. „In een kleine gemeente is gel-ukkig nog persoonlijk kontakt mogelijk en daarom voel ik samen met mijn ge zin zeer tevreden". Hij hoopte in het nieuwe jaar in dezelfde goede har monie te mogen samenwerken in het belang van de Bruse gemeen schap. RENESSE Toch werd er geschaatst Ofschoon de winterse vrieskou van de vorige weken al weer over vleugeld is door een flink dooifront kunnen toch enkele (jeugdige) Re- nessenaren terugkijken op een voor hen plezierige schaatsdag. Vrijdag j.l. bleek het ijs op een gedeelte van de Vroonpias namelijk al zo sterk dat erop geschaatst kon worden, of schoon het wel een -gevaarlijk op treden betekende want alleen een strook tot ongeveer 20 meter van de kant was enigszins betrouwbaar. Het betekende voor een aantal jeugdige schaatsers echter toch een onbe dwingbare uitdaging. Ook op de officiële ijsbaan van Renesse waag de zich een enkele durfal, ofschoon de baan nog grote open plekken ver toonde. Geen licht in zaak opgebfoken pad Ofschoon de politie meteen na het bekend worden van het feit dat het nieuw aangelegde duinpad bij de Jan van Renesseweg gedeeltelijk was op gebroken en vernield, een uitgebreid onderzoek instelde is men er tot op heden nog niet in geslaagd enig licht in deze zaak te brengen. Het is, zoals men al veronderstelde, in de nacht gebeurd zonder dat er getuigen wa ren. En dat is meestal het geval bij het plegen van vandalisme. Ontdooien leiding oorzaak brand in „Bonafide" Zaterdag kon de politie ons mede delen dat de brand, die donderdag de grote schuur van camping „Bona fide" geheel in de as legde is ontstaan door menselijk falen. Toen een werk nemer op de camping 's morgens be zig was een waterleidingbuis met een gasbrander te ontdooien is daarbij het in de buurt van de buis opgetaste stro in brand geraakt, met het be kende desastreuse gevolg. MIDDENSCHOUWEN Botsing personenauto's Door tot nu toe onbekende oor zaak von-d vrijdagavond omstreeks 19.30 uu-r op de kruising Delings- dijk-Elkerzeeseweg een aanrijding plaats tussen een tweetal personen auto's bestuurd door D. M. de M. te Bungih en M. H. te Z-ierikzee. Beide auto's werden hierbij zwaar bescha digd- en moesten met een kraanwa gen worden, afgevoerd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet :voor. Door de -rijkspolitie wordt naar het gebeuren een onderzoek ingesteld. BROUWERSHAVEN Auto van de dijk Vrijdagmiddag raakte J. J. Z. té Haamstede op de Schouwsedijk tus sen Den Osse en Brouwershaven bij Gereformeerde kerk In de a.s. vakature van diaken van de Gereformeerde kerk van Nieu werkerk (S.)/Oosterland, welke ont staat door de periodieke aftreding van F. v. d. Maale is door de kerke- raad benoemd M. J. Vaane. Deze heeft de benoeming aangenomen en zal t.z.t. worden bevestigd. ZIERIKZEE. Als te Zierikzee het breekijzer wordt gehanteerd, komt er heel tval ouds te voorschijn, zoals hier in de Maarstraat, waar een vervallen pandje wordt afgebroken, in het kader van de additionele stadhuisrestau- ratie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRUINISSE. 30-12. Op (le jongste vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burge meester T. C. Hekman, kwamen - in liet kader van de rondvraag - nog de nodige zaken aan de orde. WESTERSCHOUWEN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1977 | | pagina 3