1 SEPTEMBER Het dijksversterkingswerk. „Borren- damme" werd opgeleverd en minis ter T. E. Westerterp kwam op bezoek. Verklikkerstrand weiden borden geplaatst „Naaktstrand", maar dat bleek klandestien werk van zonne baders. Van slot Haamstede ver scheen een fraaie dia-serie, die voor het publiek werd „gedraaid". Brou wershaven pousseerde een bouwplan voor jaehtberging aan de Noorddijk. Zierikzeese meermin Op de eerste stralende Toeristen dag, haalde Zierikzee de zeemeer min. weer in; het echte begin van het zomer-vakantieseizoen. In ver band niet het Struktuurplan Wes- terschouwen richtte de Natuur- en Vogelwacht zich met een schrijven tot de gemeenteraad. Een kulturele gebeurtenis van de eerste orde was het optreden van het British Columbia Boys Choir, in de grote kerk van Brouwershaven. De W.M.Z. trof een noodmaatre gel, om een ongestoorde waterleve ring op Schouwen-Duiveland - on danks de intense droogte - te kun nen garanderen. Inmiddels werden door een Zie rikzeese en Bruse kotter de eer ste mosselen aangevoerd. In het Pa- rochicentrum te Zierikzee werd een missietèntoonstelling gehouden. Bruinisse beleefde een hele drukte met." het dalen van parachutisten en het organiseren van „sjpiiitbal". Bnise verlangens Overigens schreef' deze gemeente ,;navigare necesse est" („yaren is noodzaak'') in\ het wapen, tijdens de visserijdagen, die. een vlootshow als hoogtepunt kende/ Na de schouw werden de maritieme verlangens van Bruinisse op tafel gelegd. Schouwen-Duiveland beleefde op de 10e zijn Agrarische Dag, waarop, het. „puik van kooi en stal" te zien was op een terrein bij het Zweedse Rode Kruis-:ziekenhuis. Het Zeeuws Coordinatieorgaan zette enkele kant tekeningen bij het bestemmingsplan „Buitengebied Middenschouwen". Medio juli kwam minister T. E. Westerterp op bezoek, bij gelegen heid van de oplevering van het ver- Sterkte dijkvak bij Bofrendamme. De R.T.M. klom in de boom om te protesteren tegén door de minister aangekondigde inkrimping van bus diensten. Een cijfermatig stuk werd overgelegd," waarin de vermeende noodzaak werd bestreden. Zierikzee zag de opgezette walvis „Jonas''. De raad van Duiveland fourneerde een hogere som voor het hervormd verenigingsgebouw. Aan de Bruse Zeskampspelen namen zes In het Gravensteen werd een ten toonstelling gehouden, georganiseerd door de Zeeuwse Kunstkring. ploegen deel. Een ballon van de heer J. Boesman, maakte een noodlanding te Kerkwerve. Jubilea De camping „Oase" vierde het 10- jarig bestaan. Het twintigjarig be staan van de Vliegklub Haamstede werd feestelijk herdacht. Ook de camping „De Karavaan'' vierde het tweede lustrum. De landbouwers kregen zorgen over de z.g.n. na- groei in de aardappelen. In de Zierikzeese grachten kwa men veel karpers om door de uit zonderlijke hitte en droogte. De Westhoek-politie had het nogal druk met diefstallen, vernielingen en het optreden van „feestgangers". Te Zierikzee werd de aandacht ge vestigd op de verwaarloosde toe stand van de Grote Kerk. Tijdens een „Brouwse dag" werd op hel Marktplein een braderie gehouden. Blijkens het jaarverslag van de Kamer van Koophandel, bleek de ekonomische ontwikkeling in het distrikt Midden- en Noord-Zeeland niet gunstig. Een beetje uit de hand liep een proef met éénrichtingsver keer op de Hoge Zoom te Wester - schouwen. De politie deed arresta ties in verband met insluipingen te Zierikzee, Duiveland' en Bruinisse. De