Vogels in Zeeland slaan op de vlucht voor koude Nabije Oosten in 1977 Banken hadden een goed 1976 na slip redt meisje Voor bedrijfsleven was 1976 niet al te goed jaar Van Agt trekt opdracht dr. Scheffer in Grote sigaren duurder Wat de meeste indruk maakte in '76 Twee kinderen bij brand omgekomen Dode na ongeluk met geweer Jongetje gedood door vallende muur Drie doden KERKWERVE IN DE SNEEUW Jongeren en het C.D.A. Mamson *X)dUak Twee doden in het verkeer Sportvisser verdronken AGENDA Advertentie MIDDELBURG, 30-12. De vogelwereld is door de in- gevallen winter sterk in beroering gekomen. Zo trok ken woensdag over Zeeland massa's spreeuwen, lijster- achtigen en veldleeuweriken op vijf tol 23 meier hoogte snel naar het westen. Do vogeltrek duurde woensdag avond nog onverminderd voort. In de ornilologie spreekt men van win- tervluehten. CAIRO, 29-10. „Wy vragen aan Europa in 1977 een praktisch stand punt in te nemen wat betreft het conflict in het Nabije-Oostcn en zich niet meer te verschuilen achter de verklaring van de Europese Ge meenschap van 1973''. Dit verklaarde de Egyptische mi nister van buitenlandse zaken Ismail Faehmi in een interview met het Westduitse persbureau DPA dat werd gepubliceerd door het dagblad „Al Achbar". Faehmi, die ook vice-premier van Egypte is, vroeg Europa een stand punt in te nemen ten aanzien van de belangrijkste problemen van het Midden-Oosten, zoals dat van de Palestijnen. „Erkenning van de PLO door Eu ropa kan geen enkel probleem ge ven", aldus Faehmi, „daar Israël de ze organisatie impliciet heeft er kend door haar wederzijdse erken ning' voor te stellen". DEN HAAG. 29-12.. Met ingang van, 10 januari worden de grote si- g'aren in Nederland twee cent duur der en de overige produkten van de Nederlandse sigarenindustrie één cent. De Nederlandse vereniging voor de sigarenindustrie heeft dins dag gemeld dat deze prijsverhoging noodzakelijk is door de sterk geste gen prijzen voor grondstoffen en verp a kk ingsma t er ia 1 en. De prijsverhoging is dcor het mi nisterie van economische zaken aan vaard. Daarboven vlogen op een hoogte tussen 50 en 100 meter slingers met ganzen, kievieten, houtplevicren en eenden. Eenmaal bij de sterk ver brokkelde kust van het Deltagebied gekomen, vielen de vogelzwermen in groepen uiteen. Zo meldde de kustwacht gelegen op de Westkapelse zeedijk, dat de groepen in drieën uiteen vielen. Een deel trok onvervaard de Noordzee op richting Engeland, een ander deel verlegde zijn koers iets naar het zuid westen en stak de ter plaatse 6 km brede Westerscheldemond over en vloog in de richting van de West- zeeuwsvlaamse kust en de Belgische kust. Een ander gedeelte durfde het water niet over te steken en vloog' de kustlijn volgend naar het zuid oosten toe, in de richting van Vlis- singen. HILVERSUM, 29-12. De berichtge ving over aardbevingen overal in de wereld en milieurampen zoals voor kwamen in het Italiaanse Seveso en in Tiel, hebben de diepste indruk achtergelaten op de kijkers naar het NOS-journaal jn bet afgelopen jaar. Ongeveer de helft van de kijkers voelde zich hierbij sterk betrokken en gemiddeld 36 procent tamelijk sterk. Dit werd woensdagavond mee gedeeld in het NOS-journaal. De journaalredactie heeft op 11 de cember de afdeling kijk- en luister onderzoek van de NOS hierover een steekproef laten némen onder 343 personen. Een dergelijke kleine steekproef heeft eèn onnauwkeurig heidsmarge van één tot ruim vijf procent, aldus het rapport. DEN BOSCH. 