Schouwen-Duiveland van maand tot maand in vervlogen 1976 jSü|||o§i| Een jaar lang regio-nieuws ZIERTKZEF.SCHE NlEÜWSROtlE Donderdag 30 december 1976 Nr. 22022 SCHOUWEN-DUIVELAND, december - Hardnekkig - en waarschijnlijk juist - is de gewoonte aan het eind van een bijna vervlogen jaar nog eens om te zien en de dingen van liet jaar ,,op een rijtje te zetten". Zoveel is zeker, dat ook 1976 voor Schouwen-Duive land een overdruk jaar, met talrijke opwekkende en interessante gebeurtenissen is geweest maar ook met veel dat minder prettig was. Weliswaar storm dit jaar (in het begin), maar zonder echte kalamiteuze ge volgen. Wel werd 1976 het jaar van de dijkversterking. Het dekstuk Borren- damme werd belangrijk verstevigd en zelfs de minister kwam een kijkje nemen, evenals het dijkvak Viane-Bruinisse. Mogelijk zal 1977 de versterking te zien geven van een belangrijk dijkgedeelte in Schouwen. Een andere grote zaak was de in gebruikneming van het groot-riole ringsstelsel van de gemeente Wester- schouwen. Driftig werd ook gezocht naar betere levenskansen voor de kleine dorpen. De - al te korte - ge schiedenis van de belangrijke indu strie Smit Bolnes, kreeg een ver drietig slot. Op het gebied van de woningbouw kwam opnieuw veel tot stand. De droogte regeerde gedurende een te voren onvoorstelbaar warme zomer. Een dorp - Noordgouwe - vierde het zeshonderdjarig bestaan. Een burge meester kwam (Bruinisse) en ging (Brouwershaven). Het beste lijkt intussen het ver zoek aan onze lezers het (omvang rijke) jaaroverzicht op de voet te volgen. Dan volgt de erkenning: het was een druk jaar.' IllSiiiMIBiP Zonder incidenten maar met veel geknal en brandende autowrakken werd het jaar 1976 begroet. Nieuws- jaardag werd gevolgd door twee woelige dagen. De storm bleek nog zeer grimmig te kunnen zijn. Brui nisse kreeg te kampen met hoge waterstanden en de buitendijkse bedrijven aldaar hepen aanzienlijke schade op. In de Westhoek rukte het water hoog op, maar de stormschade bleek erg mee te vallen. Burgemeester Baerends van Mid- denschouwen drong, evenals dijk- BRUINISSE. Het voorjaar begon op timistisch. In Bruinisse gingen offi cieel (en met de kindertjes er bij) graaf A. M. Geluk, aan op een. volle dige afsluiting van de Oosterschelde. Van een zandplaat in de Grevelin- gen werden vier vissers door de po litie gered. De gemeenteraad van Duiveland hield algemene begro tingsbeschouwingen. De Zeeuwse kottervissers negeerden de vangst quotering voor tong. Er kwam een wijziging in de autobusdiensten hal te Haamstede-Vliegveld. De Coöp. Ver. tot verhuur van diepvriesklui- zen te Nieuwerkerk werd geliqui deerd. In de gemeenteraad van Middenschouwen kwam men tot vaststelling van het bestemmings plan Ellemeet-Zuid. Bruinisse be reidde een feestprogramma voor wegens de installatie van de nieuwe burgemeester. B. en w. van Brou wershaven verwachtten een uitbrei ding van taken en werkzaamheden op het gebied van openbare- en ge meentewerken. De vereniging van oud-leerlingen der tuinbouwwinter- cursus hield haar jaarvergadering. In de St. Domusstraat te Zierikzee werd een .speciaalzaak in Oosterse tapijten geopend. Bibliotheek De bibliotheek van de Stichting gemeenschappelijke Bibliotheek voorziening opende zijn deuren. Tijdens een druk bezochte nieuw jaarsreceptie op het stadhuis te Zie rikzee, gaf burgemeester De Mees ter een overzicht van het afgelopen jaar. Jeugdociëteit Big S te Wester- schouwen vierde het zevenjarig be staan. B. en w. van Brouwershaven lieten weten dat het toekomstbeeld van het onderwijs dn deze gemeente niet al te gunstig kon worden ge noemd. Het inwonertal op Schou wen-Duiveland bleek in 1975 te zijn toegenomen met 589. Op vrydag 9 januari vond de of ficiële' installatie plaats van burge meester T. C. Hekman te Bruinisse. B. en w. van Brouwershaven kon- stateerden dat de problemen rond het tolvrjj maken van de Zeeland- brug nog steeds niet de wereld uit waren. De landelijke rijvereniging „Wes telijk Schouwen" te Serooskerke vierde het eerste lustrum. Het Rode Kruis afd. Duiveland plaatste een oproep voor donors. De tolbrug over het Haringvliet