Feestavond Voor meer dan 400 bejaarden uit Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Brou wershaven en Zierikzee werd in de Graanbeurs een feestavond georga niseerd. Littooy's baby- en kleuter speciaalzaak te Zierikzee verhuisde van pand Appelmarkt 16 naar Ap pelmarkt 8. In Oosterland bleek veel belangstelling te bestaan voor de „Woningmarkt". De uitgebreide zaak van firma Joh. Kik en Zn. te Haam stede werd heropend. De bejaarden van Duiveland brachten een bezoek aan de bejaarden van Sirjansland. Tijdens de gemeenteraadsvergade ring te Bruinisse besloot men toe te treden tot de Vereniging Dorp Stad en Land te Rotterdam. De Oranjevereniging te Brouwers haven besprak het feest voor de ko mende Koninginnedag. De Young Shop van Modehuis Holty te Zierik zee ging van start met een nieuwe eigentijdse modepresentatie. De brood- en banketwinkel van H. ten Hove te Nieuwerkerk werd heropend na een belangrijke modernisering. Struktuuruota Westerscliouwen In de struktuurnota Westerschou- wen werd melding gemaakt van een duidelijke vraag naar moge lijkheid tot rekreatief wonen in Westerschpuwen. De Gereformeerde Kerk te Zierikzee hervatte de dien sten in het gerestaureerde kerkge bouw. In Haamstede werden enke le schuurtjes door brand verwoest na het verbranden van een afval hoop. In de Ned. Hervormde Ge meente te Haamstede vond de beves tiging en intrede van ds. H. Smits plaats. Voor het eerst sinds 1965 werd toestemming gegeven mossel zaad te vissen op de Grevelingen. Burgemeester Hekman verrichtte de opening van de nieuwe kantine van de voetbalvereniging Bruse Boys. De muziekvereniging „Nieuw Leven" te Ouwerkerk verzorgde een muziek- en toneelavond. De Struk tuurnota Westerschouwen gaf en kele konklusies betreffende het per manent wonen in Burgh-Haamstede. De Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer" organiseerde de jaarvergade ring. De Algemene Bejaardenbond kon een toenemende belangstelling voor het werk en het lidmaatschap konstateren. Te Zierikzee werden lezingen gehouden over Transcen dente Meditatie. Op de jaarvergade ring v'n de vogelvereniging „Zang en Kleur" werd gesproken over de plaatsing van een volière bij „Bor- rendamme". De leeiiingen van de zesde klas van de J. W. van den Doelschool presenteerden zich met een eigentijdse musical. De Struktuurnota Westerschouwen stelde dat beslissingen op rekrea- tiefgebied het beeld van Wester schouwen zccr ingrijpend zouden gaan beïnvloeden. Het Warenhuis De Hcma te Zie rikzee vierde het landelijke 50-jarig jubileum mee. door taarten uit te delen aan enkele bejaardentehuizen. In de Corneliastichting bereikten vijf ordezusters de pensioengerech tigde leeftijd en verlieten het tehuis. Tijdens de vergadering van de ge meenteraad te Duiveland kwam een wijziging in de model bouwverorde ning ter sprake. [Nieuwe toren Nieuwerkerk beleefde een dag apart: Zeelands kommissaris dr. C. Boerlien stelde de nieuwe toren in gebruik. De huishoudschool „Prinses Juli ana" te Zierikzee organiseerde een open dag. Dc gewestelijke raad van het Landbouwschap, het waterschap Schouwen-Duiveland, het Coördina tie-orgaan voor natuur-, landschaps- en milieubescherming in Zeeland en b. en w. van Westerschouwen waren het er alle over eens dat de verdeel* weg Renesse-Haamstede er niet moest komen. Tijdens dc voorjaars vergadering van dc afdeling Schou wen van de Pialtelandsvrouwenbond werd teruggeblikt op het afgelopen verenigingsjaar. In de struktuurnota Westerschouwen werd erop gewezen dat de belangrijkste funktie is. het zijn van natuurgebied. Naar aanleiding van dc struktuur- no(a werd een hoorzitting gehouden waarop nogal waf tegcnstryd.ge meningen te berde werden gebracht. Te Zierikzee werd een gezamenlij ke vergadering gehouden van de Streekfedratie Schouwen-Duiveland van de Pv.d.A. de Zeeuwse P.v.d.A.