30-12. In de nacht van woensdag op donderdag zijn bij een brand in de Van Heurenstraat in 's Hertogenbosch twee broertjes van drie jaar en vijf maanden om het leven gekomen. Het vuur woed de op de eerste verdieping van een woonhuis. De ouders waren op het mement van de brand niet thuis. De oorzaak van het vuur is de Bossche brandweer nog onduidelijk. De ver dieping 'brandde geheel uit. Men heeft de vlammen met. groot mate riaal bestreden. EDE, 29-12. De 31-jarige kanton nier A. Zeevalking uit Megchelen (gem. Gendringen in Gelderland) is woensdagavond in een ziekenhuis te Nijmegen overleden aan de gevolgen van een ongeluk met een jachtge weer. Hij was 's ochtends met een collega aan het fretteren op een mi litair terrein te Ede, toen de collega struikelde en zijn geweer afging. Zeevalking werd van een afstand van 2'/» meter in het hoofd geraakt. BERGEN (N.-H.), 29-12. De 6-jari- ge Adje Dekker uit Waarland (gem. Harenkarspel) is woensdag gedood door een omvallende muur. Zijn 7- jarig broertje Pim werd zwaar ge wond. De broertjes hielpen hun va der bij het afbreken van een schuur tje achter het ouderlijk huis. Na het wegnemen van een steunpunt viel de muur om en bedolf de jongetjes. De recherche stelt een onderzoek in. DEN HAAG, 29-12. De netto-be drijfsresultaten van de banken heb ben zich in 1976 goed ontwikkeld. Dit hangt samen met een sterke toe neming van de activiteiten der ban ken. De Nederlandse kamers van koop handel trekken deze slotsom uit de antwoorden, die zij op hun jaarlijkse enquête 'bij het bedrijfsleven hebben ontvangen. Van de 62 banken, die werden ondervraagd, hebben 38 ge antwoord, een respons van 71 pro cent. Bij ruim tweederde van de re spondenten namen de netto-bedrijfs resultaten met meer dan tien procent toe, de ontwikkeling werd door 79 procent als gunstig beoordeeld. Dat neemt niet weg, dat er wel enige scepsis bleef bestaan ten aanzien van het rendement: liefst 47 procent van de ondernemingen uit het bankwe zen (handelsbanken, spaarbanken, hypotheekbanken en financiei'ings- instellingen werden ondervraagd) acht het rendement nog onvoldoen de. STOCKHOLM, 29-12. Koning Carl Gustaf van Zweden heeft op Kerst avond het leven gered van een Chi nese vrouw die vlakbij het paleis Ulrfiksdal bewusteloos in de sneeuw lag. Gezien de barre kou is het aan nemelijk: dat de 23-jarige vrouw zou zijn doodgevroren als zij niet door de koning was gevonden. Volgens een woordvoerder van het Zweedse hof Liet de koning, die op Ukiksdal had gedineerd met zijn daar wonende zuster prinses Chris tina, vrijdagavond in het paleispark zijn hond uit toen hij de vrouw aan trof. Zij lag in een hoge sneeuw- bank oh was buiten leennis. HILVERSUM, 29-12. Hoewel ze ker de helft van 700.000 jonge kie zers niet of nauwelijks beschikt over enige politieke kennis en een kvrar.t van het totaal neg niet weet of men in mei wel gaat stemmen, blijkt -bij degenen die voor zichzelf al een 'keuze hebben bepaald het CDA favoriet te zijn. Dit blijkt uit het tweede onderzoek dat de VOO heeft laten verrichten door het bu reau Veldkamp. K BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE vertoont op zaterdag (Nieuwjaarsdag) en zondag 2 januari: óaAROp QR6CP s.