i 1 DE REIS NAAR DE f EEUWIGHEID OF DROEVIG ONGELUK C"r* V^VC-, I Een gedicht Beslissingen le Bruinisse De gemeenteraad van Briiinisse nam een historische beslissing. Men besloot tot de bouw van een nieuw gemeentehuis en een nieuw postkan toor. Dit was een reden om de raads vergadering vroegtijdig te beëindi gen en een toast op deze beslissing uit te brengen. Een belangrijke aanwinst voor het gemeentemuseum te Zierikzee werd gerealiseerd door de aankpop van een zeldzaam achttiende eeuws glas. Met het doorknippen van een over de weg gespannen lint, werd door burgemeester E. Baerends de Bout laan te Scharendijke officieel in ge bruik genomen. In zijn toespraak zei de burge meester dat de gemeente Midden- schouwen grote zorgen en lasten heef1 door het beheer van de wegen. De gymnastiekvereniging s.v. hield eën geslaagde uitvoering. Op de najaars vergadering van de V.V.V. Burgh- Haamstede besloot men tot een kon- tributieverhoging van vijf procent. De C.J.V. te Zierikzee hield een ge varieerd junioren-jaarfeest. De schoolkinderen van Bruinisse verzetten de eerste grond voor de bouw van een nieuw zwembad in het rekreatiecentrum „Aquadelta". De Ned. Vereniging tot Bescher ming van Dieren kwam tot de op richting van een regionale werk groep voor de totstandkoming van een asiel aan de Zandweg te Zierik zee. Het warenhuis De Hema organi seerde een koopavond voor gehandi capten en bejaarden. De dames van de U.V.V. zorgden voor de begelei ding. Financiën Middenschouwen De krappe financiën gaven de ge meente Middenschouwen reden tot zorg. Dit werd medegedeeld in de aanbiedingsnota bij de begroting voor 1977. Tijdens de ouderavond van de Theo Thijssenschool te Zie- over de aansluiting basisonderwijs- over de aansluitng basisonderwijs- voortgezet onderwijs. Voor de ten toonstelling van de vogelvereniging „De Schouwse zanger" te Westen- schouwen bestond grote belangstel ling. Minister J. P. Pronk sprak tij dens een P.v.d.A.-vergadering te Zie rikzee over radikale heroriëntering van het ontwikkelingswerk. Het rekreatiecentrum „Aquadelta'.' te Bruinisse hield een voorlichtings middag om een toelichting te geven op haar toekomstplannen. In het centrum van Bruinisse werd de win kel van fa. J. v. d. Heyden geopend. Met een fantastische visserijdag vier de Zevibel te Zierikzee het open blij ven van de Ooslerschelde, Ncptunus in aktie. De gemeenteraad van Brouwers haven ging akkoord met de verbouw van het „Tonnenmagazijn" tot een eigen gemeenschapshuis. In het Zype voor de Vluchthavcn werden 2500 ton fosforslakken ge stort, om de verdiepingen ter plaatse tot staan te brengen. De Watermij. Zuid-West-Neder land kondigde een forse verhoging van de watergeldtax'ieven aan per 1 januari a.s. De gemeente Midden- schouwen kondigde aan te zullen blijven streven naar regionalisatie van de brandweer. Saskia en Fred van Oers veranderden dc bekende automatiekhal in het centrum van Zierikzee in cafetaria „De Dam". De bejaardensoos te Renesse vierde het twintigjarig jubileum. Voor de ne gende mosselloop in de Domeinen bestond zeer veel belangstelling. De IJsvereniging „Renesse" hield de jaarvergadering en deelde mede dat de ijsbaan er keurig bijlag, koning Winter mocht zijn intrede doen. Belastingverhoging Westerschouwen Bij de aanbieding van de begro ting voor 1977 aan de raad! van Wes- terschouwen deelde burgemeester Everwijn mede, dat de inwoners in 1977 voor belastingverhoging zullen komen te staan. De V.V.V. te Brui nisse organiseerde een vrolijke vis dag op de „Bru 4". Vishandel J. M. Hogerheijde aan de Mol te Zierik zee werd in een fraaie nieuwe jas gestoken. In het stadhuis van de Smalstad werd de gemeente Brouwershaven aangeboden de heruitgaven van „Alle de Wercken" van Jacob Cats. Een voorloper- op de viering, van de 400-jarige geboortedag van va der Cats. De hervormde vrouwen vereniging „Martha" te Bruinisse vierde het dertig-jarig bestaan. De gemeenteraad van Brouwershaven