DE GETEKENDE Trieste gevechten in Brussel Voorspelling vleesprijzen Nieuwjaars- gratie in Haïti Eerste na-kerstbommen in Belfast BLIK DOOR HET WERELD Inhoud brieven voor Polen gestolen Onofficiële rekords Geen vermelding kerkelijke gezindte? Pat Boone naar Nederland De Europese Gemeenschap - zo meldt Brussel trots - hèeft overeen stemming bereikt hoe ze een even tuele nieuwe oliekrisis zal aanpak ken. Die trots is niet helemaal te recht want zelfs na 2 jaar lang on derhandelen is iels uit de bus geko men dat inderdaad kan gelden als een komplete regeling. Het gaat er om dat als de toestanden van 1973 zich weer eens herhalen - waarop voorlopig niet veel kans bestaat, maar men weet nooit - de olieboycot niet sommige landen wel en ande re niet kan treffen. Nu daaromtrent is weinig geregeld, fWel is er afge sproken dat als de olieinvoer van een land 7 procent daalt dit land niet verder hoeft uit te voeren. Een fraaie regeling maar daarmee is niet alles verholpen uiteraard. Zeker niet in de tien dagen waarvoor de rege ling geldt. Maar gelukkig zijn de mi nisters verplicht binnen 4S uur in vergadering bijeen te komen om maatregelen vast te stellen. Het pro bleem hierbij is dat niemand kan verklaren waarom deze heren dan ineens een regeling uit de mouw schudden die ze in twee jaar onder handelen niet voor elkaar hebben gekregen. Met name de Italianen voelen zich ernstig bekocht aan de huidige afspraken - ze zijn enorm afhankelijk van olie-invoer. Hier is dus weer minder afgehandeld dan het lijkt. Wel werd bij dezegelegenheid een Brits stokpaard weer van stal gehaald: het afspreken van een mi nimumprijs voor geïmporteerde aardolie. Dat lijkt van weinig be lang nu de olieprijzen alleen maar de neiging hebben te stijgen, maar de Britten hebben hun hoop geves tigd op de inderdaad niet geringe olievoorraden in hun deel van de Noordzee. Alleen: die olie is nogal duur om te winnen en er valt alleen aan te verdienen als het tegen in derdaad hoge olieprijzen verkocht kan worden. In Londen leeft men in de veronderstelling dat indertijd op de top van Rome iets in deze geest was afgesproken maar de anderen, vooral de Fransen, herinneren zich daarvan weinig. Het is geen zaak die hiermee af is. Het gaat in wezen om een alomvattend energiebeleid, waarin bijvoorbeeld ook de kern energie een rol speelt. Over het uit trekken van enige miljoenen om te speuren naar uraniumerts in veelbe lovende stukken gebied van de ne gen was geen verschil van inzicht. Maar anders lag het toen de veel grotere bedragen aan de orde kwa men die viaEuratom als leningen verstrekt kunnen worden aan lid staten die zelf kerncentrales niet kunnen betalen. Oude trucs De Britten lagen hier vooral dwars omdat ze dit een bevoordeling ach ten van die landen die niet zo aktief geweest zijn als zijzelf bij het ne men van proeven met kernenergie, maar ook omdat het hier wel erg gaat om het bevoordelen van de kernenergie terwijl er ook andere methoden zijn om energie op te wek ken - bijvoorbeeld met steenkool, waarbij de Britten hun eigen mijnen wel graag een rol zien spelen. Kort om, men kwam er niet uit en van een echt Europees energiebeleid is nog lang geen sprake terwijl energie toch een der voornaamste levensbe hoeften is voor de ekonomie van de gemeenschap. Het is niet het enige punt waarop de vergaderende mi nisters weinig resultaat boekten. Het landbouwbeleid mag wel eens her zien worden, daarover bestaat wel eensgezindheid. Niet echter over het hoe en met name over de manier waarop de financiële lasten herver