\mson öe Beióe nnööelste zuilen waarop hex gebouw Rustte en sAmson zeiöe-, öAt ik niet öe filistijnen ste.Rve. Richteren CECILB.DeMIU£S meesterwerk Technicolor Een Paramount re-release uitgebracht door Cinema International Corporation Aanvang 20.00 uur Toegang 14 jaar Dinsdag 4 januari Zierikzee Stadhuis. Nieuwjaarsreceptie, 20.00 uur. Huis van Nassau. Ver. v. Oud-leer lingen, 20.00 uur. Hotel Bom, 19.15 uur vergadering Reisvereniging. UTRECHT, 28-12. Tijdens een sneeuwbui dinsdagavond is een auto op de rijksweg van het verkeers plein Oudenrijn naar Amsterdam ter hoogte van de Utrechtse afslag Hooggelegen in een slip geraakt en naast de weg op z'n kop in een sloot terecht gekomen. Drie van de vier inzittenden van de auto zijn hierbij om het leven gekomen. De namen van de slachtoffers zijn J. de Bruin (30), A. C. de Bruin-van Dam (27) en B. van der Linden (21), allen uit IJsselstein. Volgens ooggetuigen kwam de auto met hoge snelheid de rijksweg oprijden, raakte toen in een slip en belandde tenslotte via een vangrail in de sloot. HARDERWIJK, 29-12. Op een overweg dn Harderwijk zijn woens dag twee mensen om het leven' ge komen toen hun auto tegen de stop trein Zwolle-Amersfoort botste. Het ongeluk gebeurde om 15.21 uur op de automatische knipperlichten' be veiligde overweg Zandlaan-Kartweg. Ten gevolge van het ongeluk raakten 'beide sporen versperd. Tus sen Putten en Harderwijk en in om gekeerde richting moesten negen treinen uitvallen, terwijl' één trein vijftig minuten vertraging kreeg. De trein die bij de botsing was betrek ke®. kon ook niet verder rijden. De sporen waren om tien voor half vijf weer vrijgemaakt. Verwachting tot vrijdagavond: Afnemende vorst Veel bewolking en van het westen uit nu en-dan sneeuw of ij zei; krach tige tot harde.wind tussen zuid en zuidoost; lichte' tot matige vorst met minimumtemperaturen van miin 3 tot min 7.graden; Maxima van rond het vriespunt in het westen van het land tot circa min 3 graden in het oosten. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen omstreeks 1 gr. Max.-temperaturen omstreeks 3 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. DEDEMSVAART. De politie in Dedemsvaart heeft woensdag een paratij vuurwerk van 350 kg in be slag genomen bij een leesportefeuil- lebedrijf in die plaats. De politie heeft het vermoeden dat nog meer vuurwerk in de wagens van dit be.- drijf ligt. Er wordt een onderzoek ingesteld. NEUWVLIET, 29-12. Dinsdagavond is een sportvissersbootje op de Noordzee voor de kust van Nieuw- vliet in de omgeving yan Cadzand omgeslagen. In dat bootje bevonden zich toen twee personen. Een van de opvarenden wist zelf nog de kust te bereiken, dóch de ander kon zich niet meer in veiligheid stellen. Een uitge breide zoekactie van een zestal vaar tuigen van het reddingswezen en rijkspolitie leverde gisteravond geen resultaat op. Woensdag rond de mid dag is de tweede opvarende in de schorren nabij de camping „Panne- schuur" dood aangetroffen. Het be treft de 34-jaiüge J. Anssoms uit Wil rijk uit België. Hij is naar het mor tuarium van het Oostburgse zieken huis overgebracht. De man was ge huwd en had twee kindei'en. 31 dec. Zon op 8.48, onder 16.38 Maan op ,13.30, onder 3.46 Volle maan: 5 jan. (13.10). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 31 dec. 11.13 5.01 17.34 Doodtij: 30 dec. r HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Nedei'land bevindt zich aan de westflank van een hogedrukge- bied met het zwaartepunt boven Po len en zuidoost-Duitsland. In deze gebieden vi-oor het afgelopen nacht van 15 tot 20 gi'aden. Het hogedrukgebied zorgt er voor dat bij ons met zuidelijke tot zuid westelijke wind droge lucht wordt aangevoei-d. In deze lucht kwam af gelopen nacht vrijwel geen bewol king voor en omdat er een flinke sneeuwlaag ligt, vi-oor het door de stei'ke uitstraling op de meeste plaat sen sti*eng, d.w.z. lussen min 10 en min 15 graden. Een depressie ten westen van Schotland breidt intussen zijn in vloed langzaam