nam een gunstige beslissing betref fende subsidieverlening aan de Nutsbiblotheek. Er was nog een ju bilerende bejaardensoos in de regio. In Brouwershaven werd eveneens het twintigjarig bestaan gevierd. Zaterdag 20 november was een zeer drukke dag voor St. Nicolaös en zijn zwarte. Pie ten. Bezoek van Sinl Aan vele plaatsen dn dc regio brachten zij een bezoek. Dc toneel vereniging „Platogo" uit Goes trad op tijdens de jaarlijkse uitvoering van zangvereniging „Nu met Hope'' te Burgh. De vogelvereniging „Zang en Kleur" organiseerde een geslaag de tentoonstelling in de Graanbeurs te Zierikzee. Specifieke Westhoek problemen kwamen aan de orde in de V.V.D. vergadering van de afde ling Westerschouwen. Tc Oostcrland werd de nieuwe „Bo- gcrmanschool" in gebruik genomen. Het gunstige niusselseizoen aesul- teerde in belangrijke vernieuwingen aan de Bruse kottervloot. Het pro vinciaal bestuur van Zeeland stel de een uniforme regeling op vooa- de bedrijfsmatige rekreatie te wafer. - In de Duivelandse gemeenteraads vergadering kwam de verkeerssitu atie van de Weth. van Kl'inkenströat te Nieuwerker.k aan de orde. Jubilaris Nieuwerkerk had een „muziekju- biiaris". Het fanfarekorps „Oefening en Uitspanning'' vierde het 75-jarig bestaaan. De gemeentebegroting voor 1977 van Brouwershaven sloot met een post onvoozien van f 411.054,33. De gemeenteraad van Duiveland besloot de Korte Post- straat te Sirjansland af te sluiten voor auto's. In het werkverslag over 1975-1976 van de Z.L.M. werd mee gedeeld dat kostenstijging en infla tie niet in de hand konden worden gehouden. De buurtvereniging „De Hoofd poort" te Zierikzee vierde het veer tigjarig bestaan. Tydens het feest naar aanleiding hiervan kwam een echte Prins Carnaval opdraven. In Renesse werd een diskussie- avond belegd om te praten over het hoe, wat en waarom van de open stelling van de Vroonpias voor het publiek. IJssalon „Capri" -te Zierik zee ging over in handen „vari eën nieuwe eigenaar, de heer R. Ver schuren. In Brouwershaven werd het Catskomité samengestèld tér: voorbereiding van de herdenking van de 400ste geboortedag van Ja cob Cats. B. en w. van Westerchouwen was somber gestemd over de woning bouw in de toekomst. Zaterdag 27 november was een belangrijke dag voor de gemeente Middenschouwen. In Scharendijke werd het nieuwe gymnastieklokaal en de gemeen- schapsi'uimte „De Putmeet" op fees telijke wijze geopend. De burge meester van Bruinisse hield een uit voerig betoog aangaande de proble matiek van de vier buitendijkse be drijven gevestigd aan de oude vis sershaven in verband met de aanlég van de Philipsdam. Wegens vertrek naar Schoonhoven nam burgemeester A. P. Schouwe- naar afscheid van de gemeente Brouwershaven. Vijf en een half jaar was hij de hoogste magistraat van deze gemeente. Gemeenteraad Zierikzee In de gemeenteraad van Zierik zee werd de heer W. den Boer geko zen tot wethouder en de heer F. A. de Jager beëdigd als raadslid. In de zelfde raadsvergadering hielden de frakties algemene begrotingsbe schouwingen. Op het woonwagen kamp „De Val" brandde een staca ravan geheel uit. In het kader van een royale winkelweek-aktie werd te Renesse door de middenstanders een vrolijke markt georganiseerd. De Stichting Alternatieve Rekreatie Ak- kommodatle deelde mede geen kans meer te zien de „Slcep-inn" te Re nesse voort te zetten. Ondanks bij de Kroon voorliggen de bezwaarschriften van het Land bouwschap en Zeeuws Coördinatie- ergaan wei d een begin gemaakt jncj het „Zomerdorp Grevelingen" dooi de projcktontwiltkelingswj. JKqvcrQ. Dc symbolische start bestond uit het planten van een twintigtal bómen door gedeputeerde A. L. van Gees- bergen. Hqt kollege van b. en w. tc Zierikzee reageerde op de door de frakties gehouden algemene begro tingsbeschouwingen Burgmeester J. D. dc Kam sloeg de eerste paal voor het woningbouw- projekt te Ouwerkerk. De groep „Stamp'N Go" zprgde voor een suk- sesvol optreden in de