- statenfraktie en gemeenteraadsle den. Op verzoek van Ged. Staten van Zeeland werd door het E.T.I. een memorandum opgesteld over de stand van zaken betreffende de werkgelegenheid van de motorenfa- briek Smit en Bolnes. De C.J.V. „Sa men Verder" vierde het jaarfeest met een gevarieerd programma. De S.V. Delta Sport vierde het twintig jarig bestaan op originele wij zé. Het zaadvissen op de Grevelingen bleek kwantitatief een enorm sukses té zijn. Serooskerke vierdè een be scheiden, maar vrolijk strafeest. De werkgroep Zeeuwse zenuwartsen maakte bezwaar tegen de subsidie voor de telefonische hulpdienst. De Stichting Hulp Noord-Ierland nam het initiatief tot het inzamelen van gelden en het voorbereiden van een programma voor Noordierse jonge ren, die dit jaar naar Schouwen- Duiveland zouden komen. In de bouw van de nieuwe L.T.S. bleek nog niet veel schot te zitten. De bouw stond op de officiële lijst van het ministerie gepland voor het jaar 1977. De Chr. Besturenbond te Brui nisse vier.de het 85-jarig bestaan. Het Rode Kruis te Bruinisse kon het vierde lustrum vieren. Leefbare kernen Tijdens de hoorzitting te Seroos kerke over het struktuurplan voor de Westhoek kwam vooral naar vo ren dat de kleine kernen leefbaar gehouden moesten worden. De Mid delburgse wethouder W. Baars kreeg in Zierikzee de Zeeuwse VAC-helm overhandigd. Uit het jaarverslag van de Prot. Stichting Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging bleek dat aan de opgedragen taken haar de verwachtingen kon worden voldaan. Tijdens de boomfeestdag werden in Zierikzee en Bruinisse door de schooljeugd een groot aantal bomen geplant. BROUWERSHAVEN. Op 30 april werd overal vrolijk koninginnefeest gevierdKinderen in aktie op het Havenplein van Brouwershaven. Hogezoom-Lagezjooni In de gemeenteraad van Wester schouwen vormde het vooroverleg over het plan Hogezoom-Lagezoom een uitvoerig punt van diskussie. De Natuur- en Vogelwacht onder schreef dc doelstellingen van het struktuurplan Westerschouwen. Ge noemd plan stelde ook dat geen ver dere uitbreiding van het gebied ten noorden van de Hogeweg moest plaatsvinden. De kwestie van de op- klassifikatie van dé gemeente Zie rikzee werd een belangrijk diskiis- siepunt in de gemeenteraadsverga dering. De hengelsportverenigihg „De Krabbe" te Burgh vierde het vijftienjarig 'bestaan. Tijdens de ver gadering van de gemeenteraad te Zierikzee kwam de situatie van het sportpark „Bannink" uitvoerig aan de orde. Burgemeester Hekman reikte bij schaakvereniging T.O.G. te Bruinisse een aantal „Pionnen- diploma's" uit. De gemeenteraad van Westerschouwen boog zich over het inrichten van de Kabbelaarsbank. Door middel van een protestbrief aan de raadsleden vroegen veront ruste ouders in Zonnemaire om be houd van de kleuterschool. De ge meenteraad bleek zeer ontstemd over deze brief. Te Zierikzee werd een regio-ge spreksgroep in gesteld, die zich verdiepte in de Verstedelijking'snota. Aan het Havenplein te Zierikzee werd de nieuwe dames-modezaak van Paul van Geesbergen geopend. De financiering voor de komst van Noordierse kinderen bleek vrijwel rond te zijn. Geschenk voor ziekenhuis De Sirjanslandse bejaarden brach ten' een bezoek aan de Bruse soos. Woonerf Tijdens de Zierikzeese gemeente raadsvergadering werd gesproken over het plan een deel van Malta meer karakter te geven door het in stellen van een woonerf. De bouw van een dorpshuis te* Oosterland werd voorlopig van de baan gescho