bleek voor de aan-, deelhouders geen onvoordelige be legging te zijn geweest Renovatiewoningen In de Zierikzeese gemeenteraad kwamen de plannen voor de bouw van negentien renovatiewoningen in de binnenstad aan de orde. Te Brui nisse werd een hoorzitting voor vrouwen gehouden, met als onder werp de inrichting van het Greve lingenbekken. De vereniging van oud-leerlingen „Pomona" konsta- teerde een gunstig jaar achter de rug te hebben. De Ned. Aardolie Mij. gaf te ken nen seismische onderzoekingen te willen verrichten op Schouwen-Dui- land. De schaakvereniging „Zierik zee" nam de bovenzaal van restau rant „De Zeeuwsche Herberghe" als nieuw klublokaal in gebruik. De Streek-V.V.V. presenteerde de nieuwe akkommodatiegids voor Schouwen-Duiveland. De Zierikzee se bejaarden brachten een bezoek aan sporthal „Onderdak". Te Brui nisse werd de mosselkotter YE 57 „Eben Haezer" te water gelaten. De Varkenshond te Bruinisse liet via de bandrekorder de herdenking van de tachtigste verjaardag nog eens herleven. De PJZ. afd. Schou wen-Duiveland presenteerde zich met een toneel- en dansavond. Een kommisie ad-hoc van de Pro vinciale Raad voor de Rekreatie in Zeeland bracht advies uit over de nota's nationale parken en nationale landschapsparken en de zgn. rela tienota- Tijdens de vergadering van de landbouwvereniging „Aller Belang" te Ouwerkerk, werd gesproken over veilig werken met trekkers. De ge meenteraad van Zierikzee besloot tot wijziging van de Algemene Po litieverordening, zodat, met het oog op het komende visseizoen, kon worden opgetreden tegen niet-zee- waardige vaartuigen. In dezelfde gemeenteraadsvergadering werd het PvdA- initiatiefvoorstel betreffende publiek spreekrecht, verworpen. Te Zierikzee werd een hoorzitting ge houden betreffende de inrichtings- schets Grevelingenbekken. Een groepje zigeuners trachtte hun slag te slaan in enkele Schouwse kernen. Groenendal Zierikzee In de Zierikzeese gemeenteraad werd medegedeeld dat G.S. van Zeeland hun goedkeuring onthielden aan de heraanleg van het Groenen dal. Het Waterschap maakte een plan op tot dijkversterking voor het vak Viane-Bruinisse. De brood- en banketbakkerij Knop te Oosterland onderging een belangrijke uitbrei ding. Met de bouw van het scholen- komplex te Oosterland werden flin ke vorderingen gemaakt. De muziekvereniging „Luctor et Efnergo" presenteerde Renesse op een geslaagde uitvoering. Tydens de jaarvergadering van de muziekvere niging „Witte van Haemstede" werd besloten uit te gaan zien naar een ander repetitielokaal. Te Brouwershaven werd een dis- triktsvergadering van het Water schap gehouden. De Vrouwenadvies- comissie Woningbouw bracht het. jaarverslag over 1975 uit. De ge- gemeenteraad van Westerschouwen schaarde zich achter het voorstel van b. en w. inzake de Nota West hoek. Uit Den Haag kwam het be richt dat een deel van de Tweede Kamer een open Oosterschelde nog niet had afgeschreven. De stuur groep dijkversterkingen Ooster schelde stelde vast dat de proble-, men niet mochten worden onder schat. In de gemeenteraad te Wes terschouwen kwam de aanvullende exploitatie-vergunning voor het bungalowpark „Burghstede" ter sprake. In de gemeenteraad van Bruinisse werd medegedeeld dat Rijkswaterstaat nog niet van plan was maatregelen te nemen voor de Staphorster kruising. Naar aanleiding van de stormen en hoge 'waterstanden stuurde de gemeenteraad van Duiveland een motie inzake de veiligheid naar mi nister Westerterp en de Tweede Kamer. Het voetbalteam van Cebeco- Zuidwest ontving trainingspakken van sponsor „Infodatec Nederland B.V." y Het begin, van de Sprokkelmaand kenmerkte zich door de langver wachte intrede van Koning Winter. Na jaren konden de schaatsen weer worden aangebonden. In de gehele regio werden de ijsbanen geopend en werden er talloze schaatswed strijden uitgeschreven. In de raadsvergadering van Dui veland kwamen allerlei schoolzaken aan de orde. De vereniging „Stad en Lande" startte met een kürsus streekgeschiedenis. De Vereniging Openbaar Onderwijs te Oosterland hield een geslaagde toneelavond. De gemeenteraad van Brouwershaven hield algemene