Duivelandse brandweer bestreed een schuurbrand te Nieuwerkerk. De raad van Bruinisse ging akkoord met de bouw van een éénklassige noodschooL mmmm worsteling, een man jn het been. De nieuwe Stuurgroep dijkversterkin gen Oosterschelde, hield een verga dering in Tholen. Als gevolg van de vuurziekte, stierven veel palingen in de kreken van Ouwerkerk. Op he.t strand van Renesse werd een jut- tersfeest gehouden. De z.g.n. „Tour van Drie" bracht 130 fietsende jon getjes naar Zierikzee. Het voorne men werd bekend de Zeelandbrug uit te rusten met een derde tolstraat. Teneinde droogte-boeren te kun nen helpen, werd subsidie verstrekt voor de inzaai van Italiaans of Wes- terwolds raaigras. Te Ouwerkerk werd een demon stratie windsurfen gegeven. In de kerk te Renesse Zongen „The Light Baerers*'. In het Gravensteen werd een zomertentoonstelling door de Zeeuwse Kunstkring georganiseerd. Bij een inbraak in een watersport- artikelenzaak op „Aquadelta" werd een kwart ton buitgemaakt. De visserij Bij de visserij deed zich een ,,aard- appeleffekt" voor; de betere kwaliT teilen gingen steeds in prijs omhoog. Grote zorgen in de landbouw dOor hitte en droogte, werden wat weg genómen door redelijke opbrengsten in gerst eri tarwe, die uitzonderlijk vroeg werden geoogst. Te Ooster- land werd eèn druk bezóchte rom melmarktgehouden. Te Haamstede werd van kerkelijke zijde een ,4diële" zomer-,.kermis'' georganiseerd. Op de kruising Kraaijensteinseweg, vond een ver keersongeval plaats, waarbij een kind ernstig werd gewond. Sluiting Smit Bolnes Het sluitstuk van het drama Smit Bolnes viel tegen het eind van de maand. Ontslag werd aangevraagd voor het personeel van deze machi nefabriek, die het niet kon bolwer ken tegen de ekonomische nood dei- tijden. Veel vrijwillige krachten bleek de afdeling Westhoek van het Rode Kruis in de drukke zomer maanden te trekken. Te Bruinisse werd een z.g.n. para- S'ailor, bij een demonstratie op het nippetje gered. Bij Kapelle onder Zierikzee ontstonden Wild-West-la- ferelen en schoot de politie, na een De resultaten werden bekend ge maakt van een zgn. „Dorpenonder- zoek" ingesteld door de Frov. Plano logische Dienst voor Zeeland, het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland en het Prov. Ophouw- orgaan Stichting Zeeland. Winkels, basisschool en openbaa»- vervoer bleken de dorpsbewoners de belangrijkste zaken te vinden. Toe slemming werd verleend om de Bruinisser Huishoudschool onder vi- gueiu* van de Ver. tot Instandhou ding van chr. Schoolonderwijs te Zierikzee te brengen. Jubileum Noorrlgouwe Ter elfder ure werd ontdekt dat Noordgouwe aan de vooravond stond van het zeshonderd jarig bestaan. Er werden allerlei festiviteiten georga niseerd, waarvan de opbrengst ten goede kwam aan de plaatselijke mu ziekvereniging „Con Amore". Reeds in augustus kon vastgesteld worden dat de zomer van 1976 voor Schou- wen's Westhoek een „top"-seizoen was. Tijdens het seizoen-slotfeest van de V.V.V. te Brouwershaven sprak de voorzitter zijn hoop uit voor een funktionele kernrestauratie. Renesse beleefde een wedstrijd ringsteken op het terrein bij „De Laone''. Met de oprichting van de W.S.V. „Aqua" kreeg Bruinisse een tweede water sportvereniging. Een doortastende dame te Renesse wist door krachtig optreden de diefstal van een antieke klok te voorkomen. Connie Vink zorgde met haar show „Ben je be toeterd" voor een gezellige middag op „Aquadelta''. Er werd een begin gemaakt met de dijkverzwaring van de Ooster- scheld'edijk onder Oosterland'. In de Vierschaar van het Zierik zeese stadhuis werd een tweede hearing gehouden over de Struk- tuursehetsBinnenstad. Een bjj een komst die vrywel identiek was aan de eerste hearing. de bouwsektor. De Zierikzeese ge meenteraad besloot tot de aanstel ling van een. tiende leerkracht voor de openbare basisschool ,,'t Kof- srhlp". Een merkwaardig v isserij- experiment bleek de succesvolle op vang van oesterbroedval in de Gre- velingen. .Kor oil Bot" Het zilveren jubileum van het Ge nootschap „Kor en Bot'' werd ge vierd met de opening van de gele- genheidsexpositie „Vissen voor de wetenschap" in de ruimten van het Maritiem museum. De steeds maar aanhoudende droogte werd een ramp voor de Westhoek, honderden fruitbomen dreigden af te sterven. Door G.S. werd goedkeuring ver leend op het bestemmingsplan „Jachthaven Scharendijke". Het spel van klank, licht en kleur, de „Taptoe Bru '76" werd een groot welluidend succes. Na een intensie ve zoekaktie op de Grevelingen wer den twee vermiste sportvissers ge vonden op de Roggeplaat. Een boot van de Zeeuwse Rijks politie te water, de R.P. 5 overvaar- de een zeiljacht. Een tragisch ge beuren, waarbü een vrouw om het leven kwam. De dramatische expressie groep „The Fish" uit Nieuwerkerk ont wikkelde allerlei aktiviteiten. Tij dens de vergadering van de vissers vereniging „Algemeen Vissersbe- lang" te Bruinisse werd geklaagd over de kleine afmetingen van de mosselen. De jeugdsoos „Brogum" maakte een goede start bij een vroeg begin van het nieuwe seizoen met de En gelse-Ierse formatie Diarmaid, Ri chard en Sebastian. De Zierikzeese gemeenteraad hechtte zijn goedkeu ring aan een raamverordening Ram penbestrijding. Het Zeeuws Coordinatieorgaan ging bij de Kroon in beroep tegen het door de gemeenteraad van Brou wershaven vastgestelde en door het college van G.S. van Zeeland goed gekeurde bestemmingsplan „Zomer- dorp Den Osse'.'. Het Sociaal Cen- Waterpeil Grevelingen Het waterpeil van de Grevelingen bleek 30 cm te zijn gezakt als ge volg van verdamping door het war me zomerweer. Zaterdag vier sep tember was een belangrijke dag voor de S.V. Renesse. Wethouder M. J. Steur stelde de nieuwe kleedlokalen en de kantine in gebruik. De oproep van de belangengroep Zierikzee West tot het bedenken van een andere naam voor het tot nu toe met de naam Plan-West aangeduide stadsdeel, bleek niet tevergeefs ge weest. Er kwamen heel wat interessante suggesties. Zoals bekend werd ten slotte gekozen voor de naam „Poort ambacht". De hulpverleningsklub van „Bro gum" stelde zich beschikbaar voor allerlei vormen van praktisch so ciaal werk. Het hoofdbestuur van de Zuide lijke Landbouw Maatschappij (ZLM) koos de heer A. J. G. Doeleman te Nieuwerkerk tot nieuwe voorzitter van de Z.L.M. De direktieraad van Rijkswater staat bracht een bezoek aan de Gre velingen. Vele Bruse bedrijven kre gen een nieuwe Hinderwetvergun ning. De provincie Zeeland stelde de aanmoedigingsprijs voor 1976 in voor de sektor literatuur, om be paalde personen aan te moedigen door te gaan met hun werkzaamhe den op het gebied van kunst of we tenschap. De peuterklas te Haam stede kreeg een nieuw onderkomen in de fraai gelegen Beatrixschool. De C.J.V. organiseerde een bejaar dendag in het kamp te Renesse, on danks de regen een zeer geslaagde dag. Tentoonstelling