jeugdsoos Brogum. Het Lccfbaarhcidskomité Noord- welle besloot met algemene stemmen dit komité om te zetten in een Dorps gemeenschap Noordwelle. Tijdens de vergadering van de Watermij. Zuidwest Nederland kwam van verschillende zijden kri tiek op de hoge tariefstijging. Te Nïeuwerkerk werd de nieuwe döe- het-zelf-zaak „De bootelöös" ge opend. Burgemeester De Meester zei van mening te zijn dat het „ver keersluw" maken van Zierikzee niet mogelijk was. De begroting voor 1977 van de ge meente Duiveland bleek een moei lijk leesbaar stuk. De afdeling van het Rode Kruis in de Westhoek or ganiseerde weef de jaarlijkse bloed transfusieavond. Tijdens de vogeltentoonstelling in de Graanbeurs van de vogelvereni ging „Ons Genoegen" te Zierikzee, kwam St. Nicolaas een bezoek bren gen. Minder mosselexport De sterke terugloop van de export naar Frankrijk begori een zware dreiging voor de mosselkultuur te worden. Tijdens een Z.L.M.-verga- dering in Goes hield prof. dr. ir. C. van de Berg een agrarisch pleidooi voor een zoete Grevelingen en zoommeer. ïn „Oost-Bru" werd be gonnen 'met een opinieonderzoek naar wensen en klachten, van de be woners'!-■ Het waterschap Schouwcn-Duive- land hield te Renesse twee voorlich tingsbijeenkomsten over de plannen tot verbetering van de zeewering tus sen Schelphoek (west) en de West bout te Westerschouwen. Een achttal gekostumeerde dames van de Belangengfoep Poortambacht betraden 'het Zierikzeese- stadhuis. Zij boden het gemeentebestuur een rapport aan met de resultaten van een in juni dit jaar gehouden enquê te onder de Poortambachtbewoners. Diverse wensen kwamen in dit rap port naar voren met betrekking tot akkommodatie-voorzieningen en de verkeerssituatie. „Renesse Vooruit" Tijdens dé V.V.V.-vergadering van „Renesse Vooruit" wierp de voorzit ter een terugblik op een geslaagd en warm toeristenseizoen. De heer W. P. de Vrieze, voorzitter van de land- bouwverenigirig „Concordia et Con fidentie" kwalificeerde 1976 toch als een goed landbouwjaar. Het jeugd koor „Sjaloom" kreeg van de heren en jongenskledingzaak Deurloo een nieuwe drurrtinstallatie aangeboden. Op de kruising Rijksweg 18/Provin- ciale weg 7 vond een ernstig ver keersongeval plaats, waarbij drie mensen gewond raakten, waarvan twee ernstig. „Crescendo" 75 jaar Ter afsluiting van de vieringen voor het 75-jarig bestaan van dê muziekvereniging „Crescendo" tc Dreischor, werden de nieuwe in strumenten gepresenteerd. Het ka rakter van „Crescendo" werd hier mede gewijzigd, men schakelde over van harmonie naar fanfare. Te Haamstede werd door het ge meentebestuur een hoorzitting be legd met dc bekende „verontruste briefschrijvers" van Westenschou- wcn. Burgemeester Everwijn besloot deze bijeenkomst met de opmerking: „Zonder rekreatie zou dc Westhoek armer zijn dan Drenthe in zijn arm ste dagen". Dc Culturele Vereniging te Ouwerkerk besloot een breder doel na tc gaan streven: Dc leefbaarheid van het dorp cn omgeving le vergro ten. De regionale duiven- en andere vogelverenigingen waren zeer ak- tief. In het zelfde weekend werden te Bruinisse, Zierikzee en Nieuw er- kerk vogeltentoonstellingen georga niseerd. Op de algemene vergade ring van de Coöperatieve Vereni ging Ccbeco-Zuidwest te Renesse werd het nieuwe ontwerp voor het toekomstig beleid besproken en unaqjem aanvaard. Het. Leger des Heils tc Zierikzee trof voorbereidingen voor talrijke vormen van kerstvieringen. Voor het burgcrmccstcrsambf te Brouwershaven bleek grote belang stelling te bestaan. Er kwamen voor deze funktie niet minder dan 35 sol licitaties binnen. Feestavond De georganiseerde middenstand te Renesse zette een grote feestavond op touw. De avond in „De Ark" werd opgeluisterd door de „Vader Abra hamshow". De gemeenteraad te Middenschouwen overwoog eenzijdig parkeren in Schoolstraat en Vloed straat te Kerkwerve toe te staan. De frakties in de Duivelandse gemeen teraad hielden hun algemene be schouwingen. De leerlingen