ven. De raad kon zich niet verenigen met het voorstel van b. en w. om te voldoen aan een aantal voorwaar den die door de Herv. gemeente wer den gekoppeld aan de bereidheid om het oude bestaande verenigingsge bouw aan de St. Joostdijk aan de ge meente te verkopen. Een tragisch ongeval deed zich voor op de Grevelingen ter hoogte van Scharendijke. Een klein bootje sloeg om en twee Belgische sportvis sers verdronkeneen derde man kon worden gered. De elektrozaak van Joop de Regt te Zierikzee werd ver bouwd en won aan ruimte en sfeer. Voor de gehele schooljeugd uit dc regio werd in de Concertzaal hel eigentijdse jeugdprogramma „Tom bola" gebracht. Naar aanleiding van hel reeds ge noemde verdrinkingsongeval, werd bekendgemaakt dat maatregelen no dig waren legen te kleine huikjes op het Grevelingenmeer. In Bruinisse werd een jeugd avond gehouden, tij dens welke de film ..Tegenspel" werd vertoond. Onder het personeel van Smit Si Bolnes werd een pamflet uitge deeld. waarin kritiek werd uitge oefend op dc vakbonden. Tijdens een vergadering van de vereniging „Stad cn Lande" werd een lezing gehouden over de betekenis van het Spaans be leg van Zierikzee in 1575-1576. Fauna Oosterscheltle G.S. van Zeeland stelden provin ciale staten voor over te gaan tot de aanschaf van een drietal films gewijd aan dc ondcrwatorfauna in dc Oos- Icrschclde. Aan dc vooravond van hef Koninginncfecst begon de lintjes regen, waarvan ook enkele grole „druppels" in Schouwen-Duiveland Wegens een bestuursverkiezing waarmede zij zich niet konden vere nigen (raden zes bestuursleden van de vereniging Technische School voor Schouwen-Duiveland al'. In de Corneliastichting werd ge start met een kursus gerontologie. De leerlingen van de J. L. de Jonge School cn dc Maltarakkcrs presen teerden zich in een kombi-program- ma. In Bruihfsse brak een nachtelij ke brand uit aan boord van een drij vende bok. Op de jaarvergadering van de muziekvereniging „Crescen do" te Dreisehor werd gemeld dat financieel een moeilijk jaar te wach ten stond. Burgemeester A. P. Schouwenaar werd gekozen tot voorzitter van dc Algemene Neder landse Schippersvereniging. Prijzen ,,K. en E." Muzikanten van „Kunst cn Eer" wonnen 'mooie prijzen in het K.N.F.- solistenconcours. De V.V.V. te Brui nisse kwam met een uitgebreid pro gramma voor de Visserijdagen in ju li. Het Waterschap Schouwen-Dui veland sprak nogmaal haai* voor keur uit voor een volledige afslui ting van de Ooslerschelde. De gemeenteraad van Midden- schouwen boog zich over de aanschaf van een vrachtwagen en een motor maaier. Uit Renesse kwam het be richt dat het voormalige schoolge bouw aan de Hervormde kerk ge sloopt zou worden en dat een aange past koor daarvoor in de plaats zou komen. Begin april had ongeveer 60 procent van de bevolking in Schou wen-Duiveland de heffing ingevolge de wet Verontreiniging oppervlakte wateren betaald. De auteur Frank Visser presen teerde op. het stadhuis te Zierikzee zijn boek „De smid van Schouwen". Hèt waterschap Schouwen-Duive land maakte bekend dat de verho ging en verzwaring van de zeedijk Borrendamme al voor tachtig pro cent gereed was. van een telefooncel te Zijpe. In Brui nisse vond de finale plaats van 'rrhe- ïen-kookkursus. Het solistencon cours van de fanfare „Luctor et Emergo" te Renesse kon een groot aantal deelnemers noleren. De Bruse gemeenteraad besloot dat bepaalde winkels op de jachthaven Acjuadelta op zondagen enige tijd open mochten zijn. Het hervormd kerkkoor te Haamstede vierde het 35-jarig be staan met een avond vol zang en to neel. Belangengroep Wesl Er vond een positief gesprek plaats lussen de belangengroep West Zie rikzee