Zeelands kommissaris dr. C. Boer- tien opende de tentoonstelling „Schilderkunst in West-Vlaanderen 1976'' in het Gravensteen, dat voor deze gelegenheid voor het publiek werd opengesteld. Ondanks de talloze waarschuwin gen was onvoorzichtigheid met vuur er de oorzaak van dat de begroei ing op de wal, die camping Schou wen scheidt van de Hogeboomlaan, door brand werd verwoest. Door het optreden van een parmantige 'kleu ter konden, twee kinderen nipt ge red worden uit de watergang aóh-fèr Borrendamme. Hoewel het toeristenseizoen nög lang niet was afgelopen luwde 'de allerergste drukte al weer wat in de eerste week van augustus. Het veer Anna-Jacobapolder-Zijpe bleek in 1975, 24.688 vaarten te hebben ge maakt. In- Oosterland werd de eerste spade in de grond gezet voor de uit breiding en vernieuwing van hét Verenigingsgebouw. Voor de eèrsfe maal kwam een jaarverslag uit van de stichting lyiet gehuwde moeders ih Zeeland. Oostenrijkse woningen Na weer langdurige beraadslagin gen en twee schorsingen kwam mén in de gemeenteraad van Wester- schouwen tot de beslissing dat de Oostenrijkse woningen door de be woners kunnen worden gekocht. De Provinciale V.V.V. liet weten te wil len komen tot een watei'dicht i'eser- veringssysteem om daardoor een chaos op de kampings te voorkomen. De deelnemers aan de zeilweek op 'de Grevelingen werden officieel ont vangen op het stadhuis van de Smal- stad. De stichting Cultuui-spx-eiding Zeeland kwam reeds met het kultu- reel progx-amma voor het seizoen 76'77 op tafel. De gemeenteraad van Westerschouwen besloot voor de Dienst Gemeentewei-ken een zeven jaar oude Mei*cedesvrachtauto te kó pen voor f 40.000, Een groep van vijftien meisjes én jongens bx-acht een bezoek aan ;de „twinning"-stad Hatfield. In de ge meenteraadsvergadering van Zierik zee ging de P.v.d.A.-fraktxe. met akr koord met de sti'uktuurschets' Bin nenstad en de Parkeernota. Miss Aquadelta '76 Veèl vrouwelijk schoon was te aanschouwen op „Aquadelta" te Bruinisse. 'Daar werd de vex-kiezing gehouden van Miss Aquadelta 1976 Door de jury o.a. bestaande uit Wil lem Duys en Thérèse Steinmetz wex'd de Rotterdamse Conny. Geur- ders als winnares aangewezen.. De heer H. A. van Felius kreeerde in de Paax-destx-aat te Zierikzee een Franse baroktuin-. In de Zoele Gracht te Zierikzee werd Botulisme gekonstateei'd. En kele kokmeeuwen waren de eerste slachtoffei's. De C.J.V.-Bruinisse sloot het zomerseizoen af met een muziekavond door de bekende gx*oep „Silly Thing". Oxxdanks de zomei*warmte was er een druk museabezoek. Reeds begin augustus konden de Zierikzeese mu sea de tienduizendste bezoeker no teren. De ontwerp-begroling van de px*o- vinciale inkomsten en uitgaven voor 1977 vei'toonde een overschot aan middelen van f 85.113,Een over schot dat echter maar schijn was, volgens de toelichting. In wezen be stond er een tekort van ruim drie- en-oen halve ton. Voor de Hervormde Kerk te Re nesse werd een staande taptoe ge houden waaraan door divex-se mu ziekgezelschappen werd deelgeno men. Door de watersportvex-enigin- gen Zierikzee en Brouwershaven werden jeugdzeil wedstrijden gcor- ganiseei-d. De N.V. Watermij Zuid-West Ne derland deelde mede een verdere stuffing van de tarieven te verwach ten. Oosterland werd opgeschrikt door het In dc grond drijven van 72 heipalen voor dc bouw van zeven tien nieuwbouwwoningen. Do gemeentegids van Duiveland bleek een zeer verdienstelijk