deeld mogen worden. Eenzelfde som berheid is te melden van het visse rijfront, waarbij de oude truc van het stilzetten van de klok maar iveer eens werd toegepast. In het geding is hier dat cle Briten en de Ieren, maar die hadden geen bijzondere moeite met de voorstellen) een ge bied van vijftig mijl iwor hun kust uitsluitend willen reserveren voor de eigen vissersvloot. De Duitsers met hun nogal kleine kustlijn - en de voornaamste dupe ervan dat ze in Amerikaans zeege bied minder aktief mogen zijn - heb ben geen zin helemaal de dupe te worden. Dan zijn er nog vele andere naties die eveneens hun portie wen sen - een moeilijk verdelen als er om te beginnen niet genoeg is voor allemaal. De zaak wordt nog wat in gewikkelder doordat de EEG ook nog afspraken moet maken met IJs land en Noorwegen die hun visserij- zones ook uitgebreid hebben tot 200 mijl maar daarmee niet direkt alle EEG-vissers willen wegjagen. De Britten hebben al eisen gesteld dat ze de grootste portie wensen van wat de Noren hebben te bieden om rede nen die het best beschreven kunnen worden als „de oudste rechten Voorlopig gebeurt dus niets - for meel houdt men zich aan de hoe veelheden van januari vorig jaar - en daarna ziet men wel verder. Of de Noren en de IJ slanders (de laat- sten hebben toch al weinig zin) er veel voor voelen met de EEG te gaan onderhandelen als die het al iyitern niet over de verdeling eens kan wor den is zeer de vraag. Trieste verhalen uit Brussel eigenlijk waar men door gaans ziet hoe het vechten voor na tionale belangen belet dat voor ge zamenlijke belang krachtig wordt opgetreden. SLEEUWIJK. Minister Westerterp van verkeer en waterstaat gaf het startsein voor de aktie „Knipper licht", die bedoelt een grotere ver keersveiligheid in deze donkere da gen. Belangrijk daarbij is een wit spatbord voor fietsen. De minister gaf een spatbord een deskundig verfje. WARSCHAU, 29-12. Onbekenden hebben de inhoud gestolen van on geveer tweeduizend brieven die Po len die in de Verenigde Staten wo nen, ter gelegenheid van Kerstmis naar hun oude vaderland hadden gestuurd. Naar de Poolse kranten dinsdag berichtten, arriveerde kort voor Kerstmis een postzak Uit Frank- fort/Maim in West-Duitsland, in Warschau. Er zaten ongeveer 2.000 geopende en beschadigde envelop pen dn met adressen in Polen. De Westduitse posterijen hadden er een brief bijgedaan waarin stond dat de zending op 7 december bij het hoofdpostkantoor van Frankfort was gevonden. Hoe de brieven, in West-Duitsland konden terechtko men is niet bekend. Aangenomen wordt dat de open gemaakte brieven dollarbiljetten bevatten, aangezien Polen, in het buitenland met Kerstmis dikwijls geld naar verwanten in hun vroege re vaderland sturen. DEN HAAG, 29-12. Voor 1977 wordt in de E.E.G. een lichte stij ging van de rundvleesprijzen ver wacht. Bjj de varkens daarentegen wordt binnen de gemeenschap een prijsdaling verwacht. Minister mr. A. van der Stee van landbouw en visserij deelt dit mee in zjjn antwoord op vragen van de C.D.A.-Tweede Kamerleden Tolman, De Bekker en De Koning. Tot een omvangrijke rundvlecsin- voer van buiten de gemeenschap zalj de opheffing: van de E.E.G.