Boek schetst een boeiend beeld van historie van slot Haamstede Met zevenmijlslaarzen door de jaarkring van 1966 „Kleine geschiedenissen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 30 december 1970 Nr. 22022 WESTERSCHOUWEN - In liet lipek „kleine gesrhie- denissen van Grote kastelen", van Helina Wolf-Gatz, lierinnert de schrijfster aan de laatste onivangrijke restauratie van liet slot lfaainstede, toen sporen van bewoning werden gevonden uit de tijd van de Romei nen en uit die van de Noormannen. Het moet een wilde tijd zp geweest; in de weiden graasde het vee, maar in de rietlanden verscholen zich booswichten en vervolgden. Niet anders moet het - volgens de schrijfster - geweest zfjn ten tijde van Witte van Haamstede, aan wie het slot zijn legendarische klank onleent. Voordat deze Witte zich echter naar zijn bezitting ging noemen, was er al sprake van twee verschillende geslachten van Haamstede. Zo werd de vierkante donjon van het slot waarschijnlijk gebouwd door Jan van Haamstede, kinderloos gebleven kleinzoon van Costyn van Zierikzee. Deze Costyn ruilde in 1223 met Graaf Floris V zijn goederen te Zie rikzee voor duingronden, weiden en rietlanden in het westen van Schou wen en stichtte daar het eerste slot Moermond. Costyns andere klein zoon, Jan van Renesse, kwam in konflikt met graaf Jan I. Moermond werd belegerd en verwoest en de goederen werden verbeurd ver klaard. Zodoende kwamen Haamste de en Renesse ter beschikking om aan Witte in leen te geven. Jan van Haamstede Voor het slot Haamstede was Wit te van belang, omdat hij de stamva der van het zgn. derde geslacht van Haamstede is geweest, dat tot 1454 op het kasteel heeft gewoond. De (13e) eeuwse donjon (met de ridderzaal) zal bewoond zijn ge weest door Jan van Haamstede en zijn echtgenote Agnes van der Sluis, met hun drie zonen. Witte van Haamstede stierf in 1321 en werd opgevolgd door zijn oudste zoon Floris; de tweede zoon Arend werd heer van Moermond. In die tjjd werd Haamstede ver heven tot baanderhecrhjkhcid. De baanderheren hadden typische rech ten, die hun leven vergemakkelijk ten. Maar het waren ook grote vech tersbazen en „die van Haamstede verdedigden hun Zeeuwse grond aan de zijde van de Hoeken als leeu wen". Bij Brouwershaven werd een fatale slag geleverd, met Philips van Bourgondic als overwinnaar, die heer cn meester werd in Zeeland, met uitzondering van Zierikzee, dat eerst gewapenderhand moest zwich ten. Voor de Vierschaar De heren van Haamstede stonden uiteraard niet erg in de gunst van hertog Philips. Floris van Haamste de werd voor de Vierschaar van Zierikzee gedaagd. Zijn goederen werden verbeurd verklaard en hij werd zelfs verbannen. Het baander heerschap van Haamstede (1474) kwam in handen van een gunsteling van de hertog, Lodewijk. heer van Gruuthuse. In 1463 was Lodewijk van Gruuthuse reeds stadhouder van Holland. HU Hef - naar men aanneemt - naast dc donjon een groot kasteel houwen, waarvan de. resten - gelijk bekend, bü de omvangrykc restau ratic, destyds zijn teruggevonden. Het kasteel brandde af in 1525, tijdens feestelijkheden ter gelegen heid van het feit dat Karei V de slag bij Pa via had gewonnen. De baamlerheerlijklieid Van het slot bleef een ruïne over. Het duurde tot 1591 voordatCatha- rina van Gruuthuse (gehuwd met graaf van Saint Amours) de baan derheerlij kheid verkocht aan de zwagers Johan Anthonisse de Jonge en Joost Ewoudse Teclinck. die bei den burgemeester van Zierikzee zijn geworden. Teelinck was een dapper man, want