naar het vasteland van Europa uit. Door deze ontwikke ling komt Nedei'land geleidelijk in een overgangsgebied tussen de zeer koude lucht in het oosten en wat minder koude lucht. DEN HAAG, 29-12. Dit jaaf is voor het Nederlandse bedrijfsleven geen al te goed jaar geweest. Er was enig herstel ten opzichte van 1975, maar opzien barend was dit herstel in vrijwel geen enkele branche, bij ongeveer de helft van de bedrijven was liet rendement nog steeds onvoldoende. mm ■•'T v *>- zo'n laag sneeuw nis Schottwen-Duiveland kreeg - althans gedeeltelijk elders (Flakkee), maar er was toch witte aanzet gen nep voor frnnie land schappelijke tafereeltjes, zoals hier onder Kerkwerve (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) Deze conclusies trekken de Neder landse kamers van koophandel uit de enquete over de bedrijfsontwik keling, die zij in september en okto ber voor de derde keer hebben ge houden. In totaal werden 45.000 be drijven geënqueteerd, die bij elkaar 1.3 miljoen mensen in dienst hebben, iets minder dan twee op de drie be drijven. die werden ondervraagd, hebben ook geantwoord (62 procent). Slechts bij 28 pi'ocent van de klei ne en 40 procent van de grote Ne derlandse bedrijven zijn in 1976 de geldomzetten met meer dan het in flatiepercentage toegenomen. Het ncttobedryfsresultaat nam btf 17 procent van de kleine en 25 pro cent van de grote bedrijven met meer dan het inflatiepercentage toe. Bij 47 procent van de kleine en 58 procent van de grote bedrijven was men van mening, dat deze nettobe drijfsresultaten niet hoog genoeg waren om van een rendabele be drijfsvoering te kunnen spreken. Geen groot herstel Dat zeker van geen groot herstel gesproken kan worden, blijkt vol gens de kamers van koophandel uit het feit, dat in 1976 nog altijd bij 72 procent van de kleine en 60 procent van de grote bedrijven de omzetten afnamen, gelijk bleven of met min der dan 10 procent omhoog gingen. De belangrijkste ongunstige invloed op de omzetontwikkeling was de scherpere concurrentie, zowel op de binnen- als do buitenlandse mark ten. Uitgezonderd enkele branches werd als reden voor de le geringe omzetstijgingen zelden een afnemen de vraag genoemd. DEN HAAG, 30-12. Dr. H. J. Schef fer zal het ondei'zoek naar de op- spoi'ing en vervolging in de zaak Menten tussen 1945 en de zomer van '76 niet veiTichten. Minister Van Agt van justitie heeft de heer Scheffer meegedeeld dat hij van diens bereid- verklai'ing geen gebruik kan maken. Een woordvoei'der van het ministe rie van justitie heeft dat dondei'dag bekend gemaakt. Volgens de woordvoerder is de op dracht aan Scheffer „zo zeer tot vooi-wei'p van openbare discussie ge worden, dat de uitkomst van dat on- dex*zoek bij voorbaat al in twijfel is getrokken. Tof 31 december Zierikzee ,,'t Lange Uus". Kunstexpositie. Syn chroon met openingstijden zaak. Vrijdag 31 december Nicuwerkerk Algemene leesbibliotheek. 17.00- 17.30. Zaterdag 1 januari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film Simson en Dclila. Haamstede Gemeentehuis. 16.00-17.30 uur. nieuwjaarsreceptie gemeentebestuur. Zondag 2 januari Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur. film Simson en Delila. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw. 19.30 uur, sfimenzangavond C.J.V. Maandag 3 januari Zierikzee Terrein Sloestraat en terrein tunnel Leverdijk: kerstboomverbrandingen 18.30 uur. Bruinisse Gcr. Kerk. Rep: Lnus Deo. 19.30 uur. Donderdag 6 januari „De Zeeuwsche Herberghc". Nieuw jaarsreceptie Afd. Plattelandsvrou- wenbond, 15.30-17.30 uur. Vrijdag 7 januari Zierikzee Z.V.U. Conny Stuart en Cabaret Vangrail. 