-invoer-j stop voor rundvlees per 1 april vol-I gend jaar niet leiden. Het zal blb'vcn| bij kwaliteiten waarvan de gemeen schap zelf geen voldoende hoeveel heden kan leveren, aldus de minis ter. Van varkens wordt binnen de| gemeenschap een groter aanbod ver wacht. Flitsen uit het buitenland SALISBURY. Met de kerstdagen zijn in Rhodesië 45 Afrikanen om het leven gekojpen, zo heeft het le gerhoofdkwartier in Salisbury mee gedeeld. Onder de slachtoffers wa ren ook een aantal vrouwen die zich in het schootsveld bevonden. Vol gens Salisbury hadden „terroristen" de vrouwen gebruikt om zich achter te verschuilen. BEIROET. Vijftienhonderd mili tairen uit de Verenigde Arabische emiralen zijn uit Syrië, waar ze al een maand of drie in paraatheid zijn gehouden, Libanon binnengetrokken. BUENOS AIRES. „Argentinië heeft technische mogelijkheden om een atoombom te maken". Dit heeft de voorzitter van de nationale kom missie voor atoomenergie, kapitein de Vaisseau Carlos Castro Madero, op een perskonferentie verklaard. ROME. Het orgaan van de Ita liaanse kommunistische partij, TUnita, heeft een lang hoofdartikel gewijd aan de dissidenten in de Oosteuropese landen. Het zegt dat „het anders denken niet kan worden beschouwd als een schandaal en nog minder als een delikt". PRETORIA. Winnie Mandela, de vrouw van de gevangen nationalisti sche Zuidafrikaanse leider Nelson Mandela, is op vrije voeten gesteld, ze werd in augustus gearresteerd na dat ze had meegewerkt aan de op richting van een oudervereniging in Soweto, kort nadat daar de scholie renopstand was uitgebroken. WASHINGTON. De Amerikaanse handelsbalans over november sluit met het rekordtekort van 906,2 mil joen dollar (met korrektie voor sei zoensinvloeden), zo heeft het minis terie van handel in Washington be kendgemaakt. MOSKOU. De Sowjetrussische partijleider, Leonid Brezjnjev, heeft woensdag verklaard dat de zo spoe dig mogelijke ondertekening van een nieuw akkoord ter beperking van de strategische kernwapens (Salt) de belangrijkste stap zou zyn ter ver betering van de betrekkingen tus sen de Sow jet-Unie en de V.S. In 1977. MOSKOU. President Nikolai Pod- gorny van de Sowjet-Unie zal be gin volgend jaar een bezoek brengen aan Zambia, Mozambique en Tanza nia, zo is uit Afrikaanse diplomatie ke bron in Moskou vernomen. LONDEN, 29-12. Behalve de tien tallen rekords, beste seizoentijden én andere lijsten, waarop de 'beste re sultaten in vrijwel alle takken van sport worden vermeld, bestaat er ook een alternatieve reeks van rekords, die de sportpagina's nimmer hebben gehaald. Deze rekords, die nooit zul* len worden erkend en waarvan de beoefenaren nooit op olympisch ni veau hun krachten zullen meten, zijn echter zeker het vermelden waard. Zoals bijvoorbeeld de prestatie van Vladimir Velimirov (Joe), die op 16 november van dit jaar het wereld- rekord „liggend opdrukken" verbe terde. Velimirov presteerde het om zich in drie uur en 27 seconden maar liefst 6360 keer met zijn armen van de grond op te drukken. De Joego slaaf verloor daarbij drie kilogram lichaamsgeiuicht. De 20-jarige Amerikaan James Chelich deed het anders. Hij zorgde voor een rekord koprollenMet een totaal van 8450 koprollen legde hij een afstand af van 13 kilometer en 350 meter. Het wereldrekord achteruitlopen staat op naam van zijn landgenoot Plennie Wingo. Voor de 12.875 kilo meter van Santa Monica (V. St.) naar Istanboel (Tur.) had Wingo ongeveer anderhalf jaar nodig. Veel minder lang was de inmiddels overleden Amerikaan Bill BojanglesRobin son bezig met zijn rekord bij het ach teruitlopen. Of liever rennen, want Robinson wist de 100 meter achteruit in precies 13,5 seconden af te leg- gen. Dat stilstaan ook rekords kan 'op leveren, bewees de Japanner Tsugu- l?