begrotingsbeschou wingen. De Culturele Vereniging te Ouwerkerk kreeg een nieuw bestuur dat besloot een andere koers te gaan varen. Te Renesse werd begonnen met de bouw van een groots over dekt rekreatiecentrum. De Coöpera tieve werktuigenvereniging hield haar algemene ledenvergadering. De kollektie van het Landbouwmuseum te Dreischor werd uitgebreid met een bijzondere schenking van het echtpaar Hendrikse-Goemans te Zierikzee. „De Zuidhoek" Staatssekretaris P. J. J. Mertens (sociale zaken) opende de nieuwe fabriekshal van het Werkvoorzie ningsschap „De Zuidhoek". Tijdens de jaarvergadering van de land- bouwvereniging „Ons Genoegen" te Noordwelle werd een praatje gehou den over „fiscus en zelfstandigen'. De overlevingskansen voor de brui ne rat werden beperkt; men startte met een regionale rattenbestrijding. De strandreddlngsbrigade „Wester schouwen" vierde het eerste lus trum. Tijdens de vergadering van de ijsvereniging te Zierikzee werd gepraat oven de aanschaf van een nieuwe baanveger. De N.V.V.- Bouwbond afdeling Renesse e.o. vierde het 30-jarig bestaan. Kapitein H. Vellinga van het Leger des Heils en zijn echtgenote namen afscheid van Zierikzee wegens overplaatsing Opvolgers waren de heer en me vrouw F. Bergsma. Nog net voordat de dooi inviel werd te Burgh-Haamstede een vro lijk gekostumeerd ijsfeest georga niseerd. Door de vorst stond de mosselaanvocr op een heel laag pit je. Minister Westerterp bracht een bezoek aan G.S. van Zeeland om te spreken over de Oosterschelde. Voor de leden van de Snijmaiskern Schouwen-Duiveland werd een voorlichtingsavond gegeven over het gewas snijmais. Tijdens de le denvergadering van het fanfare korps „Luctor et Emergo" te Renes se werd gesproken over de aanschaf van nieuwe uniformjassen. De Z.L.M. organiseerde enkele nuttige gespreksavonden in de gemeente Duiveland. De Deelnemersraad van de Stichting Zeeuws Coördinatie- orgaan voor natuur-, landschap- en milieubescherming trok haar beroep tegen het 'bestemmingsplan Renesse in. Tijdens de vergadering van de Chr. Woningbouwvereniging Schou wen-Duiveland werd informatie ge geven over verkoop van huurwonin gen aan huurders. Het rekreatieoord „Flevohof'' organiseerde te Zierik zee een informatie-avond. Er wer den plannen bekendgemaakt over de oprichting van een telefonische hulpdienst voor de provincie Zee land. De Huishoudschool „Prinses Juliana" hield een open dag voor zesde klasleerlingen van de basis scholen. Het voltallig personeel van Smit Bolnes machinefabriek be gon een wilde staking. Op de jaarvergadering van de H.S.Y. „Oosterschelde" werd beslo ten een gesloten tijd voor de kreken te Ouwerkerk in te stellen. V De ondernemingsraad varrSmit Bolnes sprak in eën brief aan de minister van economische zaken haar teleurstelling uit over de zeer trage behandeling van de werkge legenheidsproblemen. In sporthal1 „Onderdak" vond de uitreiking van. trimvaantjes plaats. In de vluchthaven te Zijpe brak brand uit op het motorschip „Geja". Op de Greveliingendam deed zich een tragisch verkeersongeval voor, waarbij één mensenleven viel te be treuren. Grevelingenbekken Door de Kring Grevelingen van het NVV-werden kritische kantteke ningen geplaatst bij de nieuwe in- richtingsschets Grevelingenbekken De muziekvereniging „Con Amore" te Noordgouwe bleek behoefte te hebben aan nieuwe instrumenten. De gemeenteraad te Zierikzee ver leende haar fiat op het antiek ver- lichtingsplan voor de binnenstad. In dezelfde raadsvergadering bleken de Kalkarheffing en het Haven kwartier hete hangijzers te zijn. De toneelvereniging „Hutspot'' zorgde voor een vrolijk stuk op de feest avond van de sportvereniging DFS te Burgh. Er weren plannen maakt voor een Havo-avondopleiding te Zierikzee met ingang van het schooljaar 1977- 1978. In de gemeenteraad van Wester schouwen werden alle 54 bezwaar schriften tegen het bestemmingsplan Duinpolder ongegrond verklaard en .op voorstel van b. en w. ging men over tot vaststelling van dit bestem mingsplan. Om de inwoners van Dreischor te informeren over het ontwerp-bestemmingsplan Dreischor kom, werd een speciaal boekje uit gegeven. De