en het college van b. en w. De U.V.V. verzorgde een vrolijke toneel avond voor de Zierikzeese bejaarden. De Koninklijke harmonie „Kunst en Eer" organiseerde het onderling so listenconcours. Op de balie werd door de A.N.W.B. een verlichtings- alctie gehouden. Dc Mosselkwekersvcreniging „Al gemeen Visersbelang" te Bruinisse besloot tot een bedrage aan de kam- pagne van S.O.S., bet overkoepelend orgaan waarin alles samenwerkt, dat vocht voor het openhouden van de Oosterscheldc. De V.V.V. „Renesse Vooruit" her dacht het 65-jarig bestaan met een vergadering in historisch perspektief. Een frontale botsing op Rijksweg 18 ter hoogte van Oosterland kostte aan twee mensen het leven. De gemeenteraad van Bruinisse was nogal verdeeld over de aanschaf van een gemeente-traktor. Voor de Zierikzeese „Groenbi'igade", de ge meentelijke plantsoenendienst brak weer een drukke tijd aan. Het Zeeuws Provinciaal bestuur maakte het dijkverhogingsrapport openbaar. De V.V.V. „Renesse Vooruit" besloot in het komende zomerseizoen weer een tentoonstelling „Nijver Schou wen" in slot „Moermond" te organi seren. Te Scharendijke konden 31 EHBO-diploma's uitgereikt worden. De herenkapsalon van G. van Dam te Zierikzee onderging een moderni sering. De dameskapsalon Boudeling Coiffures te Nieuwerkerk onderging een dergelijke behandeling en werd aangepast aan de eisen van déze tijd. Zierikzee de hernieuwde boek- en kantoorboekhandel/kantoorinslalla- ties van firma Volkeri. Zeelaiidbrug Uil het jaarverslag van de P.Z. B.M. bleek dal de tolheffing Zee- landbrug in 1975 een bedrag van f 6.614.958,50 had opgebracht. In ,,'t Lange Uus" te Zierikzee werd een bijzondere tentoonstelling van Zie rikzeese kunstenaars gehouden. In samenwerking met de brandweer van Scharendijke en Kerkwerve hield de Rode Kruis-kolonne afdeling Schouwen-Westhoek een realistische oefening. Tijdens dc paasdagen stroomden de toeristen de regio weer binnen. Aan het einde van tweede Paasdag had dit een veertien km lange file tussen Zierikzee en Rotterdam tot gevolg. Tijdens een vergadering le Brui nisse werd de vereniging van eige naren van sporlvissersvaartuigen opgericht. De gemeenteraad van Duiveland besloot tot huurverhoging van Duivelandse gemeentewoningen. Tijdens de raadvergadering van Zie rikzee deelde de voorzitter mede dat er voor het in moeilijkheden verke rende bedrijf Smit Bolnes einde lijk reden tot enig optimisme was. Een groep MEVO-voetballers bracht een bezoek aan de twinstad Hatfield. De gemeenteraad van Zie rikzee stelde zich terughoudend op ten aanzien van de Grevelingen, daar Zierikzee de enige gemeente is niet grenzend aan het Grevelingenbek- ken. Te Scharendijke werd door de ge- meentesekretaris de heer L. F. van Wijck de zoveelste paal de grond in geslagen voor het fundament van het gymnastieklokaal annex gemeen schapsruimte. De 17-jarige Richard Bin uit Zie rikzee werd de gelukkige winnaar van een gratis kooi aan boord van het zeilend zeeschip „Eendracht" aangeboden door de „Slavenkas". De groep Zierikzee in het kader van de inspraak met betrekking tot de Verstedelgkingsnota kwam voor een tweede ronde bijeen. Het fanfarekorps „Luctor et Emergo" te Renesse kreeg nieuwe uniformen. De brandweer van Renesse moest op draven bij de bouw van het amuse mentencentrum aan de Hogezoom toen een pas gelegde vloer niet be stand bleek te zijn tegen de druk van het grondwater. De openbare basisschool te Renes se organiseerde een geslaagde revue avond. Padvinders-klubhuis In Zierikzee werd het nieuwe pad vinders-klubhuis „De Lelie" in ge bruik gesteld. De jachthaven te Brui nisse werd verrijkt met een passan ten-steiger