ïoëei op de fiets. Hij maak- Ite een sur place van vijf uur en 25 Uminuten. Eveneens in het zadel, maar Idem van hun paarden, vestigden -Kot- Iboba en Ethelyn Larsen uit de Ver- Ienigde Staten hun rekord. De twee ■üusjes van 14 en 15 jaar beëindigden Turn lange afstandsrit te paard pas na 1178 uur en acht minuten. Wat biedt de BEELDBUIS ZATERDAG 1 JANUARI NIEUWJAARSDAG NED. I: Aan een sfeervol begin van het nieuwe jaar dragen het kleurrijke nieuwjaarsconcert en het ski-springen uit Garmisch-Parten- kirchen by, waarvan vanmiddag uit zendingen zijn op het eerste net. De AVRO geniet de eer het avondpro gramma te verzorgen op de eerste dag van 1977. De hoofdschotel be staat uit de speelfilm Ochtendpa trouille.. Vo.nmid.dag om kwart over twaalf wordt naar het Oostenrijkse Wenen overgeschakeld voor het tra ditionele nieuwjaarsconcert. In de grote zaal van de Wiener Musilc- verein concerteert de Wiener Phil- harmoniker onder leiding van Willi BoJkovsky. Het uit te voeren pro gramma staat in het teken van de herdenking van de geboortedag van Josef Strauss 140 jaar geleden. Aan sluitend op dit nieuwjaarsconcert volgt een reportage van het ski springen in Garmisch Partenkirchen. De beelden van de internationale skispringwedstrijden worden om streeks kwart voor twee onderbro ken voor een overzicht van de be langrijkste sportgebeurtenissen in het jaar 1976. Om half vier neemt de TROS de zender over. De spits wordt afgebeten door de eerste af levering van een nieuwe natuurse rie, Die wonderlijke dieren. Het eer ste deel laat zien hoe dieren ver stoppertje spelen. De tekenaar Scapa praat in de volgende vijftien minu ten met kinderen over het nieuwe jaar. In de jeugdspelshow Ren je rol, die daarna te gebeuren staat, zijn FRANKFORT. Drie met machine pistolen en revolvers gewapende ge vangenen zijn uit een gevangenis in Schwalmstadt, in de Westduitse deelstaat Hessen, gevlucht. MOSKOU. Sowjetrussische dissi denten hebben woensdag de politie ervan beschuldigd' dat zij Amerin- kaanse dollars, pornografische an sichtkaarten en een oud geweer plaatsten tijdens huiszoekingen in de appartementen van. Vijf Oekraiense dissidenten. HAYSVILLE. Woensdagavond heeft dé pohtie in Haysville in de Amerikaanse staat Kansas een man doodgeschoten, die een vrouw en vier kinderen in gijzeling had genomen. Het is de 30-jarige Larry Lear, die in een psychiatrische inrichting heeft gezeten. i PEKING. Politieke onrust in de Noordchinése stad Paotirig is uitge groeid tot wapengeweld, moord, ver krachting en bankovervallen, zo is woensdagavond in betrouwbare kringen in Peking gezegd. Op last van de autoriteiten in de Chinese hoofdstad wordt nu een einde ge maakt aan de ongeregeldheden, zo voegde men eraan toe. BERLIJN. Ongeveer 9.000 Oost duitsers zijn tot nog toe dit jaar op wettelijke wijze naar het westen ge- emigreerd, 5.200 zijn de Duitse demo cratische republiek ontvlucht en 1.000 zijn door West-Duitsland „vrij gekocht". DEN HAAG, 29-12. Dc vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) vindt dat de verplichte aantekening over de kerkelijke gezindheid in de bevolkingsboekhouding moet ver vallen omdat deze niet alleen van gebrekkige kwaliteit is, maar ook een bèdreiging inhoudt voor de per soonlijke levenssfeer. De vereniging heeft minister Dc Gaay Fortman (binnenlandse zaken) in overweging gegeven in overleg te treden met dé kerkgenootschappen om tot wijzi ging van het besluit bevolkings boekhouding te komen. PORT-AU-PRINCE, Haïti, 28-12. President-voor-het-leven Jean-Clau- de Duvalier va nHaïti heeft na een kerstgratie, maandag een hieuw jaars gratie voor 157 politieke en criminele gevangenen bekendgemaakt. Onder hen bevindt zich een voormalig