en de docenten van de Muziekschool te Zierikzee brachten een kerstmu- ziek-avond in de Gereformeerde kerk. Ged. Staten deelden mede dat de bejaardenhuizen in Zeeland de toets van de kritiek kunnen door staan. Belangrijke zaak was nog de ingebruikneming van de nieuwe brandweerkazerne te Zierikzee. Om diverse redenen moei dit Jaar overzicht wat vroegtijdig worden af gesloten. Voor wat betreft de gebenr- tcnissen in de laatje twee weken van dit jaar, vertronwen wfj echter op uw geheugen. Als u zich inmiddels door de twaalf maanden hebt heengelezen, zult u on getwijfeld met ons van mening e(jn dat ook in de regio heel wat gebeard is in het nu bUna verstreken 1976. ZIERIKZEE. Tegen het einde van het jaar 1876 •- honderd jaar geleden - werd op de bruiloft van Leendcrt van Oeveren (Ouwerkerk) en Adriane Martina Visser, een gedicht voorge dragen, dat betrekking had op een dramatisch ongeluk, dat in hetzelfde jaar te Zierikzee plaats vond. Als tijdsdokument is het, bijzonder waardevol. Het gedicht (van een onbekende maker) werd ons in handen gesteld door mevroilW L. A. M. Hordijk-Heerebout te Middelburg, die het aantrof tussen fa miliepapieren. Hoort vrienden naar dit droevig lied Gij. allen die mij hiér omringen Het is té Zierikzee geschied Kom luister zwakke stervelingen Hoe dat een mens onzeker zijt En worstelt met veel ramp eh nukken Men weet niet hoe voor de eeuwigheid De dood u vein dees aard zat rukken. Hiervan is weer een klaar bewijs maar pas te Zierikzee gebleken waarvan een ieder schrikt en eischt die van dat droef geval hoorf spreken Waar dat een mensch zijn schreden zet Hetzij te water of te landen De dood houd graag zijn sijs gewed uw leven is in Godes handen. JohanjM diende vol van deugd Bij brave Hen te Vllssingsstede Die met haar waaren regt verheugd Ten vollen over haar tevreden Zij telde rond de twintig jaar Gevoelde lust.en kreeg begeer.en Te Zierikzee haar ouderpaar Met een bezoek te gaan vereeren. Die keus die werd haar toegestaan Zij voer toen met de stoomboot mede Kwam hoed en wel le Zijpe aan Twee uur van haar geboortestede Hoe klopt van vreugde haar nu 't hart Maar wist zij haar lot eens - wat zou zij beven Ach meisje ach, wat droevig smart Heen twee uur hebt gij meer te leven. Een voerman die uit Zierikeze Daar van zijn vracht zich had ontslagen En weer een heer zal nemen mee Was wél gewis naar zijn behagen Zij nemen ook met goeden moed Johanne de arme dienstmeid mede En hoopte nu weldra mét spoed Te zijn aan de verlangde stede. Hoe harder men nu rent en rijt Hoe sneller dat nu loopt de wagen Te sneller is de laatste tijd Voor hun het laatste uur geslagen Dc dood rijd met hun mee Zij komen niet meer aan verlangen Zij komen niet tc Zierikzee De dood die volgt op hunne gangen. 'I Was omtrent nu bij de poort Wie had van hun nog kwaad te vreezen Maar lieve vrinden ach hoort aan Haar eind was hier - het moet zo wezen Het kolderig paard dat wend cn keert Laat door heen lijn zich meer bedwingen En kort daarna zag men den heer Vol moed ras uit het rijtuig springen. Door deze sprong brak hij zijn been Johanna en de voerman beide Storte in de haven naar bencen Acli welk een droevig ramp en lijden Ras ziet. men duizend mcnsclien daar Die vol van schrik en angst gedreven Tc zien of hel nog mogelijk icaar Tol redding van hun dierbaar leven. De voerman werd het eerst gered Werd u-eldra naar zijn huis gedragen En nog vier dagen lag te bed Eerdat zijn doodsuur was geslagen Johanna ach die arme meid Werd dood het water uitgeloogcn Dat ieders harte leed cn spijt. Er rolde veel tranen uit dc oogen. Ziet daar nu menscheti een droevig eind Van onze aardse stervelingen Waar meen zich keert of ook zich wend Hoeveel gevaaren U omringen Leer uit dit stuk dc onzekerheid Waar of gij gaat of wend uw schreden Gij zijt bestemd voor de eeuwigheid De dood reist altijd met u mede. Zielrikzcc. november 1876.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 22