van de watersportvereni ging „Bru". De Hervormde gemeen te van Burgh maakte bekend dat het kerkorgel dringend aan algehele res tauratie toe was. Tijdens de leden vergadering van de V.V.D. te Wester schouwen werd uitgebreid gesproken over de struktuurnota van deze ge meente. Dc P.v.d.A. afdeling Brouwersha ven stuurde een brief aan dc minis ter van onderwas, prof. H. J. van Kcmcnade, over dc dreigende slui ting van dc openbare kleuterschool te Zonnemaire. Dc Zierikzeese Oranjevereniging maakt'c een feestelijk cn gevarieerd programma voor Koninginnedag be kend. Tijdens de vergadering van dc Coöperatieve vereniging tot exploi tatie van landbouwwerktuigen cn machines tc Nieuwerkerk werden nieuwe investeringen besproken. „Dc Schouwse winkel" aan de Lange Re- ke'te Renesse werd in een nieuwe jas gesloken en heropend. In het Mededelingenblad van de vereniging Stad en Lande werd een gedoku- meerd exposé gegeven van de akti- viteitcn in hot voorbije Monumenten- jaar 1975. Naar aanleiding van het 25 jaar beslaan van sociale werk voorziening werd in de Concertzaal een drietal films vertoond over hel werk \ran Sociale Werkplaatsen. Wet- houder M. C Docleman opende te Op het stadhuis tc Zierikzee werd dc voorjaarsvergadering van dc Vrouwenadviescommissie voor de woningbouw in Zeeland, gehouden. In het struktuurplan Wester schouwen werd aangeraden te zoe ken naar bufferzonees tussen na- tuur- en verblijfsgebieden. De ge meenteraad te Brouwershaven kreeg een heet hangijzer ter tafel: wegens gebrek aan voldoende leerlingen moest een aanvraag tot opheffing van de kleuterschool te Zonnemaire worden ingediend. Na drie jaar vier de Scharendijke de wedergeboorte van het strafeest. De afdeling Noordwelle van de Plattelands vrouwenbond herdacht het twintig jarig bestaan. Met het heien van een eerste paal werd het officiële startsein gegeven voor de bouw van 275 vakantiebun galows tc Bruinisse. H.K.H. prinses Margriet bracht eexi bezoek aan het Rode Kruis zie kenhuis te Ziériikzee, waar door de afdeling. Vrienden van de Hart stichting een defrbrilator, werd aan geboden. Tevens werd tijdens èëri vergadering van de raad van be stuur van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis opening van zaken ge ge ven over een belangrijke uitbreiding van de poli-klinische afdeling. Te Bruinisse bleek een spoedige aan passing van het waterleidingnet zeer gewenst. Een groep Texelse onder nemers bracht een bezoek aan deze regio en liet zich informeren over Schouwen-Duiveland. Op het. stad huis te Zierikzee vond de installatie plaats van het overkoepelend or gaan bejaardenwerk Schouwen-Dui veland. De Slichtihg „De Zonne bloem" organiseerde in Zierikzee een voorlichtingsavond. Volgens het struktuurplan Westerschouwen was okkupatie van het poldergebied voor de rekreatie ni,et nodig. Bar „De Ba riton" te Renesse onderging een ge daanteverwisseling die de sfeer ten goede kwam. Overigens maakte het Waterschap ook bekend dat de zeebodem in dc wateren rond Schouwen-Duiveland aan sterke veranderingen onderhe vig was. Tijdens de algemene vergadering vaii het Waterschap verklaarde men zich akkoord met het bestrijdings- plan legen de water-verontreiniging. Op de vergadering van de horeca- bond in Schouwen-Duiveland werd gesteld dat men zich moest verwe ren tegen beunhazerij in het vak. De gemeenteraad van Middenschouwen verleende fiat op de PZEM-voorstel- len inzake garantie voor ontbrekende gasaansluitingen. Aan de Markt te Brouwershaven werd de boetiek „Dieselotte" geopend. De staalssekretaris van binnen landse zaken weigerde de plaatsing I i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 18