bankpresident, Clemard Joseph- Charles, die tot 18 jaar was veroor deeld wegens samenzwering tegen de vorige president, Francois „Papa Doe" Duvalier. BELFAST, 29-12. Dinsdag zijn hi Noord-Ier land de eerste bommen na het Kerstbestand1 ontploft. De politie kreeg een anonieme waarschuwing dat drie bommen wa ren geplaatst in een kunstmestfa- bïiek dn het havengebied van Bel fast. De dertig werknemers werden geëvacueerd on tien minuten. Later ontploften twee bommen. De fa briek 'leed aware schade en zal ver moedelijk voorlopig stilgelegd wor den. HILVERSUM, 30-12. De Ameri kaanse zanger Pat Boone komt op uitnodiging van de N.C.R.V. voor het geven van een enkel concert naar Nederland. Hij zal met zijn eigen be geleidingsgroep op 17 januari optre den in de Zwolse IJsselhal. Op zijn programma staan zowel oude hits die hem tussen de jaren 1955 en 1962 een wereldnaam bezorgden als een selectie uit de gospels waaraan hij thans zijn zangkunst wijdt. De N.C.R.V. maakt radio- en televisie opnamen van dit concert. Maandag 3 januari, 21.50 uur, Ne derland I: Honger, voedsel voor ak- tie Mede door overdadig eten van sommigen lijden anderen in de we reld honger. de optredende artiesten de zangeres Anita Meyer en het goochelechtpaar De Stefani's. De prins en de arme jongen is de titel van een nieuwe Engelse serie voor de' jeugd. De serie is gebaseerd op het gelijknamige sprookje van de Amerikaanse schrij ver Mark Twain. De TROS verlaat de buis met de serie Wij en onze huisdieren. Om half zes komt de IKON met Het lied van de week. De AVRO maakt om zeven uur 's avonds haar opwachting op de buis met een aflevering van de satirische serie Mash. Nadat men in de volgen de dertig mniuten heeft kunnen ge nieten van het spelletje Wie van de drie? gaat om acht uur het doek op voor de hoofdschotel van deze tv- avond, de speelfilm Ochtendpa trouille (Dawn Patrol), die in 1938 gemaakt werd onder regie van Ed mund Goulding. In deze anderhalf uur durende rolprent speelt de ak- teur Errol Flynn een waaghals m de lucht. Na dit brok oorlogsdramatiek is het de beurt aan de mannen van het NOS-journaal. Tot slot komt de AVRO met een flitsende show van de Engelse theaterartiest Tommy Steele. Het optreden van Tommy Steele wordt omlijst door het ojUre- den van de Irving Davies Dancers. NED. II: De NCRV brengt van avond een alleraardigst allerlei op het tweede net. De opening van de uitzending bestaat uit Bolke Beer. Met een onderbreking voor het jour naal van acht uur, is de beeldbuis tussen kwart over zeven en kwart over negen voor Ted de Braak en zijn Teds S.S.T.T.-show. Bont ver maak in dit spelprogramma voor on- gehuwden.Als men in netelige toe standen verkeert, cfoet men er goed aan vervolgens op het programma Hint af te stemmen. Want dit is er voor om mensen uit de moeilijkhe den te halen. Fred Benavente, Jan Fillikers, Ted de Braak, Alexander Pol a en Henk van der Horst leiden dit uithuilbureau voor alle gezind ten. Rond de klók van tien uur volgt het vierde en tevens laatste deel van de serie Met Bertus Aafjes naar kinderen in Afrika. Het geduld van de operaliefhebbers wordt beloond als rond kwart over tien de komi sche opera Zar und Zimmerman van start gaat. Het laatste nieuws volgt op deze zender rond het midder nachtelijk uur. ZATERDAG 1 JANUARI NED. I: 12.15 Nieuwjaarsconcert; 13.30 Skispringen; 13.45 Jaarover zicht sport; 15.00 Skispringen; 15.30 Nieuws; 15.32 Die wonderlijke die ren; 15.55 Scapa; 16.10 Ren je rot; 16.40 De prins en de arme jongen; 17.05 Wij en onze huisdieren; 17.30 Lied