gemeenteraad van Zie rikzee verleende zijn fiat op het „meerjaren-plan'' in de Argeloha- ven. Jachthaven Scharendijke De gemeenteraad van Midden- schouwen vond dat prioriteit gege ven moest worden aan de aanleg van een jachthaven te Scharendijke. De ondernemingsraad van Smit Bolnes stelde een kommissie samen, die tot taak kreeg samenwerkings mogelijkheden met motorenfabrie- ken te onderzoeken. Leden van de „Jonge Balie" te Rotterdam voerden een strafproces op voor de afdeling Schouwen van de Plattelandsvrou wenbond. De A.N.W.B. was van mening dat de plannen van de regering met het Grevelingenbekken snel moesten worden uitgevoerd. De raad van Middenschouwen vond dat zuinig omgegaan moest worden met het gebied zuidelijk van de Rampweg. Door b. en w. te Westerschouwen ZIERIKZEE. De atletiekafdeling van „Deltasport" herdacht feestelijk het vierde lustrum. werd de bouwvergunning afgegeven voor de bouw van tien slaaphutten op het C.J.V.-kamp te Renesse. Te Bruinisse werd ingebroken in een vijftal caravans. Er werd een begin gemaakt met de bouw van een klubhuis met kleedlokalen op sportveld De Laone te Renesse. In Zierikzee werd afscheid genomen van de ZLM-Kringsekretails de heer F. C. Hanse. De Zierikzeese vissersvereniging „Helpt Elkander" liet weten nooit een beveiliging van de Oosterschelde door middel van een dichte dam te aanvaarden. Vele diskussies hadden plaats tijdens de „hearing" betreffende het bestem mingsplan Dreischor-kom. Renesse bewees met de viering van het sira- feest dat de folklore nog springle vend is. Te Haamstede vond de offi ciële opening plaats van het ver bouwde kantoor van de Rabobank „Schouwen". De Coöperatievq Weegbrugvere niging „Even Buiten" te Oosterland herdacht het 75-jarig bestaan. De N.V.V.-afdeling Bruinisse organi seerde een feestelijke propaganda- avond. Ir. D. Luteyn sprak over de oor zaken van de landbouw-strubbelin- gen tydens een Z.L.M.-kringverga- dering te Zierikzee. De gemeente Westerschouwen kreeg toch toestemming de riool persleiding te lozen op de Ooster- sahelde. De Herv. Jeugdkapel te Oosterland organiseerde een bazar ten bate van de hulp aan slachtof fers in Ethiopië. In de gemeenteraad van Bruinisse kwam de aanleg van een tweede sportveld en de bouw van kleedka mers aan de orde. De Oranjevereni ging „Voor Vorstenhuis en Vader land" te Haamstede- beraadde zich over het kokende Koninginnedag programma. Gemeentemuseum Uit het jaarverslag van het Ge meentemuseum bleek dat het aantal museumbezoekers in 1975 de 12.000 was overschreden. De V.V.V. te Zie rikzee besloot in het komende sei zoen vijf toeristendagen te organise ren. Op de Z.L.M.-vergadering te Zie rikzee kwam een breed scale van agrarische problemen aan de orde. Tijdens de vergadering van de ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting werd uitgebreid gesproken over de aardappel. De ondernemingsraad van Smit Bolnes besloot het eerder opgevatte plan een speciale kommis sie samen te stellen, niet uit te voe ren, omdat de Raar van Bestuur een aantal daaraan verbonden voorwaar den niet aanvaardde. De verenigings raad te Nieuwerkerk besprak het programma voor 1976. De V.V.V. Zie rikzee kwam uit met een eigen „Wegwijzer voor Zierikzee en om geving". De burgerij van Sirjansland nam op grootse wijze afscheid van het onderwijzersechtpaar Heule, Dank zij prachtig weer beleefde Burgh- Haamstede een geslaagde stravie- ring. De C.D.A.-fraktieleden van de Zeeuwse Staten ondernamen een politieke trip naar Schouwen-Dui veland. Aan enkele bloeddonors in de gemeente Duiveland werd de Landsteiner-medaille uitgereikt. Tijdens de jaarvergadering van de vereniging „Algemeen Vissersbe- lang" te Bruinisse werd vastgesteld dat de mindere zaadvangsten een rem op de ontwikkelingen in het ko mend seizoen zouden zijn. Het col lege van b. en w. van Brouwersha ven ma'akte zijn standpunt bekend betreffende de inrichtingsschets Grevelingenbekken. Op de vergade ring van de Fok- en Kon trolevereni ging werd een deskundig betoog ge houden over vruchtbaarheidsproble men op het rund veebedrijf.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 17