hij bracht met gevaar van eigen leven korrespondentie over naar de prins van Oranje, dwars door dc linies bij het beleg van Zie rikzee. Hij deed ook veel voor de polders en dijken van Schouwen. Zijn jongste zoon Willem stond als predikant te Haamstede/Burgh. Hij was gepromoveerd aan de universi teit te Poitiers en had in Engeland gestudeerd. Het is tevens de geleerd ste predikant, die beide dorpen ooit hebben gehad. De bevolking in die tijd werd omschreven als „ongebon den". De herbouw In 161)8 ging de baanderheerlijk- heid over in handen van Jacobus Eyndius, een dichter en geleerde die slot Haamstede weer opbouwde. Hij huwde met Clara van Raephorst en liet een totaal nieuw slot ontwer pen. Twee torens werden aan de oude woontoren gebouwd en een poortge bouw moest de brug daarmee ver binden. De kantelen, die een deko- ralieve indruk maken, zijn niet ver geten. Jacob van den Eynde liet geen kinderen na. Zijn weduwe her trouwde met Jaepb de Witte uit een Zierikzeese regentenfamilie. Agatha kreeg evenmin kinderen en liet haar neef, Philip Jacob van Boetzelaer, erven. Weer een Witle Deze verkocht echter zijn erfenis aan mr. Jacob de Witte, weer een burgemeester .van Zierikzee, die er echter niet veel genoegen aan be leefde, want in datzelfde jaar (1679) overleed hij. Bekend is dat zijn we duwe met veel zorg het kasteel liet. onderhouden en vernieuwen. Hun dochter Helena bracht door haar hu welijk met mr. Iman Mogge, slot Haamstede in het geslacht Mogge. Het werd in die jaren gemoderni seerd tot een achttiende eeuws bui tenverblijf. Er kwam nameiyk een nieuwe vleugel aan de westzijde met een mooie, lange gang. Daarbij nog een zaal cn twee kleinere kamers. Wist u het nog? SCHOUWEN-DUIVELAND, december - Voor een pe riode van tien jaar in de kpntemporaine geschiedenis geldt nog altijd dè 'tweeledige reaktie: is dat alweer tien jaar geleden of is dat nog maar tien jaar geleden? Tien jaar geledendat was 1966. We leven snel, wat was er toen aan de band? Ons jaar 1966 Avas druk genoeg, maar we kunnen cr hier maar enkele feiten uit memoreren, bij wijze van geheugensteuntjes. In ieder geval was januari erg koud. Overal waren de psbancn open en er kwam ook \rolop sneeuw. De toenmalige kommissaris dei- koningin mr. J. van Aartsen opende in februari de nieuwe sociale werk plaats aan het industrieterrein. De Kon. Zeelandia ruimde een oude schoorsteen op en ook de stoomfluit, .maar die kwam terug, tot genoegen van het publiek. Het stedelijk gas bedrijf ging in handen over van de ZEGAM. Westerschouwen werd door een ramp getroffen; de stranden werden vervuild met teer. Dat kost te heel wat vogels het leven en geld om de rommel op te ruimen. Nat en koud Het voorjaar van 1966 was nat en koud en bleek voorbode van een. slechte zomer. Er viel - zelfs nog sneeuw op de pas geplante pootaard- appelen. In mei .werd de landdag van dis- trikl 160 van Rotary International te Zierikzee: gehouden. De molen „Dc Lely" te Eikerzee bestond 100 jaar. In juni werd het buitencentrum „Mr. de Roos"-huis te Noordgouwe geopend. In het C.T.V.