van de week; 18.30 Teleac; 18.45 De bereboot; 18.55 Nieuws; 19.05 Mash; 19.30 Wie van de drie?: 20.00 Ochtendpatrouille; 21.35 Journaal; 21.50 The Tommy Steele show; 22.45 Journaal. NED. II: 1S.45 Informatie Marok kanen18.55 Nieuws: 19.05 Bolke de beer; 19.15 Teds S.S.T.T. show; 20.00 Journaal; 20.15 Teds S.S.T.T. show; 21.20 Hint; 22.00 Met Bertus Aafjes naar de kinderen van Afrika; 22.20 Zar und Zimmermann; 23.50 Jour naal. EJk woord is als balsem op de wonden, die hij in haar hart heelt veroorzaakt. „Toen jij het uitge maakt hebt, ben ik enkele dagen door de hel gegaan. Heb je dat wel eens beseft?" Hij zucht diep. „Ik schaam me, Gonn.:c. Ik heb me als een schoft ge dragen." Ze knikt enkele malen. „Je hébt veel goed gemaakt, gisteren en van daag. Ik had je uit m'n leven willen bannen, maar het is me niet gelukt. We sluiten deze hele nare periode in een kastje, doen de deurtjes op slot en smijten het hele geval in het water. Met de sleutel. Denken er nooit meer aan terug, maar gaan en kel naar de toekomst zien. Tja, wat wil je eigenlijk van me. meneer Veenbrink? Dat is me nog altijd niet helemaal duidelijk." Hij trekt het meisje tegen zich aan. Als ze zich niet vcnveert, komt zijn gezicht bij het hare. Ze sluit haar ogen en spitst haar lippen. Het volgende moment voelt ze zijn lip pen op de hare. Dit moment van ge lukzaligheid wil ze ten volle doorle ven. Zwijgend ondergaat ze deze lange, Irillendc kus. Tot ze haar ar men om zijn hals slaat en zijn kus betanwoordt. Zo staan ze tegen elkaar aan. Nauwelijks zichtbare silhouetten in het duister. In de verte de lichten van het wegrestaurant. Over dc autoweg snorren dc wagens, met hun lichten als spitse pijlen het donker aftastend. „Je gaf geen antwoord op m'n vraag. Peter," zegt z.e zacht. „Wil je met me trouwen. Gonöle? Ik houd ontzettend veel van je." Ze slaakt een diepe zucht. Dit is een aanzoek, weet ze. Henk zei In dertijd: Wc gaan volgend jaar trou wen. En binnenkort verloven we ons. Henk besliste en zij aksepteerde het zonder meer. Maar goed, dat het uit raakte met Henk. Want ze zou een dwingeland getrouwd hebben. Een man. die weliswaar heel lief kon zijn. maar absoluut de baas gewor den zou zijn in het huwelijk. Maar Peter vraagt bet haar heel formeel. Zo zal Peter ook in hun huwelijk zijn, weet ze nu. De partner, niet de overheerser. „Wanneer. Peter?" vraagt ze. „Zodra jij wilt, lieveling. Als jc wilt, nog dit jaar." Hel is liaar nu allemaal goed. Van Familieroman door .1 D POSTHUMUS deze ogenblikken geniet ze intens. I Nu z.e weer zijn stevige armen om zich heen voelt. Zijn liefkozingen. Zijn lippen heeft geproefd. Dit is I hel grote geluk, weel ze. „Goed. I jongen, jc weet nu, dat ik nog altijd j van je houd. Ik laat het aan jou over." „We zullen samen gelukkig zijn, Gonnie." „Ja, Peter." Opnieuw kussen ze elkaar. En nog eens. Nu heftiger. Alsof ze dc leem- I te van dc afgelopen weken willen I opvullen. Er is zoveel in te halen. Ellie en Jan zitten in het wegres- I laurant nog steeds aan tafel. En ro-B ken. Ze zien het tweetal lerugko- ,1 men. Gonnie met een felle blos op s haar wangen. Haar arm door die van 3 Peter. Als ze de beide ouders zien, lachen ze verlegen. „Mij dunkt, dal het antwoord op jc vraag nu wel duidelijk is, jongen." I zegt Ellie zacht tot haar man. I „Waarschijnlijk zullen we nog diti t jaar ccn bruiloft hebben." „Fijn." zegt hij, uit de grond van zijn hart. „En dan te bedenken, dat» dc jongens er ook bij zullen zijn I EIND E I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 5