boekje te zijn. In het stadsdeel West te Zierikzee heerste volop aktiviteit in trum ging op in de Px-otestantse Stichting voor Maatschappelijke Zorg. Zuinig met water De Watermaatschappij Zuid-West Nedex'land riep op tot zuinig water- vei'bruik. Door de langdurige droog- 'te en het- hoge waterverbruik dreig de de situatie ernstig te woi'den. Voor Schouwen-Duiveland kon ge zegd worden dat hier geworsteld wordt met een chx-onisch watex-te- kort. Voor grondaankopen in het be- stemmingsplan Ouwerkerk bleek gx-ote belangstelling te bestaan. De kleuterschool te Oosterland verhuisde naar het nieuwe school complex. Schouwen-Duiveland be leefde de vooxTonde van de nationa le Lego-bouwwedstx-ijd. Vele jeug dige enthousiaste bouwei's namen hieraan deel. De woningbouwvereniging „Beter Wonen" kreeg groen licht voor de bouw van 44 woningen in „beschutte sfeer". Het dorpscafé te Kerkwerve van Gerard en Ine van Oorschot werd op feestelijke wijze heropend. Fraaie paarden waren te zien op de Agrarische Dag te Zierikzee. Zaterdag 11 september beleefde Zierikzee zün Oosterscheldedag. een feestelijk gebeuren als rcaktie op het in de zomer genomen besluit de Oosterschelde af te sluiten met een pijlerdam. Het weer op die dag was storm- achtig: symboliek voor de storm achtige strijd die in een verder en recent verleden moest worden ge voei-d. Het op de zolder van de „Confe- ï-entiekamex-" gevonden vaandel van de muziekvereniging „Ooster- lands Fanfai'e" bleek het allereerste vaandel uit het jaar 1898 te zijn. Een belangi'ijke vondst voor de fanfai'e Bekend gemaakt werd dat Zee land tn de periode 1977-1985 twee en een half duizend bouwvakkers extra nodig zal hebben voor de uitvoering van de Oosterscheldewerken. Een gi'oep van 36 Fransen maakte een studiereis door Nederland en brach ten tevens een bezoek aan Bx'uinisse waar zij met de neus op de visserij en i'ekreatieprobiemen werden g?- drukt. De Duivelandse Plattelands vrouwen maakten een tripje naar Ossendx-echt. «TA- Voor de laatste maal dit seizóen bracht het patiëntenschip „Prins Willem Alexander" een bezoek aan Zierikzee. In Burgh hadden de „ïoodkokertjes" weer veel belang stelling tijdens dé traditionele pe- renverkoop. Er werd een begin gemaakt met de aanleg van een persleiding naai de nieuwe rioolzuivering aan de Verloi'enkostweg in de polder Brui nisse. Het aktie-komité van de Unicef op Schouwen-Duiveland or ganiseerde een balonnen-evenement en een bazar. De opbrengst bedroeg f 364.—. De „Delta-Sport" kleuters beleef den een fijne dag tijdens de traditio nele Domcinentocht. Als onderdee van hun Mosseltocht brachten de zeilers van de W.S.V. „Dordrecht" een bezoek aan Bruinisse. Zwartkijkers Een intensief x-egio-onderzoek op grond van de Wet Omroepbijdrage, bracht aan het licht dat het op Schouwen-Duiveland wemelt van zwartkijkers en -luisteraars. De Zeeuwse Plattelandsvrouwenver enigingen richtten zich met een ver zoek om betere t.v.-kinderprogram- ma's tot alle omroepvci-cnigingcn. Gedeputeerde A. L. van Geesbei'gen deelde mede dat de Oosterschelde- pijlerdam voorzien zal worden van een schutsluis. Bij een ti*agisch on geluk op de Grevelingen kwamen twee sportduikers om hot leven. De oudste zich nog in Nederland bevindende lucht van 1893 in een boei voor dc kust van Bruinisse bleek zeer belangrük voor een des betreffend onderzoek in Amerika.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 20