-gebouw vond dc Visto '66 plaats. Burgemeester D. W. Kastelein deed zyn intrede te Zie rikzee. De gerestaureerde kerk van Noorchvelle werd opgeleverd. Zorgen waren er om het behoud van het Visdicfje en de Grote Stern in de Westhoek. Zierikzee vierde in Alleen het poortgebouw van van den Eynde werd - uitgezonderd de poort - afgebroken. De MoggeV .augustus een .druipnatmosselfeest. De veetelers introduceerden het Yersey-vee. Augustus was een bar slechte maand en' duizenden toeris ten kozen het hazepad. De.Westhoek won met de wagen „Circus" de 'dorpsprijs in het kruitkorso en-Zie rikzee zwoegde aan zijn zwaaikom- projekt. Te Brouwershaven kwam de mo- leri „De Haan" uit handen van de restaurateurs. Een gemeentelijke de legatie uit Zierikzee. bracht een bezoek'aan Hatfield (E.). Bpnkers weg Een kustvaarder voer tegen .de Oosterscheldebrug cn in de duinen verdwenen de laatste bunkers, tries te herinneringen aan de oorlogstijd. Eerder vleide de huishoudschool „Prinses Juliana" het 40-jarige be staan. Kerkwerve kreeg een nieuwe (Chr. Ger.) kerk. Bij elkaar, zo maar wat feitjes uit 1966. Wist u het nog allemaal? Nog enige generaties Mogge volg den op Haamstede, bijna allen gepa renteerd aan het Amsterdamse re gentenpatriciaat. Suzanna Cornelis Mogge, de laatste van het Schouwse geslacht, trouwde aan het eind van de achttiende eeuw met Henric Muilman. In hun zoon Willem (1778- 1849), die vooral in zijn kinderjaren de zomers vaak op Haamstede door bracht, vinden we de twee namen, Mogge Muilman, voor het eerst ver enigd. Deze Willem werd later een beroemd Duits Shakespeare-vertaler en medewerker aan een tijdschrift van Schiller. Toch bleef hij koop manszoon en werd opgenomen in de direktie van de Nederlandse Bank. De betreffende familie had een schat aan schilderijen, die ten onrechte onder de naam „Collectie van de Poll" in het Rijksmuseum zijn te recht gekomen. Het had eigenlijk de „Collectie Mogge-Muilman" moeten zijn. „Mogge-Mie" In juni werd de gerestaureerde kerk van Noordwelle in gebruik genomen. De toenmalige president-kerkvoogd dc heer M. C. Moermond aan het moord in de overvolle kerk. In de persoon van de heer D. grmeester. W. Kastelein kreeg Zierikzee een nieuwe bur- (Foto's: 2fe rik zee sc he Nieuwsbode) Hoofdpersoon in dc geschiedenis Vond deze „vergissing" is „Mogge- Mie", één der dochters van mr. Wil lem Mogge Muilman. „Mogge-Mie" kwam jammerlijk om het leven en verwacht mag worden dat de juris ten een flinke prijs voor Haamstede zullen hebben bedongen, want er waren vier Zierikzeese notabelen, die tesamen "liet buitenverblijf koch ten. Eén van deze was de notaris mr. Cornelis van der Lek de Clerq, van wie de erfgenamen in de vrouwelij- ke-lijn (de mannelijke is uitgestor ven), sinds 1955 verenigd zijn in de N.V. Landgoed Slot Haamstede. De restauratie Wat dc recente historie betreft, wordt in het boek herinnerd aan de Duitse bezetting in de oorlogsjaren, die schade tot gevolg had. In 1963 werd de restauratie Ier hand genomen, -die tien jaar in be slag nam en - gelijk bekend - uiterst waardevol werd uitgevoerd onder archilekluur van architckt M. J. J. van Bcvercn. Belangrijk punt hierbij was het tevoorschijn komen van de ridderzaal in de woontoren, waarvan de oorspronkelijke slaat achter metselwerk en ingebouwde kamers verborgen was. De slotpoort draagt de rode leeuw van Haam- stede in d" gevels leen. met aan weerszijden een zwaard, dat vastge houden wordt door een geharnaste hand. Om het zwaard kronkelt bo vendien een lang. Zwaarden en slangen behoren tol het wapen \ran Jacob van den Eynde. die dc poort oorspronkelijk heeft laten bouwen. Dc schrpfster: „het geboomte geeft aan het avooiigedeelte een mooie om lijsting. de torens verheffen zich sta tig cn dc kantelen hoven dc wydc poort wekken gedachten op aan da verend hoefgetrappel of aan een ka ros met een minzaam groetende edel vroiiAv".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 27