20.00 uur. Dinsdag 11 januari Kerkwervc 14.30 uur, bejaardensoos in het ver enigingsgebouw. Woensdag 12 januari Zierikzee Graanbcurs. Algem.Bejaardenbond. Dia-reportage Zierikzee. 14.00 uur. Vrijdag 14 januari Zierikzee Hotel Van Oppen, 20.00 uur, kursus streekgeschiedenis Stad en Lande (volksvei'halen op Schouwen-Duive- land). Zaterdag 15 januari Wcstenschouwen 14.30 uui\ hoofdingang Doineinen, 5e Deltacross. Prestatielopen over 4- en 8 km. Dinsdag 18 januari Zierikzee Nieuwe Haven 2. Opening kantoor Zeeuws Instituut voor de Geestelijke Volksgezondheidheid. Open huis: 13.30-17.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes (01110) 2938; (01110) 2416: (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 ZON-EN MAANSTANDEN LAATSTE NIEUWS FOLKLORE Prijs voor het flauwste maar tocli onthullendste grapje voor 1976, gaat iaar de NOS, die mensen op straat vroeg naar hun mening over de oor log in Gimaldi. Nou, de mensen dach ten er hel hunne van. Ze vonden die oorlog verschrikkelijk en waren vooral begaan met hel lot van vrou- wen en kinderen. Gelukkig maar dal Gimaldi op de planeet Mars ligt en er dus geen sprake was van aardse schermutselingen. Flauw dus, maar ook onthullend, want „de mensen vinden ruzies, opstanden en oorlo gen allemaal verschrikkelijk, maar ze voelen zich mateloos onmachtig er iets~aan te doen. Intussen neemt „de buis" met zul ke pikante verlakkerij de rol van de oudejaarsfolklore over, want Gimal di is niets vergleken bij de aardig heid, die men in vroeger tijden in sommige streken van Limburg uit haalde. Er waren ook onschuldige grappen en grollen rond de jaarwis seling en lieve kindertjes die aan de deuren kwamen wensen, maar er stak toch altijd een kans in voor de „grote truc". Die bestond uil een installatie opgesteld voor de deur van de boerenivoning, van onderen be staande uit een trapplankje, waaraan een touivtje en van boven uit een platformtje, waarop een gevulde beerton. In de vroege, nog schemerige nieuivjaarsmorgen of 's nachts nog kwamen de kinderen zingend geluk wensen en de boer, die de aubade in ontvangst nam kreeg de ton over het arme hoofd, want hij trapte uiteraard op het plankje. Ik ga nu echter mezelf tegen spre ken. De ton is een scherp gemarkeer de zaak, die binnen het raam van een stilaan verdwenen folklore alleen kwalijk riekende herinneringen ach terlaat, maar „Gimaldi" legt de bom bloot, die onder alle vormen van voorlichting blijkt te liggen en dat is dus veel erger. Wat kranten schrijven en „de buis" uitstraalt en de radio koeterwaalst. komt maar heel flauwtjes en ver minkt over. Schrijvers en sprekers moeten er wel rekening mee houden: een kwart gaat als flut het ene oor in en het andere uit en zelfs de scherpzinnigste en goedwillendste mens kan maar twintig minuten echt luisteren en krijgt dan het geef- m\jn-portie-maar-aan-Fikkie-gevoe1. Triest voor mensen die schrijven en spreken om den brode, maar wel waar. Dat 1977 daarom een jaar van minder gezwam moge zijn. Als er bij een officiële opening nu eens mooie muziek werd gemaakt of gedanst door leuke meisjes: dat zou toch duizend keer lolliger zijn dan het stopverfverhaal over bouwver gunningen, toegepaste materialen en tijdsvertragingen. We moeien in hel nieuwe jaar het allemaal een beetje speelser aanpakken, want anders staan we aan het eind weer voor het Gimaldi-syndroov. erger dan de Limburgse ton. Hoe ook, een geze gend 1977 voor iedereen wenst. SC1UF.RF1LANDMAN. t 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2